spacefm - en to el translation catalogue (1075 entries)

en: SpaceFM Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου του SpaceFM

en: Open folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: SpaceFM File Search
el: Αναζήτηση αρχείων του

en: Search for files and folders
el: Αναζήτηση για αρχεία και φακέλους

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: Browse the file system
el: Περιήγηση του συστήματος αρχείων

en: by IgnorantGuru
el: από τον IgnorantGuru

en: Choose Application
el: Επιλογή εφαρμογής

en: Please choose an application or enter a command:
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια εφαρμογή ή εισάγετε μία εντολή:

en: File Type:
el: Τύπος αρχείου:

en: _Associated Apps
el: _Συσχετισμένες εφαρμογές

en: A_ll Apps
el: Ό_λες οι εφαρμογές

en: _Command:
el: _Εντολή:

en: _Browse
el: _Περιήγηση

en: Opened in Terminal
el: Άνοιγμα στο τερματικό

en: _Set as default application for this file type
el: _Ορισμός ως προκαθορισμένη εφαρμογή για αυτόν τον τύπο αρχείου

en: File Properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: <b>File _Name:</b>
el: <b>Ό_νομα αρχείου:</b>

en: <b>_Location:</b>
el: <b>_Τοποθεσία:</b>

en: <b>Link _Target:</b>
el: <b>Προορισμός _συνδέσμου:</b>

en: <b>Type:</b>
el: <b>Τύπος:</b>

en: <b>Opens _With:</b>
el: <b>Ανοί_γει με:</b>

en: <b>Total Size:</b>
el: <b>Συνολικό μέγεθος:</b>

en: <b>Size On Disk:</b>
el: <b>Μέγεθος στον δίσκο:</b>

en: <b>Count:</b>
el: <b>Μετρητής:</b>

en: <b>_Modified:</b>
el: <b>Τ_ροποποιήθηκε:</b>

en: <b>_Accessed:</b>
el: <b>_Προσπελάστηκε:</b>

en: _Info
el: _Πληροφορίες

en: <b>_Owner:</b>
el: <b>_Ιδιοκτήτης:</b>

en: <b>_Group:</b>
el: <b>_Ομάδα:</b>

en: <b>Owner:</b>
el: <b>Ιδιοκτήτης:</b>

en: <b>Group:</b>
el: <b>Ομάδα:</b>

en: <b>Other:</b>
el: <b>Άλλοι:</b>

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Write
el: Εγγραφή

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Set UID
el: Ορισμός UID

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Sticky
el: Επισήμανση

en: Recursive (apply changes to folders and their contents)
el: Αναδρομικά (εφαρμογή αλλαγών στους φακέλους και τα περιεχόμενά τους)

en: _Permissions
el: _Δικαιώματα

en: Any
el: Οποτεδήποτε

en: Within One Day
el: Την τελευταία μέρα

en: Within One Week
el: Την τελευταία εβδομάδα

en: Within One Month
el: Τον τελευταίο μήνα

en: Within One Year
el: Το τελευταίο έτος

en: Within Selected Date Range
el: Σε επιλεγμένες ημερομηνίες

en: Find Files
el: Αναζήτηση αρχείων

en: <b>Filename:</b>
el: <b>Όνομα αρχείου:</b>

en: Case Sensitive
el: Ευαισθησία ανάμεσα σε κεφαλαία και μικρά γράμματα

en: Video Files (avi, mpg,...)
el: Αρχεία video (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
el: Μουσικά αρχεία (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
el: Αρχεία εικόνων (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
el: Αρχεία απλού κειμένου

en: All Files and Folders
el: Όλα τα αρχεία και οι φάκελοι

en: <b>File Types to Search</b>
el: <b>Τύποι αρχείων προς αναζήτηση</b>

en: Search in subfolders
el: Αναζήτηση σε υποφακέλους

en: Search hidden files
el: Αναζήτηση κρυφών αρχείων

en: <b>Places to Search</b>
el: <b>Τοποθεσίες προς αναζήτηση</b>

en: General
el: Γενικά

en: File Contains:
el: Το αρχείο περιέχει:

en: Use Regular Expression
el: Χρήση Κανονικής Έκφρασης

en: <b>File Content</b>
el: <b>Περιεχόμενο αρχείου</b>

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Greater Than:
el: Μεγαλύτερο από:

en: Smaller Than:
el: Μικρότερο από:

en: <b>File Size</b>
el: <b>Μέγεθος αρχείου</b>

en: <b>Last Modified</b>
el: <b>Τελευταία τροποποίηση</b>

en: Size & Date
el: Μέγεθος & ημερομηνία

en: <b>Search Result:</b>
el: <b>Αποτέλεσμα Αναζήτησης:</b>

en: Search Again
el: Αναζήτηση ξανά

en: Go to folder
el: Μετάβαση στο φάκελο

en: Open In Current Tab
el: Άνοιγμα στην τρέχουσα καρτέλα

en: Open In New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Stretch
el: Τέντωμα

en: Fit
el: Ταίριασμα

en: Center
el: Κεντράρισμα

en: Tile
el: Παράθεση

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Copy (Ctrl+Drag)
el: Αντιγραφή (Ctrl+Drag)

en: Move (Shift+Drag)
el: Μετακίνηση (Shift+Drag)

en: Link (Ctrl+Shift+Drag)
el: Σύνδεση (Ctrl+Shift+Drag)

en: Preferences
el: Ρυθμίσεις

en: Small Icons:
el: Μικρά εικονίδια:

en: Large Icons:
el: Μεγάλα εικονίδια:

en: Toolbar Icons:
el: Εικονίδια μπάρας:

en: Single click opens files
el: Μονό κλικ για άνοιγμα αρχείων

en: Bookmarks:
el: Σελιδοδείκτες:

en: Show Thumbnails
el: Εμφάνιση μικρογραφιών

en: Max Pic Size To Thumbnail:
el: Μέγιστο μέγεθος μικρογραφιών:

en: _General
el: _Γενικά

en: Always show the tab bar
el: Εμφάνιση πάντα της μπάρας καρτελών

en: Hide 'Close Tab' buttons
el: Απόκρυψη των κουμπιών 'Κλείσιμο καρτέλας'

en: Confirm delete/remove
el: Επιβεβαίωση διαγραφής/μετονομασίας

en: Click runs executables
el: Το κλικ εκτελεί τα εκτελέσιμα

en: SI File Sizes (1K = 1000) (requires restart)
el: Μέγεθος αρχείων SI (1K = 1000) (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Show root user indicator color
el: Εμφάνιση χρωματικής ένδειξης για χρήστη Root

en: Default Drag Action:
el: Προκαθορισμένη ενέργεια συρσίματος:

en: I_nterface
el: Δ_ιεπαφή

en: Wallpaper:
el: Εικόνα:

en: Please select an image file
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας

en: Mode:
el: Τρόπος:

en: Background:
el: Φόντο:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Shadow:
el: Σκίαση:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Top:
el: Πάνω:

en: Left:
el: Αριστερά:

en: Right:
el: Δεξιά:

en: Bottom:
el: Κάτω:

en: Pad:
el: Γέμισμα:

en: <b>Margins</b>
el: <b>Περιθόρια</b>

en: Right click shows WM menu
el: Το δεξί κλικ εμφανίζει το μενού του Διαχειριστή Παραθύρων

en: Open folders using associated MIME application
el: Άνοιγμα φακέλων με την συσχετισμένη εφαρμογή MIME

en: _Desktop
el: _Επιφάνεια εργασίας

en: _Volume Management
el: _Διαχείριση τόμων

en: Terminal:
el: Τερματικό:

en: Terminal SU:
el: SU σε τερματικό:

en: Graphical SU:
el: Γραφικό SU:

en: Filename Encoding:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων αρχείων:

en: Editor:
el: Επεξεργαστής κειμένου:

en: Run editor in terminal
el: Εκτέλεση του επεξεργαστή κειμένου σε τερματικό

en: Root's Editor:
el: Επεξεργαστής κειμένου του Root:

en: Run root's editor in terminal
el: Εκτέλεση του επεξεργαστή κειμένου του Root σε τερματικό

en: Date Format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: (requires reload)
el: (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Date Display
el: Εμφάνιση ημερομηνίας

en: _Advanced
el: _Για προχωρημένους

en: Too many columns (>%d) in %s
el: Πάρα πολλές στήλες (>%d) στο %s

en: error reading file %s: %s
el: σφάλμα ανάγνωσης αρχείου %s: %s

note: modified = TRUE;
en: file '%s' contents are not valid UTF-8
el: τα περιεχόμενα του αρχείου '%s' δεν είναι έγκυρο UTF-8

en: Cannot set missing element '%s'
el: Το στοιχείο '%s' δεν υπάρχει

en: file '%s' is not a regular file
el: το αρχείο '%s' δεν είναι απλό αρχείο

en: Dynamic resize requires width and height > 0
el: Η δυναμική αλλαγή μεγέθους απαιτεί να είναι πλάτος και ύψος > 0

en: internal command %s requires an argument
el: η εσωτερική εντολή %s απαιτεί μία παράμετρο

en: element '%s' does not exist
el: το στοιχείο '%s' δεν υπάρχει

en: internal command press is invalid for non-button %s
el: η εσωτερική εντολή press δεν είναι έγκυρη για το %s (δεν είναι κουμπί)

en: internal command un/select is invalid for %s
el: η εσωτερική εντολή un/select δεν είναι έγκυρη για το %s

en: error writing file %s: %s
el: Σφάλμα εγγραφής αρχείου %s: %s

en: '%s' is not an internal command
el: Η '%s' δεν είναι εσωτερική εντολή

en: error creating file %s: %s
el: Σφάλμα δημιουργίας αρχείου %s: %s

en: pipe '%s' data is not valid UTF-8
el: τα δεδομένα του pipe '%s' δεν είναι έγκυρο UTF-8

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
el: ( τα περιεχόμενα του αρχείου δεν είναι έγκυρο UTF-8 )

en: prefix '%s' is not a valid variable name
el: το prefix '%s' δεν είναι έγκυρο όνομα μεταβλητής

note: pack timeout button first
en: Pause
el: Παύση

en: SpaceFM Dialog creates a custom GTK dialog based on the GUI elements you
    specify on the command line, features run-time internal/external commands which
    can modify elements, and outputs evaluatable/parsable results.
el: Το SpaceFM Dialog δημιουργεί διαλόγους GTK βάσει γραφικών (GUI) στοιχείων που
    καθορίζονται στην γραμμή εντολών, υποστηρίζει εσωτερικές και εξωτερικές εντολές
    οι οποίες έχουν την δυνατότητα να τροποποιούν τα καθορισμένα στοιχεία, και εξά-
    γει αποτελέσματα σε μορφή που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από άλλα προγράμματα.

en: Usage:
el: Χρήση:

en:     spacefm --dialog|-g {ELEMENT [OPTIONS] [ARGUMENTS...]} ...
el:     spacefm --dialog|-g {ΣΤΟΙΧΕΙΟ [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ...]} ...

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: 
    ELEMENT:       OPTIONS & ARGUMENTS:
el: 
    ΣΤΟΙΧΕΙΟ:      ΕΠΙΛΟΓΕΣ & ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ:

en: --------       --------------------
el: ---------      ----------------------

en: 
    The following arguments may be used as shown above:
el: 
    Παραπάνω μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι ακόλουθες παράμετροι:

en:     ICON     An icon name, eg:  gtk-open
el:     ICON     Το όνομα ενός εικονιδίου, π.χ. gtk-open

en:     @FILE    A text file from which to read a value.  In some cases this file
                 is monitored, so writing a new value to the file will update the
                 element.  In other cases, the file specifies an initial value.
el:     @FILE    Αρχείο κειμένου από το οποίο θα διαβαστεί μια τιμή. Σε ορισμένες
                 περιπτώσεις τα περιεχόμενα του αρχείου παρακολουθούνται, έτσι
                 ώστε αν γραφτεί μια νέα τιμή στο αρχείο, το στοιχείο θα ενημερωθεί
                 Σε άλλες περιπτώσεις, το αρχείο καθορίζει μια αρχική τιμή.

en:     SAVEFILE A viewer's or editor's contents are saved to this file.
el:     SAVEFILE Τα περιεχόμενα μιας εφαρμογής προβολής ή επεξεργασίας δεδομένων
                 (π.χ. επεξεργαστής κειμένου), θα αποθηκευτούν σε αυτό το αρχείο.

en:     COMMAND  An internal command or executable followed by arguments. Separate
                 multiple commands with a -- argument.
                 The following substitutions may be used in COMMANDs:
                     %%n           Name of the current element
                     %%v           Value of the current element
                     %%NAME        Value of element named NAME (eg: %%input1)
                     %%(command)   stdout from a bash command line
                     %%%%           %%
el:     COMMAND  Μία εσωτερική εντολή με τις κατάλληλες παραμέτρους. Διαδοχικές
                 εντολές χωρίζονται με διπλή παύλα (--).
                 Στο COMMAND μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ακόλουθα:
                     %%n           Όνομα του τρέχοντος στοιχείου
                     %%v           Τιμή του τρέχοντος στοιχείου
                     %%NAME        Τιμή του στοιχείου με όνομα NAME (π.χ. %%input1)
                     %%(command)   Το stdout μιας εντολής (command) του bash
                     %%%%           %%

en:     LABEL    The following escape sequences in LABEL are unescaped:
                     \n   newline
                     \t   tab
                     \"   "
                     \\   \
                 In --label elements only, if the first character in LABEL is a
                 tilde (~), pango markup may be used.  For example:
                     --label '~This is plain. <b>This is bold.</b>'
el:     LABEL    Οι παρακάτω ακολουθίες χαρακτήρων μεταφράζονται σε:
                     \n   αλλαγή γραμμής
                     \t   στηλοθέτης
                     \"   "
                     \\   \
                 Στο στοιχείο --label, αν ο πρώτος χαρακτήρας του LABEL είναι μία
                 πεσπιρώμενη (~), μπορεί να χρησιμοποιηθεί pango markup.
                 Για παράδειγμα:
                     --label '~This is plain. <b>This is bold.</b>'

en: 
    In addition to the OPTIONS listed above, --compact or --expand options may be
    added to any element.  Also, a --font option may be used with most element
    types to change the element's font and font size.  For example:
        --input --font "Times New Roman 16" "Default Text"
el: 
    Συμπληρωματικά στις ΕΠΙΛΟΓΕΣ που αναφέρονται παραπάνω, σε ένα στοιχείο μπορούν
    να προστεθούν και οι επιλογές --compact ή --expand. Στα περισσότερα στοιχεία
    μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί η επιλογή --font, για να αλλαχθεί η γραμματο-
    σειρά και το μέγεθος κειμένου του στοιχείου. Για παράδειγμα:
        --input --font "Times New Roman 16" "Default Text"

en: 
    INTERNAL COMMANDS:
el: 
    ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ:

en: 
    EXAMPLE WITH COMMANDS:
el: 
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΕΝΤΟΛΕΣ:

en: 
    EXAMPLE SCRIPT:
el: 
    ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ SCRIPT:

en: 
    For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
el: 
    Για περισσότερες πληροφορίες και παραδείγματα, ανατρέξτε στο Εγχειρίδιο
    Χρήστη του SpaceFM:

en: spacefm: argument is not valid UTF-8
el: spacefm: η παράμετρος δεν είναι έγκυρο UTF-8

en: invalid dialog option
el: μη έγκυρη επιλογή διαλόγου

en: Set window title
el: Ορισμός του τίτλου του παραθύρου

en: Set window icon
el: Ορισμός του εικονιδίου του παραθύρου

en: Add a text label
el: Προσθήκη ετικέτας κειμένου

en: Add a text entry
el: Προσθήκη πεδίου εισαγωγής κειμένου

en: Add a large text entry
el: Προσθήκη πεδίου εισαγωγής κειμένου πολλαπλών γραμμών

en: Add a password entry
el: Προσθήκη πεδίου εισαγωγής κωδικού πρόσβασης

en: Add multi-line text editor
el: Προσθήκη επεξεργαστή κειμένου

en: Add an icon
el: Προσθήκη εικονιδίου

en: Add an image
el: Προσθήκη εικόνας

en: Add a horizontal line separator
el: Προσθήκη μιας οριζόντιας διαχωριστικής γραμμής

en: Add a vertical line separator
el: Προσθήκη μιας κατακόρυφης διαχωριστικής γραμμής

en: Automatically close window after DELAY seconds
el: Αυτόματο κλείσιμο του παραθύρου μετά από DELAY δευτερόλεπτα

en: Options: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]
el: Επιλογές: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]

en: Set minimum width, height, padding (-1 = don't change)
el: Ορισμός του ελάχιστου πλάτους, ύψους και γεμίσματος
                   (-1 = καμία αλλαγή)

en: Add following widgets to a horizontal box
el: Προσθήκη των ακόλουθων γραφικών συστατικών σε ένα
                   οριζόντιο κουτί

en: Add following widgets to a vertical box
el: Προσθήκη των ακόλουθων γραφικών συστατικών σε ένα
                   κατακόρυφο κουτί

en: Close the current box of widgets
el: Κλείσιμο του τρέχοντος κουτιού γραφικών συστατικών

en: Run COMMAND when a key combination is pressed
el: Εκτέλεση του COMMAND όταν πατηθεί ένας συνδυασμός πλήκτρων

en: Run COMMAND on window close attempt
el: Εκτέλεση του COMMAND πριν το κλείσιμο του παραθύρου

en: Read commands from FILE or PIPE.  COMMAND for init.
el: Ανάγνωση εντολών από το FILE ή το PIPE. Το COMMAND δίνει
                   την αρχική τιμή.

en: No operation - does nothing but evaluate arguments
el: Καμία ενέργεια - υπολογισμός/ανάθεση τιμών σε μεταβλητές

note: exit status ?
en: Close the dialog
el: Κλείσιμο του διαλόγου

en: Press button named BUTTON-NAME
el: Πίεση του κουμπιού με όνομα BUTTON-NAME

en: Set element NAME to VALUE
el: Θέτει το στοιχείο NAME σε τιμή VALUE

note: also do for inputs?
en: Select item VALUE (or first/all) in element NAME
el: Επιλέγει το αντικείμενο VALUE (ή first/all) στο στοιχείο NAME

en: Unselect item VALUE (or all) in element NAME
el: Αποπιλέγει το αντικείμενο VALUE (ή all) στο στοιχείο NAME

en: Focus element NAME, or raise dialog window
el: Εστίαση του στοιχείου NAME, ή ανύψωση του παραθύρου

en: Hide element NAME
el: Απόκρυψη του στοιχείου NAME

en: Show element NAME if previously hidden
el: Εμφάνιση του στοιχείου NAME αν ήταν πριν κρυφό

en: Disable element NAME
el: Απενεργοποίηση του στοιχείου NAME

en: Enable element NAME if previously disabled
el: Ενεργοποίηση του στοιχείου NAME αν ήταν απενεργοποιημένο

en: Save files and write source output to FILE
el: Αποθήκευση αρχείων και εγγραφή της εξόδου του source στο FILE

en: Open folders in new tab of last window (default)
el: Άνοιγμα φακέλων σε νέα καρτέλα του τελευταίου
                                       παραθύρου (προεπιλογή)

en: Open folder in current tab of last used window
el: Άνοιγμα φακέλου στην τρέχουσα καρτέλα του
                                       τελευταία χρησιμοποιημένου παραθύρου

en: Don't load saved tabs
el: Να μην φορτωθούν οι αποθηκευμένες καρτέλες

en: Open folders in new window
el: Άνοιγμα φακέλων σε νέο παράθυρο

en: Open folders in panel 'P' (1-4)
el: Άνοιγμα φακέλων στο πάνελ 'P' (1-4)

en: Launch desktop manager daemon
el: Εκκίνηση του δαίμονα διαχείρισης της
                                       επιφάνειας εργασίας

en: Show desktop settings
el: Εμφάνιση των ρυθμίσεων της επιφάνειας
                                       εργασίας

en: Run as a daemon
el: Εκτέλεση σε κατάσταση δαίμονα

en: Use DIR as configuration directory
el: Χρήση του DIR ως καταλόγου ρυθμίσεων

en: Show File Search
el: Εμφάνιση της Αναζήτησης αρχείων

en: Show a custom dialog (See -g help)
el: Εμφάνιση ενός προσαρμοσμένου διαλόγου
                                       (Δείτε το -g help)

en: Send a socket command (See -s help)
el: Αποστολή μιας εντολής socket
                                       (Δείτε το -s help)

en: No function - for compatibility only
el: Καμία ενέργεια - για λόγους συμβατότητας μόνο

en: Show version information
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: Option --config-dir ignored - an instance is already running
el: Η επιλογή --config-dir αγνοήθηκε - το πρόγραμμα εκτελείται ήδη

en: Option --config-dir contains invalid chars - cannot start
el: Η επιλογή --config-dir περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες - η εκκίνηση είναι αδύνατη

en: spacefm: --socket-cmd requires an argument
el: spacefm: η εντολή --socket-cmd απαιτεί μια παράμετρο

en: spacefm: could not create socket
el: spacefm: αδύνατη η δημιουργία socket

en: spacefm: invalid response from socket
el: spacefm: μη έγκυρη απάντηση από το socket

en: Usage:
el: Χρήση:

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: METHODS
    -------
el: ΜΕΘΟΔΟΙ
    -------

en: Sets a property
el: Ορίζει μια ιδιότητα

en: Gets a property
el: Επιστρέφει μια ιδιότητα

en: Sets a task property
el: Ορίζει μια ιδιότητα εργασίας

en: Gets a task property
el: Επιστρέφει μια ιδιότητα εργασίας

en: Starts a new task
el: Εκκινεί μια νέα εργασία

en: Shows this help reference.  (Also see manual link below.)
el: Εμφάνιση αυτής της οθόνης βοήθειας. (Δείτε επίσης παρακάτω το δεσμό
        για το εγχειρίδιο)

en: OPTIONS
    -------
el: ΕΠΙΛΟΓΕΣ
    --------

en: Add options after METHOD to specify a specific window, panel, and/or tab.
el: Μετά την ΜΕΘΟΔΟ μπορείτε να προσθέσετε τις επιλογές που θα καθορίσουν το
    παράθυρο, το πάνελ και/ή την καρτέλα.

en: Otherwise the current tab of the current panel in the last window is used.
el: Διαφορετικά θα χρησιμοποιηθεί η τρέχουσα καρτέλα του εστιασμένου πάνελ του
    τελευταίου παραθύρου.

en: Specify window.  eg:
el: Ορισμός παραθύρου
        Π.χ.

en: Specify panel 1-4.  eg:
el: Ορισμός πάνελ 1-4
        Π.χ.

en: Specify tab 1-...  eg:
el: Ορισμός καρτέλας 1-...
        Π.χ.

en: PROPERTIES
    ----------
el: ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ
    ---------

en: Set properties with METHOD 'set', or get the value with 'get'.
el: Ορίστε την τιμή των ιδιοτήτων με την ΜΕΘΟΔΟ 'set', ή επιστρέψτε την τιμή
    με την ΜΕΘΟΔΟ 'get'.

en: eg '800x600'
el: π.χ. '800x600'

en: eg '100x50'
el: π.χ. '100x50'

en: eg '1024x768'  (read-only)
el: π.χ. '1024x768'  (για ανάγνωση μόνο)

en: eg '100'
el: π.χ. '100'

en: Open DIR or default in a new tab
el: Ανοίγει το DIR ή τον προεπιλεγμένο
                                             φάκελο σε νέα καρτέλα

en: DIR            eg '/etc'
el: DIR            π.χ. '/etc'

en: [FILENAME...]
el: [ΟΝΟΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ...]

en: [PATTERN]      eg '*.jpg'
el: [ΜΟΤΙΒΟ]      π.χ. '*.jpg'

en: eg 'Some\nlines\nof text'
el: π.χ. 'Κάποιες\nγραμμές\nκειμένου'

en: eg '~/copy-file-contents-to-clipboard.txt'
el: π.χ. '~/copy-file-contents-to-clipboard.txt'

en: FILE...  Files copied to clipboard
el: FILE...  Αρχεία που αντιγράφηκαν στο πρόχειρο

en: FILE...  Files cut to clipboard
el: FILE...  Αρχεία που αποκόπηκαν στο πρόχειρο

en: TASK PROPERTIES
    ---------------
el: ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    ------------------

en: eg 'gtk-open'
el: π.χ. 'gtk-open'

en: TASK TYPES
    ----------
el: ΤΥΠΟΙ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
    --------------

en: EVENTS
    ------
el: ΓΕΓΟΝΟΤΑ
    --------

en: Instance start        %e
el: Εκκίνηση διεργασίας   %e

en: Instance exit         %e
el: Έξοδος διεργασίας     %e

en: Window new            %e %w %p %t
el: Νέο παράθυρο         %e %w %p %t

en: Window focus          %e %w %p %t
el: Εστίαση παραθύρου     %e %w %p %t

en: Window move/resize    %e %w %p %t
el: Μετακίνηση/αλλαγή
                                      μεγέθους παραθύρου  %e %w %p %t

en: Mouse click           %e %w %p %t %b %m %f
el: Κλικ                  %e %w %p %t %b %m %f

en: Window keypress       %e %w %p %t %k %m
el: Πάτημα πλήκτρου       %e %w %p %t %k %m

en: Window close          %e %w %p %t
el: Κλείσιμο παραθύρου    %e %w %p %t

en: Panel focus           %e %w %p %t
el: Εστίαση πάνελ         %e %w %p %t

en: Panel show/hide       %e %w %p %t %f %v
el: Εμφάν./απόκρ. πάνελ   %e %w %p %t %f %v

en: Selection changed     %e %w %p %t
el: Αλλαγή επιλογής       %e %w %p %t

en: Tab new               %e %w %p %t
el: Νέα καρτέλα           %e %w %p %t

en: Tab focus             %e %w %p %t
el: Εστίαση καρτέλας      %e %w %p %t

en: Tab close             %e %w %p %t
el: Κλείσιμο καρτέλας     %e %w %p %t

en: Device change         %e %f %v
el: Αλλαγή συσκευής       %e %f %v

en: event type (evt_start|evt_exit|...)
el: τύπος γεγονότος (evt_start|evt_exit|...)

en: window ID
el: αναγνωριστικό παραθύρου

en: panel number (1-4)
el: αριθμός πάνελ (1-4)

en: tab number (1-...)
el: αριθμός καρτέλας (1-...)

en: mouse button (0=double 1=left 2=middle 3=right ...)
el: κουμπί ποντικιού (0=διπλό 1=αριστερό 2=μεσαίο 3=δεξί ...)

en: key code  (eg 0x63)
el: κωδικός πλήκτρου  (π.χ. 0x63)

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: These files have been copied to the clipboard
el: Αυτά τα αρχεία έχουν αντιγραφεί στο πρόχειρο

en: For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
el: Για περισσότερες πληροφορίες και παραδείγματα, ανατρέξτε στο Εγχειρίδιο
    Χρήστη του SpaceFM:

en: spacefm: Error: Unable to save session
           %s
el: spacefm: Σφάλμα: Αδύνατη η αποθήκευση της συνεδρίας
    %s

en: File doesn't exist
el: Το αρχείο δεν υπάρχει

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
el: Σφάλμα: Αδύνατη η δημιουργία σύνδεσης με το FAM.
    
    Έχετε "FAM" ή "Gamin" εγκατεστημένο και σε λειτουργία?

en: --dialog must be first option
el: Το --dialog πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή

en: --socket-cmd must be first option
el: Το --socket-cmd πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή

en: Don't know how to open the file
el: Δεν γνωρίζετε πως να ανοίξετε το αρχείο

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου:
    "%s"
    %s

en: Choose Plugin File
el: Επιλέξτε το αρχείο του πρόσθετου

note: get url
en: Enter Plugin URL
el: Εισάγετε το URL του πρόσθετου

en: Invalid Plugin Filename
el: Μη έγκυρο όνομα αρχείου πρόσθετου

en: There is already a plugin installed as '%s'.  Overwrite ?
    
    Tip: You can also rename this plugin file to install it under a different name.
el: Υπάρχει ήδη ένα πρόσθετο με όνομα '%s'. Να αντικατασταθεί;
    
    Συμβουλή: Μπορείτε να μετονομάστε το αρχείο αυτού του πρόσθετου ώστε να εγκατασταθεί με διαφορετικό όνομα.

en: Overwrite Plugin ?
el: Να αντικατασταθεί το πρόσθετο;

en: Error Creating Temp Directory
el: Σφάλμα δημιουργίας προσωρινού καταλόγου

en: Unable to create temporary directory
el: Αδύνατη η δημιουργία του προσωρινού καταλόγου

en: Error: Unable to save session file
    
    ( %s )
el: Σφάλμα: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου συνεδρίας
    
    ( %s )

en: Save Session Error
el: Σφάλμα αποθήκευσης συνεδρίας

note: root task
en: Open Root Window
el: Άνοιγμα παραθύρου Root

en: Terminal Not Available
el: Το τερματικό δεν είναι διαθέσιμο

en: Please set your terminal program in View|Preferences|Advanced
el: Παρακαλώ ορίστε το πρόγραμμα τερματικού σας στο Προβολή|Ρυθμίσεις|Για προχωρημένους

en: Open Terminal
el: Άνοιγμα τερματικού

en: Design Mode Help
el: Βοήθεια της Λειτουργίας Σχεδίασης

en: New _Command
el: Νέα _εντολή

en: Show Panel %d
el: Εμφάνιση του πάνελ %d

en: _File
el: _Αρχείο

en: _View
el: _Προβολή

en: _Devices
el: _Συσκευές

en: _Bookmarks
el: Σελι_δοδείκτες

en: _Plugins
el: Π_ρόσθετα

en: _Tools
el: _Εργαλεία

note: Help
en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Error: Unable to save session file.  Do you want to exit without saving?
    
    ( %s )
el: Σφάλμα: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου συνεδρίας. Θέλετε να γίνει τερματισμός χωρίς αποθήκευση;
    
    ( %s )

en: SpaceFM Error
el: Σφάλμα του

en:  %s free / %s
el:  %s ελεύθερα / %s

en:    Link → %s
el:    Σύνδεσμός → %s

en:    Link → %s/
el:    Σύνδεσμός → %s/

en:    Link → %s (%s)
el:    Σύνδεσμός → %s (%s)

en: hidden | hidden
el[0]: κρυφό
el[1]: κρυφά

en: %s%d visible (%s)   %s | %s%d visible (%s)   %s
el[0]: %s%d ορατό (%s)   %s
el[1]: %s%d ορατά (%s)   %s

en: %s%d item   %s | %s%d items   %s
el[0]: %s%d αντικείμενο   %s
el[1]: %s%d αντικείμενα   %s

en: Device manager key shortcuts are disabled in HAL mode
el: Τα πλήκτρα συντόμευσης είναι απενεργοποιημένα σε λειτουργία HAL

note: If you change "Status", also change it in on_task_button_press_event
en: Status
el: Κατάσταση

en: Folder
el: Φάκελος

en: Item
el: Αντικείμενο

en: To
el: Προς

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Total
el: Σύνολο

en: Started
el: Ξεκίνησε

en: Elapsed
el: Παρήλθε

en: Current
el: Τρέχον

en: CRemain
el: Απομένει (τρέχον)

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Remain
el: Απομένει

en: Reorder Columns Help
el: Βοήθεια αλλαγής σειράς Στηλών

en: To change the order of the columns, drag the column header to the desired location.
el: Για να αλλάξετε τη σειρά των στηλών, σύρετε την επικεφαλίδα της στήλης στην επιθυμητή θέση.

en: moving
el: μετακίνηση

en: copying
el: αντιγραφή

en: trashing
el: μεταφορά στα απορρίμμτατα

en: deleting
el: διαγραφή

en: linking
el: σύνδεση

en: changing
el: αλλαγή

en: running
el: εκτέλεση

en: %d error %s
el: %d σφάλμα %s

en: %d errors %s
el: %d σφάλματα %s

en: Name
el: Όνομα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Type
el: Τύπος

en: Permission
el: Δικαιώματα

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: spacefm: invalid socket command
el: spacefm: μη έγκυρη εντολή socket

en: spacefm: invalid option '%s'
el: spacefm: μη έγκυρη επιλογή '%s'

en: spacefm: option %s requires an argument
el: spacefm: η επιλογή %s απαιτεί μία παράμετρο

en: spacefm: invalid window
el: spacefm: μη έγκυρο παράθυρο

en: spacefm: invalid window %s
el: spacefm: μη έγκυρο παράθυρο %s

en: spacefm: invalid panel %d
el: spacefm: μη έγκυρο πάνελ %d

en: spacefm: panel %d is not visible
el: spacefm: το πάνελ %d δεν είναι ορατό

en: spacefm: invalid tab %d
el: spacefm: μη έγκυρη καρτέλα %d

en: spacefm: command set requires an argument
el: spacefm: η εντολή set απαιτεί μια παράμετρο

en: spacefm: invalid panel number
el: spacefm: μη έγκυρος αριθμός πάνελ

en: spacefm: invalid tab number
el: spacefm: μη έγκυρος αριθμός καρτέλας

en: spacefm: invalid column width
el: spacefm: μη έγκυρο πλάτος στήλης

en: spacefm: text is not valid UTF-8
el: spacefm: το κείμενο δεν είναι έγκυορ UTF-8

en: spacefm: error reading file '%s'
el: spacefm: σφάλμα ανάγνωσης του αρχείου '%s'

en: spacefm: file '%s' does not contain valid UTF-8 text
el: spacefm: το αρχείο '%s' δεν περιέχει έγκυρο κείμενο UTF-8

en: spacefm: directory '%s' does not exist
el: spacefm: ο κατάλογος '%s' δεν υπάρχει

en: spacefm: command %s requires an argument
el: spacefm: η εντολή %s απαιτεί μια παράμετρο

en: spacefm: %s requires two arguments
el: spacefm: το %s απαιτεί δύο παράμετρους

en: spacefm: invalid task '%s'
el: spacefm: μη έγκυρη εργασία '%s'

en: spacefm: internal task %s is read-only
el: spacefm: spacefm: η εσωτερική εργασία '%s' είναι μόνο για ανάγνωση

en: spacefm: task property '%s' is read-only
el: spacefm: η ιδιότητα της εργασίας '%s' είναι μόνο για ανάγνωση

en: spacefm: invalid task property '%s'
el: spacefm: μη έγκυρη ιδιότητα εργασίας '%s'

en: spacefm: no such directory '%s'
el: spacefm: ο κατάλογος '%s' δεν υπάρχει

en: spacefm: no such file '%s'
el: spacefm: το αρχείο '%s' δεν υπάρχει

en: spacefm: invalid task type '%s'
el: spacefm: μη έγκυρος τύπος εργασίας '%s'

en: spacefm: invalid keycode '%s'
el: spacefm: μη έγκυρο keycode '%s'

en: spacefm: invalid event type '%s'
el: spacefm: μη έγκυρος τύπος γεγονότος '%s'

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Example Item 0123456789
el: Παράδειγμα αντικειμένου 0123456789

note: task
en: Save Root Settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων του Root

en: You will now be asked for your root password to save the root settings for this user to a file in /etc/spacefm/  Supplying the password in the next window is recommended.  Because SpaceFM runs some commands as root via su, these settings are best protected by root.
el: Τώρα θα σας ζητηθεί ο κωδικός πρόσβασης του root για να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις αυτού του χρήστη σε ένα αρχείο στο /etc/spacefm/. Επειδή το SpaceFM εκτελεί κάποιες εντολές ως root μέσω του su, αυτές οι ρυθμίσεις είναι καλύτερα προστατευμένες από τον root.

note: also in aboutdlg.ui
en: Enter program or bash command line:
    
    Use:
    	%%F	selected files  or  %%f first selected file
    	%%N	selected filenames  or  %%n first selected filename
    	%%d	current directory
    	%%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%%m	device mount point (eg /media/dvd);  %%l device label
    	%%b	selected bookmark
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών bash:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%F	επιλεγμένα αρχεία  ή  %%f πρώτο επιλεγμένο αρχείο
    	%%N	επιλεγμένα ονόματα αρχείων  ή  %%n πρώτο επιλεγμένο όνομα αρχείου
    	%%d	τρέχον κατάλογος
    	%%v	επιλεγμένη συσκευή (π.χ. /dev/sda1)
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/dvd);  %%l ετικέτα συσκευής
    	%%b	επιλεγμένος σελιδοδείκτης
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	τιμή αντικειμένου μενού
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, κλπ

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

en: Up
el: Πάνω

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Μπροστά

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: New Tab Here
el: Νέα καρτέλα εδώ

en: Ignore _Hide Policy
el: Α_γνόηση Πολιτικής απόκρυψης

en: Ignore _No Policy
el: Αγ_νόηση της NOPOLICY

en: _Stop
el: _Σταμάτημα

en: Show _Manager
el: Ε_μφάνιση Διαχειριστή

note: set->x  used for task man height >=0.9.4
en: Auto-_Hide Manager
el: Αυτόματη απόκρυ_ψη του Διαχειριστή

en: Err_ors
el: Σ_φάλματα

en: Current Re_main
el: Απομένει (τρέ_χον)

en: A_verage Remain
el: Απομέν_ει (μέσος όρος)

en: _Folder
el: _Φάκελος

en: Remo_ve / Eject
el: Αφαίρεση / Ε_ξαγωγή

note: Note: this is the last config version which should require menu_label changes of this nature due to defaults no longer being saved in session file New > Import >
en: _Import
el: Ε_ισαγωγή

en: _Task Manager
el: Διαχειρισ_τής Εργασιών

note: for rename dialog
en: F_ilename
el: Όνο_μα αρχείου

en: Typ_e
el: _Τύπος

en: Ta_rget
el: Π_ροοροσμός

en: Te_mplate
el: _Πρότυπο

en: Error saving file
el: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου

en: SpaceFM Error: Unable to autosave session file ( %s )
el: Σφάλμα του SpaceFM: Σφάλμα: Αδύνατη η αυτόματη αποθήκευση του αρχείου συνεδρίας ( %s )

en: Error reading root settings from /etc/spacefm/  Commands run as root may present a security risk
el: Σφάλμα ανάγνωσης των ρυθμίσεων του root από το /etc/spacefm/  Η εκτέλεση εντολών ως root μπορεί να παρουσιάσει κάποιο ρίσκο ασφαλείας

en: No root settings found in /etc/spacefm/  Setting a root editor in Preferences should remove this warning on startup.   Otherwise commands run as root may present a security risk.
el: Δεν βρέθηκαν ρυθμίσεις για τον root στο /etc/spacefm/  Ο ορισμός του επεξεργαστή κειμένου του root στις Ρυθμίσεις θα πρέπει να σταματήσει την εμφάνιση αυτού του μηνύματος.   Διαφορετικά η εκτέλεση εντολών ως root μπορεί να παρουσιάσει κάποιο ρίσκο ασφαλείας.

en: Help Not Available
el: Η βοήθεια δεν είναι διαθέσιμη

en: This plugin does not include a README file.
el: Αυτό το πρόσθετο δεν περιέχει αρχείο README.

en: Creation Failed
el: Η δημιουργία απέτυχε

en: An error occurred creating a README file for this command.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου README για αυτήν την εντολή.

en: Error reading plugin file %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης του αρχαίου πρόσθετου %s

en: The imported plugin folder does not contain a valid plugin.
    
    (%s/)
el: Ο εισηγμένος φάκελος πρόσθετου δεν περιέχει ένα έγκυρο πρόσθετο.
    
    (%s/)

en: Uninstall the '%s' plugin?
    
    ( %s )
el: Να γίνει απεγκατάσταση του πρόσθετου '%s';
    
    ( %s )

en: Uninstall Plugin
el: Απεγκατάσταση πρόσθετου

note: task
en: Install Plugin
el: Εγκατάσταση πρόσθετου

en: Save As Plugin File
el: Αποθήκευση ως αρχείο πρόσθετου

note: tar and delete tmp files task
en: Export Plugin
el: Εξαγωγή πρόσθετου

en: Export Error
el: Σφάλμα εξαγωγής

en: Unable to create temporary files
el: Αδύνατη η δημιουργία προσωρινών αρχείων

en: Change Menu Name
el: Επιλογή ονόματος Μενού

en: Editor Not Set
el: Δεν έχει οριστεί επεξεργαστή κειμένου

en: Please set your editor in View|Preferences|Advanced
el: Παρακαλώ ορίστε τον επεξεργαστή κειμένου σας στο Προβολή|Ρυθμίσεις|Για προχωρημένους

en: Root Editor Not Set
el: Δεν έχει οριστεί επεξεργαστή κειμένου για τον Root

en: Please set root's editor in View|Preferences|Advanced
el: Παρακαλώ ορίστε τον επεξεργαστή κειμένου του root στο Προβολή|Ρυθμίσεις|Για προχωρημένους

note: task
en: Edit %s
el: Επεξεργασία του %s

en: User's Manual Not Found
el: Το εγχειρίδιο χρήσης δεν βρέθηκε

en: Read the user's manual online?
    
    The local copy of the SpaceFM user's manual was not found.  Click Yes to read it online, or click No and then set the correct location in Help|Options|Manual Location.
el: Θέλετε να διαβάσετε το εγχειρίδιο στο διαδίκτυο;
    
    Το τοπικό αντίγραφο του Εγχειριδίου Χρήστη του SpaceFM δεν βρέθηκε. Πατήστε Ναι για να το διαβάσετε στο διαδίκτυο, ή Όχι για να ορίσετε την τοποθεσία του στο Βοήθεια|Επιλογές|Τοποθεσία του Εγχειριδίου χρήσης

en: Manual Opened ?
el: Άνοιξε το εγχειρίδιο;

en: The SpaceFM user's manual should have opened in your browser.  If it didn't open, or if you would like to use a different browser, set your browser in Help|Options|Browser.
    
    This message will not repeat.
el: Το εγχειρίδιο χρήσης του SpaceFM θα πρέπει να έχει ανοίξει στον περιηγητή σας. Αν όχι, ή αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε έναν διαφορετικό περιηγητή, ορίστε τον στο Βοήθεια|Επιλογές|Περιηγητής.
    
    Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά.

en: ( none )
el: ( κανένα )

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Unset
el: Αφαίρεση

en: Set
el: Ορισμός

en: Set Key
el: Ορισμός πλήκτρου

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog. Special hack to add an icon chooser button when this dialog is called * to set icons - see xset_menu_cb() and set init "main_icon" * and xset_d
en: Set Icon
el: Ορισμός εικονιδίου

en: Edit Command Line
el: Επεξεργασία γραμμής εντολών

en: Choose Custom Executable
el: Επιλογή προσαρμοσμένου Εκτελέσιμου

en: Run As User
el: Εκτέλεση ως χρήστης

en: Run this command as username:
    
    ( Leave blank for current user )
el: Εκτέλεση αυτής της εντολής ως χρήστης:
    
    ( Αφήστε το κενό για τον τρέχον χρήστη )

en: Choose Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Set Submenu Name
el: Ορισμός ονόματος Υπομενού

en: Enter submenu name:
    
    Precede a character with an underscore (_) to underline that character as a shortcut key if desired.
el: Εισάγετε το όνομα του υπομενού:
    
    Βάλτε ένα χαρακτήρα υπογράμμισης (_) πριν από έναν χαρακτήρα, αν θέλετε αυτός να είναι το πλήκτρο συντόμευσης της εντολής.

en: New _Submenu
el: Νέο _Υπομενού

en: ( no name )
el: ( χωρίς όνομα )

en: Confirm Remove
el: Επιβεβαίωση αφαίρεσης

en: Are you sure?
el: Είστε σίγουροι;

en: Dialog Message
el: Διάλογος μηνύματος

note: Cut EDIT
en: Cu_t
el: _Αποκοπή

note: Copy
en: _Copy
el: Αντι_γραφή

note: Paste
en: _Paste
el: _Επικόλληση

note: Remove gtk_widget_add_accelerator( newitem, "activate", accel_group, GDK_k, GDK_CONTROL_MASK, GTK_ACCEL_VISIBLE); Treeview widgets list buttons
en: _Remove
el: Αφαί_ρεση

note: Export
en: E_xport
el: Ε_ξαγωγή

note: // New submenu
en: _New
el: _Νέο

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
el: _Σελιδοδείκτης

note: New > Application
en: _Application
el: Εφ_αρμογή

note: New > Command
en: _Command
el: _Εντολή

note: New > Submenu
en: Sub_menu
el: Υπο_μενού

note: New > Separator
en: S_eparator
el: Δια_χωριστικό

note: "Add" submenu for builtin tool items
en: _Add
el: _Προσθήκη

note: Key
en: _Key Shortcut
el: _Πλήκτρο συντόμευσης

note: edit command line
en: _Edit Command
el: _Επεξεργασία εντολής

note: Properties
en: _Properties
el: _Ιδιότητες

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog.
en: Set Window Icon
el: Ορισμός εικονιδίου παραθύρου

en: _Default
el: Προεπιλο_γή

en: Your input is invalid because it contains linefeeds
el: Η είσοδος είναι εσφαλμένη γιατί περιέχει αλλαγές γραμμής

en: _Unmount
el: _Αποπροσάρτηση

en: Re_load
el: Επανα_φόρτωση

en: _Sync
el: _Συγχρονισμός

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
el: Άνοι_γμα

en: _Mount
el: _Προσάρτηση

en: Re_/mount
el: Επανα/προσά_ρτηση

en: _Root
el: _Ως Root

en: _Label
el: Ε_τικέτα

en: _Check
el: Έ_λεγχος

en: _Edit fstab
el: _Επεξεργασία του fstab

en: Edit u_devil.conf
el: Επε_ξεργασία του u_devil.conf

en: _Format
el: Μορ_φοποίηση

en: _Backup
el: Α_ντίγραφο ασφαλείας

en: _Restore
el: Επα_ναφορά

en: _From File
el: Από _αρχείο

en: File _Info
el: _Πληροφορίες αρχείου

en: Setti_ngs
el: Ρυ_θμίσεις

note: dev settings
en: S_how
el: Ε_μφάνιση

en: _Internal Drives
el: _Εσωτερικοί οδηγοί

en: _Empty Drives
el: _Κενοί οδηγοί

en: _Partition Tables
el: Πίνακες δια_μερισμάτων

en: Mounted _Networks
el: Προσαρτημένα _δύκτυα

en: _Volumes...
el: _Τόμοι...

en: Show/Hide Volumes
el: Εμφάνιση/απόκρυψη τόμων

en: To force showing or hiding of some volumes, overriding other settings, you can specify the devices, volume labels, or device IDs in the space-separated list below.
    
    Example:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    This would cause /dev/sdd1 and the OCZ device to be shown, and the volume with label "Label With Space" to be hidden.
    
    There must be a space between entries and a plus or minus sign directly before each item.  This list is case-sensitive.
el: Για να γίνει εξαναγκασμένη εμφάνιση ή απόκρυψη κάποιων τόμων, overriding other settings, μπορείτε να ορίσετε τις συσκευές, τις ετικέτες τόμων ή τα αναγνωριστικά συσκευών στην παρακάτω λίστα, χωρίζοντάς τα με ένα χαρακτήρα κενού.
    
    Παράδειγμα:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    Με αυτά θα εμφανιστεί το /dev/sdd1 και η συσκευή OCZ, ενώ η συσκευή με ετικέτα "Label With Space" θα αποκρυβεί.
    
    Η κάθε επιλογή θα πρέπει να ξεκινάει με ένα συν ή ένα πλην του οποίου θα προηγείται ένας χαρακτήρας κενού για να την ξεχωρίζει από την προηγούμενη επιλογή. Η λίστα λειτουργεί με ευαισθησία μεταξύ πεζών και κεφαλαίων γραμμάτων.

en: _Display Name
el: Τ_ρόπος εμφάνισης

en: Set Display Name Format
el: Ορισμός του Τρόπου εμφάνισης

en: _Auto Mount
el: _Αυτόματη προσάρτηση

en: Mount _Optical
el: Προσάρτηση _οπτικού μέσου

en: _Mount Removable
el: Προσάρτηση αφαιρούμενου _μέσου

en: Open _Tab
el: Άνοιγμα καρ_τέλας

en: _Unmount On Exit
el: Αποπροσάρτηση στην Έ_ξοδο

en: Auto _Run
el: Αυτόματη _εκτέλεση

en: On _Mount
el: Με την _προσάρτηση

en: Auto Run On Mount
el: Αυτόματη εκτέλεση με την προσάρτηση

en: Enter program or bash command line to be run automatically after a removable drive or data disc is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα μετά την προσάρτηση ενός αφαιρούμενου οδηγού ή ενός δίσκου δεδομένων:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: On _Audio CD
el: Σε CD ή_χου

en: Auto Run On Audio CD
el: Αυτόματη εκτέλεση κατά την εισαγωγή CD ήχου

en: Enter program or bash command line to be run automatically when an audio CD is inserted in a qualified device:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα μετά την εισαγωγή ενός CD ήχου σε μία συσκευή:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: On _Video DVD
el: Σε _βίντεο DVD

en: Auto Run On Video DVD
el: Αυτόματη εκτέλεση κατά την εισαγωγή βίντεο DVD

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a video DVD is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα μετά την προσάρτηση ενός βίντεο DVD:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: On _Insert
el: Με την ε_ισαγωή

en: Auto Run On Insert
el: Αυτόματη εκτέλεση με την εισαγωγή

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is inserted:
    
    Use:
    	%%v	device added (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα με την εισαγωγή οποιασδήποτε συσκευής:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή που εισήχθη (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: On _Unmount
el: Με την α_ποπροσάρτηση

en: Auto Run On Unmount
el: Αυτόματη εκτέλεση κατά την αποπροσάρτηση

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is unmounted by any means:
    
    Use:
    	%%v	device unmounted (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα με την αποπροσάρτηση οποιασδήποτε συσκευής:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή που αποπροσαρτήθηκε (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: On _Remove
el: Με την αφαί_ρεση

en: Auto Run On Remove
el: Αυτόματη εκτέλεση με την αφαίρεση

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is removed (ejection of media does not qualify):
    
    Use:
    	%%v	device removed (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελεστεί αυτόματα με την αφαίρεση οποιασδήποτε συσκευής (όχι για την εξαγωγή συσκευής):
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%v	συσκευή που αφαιρέθηκε (π.χ. /dev/sda1)
    	%%l	ετικέτα συσκευής
    	%%m	σημείο προσάρτησης συσκευής (π.χ. /media/disk)

en: Mount _Volumes...
el: Προσάρτηση _τόμων...

en: Auto-Mount Volumes
el: Αυτόματη προσάρτηση τόμων

en: _Mount Options
el: Επιλογές _προσάρτησης

en: Enter your comma- or space-separated list of default mount options below (to be used for all mounts).
    
    In addition to regular options, you can also specify options to be added or removed for a specific filesystem type by using the form OPTION+FSTYPE or OPTION-FSTYPE.
    
    Example:  nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    This will add nosuid and noatime for all filesystem types, add sync for vfat and ntfs only, and remove noatime for ext4.
    
    Note: Some options, such as nosuid, may be added by the mount program even if you don't include them.  Options in fstab take precedence.  pmount ignores options set here.
el: Εισάγετε παρακάτω μια λίστα προκαθορισμένων επιλογών προσάρτησης χωρισμένες με κόμμα ή κενό (θα χρησιμοποιηθούν σε όλες τις προσαρτήσεις).
    
    Επιπροσθέτως, μπορείτε να ορίσετε κάποιες επιλογές που θα προστίθενται ή θα αφαιρούνται όταν γίνεται προσάρτηση ενός συγκεκριμένου συστήματος αρχείων με χρήση της μορφής OPTION+FSTYPE ή OPTION-FSTYPE.
    
    Παράδειγμα:
          nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    Εδώ θα χρησιμοποιηθούν τα nosuid και noatime με όλα τα συστήματα αρχείων, θα προστεθεί το sync για το vfat και το ntfs και θα αφαιρεθεί το noatime για το ext4.
    
    Σημείωση: Κάποιες επιλογές, όπως η nosuid, μπορεί να χρησιμοποιηθούν από το πρόγραμμα προσάρτησης ακόμα και αν δεν τις συμπεριλάβετε σε αυτήν τη λίστα. Οι ρυθμίσεις του fstab υπερισχύουν αυτής της λίστας, ενώ το πρόγραμμα pmount δεν την χρησιμοποιεί καθόλου.

en: Default Mount Options
el: Προκαθορισμένες επιλογές προσάρτησης

en: _Icon
el: Ε_ικονίδιο

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Optical Mounted
el: Οπτικό προσαρτημένο

en: Optical Has Media
el: Οπτικό με μέσο

en: Optical No Media
el: Οπτικό χωρίς μέσο

en: Floppy Mounted
el: Δισκέτα προσαρτημένη

en: Floppy Unmounted
el: Δισκέτα αποπροσαρτημένη

en: Removable Mounted
el: Αφαιρούμενο προσαρτημένο

en: Removable Unmounted
el: Αφαιρούμενο αποπροσαρτημένο

en: Internal Mounted
el: Εσωτερικό προσαρτημένο

en: Internal Unmounted
el: Εσωτερικό αποπροσαρτημένο

en: Mounted Network
el: Προσαρτημένο δίκτυο

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

note: Rename/Move Dialog
en: _Name
el: Ό_νομα

en: _Parent
el: Γ_ονέας

en: P_ath
el: _Διαδρομή

en: _Option
el: _Επιλογή

en: _Link
el: _Σύνδεση

en: Copy _Target
el: Αντιγραφή _προορισμού

en: Lin_k Target
el: Αντιγραφή _συνδέσμου

en: _As Root
el: _Ως Root

en: _Font
el: _Γραμματοσειρά

en: Move Dialog Font
el: Γραμματοσειρά του διαλόγου μετακίνησης

en: _Confirm Create
el: Επι_βεβαίωση δημιουργίας

en: Copy _Name
el: Αντιγραφή _ονόματος

en: Copy _Path
el: Αντιγραφή _διαδρομής

en: _Hide Panel
el: Απόκρυ_ψη πάνελ

en: New _Window
el: Νέο _παράθυρο

en: R_oot Window
el: Παράθυρ_ο Root

en: _File Search
el: Αναζ_ήτηση αρχείων

en: _Terminal
el: _Τερματικό

note: discovery notification
en: _Root Terminal
el: Τερματικό _Root

en: Save Ta_bs
el: Αποθήκευση _καρτελών

en: E_xit
el: Έ_ξοδος

en: Panel _1
el: Πάνελ  _1

en: Panel _2
el: Πάνελ  _2

en: Panel _3
el: Πάνελ  _3

en: Panel _4
el: Πάνελ  _4

en: Panel _Bar
el: Μπάρα πάνελ

en: _Prev
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: Επόμε_νο

note: xset_set( "panel_left", "lbl", _("_Left") ); xset_set( "panel_right", "lbl", _("_Right") ); xset_set( "panel_top", "lbl", _("_Top") ); xset_set( "panel_bottom", "lbl", _("_Bottom") );
en: _Hide
el: Απόκρυ_ψη

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a SpaceFM instance starts:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_start)
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελείται κατά την εκκίνηση μιας διεργασίας του SpaceFM:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%e	τύπος γεγονότος  (evt_start)

[ctx: View|Events|Window|]
en: _New
el: _Νέο

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a new SpaceFM window is opened:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_new)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
el: Εισάγετε το πρόγραμμα ή την γραμμή εντολών που θα εκτελείται όποτε τερματίζει μία διεργασία του SpaceFM:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%e	τύπος γεγονότος  (evt_win_new)
    	%%w	αναγνωριστικό παραθύρου  (δείτε το spacefm -s help)
    	%%p	πάνελ
    	%%t	καρτέλα
    
    Στην εντολή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μεταβλητές του bash που έχουν γίνει export (π.χ. $fm_pwd, etc).

en: _Panel
el: _Πάνελ

[ctx: View|Events|Panel|]
en: _Show
el: _Εμφάνιση

[ctx: View|Events|]
en: _Tab
el: Καρ_τέλα

[ctx: View|Events|Tab|]
en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Wi_ndow Title
el: _Τίτλος παραθύρου

en: Set Window Title Format
el: Ορισμός μορφής τίτλου παραθύρου

en: Set window title format:
    
    Use:
    	%%n	current folder name (eg bin)
    	%%d	current folder path (eg /usr/bin)
    	%%p	current panel number (1-4)
    	%%t	current tab number
    	%%P	total number of panels visible
    	%%T	total number of tabs in current panel
    	*	asterisk shown if tasks running in window
el: Ορισμός μορφής τίτλου παραθύρου:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%n	όνομα τρέχοντος φακέλου (π.χ. bin)
    	%%d	διαδρομή τρέχοντος φακέλου (π.χ. /usr/bin)
    	%%p	αριθμός τρέχοντος πάνελ (1-4)
    	%%t	αριθμός τρέχουσας καρτέλας
    	%%P	συνολικός αριθμός ορατών πάνελ
    	%%T	συνολικός αριθμός εργασιών στο τρέχον πάνελ
    	*	εμφάνιση αστερίσκου αν εκτελούνται
                    εργασίες σε παράθυρο

en: _Window Icon
el: _Εικονίδιο παραθύρου

note: x and y store global icon chooser dialog size
en: _Fullscreen
el: Πλήρης ο_θόνη

en: _Design Mode
el: _Λειτουργία Σχεδίασης

en: _Preferences
el: _Ρυθμίσεις

en: _Tool
el: Ε_ργαλεία

note: Plugins
en: _Install
el: _Εγκατάσταση

en: _Verbose
el: _Εμφάνιση λεπτομεριών

en: _User's Manual
el: Ε_γχειρίδιο χρήσης

en: _Homepage
el: _Αρχική σελίδα

en: SpaceFM _News
el: _Νέα του SpaceFM

en: _Get Plugins
el: _Λήψη πρόσθετων

en: _Options
el: _Επιλογές

en: _Browser
el: _Περιηγητής

en: Choose HTML Browser
el: Επιλογή περιηγητή HTML

en: Enter browser name or bash command line to be used to display HTML files and URLs:
    
    Use:
    	%%u	url
    
    (Leave blank for automatic browser detection)
el: Εισάγετε το όνομα περιηγητή ή την γραμμή εντολών του bash που θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση URL και αρχείων HTML:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%u	url
    
    (Αφήστε το κενό για αυτόματη ανίχνευση)

en: _Manual Location
el: _Τοποθεσία του Εγχειριδίου χρήσης

en: Choose User's Manual Location
el: Επιλογή τοποθεσίας του Εγχειριδίου χρήσης

en: Enter local file path or remote URL for the SpaceFM User's Manual:
    
    (Leave blank for default)
el: Εισάγετε την τοπική διαδρομή ή το URL του Εγχειριδίου Χρήστη του SpaceFM
    
    (Αφήστε το κενό για προεπιλογή)

en: _About
el: _Περί

en: _Status
el: Κατάστασ_η

note: column position column width
en: _Count
el: _Μετρητής

en: _Item
el: Αντ_ικείμενο

en: _To
el: _Προς

en: _Progress
el: Πρόο_δος

en: T_otal
el: _Σύνολο

en: Sta_rted
el: Χρόνος ε_κκίνησης

en: _Elapsed
el: Χρόνος που παρήλ_θε

en: C_urrent Speed
el: Τρέχουσα τ_αχύτητα

en: _Average Speed
el: Μέση _ταχύτητα

en: Reor_der
el: Αλλαγή σει_ράς

en: Pa_use
el: _Παύση

en: Task Manager Font
el: Γραμματοσειρά του Διαχειριστή Εργασιών

en: _Columns
el: _Στήλες

en: _Ascending
el: _Αύξουσα

note: set->b keeps desktop prefs compositing wm info has been shown
en: De_vices
el: _Συσκεύες

en: Editor Font
el: Επεξεργαστής γραμματοσειράς

en: Example Input 0123456789
el: Παράδειγμα εισόδου 0123456789

en: Input Font
el: Γραμματοσειρά εισόδου

en: E_xecute
el: _Εκτέλεση

en: Edi_t
el: _Επεξεργασία

en: Edit As _Root
el: Επεξεργασία _ως Root

en: _Choose...
el: Επιλογή ε_φαρμογής

note: virtual
en: In _Tab
el: Σε καρ_τέλα

en: N_ew
el: _Νέα

en: Tab _1
el: Καρτέλα _1

en: Tab _2
el: Καρτέλα _2

en: Tab _3
el: Καρτέλα _3

en: Tab _4
el: Καρτέλα _4

en: Tab _5
el: Καρτέλα _5

en: Tab _6
el: Καρτέλα _6

en: Tab _7
el: Καρτέλα _7

en: Tab _8
el: Καρτέλα _8

en: Tab _9
el: Καρτέλα _9

en: Tab 1_0
el: Καρτέλα 1_0

en: In _Panel
el: Σε πάνελ

en: _Extract
el: _Αποσυμπίεση

en: Extract _To
el: Α_ποσυμπίεση σε Φάκελο

en: _List Contents
el: _Εμφάνιση περιεχομένων

en: _Open With App
el: Άνοιγμα με ε_φαρμογή

en: _Create Subfolder
el: Δημιουργία _υποφακέλου

en: _Write Access
el: _Δικαίωμα εγγραφής

en: Fol_der
el: _Φάκελος

[ctx: New|]
en: _Bookmark
el: _Σελιδοδείκτης

en: _Archive
el: Σ_υμπιεσμένο αρχείο

[ctx: New|]
note: Extract To - Create Subfolder Extract To - Write Access
en: _Tab
el: Καρ_τέλα

en: Tab _Here
el: Καρτέλα ε_δώ

en: _Go
el: Μετά_βαση

en: _Back
el: Πί_σω

en: _Forward
el: _Εμπρός

en: _Up
el: _Πάνω

en: _Home
el: Προσωπικός _φάκελος

en: _Set Default
el: Ορισμός ως προεπι_λογή

en: Re_al Path
el: Πραγματική _διαδρομή

en: Fo_cus
el: Εστί_αση

en: _Path Bar
el: _Πεδίο εισαγωγής διαδρομής

en: _File List
el: _Λίστα αρχείων

en: _Tree
el: _Δένδρο

[ctx: Go|]
en: _Tab
el: Καρ_τέλα

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Styl_e
el: Στ_υλ

en: C_olumns
el: _Στήλες

en: _Reorder
el: Α_λλαγή σειράς

en: _Rubberband Select
el: Επιλογή _Rubberband

en: _Sort
el: Τα_ξινόμηση

note: visible position
en: _Size
el: Μέγε_θος

en: _Type
el: Τύ_πος

en: _Permission
el: _Δικαιώματα

en: _Owner
el: Ιδι_οκτήτης

en: _Modified
el: Ημερομηνία τ_ροποποίησης

en: _Descending
el: _Φθίνουσα

en: Nat_ural
el: Φυσι_κή

en: _Case Sensitive
el: Ευαισθησία κεφαλαίων /πε_ζών

en: Folders Fi_rst
el: Πρώτα οι φάκε_λοι

en: F_iles First
el: Πρώτα τα αρ_χεία

en: Mi_xed
el: _Μικτά

en: _Hidden First
el: Τα κρ_υφά στην αρχή

en: Hidden _Last
el: Τα κρυφά στο _τέλος

en: Re_fresh
el: _Ενημέρωση

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Copy Pa_rent
el: Αντιγραφή _γονικής διαδρομής

en: Paste _Link
el: Επικόλληση _συνδέσμου

en: Paste _Target
el: Επικόλληση _προορισμού

en: Paste _As
el: Επικόλλ_ηση ως

en: _Copy To
el: Αντιγρα_φή σε

en: L_ocation
el: Τ_οποθεσία

en: L_ast Location
el: Τ_ελευταία τοποθεσία

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Tab
el: Καρ_τέλα

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Panel
el: _Πάνελ

en: _Move To
el: Μετα_κίνηση σε

en: _Location
el: Τ_οποθεσία

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Tab
el: Καρ_τέλα

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Panel
el: _Πάνελ

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: _Unselect All
el: Αποεπιλογή ό_λων

en: _Invert Selection
el: _Αντιστροφή επιλογής

en: S_elect By Pattern
el: Επιλογή _βάσει μοτίβου

en: R_oot
el: _Ως Root

note: Properties
en: Propert_ies
el: _Ιδιότητες

en: _Quick
el: Ταχυεπε_ξεργασία

en: _Recursive
el: Αναδ_ρομικά

en: _Toolbar
el: Εργαλειο_θήκη

en: T_ree
el: Δένδ_ρο

en: _Side Toolbar
el: _Πλευρική εργαλειοθήκη

en: _Detailed
el: _Λεπτομερές

en: _Icons
el: _Εικονίδια

en: _Compact
el: _Συμπαγές

en: _Hidden Files
el: _Κρυφά αρχεία

en: File List Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά λίστας αρχείων (πάνελ %d)

en: Example  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11
el: Παράδειγμα  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11

en: Devices Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά συσκευών (πάνελ %d)

en: sr0 [no media] :EXAMPLE
el: sr0 [χωρίς μέσο] :ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

en: Bookmarks Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά καρτέλας (πάνελ %d)

en: Example Bookmark Name
el: Ενδεικτικό όνομα Σελιδοδείκτη

en: Path Bar Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά πεδίου διαδρομής (Πάνελ %d)

en: Tab Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά καρτέλας (πάνελ %d)

en: Status Bar Font (Panel %d)
el: Γραμματοσειρά γραμμής κατάστασης (Πάνελ %d)

en: 12 G free / 200 G   52 items
el: 12 G ελεύθερα / 200 G   52 αντικείμενα

note: speed
en: _New Tab
el: Νέα καρ_τέλα

en: _Single Click
el: _Μονό κλικ

en: Directory doesn't exist
    
    %s
el: Ο κατάλογος δεν υπάρχει
    
    %s

en: Unable to access %s
    
    %s
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο %s
    
    %s

en: Select By Pattern
el: Επιλογή βάσει μοτίβου

en: Enter pattern to select files and folders:
    
    If your pattern contains any uppercase characters, the matching will be case sensitive.
    
    Example:  *sp*e?m*
    
    TIP: You can also enter '%% PATTERN' in the path bar.
el: Εισάγετε το μοτίβο βάσει του οποίου θα επιλεγούν αρχεία και φάκελοι:
    
    Αν το μοτίβο περιέχει κεφαλαία, η επιλογή θα γίνει με διάκριση μεταξύ πεζών - καφαλαίων.
    
    Παράδειγμα:  *sp*e?m*
    
    ΥΠΟΔΕΙΞΗ: Μπορείτε επίσης να εισάγετε '%% ΜΟΤΙΒΟ' στο πεδίο διαδρομής.

en: Choose Location
el: Επιλογή τοποθεσίας

en: Invalid Destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: Destination same as source
el: Ο προορισμός είναι ίδιος με την προέλευση

en: Invalid destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: Hide File
el: Απόκρυψη αρχείου

en: The names of the selected files will be added to the '.hidden' file located in this folder, which will hide them from view in SpaceFM.  You may need to refresh the view or restart SpaceFM for the files to disappear.
    
    To unhide a file, open the .hidden file in your text editor, remove the name of the file, and refresh.
el: Τα ονόματα των επιλεγμένων αρχείων θα προστεθούν στο αρχείο '.hidden' αυτού του φακέλου, με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται στο SpaceFM. Μπορεί να χρειαστεί να κάνετε ανανέωση ή να επανεκκινήσετε το SpaceFM για να εξαφανιστούν τα αρχεία.
    
    Για να άρετε την απόκρυψη ενός αρχείου, ανοίξτε το αρχείο .hidden σε ένα επεξεργαστή κειμένου, αφαιρέστε το όνομά του και κάνετε ανανέωση.

en: Error hiding files
el: Σφάλμα απόκρυψης αρχείων

en: No files are selected
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα αρχείο

en: Unable to mount device
el: Αδύνατη προσάρτηση συσκευής

en: Unable to unmount device
el: Αδύνατη αποπροσάρτηση συσκευής

en: Unable to eject device
el: Αδύνατον η εξαγωγή του δίσκου

en: udev Not Configured
el: Το udev δεν έχει ρυθμιστεί

note: task
en: Mount %s
el: Προσάρτηση του %s

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can check it.
el: Το %s είναι προσαρτημένο. Πρέπει πρώτα να αποπροσαρτηθεί για να γίνει έλεγχός του.

en: Device Is Mounted
el: Η συσκευή είναι προσαρτημένη

en: Enter filesystem check command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Εισάγετε την εντολή ελέγχου του συστήματος αρχείων:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Check As Root
el: Έλεγχος ως Root

en: CHECK AS ROOT
el: ΕΛΕΓΧΟΣ ΩΣ ROOT

en: Check As Root %s
el: Έλεγχος του %s ως Root

en: Enter mount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Note: fstab overrides some options
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Εισάγετε την εντολή προσάρτησης:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Σημείωση: το fstab μπορεί να αλλάξει κάποιες επιλογές
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Mount As Root
el: Προσάρτηση ως Root

en: MOUNT AS ROOT
el: ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗ ΩΣ ROOT

en: Mount As Root %s
el: Προσάρτηση του %s ως Root

en: Enter unmount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Εισάγετε την εντολή αποπροσάρτησης:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Unmount As Root
el: Αποπροσάρτηση ως Root

en: UNMOUNT AS ROOT
el: ΑΠΟΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗ ΩΣ ROOT

en: Unmount As Root %s
el: Αποπροσάρτηση του %s ως Root

en: 
    
    WARNING: %s is mounted.  You may want or need to unmount it before changing the label.
el: 
    
    ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το %s είναι προσαρτημένο.  Ίσως πρέπει να αποπροσαρτηθεί πριν γίνει αλλαγή της ετικέτας.

en: Enter volume label for %s:%s
el: Εισάγετε την ετικέτα τόμου για το %s:%s

en: Change Volume Label
el: Αλλαγή ετικέτας τόμου

en: LABEL AS ROOT
el: ΑΛΛΑΓΗ ΕIΤΚΕΤΑΣ ΩΣ ROOT

en: Label As Root %s
el: Αλλαγή ετικέτας του %s ως Root

en: Unmount %s
el: Αποπροσάρτηση του %s

en: Remove %s
el: Αφαίρεση του %s

note: task
en: Remount %s
el: Επαναπροσάρτηση του %s

en: Reload %s
el: Ανανέωση του %s

en: Sync
el: Συγχρονισμός

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can format it.
el: Το %s είναι προσαρτημένο. Θα πρέπει να αποπροσαρτηθεί ώστε να μπορέσει να γίνει η διαμόρφωσή του.

en:  ( AN ENTIRE DEVICE )
el: ( ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΣΥΣΚΕΥΗ )

en: You are about to erase %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.  Be patient - this can take awhile and dd gives no feedback.
    
    Enter command to overwrite entire volume with /dev/%s:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Πρόκειται να διαγρέψετε το %s %s- ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ.  Έχετε υπομονή - μπορεί να διαρκέσει αρκετά και το dd δεν εμφανίζει μηνύματα κατάστασης.
    
    Εισάγετε την εντολή που θα αντικαταστήσει τα δεδομένα ολόκληρου του τόμου με το /dev/%s:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	αρχείο συσκευής ( %s )
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: You are about to format %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s format command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Πρόκειται να διαμορφώσετε το %s %s- ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ.
    
    Εισάγετε την εντολή διαμόρφωσης για %s:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	αρχείο συσκευής ( %s )
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Format
el: Διαμόρφωση

en: DATA LOSS WARNING
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

en: Format %s
el: Διαμόρφωση του %s

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can restore it.
el: Το %s είναι προσαρτημένο.  Πρέπει να το αποπροσαρτήσετε πριν κάνετε επαναφορά δεδομένων.

en: Choose Backup For Restore
el: Επιλογή αντιγράφου ασφαλείας για επαναφορά

en: You are about to overwrite the MBR boot code of %s using %s.
    
    This change may prevent your computer from booting properly.  All important data on the entire device should be backed up first.
    
    Proceed?  (If you press Yes, you still have one more opportunity to abort before the disk is modified.)
el: Πρόκειται να αντικαταστήσετε το MBR του  %s με το %s.
    
    Αυτή η αλλαγή μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία εκκίνησης του υπολογιστή σας. Θα πρέπει να πάρετε αντίγραφο ασφαλείας όλων των σημαντικών δεδομένων πριν συνεχίσετε.
    
    Θέλετε να συνεχίσετε;  (Αν επιλέξετε Ναι, θα έχετε ακόμα μία ευκαιρία για να διακόψετε τη λειτουργία πριν να γίνει εγγραφή στο δίσκο.)

en: Restore MBR
el: Επαναφορά MBR

en: Unknown Type
el: Άγνωστος τύπος

en: You are about to restore %s %susing %s - ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s restore command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Πρόκειται να επαναφέρετε το %s %sαπό το %s - ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ.
    
    Εισάγετε τη εντολή επαναφοράς του %s:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	αρχείο συσκευής ( %s )
    	%%%%s	αρχείο αντιγράφου ασφαλείας ( %s )
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Directory Missing
el: Ο κατάλογος δεν υπάρχει

en: The /etc/udevil directory was not found.  Is udevil installed?
el: Ο κατάλογος /etc/udevil δεν βρέθηκε. Είναι εγκατεστημένο το udevil;

en: MBR File
el: Αρχείο MBR

en: Based on its name, the selected file appears to be an MBR backup file.  No other information is available for this type of backup.
el: Βάσει του ονόματός του, το επιλεγμένο αρχείο φαίνεται να είναι αντίγραφο ασφαλείας MBR. Καμία άλλη πληροφορία δεν είναι διαθέσιμη για αυτό το είδος αντιγράφου ασφαλείας.

en: Restore Info
el: Πληροφορίες επαναφοράς

en: Save %s Backup
el: Αποθήκευση αντιγράφου ασφαλείας του %s

en: The selected backup already exists.  Overwrite?
el: Το επιλεγμένο αντίγραφο ασφαλείας υπάρχει ήδη. Να αντικατασταθεί;

en: Enter %s backup command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )%s
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
el: Εισάγετε την εντολή λήψης αντιγράφου ασφαλείας του %s:
    
    Χρησιμοποιήστε:
    	%%%%v	αρχείο συσκευής ( %s )
    	%%%%s	αρχείο αντιγράφου ασφαλείας ( %s )%s
    
    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
       Η εντολή θα εκτελεστεί από τον root

en: Backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: Properties %s
el: Ιδιότητες του %s

en: %sCurrently Selected Device: %s
    Volume Label: %s
    Device ID: %s
el: %sΕπιλεγμένη συσκευή: %s
    Ετικέτα τόμου: %s
    Αναγνωριστικό συσκευής: %s

en: _Eject
el: _Εξαγωγή

en: Move:
el: Μετακίνηση:

en: Copy:
el: Αντιγραφή:

en: Delete:
el: Διαγραφή:

en: Link:
el: Σύνδεσμος:

en: Change:
el: Αλλαγή:

en: Run:
el: Εκτέλεση:

en: Moving...
el: Μεταφορά...

en: Copying...
el: Αντιγραφή...

en: Deleting...
el: Διαγραφή...

en: Linking...
el: Σύνδεση...

en: Running...
el: Εκτελείται...

en: To:
el: Προς:

en: Progress:
el: Πρόοδος:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Overwrite All
el: Αντικατάσταση όλων

en: Skip All
el: Παράβλεψη όλων

en: Auto Rename
el: Αυτόματη μετονομασία

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Done
el: ΟΚ

en: Finished with error  ( exit status %d )
el: Ολοκληρώθηκε με σφάλμα  ( κατάσταση εξόδου %d )

en: Finished with error
el: Ολοκληρώθηκε με σφάλμα

en: Running...  ( pid %d )
el: Εκτελείται...  ( pid %d )

en: Running...  ( exit status %d )
el: Εκτελείται...  ( κατάσταση εξόδου %d )

en: Moving from folder:
el: Μετακίνηση από τον φάκελο:

en: Linking from folder:
el: Σύνδεση από τον φάκελο:

en: Copying from folder:
el: Αντιγραφή από τον φάκελο:

note: Ask the user whether to overwrite dir content or not
en: Folder Exists
el: Ο φάκελος υπάρχει ήδη

en: <b>Folder already exists.</b>  Please rename or select an action.
el: <b>Ο φάκελος υπάρχει ήδη.</b>  Παρακαλώ μετονομάστε τον ή επιλέξτε μία ενέργεια.

en: larger
el: μεγαλύτερο

en: smaller
el: μικρότερο

en: Rename Required
el: Απαιτείται μετονομασία

en: Overwrite _All
el: Αντικατάσταση όλων

note: It hasn't - generating dialog to ask user. Only dealing with * user-writable contents if the user isn't root
en: Extract To
el: Αποσυμπίεση σε Φάκελο

en: Cre_ate subfolder(s)
el: _Δημιουργία υποφακέλου

en: Make contents user-_writable
el: Τα περιεχόμενα να γίνουν ε_γγράψιμα για τον χρήστη

en: 
    Complete!
el: 
    Ολοκληρώθηκε!

en: Command:
el: Εντολή:

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: ( no subfolder )
el: ( κανένας υποφάκελος )

note: Add
en: _Add...
el: _Προσθήκη...

en: new
el: νέο

en: Delete %d selected item ? | Delete %d selected items ?
el[0]: Διαγραφή %d επιλεγμένου αντικειμένου;
el[1]: Διαγραφή %d επιλεγμένων αντικειμένων;

note: MOD
en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: <b>P_ath:</b>   <i>original</i>
el: <b>_Διαδρομή:</b>   <i>αρχική</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>original</i>
el: <b>Όνο_μα:</b>   <i>αρχικό</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>original</i>
el: <b>Ό_νομα αρχείου:</b>   <i>αρχικό</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>original</i>
el: <b>_Γονική διαδρομή:</b>   <i>αρχική</i>

en: <b>_Name:</b>
el: <b>Όν_ομα:</b>

en: <b>_Filename:</b>
el: <b>Ό_νομα αρχείου:</b>

en: <b>P_ath:</b>
el: <b>_Διαδρομή:</b>

en: _Move
el: _Μετακίνηση

en: Select Link Target
el: Επιλογή προορισμού για Σύνδεσμο

en: Select Template File
el: Επιλογή αρχείου Προτύπου

en: Select Template Folder
el: Επιλογή φακέλου Προτύπου

note: action create folder does not work properly so not used: it creates a folder by default with no way to stop it it gives 'folder already exists' error popup
en: Browse
el: Περιήγηση

en: Insert as
el: Εισαγωγή ως

en: C_reate
el: Δημιου_ργία

[ctx: Title|]
en: Create New
el: Δημιουργία νέου

[ctx: Title|CreateNew|]
en: File
el: Αρχείου

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
el: Φακέλου

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Link
el: Συνδέσμου

en: Move
el: Μετακίνηση

en: C_opy
el: Αν_τιγραφή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Create Link To
el: Δημιουργία συνδέσμου προς

en: Link Target
el: Προορισμός συνδέσμου

en: Target
el: Προορισμός

en:  As Root
el: Ως Root

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: File
el: Αρχείο

note: Buttons
en: Opt_ions
el: Επ_ιλογές

en: Re_vert
el: Επανα_φορά

en: & _Open
el: & Άνοιγ_μα

en: Link-> %s
el: Σύνδεσμος-> %s

en: <b>_Target:</b>
el: <b>_Προορισμός:</b>

en: <b>_Template:</b>
el: <b>_Πρότυπο:</b>

en: Empty File
el: Κενό αρχείο

en: Empty Folder
el: Κενός φάκελος

en: <b>E_xtension:</b>
el: <b>Επέ_κταση:</b>

note: Options
en: Mov_e
el: Μετα_κίνηση

en: Cop_y
el: Αν_τιγραφή

en: Lin_k
el: Σύν_δεση

en: A_s Root
el: Ω_ς Root

[ctx: New|Radio]
en: Fil_e
el: Αρ_χείο

[ctx: New|Radio]
en: Fol_der
el: Φά_κελος

[ctx: New|Radio]
en: _Link
el: _Σύνδεσμος

en: New
el: Νέο

en: Path contains linefeeds
el: Η διαδρομή περιέχει αλλαγές γραμμής

en: The parent folder does not exist.  Create it?
el: Ο γονικός φάκελος δεν υπάρχει. Να δημιουργηθεί;

en: Mkdir Error
el: Σφάλμα του Mkdir

note: Unknown error has occurred - alert user as usual
en: Error renaming file
    
    %s
el: Σφάλμα μετονομασίας του αρχείου
    
    %s

en: Rename Error
el: Σφάλμα μετονομασίας

en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: New folder name:
el: Νέο όνομα φακέλου:

en: New File
el: Νέο αρχείο

en: New filename:
el: Νέο όνομα αρχείου:

en: Name already exists.
    
    Please input a new one:
el: Το όνομα υπάρχει ήδη.
    
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα νέο:

en: The new file cannot be created
el: Το νέο αρχείο δεν μπορεί να δημιουργηθεί

en: Broken Link
el: Σπασμένος δεσμός

en: Delete %d selected item as root ? | Delete %d selected items as root ?
el[0]: Διαγραφή %d επιλεγμένου αντικειμένου ως root;
el[1]: Διαγραφή %d επιλεγμένων αντικειμένων ως root;

en: Confirm Delete As Root
el: Επιβεβαίωση διαγραφής ως Root

en: DELETE AS ROOT
el: ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΩΣ ROOT

en: Delete As Root
el: Διαγραφή ως Root

en: Move As Root
el: Μετακίνηση ως Root

en: Copy As Root
el: Αντιγραφή ως Root

en: %d folder | %d folders
el[0]: %d φάκελος
el[1]: %d φάκελοι

en: %d file, %s | %d files, %s
el[0]: %d αρχείο, %s
el[1]: %d αρχεία, %s

en: %d files | %d files
el[0]: %d αρχείο
el[1]: %d αρχεία

en: ( multiple files )
el: ( πολλαπλά αρχεία )

en: ( multiple types )
el: ( πολλαπλοί τύποι )

en: Choose...
el: Επιλέξετε...

en: <b>Folder _Name:</b>
el: <b>Ό_νομα φακέλου:</b>

en: 1 file
el: 1 αρχείο

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

en: Change File Date
el: Αλλαγή της ημερομηνίας του αρχείου

en: Invalid User
el: Μη έγκυρος χρήστης

en: Invalid Group
el: Μη έγκυρη Ομάδα

en: Run In Terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

en: Run As Task
el: Εκτέλεση ως Εργασία

en: Please choose an application:
el: Παρακαλώ επιλέξτε μία εφαρμογή:

en: Command not found
el: Η εντολή δεν βρέθηκε

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
el: Ο κατάλογος προορισμού "%1$s" περιέχεται στην πηγή "%2$s"

en: Accessing
el: Πρόσβαση

en: Removing
el: Αφαίρεση

en: Creating Dir
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Creating Link
el: Δημιουργία συνδέσμου

en: Writing
el: Δημιουργία συνδέσμου

en: Creating
el: Δημιουργία

en: Renaming
el: Μετονομασία

en: Cannot create temporary directory
el: Η δημιουργία του προσωρινού καταλόγου απέτυχε

en: Error executing '%s'
    See stdout (run spacefm in a terminal) for debug info
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του '%s'
    Δείτε το stdout (εκτελέστε το spacefm σε τερματικό) για πληροφορίες αποσφαλμάτωσης

en: Error writing temporary file
el: Σφάλμα εγγραφής του προσωρινού αρχείου

en: Timed out calculating total size
el: Λήξη χρονικού ορίου κατά τον υπολογισμό του συνολικού μεγέθους

en: 
    %s %s
    Error: %s
el: 
    %s %s
    Σφάλμα: %s

en: %s Volume
el: Τόμος %s

en: %s/%s Drive
el: Οδηγός %s/%s

en: %s Drive
el: Οδηγός %s

en: Floppy Drive
el: Οδηγός δισκέτας

en: Compact Flash Drive
el: Οδηγός Compact flash

en: Memory Stick Drive
el: Οδηγός Memory stick

en: Smart Media Drive
el: Οδηγός Smart media

en: SD/MMC Drive
el: Οδηγός SD/MMC

en: Zip Drive
el: Οδηγός Zip

en: Jaz Drive
el: Οδηγός Jaz

en: Pen Drive
el: Οδηγός Pen

en: %s %s Music Player
el: Αναπαραγωγέας μουσικής %s %s

en: %s %s Digital Camera
el: Ψηφιακή Camera %s %s

en: Drive
el: Οδηγός

en: External %s
el: Εξωτερικός %s

en: CD-ROM Disc
el: Δίσκος CD-ROM

en: Blank CD-R Disc
el: Κενός Δίσκος CD-R

en: CD-R Disc
el: Δίσκος CD-R

en: Blank CD-RW Disc
el: Κενός Δίσκος CD-RW

en: CD-RW Disc
el: Δίσκος CD-RW

en: DVD-ROM Disc
el: Δίσκος DVD-ROM

en: Blank DVD-RAM Disc
el: Κενός δίσκος DVD-RAM

en: DVD-RAM Disc
el: Δίσκος DVD-RAM

en: Blank DVD-R Disc
el: Κενός Δίσκος DVD-R

en: DVD-R Disc
el: Δίσκος DVD-R

en: Blank DVD-RW Disc
el: Κενός Δίσκος Blank DVD-RW Disc

en: DVD-RW Disc
el: Δίσκος DVD-RW

en: Blank DVD+R Disc
el: Κενός DVD+R Δίσκος

en: DVD+R Disc
el: Δίσκος DVD+R

en: Blank DVD+RW Disc
el: Κενός Δίσκος DVD+RW

en: DVD+RW Disc
el: Δίσκος DVD+RW

en: Audio Disc
el: Μουσικός Δίσκος

en: %s Removable Volume
el: Αφαιρούμενος τόμος %s

en: Volume
el: Τόμος

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
el: Αποτυχία σύνδεσης στο HAL daemon : %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
el:  Η δοθήσα συσκευή "%s" δεν είναι τόμος ή δίσκος

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
el: Συσκευή "%s" δεν βρέθηκε στον πίνακα συσκευών του συστήματος

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
el: Δεν έχετε το δικαίωμα να προσαρτήσετε τον τόμο "%s"

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
el: Δεν έχετε το δικαίωμα να αποπροσαρτήσετε τον τόμο "%s"

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
el: Δεν έχετε το δικαίωμα να εξαγάγετε τον τόμο "%s"

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
el: Λανθασμένη επιλογή προσάρτησης κατά την προσπάθεια προσάρτησης του τόμου "%s"

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
el: Ο τόμος "%s" χρησιμοποιεί το <i>%s</i> σύστημα αρχείου το οποίο δεν υποστηρίζεται από το σύστημα σας

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
el: Μία εφαρμογή εμποδίζει τον τόμο "%s" από το να αποπροσαρτηθεί

en: The volume "%s" is not mounted
el: Ο τόμος "%s" δεν είναι προσαρτημένος

en: Error <i>%s</i>
el: Σφάλμα<i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
el: Ο τόμος "%s" πιθανότατα προσαρτήθηκε χειροκίνητα από τη γραμμή εντολών

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
el: Οι κενοί δίσκοι δεν μπορούν ναι προσαρτηθούν, χρησιμοποιήστε μια εφαρμογή εγγραφής CD για να γράψετε αρχεία ήχου ή δεδομένα στον δίσκο

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
el: Τα CD ήχου δεν μπορούν να είναι προσαρτηθούν, χρησιμοποιήστε κάποια εφαρμογή μουσικής για να παίξει τα τραγούδια

en: :floppy
el: :οδηγός δισκέτας

en: :optical
el: :οπτικό

en: [blank]
el: [κενό]

en: [audio]
el: [ήχος]

en: [no media]
el: [χωρίς μέσο]

en: ( no udev device )
el: ( καμία συσκευή udev )

en: 
    Autoexec: %s
el: 
    Αυτόματη εκτέλεση: %s

en: 
    Auto-Unmount: %s
el: 
    Αυτόματη αποπροσάρτηση: %s

en: 
    Automount: %s
el: 
    Αυτόματη προσάρτηση: %s

en: Unmount-If-Mounted: %s
el: Αποπροσάρτηση-αν-προσαρτημένο: %s

en: Open Containing _Folder
el: Άνοιγμα περιεχομένου _φακέλου

en: Select a folder
el: Επιλέξτε ένα φάκελο

en: Browse...
el: Αναζήτηση...

en: Local Volumes
el: Τοπικοί τόμοι

en: Last Modified
el: Τελευταία τροποποίηση

en: MIME Type
el: Τύπος MIME

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Dir Write Access
el: Δυνατότητα εγγραφής στον κατάλογο

en: File Is Text
el: Το αντικείμενο είναι κείμενο

en: File Is Dir
el: Το αντικείμενο είναι κατάλογος

en: File Is Link
el: Το αντικείμενο είναι σύνδεσμος

en: User Is Root
el: Ο χρήστης είναι ο Root

en: Multiple Selected
el: Πολλαπλά επιλεγμένα

en: Clipboard Has Files
el: Το πρόχειρο έχει αρχεία

en: Clipboard Has Text
el: Το πρόχειρο έχει κείμενο

en: Current Panel
el: Τρέχον πάνελ

en: Panel Count
el: Αριθμός πάνελ

en: Current Tab
el: Τρέχουσα καρτέλα

en: Tab Count
el: Αριθμός καρτελών

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης της συσκευής

en: Device Label
el: Ετικέτα της συσκευής

en: Device FSType
el: Τύπος συστήματος αρχείων

en: Device UDI
el: UDI συσκευής

en: Device Properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Task Count
el: Αριθμός Εργασιών

en: Task Directory
el: Κατάλογος Εργασίας

en: Task Type
el: Τύπος Εργασίας

en: Task Name
el: Όνομα Εργασίας

en: Panel 1 Directory
el: Ο κατάλογος του πάνελ 1

en: Panel 2 Directory
el: Ο κατάλογος του πάνελ 2

en: Panel 3 Directory
el: Ο κατάλογος του πάνελ 3

en: Panel 4 Directory
el: Ο κατάλογος του πάνελ 4

en: Panel 1 Has Sel
el: Το πάνελ 1 έχει επιλεγμένο αντικείμενο

en: Panel 2 Has Sel
el: Το πάνελ 2 έχει επιλεγμένο αντικείμενο

en: Panel 3 Has Sel
el: Το πάνελ 3 έχει επιλεγμένο αντικείμενο

en: Panel 4 Has Sel
el: Το πάνελ 4 έχει επιλεγμένο αντικείμενο

en: Panel 1 Device
el: Η συσκευή του πάνελ 1

en: Panel 2 Device
el: Η συσκευή του πάνελ 2

en: Panel 3 Device
el: Η συσκευή του πάνελ 3

en: Panel 4 Device
el: Η συσκευή του πάνελ 4

en: equals
el: είναι ίσο

en: doesn't equal
el: δεν είναι ίσο

en: contains
el: περιέχει

en: doesn't contain
el: δεν περιέχει

en: begins with
el: αρχίζει με

en: doesn't begin with
el: δεν αρχίζει με

en: ends with
el: τελειώνει με

en: doesn't end with
el: δεν τελειώνει με

en: is less than
el: είναι μικρότερο από

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: matches
el: ταιριάζει

en: doesn't match
el: δεν ταιριάζει

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Command
el: Εντολή

en: Current: Show
el: Τρέχουσα κατάσταση: Εμφάνιση

en: Current: Hide
el: Τρέχουσα κατάσταση: Απόκρυψη

en: Current: Disable
el: Τρέχουσα κατάσταση: Απενεργοποίηση

en: Save Modified Script?
el: Αποθήκευση του τροποποιημένου Script;

en: (no files)
el: (κανένα αρχείο)

en: Toolbar Item Properties
el: Ιδιότητες αντικειμένου Εργαλειοθήκης

en: Menu Item Properties
el: Ιδιότητες αντικειμένου Μενού

en: _Toolbar Item
el: Αντι_κείμενο εργαλειοθήκης

en: _Menu Item
el: Αντικείμενο _μενού

en: Type:
el: Τύπος:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Key:
el: Πλήκτρο:

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Con_text
el: Συμφρα_ζόμενα

en: A_pply
el: Εφαρμο_γή

en: matches any rule:
el: ταιριάζει με οποιονδήποτε κανόνα:

en: matches all rules:
el: ταιριάζει με όλους τους κανόνες:

en: doesn't match any rule:
el: δεν ταιριάζει με οποιονδήποτε κανόνα:

en: doesn't match all rules:
el: ταιριάζει με όλους τους κανόνες:

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: item if context
el: του αντικειμένου αν

en: Edit Rule
el: Επεξεργασία κανόνα

en: Value:
el: Τιμή:

en: none
el: τίποτα

en: files
el: αρχεία

en: devices
el: συσκευές

en: _Ignore Context / Show All  (global setting)
el: Αγνόηση συμφραζομένων / Εμφάνιση όλων (γενική ρύθμιση)

en: Comm_and
el: _Εντολή

en: Command _Line
el: Γραμμή εντο_λών

en: _Script
el: _Σενάριο κελύφους

en: Open In _Editor
el: Άνοιγμα στον _επεξεργαστή κειμένου

en: _Root Editor
el: Επεξε_ργαστής κειμένου του Root

en: Optio_ns
el: Επιλο_γές

en: Run Options
el: Επιλογές εκτέλεσης

en: Keep Terminal Open
el: Διατήρηση του τερματικού ανοικτού

en: Run As User:
el: Εκτέλεση ως χρήστης:

en: ( leave blank for current user )
el: ( αφήστε κενό για τρέχοντα χρήστη )

en: Style
el: Στυλ

en: Normal
el: Κανονικό

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Open In Browser:
el: Άνοιγμα στον περιηγητή:

en: Data Dir
el: Κατάλογος δεδομένων

en: Plugin Dir
el: Κατάλογος πρόσθετου

en: Submenu
el: Υπομενού

en: Separator
el: Διαχωριστικό

note: built-in
en: Built-In Command
el: Ενσωματωμένη εντολή
