soundkonverter - en to ru translation catalogue (560 entries)

en: About plugins
ru: О плагинах

en: Installed plugins:
ru: Установленные плагины:

en: About plugin %1:
ru: О плагине %1:

en: Plugin type: %1
ru: Тип плагина: %1

en: Backend binaries:
ru: Бекенды:

en: %1 (found at: %2)
ru: %1 (найдено в: %2)

en: %1 (not found)
ru: %1 (не найдено)

en: Supported codecs:
ru: Поддерживаемые кодеки:

en: Currently deactivated.
ru: Сейчас отключено.

en: Encode: %1
ru: Кодировать: %1

en: Decode: %1
ru: Декодировать: %1

en: Configure %1 ...
ru: Настроить %1 ...

en: Solutions for backend problems
ru: Решения проблем с бекендами

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
ru: Вы установили или удалили бекенды, и настройки soundKonverter можно улучшить.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ru: Для кодирования файлов %1 бекенд '%2' можно заменить на '%3'.

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
ru: Для извлечения данных с аудио-CD бекенд '%1' может быть заменён на '%2'.

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ru: Для декодирования файлов %1 бекенд '%2' можно заменить на '%3'.

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
ru: Для выравнивания громкости файлов %1 бекенд '%2' можно заменить на '%3'.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Fix
ru: Исправить

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
ru: soundKonverter не нашёл недостающих пакетов.
    Если вам не хватает поддержки каких-то форматов, возможно, требуется установить дополнительный плагин через пакетный менеджер дистрибутива.

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
ru: Некоторые из установленных плагинов не работают.
    Возможные решения приведены ниже.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
ru: Некоторые файлы не могут быть декодированы.
    Возможные решения приведены ниже.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
ru: Выравнивание громкости для некоторых файлов не поддерживается.
    Возможные решения приведены ниже.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
ru: Копирование данных с аудио-CD не поддерживается установленными плагинами.
    Воспользуйтесь менеджером пакетов своего дистрибутива, чтобы получить плагин для извлечения аудиоданных с CD.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
ru: Извлечение аудиоданных с CD не поддерживается из-за отсутствия бекендов.
    Возможные решения приведены ниже.

en: Possible solutions for %1
ru: Возможные решения для %1

[ctx: like in either or]
en: or
ru: или

en: Affected files:
ru: Затронутые файлы:

en: Last used
ru: Последнее использовавшееся

en: High
ru: Высокое

[ctx: cover file name]
en: cover
ru: обложка

en: Try internal
ru: Попробовать внутренний

en: Very low
ru: Очень низкое

en: Low
ru: Низкое

en: Medium
ru: Среднее

en: Very high
ru: Очень высокое

en: Lossless
ru: Без потерь

en: Hybrid
ru: Гибридное

en: User defined
ru: Определено пользователем

en: Convert with soundKonverter
ru: Преобразовать с помощью soundKonverter

en: Add Replay Gain with soundKonverter
ru: Добавить выравнивание громкости с помощью soundConverter

en: Advanced
ru: Подробно

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
ru: Предпочитаемый суффикс для имён файлов ogg vorbis:

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
ru: Предпочитаемое поле комментария в тегах ogg и flac:

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
ru: Некоторые приложения используют поле DESCRIPTION, даже если корректным является COMMENT.
    Комментарии будут записываться в выбранное поле, а при чтении тегов ему будет отдаваться предпочтение.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
ru: Предпочитаемое поле числа дорожек в тегах off и flac:

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
ru: Общее число дорожек будет записываться в выбранное поле, а при чтении тегов ему будет отдаваться предпочтение.
    При использовании поля TRACKNUMBER номер дорожки и общее число дорожек будут записываться в одно и то же поле через косую черту ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
ru: Предпочитаемое поле числа дисков в тегах ogg и flac:

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
ru: Общее число дисков будет записываться в выбранное поле, а при чтении тегов ему будет отдаваться предпочтение.
    При использовании поля DISCNUMBER номер диска и общее число дисков будут записываться в одно и то же поле через косую черту ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
ru: Всегда использовать имена файлов, совместимые с FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
ru: Заменяет некоторые специальные символы вроде '?' на '_'.
    Если каталог назначения находится в файловой системе FAT, совместимые с FAT имена файлов будут использованы автоматически независимо от этой опции.

en: Eject CD after ripping has been completed
ru: Извлечь CD по завершении копирования

en: Debug
ru: Отладка

en: Write log files to disc
ru: Сохранять журналы на диск

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
ru: Записывать файлы журналов на диск во время преобразования.
    Это может оказаться полезным, если произойдёт крах программы и вы не сможете получить доступ к журналу с помощью просмотрщика журналов.
    Журналы будут сохраняться в %1

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
ru: Хранить временные файлы в памяти, пока расчётный размер не превышает:

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
ru: Не держать в памяти файлы, которые предположительно будут больше этого значения, чтобы избежать использования подкачки

[ctx: mega in bytes]
en: MiB
ru: МиБ

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
ru: Похоже, файловая система в /dev/shm не смонтирована

en: Use pipes when possible
ru: По возможности использовать конвейеры

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
ru: Конвейеры делают необязательным использование временных файлов, тем самым увеличивая производительность.
    Однако некоторые бекенды могут вызывать ошибки в этом режиме, так что будьте осторожны.

en: Decoder
ru: Декодер

en: Encoder
ru: Кодер

en: Replay Gain
ru: Выравнивание громкости

en: Move %1 one position up
ru: Переместить %1 на позицию вверх

en: Move %1 one position down
ru: Переместить %1 на позицию вниз

en: About %1 ...
ru: О %1 ...

en: CD ripper
ru: Извлечение данных с CD

en: Use plugin:
ru: Использовать плагин:

en: Filters
ru: Фильтры

en: Enable plugins:
ru: Включить плагины:

en: Priorities
ru: Приоритеты

en: Configure plugin priorities for format:
ru: Настроить приоритеты плагинов для формата:

en: Show possible optimizations
ru: Показать возможные оптимизации

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
ru: Вы изменили текущие настройки.
    Хотите сохранить их?

en: Settings changed
ru: Настройки изменены

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
ru: Будут выбраны наилучшие бекенды для всех форматов, и новые настройки будут сохранены немедленно.
    
    Хотите продолжить?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
ru: Все настройки бекенда вроде бы оптимальны, нечего делать.

en: Saving covers to output directory
ru: Сохранение обложек в каталог назначения

en: Save embedded covers to output directory
ru: Сохранять встроенные обложки в каталог назначения

en: Always
ru: Всегда

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
ru: Только если внедрение обложек в выходные файлы невозможно

en: Never
ru: Никогда

en: File name for the cover (when saving to output directory)
ru: Имя файла для обложки (при сохранении в каталог назначения)

en: The embedded cover description
ru: Описание встроенных обложек

en: The default cover file name
ru: Название файла обложки по умолчанию

en: Default cover file name:
ru: Название файла обложки по умолчанию:

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
ru: Следующие строки являются шаблонами, которые будут заменены
    на информацию из метаданных:
    
    %a — Исполнитель
    %b — Альбом
    %d — Описание обложки
    %r — Назначение обложки

en: Settings
ru: Настройки

en: General
ru: Основные

en: Cover art
ru: Изображения обложки

en: Backends
ru: Бекенды

en: User interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: Start in Mode:
ru: Запуск в режиме:

en: Simple
ru: Просто

en: Detailed
ru: Подробно

en: Default profile:
ru: Профиль по умолчанию:

en: Default format:
ru: Формат по умолчанию:

en: Conversion
ru: Преобразование

en: Conflict handling:
ru: Обработка конфликтов:

en: Generate new file name
ru: Сгенерировать новое имя файла

en: Skip file
ru: Пропустить файл

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
ru: Что делать, если файл уже существует

en: Number of files to convert at once:
ru: Преобразовывать файлов в один заход:

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
ru: Не следует устанавливать это число больше числа доступных процессорных ядер.
    Обнаружено процессорных ядер: %1

en: Apply album gain to converted files
ru: Применять поальбомное выравнивание к преобразованным файлам

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
ru: Хранить песни одного альбома в списке файлов, чтобы применить поальбомное выравнивание сразу ко всем файлам.

en: Copy files instead of converting to the same file format
ru: Копировать файлы вместо преобразования в тот же формат

en: If the input and the output file format are the same, copy the files instead of re-encoding them.
ru: Если формат входного и выходного файла один и тот же, копировать файлы без перекодирования.

en: Replay Gain tool
ru: Инструмент выравнивания громкости

en: Group files in the Replay Gain tool by:
ru: Группировать файлы в инструменте выравнивания громкости по:

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
ru: Имена альбомов и каталоги

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
ru: Только имена альбомов

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
ru: Только каталоги

en: Number of items to process at once:
ru: Количество позиций, обрабатываемых за раз:

en: Getting file
ru: Получение файла

en: Copying "%1" to "%2"
ru: Копирование "%1" в "%2"

en: File is encrypted, conversion not possible
ru: Файл зашифрован, преобразование невозможно

en: Cannot create output directory "%1"
ru: Не удалось создать каталог назначения "%1"

en: No more backends left to try :(
ru: Не осталось бекендов, чтобы попробовать :(

en: Converting
ru: Преобразование

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
ru: Преобразование не удалось. Хотя бы один бекенд нужно настроить правильно.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
ru: Преобразование не удалось. Предпочитаемый плагин не предоставляет необходимую функцию.

en: Conversion failed. Unknown Error.
ru: Преобразование не удалось. Неизвестная ошибка.

en: Ripping
ru: Ивлечение

en: Decoding
ru: Декодирование

en: Applying filter
ru: Применяется фильтр

en: Encoding
ru: Кодирование

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
ru: Пропускаем выравнивание громкости, поальбомное выравнивание будет выполнено позже

en: Applying Replay Gain
ru: Применение выравнивание громкости

en: Waiting for running Vorbis Gain process to finish
ru: Ждём, пока процесс Vorbis Gain завершится

en: Writing tags
ru: Запись тегов

en: Executing next step
ru: Выполнение следующего шага

en: Read tags successfully
ru: Теги прочитаны успешно

en: Unable to read tags
ru: Невозможно прочитать теги

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
ru: Удаление: %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
ru: Произошла ошибка. Код ошибки: %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
ru: Преобразование не удалось. Код завершения: %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
ru: Дорожка %1: %2 – %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
ru: Дорожка %1

en: Adding new item to conversion list: '%1'
ru: Добавление нового пункта в список преобразования: '%1'

en: Got log ID: %1
ru: Получен ID журнала: %1

en: Track number: %1, device: %2
ru: Номер дорожки: %1, устройство: %2

en: Possible conversion strategies:
ru: Возможные стратегии преобразования:

en: File system type: %1
ru: Тип файловой системы: %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
ru: Произошла ошибка, размер выходного файла меньше одного процента от размера входного файла

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
ru: Преобразование не удалось, пробуем ещё раз. Код завершения: -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
ru: Удаление частично преобразованного выходного файла

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
ru: Нормальный выход

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
ru: Успешно, но были проблемы

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
ru: Прервано пользователем

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
ru: Бекенд требует настройки

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
ru: Недостаточно места на устройстве назначения

[ctx: Conversion exit status]
en: Cannot write to output directory, please check permissions
ru: Запись в каталог назначения невозможна, проверьте разрешения

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
ru: Файл уже существует

[ctx: Conversion exit status]
en: File is encrypted
ru: Файл зашифрован

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: Executing command: "%1"
ru: Выполнение команды: "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
ru: Удаление файла из списка преобразования. Код завершения: %1 (%2)

en: Conversion time
ru: Время преобразования

en: Output file size
ru: Размер выходного файла

en: File size ratio
ru: Коэффициент сжатия

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Filter
ru: Фильтр

en: Waiting for Replay Gain
ru: Ожидание выравнивания громкости

en: Progress: %1
ru: Ход выполнения: %1

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
ru: Wave — это очень простой аудиоформат без сжатия, поэтому звук не теряет качества, но размер файла получается очень большим, кроме того не поддерживаются такие дополнительные возможности как теги.<br>Он поддерживается практически всеми программами и устройствами.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/WAV">http://ru.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" refers to only the codec. In order to get a file with tagging capabilities use "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
ru: Advanced Audio Coding (AAC) — это популярный формат сжатия с потерями. Он широко применяется Apple Inc.<br>В soundKonverter "aac" означает только кодек. Чтобы получить файл с возможностью сохранения тегов используйте "m4a/aac".<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://ru.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
ru: Advanced Audio Coding (AAC) — это популярный формат сжатия с потерями. Он широко применяется Apple Inc.<br>В soundKonverter "m4a/aac" означает аудиофайл MPEG-4, кодированный с помощью AAC.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://ru.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) is a lossless audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>
ru: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) — это формат сжатия звука без потерь. Он широко применяется Apple Inc.<br>В soundKonverter "m4a/alac" означает аудиофайл MPEG-4, кодированный с помощью ALAC.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://ru.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>

en: Ogg Vorbis is a lossy and popular audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>
ru: Ogg Vorbis — это популярный формат сжатия звука с потерями.<br>Он свободен от каких бы то ни было юридических ограничений.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://ru.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>

en: Opus is a lossy audio format designed for real time communication over the internet.<br>It can cover a wide range of bitrates with a high quality and it is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>
ru: Opus — это формат сжатия звука с потерями, разработанный для общения через Интернет в реальном времени.<br>Он покрывает широкий диапазон битрейтов с высоким качеством и свободен от каких бы то ни было юридических ограничений.<br><br><a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/Opus_%28%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BA%29">http://ru.wikipedia.org/wiki/Opus (кодек)</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer III (MP3) is the most popular lossy audio format.<br>It is supported by virtually all audio players even though it has some legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>
ru: MPEG-1 или MPEG-2 Audio Layer III (MP3) — самый популярный формат сжатия звука с потерями.<br>Он поддерживается практически всеми аудиопроигрывателями, хотя на его использование и наложены некоторые юридические ограничения.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/MP3">http://ru.wikipedia.org/wiki/MP3</a>

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is a lossless audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>
ru: Free Lossless Audio Codec (FLAC) — это формат сжатия звука без потерь.<br>Он свободен от каких бы то ни было юридических ограничений.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://ru.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>

en: Windows Media Audio (WMA) is a lossy audio format developed by Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>
ru: Windows Media Audio (WMA) — это формат сжатия звука с потерями, разработанный Microsoft.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://ru.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>

en: AC3 or AC-3 is part of the Dolby Digital format family.<br>It was designed to be used for movies (e.g. DVDs) and supports surround sound.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>
ru: AC3 или AC-3 — это часть семейства форматов Dolby Digital.<br>Он был разработан для кинофильмов (например на DVD) и поддерживает объёмный звук.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://ru.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) is an old lossy audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>
ru: MPEG-1 или MPEG-2 Audio Layer II (MP2) — старый формат сжатия звука с потерями.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://ru.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>

en: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) is mainly used for speech compression for mobile communication.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>
ru: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) используется преимущественно для сжатия голоса в мобильной связи.<br><br><a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/AMR_%28%D1%81%D0%B6%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%B0%29">http://ru.wikipedia.org/wiki/AMR (сжатие звука)</a>

en: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) is an advanced version of AMR NB which uses a higher data rate resulting in a higher quality.<br>Still it should be used only for speech compression.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>
ru: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) — это усовершенствованная версия AMR NB с использованием более высокой плотности данных и, как следствие, более высоким качеством.<br>Всё же следует использовать её только для сжатия голоса.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/AMR_%28%D1%81%D0%B6%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%B0%29">http://ru.wikipedia.org/wiki/AMR (сжатие звука)</a>

en: Monkey's Audio is a lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>
ru: Monkey's Audio — это формат сжатия звука без потерь.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://ru.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>

en: Speex is a lossy audio format designed for speech encoding.<br>It is free of any legal restrictions. Since the release of Opus, Speex is considered obsolete.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>
ru: Speex — это формат сжатия звука с потерями, разработанный для кодирования голоса.<br>Он свободен от каких бы то ни было юридических ограничений. С момента появления Opus Speex считается устаревшим.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Speex">http://ru.wikipedia.org/wiki/Speex</a>

en: Musepack (MPC) is a free and lossy file format based on mp2 and optimized for high quality.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>
ru: Musepack (MPC) — это свободный формат сжатия звука с потерями, основанный на mp2 и оптимизированый для высокого качества.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://ru.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>

en: Shorten (SHN) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>
ru: Shorten (SHN) — это свободный формат сжатия звука без потерь.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>

en: True Audio (TTA) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>
ru: True Audio (TTA) — это свободный формат сжатия звука без потерь.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/TTA">http://ru.wikipedia.org/wiki/TTA<a/>

en: WavPack (WV) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>
ru: WavPack (WV) — это свободный формат сжатия звука без потерь.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://ru.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>

en: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) is an audio file format standard developed by Electronic Arts for the Commodore-Amiga computer series.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>
ru: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) — это стандарт аудиофайлов, разработанный Electronic Arts для компьютеров серии Commodore-Amiga.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>

en: Audio Interchange File Format (AIFF) is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>
ru: Audio Interchange File Format (AIFF) — это очень простой аудиоформат без сжатия, поэтому звук не теряет качества, но размер файла получается очень большим, кроме того не поддерживаются такие дополнительные возможности как теги.<br><br><a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://ru.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>

en: Killing process on user request
ru: Уничтожение процесса по запросу пользователя

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
ru: Для кодирования файлов %1 необходимо установить '%2'.

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
ru: Для декодирования файлов %1 необходимо установить '%2'.

en: In order to transcode %1 files, you need to install '%2'.
ru: Для перекодирования файлов %1 необходимо установить '%2'.

en: In order to calculate Replay Gain tags for %1 files, you need to install '%2'.
ru: Для выравнивания громкости файлов %1 необходимо установить '%2'.

en: '%1' should be shipped with your distribution.
ru: '%1' должен поставляться с вашим дистрибутивом.

en: Since '%1' includes patented codecs, it may not be included in the default installation of your distribution. Many distributions offer '%1' in an additional software repository.
ru: Поскольку '%1' включает патентованные кодеки, он может не включаться в установку по умолчанию вашего дистрибутива. Многие дистрибутивы предлагают '%1' в дополнительном репозитории ПО.

en: You can download '%1' at %2
ru: Вы можете загрузить '%1' с %2

en: In order to use the filter %1, you need to install '%2'.
ru: Для использования фильтра %1 необходимо установить '%2'.

en: In order to use the filters %1, you need to install '%2'.
ru: Для использования фильтров %1 необходимо установить '%2'.

en: State
ru: Состояние

en: Input
ru: Вход

en: Output
ru: Выход

en: Quality
ru: Качество

en: Edit options...
ru: Редактировать опции...

en: Start conversion
ru: Начать преобразование

en: Stop conversion
ru: Остановить преобразование

en: Remove
ru: Удалить

en: This file type is unknown to soundKonverter.
    Maybe you need to install an additional soundKonverter plugin.
    You should have a look at your distribution's package manager for this.
ru: Этот тип файлов незнаком soundKonverter.
    Возможно, необходимо установить дополнительный плагин.
    Поищите его в менеджере пакетов своего дистрибутива.

en: ... and %1 more files
ru: ... и ещё %1 файлов

en: Will be skipped
ru: Будет пропущено

en: Will be copied
ru: Будет скопирован

en: Waiting
ru: Ожидание

[ctx: Short conversion status]
en: Stopped
ru: Остановлено

[ctx: Short conversion status]
en: Backend not configured
ru: Бекенд не настроен

[ctx: Short conversion status]
en: Disc full
ru: Диск заполнен

[ctx: Short conversion status]
en: Can't write output
ru: Невозможно записать результат

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
ru: Преобразование не удалось.
    Смотрите подробную информацию в журнале.

en: Skipped
ru: Пропущено

[ctx: Short conversion status]
en: File is encrypted
ru: Файл зашифрован

[ctx: Short conversion status]
en: Failed
ru: Неудача

en: CD track %1
ru: Дорожка %1

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
ru: Хотите переписать текущий список файлов?
    
    Если нет, сохранённый список файлов будет добавлен.

[ctx: days]
en: d
ru: д

[ctx: hours]
en: h
ru: ч

[ctx: minutes]
en: m
ru: м

[ctx: seconds]
en: s
ru: с

[ctx: milliseconds]
en: ms
ru: мс

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Log ID
ru: ID журнала

en: Finished logging
ru: Журналирование завершено

en: Log Viewer
ru: Просмотрщик журналов

en: Update
ru: Обновить

en: Save to file...
ru: Сохранить в файл...

en: Log file:
ru: Файл журнала:

en: soundKonverter application log
ru: Журнал soundKonverter

en: Save log file
ru: Сохранить файл журнала

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
ru: Файл уже существует. Вы точно хотите переписать его?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
ru: Запись в файл не удалась.
    Возможно, у вас нет прав на запись.

en: soundKonverter is a frontend to various audio converters, Replay Gain tools and CD rippers.
    
    Please file bug reports at https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues
ru: soundKonverter — это фронтенд к различным аудиоконвертерам, утилитам выравнивания громкости и и извлечения аудиоданных с CD.
    
    Пожалуйста, сообщайте об ошибках на https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues

en: (C) 2005-2016 Daniel Faust
ru: © 2005–2016 Daniel Faust

en: Nuvola icon theme
ru: Тема значков Nuvola

en: Amarok developers
ru: Разработчики Amarok

en: All programmers of audio converters
ru: Все программисты аудиоконвертеров

en: Open the Replay Gain tool and add all given files
ru: Открыть инструмент выравнивания громкости и добавить все файлы

en: List all tracks on the cd drive <device>, 'auto' will search for a cd
ru: Получить все дорожки с CD-привода <device>, 'авто' — поиск CD

en: Add all files using the given profile
ru: Добавить все файлы с использованием выбранного профиля

en: Add all files using the given format
ru: Добавить все файлы с использованием выбранного формата

en: Output all files to <directory>
ru: Записать все файлы в <directory>

en: Start soundKonverter invisible
ru: Запустить soundKonverter невидимым

en: Start the conversion immediately (enabled when using '--invisible')
ru: Запустить преобразование немедленно (включено при использовании '--invisible')

en: Close soundKonverter after all files are converted (enabled when using '--invisible')
ru: Завершить soundKonverter после того, как все файлы преобразованы (включено при использовании '--invisible')

en: Execute <command> after each file has been converted (%i=input file, %o=output file)
ru: Выполнить <command> после того, как все файлы преобразованы (%i=входной файл, %o=выходной файл)

en: Load the file list at <path> after starting soundKonverter
ru: Загрузить список файлов из <path> после запуска soundKonverter

en: Audio file(s) to append to the file list
ru: Аудиофайл(ы) для добавления в список

[ctx: cover type]
en: Unclassified
ru: Разное

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
ru: Значок PNG 32x32

[ctx: cover type]
en: File icon
ru: Значок файла

[ctx: cover type]
en: Front cover
ru: Лицевая обложка

[ctx: cover type]
en: Back cover
ru: Задняя обложка

[ctx: cover type]
en: Leaflet page
ru: Страница вкладыша

[ctx: cover type]
en: CD photo
ru: Фотография CD

[ctx: cover type]
en: Lead artist picture
ru: Изображение ведущего исполнителя

[ctx: cover type]
en: Artist picture
ru: Изображение исполнителя

[ctx: cover type]
en: Conductor picture
ru: Изображение дирижёра

[ctx: cover type]
en: Band picture
ru: Изображение коллектива

[ctx: cover type]
en: Composer picture
ru: Изображение композитора

[ctx: cover type]
en: Lyricist picture
ru: Изображение автора текста

[ctx: cover type]
en: Picture of the recording location
ru: Изображение места записи

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during recording
ru: Изображение исполнителей во время записи

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during performance
ru: Изображение исполнителей во время выступления

[ctx: cover type]
en: Picture from a video
ru: Изображение с видео

[ctx: cover type]
en: Picture of a large, coloured fish
ru: Изображение большой цветастой рыбы.

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
ru: Иллюстрация к дорожке

[ctx: cover type]
en: Band logo
ru: Логотип коллектива

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
ru: Логотип издателя

en: Add CD tracks
ru: Добавить дорожки

en: 1. Select CD tracks
ru: 1. Выберите дорожки

en: 2. Set conversion options
ru: 2. Установите опции преобразования

en: Album artist:
ru: Исполнитель альбома:

en: Album:
ru: Альбом:

en: Disc No.:
ru: Диск №

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
ru: из

en: Year:
ru: Год:

en: Genre:
ru: Жанр:

[ctx: column title]
en: Rip
ru: Рип

en: Track
ru: Дорожка

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Composer
ru: Композитор

en: Title
ru: Название

en: Length
ru: Длительность

en: Player
ru: Проигрыватель

en: No track selected
ru: Дорожка не выбрана

en: Title:
ru: Название:

en: Artist:
ru: Исполнитель:

en: Composer:
ru: Композитор:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Select your desired output options and click on "Ok".
ru: Выберите нужные опции вывода и щёлкните "OK".

en: Save cue sheet...
ru: Сохранить список cue...

en: Request CDDB
ru: Запрос к CDDB

en: Rip entire CD to one file
ru: Извлечь весь диск в один файл

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Possible solutions are listed below.
ru: Извлечение всего CD в один файл не поддерживается установленными бекендами.
    Возможные решения перечислены ниже.

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional ripper plugin which supports ripping to one file.
ru: Извлечение всего CD в один файл не поддерживается установленными бекендами.
    Воспользуйтесь менеджером пакетов своего дистрибутива, чтобы установить дополнительный плагин, поддерживающий извлечение в один файл.

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Ok
ru: OK

en: Cancel
ru: Отмена

en: Select CD-ROM drive
ru: Выбрать привод CD-ROM

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
ru: Обнаружено несколько CD-приводов. Выберите один:

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
ru: %1 (%2): Аудио-CD с %3 дорожками

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
ru: Подождите, пытаемся загрузить данные из CDDB...

en: Select CDDB Entry
ru: Выбор записи CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
ru: Обнаружено несколько записей CDDB. Выберите, пожалуйста, одну:

en: All tracks
ru: Все дорожки

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Please select at least one track in order to proceed.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одну дорожку, чтобы продолжить.

en: No conversion options selected.
ru: Не выбраны опции преобразования.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
ru: Файл с таким именем уже существует.
    
    Хотите переписать существующий файл?

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: Add folder
ru: Добавить папку

en: 1. Select directory
ru: 1. Выберите каталог

en: Directory:
ru: Каталог:

en: Only add selected file formats:
ru: Добавить только файлы выбранных форматов:

en: Are you missing some file formats?
ru: Не хватает каких-то форматов?

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select none
ru: Не выбирать ничего

en: Recursive
ru: Рекурсивно

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
ru: Если отмечено, файлы из подкаталогов тоже будут добавлены.

en: Add Files
ru: Добавить файлы

en: %1 files
ru: %1 файлов

en: All supported files
ru: Все поддерживаемые файлы

en: All files
ru: Все файлы

en: Add playlist
ru: Добавить список воспроизведения

en: The following files couldn't be found:
ru: Следующие файлы не были найдены:

en: Files not found
ru: Файлы не найдены

en: Add url
ru: Добавить URL

en: 1. Enter url
ru: 1. Введите URL

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
ru: Вы ввели невалидный URL. Попробуйте ещё раз.

en: Format:
ru: Формат:

en: Use Plugin:
ru: Использовать плагин:

en: Destination:
ru: Назначение:

en: Calculate Replay Gain tags
ru: Рассчитать теги выравнивания громкости

en: Save current options as a profile
ru: Сохранить текущие опции как профиль

en: Load saved profiles
ru: Загрузить сохранённые профили

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Possible solutions are listed below.
ru: Выравнивание громкости для формата %1 не поддерживается.
    Возможные решения приведены ниже.

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional Replay Gain plugin.
ru: Выравнивание громкости для формата %1 не поддерживается.
    Воспользуйтесь менеджером пакетов своего дистрибутива, чтобы установить дополнительный плагин выравнивания громкости.

en: Replay Gain tags can tell your music player how loud a track is
    so it can adjust the volume to play all tracks with equal loudness.
ru: Выравнивание громкости подсказывает проигрывателю, насколько громкой является запись,
    благодаря чему он может подстроить уровень звука так, чтобы воспроизвести все записи с одной громкостью.

en: Using the current conversion options will create files with approximately %1 per minute.
ru: При текущих настройках преобразования будет создаваться около %1 файлов в минуту.

en: New profile
ru: Новый профиль

en: Enter a name for the new profile:
ru: Введите имя для нового профиля:

en: You cannot save a profile without a name.
ru: Нельзя сохранить профиль без имени.

en: Profile name is empty
ru: Имя профиля пусто

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
ru: Нельзя переписывать встроенные профили.

en: Profile already exists
ru: Профиль уже существует

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
ru: Профиль с таким именем уже существует.
    
    Хотите переписать существующий профиль?

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Далее

en: Edit conversion options
ru: Изменить опции преобразования

en: Tags
ru: Теги

en: Covers:
ru: Обложки:

en: Edit
ru: Правка

en: Track No.:
ru: Дорожка №:

en: Edit tags
ru: Редактировать теги

en: No file selected
ru: Файл не выбран

en: The tags could not be read, because this is not a local file.
    soundKonverter will try to read the tags, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags after downloading.
ru: Облако тегов не может быть прочитано, поскольку это не локальный файл.
    soundKonverter попытается прочитать теги при преобразовании файла.
    Если вы хотите отредактировать теги, нажмите кнопку внизу, но тогда soundKonverter не будет
    пытаться прочитать теги после загрузки.

en: Reading the tags of this file failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
ru: Чтение тегов этого файла не удалось.
    soundKonverter предпримет вторую попытку чтения тегов при преобразовании файла.
    Если вы хотите отредактировать теги, нажмите кнопку внизу, но тогда soundKonverter не будет
    пытаться прочитать теги ещё раз.

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
ru: Тип обложки:

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
ru: Описание:

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
ru: Размер:

[ctx: cover tooltip]
en: %1 x %2 pixels (%3)
ru: %1 x %2 пикселей (%3)

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
ru: Тип MIME:

en: %1 Files
ru: %1 Файлов

en: You have selected multiple files with different conversion options.
    You can change the options of all files by hitting the button below.
ru: Вы выбрали несколько файлов с разными опциями преобразования.
    Вы можете изменить опции всех файлов, нажав кнопку внизу.

en: Reading the tags of one or more files failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the files.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
ru: Чтение тегов одного из файлов не удалось.
    soundKonverter предпримет вторую попытку чтения тегов при преобразовании файла.
    Если вы хотите отредактировать теги, нажмите кнопку внизу, но тогда soundKonverter не будет
    пытаться прочитать теги ещё раз.

en: Quality:
ru: Качество:

en: Remove the selected profile
ru: Удалить выбранный профиль

en: Info
ru: Информация

en: Information about the selected profile
ru: Информация о выбранном профиле

en: Information about the selected file format
ru: Информация о выбранном формате

en: More formats...
ru: Ещё форматы...

en: Optional:
ru: Дополнительно:

en: Encoding files with a very low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
ru: Кодирование файлов с очень низким качеством может пригодиться, если вы пользуетесь мобильным устройством с ограниченным объёмом памяти.
    Не рекомендуется хранить музыку такого качества, если отсутствует более качественная копия.

en: Encoding files with a low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
ru: Кодирование файлов с низким качеством может пригодиться, если вы пользуетесь мобильным устройством с ограниченным объёмом памяти.
    Не рекомендуется хранить музыку такого качества, если отсутствует более качественная копия.

en: Encoding files with a medium quality is a compromise between quality and file size.
    Most people might not hear much of a difference to the original files but you should only use it to save music if your storage space is limited.
ru: Кодирование файлов со средним качеством является компромиссом между качеством и размером файла.
    Большинство людей не смогут заметить особых отличий от оригинальных файлов, но всё же следует пользоваться этим вариантом только при нехватке дискового пространства.

en: Encoding files with a high quality is a good choice if you have enough storage space available. You can use this to save your music.
ru: Кодирование файлов с высоким качеством - хороший выбор при наличии достаточного дискового пространства. Этот вариант пригоден для хранения музыки.

en: Encoding files with a very high quality is fine if you have enough storage space.
ru: Кодирование файлов с очень высоким качеством - неплохой выбор при наличии достаточного дискового пространства.

en: Encoding files lossless will preserve the quality of the original file.
    It is only then useful if the original file has a good quality (e.g. audio CD).
    The file size will be big, so you should only use it if you have enough storage space.
ru: Кодирование файлов без потерь сохранит качество оригинала.
    Это имеет смысл только если оригинальные записи хорошего качества (например аудио-CD).
    Файлы получатся большого размера, так что следует использовать этот вариант только при наличии достаточного дискового пространства.

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
ru: Вы можете определить свой собственный профиль на вкладке "Подробно".

en: This is a user defined profile.
ru: Это определённый пользователем профиль.

en: Profile info for %1
ru: Информация о профиле %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
ru: Вы действительно хотите удалить профиль: %1

en: Remove profile?
ru: Удить профиль?

en: Format info for %1
ru: Информация о формате %1

en: Sorry, no format information available.
ru: Извините, информация о формате недоступна.

en: By meta data
ru: По метаданным

en: Source directory
ru: Исходный каталог

en: Specify output directory
ru: Указать каталог назначения

en: Copy directory structure
ru: Копировать структуру каталогов

en: Choose an output directory
ru: Выбрать каталог назначения

en: Open the output directory with Dolphin
ru: Открыть каталог назначения в Dolphin

en: Unknown Artist
ru: Исполнитель неизвестен

en: Unknown Album
ru: Альбом неизвестен

en: No Comment
ru: Без комментариев

en: Unknown Genre
ru: Жанр неизвестен

en: Unknown Composer
ru: Композитор неизвестен

en: Unknown Title
ru: Название неизвестно

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
ru: новый

en: Name all converted files according to the specified pattern
ru: Именовать преобразованные файлы в соответствии с шаблоном

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %z - Album artist
    %b - Album
    %c - Comment
    %d - Disc number
    %g - Genre
    %n - Track number
    %p - Composer
    %t - Title
    %y - Year
    %f - Original file name
    %s - Path to the source directory
    
    You may parenthesize these wildcards and surrounding characters with squared brackets ('[' and ']')
    so they will be ignored if the replacement value is empty.
    In order to use squared brackets you will have to escape them with a backslash ('\[' and '\]').
ru: Следующие строки — шаблоны, которые будут заменены
    информацией из метаданных:
    
    %a — Исполнитель
    %z — Исполнитель альбома
    %b — Альбом
    %c — Комментарий
    %d — Номер диска
    %g — Жанр
    %n — Номер дорожки
    %p — Композитор
    %t — Название
    %y — Год
    %f — Оригинальное имя файла
    %s — Путь к исходному каталогу
    
    Эти шаблоны и окружающие их символы можно заключать в квадратные скобки ('[' и ']'),
    тогда они будут проигнорированы, если подставляемое значение пусто.
    Для использования квадратных скобок их следует экранировать обратной косой чертой ('\[' и '\]').

en: Output all converted files into the same directory as the original files
ru: Сохранять преобразованные файлы в тот же каталог, где находятся исходные файлы

en: Output all converted files into the specified output directory
ru: Сохранять все преобразованные файлы в указанный каталог назначения

en: Copy the whole directory structure for all converted files
ru: Копировать структуру каталогов целиком для всех преобразованных файлов

en: Mode:
ru: Режим:

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Quality level from %1 to %2 where %2 is the highest quality.
    The higher the quality, the bigger the file size and vice versa.
ru: Уровень качества от %1 до %2, где %2 — высочайшее качество.
    Чем выше качество, тем больше размер файла, и наоборот.

en: Compile faac with MP4 support.
ru: Скомпилируйте faac с поддержкой MP4.

en: Bitrate:
ru: Битрейт:

en: Additional encoder arguments:
ru: Дополнительные аргументы кодировщика:

en: Enable experimental codecs in the ffmpeg configuration dialog.
ru: Включите экспериментальные кодеки в диалоге настройки ffmpeg.

en: Compile ffmpeg with %1 support.
ru: Соберите ffmpeg с поддержкой %1.

en: Configure %1
ru: Настроить %1

en: Enable experimental codecs
ru: Включить экспериментальные кодеки

en: Please restart soundKonverter in order to activate the changes.
ru: Пожалуйста, перезапустите soundKonverter, чтобы применить изменения.

en: Compression level:
ru: Степень сжатия:

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
ru: Уровень сжатия от %1 до %2, где %2 соответствует высочайшему качеству.
    Чем выше качество, тем медленнее преобразование, но меньше размер файла, и наоборот.

en: Use SoundFont file:
ru: Использовать файл SoundFont:

en: In order to convert the midi data to a wave form you need a SoundFont which maps the midi data to sound effects.
    Have a look at %1 in order to get SoundFont files.
ru: Чтобы преобразовать данные midi в звук необходим SoundFont, который устанавливает соответствие данных midi звуковым эффектам.
    Загляните на %1 чтобы получить файлы SoundFont.

en: FluidSynth is not configured, yet. You need to set a SoundFont file.
ru: FluidSynth ещё не настроен. Необходимо указать файл SoundFont.

en: Preset:
ru: Предустановка:

[ctx: Backend profile]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: Backend profile]
en: Standard
ru: Обычный

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
ru: Экстремальный

[ctx: Backend profile]
en: Insane
ru: Сумасшедший

en: Specify bitrate
ru: Укажите битрейт

en: cbr
ru: Постоянный

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
ru: Кодировать с постоянным битрейтом.
    Доступны только значения 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 и 320 кбит/с

en: Fast encoding
ru: Быстрое кодирование

en: Use a faster encoding algorithm (results in a slightly lower output quality).
ru: Использовать более быстрый алгоритм кодирования (приводит к несколько более низкому качеству).

en: Bitrate mode:
ru: Режим битрейта:

en: Variable
ru: Переменный

en: Average
ru: Средний

en: Constant
ru: Постоянный

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
    A value of %3 is recommended.
ru: Уровень сжатия от %1 до %2, где %2 соответствует высочайшему качеству.
    Чем выше качество, тем медленнее преобразование, но меньше размер файла, и наоборот.
    Рекомендуется использовать значение %3.

en: This preset should provide near transparency to most people on most music (~150 kbps abr).
ru: Эта предустановка должна подойти большинству людей для большинства музыки (~150 кбит/с ABR).

en: This preset should generally be transparent to most people on most music
    and is already quite high in quality (~230 kbps abr).
ru: Эта предустановка, как правило, должна подойти большинству людей для большинства музыки
    и при этом обеспечивает довольно высокое качество (~230 кбит/с ABR).

en: If you have extremely good hearing and similar equipment, this preset will generally provide
    slightly higher quality than the standard mode (~280 kbps abr).
ru: Если у вас очень хороший слух и аналогичное оборудование, эта предустановка обеспечит
    чуть более высокое качество, чем стандартный режим (~280 кбит/с ABR).

en: This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have
    the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go (320 kbps cbr).
ru: Эта предустановка, как правило, избыточна для большинства людей и ситуаций, но если вам требуется
    самое высокое качество и не критичен размер файл, это ваш путь (320 кбит/с CBR).

en: Stereo mode:
ru: Режим стерео:

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Joint Stereo
ru: Объединённое стерео

en: Simple Stereo
ru: Простое стерео

en: Forced Joint Stereo
ru: Принудительно объединённое стерео

en: Dual Mono
ru: Удвоенное моно

en: About %1
ru: Около %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
ru: LAME — это свободный высококачественный MP3-энкодер.
    Вы можете получить его на http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
ru: Включите экспериментальные кодеки в диалоге настройки libav.

en: Compile libav with %1 support.
ru: Скомпилируйте libav с поддержкой %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
ru: Телефон

[ctx: Backend profile]
en: Thumb
ru: Эскиз

[ctx: Backend profile]
en: Radio
ru: Радио

[ctx: Backend profile]
en: Braindead
ru: Вынос мозга

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
ru: Еспользуйте предварительные настройки MusePack или свои собственные установки.

en: low quality (~60 kbps abr).
ru: низкое качество (в среднем ~60 кбит/с).

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
ru: низкое/среднее качество (в среднем ~90 кбит/с).

en: medium quality (~130 kbps abr).
ru: среднее качество (в среднем ~130 кбит/с).

en: high quality (~180 kbps abr).
ru: высокое качество (в среднем ~180 кбит/с).

en: excellent quality (~210 kbps abr).
ru: отличное качество (в среднем ~210 кбит/с).

en: excellent quality (~240 kbps abr).
ru: отличное качество (в среднем ~240 кбит/с).

en: excellent quality (~270 kbps abr).
ru: отличное качество (в среднем ~270 кбит/с).

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
ru: Вы можете загрузить '%1' с '%2' после ввода адреса электропочты.

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
ru: '%1' обычно находится в пакете '%2', который должен поставляться с вашим дистрибутивом.

en: Uncoupled channels
ru: Неспаренные каналы

en: Use one mono stream per channel
ru: Использовать один моно поток на канал

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
ru: TwoLame — это свободный MP2-энкодер.
    Вы можете получить его на http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
ru: '%1' обычно находится в пакете '%2', который можно загрузить с %3

en: Fast
ru: Быстро

en: Normal
ru: Нормально

en: High quality
ru: Высокое качество

en: Very high quality
ru: Очень высокое качество

en: Normalize
ru: Нормализовать

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
ru: Включите экспериментальные кодеки в диалоге настройки sox.

en: Compile sox with %1 support.
ru: Скомпилируйте sox с поддержкой %1.

en: Sample rate change quality:
ru: Качество передискретизации:

en: Quick
ru: Быстро

en: Effect:
ru: Эффект:

en: Disabled
ru: Отключено

en: Remove this effect
ru: Удалить этот эффект

en: Add
ru: Добавить

en: Add another effect
ru: Добавить другой эффект

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
ru: Нормализовать:
    Изменить уровень звука так, чтобы все файлы звучали с одинаковой громкостью.

[ctx: decibel]
en: dB
ru: дБ

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
ru: Басы:
    Усиление низких частот

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
ru: Верхи:
    Усиление высоких частот

en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Sample size:
ru: Глубина звука:

en: Channels:
ru: Каналы:

en: Mono
ru: Моно

en: Stereo
ru: Стерео

en: Use tag format:
ru: Использовать формат тегов:

en: Adjust gain:
ru: Подстройка громкости:

en: Lower or raise the suggested gain
ru: Уменьшение или увеличение предложенного уровня громкости

en: Modify audio stream
ru: Изменить аудиопоток

en: Write gain adjustments directly into the encoded data. That way the adjustment works with all mp3 players.
    Undoing the changes is still possible since correction data will be written as well.
ru: Записать изменение громкости непосредственно в кодированные данные. Таким образом кодирование будет работать со всеми MP3-плеерами.
    Отмена изменений будет возможна, поскольку корректировочная информация также сохраняется.

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
ru: Для извлечения данных с аудио-CD по дорожкам или в один файл необходимо установить 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' обычно поставляется с дистрибутивом, имя пакета может отличаться.

en: Force read speed:
ru: Скорость чтения:

[ctx: Byte-Order]
en: Endianness:
ru: Порядок байт:

en: Maximum read retries:
ru: Максимальное число попыток повторного чтения:

en: Enable paranoia
ru: Верифицировать данные

en: Enable extra paranoia
ru: Дополнительная верификация

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'icedax'.
    'icedax' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
ru: Для извлечения данных с CD по дорожкам или единым файлом нужно установить 'icedax'.
    'icedax', вероятно, доступен в вашем дистрибутиве, имя пакета может быть другим.

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Remaining time:
ru: Осталось времени:

en: Finished
ru: Завершено

en: File
ru: Файл

en: Album
ru: Альбом

en: Collapse all
ru: Свернуть всё

en: Expand all
ru: Раскрыть всё

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
ru: Переместить в новый альбом

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
ru: Некоторые дорожки не могут быть добавлены в альбом, поскольку кодек или частота дискретизации отличается.

en: New album
ru: Новый альбом

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
ru: Выравнивание громкости не удалось. Используемый бекенд необходимо корректно настроить.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
ru: Выравнивание громкости не удалось. Предпочитаемый плагин не поддерживает необходимой функции.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
ru: Выравнивание громкости не удалось. Неизвестная ошибка.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
ru: Выравнивание громкости не удалось. Код завершения: %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
ru: Добавление нового пункта в список выравнивания громкости: '%1'

en: Replay Gain for %1
ru: Выравнивание громкости в %1

en: Possible Replay Gain backends:
ru: Допустимые бекенды выравнивания громкости:

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
ru: Пропущено

en: Add folder...
ru: Добавить папку...

en: Add files...
ru: Добавить файлы...

en: Show soundKonverter main window
ru: Показать главное окно sounKonverter

en: Tag untagged
ru: Добавить теги

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
ru: Рассчитать теги выравнивания громкости для всех файлов списка, в которых таких тегов нет.

en: Untag tagged
ru: Убрать теги

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
ru: Удалить теги выравнивания громкости изо всех файлов в списке.

en: Force recalculation
ru: Принудительный пересчёт

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
ru: Пересчитать теги выравнивания громкости для файлов, в которых они уже установлены.

en: Close
ru: Закрыть

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
ru: Задачи выравнивания громкости ещё выполняются.
    Действительно хотите отменить их?

en: This is soundKonverter %1
ru: Это soundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
ru: Собрано с TagLib %1.%2.%3

en: Support for cover art in FLAC picture format for Xiph tags requires taglib 1.7 or later.
ru: Для поддержки обложек в формате изображений FLAC для тегов Xiph необходима taglib 1.7 или новее.

en: Support for cover art for ASF/WMA tags requires taglib 1.7 or later.
ru: Для поддержки обложек в тегах ASF/WMA необходима taglib 1.7 или новее.

en: Support for tags for Ogg Opus files requires taglib 1.9 or later.
ru: Для поддержки тегов в файлах Ogg Opus необходима taglib 1.9 или новее.

en: View logs...
ru: Показать журналы...

en: Replay Gain tool...
ru: Инструмент выравнивания громкости...

en: About plugins...
ru: О плагинах...

en: Add CD tracks...
ru: Добавить дорожки с CD...

en: Add url...
ru: Добавить URL...

en: Add playlist...
ru: Добавить список воспроизведения...

en: Load file list
ru: Загрузить список файлов

en: Save file list
ru: Сохранить список файлов

en: No codec plugins could be loaded. Without codec plugins soundKonverter can't work.
    This problem can have two causes:
    1. You just installed soundKonverter and the KDE System Configuration Cache is not up-to-date, yet.
    In this case, run kbuildsycoca4 and restart soundKonverter to fix the problem.
    2. Your installation is broken.
    In this case try reinstalling soundKonverter.
ru: Не удалось загрузить ни одного плагина кодека. Без плагинов кодеков sounKonverter не может работать.
    У этой проблемы может быть две причины:
    1. Вы только что установили soundKonverter, и кеш системы конфигурации KDE ещё не обновился.
    В этом случае выполните kbuildsycoca4 и перезапустите soundKonverter для исправления ситуации.
    2. Ваша установка сломана.
    В этом случае попробуйте переустановить soundKonverter.

en: Removing old file: %1
ru: Удаление старого файла: %1

en: Start
ru: Пуск

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop immediatelly
ru: Остановить немедленно

en: Stop after current conversions are completed
ru: Остановить по завершении текущих преобразований

en: Continue after current conversions are completed
ru: Продолжить после завершения текущих преобразований

en: No CD device found
ru: CD-привод не найден

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
ru: Аудиоконвертер, CD-риппер и инструмент выравнивания громкости

en: Rip Audio CD with soundKonverter
ru: Извлечь аудиоданные с CD с помощью soundKonverter
