spacebar - en to tr translation catalogue (90 entries)

en: New message
tr: Yeni ileti

en: Message from %1
tr: %1 kişisinden ileti

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
tr[0]: %1 Ek
tr[1]: %1 Ek

[ctx: @action open message in application]
en: Open
tr: Aç

en: Spacebar background service
tr: Boşluk Çubuğu arka plan hizmeti

en: and %1 more
tr: ve %1 daha fazla

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: %1 person | %1 people
tr[0]: %1 kişi
tr[1]: %1 kişi

en: Add people
tr: Kişi ekle

en: Chats
tr: Sohbetler

en: New Conversation
tr: Yeni Konuşma

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
tr: Sil

en: Unable to connect to messaging daemon
tr: İletileşme ardalan sürecine bağlanılamıyor

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
tr: Bir sohbet oluştur

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
tr: Siz

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
tr: Resim

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
tr[0]: Bu konuşma silinsin mi?
tr[1]: %1 konuşma silinsin mi?

en: This is permanent and can't be undone
tr: Bu kalıcıdır ve geri alınamaz

en: Call
tr: Ara

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
tr: Bu özel SMS numarasına ileti göndermek paralı olabilir

en: Max attachment limit exceeded
tr: En yüksek ek sayısı aşıldı

en: No MMSC configured
tr: Yapılı MMSC yok

en: Message has expired and will be deleted
tr: İletinin süresi doldu ve silinecek

en: Message will be sent as individual messages
tr: İleti, teker teker gönderilecek

en: MMS message
tr: MMS iletisi

en: Message size: %1
tr: İleti boyutu: %1

en: Expires: %1
tr: Süre dolumu: %1

en: View all
tr: Tümünü görüntüle

en: %1 new message | %1 new messages
tr[0]: %1 yeni ileti
tr[1]: %1 yeni ileti

en: Copy code
tr: Kodu kopyala

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Copy text
tr: Metni kopyala

en: Save attachment
tr: Eki kaydet

en: Delete message
tr: İletiyi sil

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
tr: Yeniden Gönder

en: Save
tr: Kaydet

en: Cancel
tr: İptal

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
tr: Kaldır

en: Write Message...
tr: İleti Yaz…

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
tr: %1 Numarasından İleti Gönder…

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: Select a number
tr: Bir numara seçin

en: Search or enter number…
tr: Numara girin veya arayın…

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
tr: %1 Seçili

[ctx: Open chat conversation window]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
tr: Seçili kişi yok

en: New Group
tr: Yeni Grup

en: No contacts with phone numbers yet
tr: Telefon numarası olan kişi yok

en: Open contacts app
tr: Kişiler uygulamasını aç

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: New Group Chat
tr: Yeni Grup Sohbeti

en: New Chat
tr: Yeni Sohbet

en: Back
tr: Geri

en: MMS Settings
tr: MMS Ayarları

en: Multimedia messages (MMS)
tr: Çoklu ortam iletileri (MMS)

en: Proxy
tr: Vekil

en: Port
tr: Kapı

en: Request delivery reports
tr: İletildi raporu iste

en: Request read reports
tr: Okundu raporu iste

en: Share delivery status
tr: İletilme durumunu paylaş

en: Share read status
tr: Okunma durumunu paylaş

en: Auto download messages
tr: İletileri otomatik indir

en: Auto download messages for existing contacts only
tr: Yalnızca kayıtlı kişiler için iletileri otomatik indir

en: Max message size (KiB)
tr: En büyük ileti boyutu (KiB)

en: Max attachments
tr: En çok ek sayısı

en: Auto create SMIL
tr: SMIL otomatik oluştur

en: Default to group conversations
tr: Öntanımlı olarak grup konuşmaları kullan

en: Settings
tr: Ayarlar

en: General
tr: Genel

en: About
tr: Hakkında

en: Multimedia Messages (MMS)
tr: Çoklu Ortam İletileri (MMS)

en: Restore defaults
tr: Öntanımlıları geri yükle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Appearance
tr: Görünüş

en: Use custom colors for messages
tr: İletiler için özel renkler kullan

en: Incoming message color
tr: Gelen ileti rengi

en: Outgoing message color
tr: Giden ileti rengi

en: Message font size
tr: İleti yazıtipi boyutu

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Show sender name / number
tr: Gönderen adını/numarasını göster

en: Show a preview of the message content
tr: İleti içeriğinin bir önizlemesini göster

en: Show attachment previews
tr: Ek önizlemelerini göster

en: Ignore tapbacks
tr: Tepkileri yok say

en: Choose a color
tr: Bir renk seç

en: SMS/MMS messaging client
tr: SMS/MMS ileti istemcisi

en: © 2020-2024 KDE Community
tr: © 2020–2024 KDE Community

en: Bhushan Shah
tr: Buşan Şah

en: Spacebar SMS/MMS client
tr: Boşluk Çubuğu SMS/MMS istemcisi

en: Open a chat with the given phone number
tr: Verilen telefon numarası ile bir sohbet başlatın
