spacebar - en to pt_BR translation catalogue (88 entries)

en: New message
pt_BR: Nova mensagem

en: Message from %1
pt_BR: Mensagem de %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
pt_BR[0]: %1 anexo
pt_BR[1]: %1 anexos

[ctx: @action open message in application]
en: Open
pt_BR: Abrir

en: Spacebar background service
pt_BR: Serviço de plano de fundo do Spacebar

en: and %1 more
pt_BR: e mais %1

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: %1 person | %1 people
pt_BR[0]: %1 pessoa
pt_BR[1]: %1 pessoas

en: Add people
pt_BR: Adicionar pessoa

en: Chats
pt_BR: Bate-papos

en: New Conversation
pt_BR: Nova conversa

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Unable to connect to messaging daemon
pt_BR: Não foi possível conectar ao daemon de mensagem

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
pt_BR: Criar um bate-papo

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
pt_BR: Você

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
pt_BR: Imagem

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
pt_BR[0]: Excluir esta conversa?
pt_BR[1]: Excluir %1 conversas?

en: This is permanent and can't be undone
pt_BR: Isto é permanente e não pode ser desfeito

en: Call
pt_BR: Chamada

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
pt_BR: Enviar texto para este número de SMS premium pode fazer com que você seja cobrado

en: Max attachment limit exceeded
pt_BR: Limite máximo do anexo excedido

en: No MMSC configured
pt_BR: Nenhum MMSC configurado

en: Message has expired and will be deleted
pt_BR: A mensagem expirou e será excluída

en: Message will be sent as individual messages
pt_BR: A mensagem será enviada como mensagens individuais

en: MMS message
pt_BR: Mensagem MMS

en: Message size: %1
pt_BR: Tamanho da mensagem: %1

en: Expires: %1
pt_BR: Expira em: %1

en: View all
pt_BR: Visualizar todas

en: %1 new message | %1 new messages
pt_BR[0]: %1 nova mensagem
pt_BR[1]: %1 novas mensagens

en: Copy code
pt_BR: Copiar código

en: Copy link
pt_BR: Copiar link

en: Copy text
pt_BR: Copiar texto

en: Save attachment
pt_BR: Salvar anexo

en: Delete message
pt_BR: Excluir mensagem

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
pt_BR: Reenviar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
pt_BR: Excluir

en: Write Message...
pt_BR: Escrever mensagem...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
pt_BR: Enviar mensagem de %1

en: Choose a file
pt_BR: Escolher um arquivo

en: Select a number
pt_BR: Selecione um número

en: Search or enter number…
pt_BR: Pesquisar ou digitar número…

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
pt_BR: %1 selecionado

[ctx: Open chat conversation window]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
pt_BR: Nenhum contato selecionado

en: New Group
pt_BR: Novo grupo

en: No contacts with phone numbers yet
pt_BR: Nenhum contato com números de telefone ainda

en: Open contacts app
pt_BR: Abrir aplicativo de contatos

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: New Group Chat
pt_BR: Novo bate-papo em grupo

en: New Chat
pt_BR: Novo bate-papo

en: Back
pt_BR: Voltar

en: MMS Settings
pt_BR: Configurações do MMS

en: Multimedia messages (MMS)
pt_BR: Mensagem multimídia (MMS)

en: Port
pt_BR: Porta

en: Request delivery reports
pt_BR: Solicitar relatórios de entrega

en: Request read reports
pt_BR: Solicitar relatórios de leitura

en: Share delivery status
pt_BR: Compartilhar status de entrega

en: Share read status
pt_BR: Compartilhar status de leitura

en: Auto download messages
pt_BR: Baixar automaticamente as mensagens

en: Auto download messages for existing contacts only
pt_BR: Baixar automaticamente as mensagens apenas para os contatos existentes

en: Max message size (KiB)
pt_BR: Tamanho da mensagem da mensagem (KiB)

en: Max attachments
pt_BR: Máximo de anexos

en: Auto create SMIL
pt_BR: Criar automaticamente SMIL

en: Default to group conversations
pt_BR: Padrão para conversas em grupo

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: General
pt_BR: Geral

en: About
pt_BR: Sobre

en: Multimedia Messages (MMS)
pt_BR: Mensagem multimídia (MMS)

en: Restore defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Use custom colors for messages
pt_BR: Usar cores personalizadas para as mensagens

en: Incoming message color
pt_BR: Cor da mensagem recebida

en: Outgoing message color
pt_BR: Cor da mensagem enviada

en: Message font size
pt_BR: Tamanho da mensagem de texto

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Show sender name / number
pt_BR: Mostrar nome/número do remetente

en: Show a preview of the message content
pt_BR: Mostrar uma visualização do conteúdo da mensagem

en: Show attachment previews
pt_BR: Mostrar visualizações de anexos

en: Ignore tapbacks
pt_BR: Ignorar respostas rápidas

en: Choose a color
pt_BR: Escolher uma cor

en: SMS/MMS messaging client
pt_BR: Cliente de mensagens SMS/MMS

en: © 2020-2024 KDE Community
pt_BR: © 2020-2024 Comunidade KDE

en: Spacebar SMS/MMS client
pt_BR: Spacebar cliente SMS/MMS

en: Open a chat with the given phone number
pt_BR: Abrir um bate-papo com o número de telefone fornecido
