spacefm - en to da translation catalogue (165 entries)

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Opened in Terminal
da: Åbnes i terminal

en: File Properties
da: Fil Egenskaber

en: <b>_Owner:</b>
da: <b>_Ejer:</b>

en: <b>_Group:</b>
da: <b>Gruppe:</b>

en: <b>Owner:</b>
da: <b>Ejer:</b>

en: <b>Group:</b>
da: <b>Gruppe:</b>

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Execute
da: Kør

en: Set UID
da: Sæt UID

en: Set GID
da: Sæt GID

en: Sticky
da: Klæbrig

en: _Permissions
da: Rettigheder

en: Any
da: Alle

en: Within One Day
da: Inden et døgn

en: Within One Week
da: Inden en Uge

en: Within One Month
da: Inden en Måned

en: Within One Year
da: Inden et År

en: Within Selected Date Range
da: I En Bestemt Periode

en: Find Files
da: Find filer

en: Case Sensitive
da: Forskel på små og store bogstaver

en: Video Files (avi, mpg,...)
da: Videofiler (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
da: Lydfiler (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
da: Billedfiler (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
da: Simple tekstfiler

en: All Files and Folders
da: Alle filer og mapper

en: <b>File Types to Search</b>
da: <b>Søg efter filtype</b>

en: <b>Places to Search</b>
da: <b>Placeringer at søge på</b>

en: General
da: Generelt

en: File Contains:
da: Filen indeholder:

en: Use Regular Expression
da: Brug regulært udtryk

en: <b>File Content</b>
da: <b>Fil indhold</b>

en: Content
da: Indhold

en: Greater Than:
da: Større end:

en: Smaller Than:
da: Mindre end:

en: <b>File Size</b>
da: <b>Filens størrelse</b>

en: <b>Last Modified</b>
da: <b>Sidst ændret</b>

en: Size & Date
da: Dato & størrelse

en: <b>Search Result:</b>
da: <b>Søgeresultat:</b>

en: Search Again
da: Søg igen

en: Go to folder
da: Gå til mappe

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Bookmarks:
da: Bogmærker:

en: _General
da: _Generelt

en: Always show the tab bar
da: Vis altid faneblade

en: I_nterface
da: Græ_nseflade

en: Wallpaper:
da: Skrivebordsbaggrund:

en: Please select an image file
da: Vælg en billedfil

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Text:
da: Tekst:

en: Shadow:
da: Skygge:

en: _Desktop
da: Skrivebor_d

en: _Volume Management
da: _Håndtering af medier

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: File doesn't exist
da: Filen findes ikke

en: Error
da: Fejl

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
da: Fejl: Ude af stand til at oprette forbindelse til FAM.
    
    Er "FAM" eller "Gamin" installeret og kørende?

en: Don't know how to open the file
da: Ved ikke hvordan filen skal åbnes

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
da: Kan ikke åbne filen:
    "%s"
    %s

en: _File
da: _Fil

en: _View
da: _Vis

note: Help
en: _Help
da: _Hjælp

en: Folder
da: Mappe

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Permission
da: Rettighed

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Refresh
da: Opdater

en: New Tab
da: Ny Tab

en: _Folder
da: Mappe

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
da: _Bogmærke

note: Properties
en: _Properties
da: Egenskaber

en: _Edit
da: R_ediger

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
da: Åbn

en: New _Window
da: Nyt Vindue

en: _Tool
da: Værk_tøj

en: E_xecute
da: Kør

en: Extract _To
da: Pak Ud _Til

[ctx: New|]
en: _Bookmark
da: _Bogmærke

en: _Go
da: _Gå

en: _Rename
da: Omdøb

en: _Delete
da: Slet

en: _Invert Selection
da: _Inverter Udvalg

en: _Icons
da: _Ikoner

en: Unable to mount device
da: Kan ikke montere enhed

en: Unable to unmount device
da: Kan ikke afmontere enhed

en: Unable to eject device
da: Kan ikke skubbe enhed ud

en: _Eject
da: Skub ud

en: Move:
da: Flyt:

en: Copy:
da: Kopier:

en: Delete:
da: Slet:

en: Link:
da: Lænke:

en: Moving...
da: Flytter...

en: Copying...
da: Kopierer...

en: Deleting...
da: Sletter...

en: Linking...
da: Lænker...

en: To:
da: Til:

en: Overwrite All
da: Skriv Over Alle

en: Skip All
da: Hop Over Alle

en: 
    Complete!
da: 
    Færdig!

en: Command:
da: Kommando:

en: File System
da: Filsystem

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
da: Mappe

en: New Folder
da: Ny Mappe

en: New File
da: Ny Fil

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
da: Beregner...

en: Invalid User
da: Ugyldig Bruger

en: Invalid Group
da: Ugyldig Gruppe

en: Command not found
da: Kommando ikke fundet

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
da: Målmappen  "%1$s" findes i kildemappen  "%2$s"

en: %s Volume
da: %s Enhed

en: %s/%s Drive
da: %s/%s Enhed

en: %s Drive
da: %s Enhed

en: Floppy Drive
da: Floppy disk

en: Compact Flash Drive
da: Compact Flash Drev

en: Memory Stick Drive
da: Usb lagringsenhed

en: Smart Media Drive
da: Smart Media Drev

en: SD/MMC Drive
da: SD/MMC Drev

en: Zip Drive
da: Zip Drev

en: Jaz Drive
da: Jaz Drev

en: Pen Drive
da: Pen Drev

en: %s %s Music Player
da: %s %s Musik afspiller

en: %s %s Digital Camera
da: %s %s Digitalkamera

en: Drive
da: Drev

en: External %s
da: Ekstern %s

en: CD-ROM Disc
da: CD-ROM disk

en: Blank CD-R Disc
da: Blank CD-R disk

en: CD-R Disc
da: CD-R disk

en: Blank CD-RW Disc
da: Tom CD-RW disk

en: CD-RW Disc
da: CD-RW disk

en: DVD-ROM Disc
da: DVD-ROM disk

en: Blank DVD-RAM Disc
da: Tom DVD-RAM disk

en: DVD-RAM Disc
da: DVD-RAM disk

en: Blank DVD-R Disc
da: Tom DVD-R disk

en: DVD-R Disc
da: DVD-R disk

en: Blank DVD-RW Disc
da: Tom DVD-RW disk

en: DVD-RW Disc
da: DVD-RW disk

en: Blank DVD+R Disc
da: Tom DVD+R disk

en: DVD+R Disc
da: DVD+R disk

en: Blank DVD+RW Disc
da: Tom DVD+RW disk

en: DVD+RW Disc
da: DVD+RW disk

en: Audio Disc
da: Lyd cd

en: %s Removable Volume
da: %s Aftagbart medie

en: Volume
da: Enhed

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
da: Ingen forbindelse til HAL processen: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
da: Enheden "%s" er ikke et medie eller drev

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
da: Enheden "%s" kunne ikke findes i systemets enhedsoversigt

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
da: Du har ikke rettigheder til at montere enheden "%s"

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
da: Du har ikke rettigheder til at afmontere enheden "%s"

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
da: Du har ikke rettigheder til at skubbe ud enheden "%s"

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
da: Ugyldig valg ved montering af enheden "%s"

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
da: Enheden "%s" bruger <i>%s</i> filsystemet, der ikke er understøttet af dette system

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
da: En applikation forhindrer enheden "%s" fra at blive afmonteret

en: The volume "%s" is not mounted
da: Enheden  "%s" er ikke monteret

en: Error <i>%s</i>
da: Fejl <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
da: Enheden "%s" er sandsynligvis monteret manuelt fra kommandolinien

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
da: Tomme diske kan ikke monteres. Brug en applikation til CD brænding til at skrive lyd eller data til disken

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
da: Lyd CD kan ikke monteres. Brug en musik afspiller til at afspille indholdet

en: Open Containing _Folder
da: _Åbne overordnet Mappe

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Last Modified
da: Sidst Ændret
