soundkonverter - en to ro translation catalogue (421 entries)

en: About plugins
ro: Despre extensii

en: Installed plugins:
ro: Extensii instalate:

en: About plugin %1:
ro: Despre extensia %1:

en: Plugin type: %1
ro: Tipul extensiei: %1

en: Backend binaries:
ro: Executabile platformă:

en: %1 (found at: %2)
ro: %1 (găsit la: %2)

en: %1 (not found)
ro: %1 (nu a fost găsit)

en: Supported codecs:
ro: Codecuri suportate:

en: Currently deactivated.
ro: Momentan dezactivat.

en: Encode: %1
ro: Codare: %1

en: Decode: %1
ro: Decodare: %1

en: Configure %1 ...
ro: Configurează %1 ...

en: Solutions for backend problems
ro: Soluții pentru problemele de platformă

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
ro: Ai instalat sau înlăturat platforme iar setările tale pentru soundkonverter pot fi optimizate.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ro: Pentru codarea fișierelor %1 platforma '%2' poate fi înlocuită cu '%3'.

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
ro: Pentru extragerea CD-urilor audio platforma '%1' poate fi înlocuită cu '%2'.

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ro: Pentru decodarea fișierelor %1 platforma '%2' poate fi înlocuită cu '%3'.

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ro: Pentru a aplica Replay Gain fișierelor %1 platforma '%2' poate fi înlocuită cu '%3'.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Fix
ro: Repară

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
ro: soundKonverter nu a găsit niciun pachet lipsă.
    Dacă iți lipsesc unele formate de fișiere va fi nevoie să instalezi extensii adiționale cu ajutorul managerului de pachete al distribuției tale.

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
ro: Unele din extensiile instalate nu funcționează.
    Soluțiile posibile sunt afișate mai jos.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
ro: Unele fișiere nu pot fi decodate.
    Soluțiile posibile sunt afișate mai jos.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
ro: Replay Gain nu este suportat pentru unele fișiere.
    Soluțiile posibile sunt afișate mai jos.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
ro: Extragerea CD-urilor audio nu este suportată de nicio extensie instalată.
    Te rog verifică cu ajutorul managerului de pachete al distribuției tale cum poți instala o extensie de extragere CD pentru soundKonverter.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
ro: Extragerea CD-urilor audio nu este momentan suportată deoarece lipsesc platforme.
    Soluțiile posibile sunt afișate mai jos.

en: Possible solutions for %1
ro: Soluții posibile pentru %1

[ctx: like in either or]
en: or
ro: sau

en: Affected files:
ro: Fișiere afectate:

en: Last used
ro: Ultimul folosit

en: High
ro: Înaltă

[ctx: cover file name]
en: cover
ro: copertă

en: Try internal
ro: Încearcă intern

en: Very low
ro: Foarte joasă

en: Low
ro: Joasă

en: Medium
ro: Medie

en: Very high
ro: Foarte înaltă

en: Lossless
ro: Fără pierderi

en: Hybrid
ro: Hibrid

en: User defined
ro: Definit de utilizator

en: Convert with soundKonverter
ro: Convertește cu soundKonverter

en: Add Replay Gain with soundKonverter
ro: Adaugă Replay Gain cu soundKonverter

en: Advanced
ro: Avansat

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
ro: Extensia preferată pentru fișierele ogg vorbis:

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
ro: Câmpul preferat pentru eticheta de comentariu pentru fișierele ogg vorbis și flac:

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
ro: Unele aplicații folosesc câmpul DESCRIPTION deși câmpul COMMENT este cel corect.
    Comentariile vor fi scrise în câmpul selectat, la citirea etichetelor câmpul selectat va fi preferat.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
ro: Câmpul preferat pentru eticheta de număr total de piese pentru fișiere ogg vorbis și flac:

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
ro: Numărul total de piese va fi scris în câmpul selectat, la citirea etichetelor va fi preferat câmpul selectat.
    Când se folosește câmpul TRACKNUMBER, numărul piesei și numărul total de piese vor fi scrise în același câmp, separate printr-un slash ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
ro: Câmpul preferat pentru eticheta de număr total de discuri pentru fișierele ogg vorbis si flac:

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
ro: Numărul total de discuri va fi scris în câmpul selectat, la citirea etichetelor va fi preferat câmpul selectat.
    Când se folosește câmpul DISCNUMBER, numărul discului și numărul total de discuri vor fi scrise în același câmp, separate printr-un slash ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
ro: Folosește întotdeauna nume de fișiere compatibile FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
ro: Înlocuiește unele caractere speciale cum ar fi '?' cu '_'.
    Dacă dosarul de ieșire se află pe un sistem de fișiere FAT vor fi folosite automat nume de fișiere compatibile FAT, indeferent de această opțiune.

en: Eject CD after ripping has been completed
ro: Ejectare CD la după ce extragerea a fost finalizat

en: Write log files to disc
ro: Scrie fișiere de jurnal pe disc

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
ro: Scrie fișierele jurnal pe disc în timpul conversiei.
    Poate fi folositor când intervine o blocare și nu poți accesa jurnalul cu vizualizatorul de jurnale.
    Fișierele jurnal vor fi scrise în %1

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
ro: Păstrează fișierele temporare în memorie până când mărimea estimată este mai mare decât:

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
ro: Nu stoca în memorie fișierele cu mărime estimată mai mare decât această valoare pentru a evita folosirea swap.

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
ro: Se pare că nu este montat un sistem de fișiere în /dev/shm

en: Use pipes when possible
ro: Folosește pipe când este posibil

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
ro: Folosind pipe nu mai este necesar să se utilizeze fișiere temporare și astfel performanța va fi crescută.
    Totuși fii atent, unele platforme generează erori în acest mod.

en: Decoder
ro: Decodor

en: Encoder
ro: Codor

en: Move %1 one position up
ro: Mută %1 o poziție mai sus

en: Move %1 one position down
ro: Mută %1 o poziție mai jos

en: About %1 ...
ro: Despre %1 ...

en: CD ripper
ro: Extragere CD

en: Use plugin:
ro: Folosește extensia:

en: Filters
ro: Filtre

en: Enable plugins:
ro: Activează extensiile:

en: Priorities
ro: Priorități

en: Configure plugin priorities for format:
ro: Configurează prioritățile extensiilor pentru formatul:

en: Show possible optimizations
ro: Arată optimizările posibile

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
ro: Ai schimbat setările curente.
    Vrei să le salvezi?

en: Settings changed
ro: Setările au fost modificate

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
ro: Se vor alege cele mai bune platforme pentru toate formatele și noile preferințe vor fi salvate imediat.
    
    Vrei să continui?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
ro: Toate setările de platforme par optime, nu este nimic de făcut.

en: Saving covers to output directory
ro: Se salvează coperțile în dosarul de ieșire

en: Save embedded covers to output directory
ro: Salvează coperțile înglobate în dosarul de ieșire

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
ro: Doar dacă înglobarea coperților în fișiere nu este posibilă

en: Never
ro: Niciodată

en: File name for the cover (when saving to output directory)
ro: Nume de fișier pentru copertă (când se salvează în dosarul de ieșire)

en: The embedded cover description
ro: Descrierea coperții înglobate

en: The default cover file name
ro: Numele de fișier pentru coperta implcită

en: Default cover file name:
ro: Nume de fișier pentru coperta implcită:

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
ro: Șirurile următoare sunt metacaractere și vor fi înlocuite
    cu informația din datele meta:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Descriere copertă
    %r - Rol copertă

en: Settings
ro: Setări

en: Cover art
ro: Imagine copertă

en: Backends
ro: Platforme

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Start in Mode:
ro: Pornește în modul:

en: Simple
ro: Simplu

en: Detailed
ro: Detaliat

en: Default profile:
ro: Profilul implicit:

en: Default format:
ro: Formatul implicit:

en: Conversion
ro: Conversie

en: Conflict handling:
ro: Gestionarea conflictelor:

en: Generate new file name
ro: Generează un nou nume de fișier

en: Skip file
ro: Sări peste fișier

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
ro: Fă asta dacă fișierul de ieșire există deja

en: Number of files to convert at once:
ro: Numărul de fișiere ce vor fi convertite concomitent:

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
ro: Nu ar trebui să setezi acest număr mai mare decât numărul nucleelor din procesor.
    Au fost detectate %1 nuclee de procesor.

en: Apply album gain to converted files
ro: Aplică gain album asupra fișierelor convertite

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
ro: Ține piesele aceluiași album în lista de fișiere pentru a aplica gain album pentru toate fișierele.

en: Copy files instead of converting to the same file format
ro: Copiaţi fişierele în loc de conversie ptr. acelaşi format de fişier

en: If the input and the output file format are the same, copy the files instead of re-encoding them.
ro: În cazul în care formatele de intrare şi ieşire ale  fişierelor sunt identice, copiaţi fişierele în loc de a re-codare-le.

en: Replay Gain tool
ro: Unealtă Replay Gain

en: Group files in the Replay Gain tool by:
ro: Grupează fișierele în unealta Replay Gain după:

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
ro: Etichete album și dosare

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
ro: Doar după etichete album

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
ro: Doar după dosare

en: Number of items to process at once:
ro: Numărul de elemente procesate concomitent:

en: Getting file
ro: Se accesează fișierul

en: Copying "%1" to "%2"
ro: Se copiază "%1" în "%2"

en: File is encrypted, conversion not possible
ro: Fişierul este criptat, conversia nu este posibilă

en: Cannot create output directory "%1"
ro: Imposibil crearea directorului de ieşire "%1"

en: No more backends left to try :(
ro: Nu au mai rămas platforme de încercat ;(

en: Converting
ro: Conversie

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
ro: Conversia a eșuat. Cel puțin una din platformele folosite trebuie configurată corect.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
ro: Conversia a eșuat. Extensia preferată nu are suport pentru o funcție necesară.

en: Conversion failed. Unknown Error.
ro: Conversia a eșuat. Eroare necunoscută.

en: Ripping
ro: Se extrage

en: Decoding
ro: Decodificare

en: Applying filter
ro: Se aplică filtrul

en: Encoding
ro: Codificare

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
ro: Se sare peste Replay Gain. Gain album va fi calculat mai târziu

en: Applying Replay Gain
ro: Se aplică Replay Gain

en: Waiting for running Vorbis Gain process to finish
ro: Aşteptarea rulrii procesului Vorbis Gain pentru a termina

en: Writing tags
ro: Se scriu etichetele

en: Executing next step
ro: Se execută pasul următor

en: Read tags successfully
ro: Etichetele au fost citite cu succes

en: Unable to read tags
ro: Nu se pot citi etichetele

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
ro: Se șterge: %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
ro: A intervenit o eroare. Cod eroare: %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
ro: Conversia a eșuat. Cod ieșire: %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
ro: Piesă CD %1: %2 - %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
ro: Piesă CD %1

en: Adding new item to conversion list: '%1'
ro: Adăugare element nou la lista de conversie: '%1'

en: Got log ID: %1
ro: S-a obținut ID jurnal: %1

en: Track number: %1, device: %2
ro: Număr piesă: %1, dispozitiv: %2

en: Possible conversion strategies:
ro: Posibile strategii de conversie:

en: File system type: %1
ro: Tip sistem de fișiere: %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
ro: A apărut o eroare, mărimea fișierului de ieșire este mai puțin de 1 procent din mărimea fișierului sursă

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
ro: Conversia a eșuat, se încearcă din nou. Codul de ieșire: -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
ro: Se elimină fișierul de ieșire parțial convertit

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
ro: Ieșire normală

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
ro: Finalizat cu succes dar au apărut probleme

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
ro: Anulat de utilizator

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
ro: Platforma necesită configurare

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
ro: Nu există destul spațiu pe dispozitivul de ieșire

[ctx: Conversion exit status]
en: Cannot write to output directory, please check permissions
ro: Imposibil scrisul in directorul de ieşire, vă rugăm să verificaţi permisiunile

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
ro: Fișierul deja există

[ctx: Conversion exit status]
en: File is encrypted
ro: Fişierul este criptat

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: Executing command: "%1"
ro: Se rulează comanda: "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
ro: Eliminarea fişierului din lista de conversie. Codul de ieşire %1 (%2)

en: Conversion time
ro: Durata conversiei

en: Output file size
ro: Mărimea fișierului de ieșire

en: File size ratio
ro: Raportul de mărime al fişierului

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Filter
ro: Filtru

en: Waiting for Replay Gain
ro: Aşteptind Replay Gain

en: Progress: %1
ro: Progres: %1

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
ro: Wave este un format audio foarte simplu care nu comprima fluxul audio, astfel încât este fără pierderi, dar dimensiunea fişierului este foarte mare şi ea nu are suport pentru funcţii avansate cum ar fi Tag-uri. <br>Este suportat de aproape orice software sau dispozitiv.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Killing process on user request
ro: Se omoară procesul la cererea utilizatorului

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
ro: Pentru a codifica fișiere %1 trebuie să instalezi '%2'.

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
ro: Pentru a decodifica fișiere %1 trebuie să instalezi '%2'.

en: '%1' should be shipped with your distribution.
ro: '%1' ar trebui să fie livrat de către distribuția ta.

en: You can download '%1' at %2
ro: Poți descărca '%1' la %2

en: State
ro: Stare

en: Input
ro: Intrare

en: Output
ro: Ieșire

en: Quality
ro: Calitate

en: Edit options...
ro: Editare opțiuni...

en: Start conversion
ro: Începe conversia

en: Stop conversion
ro: Oprește conversia

en: Remove
ro: Șterge

en: ... and %1 more files
ro: ... și încă %1 fișiere

en: Will be skipped
ro: Va fi sărit

en: Waiting
ro: Se așteaptă

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
ro: Conversia a eșuat.
    Verifică jurnalul pentru mai multe informații.

en: CD track %1
ro: Piesă CD %1

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
ro: Dorești suprascrierea listei curente de fișiere?
    
    Dacă nu, lista de fișiere salvată va fi anexată.

en: Identifier
ro: Identificator

en: Log ID
ro: ID jurnal

en: Log Viewer
ro: Vizualizator de jurnal

en: Update
ro: Actualizează

en: Save to file...
ro: Salvează în fișier...

en: Log file:
ro: Fișier jurnal:

en: soundKonverter application log
ro: Jurnalul aplicației soundKonverter

en: Save log file
ro: Salvează fișierul jurnal

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
ro: Fișierul există deja. Chiar dorești să-l suprascrii?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
ro: Scrierea în fișier a eșuat.
    Poate nu ai permisiuni de scriere.

en: Nuvola icon theme
ro: Tematica de pictograme Nuvola

en: Amarok developers
ro: Dezvoltatori Amarok

en: Start soundKonverter invisible
ro: Pornește soundKonverter în mod invizibil

en: Audio file(s) to append to the file list
ro: Fișier(e) audio de adăugat în listă

[ctx: cover type]
en: Unclassified
ro: Neclasificat

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
ro: 32x32 PNG fișier pictogramă

[ctx: cover type]
en: File icon
ro: Fișier pictogramă

[ctx: cover type]
en: Front cover
ro: Copertă față

[ctx: cover type]
en: Back cover
ro: Copertă spate

[ctx: cover type]
en: CD photo
ro: Foto CD

[ctx: cover type]
en: Artist picture
ro: Poză artist

[ctx: cover type]
en: Band picture
ro: Poză formație

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
ro: Ilustrații legate de piesă

[ctx: cover type]
en: Band logo
ro: Emblema formaței

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
ro: Emblema editorului

en: Add CD tracks
ro: Adaugă piese de pe CD

en: 1. Select CD tracks
ro: 1. Selectează piesele de pe CD

en: 2. Set conversion options
ro: 2. Setează opțiunile de conversie

en: Disc No.:
ro: Nr. disc:

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
ro: din

en: Year:
ro: An:

en: Genre:
ro: Gen:

[ctx: column title]
en: Rip
ro: Extrage

en: Track
ro: Piesă

en: Composer
ro: Compozitor

en: Title
ro: Titlu

en: Length
ro: Durată

en: No track selected
ro: Nicio piesă selectată

en: Title:
ro: Titlu:

en: Composer:
ro: Compozitor:

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Save cue sheet...
ro: Salvează cue sheet...

en: Request CDDB
ro: Cerere CDDB

en: Rip entire CD to one file
ro: Extrage întregul CD într-un fișier

en: Proceed
ro: Continuă

en: Ok
ro: OK

en: Cancel
ro: Renunță

en: Select CD-ROM drive
ro: Alege dispozitivul CD-ROM

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
ro: Au fost găsite mai multe dispozitive CD-ROM. Te rog alege unul:

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
ro: %1 (%2): CD Audio cu %3 piese

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
ro: Te rog așteaptă, se încearcă descărcarea datelor CDDB ...

en: Select CDDB Entry
ro: Alege înregistrarea CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
ro: S-au găsit mai multe înregistrări CDDB. Te rog alege una:

en: All tracks
ro: Toate piesele

en: Tracks
ro: Piese

en: Please select at least one track in order to proceed.
ro: Te rog selectează măcar o piesă pentru a continua.

en: No conversion options selected.
ro: Nu s-a selectat nicio opțiune de conversie.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
ro: Un fișier cu acest nume există deja.
    
    Vrei să-l suprascrii pe cel existent?

en: File already exists
ro: Fișierul deja există

en: Add folder
ro: Adaugă dosar

en: 1. Select directory
ro: 1. Selectează dosar

en: Directory:
ro: Dosar:

en: Only add selected file formats:
ro: Adaugă doar formatele de fișiere selectate:

en: Are you missing some file formats?
ro: Lipsesc unele formate de fișiere?

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select none
ro: Nu selecta nimic

en: Recursive
ro: Recursiv

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
ro: Dacă este bifat vor fi adăugate și fișierele din subdosare.

en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

en: %1 files
ro: %1 fișiere

en: All supported files
ro: Toate fișierele suportate

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Add playlist
ro: Adaugă listă de redare

en: The following files couldn't be found:
ro: Fișierele următoare nu au fost găsite:

en: Files not found
ro: Fișierele nu au fost găsite

en: Add url
ro: Adaugă url

en: 1. Enter url
ro: 1. Introdu url

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
ro: Url-ul introdus nu este valid. Te rog încearcă din nou.

en: Use Plugin:
ro: Folosește extensia:

en: Destination:
ro: Destinație:

en: Calculate Replay Gain tags
ro: Calculează etichete Replay Gain

en: Save current options as a profile
ro: Salvează opțiunile curente într-un profil

en: Load saved profiles
ro: Încarcă profile salvate

en: New profile
ro: Profil nou

en: Enter a name for the new profile:
ro: Introdu un nume pentru noul profil:

en: You cannot save a profile without a name.
ro: Nu poți salva un profil fără nume.

en: Profile name is empty
ro: Numele profilului este gol

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
ro: Nu poți suprascrie profilele încorporate.

en: Profile already exists
ro: Profilul există deja

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
ro: Un profil cu acest nume există deja.
    
    Vrei să-l suprascrii pe cel existent?

en: Previous
ro: Precedentul

en: Next
ro: Următorul

en: Edit conversion options
ro: Editare opțiuni conversie

en: Tags
ro: Etichete

en: Covers:
ro: Coperți:

en: Edit
ro: Editare

en: Track No.:
ro: Nr. piesă:

en: Edit tags
ro: Editare etichete

en: No file selected
ro: Niciun fișier selectat

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
ro: Tip copertă:

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
ro: Descriere:

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
ro: Mărime:

[ctx: cover tooltip]
en: %1 x %2 pixels (%3)
ro: %1 x %2 pixeli (%3)

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
ro: Tip mime:

en: %1 Files
ro: %1 fișiere

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Remove the selected profile
ro: Înlătură profilul selectat

en: Information about the selected profile
ro: Informații despre profilul selectat

en: Information about the selected file format
ro: Informații despre formatul fișierului selectat

en: More formats...
ro: Mai multe formate...

en: Optional:
ro: Opțional:

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
ro: Îți poți defini propriul profil în fila "Detaliat".

en: This is a user defined profile.
ro: Acesta este un profil definit de urilizator.

en: Profile info for %1
ro: Informații profil pentru %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
ro: Chiar dorești să înlături profilul: %1

en: Remove profile?
ro: Înlături profilul?

en: Format info for %1
ro: Înformații despre format pentru %1

en: Sorry, no format information available.
ro: Ne pare rău, nu sunt disponibile informații despre format.

en: By meta data
ro: după datele meta

en: Source directory
ro: Dosarul sursă

en: Specify output directory
ro: Specifică dosarul de ieșire

en: Copy directory structure
ro: Copiază structura de dosare

en: Choose an output directory
ro: Alege un dosar de ieșire

en: Open the output directory with Dolphin
ro: Deschide dosarul de ieșire cu Dolphin

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown Album
ro: Album necunoscut

en: No Comment
ro: Fără comentariu

en: Unknown Genre
ro: Gen necunoscut

en: Unknown Composer
ro: Compozitor necunoscut

en: Unknown Title
ro: Titlu necunoscut

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
ro: nou

en: Mode:
ro: Mod:

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Bitrate:
ro: Rată de biți:

en: Compile ffmpeg with %1 support.
ro: Compilează ffmpeg cu suport pentru %1.

en: Configure %1
ro: Configurează %1

en: Enable experimental codecs
ro: Activează codecurile experimentale

en: Compression level:
ro: Nivelul de compresie:

en: Use SoundFont file:
ro: Folosește fișierul SoundFont:

[ctx: Backend profile]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
ro: Exterm

[ctx: Backend profile]
en: Insane
ro: Nebun

en: Specify bitrate
ro: Specifică rata de biți

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
ro: Codifică folosind o rată de biți constantă.
    Funcționează doar cu 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps

en: Fast encoding
ro: Codificare rapidă

en: Bitrate mode:
ro: Mod rată de biți:

en: Variable
ro: Variabil

en: Average
ro: Medie

en: Stereo mode:
ro: Mod stereo:

en: Automatic
ro: Automat

en: Simple Stereo
ro: Stereo simplu

en: Dual Mono
ro: Mono dublu

en: About %1
ro: Despre %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
ro: LAME este un codor MP3 de calitate înaltă și gratuit.
    Îl poți obține de la: http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
ro: Activează codecuri experimentale în dialogul de configurare libav.

en: Compile libav with %1 support.
ro: Compilează libav cu suport pentru %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
ro: Telefon

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
ro: Poți folosi una din configurările MusePack presetate sau setările personale.

en: low quality (~60 kbps abr).
ro: calitate joasă (~60 kbps abr).

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
ro: calitate joasă/medie (~90 kbps abr).

en: medium quality (~130 kbps abr).
ro: calitate medie (~130 kbps abr).

en: high quality (~180 kbps abr).
ro: calitate înaltă (~180 kbps abr).

en: excellent quality (~210 kbps abr).
ro: calitate excelentă (~210 kbps abr).

en: excellent quality (~240 kbps abr).
ro: calitate excelentă (~240 kbps abr).

en: excellent quality (~270 kbps abr).
ro: calitate excelentă (~270 kbps abr).

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
ro: Poți descărca '%1' la '%2' după introducerea unei adrese de email.

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
ro: '%1' se află de obicei în pachetul '%2' și ar trebui să fie livrat de distribuția ta.

en: Uncoupled channels
ro: Canale necuplate

en: Use one mono stream per channel
ro: Folosește un flux mono per canal

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
ro: TwoLame este un codor gratuit MP2.
    Îl poți obține de la: http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
ro: '%1' se află de obicei în pachetul '%2' care poate fi descărcat la %3

en: Fast
ro: Rapid

en: High quality
ro: Calitate înaltă

en: Very high quality
ro: Calitate foarte înaltă

en: Normalize
ro: Normalizează

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
ro: Activează codecuri experimentale în dialogul de configurare sox.

en: Compile sox with %1 support.
ro: Compilează sox cu suport pentru %1.

en: Sample rate change quality:
ro: Calitatea schimbării de rată de eșantionare:

en: Quick
ro: Rapid

en: Effect:
ro: Efect:

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Remove this effect
ro: Înlătură acest efect

en: Add
ro: Adaugă

en: Add another effect
ro: Adaugă un alt efect

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
ro: Normalizează:
    Modifică volumul astfel încât toate fișierele să aibă aceeași intensitate

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
ro: Joase:
    Amplifică frecvențele joase

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
ro: Înalte:
    Amplifică frecvențele înalte

en: Sample rate:
ro: Rata de eșantionare:

en: Sample size:
ro: Mărimea de eșantionare:

en: Channels:
ro: Canale:

en: Use tag format:
ro: Utilizează formatul de etichetă:

en: Modify audio stream
ro: Modifică fluxul audio

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Remaining time:
ro: Timp rămas:

en: Finished
ro: Terminat

en: File
ro: Fișier

en: Collapse all
ro: Restrânge tot

en: Expand all
ro: Desfășoară tot

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
ro: Mută într-un album nou

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
ro: Unele piese nu pot fi adăugate la album deoarece codecul sau rata de eșantionare sunt diferite.

en: New album
ro: Album nou

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
ro: Aplicarea Replay Gain a eșuat. Platforma folosită trebuie configurată corect.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
ro: Aplicarea Replay Gain a eșuat. Extensia preferată nu are suport pentru o funcție necesară.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
ro: Aplicarea Replay Gain a eșuat. Eroare necunoscută.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
ro: Aplicarea Replay Gain a eșuat. Cod de ieșire: %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
ro: Se adaugă un nou element în lista de procesare Replay Gain: '%1'

en: Replay Gain for %1
ro: Replay Gain pentru %1

en: Possible Replay Gain backends:
ro: Posibile platforme Replay Gain:

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
ro: Sărit

en: Add folder...
ro: Adaugă dosar...

en: Add files...
ro: Adaugă fișiere...

en: Tag untagged
ro: Etichetează ce e fără etichete

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
ro: Calculează etichete Replay Gain pentru fișierele din listă ce nu conțin etichete Replay Gain.

en: Untag tagged
ro: Înlătură etichetele existente

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
ro: Înlătură etichetele Replay Gain din toate fișierele din listă

en: Force recalculation
ro: Forțează recalcularea

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
ro: Recalculează etichetele Replay Gain pentru toate fișierele care au deja etichete Replay Gain.

en: Close
ro: Închide

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
ro: Încă exista sarcini Replay Gain în derulare.
    Dorești să renunți la ele?

en: This is soundKonverter %1
ro: Acesta este soundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
ro: Compilat cu TagLib %1.%2.%3

en: View logs...
ro: Vezi jurnale...

en: Replay Gain tool...
ro: Unealtă Replay Gain

en: About plugins...
ro: Despre extensii...

en: Add CD tracks...
ro: Adaugă piese CD...

en: Add url...
ro: Adaugă url...

en: Add playlist...
ro: Adaugă listă de redare...

en: Load file list
ro: Încarcă listă de fișiere

en: Save file list
ro: Salvează listă de fișiere

en: Removing old file: %1
ro: Se înlătură vechiul fișier: %1

en: Start
ro: Începe

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop immediatelly
ro: Oprește imediat

en: Stop after current conversions are completed
ro: Oprește după ce conversiile curente au fost completate

en: Continue after current conversions are completed
ro: Continuă după ce conversiile curente au fost completate

en: No CD device found
ro: Nu a fost găsit un dispozitiv CD

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
ro: Convertor de fișiere audio, uneltă de extras CD-uri si aplicat Replay Gain

en: Rip Audio CD with soundKonverter
ro: Extrage CD audio cu soundKonverter
