spacebar - en to hu translation catalogue (87 entries)

en: New message
hu: Új üzenet

en: Message from %1
hu: %1 üzenete

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
hu[0]: %1 melléklet
hu[1]: %1 melléklet

[ctx: @action open message in application]
en: Open
hu: Megnyitás

en: Spacebar background service
hu: Spacebar háttérszolgáltatás

en: and %1 more
hu: és %1 további

en: Details
hu: Részletek

en: %1 person | %1 people
hu[0]: %1 személy
hu[1]: %1 személy

en: Add people
hu: Hozzáadás

en: Chats
hu: Csevegések

en: New Conversation
hu: Új beszélgetés

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
hu: Törlés

en: Unable to connect to messaging daemon
hu: Nem lehet kapcsolódni az üzenetküldő szolgáltatáshoz

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
hu: Csevegés létrehozása

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
hu: Ön

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
hu: Kép

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
hu[0]: Törli ezt a beszélgetést?
hu[1]: Törli ezt a(z) %1 beszélgetést?

en: This is permanent and can't be undone
hu: Ez végleges, és nem vonható vissza

en: Call
hu: Hívás

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
hu: Szöveges üzenet küldése erre a prémiun SMS-számra pénzbe kerülhet

en: Max attachment limit exceeded
hu: Maximális mellékletkorlát túllépve

en: No MMSC configured
hu: Nincs beállítva MMSC

en: Message has expired and will be deleted
hu: Az üzenet lejárt és törlődik

en: Message will be sent as individual messages
hu: Az üzenet önálló üzenetekként lesz elküüldve

en: MMS message
hu: MMS-üzenet

en: Message size: %1
hu: Üzenetméret: %1

en: Expires: %1
hu: Lejár: %1

en: View all
hu: Összes megtekintése

en: %1 new message | %1 new messages
hu[0]: %1 új üzenet
hu[1]: %1 új üzenet

en: Copy code
hu: Kód másolása

en: Copy link
hu: Hivatkozás másolása

en: Copy text
hu: Szöveg másolása

en: Save attachment
hu: Melléklet mentése

en: Delete message
hu: Üzenet törlése

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
hu: Újraküldés

en: Save
hu: Mentés

en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Write Message...
hu: Üzenet írása…

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
hu: Üzenet küldése a(z) %1 számról…

en: Choose a file
hu: Válasszon egy fájlt

en: Select a number
hu: Válasszon egy számot

en: Search or enter number…
hu: Keresés vagy szám megadása…

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
hu: %1 kiválasztva

[ctx: Open chat conversation window]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
hu: Nincs kiválasztva névjegy

en: New Group
hu: Új csoport

en: No contacts with phone numbers yet
hu: Nincsenek telefonszámmal rendelkező névjegyek

en: Open contacts app
hu: Névjegyek alkalmazás megnyitása

en: No results found
hu: Nincs találat

en: New Group Chat
hu: Új csoportos csevegés

en: New Chat
hu: Új csevegés

en: Back
hu: Vissza

en: MMS Settings
hu: MMS-beállítások

en: Multimedia messages (MMS)
hu: Multimédia üzenetek (MMS)

en: Request delivery reports
hu: Kézbesítési visszaigazolás kérése

en: Request read reports
hu: Olvasási visszaigazolás kérése

en: Share delivery status
hu: Kézbesítési állapot megosztása

en: Share read status
hu: Olvasási állapot megosztása

en: Auto download messages
hu: Automatikus üzenetletöltés

en: Auto download messages for existing contacts only
hu: Automatikus üzenetletöltés csak meglévő névjegyekhez

en: Max message size (KiB)
hu: Maximális üzenetméret (KiB)

en: Max attachments
hu: Maximális mellékletszám

en: Auto create SMIL
hu: Automatikus SMIL készítés

en: Default to group conversations
hu: Csoportos beszélgetések alapértelmezett beállítása

en: Settings
hu: Beállítások

en: General
hu: Általános

en: About
hu: Névjegy

en: Multimedia Messages (MMS)
hu: Multimédia üzenetek (MMS)

en: Restore defaults
hu: Alapértelmezések visszaállítása

en: Reset
hu: Alapállapot

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Use custom colors for messages
hu: Egyéni üzenetszínek használata

en: Incoming message color
hu: Bejövő üzenetek színe

en: Outgoing message color
hu: Kimenő üzenetek színe

en: Message font size
hu: Betűméret

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Show sender name / number
hu: Feladó nevének / számának megjelenítése

en: Show a preview of the message content
hu: Üzenet előnézetének megjelenítése

en: Show attachment previews
hu: Mellékletek előnézetének megjelenítése

en: Ignore tapbacks
hu: Visszakoppintások mellőzése

en: Choose a color
hu: Válasszin egy színt

en: SMS/MMS messaging client
hu: SMS/MMS-üzenetküldő kliens

en: © 2020-2024 KDE Community
hu: © A KDE közösség, 2020-2024.

en: Spacebar SMS/MMS client
hu: Spacebar SMS/MMS kliens

en: Open a chat with the given phone number
hu: Csevegés megnyitása a megadott telefonszámmal
