spacebar - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: New message
pt: Nova mensagem

en: Message from %1
pt: Mensagem de %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
pt[0]: %1 Anexo
pt[1]: %1 Anexos

[ctx: @action open message in application]
en: Open
pt: Abrir

en: Spacebar background service
pt: Serviço de segundo plano do Spacebar

en: and %1 more
pt: e mais %1

en: Details
pt: Detalhes

en: %1 person | %1 people
pt[0]: %1 pessoa
pt[1]: %1 pessoas

en: Add people
pt: Adicionar pessoas

en: Chats
pt: Conversas

en: New Conversation
pt: Nova Conversa

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
pt: Criar uma conversa

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
pt: Você

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
pt: Imagem

en: Delete this conversation | Delete %1 conversations?
pt[0]: Apagar esta conversa
pt[1]: Apagar as %1 conversas

en: This is permanent and can't be undone
pt: Isto é permanente e não pode ser anulado

en: Select a number
pt: Seleccionar um número

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
pt: %1 Seleccionados

[ctx: Open chat conversation window]
en: Next
pt: Seguinte

en: Search or enter number…
pt: Procure ou escreva um número…

en: No contacts with phone numbers yet
pt: Ainda sem contactos com números telefónicos

en: Open contacts app
pt: Abrir a aplicação de contactos

en: No results found
pt: Não foram encontrados resultados

en: Call
pt: Chamada

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
pt: Se enviar para este número de SMS pago, poderá acontecer que lhe cobrem dinheiro

en: Max attachment limit exceeded
pt: Foi atingido o limite máximo do anexo

en: No MMSC configured
pt: Nenhum MMSC configurado

en: Message has expired and will be deleted
pt: A mensagem expirou e será apagada

en: Message will be sent as individual messages
pt: A mensagem será enviada como mensagens individuais

en: MMS message
pt: Mensagem MMS

en: Message size: %1
pt: Tamanho da mensagem: %1

en: Expires: %1
pt: Validade: %1

en: View all
pt: Ver tudo

en: %1 new message | %1 new messages
pt[0]: %1 mensagem nova
pt[1]: %1 mensagens novas

en: Copy code
pt: Copiar o código

en: Copy link
pt: Copiar a ligação

en: Copy text
pt: Copiar o texto

en: Save attachment
pt: Gravar o anexo

en: View slideshow
pt: Ver a apresentação

en: Delete message
pt: Apagar a mensagem

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
pt: Reenviar

en: Save
pt: Gravar

en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
pt: Remover

en: Write Message...
pt: Escrever uma Mensagem...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
pt: Enviar uma Mensagem de %1...

en: Choose a file
pt: Escolha um ficheiro

en: Contacts
pt: Contactos

en: Back
pt: Recuar

en: MMS Settings
pt: Configuração do MMS

en: Multimedia messages (MMS)
pt: Mensagens multimédia (MMS)

en: Proxy
pt: 'Proxy'

en: Port
pt: Porto

en: Request delivery reports
pt: Pedir relatórios de entrega

en: Request read reports
pt: Pedir relatórios de leitura

en: Share delivery status
pt: Partilhar o estado da entrega

en: Share read status
pt: Partilhar o estado da leitura

en: Auto download messages
pt: Transferir automaticamente as mensagens

en: Auto download messages for existing contacts only
pt: Transferir automaticamente as mensagens apenas para os contactos existentes

en: Max message size (KiB)
pt: Tamanho máximo da mensagem (KiB)

en: Max attachments
pt: Máx. de anexos

en: Auto create SMIL
pt: Criar automaticamente o SMIL

en: Default to group conversations
pt: Conversas em grupo por omissão

en: Settings
pt: Configuração

en: General
pt: Geral

en: About
pt: Acerca

en: Multimedia Messages (MMS)
pt: Mensagens Multimédia (MMS)

en: Restore defaults
pt: Repor as predefinições

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Appearance
pt: Aparência

en: Use custom colors for messages
pt: Usar cores personalizadas para as mensagens

en: Incoming message color
pt: Cor da mensagem recebida

en: Outgoing message color
pt: Cor da mensagem enviada

en: Message font size
pt: Tamanho do texto da mensagem

en: Notifications
pt: Notificações

en: Show sender name / number
pt: Mostrar o nome / número do remetente

en: Show a preview of the message content
pt: Mostrar uma antevisão do conteúdo da mensagem

en: Show attachment previews
pt: Mostrar as antevisões dos anexos

en: Ignore tapbacks
pt: Ignorar os toques de resposta

en: Choose a color
pt: Escolher uma cor

en: SMS/MMS messaging client
pt: Cliente de mensagens SMS/MMS

en: © 2020-2021 KDE Community
pt: © 2020-2021 da Comunidade do KDE

en: Spacebar SMS/MMS client
pt: Cliente de SMS/MMS Spacebar

en: Open a chat with the given phone number
pt: Abrir uma conversa com o número de telefone indicado
