spacebar - en to cs translation catalogue (87 entries)

en: New message
cs: Nová zpráva

en: Message from %1
cs: Zpráva od %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
cs[0]: 1 příloha
cs[1]: %1 přílohy
cs[2]: %1 příloh

[ctx: @action open message in application]
en: Open
cs: Otevřít

en: Spacebar background service
cs: Služba Spacebar na pozadí

en: and %1 more
cs: a %1 další

en: Details
cs: Podrobnosti

en: %1 person | %1 people
cs[0]: %1 osoba
cs[1]: %1 lidé
cs[2]: %1 lidí

en: Add people
cs: Přidat lidi

en: Chats
cs: Rozhovory

en: New Conversation
cs: Nový rozhovor

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
cs: Smazat

en: Unable to connect to messaging daemon
cs: Nelze se připojit k démonu pro rozhovory

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
cs: Vytvořit rozhovor

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
cs: Vy

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
cs: Obrázek

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
cs[0]: Smazat tento rozhovor?
cs[1]: Smazat tyto %1 rozhovory?
cs[2]: Smazat těchto %1 rozhovorů?

en: This is permanent and can't be undone
cs: Toto je trvalé a nelze to vrátit zpět

en: Call
cs: Volání

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
cs: Posílání textu na toto prémiové číslo vás může stát extra poplatek

en: Max attachment limit exceeded
cs: Byl překročen limit velikosti přílohy

en: No MMSC configured
cs: MMSC nebylo nastaveno

en: Message has expired and will be deleted
cs: Platnost zprávy vypršela a zpráva bude smazána

en: Message will be sent as individual messages
cs: Zpráva bude odeslána jako jednotlivé zprávy

en: MMS message
cs: Zpráva MMS

en: Message size: %1
cs: Velikost zprávy: %1

en: Expires: %1
cs: Vyprší: %1

en: View all
cs: Zobrazit všechny

en: %1 new message | %1 new messages
cs[0]: %1 nová zpráva
cs[1]: %1 nové zprávy
cs[2]: %1 nových zpráv

en: Copy code
cs: Kopírovat kód

en: Copy link
cs: Kopírovat odkaz

en: Copy text
cs: Kopírovat text

en: Save attachment
cs: Uložit přílohu

en: Delete message
cs: Smazat zprávu

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
cs: Poslat znovu

en: Save
cs: Uložit

en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
cs: Odstranit

en: Write Message...
cs: Napsat zprávu...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
cs: Poslat zprávu od %1...

en: Choose a file
cs: Vybrat soubor

en: Select a number
cs: Vyberte číslo

en: Search or enter number…
cs: Hledat nebo zadat číslo...

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
cs: %1 Vybráno

[ctx: Open chat conversation window]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
cs: Žádné kontakty nevybrány

en: New Group
cs: Nová skupina

en: No contacts with phone numbers yet
cs: Žádné kontakty s telefonními čísly

en: Open contacts app
cs: Otevřít aplikaci s kontakty

en: No results found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: New Group Chat
cs: Nový skupinový rozhovor

en: New Chat
cs: Nový rozhovor

en: Back
cs: Zpět

en: MMS Settings
cs: Nastavení MMS

en: Multimedia messages (MMS)
cs: Multimediální zprávy (MMS)

en: Request delivery reports
cs: Požadovat hlášení o doručení

en: Request read reports
cs: Požadovat hlášení o přečtení

en: Share delivery status
cs: Sdílet stav doručení

en: Share read status
cs: Sdílet přečtený stav

en: Auto download messages
cs: Automaticky stáhnout zprávy

en: Auto download messages for existing contacts only
cs: Automaticky stáhnout zprávy pouze pro existující kontakty

en: Max message size (KiB)
cs: Maximální velikost zprávy (KiB)

en: Max attachments
cs: Maximální počet příloh

en: Auto create SMIL
cs: Automaticky vytvořit SMIL

en: Default to group conversations
cs: Výchozí nastavení pro skupinové konverzace

en: Settings
cs: Nastavení

en: General
cs: Obecné

en: About
cs: O aplikaci

en: Multimedia Messages (MMS)
cs: Multimediální zprávy (MMS)

en: Restore defaults
cs: Obnovit výchozí

en: Reset
cs: Obnovit

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Use custom colors for messages
cs: Použít vlastní barvy pro zprávy

en: Incoming message color
cs: Barva příchozí zprávy

en: Outgoing message color
cs: Barva odchozí zprávy

en: Message font size
cs: Velikost písma zprávy

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Show sender name / number
cs: Zobrazit jméno/číslo odesílatele

en: Show a preview of the message content
cs: Zobrazit náhled obsahu zprávy

en: Show attachment previews
cs: Zobrazit náhledy příloh

en: Ignore tapbacks
cs: Ignorovat zpětné odkazy

en: Choose a color
cs: Vybrat barvu

en: SMS/MMS messaging client
cs: Klient pro zprávy SMS/MMS

en: © 2020-2024 KDE Community
cs: © 2020-2024 Komunita KDE

en: Spacebar SMS/MMS client
cs: Klient pro SMS/MMS Spacebar

en: Open a chat with the given phone number
cs: Otevřít rozhovor s daným telefonním číslem
