spacefm - en to ar translation catalogue (172 entries)

en: _Browse
ar: _تصفح

en: Opened in Terminal
ar: فُتِح في الطرفية

en: File Properties
ar: خصائص الملف

en: <b>_Owner:</b>
ar: <b>ال_مالك:</b>

en: <b>_Group:</b>
ar: <b>الم_جموعة:</b>

en: <b>Owner:</b>
ar: <b>المالك:</b>

en: <b>Group:</b>
ar: <b>المجموعة:</b>

en: Read
ar: القراءة

en: Write
ar: الكتابة

en: Execute
ar: التنفيذ

en: Set UID
ar: عيّن هوية المستخدم

en: Set GID
ar: عيّن هوية المجموعة

en: Sticky
ar: مثبت

en: _Permissions
ar: الت_صاريح

en: Bytes
ar: بايت

en: KB
ar: ك.بايت

en: MB
ar: م.بايت

en: GB
ar: ج.بايت

en: Any
ar: الكل

en: Within One Day
ar: خلال يوم واحد

en: Within One Week
ar: خلال أسبوع واحد

en: Within One Month
ar: خلال شهر واحد

en: Within One Year
ar: خلال سنة واحدة

en: Within Selected Date Range
ar: خلال الحيز الزمني المحدد

en: Find Files
ar: ابحث عن ملفات

en: Case Sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Video Files (avi, mpg,...)
ar: ملفات فيديو (avi، mpg،...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
ar: ملفات صوتية (mp3، ogg،...)

en: Image Files (jpg, png,...)
ar: ملفات صور (jpg، png،...)

en: Plain Text Files
ar: ملفات نصية

en: All Files and Folders
ar: كل الملفات والمجلدات

en: <b>File Types to Search</b>
ar: <b>أنواع الملفات التي سيتم البحث عنها</b>

en: <b>Places to Search</b>
ar: <b>الأماكن التي سيتم البحث فيها</b>

en: General
ar: عام

en: File Contains:
ar: يحتوي الملف على:

en: Use Regular Expression
ar: استخدم التعابير النمطية

en: <b>File Content</b>
ar: <b>محتوى الملف</b>

en: Content
ar: المحتوى

en: Greater Than:
ar: أكبر من:

en: Smaller Than:
ar: أصغر من:

en: <b>File Size</b>
ar: <b>حجم الملف</b>

en: <b>Last Modified</b>
ar: <b>آخر تعديل</b>

en: Size & Date
ar: الحجم والتاريخ

en: <b>Search Result:</b>
ar: <b>نتيجة البحث:</b>

en: Search Again
ar: ابحث مرة أخرى

en: Go to folder
ar: اذهب للمجلد

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Bookmarks:
ar: العلامات:

en: _General
ar: _عام

en: Always show the tab bar
ar: اعرض شريط الألسنة دوما

en: I_nterface
ar: ال_واجهة

en: Wallpaper:
ar: الخلفية:

en: Please select an image file
ar: رجاء اختر ملف صورة

en: Mode:
ar: الوضع:

en: Background:
ar: الخلفية:

en: Text:
ar: النص:

en: Shadow:
ar: الظل:

en: _Desktop
ar: _سطح المكتب

en: _Volume Management
ar: إدارة ال_وسائط

en: Terminal:
ar: الطرفية:

en: _Advanced
ar: مت_قدم

en: File doesn't exist
ar: الملف غير موجود

en: Error
ar: خطأ

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
ar: خطأ: تعذّر تأسيس اتصال مع FAM.
    
    هل ركبت إما "FAM" أو "Gamin" بصورة صحيحة، وقمت بتشغيله؟

en: Don't know how to open the file
ar: لا أعرف كيف افتح هذا الملف

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
ar: تعذّر فتح الملف:
    "%s"
    %s

en: _File
ar: _ملف

en: _View
ar: _عرض

note: Help
en: _Help
ar: م_ساعدة

en: Folder
ar: مجلد

en: Name
ar: الاسم

en: Size
ar: الحجم

en: Type
ar: النوع

en: Permission
ar: التصريح

en: Back
ar: للخلف

en: Forward
ar: للأمام

en: Refresh
ar: أعِد التحميل

en: New Tab
ar: لسان جديد

en: _Folder
ar: م_جلد

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
ar: _علامات

note: Properties
en: _Properties
ar: _خصائص

en: _Edit
ar: ت_حرير

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
ar: ا_فتح

en: New _Window
ar: _نافذة جديدة

en: _Tool
ar: أ_دوات

en: E_xecute
ar: _نفذ

en: Extract _To
ar: استخرج إل_ى

[ctx: New|]
en: _Bookmark
ar: _علامات

en: _Go
ar: _ذهاب

en: _Rename
ar: _غير الاسم

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Invert Selection
ar: ا_عكس الاختيار

en: _Icons
ar: أي_قونات

en: Unable to mount device
ar: تعذّر وصل الجهاز

en: Unable to unmount device
ar: تعذّر فصل الجهاز

en: Unable to eject device
ar: تعذّر إخراج الجهاز

en: _Eject
ar: أ_خرِج

en: Move:
ar: انقل:

en: Copy:
ar: انسخ:

en: Delete:
ar: احذف:

en: Link:
ar: رابط:

en: Moving...
ar: ينقل...

en: Copying...
ar: ينسخ...

en: Deleting...
ar: يحذف...

en: Linking...
ar: يربط...

en: To:
ar: إلى:

en: Overwrite All
ar: استبدل الكل

en: Skip All
ar: تخط الكل

en: 
    Complete!
ar: 
    تم!

en: Command:
ar: الأمر:

en: File System
ar: نظام الملفات

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
ar: مجلد

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: New File
ar: ملف جديد

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
ar: يحسب...

en: Invalid User
ar: مستخدم غير صحيح

en: Invalid Group
ar: مجموعة غير صحيحة

en: Command not found
ar: الأمر غير موجود

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
ar: الدليل الهدف "%1$s" موجود في المصدر "%2$s"

en: %s Volume
ar: وسط %s

en: CD-ROM
ar: اسطوانة

en: %s/%s Drive
ar: محرك %s/%s

en: %s Drive
ar: محرك %s

en: Floppy Drive
ar: محرك أقراص مرنة

en: Compact Flash Drive
ar: محرك Compact Flash

en: Memory Stick Drive
ar: محرك Memory Stick

en: Smart Media Drive
ar: محرك Smart Media

en: SD/MMC Drive
ar: محرك SD/MMC

en: Zip Drive
ar: محرك Zip

en: Jaz Drive
ar: محرك Jaz

en: Pen Drive
ar: محرك قلم

en: %s %s Music Player
ar: مشغل موسيقى %s %s

en: %s %s Digital Camera
ar: آلة تصوير رقمية %s %s

en: Drive
ar: محرك

en: External %s
ar: %s خارجي

en: CD-ROM Disc
ar: قرص اسطوانة

en: Blank CD-R Disc
ar: قرص CD-R فارغ

en: CD-R Disc
ar: قرص CD-R

en: Blank CD-RW Disc
ar: قرص CD-RW فارغ

en: CD-RW Disc
ar: قرص CD-RW

en: DVD-ROM Disc
ar: قرص DVD-ROM

en: Blank DVD-RAM Disc
ar: قرص DVD-RAM فارغ

en: DVD-RAM Disc
ar: قرص DVD-RAM

en: Blank DVD-R Disc
ar: قرص DVD-R فارغ

en: DVD-R Disc
ar: قرص DVD-R

en: Blank DVD-RW Disc
ar: قرص DVD-RW فارغ

en: DVD-RW Disc
ar: قرص DVD-RW

en: Blank DVD+R Disc
ar: قرص DVD+R فارغ

en: DVD+R Disc
ar: قرص DVD+R

en: Blank DVD+RW Disc
ar: قرص DVD+RW فارغ

en: DVD+RW Disc
ar: قرص DVD+RW

en: Audio Disc
ar: قرص صوتي

en: %s Removable Volume
ar: جزء قابل للإزالة %s

en: Volume
ar: جزء

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
ar: فشل في الاتصال بناظر HAL: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
ar: الجهاز المحدد "%s" ليس حجما ولا محركا

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
ar: الجهاز "%s" غير موجود في جدول أجهزة أنظمة الملفات

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
ar: ليست لديك صلاحية وصل الحجم "%s"

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
ar: ليست لديك صلاحية فصل الحجم "%s"

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
ar: ليست لديك صلاحية إخراج الحجم "%s"

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
ar: خيار وصل غير صالح عند محاولة وصل الحجم "%s"

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
ar: الحجم "%s" يستخدم نظام الملفات <i>%s</i> الذي لا يدعمه نظامك

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
ar: يمنع أحد التطبيقات فصل الحجم "%s"

en: The volume "%s" is not mounted
ar: الجزء "%s" ليس موصولا

en: Error <i>%s</i>
ar: خطأ <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
ar: غالبا، تم وصل الجزء "%s" يدويا من سطر الأوامر

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
ar: لا يمكن وصل الأقراص الفارغة، استخدم برنامجا للكتابة على الأقراص لتسجيل أصوات أو بيانات عل القرص

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
ar: لا يمكن وصل الأقراص الصوتية؛ استخدم مشغل موسيقى لتشغيل المقطوعات الصوتية

en: Open Containing _Folder
ar: افتح الم_جلد المحتوي

en: Select a folder
ar: اختر مجلدا

en: Browse...
ar: تصفح...

en: Last Modified
ar: آخر تعديل
