spacefm - en to fr translation catalogue (1381 entries)

en: SpaceFM Open Folder
fr: Ouvrir un dossier avec SpaceFM

en: Open folder
fr: Ouvrir un dossier

en: SpaceFM File Search
fr: Ouvrir un dossier avec SpaceFM

en: Search for files and folders
fr: Rechercher des fichiers et des dossiers

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Browse the file system
fr: Parcourir le système de fichiers

en: by IgnorantGuru
fr: par IgnorantGuru

en: SpaceFM - Copyright (C) 2015   GPL3+
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    USE AT YOUR OWN RISK.  This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    The 'exo' libraries and source code used by this software are licensed under the GNU General Public License and the GNU Lesser General Public License version 3 (LGPL3).
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License and the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
fr: SpaceFM - Copyright (C) 2015   GPL3+
    
    Ce programme est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la licence GNU General Public License publiée par la Free Software Foundation; soit la version 3 de la licence, ou (au choix) toute version ultérieure.
    
    UTILISEZ A VOS PROPRES RISQUES. Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il vous soit utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE; sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou D'ADAPTATION A UN USAGE PARTICULIER. Voir la GNU General Public License pour plus de détails.
    
    Les bibliothèques et le code source utilisés dans ce logiciel sont soumis aux termes des licences GNU General Public License et GNU Lesser General Public License version 3 (LGPL3).
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la GNU General Public License et de la GNU Lesser General Public License avec ce programme; si ce n'est pas le cas, veuillez écrire à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: SpaceFM icons and logo by Goran Simovic
    
    Additional icons were taken from the Tango Desktop Project icon set
fr: Icônes et logo de SpaceFM par Goran Simovic
    
    Des icônes additionnelles proviennent du thème d'icônes du projet Tango Desktop

en: Choose Application
fr: Choisir une application

en: Please choose an application or enter a command:
fr: Veuillez choisir une application ou saisir une commande :

en: File Type:
fr: Type de fichier :

en: _Associated Apps
fr: Applications _associées

en: A_ll Apps
fr: _Toutes les applications

en: _Command:
fr: _Commande :

en: _Browse
fr: _Parcourir

en: Opened in Terminal
fr: Ouvert dans un terminal

en: _Set as default application for this file type
fr: _Définir comme étant par défaut pour ce type de fichier

en: File Properties
fr: Propriétés du fichier

en: <b>File _Name:</b>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>

en: <b>_Location:</b>
fr: <b>_Emplacement :</b>

en: <b>Link _Target:</b>
fr: <b>Cible du _lien :</b>

en: <b>Type:</b>
fr: <b>Type :</b>

en: <b>Opens _With:</b>
fr: <b>Ouvrir ave_c :</b>

en: <b>Total Size:</b>
fr: <b>Taille totale :</b>

en: <b>Size On Disk:</b>
fr: <b>Taille sur le disque :</b>

en: <b>Count:</b>
fr: <b>Nombre :</b>

en: <b>_Modified:</b>
fr: <b>Dernière _modification :</b>

en: <b>_Accessed:</b>
fr: <b>Dernier _accès :</b>

en: _Info
fr: _Information

en: <b>_Owner:</b>
fr: <b>_Propriétaire :</b>

en: <b>_Group:</b>
fr: <b>_Groupe :</b>

en: <b>Owner:</b>
fr: <b>Propriétaire :</b>

en: <b>Group:</b>
fr: <b>Groupe :</b>

en: <b>Other:</b>
fr: <b>Autres :</b>

en: Read
fr: Lecture

en: Write
fr: Écriture

en: Execute
fr: Exécution

en: Set UID
fr: Forcer l'UID

en: Set GID
fr: Forcer le GID

en: Recursive (apply changes to folders and their contents)
fr: Récursif (appliquer les modifications aux dossiers et à leur contenu)

en: _Permissions
fr: Permission_s

en: Bytes
fr: octets

en: KB
fr: ko

en: MB
fr: Mo

en: GB
fr: Go

en: Any
fr: Tout

en: Within One Day
fr: Dans la dernière journée

en: Within One Week
fr: Dans la dernière semaine

en: Within One Month
fr: Dans le dernier mois

en: Within One Year
fr: Dans la dernière année

en: Within Selected Date Range
fr: Entre deux dates sélectionnées

en: Find Files
fr: Rechercher des fichiers

en: <b>Filename:</b>
fr: <b>Nom de fichier :</b>

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Video Files (avi, mpg,...)
fr: Fichiers vidéo (avi, mpg...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
fr: Fichiers audio (mp3, ogg...)

en: Image Files (jpg, png,...)
fr: Fichiers image (jpg, png...)

en: Plain Text Files
fr: Fichiers texte brut

en: All Files and Folders
fr: Tous les fichiers et dossiers

en: <b>File Types to Search</b>
fr: <b>Types de fichier à rechercher</b>

en: Search in subfolders
fr: Rechercher dans les sous-dossiers

en: Search hidden files
fr: Rechercher les fichiers cachés

en: <b>Places to Search</b>
fr: <b>Emplacements où rechercher</b>

en: General
fr: Général

en: File Contains:
fr: Le fichier contient :

en: Use Regular Expression
fr: Utiliser des expressions rationnelles

en: <b>File Content</b>
fr: <b>Contenu du fichier</b>

en: Content
fr: Contenu

en: Greater Than:
fr: Plus grand que :

en: Smaller Than:
fr: Plus petit que :

en: <b>File Size</b>
fr: <b>Taille du fichier</b>

en: <b>Last Modified</b>
fr: <b>Dernière modification</b>

en: Size & Date
fr: Taille et date

en: <b>Search Result:</b>
fr: <b>Résultats de la recherche :</b>

en: Search Again
fr: Effectuer une autre recherche

en: Go to folder
fr: Aller au dossier

en: Open In Current Tab
fr: Ouvrir dans l'onglet actif

en: Open In New Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Stretch
fr: Étirer

en: Fit
fr: Ajuster

en: Center
fr: Centrer

en: Tile
fr: Mosaïque

en: Automatic
fr: Automatique

en: Copy (Ctrl+Drag)
fr: Copie (Ctrl+Glisser)

en: Move (Shift+Drag)
fr: Déplacement (Maj+Glisser)

en: Link (Ctrl+Shift+Drag)
fr: Lien (Ctrl+Maj+Glisser)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Small Icons:
fr: Petites icônes :

en: Large Icons:
fr: Grandes icônes :

en: Toolbar Icons:
fr: Icônes de la barre d'outils :

en: <b>Icons</b>
fr: <b>Icônes</b>

en: Single click opens files
fr: Ouverture des fichiers par simple clic

en: Bookmarks:
fr: Signets :

en: Show Thumbnails
fr: Afficher les vignettes

en: Max Pic Size To Thumbnail:
fr: Taille maximale des images pour les vignettes :

en: <b>File List</b>
fr: <b>Liste de fichiers</b>

en: _General
fr: _Général

en: Always show the tab bar
fr: Toujours afficher la barre d'onglets

en: Hide 'Close Tab' buttons
fr: Cacher les boutons de fermeture d'onglet

en: Confirm delete/remove
fr: Confirmer la suppression

en: Click runs executables
fr: Lancer les exécutables lors du clic

en: SI File Sizes (1K = 1000) (requires restart)
fr: Taille des fichiers au format SI (1 ko = 1000 o) (redémarrage nécessaire)

en: Show root user indicator color
fr: Afficher l'indicateur de couleur pour l'utilisateur root

en: Default Drag Action:
fr: Action par défaut lors du glisser-déposer :

en: I_nterface
fr: _Interface

en: Wallpaper:
fr: Fond d'écran :

en: Please select an image file
fr: Veuillez sélectionner un fichier image

en: Mode:
fr: Mode :

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Text:
fr: Texte :

en: Shadow:
fr: Ombre :

en: Font:
fr: Police de caractères :

en: Top:
fr: Haut :

en: Left:
fr: Gauche :

en: Right:
fr: Droite :

en: Bottom:
fr: Bas :

en: Pad:
fr: Remplissage :

en: <b>Margins</b>
fr: <b>Marges</b>

en: Right click shows WM menu
fr: Un clic droit affiche le menu du gestionnaire de fenêtres

en: Open folders using associated MIME application
fr: Ouvrir les dossiers avec l'application MIME associée

en: _Desktop
fr: _Bureau

en: _Volume Management
fr: Gestion des _volumes

en: Terminal:
fr: Terminal :

en: Terminal SU:
fr: Terminal SU :

en: Graphical SU:
fr: Mode graphique SU :

en: Filename Encoding:
fr: Encodage des noms de fichier :

en: Editor:
fr: Éditeur :

en: Run editor in terminal
fr: Lancer l'éditeur dans un terminal

en: Root's Editor:
fr: Éditeur root :

en: Run root's editor in terminal
fr: Lancer l'éditeur root dans un terminal

en: Date Format:
fr: Format de date :

en: (requires reload)
fr: (actualiser l'affichage)

en: Date Display
fr: Affichage de la date

en: _Advanced
fr: _Avancé

en: Too many columns (>%d) in %s
fr: Trop de colonnes (> %d) dans %s

en: error reading file %s: %s
fr: erreur lors de la lecture du fichier « %s » : %s

note: modified = TRUE;
en: file '%s' contents are not valid UTF-8
fr: le contenu du fichier « %s » n'est pas dans un codage UTF-8 valide

en: Cannot set missing element '%s'
fr: Impossible de définir l'élément manquant « %s »

en: file '%s' is not a regular file
fr: le fichier « %s » n'est pas un fichier régulier

en: Dynamic resize requires width and height > 0
fr: Le redimensionnement dynamique requiert une largeur et une hauteur > 0

en: internal command %s requires an argument
fr: La commande interne « %s » requiert un argument

en: element '%s' does not exist
fr: l'élément « %s » n'existe pas

en: internal command press is invalid for non-button %s
fr: la commande interne « press » n'est pas valide pour « %s », qui n'est pas un bouton

en: internal command un/select is invalid for %s
fr: les commandes internes « select » et « unselect » ne sont pas valides pour « %s »

en: error writing file %s: %s
fr: erreur lors de l'écriture du fichier « %s » : %s

en: '%s' is not an internal command
fr: « %s » n'est pas une commande interne

en: error creating file %s: %s
fr: erreur lors de la création du fichier « %s » : %s

en: pipe '%s' data is not valid UTF-8
fr: les données du tube « %s » ne sont pas dans un codage UTF-8 valide

en: [ SNIP - additional output above has been trimmed from this log ]
fr: [TRONCATION - la sortie supplémentaire ci-dessus a été enlevée de ce journal]

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
fr: (le contenu du fichier n'est pas dans un codage UTF-8 valide)

en: prefix '%s' is not a valid variable name
fr: le préfixe « %s » ne constitue pas un nom de variable valide

en: file '%s' is not a regular file or a pipe
fr: le fichier « %s » n'est pas un fichier régulier ni un tube

en: SpaceFM Dialog creates a custom GTK dialog based on the GUI elements you
    specify on the command line, features run-time internal/external commands which
    can modify elements, and outputs evaluatable/parsable results.
fr: SpaceFM Dialog crée une boîte de dialogue personnalisée GTK avec les
    éléments d'interface utilisateur spécifiés en ligne de commande, dispose
    de commandes internes et externes pouvant modifier les éléments durant
    l'exécution et retourne des résultats évaluables et analysables.

en: Usage:
fr: Usage :

en:     spacefm --dialog|-g {ELEMENT [OPTIONS] [ARGUMENTS...]} ...
fr:     spacefm --dialog|-g {ÉLÉMENT [OPTIONS] [ARGUMENTS...]} ...

en: Example:
fr: Exemple :

en:     spacefm -g --label "A message" --button ok
fr:     spacefm -g --label "Un message" --button ok

en: 
    ELEMENT:       OPTIONS & ARGUMENTS:
fr: 
    ÉLÉMENT:       OPTIONS & ARGUMENTS:

en: 
    The following arguments may be used as shown above:
fr: 
    Les arguments suivants peuvent être utilisés comme indiqué ci-dessus :

en:     ICON     An icon name, eg:  gtk-open
fr:     ICON     Le nom d'une icône, ex. : gtk-open

en:     @FILE    A text file from which to read a value.  In some cases this file
                 is monitored, so writing a new value to the file will update the
                 element.  In other cases, the file specifies an initial value.
fr:     @FILE    Un fichier texte dans lequel lire une valeur. Dans certaines
                 situations, ce fichier est surveillé, donc écrire une nouvelle
                 valeur dans le fichier mettra à jour l'élément. Dans d'autres
                 situations, le fichier spécifie une valeur initiale.

en:     SAVEFILE A viewer's or editor's contents are saved to this file.
fr:     SAVEFILE Le contenu d'un visualiseur ou d'un éditeur est enregistré dans ce fichier.

en:     COMMAND  An internal command or executable followed by arguments. Separate
                 multiple commands with a -- argument.
                 The following substitutions may be used in COMMANDs:
                     %%n           Name of the current element
                     %%v           Value of the current element
                     %%NAME        Value of element named NAME (eg: %%input1)
                     %%(command)   stdout from a bash command line
                     %%%%           %%
fr:     COMMAND  Une commande interne ou un exécutable suivi d'arguments.
                 Séparer plusieurs commandes à l'aide de l'argument « -- ».
                 Les substitutions suivantes peuvent être utilisées dans COMMAND :
                     %%n           Nom de l'élément actuel
                     %%v           Valeur de l'élément actuel
                     %%NAME        Valeur de l'élément nommé NAME (ex. : %%input1)
                     %%(command)   Sortie (stdout) d'une ligne de commande Bash
                     %%%%           %%

en:     LABEL    The following escape sequences in LABEL are unescaped:
                     \n   newline
                     \t   tab
                     \"   "
                     \\   \
                 In --label elements only, if the first character in LABEL is a
                 tilde (~), pango markup may be used.  For example:
                     --label '~This is plain. <b>This is bold.</b>'
fr:     LABEL    Les séquences d'échappement suivantes dans LABEL sont
                 interprétées :
                     \n   nouvelle ligne
                     \t   tabulation
                     \"   "
                     \\   \
                 Pour les éléments « --label » seulement, si le premier caractère
                 de LABEL est un tilde (~), le balisage Pango peut être utilisé.
                 Exemple :
                     --label '~Texte normal. <b>Texte en gras.</b>'

en: 
    In addition to the OPTIONS listed above, --compact or --expand options may be
    added to any element.  Also, a --font option may be used with most element
    types to change the element's font and font size.  For example:
        --input --font "Times New Roman 16" "Default Text"
fr: 
    En plus des OPTIONS listées ci-dessus, « --compact » et « --expand » peuvent
    être ajoutées à n'importe quel élément. Aussi, l'option « --font » peut être
    utilisée avec la plupart des types d'élément pour modifier la police de
    caractètes et la taille de police d'un élément. Exemple :
        --input --font "Times New Roman 16" "Texte par défaut"

en: 
    INTERNAL COMMANDS:
fr: 
    COMMANDES INTERNES :

en: 
    EXAMPLE WITH COMMANDS:
fr: 
    EXEMPLE DE COMMANDE :

en:     spacefm -g --label "Enter some text and press Enter:" \
                   --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
                   --label \
                   --button ok
fr:     spacefm -g --label "Saisir du texte et appuyer sur « Entrée » :" \
                   --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
                   --label \
                   --button ok

en: 
    EXAMPLE SCRIPT:
fr: 
    EXEMPLE DE SCRIPT :

en: 
    For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
fr: 
    Pour la documentation complète et des exemples, voir le manuel d'utilisation
    de SpaceFM :

en: spacefm: argument is not valid UTF-8
fr: spacefm : l'argument n'a pas un codage UTF-8 valide

en: invalid dialog option
fr: option de boîte de dialogue invalide

en: Set window title
fr: Définir le titre de la fenêtre

en: Set window icon
fr: Définir l'icône de la fenêtre

en: Add a text label
fr: Ajoute une étiquette et spécifie le texte

en: Add STOCK dialog button, or LABEL button with ICON
fr: Ajoute un bouton prédéfini (STOCK) ou un bouton avec étiquette
                   (LABEL) et icône (ICON)

en: Add STOCK button, or LABEL button with ICON anywhere
fr: Ajoute et positionne librement un bouton prédéfini (STOCK) ou
                   un bouton avec étiquette (LABEL) et icône (ICON)

en: Add a text entry
fr: Ajoute un champ de saisie

en: Add a large text entry
fr: Ajoute un champ de saisie multiligne

en: Add a password entry
fr: Ajoute un champ de saisie de mot de passe

en: Add a file or pipe viewer
fr: Ajoute un visualiseur de fichier ou de tube

en: Add multi-line text editor
fr: Ajoute un éditeur de texte multiligne

en: Add a checkbox option
fr: Ajoute une case à cocher

en: Add a radio option
fr: Ajoute un bouton radio

en: Add an icon
fr: Ajoute une icône

en: Add an image
fr: Ajoute une image

en: Add a progress bar
fr: Ajoute une barre de progression

en: Add a horizontal line separator
fr: Ajoute une ligne de séparation horizontale

en: Add a vertical line separator
fr: Ajoute une ligne de séparation verticale

en: Automatically close window after DELAY seconds
fr: Ferme automatiquement la fenêtre après DELAY secondes

en: Add a drop-down list.  COMMAND run when clicked.
fr: Ajoute une liste déroulante (COMMAND se lance lors du clic)

en: Add a combo list.  COMMAND run when Enter pressed.
fr: Ajoute une boîte combinée (COMMAND se lance lors de l'appui de
                   la touche « Entrée »)

note: ^HIDE   hidden column (must be first) for data return  (int or double or string no progress) use --colwidth=W inside column list
en: Add a list box.  COMMAND run when double-clicked.
fr: Ajoute une zone de liste (COMMAND se lance lors du double clic)

en: Add a list box with multiple selections
fr: Ajoute une zone de liste permettant une sélection multiple

en: Options: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]
fr: Options : [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]

en: Set base variable name  (Default: "dialog")
fr: Définie le préfixe des noms de variable (« dialog » par défaut)

en: Set minimum width, height, padding (-1 = don't change)
fr: Définie la largeur, la hauteur et la marge interne minimums
                   (-1 = aucun changement)

en: Add following widgets to a horizontal box
fr: Ajoute les widgets qui suivent dans une boîte horizontale

en: Add following widgets to a vertical box
fr: Ajoute les widgets qui suivent dans une boîte verticale

en: Close the current box of widgets
fr: Ferme la boîte actuelle de widgets

en: Run COMMAND when a key combination is pressed
fr: Lance COMMAND quand une combinaison de touches est effectuée

en: Run COMMAND when an element is clicked or focused
fr: Lance COMMAND lors d'un clic ou d'un focus sur un élément

en: Run COMMAND on window close attempt
fr: Lance COMMAND lors d'une tentative de fermeture d'une fenêtre

en: Read commands from FILE or PIPE.  COMMAND for init.
fr: Lit les commandes à partir d'un fichier ou d'un tube (COMMAND
                   sert à initialiser)

en: No operation - does nothing but evaluate arguments
fr: Aucune opération - ne fait rien sauf évaluer les arguments

note: exit status ?
en: Close the dialog
fr: Ferme la boîte de dialogue

en: Press button named BUTTON-NAME
fr: Appuie sur le bouton nommé BUTTON-NAME

en: Set element NAME to VALUE
fr: Définie l'élément NAME avec la valeur VALUE

note: also do for inputs?
en: Select item VALUE (or first/all) in element NAME
fr: Sélectionne l'item VALUE (ou le premier item ou tous) de
                   l'élément NAME

en: Unselect item VALUE (or all) in element NAME
fr: Désélectionne l'item VALUE (ou tous les items) de l'élément NAME

en: Focus element NAME, or raise dialog window
fr: Active le focus sur l'élément NAME ou met au premier plan la fenêtre de dialogue

en: Hide element NAME
fr: Cache l'élément NAME

en: Show element NAME if previously hidden
fr: Affiche l'élément NAME s'il a été caché précédemment

en: Disable element NAME
fr: Désactive l'élément NAME

en: Enable element NAME if previously disabled
fr: Active l'élément NAME s'il a été désactivé précédemment

en: Save files and write source output to FILE
fr: Enregistre les fichiers et écrit la sortie de la source dans FILE

en: Open folders in new tab of last window (default)
fr: Ouvre les dossiers dans un nouvel onglet de la dernière fenêtre utilisée (par défaut)

en: Open folder in current tab of last used window
fr: Ouvre le dossier dans l'onglet actuel de la dernière fenêtre utilisée

en: Don't load saved tabs
fr: Ne pas charger les onglets enregistrés

en: Open folders in new window
fr: Ouvre les dossiers dans une nouvelle fenêtre

en: Open folders in panel 'P' (1-4)
fr: Ouvre les dossiers dans le panneau « P » (1-4)

en: Launch desktop manager daemon
fr: Lance le service de gestion de bureau

en: Show desktop settings
fr: Affiche les paramètres du bureau

en: Show Preferences ('N' is the Pref tab number)
fr: Affiche les préférences (« N » correspond au numéro d'onglet des préférences)

en: Run as a daemon
fr: Est lancé en tant que service

en: Use DIR as configuration directory
fr: Utilise « DIR » comme dossier de configuration

en: Show File Search
fr: Affiche la recherche de fichiers

en: Set desktop wallpaper to FILE
fr: Définit le fond d'écran comme étant FICHIER

en: Show a custom dialog (See -g help)
fr: Affiche une boîte de dialogue personnalisée (voir « -g help »)

en: Send a socket command (See -s help)
fr: Envoyer une commande de connecteur (voir « -s help »)

en: No function - for compatibility only
fr: Aucune action - pour compatibilité seulement

en: Show version information
fr: Afficher les informations de version

en: [DIR | FILE | URL]...
fr: [DOSSIER | FICHIER | URL]...

en: Option --config-dir ignored - an instance is already running
fr: Option « --config-dir » ignorée - une instance est déjà en cours

en: Option --config-dir contains invalid chars - cannot start
fr: L'option « --config-dir » contient des caractères invalides - démarrage impossible

en: spacefm: --socket-cmd requires an argument
fr: spacefm : « --socket-cmd » requiert un argument

en: spacefm: could not create socket
fr: spacefm : impossible de créer le connecteur

en: spacefm: could not connect to socket (not running? or DISPLAY not set?)
fr: spacefm : impossible d'établir une liaison avec le connecteur (il n'est
    peut-être pas actif, ou « DISPLAY » n'est pas définie)

en: spacefm: invalid response from socket
fr: spacefm : réponse invalide du connecteur

note: TRANSLATOR:  These three lines should be limited to 80 chars each
en: SpaceFM socket commands permit external processes (such as command scripts)
    to read and set GUI property values and execute methods inside running SpaceFM
    windows.  To handle events see View|Events in the main menu bar.
fr: Les commandes de connecteur de SpaceFM permettent l'utilistion de processus
    externes (comme des scripts de commande) pour lire et définir des valeurs
    de propriétés de l'interface graphique ainsi que pour exécuter des méthodes
    dans des fenêtres en cours de SpaceFM. Pour la gestion des événements, voir
    « Affichage|Événements » dans la barre de menu principale.

en: Example:
fr: Exemple:

en: METHODS
    -------
fr: MÉTHODES
    -------

en: Sets a property
fr: Définit une propriété

en: Gets a property
fr: Récupère la valeur d'une propriété

en: Sets a task property
fr: Définit une propriété d'une tâche

en: Gets a task property
fr: Récupère la valeur d'une propriété d'une tâche

en: Starts a new task
fr: Démarre une nouvelle tâche

en: Activates a menu item by emitting its shortcut key
fr: Active un élément de menu en émettant son raccourci-clavier

en: Add asynchronous handler COMMAND to EVENT
fr: Ajoute un gestionnaire asynchrone COMMAND à EVENT

en: Add synchronous handler COMMAND to EVENT, replacing default handler
fr: Ajoute un gestionnaire synchrone COMMAND à EVENT, remplaçant ainsi celui par défaut

en: Remove handler COMMAND from EVENT
fr: Supprime le gestionnaire COMMAND de EVENT

en: Shows this help reference.  (Also see manual link below.)
fr: Affiche cette aide (voir également ci-dessous le lien vers le manuel).

en: Add options after METHOD to specify a specific window, panel, and/or tab.
fr: Ajouter des options après METHOD pour spécifier une fenêtre, un panneau ou un onglet en particulier.

en: Otherwise the current tab of the current panel in the last window is used.
fr: Dans le cas contraire, l'onglet actif du panneau actif de la dernière fenêtre est utilisé.

en: Specify window.  eg:
fr: Spécifie la fenêtre. Ex. :

en: Specify panel 1-4.  eg:
fr: Spécifie le panneau (1-4). Ex. :

en: Specify tab 1-...  eg:
fr: Spécifie l'onglet (1-...). Ex. :

en: PROPERTIES
    ----------
fr: PROPRIÉTÉS
    ----------

en: Set properties with METHOD 'set', or get the value with 'get'.
fr: Définir les propriétés à l'aide de la méthode « set », ou récupérer la valeur à l'aide de « get ».

en: eg '800x600'
fr: ex. : « 800x600 »

en: eg '100x50'
fr: ex. : « 100x50 »

en: eg '1024x768'  (read-only)
fr: ex. : « 1024x768 » (en lecture seule)

en: eg '100'
fr: ex. : « 100 »

en: Open DIR or default in a new tab
fr: Ouvre DIR ou le dossier par défaut dans un nouvel onglet

en: eg 'Current Status: Example'
fr: ex. : « État actuel : Exemple »

en: DIR            eg '/etc'
fr: DIR           ex. : « /etc »

en: [PATTERN]      eg '*.jpg'
fr: [PATTERN]       ex. : « *.jpg »

en: eg 'Some\nlines\nof text'
fr: ex. : « Quelques\nlignes\nde texte »

en: eg '~/copy-file-contents-to-clipboard.txt'
fr: ex. : « ~/copier-contenu-fichier-dans-presse-papiers.txt »

en: FILE...  Files copied to clipboard
fr: FILE... Fichiers copiés dans le presse-papiers

en: FILE...  Files cut to clipboard
fr: FILE... Fichiers coupés dans le presse-papiers

en: TASK PROPERTIES
    ---------------
fr: PROPRIÉTÉS DES TÂCHES
    ---------------

en: contents of Status task column  (read-only)
fr: contenu de la colonne de tâche « État » (en lecture seule)

en: eg 'gtk-open'
fr: ex. : « gtk-open »

en: text to show in Count task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Nombre »

en: text to show in Folder task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Dossier »

en: text to show in Item task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Élément »

en: text to show in To task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Vers »

en: progress percent (1..100) or '' to pulse
fr: pourcentage d'avancement (1..100) ou '' pour un mouvement continu

en: text to show in Total task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Total »

en: text to show in Current task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Actuel »

en: text to show in CRemain task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Restant actuel »

en: text to show in Average task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Moyenne »

en: text to show in Remain task column
fr: texte à afficher dans la colonne de tâche « Restant »

en: contents of Elapsed task column (read-only)
fr: contenu de la colonne de tâche « Écoulé » (en lecture seule)

en: contents of Started task column (read-only)
fr: contenu de la colonne de tâche « Démarré à » (en lecture seule)

en: COMMAND  command to show a custom task dialog
fr: COMMAND commande pour afficher une fenêtre de dialogue de tâche personnalisée

en: TASK TYPES
    ----------
fr: TYPES DE TÂCHE
    ----------

en: Run COMMAND in DIR
fr: Lance la commande COMMAND dans le dossier DIR

en: Copy|Move|Link FILE(s) or DIR(s) to TARGET dir
fr: Copie|Déplace|Lie FILE ou DIR vers le dossier TARGET

en: Recursively delete FILE(s) or DIR(s)
fr: Supprime récursivement FILE ou DIR

en: Open FILE in user's or root's text editor
fr: Ouvre FILE dans l'éditeur de texte de l'utilisateur ou de root

en: Open URL in user's web browser
fr: Ouvre l'URL dans le navigateur de l'utilisateur

en: Mount DEVICE or URL
fr: Monter un périphérique ou une adresse URL

en: EVENTS
    ------
fr: ÉVÉNEMENTS
    ------

en: Instance start        %e
fr: Démarrage d'une instance   %e

en: Instance exit         %e
fr: Fermeture d'une instance   %e

en: Window new            %e %w %p %t
fr: Nouvelle fenêtre           %e %w %p %t

en: Window focus          %e %w %p %t
fr: Focus d'une fenêtre        %e %w %p %t

en: Window move/resize    %e %w %p %t
fr: Déplacement/redimensionnement d'une fenêtre   %e %w %p %t

en: Mouse click           %e %w %p %t %b %m %f
fr: Clic de souris             %e %w %p %t %b %m %f

en: Window keypress       %e %w %p %t %k %m
fr: Appui sur une touche dans une fenêtre   %e %w %p %t %k %m

en: Window close          %e %w %p %t
fr: Fermeture d'une fenêtre    %e %w %p %t

en: Panel focus           %e %w %p %t
fr: Focus d'un panneau         %e %w %p %t

en: Panel show/hide       %e %w %p %t %f %v
fr: Panneau affiché ou caché   %e %w %p %t %f %v

en: Selection changed     %e %w %p %t
fr: Sélection changée          %e %w %p %t

en: Tab new               %e %w %p %t
fr: Nouvel onglet              %e %w %p %t

en: Tab focus             %e %w %p %t
fr: Focus d'un onglet          %e %w %p %t

en: Tab close             %e %w %p %t
fr: Fermeture d'un onglet      %e %w %p %t

en: Device change         %e %f %v
fr: Changement d'état d'un périphérique   %e %f %v

en: Event COMMAND Substitution Variables:
fr: Variables de substitution d'une commande d'événement :

en: event type (evt_start|evt_exit|...)
fr: type de l'événement (evt_start|evt_exit|...)

en: window ID
fr: ID de la fenêtre

en: panel number (1-4)
fr: numéro du panneau (1-4)

en: tab number (1-...)
fr: numéro de l'onglet (1-...)

en: mouse button (0=double 1=left 2=middle 3=right ...)
fr: bouton de la souris (0 : double ; 1 : gauche ; 2 : milieu ; 3 : droit...)

en: key code  (eg 0x63)
fr: code de touche (par exemple 0x63)

en: modifier key (eg 0x4  used with clicks and keypresses)
fr: touche modificatrice (par exemple « 0x4 » utilisée avec les clics et les touches enfoncées)

en: focus element (panelN|filelist|devices|bookmarks|dirtree|pathbar)
fr: élément avec focus (panelN|filelist|devices|bookmarks|dirtree|pathbar)

en: focus element is visible (0 or 1, or device state change)
fr: visibilité de l'élément avec focus (0 ou 1, ou changement de l'état d'un périphérique)

en: Examples
fr: Exemples

en: These files have been copied to the clipboard
fr: Ces fichiers ont été copiés dans le presse-papiers

en: For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
fr: Pour la documentation complète et des exemples, voir le manuel d'utilisation de SpaceFM :

en: This build of SpaceFM has desktop integration disabled
fr: L'intégration du bureau a été désactivée dans la compilation actuelle de SpaceFM

en: spacefm: Error: Unable to save session
           %s
fr: spacefm: Erreur: impossible de sauvegarder la session
           %s

en: File doesn't exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: Error
fr: Erreur

en: Error: Unable to initialize inotify file change monitor.
    
    Do you have an inotify-capable kernel?
fr: Erreur: impossible d'initialiser le mécanisme de surveillance des modifications de fichiers inotify.
    
    Êtes-vous certain que votre noyau supporte inotify?

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
fr: Erreur : impossible d'établir une connexion avec FAM.
    
    « FAM » ou « Gamin » sont-ils installés et fonctionnels ?

en: --dialog must be first option
fr: « --dialog » doit être la première option

en: --socket-cmd must be first option
fr: « --socket-cmd » doit être la première option

en: Don't know how to open the file
fr: Impossible de déterminer la manière d'ouvrir le fichier

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier :
    « %s »
    %s

en: Choose Plugin File
fr: Choisir le fichier de l'extension

note: get url
en: Enter Plugin URL
fr: Entrer l'URL de l'extension

en: Enter SpaceFM Plugin URL:
    
    (wget will be used to download the plugin file)
fr: Entrer l'URL de l'extension pour SpaceFM :
    
    (« wget » sera utilisé pour télécharger le fichier)

en: This plugin's filename is invalid.  Please rename it using alpha-numeric ASCII characters and try again.
fr: Le nom de fichier de cette extension est invalide. Veuillez essayer à nouveau en utilisant seulement des caractères alphanumériques ASCII.

en: Invalid Plugin Filename
fr: Nom de fichier de l'extension invalide

en: There is already a plugin installed as '%s'.  Overwrite ?
    
    Tip: You can also rename this plugin file to install it under a different name.
fr: Une extension « %s » est déjà installée. Voulez-vous l'écraser ?
    
    Astuce : vous pouvez renommer le fichier pour installer l'extension sous un autre nom.

en: Overwrite Plugin ?
fr: Écraser l'extension ?

en: Error Creating Temp Directory
fr: Erreur lors de la création du dossier temporaire

en: Unable to create temporary directory
fr: Impossible de créer le dossier temporaire

en: Error: Unable to save session file
    
    ( %s )
fr: Erreur: impossible de sauvegarder le fichier de session
    
    (« %s »)

en: Save Session Error
fr: Erreur lors de la sauvegarde de la session

note: root task
en: Open Root Window
fr: Ouvrir une fenêtre root

en: Terminal Not Available
fr: Terminal non disponible

en: Please set your terminal program in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez paramétrer le programme utilisé pour le terminal dans « Affichage|Préférences|Avancé »

en: Open Terminal
fr: Ouvrir un terminal

en: Design Mode Help
fr: Aide du mode design

en: Panel
fr: Panneau

en: New _Command
fr: Nouvelle _commande

en: Show Panel %d
fr: Afficher le panneau %d

en: _File
fr: _Fichier

en: _View
fr: _Affichage

en: _Devices
fr: _Périphériques

en: _Bookmarks
fr: _Signets

en: _Plugins
fr: E_xtensions

en: _Tools
fr: _Outils

note: Help
en: _Help
fr: Aid_e

en: Error: Unable to save session file.  Do you want to exit without saving?
    
    ( %s )
fr: Erreur: impossible de sauvegarder le fichier de session. Voulez-vous quitter sans sauvegarder ?
    
    (« %s »)

en: SpaceFM Error
fr: Erreur de SpaceFM

en: Stop all tasks running in this window?
fr: Arrêter toutes les tâches tournant dans cette fenêtre ?

en: Aborting tasks...
fr: Abandon des tâches en cours...

en:  %s free / %s
fr:  %s d'espace libre / %s

en:    Link → %s
fr:    Lien → %s

en:    Link → %s/
fr:    Lien → %s/

en:    !Link → %s/ (missing)
fr:    !Lien → %s/ (inexistant)

en:    Link → %s (%s)
fr:    Lien → %s (%s)

en:    !Link → %s (missing)
fr:    !Lien → %s (inexistant)

en:    !Link → ( error reading target )
fr:    !Lien → (erreur de lecture de la cible)

en: hidden | hidden
fr[0]: caché
fr[1]: cachés

en: %s%d visible (%s)   %s | %s%d visible (%s)   %s
fr[0]: %s%d visible (%s)   %s
fr[1]: %s%d visibles (%s)   %s

en: %s%d item   %s | %s%d items   %s
fr[0]: %s%d élément   %s
fr[1]: %s%d éléments   %s

en: Device manager key shortcuts are disabled in HAL mode
fr: Les raccourcis-clavier du gestionnaire de périphériques sont désactivés dans le mode HAL

note: If you change "Status", also change it in on_task_button_press_event
en: Status
fr: État

en: Folder
fr: Dossier

en: Item
fr: Élément

en: To
fr: Vers

en: Progress
fr: Avancement

en: Started
fr: Démarré à

en: Elapsed
fr: Écoulé

en: Current
fr: Actuel

en: CRemain
fr: Restant actuel

en: Average
fr: Moyenne

en: Remain
fr: Restant

en: Reorder Columns Help
fr: Aide de la réorganisation des colonnes

en: To change the order of the columns, drag the column header to the desired location.
fr: Pour modifier l'ordre des colonnes, glissez le titre de colonne à l'emplacement désiré.

en: moving
fr: déplacement

en: copying
fr: copie

en: trashing
fr: corbeille

en: deleting
fr: suppression

en: linking
fr: lien

en: changing
fr: modification

en: running
fr: en cours

en: %d error %s
fr: %d erreur (%s)

en: %d errors %s
fr: %d erreurs (%s)

en: paused
fr: (en pause)

en: queued
fr: (en file d'attente)

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Permission
fr: Permissions

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Modified
fr: Dernière modification

en: spacefm: invalid socket command
fr: spacefm : commande de connecteur invalide

en: spacefm: invalid option '%s'
fr: spacefm : option « %s » invalide

en: spacefm: option %s requires an argument
fr: spacefm : l'option « %s » requiert un argument

en: spacefm: invalid window
fr: spacefm : fenêtre invalide

en: spacefm: invalid window %s
fr: spacefm : fenêtre « %s » invalide

en: spacefm: invalid panel %d
fr: spacefm : panneau %d invalide

en: spacefm: panel %d is not visible
fr: spacefm : le panneau %d n'est pas visible

en: spacefm: invalid tab %d
fr: spacefm : onglet %d invalide

en: spacefm: command set requires an argument
fr: spacefm : la commande « set » requiert un argument

en: spacefm: invalid %s value
fr: spacefm : valeur « %s » invalide

en: spacefm: invalid slider value
fr: spacefm  valeur du séparateur invalide

en: spacefm: invalid panel number
fr: spacefm : numéro de panneau invalide

en: spacefm: invalid tab number
fr: spacefm : numéro d'onglet invalide

en: spacefm: invalid property %s
fr: spacefm : propriété « %s » invalide

en: spacefm: invalid column width
fr: spacefm : largeur de colonne invalide

en: spacefm: invalid column name '%s'
fr: spacefm : nom de colonne « %s » invalide

en: spacefm: text is not valid UTF-8
fr: spacefm : le texte n'a pas un codage UTF-8 valide

en: spacefm: %s requires a file path
fr: spacefm : « %s » requiert un chemin de fichier

en: spacefm: error reading file '%s'
fr: spacefm : erreur lors de la lecture du fichier « %s »

en: spacefm: file '%s' does not contain valid UTF-8 text
fr: spacefm : le fichier « %s » n'a pas un contenu avec un codage UTF-8 valide

en: spacefm: %s requires a directory path
fr: spacefm : « %s » requiert un chemin de dossier

en: spacefm: directory '%s' does not exist
fr: spacefm : le dossier « %s » n'existe pas

en: spacefm: command %s requires an argument
fr: spacefm : la commande « %s » requiert un argument

en: spacefm: %s requires two arguments
fr: spacefm : « %s » requiert deux arguments

en: spacefm: invalid task '%s'
fr: spacefm : tâche « %s » invalide

en: spacefm: internal task %s is read-only
fr: spacefm : la tâche interne « %s » est en lecture seule

en: spacefm: task property '%s' is read-only
fr: spacefm : la propriété de tâche « %s » est en lecture seule

en: spacefm: invalid queue_state '%s'
fr: spacefm : état de la file d'attente « %s » invalide

en: spacefm: invalid task property '%s'
fr: spacefm : propriété de tâche « %s » invalide

en: spacefm: no such directory '%s'
fr: spacefm : aucun dossier « %s »

en: spacefm: invalid %s task option '%s'
fr: spacefm : « %2$s » est une option de tâche « %1$s » invalide

en: spacefm: no such file '%s'
fr: spacefm : aucun fichier « %s »

en: spacefm: relative path '%s' requires %s option --dir DIR
fr: spacefm : le chemin relatif « %s » requiert une option « %s » --dir DIR

en: spacefm: task type %s requires FILE argument(s)
fr: spacefm : le type de tâche « %s » requiert un ou des arguments FILE

en: spacefm: invalid task type '%s'
fr: spacefm : type de tâche « %s » invalide

en: spacefm: invalid keycode '%s'
fr: spacefm : code de touche « %s » invalide

en: spacefm: invalid event type '%s'
fr: spacefm : type d'événement « %s » invalide

en: spacefm: event handler not found
fr: spacefm : gestionnaire d'événement non trouvé

en: spacefm: invalid socket method '%s'
fr: spacefm : méthode de connecteur « %s » invalide

en: Default
fr: Par défaut

en: Choose Desktop Font
fr: Choisir une police pour le bureau

en: Example Item 0123456789
fr: Exemple de texte 0123456789

en: Save Root Settings
fr: Sauvegarder les paramètres root

note: also in aboutdlg.ui
en: Enter program or bash command line:
    
    Use:
    	%%F	selected files  or  %%f first selected file
    	%%N	selected filenames  or  %%n first selected filename
    	%%d	current directory
    	%%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%%m	device mount point (eg /media/dvd);  %%l device label
    	%%b	selected bookmark
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash :
    
    Usage :
    	%%F	fichiers sélectionnés, ou %%f premier fichier sélectionné
    	%%N	nom des fichiers sélectionnés, ou %%n nom du premier fichier sélectionné
    	%%d	dossier actuel
    	%%v	périphérique sélectionné (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/dvd »);  %%l étiquette du périphérique
    	%%b	signet sélectionné
    	%%t	dossier de la tâche sélectionnée; %%p pid de la tâche
    	%%a	valeur de l'élément du menu
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc.

en: Show Devices
fr: Afficher les Périphériques

en: Show Bookmarks
fr: Afficher les Signets

en: Show Tree
fr: Afficher l’arborescence

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Up
fr: Parent

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: Refresh
fr: Actualiser

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: New Tab Here
fr: Nouvel onglet au même emplacement

en: Large Icons
fr: Grandes icônes

en: Ignore _Hide Policy
fr: Ignorer la politique « _Hide »

en: Ignore _No Policy
fr: Ignorer « _No Policy »

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: Show _Manager
fr: Affi_cher le gestionnaire

note: set->x  used for task man height >=0.9.4
en: Auto-_Hide Manager
fr: _Masquer automatiquement le gestionnaire

en: Err_ors
fr: _Erreurs

en: Current Re_main
fr: _Restant actuel

en: A_verage Remain
fr: Restant moye_n

en: _Folder
fr: _Dossier

en: _Detailed Stats
fr: Statistiques _détaillées

en: Remo_ve / Eject
fr: _Retirer / Éjecter

note: Note: this is the last config version which should require menu_label changes of this nature due to defaults no longer being saved in session file New > Import >
en: _Import
fr: Imp_orter

en: _Task Manager
fr: Gestionnaire de _tâches

note: for rename dialog
en: F_ilename
fr: Nom de _fichier

en: Typ_e
fr: T_ype

en: Ta_rget
fr: C_ible

en: Te_mplate
fr: _Modèle

note: General
en: # SpaceFM Session File
    
    # THIS FILE IS NOT DESIGNED TO BE EDITED - it will be read and OVERWRITTEN
    
    # If you delete all session* files, SpaceFM will be reset to factory defaults.
fr: # Fichier de session de SpaceFM
    
    # CE FICHIER N'EST PAS DESTINÉ À ÊTRE MODIFIÉ - il sera lu et ÉCRASÉ
    
    # Si vous supprimez tous les fichiers « session* », SpaceFM sera réinitialisé à ses valeurs par défaut.

en: Error saving file
fr: Erreur lors de la sauvegarde du fichier

en: SpaceFM Error: Unable to autosave session file ( %s )
fr: Erreur de SpaceFM: impossible d'effectuer la sauvegarde automatique du fichier de session (« %s »)

en: Help Not Available
fr: Aide non disponible

en: This plugin does not include a README file.
fr: Cette extension n'inclut pas de fichier README.

en: Creation Failed
fr: Échec de la création

en: An error occurred creating a README file for this command.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création d'un fichier README pour cette commande.

en: An error occurred copying command files
    
    %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la copie des fichiers de la commande
    
    %s

note: due to dialog run causes low level thread lock
en: Copy Command Error
fr: Erreur de copie de la commande

en: An error occurred copying command data files
    
    %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la copie des fichiers de données de la commande
    
    %s

en: Error reading plugin file %s
fr: Erreur lors de la lecture du fichier d'extension « %s »

en: The imported plugin folder does not contain a valid plugin.
    
    (%s/)
fr: Le dossier d'extension importé ne contient pas une extension valide.
    
    (« %s/ »)

en: Invalid Plugin
fr: Extension invalide

en: The '%s' plugin has been copied to the design clipboard.  Use View|Design Mode to paste it into a menu.
    
    Because it has not been installed, this plugin will not appear in the Plugins menu.
fr: L'extension « %s » a été copiée dans le presse-papiers de design. Utiliser « Affichage|Design Mode » pour la coller dans un menu.
    
    Puisque cette extension n'a pas été installée, elle n'apparaîtra pas dans le menu « Extension ».

en: The '%s' plugin has been copied to the design clipboard.  Use View|Design Mode to paste it into a menu.
    
    Because it has not been installed, this plugin will not appear in the Plugins menu, and its contents are not protected by root (once pasted it will be saved with normal ownership).
    
    If this plugin contains su commands or will be run as root, installing it to and running it only from the Plugins menu is recommended to improve your system security.
fr: L'extension « %s » a été copiée dans le presse-papiers de design. Utiliser « Affichage|Mode Design » pour la coller dans un menu.
    
    Puisque cette extension n'a pas été installée, elle n'apparaîtra pas dans le menu « Extension », et son contenu n'est pas protégé par root (une fois copiée, elle sera sauvegardée avec les droits normaux).
    
    Si cette extension contient des commandes « su » ou lancées avec l'utilisateur root, il est recommandé de l'installer dans le menu « Extensions » et de la lancer seulement à partir de ce menu, et ce dans le but d'améliorer la sécurité de votre système.

en: Uninstall the '%s' plugin?
    
    ( %s )
fr: Désinstaller l'extension « %s » ?
    
    (« %s »)

en: Uninstall Plugin
fr: Désinstaller l'extension

note: task
en: Install Plugin
fr: Installer l'extension

en: Save As Plugin File
fr: Enregistrer comme fichier d'extension

note: tar and delete tmp files task
en: Export Plugin
fr: Exporter l'extension

en: Export Error
fr: Erreur d'exportation

en: Unable to create temporary files
fr: Impossible de créer des fichiers temporaires

en: Editor Not Set
fr: Éditeur non défini

en: Please set your editor in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez définir votre éditeur dans « Affichage|Préférences|Avancé »

en: Root Editor Not Set
fr: Éditeur root non défini

en: Please set root's editor in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez définir l'éditeur root dans « Affichage|Préférences|Avancé »

note: task
en: Edit %s
fr: Modifier « %s »

en: User's Manual Not Found
fr: Manuel d'utilisation non trouvé

en: Read the user's manual online?
    
    The local copy of the SpaceFM user's manual was not found.  Click Yes to read it online, or click No and then set the correct location in Help|Options|Manual Location.
fr: Consulter le manuel d'utilisation en ligne ?
    
    La copie locale du manuel d'utilisation de SpaceFM n'a pas été trouvée. Sélectionner « Oui » pour consulter le manuel est ligne, ou sélectionner « Non » et définir l'emplacement correct dans « Aide|Options|Emplacement du manuel ».

en: Manual Opened ?
fr: Manuel ouvert ?

en: The SpaceFM user's manual should have opened in your browser.  If it didn't open, or if you would like to use a different browser, set your browser in Help|Options|Browser.
    
    This message will not repeat.
fr: Le manuel d'utilisation de SpaceFM devrait s'être ouvert dans votre navigateur. Si ce n'est pas le cas ou si vous souhaitez utiliser un autre navigateur, configurez « Aide|Options|Navigateur ».
    
    Ce message ne s'affichera plus.

en: ( none )
fr: (aucun)

en: 	%s
    	Keycode: %#4x  Modifier: %#x
    
    %s is already assigned to '%s'.
    
    Press a different key or click Set to replace the current key assignment.
fr: 	%s
    	Code de touche : %#4x  Modificateur : %#x
    
    « %s » est déjà affectée à « %s ».
    
    Choisissez une combinaison différente ou cliquez sur « Définir » pour remplacer l'affectation actuelle.

en: 	%s
    	Keycode: %#4x  Modifier: %#x
fr: 	%s
    	Code de touche : %#4x  Modificateur : %#x

en: Cancel
fr: Annuler

en: Unset
fr: Effacer

en: Set
fr: Définir

en: Set Key
fr: Définir le raccourci-clavier

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog. Special hack to add an icon chooser button when this dialog is called * to set icons - see xset_menu_cb() and set init "main_icon" * and xset_d
en: Set Icon
fr: Définir l'icône

en: Edit Command Line
fr: Modifier la ligne de commande

en: Choose Custom Executable
fr: Choisir un exécutable personnalisé

en: Run As User
fr: Lancer avec un utilisateur en particulier

en: Run this command as username:
    
    ( Leave blank for current user )
fr: Lancer cette commande avec l'utilisateur suivant :
    
    (laisser vide pour l'utilisateur actuel)

en: You are adding a custom command to the Default menu item.  This item will automatically have a pre-context - it will only appear when the MIME type of the first selected file matches the current type '%s'.
    
    Add commands or menus here which you only want to appear for this one MIME type.
fr: Vous ajoutez une commande personnalisée à l'élément de menu « Par défaut ». Cette commande aura automatiquement un précontexte ; elle sera affichée seulement lorsque le type MIME du premier fichier sélectionné correspond au type actuel « %s ».
    
    Ajoutez ici des commandes ou des menus que vous ne souhaitez voir apparaître que pour ce type MIME.

en: New Context Command
fr: Nouvelle commande contextuelle

en: Choose Folder
fr: Choisir un dossier

en: You are adding a custom submenu to the Default menu item.  This item will automatically have a pre-context - it will only appear when the MIME type of the first selected file matches the current type '%s'.
    
    Add commands or menus here which you only want to appear for this one MIME type.
fr: Vous ajoutez un sous-menu personnalisé à l'élément de menu « Par défaut ». Ce sous-menu aura automatiquement un précontexte ; il sera affiché seulement lorsque le type MIME du premier fichier sélectionné correspond au type actuel « %s ».
    
    Ajoutez ici des commandes ou des menus que vous ne souhaitez voir apparaître que pour ce type MIME.

en: (none)
fr: (aucun)

en: Set Submenu Name
fr: Définir le nom du sous-menu

en: Enter submenu name:
    
    Precede a character with an underscore (_) to underline that character as a shortcut key if desired.
fr: Entrer le nom du sous-menu :
    
    Un caractère précédé d'une barre de soulignement (« _ ») sera souligné et pourra être utilisé comme raccourci-clavier.

en: New _Submenu
fr: Nouveau _sous-menu

en: ( no name )
fr: (aucun nom)

en: Permanently remove the '%s' SUBMENU AND ALL ITEMS WITHIN IT?
    
    This action will delete all settings and files associated with these items.
fr: Supprimer définitivement le sous-menu « %s » ainsi que TOUS LES ITEMS qu'il contient ?
    
    Cette action va supprimer toutes les préférences et tous les fichiers associés à ces items.

en: Permanently remove the '%s' item?
    
    This action will delete all settings and files associated with this item.
fr: Supprimer définitivement l'item « %s » ?
    
    Cette action va supprimer toutes les préférences et tous les fichiers associés à cet item.

en: Confirm Remove
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain ?

en: Dialog Message
fr: Message de la boîte de dialogue

en: Enter the message to be displayed in this dialog:
    
    Use:
    	\n	newline
    	\t	tab
fr: Entrer le message à afficher dans la boîte de dialogue :
    
    Usage :
    	\n	nouvelle ligne
    	\t	tabulation

note: Cut EDIT
en: Cu_t
fr: Co_uper

note: Copy
en: _Copy
fr: _Copier

note: Paste
en: _Paste
fr: C_oller

note: Remove gtk_widget_add_accelerator( newitem, "activate", accel_group, GDK_k, GDK_CONTROL_MASK, GTK_ACCEL_VISIBLE); menu is shown from right-click on list Treeview widgets list buttons
en: _Remove
fr: Supp_rimer

note: Export
en: E_xport
fr: E_xporter

note: // New submenu
en: _New
fr: _Nouveau

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
fr: _Signet

note: New > Command
en: _Command
fr: _Commande

note: New > Submenu
en: Sub_menu
fr: Sous-_menu

note: New > Separator
en: S_eparator
fr: Sé_parateur

note: "Add" submenu for builtin tool items
en: _Add
fr: _Ajouter

note: Key
en: _Key Shortcut
fr: Raccourci-cla_vier

note: edit as root
en: E_dit As Root
fr: Mo_difier en tant que root

note: Properties
en: _Properties
fr: _Propriétés

en: Choose Icon
fr: Choisir une icône

en: _Edit
fr: _Modifier

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog.
en: Set Window Icon
fr: Définir l'icône de la fenêtre

en: C_hoose
fr: C_hoisir

en: _Default
fr: Par _défaut

en: Your input is invalid because it contains linefeeds
fr: Votre saisie est invalide, car elle contient des retours à la ligne

en: _OK
fr: _Valider

en: _Unset
fr: _Réinitialiser

en: _Unmount
fr: _Démonter

en: Re_load
fr: _Actualiser

en: _Sync
fr: _Synchroniser

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
fr: Ou_vrir

en: _Mount
fr: _Monter

en: Re_/mount
fr: Re/mo_nter

en: _Root
fr: Roo_t

en: _Label
fr: É_tiquette

en: _Check
fr: _Vérifier

en: _Edit fstab
fr: Modifier « fsta_b »

en: Edit u_devil.conf
fr: Modifier « _udevil.conf »

en: _Format
fr: _Formater

en: _Backup
fr: _Sauvegarder

en: _Restore
fr: _Restaurer

en: _From File
fr: À partir d'un _fichier

en: File _Info
fr: _Information sur le fichier

en: Setti_ngs
fr: Paramètr_es

note: dev settings
en: S_how
fr: _Afficher

en: _Internal Drives
fr: Lecteurs _internes

en: _Empty Drives
fr: Lecteurs _vides

en: _Partition Tables
fr: _Tables de partitions

en: Mounted _Networks
fr: _Réseaux montés

en: _Volumes...
fr: Vo_lumes...

en: Show/Hide Volumes
fr: Afficher/Cacher les volumes

en: To force showing or hiding of some volumes, overriding other settings, you can specify the devices, volume labels, or device IDs in the space-separated list below.
    
    Example:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    This would cause /dev/sdd1 and the OCZ device to be shown, and the volume with label "Label With Space" to be hidden.
    
    There must be a space between entries and a plus or minus sign directly before each item.  This list is case-sensitive.
fr: Pour outrepasser d'autres paramètres et forcer ou empêcher l'affichage de certains volumes, vous pouvez spécifier les périphériques, les étiquettes de volume ou les ID de périphérique dans la liste ci-dessous.
    
    Exemple : « +/dev/sdd1 -Étiquette contenant des espaces +ata-OCZ-partie4 »
    Cet exemple permet d'afficher « /dev/sdd1 » et le périphérique OCZ, et de cacher le volume dont l'étiquette est « Étiquette contenant des espaces ».
    
    Chaque élément doit être séparé par une espace et précédé d'un signe plus (« + ») ou moins (« - »). Cette liste est sensible à la casse.

en: _Display Name
fr: Nom _affiché

en: Set Display Name Format
fr: Définir le format d'affichage du nom

en: _Auto Mount
fr: _Monter automatiquement

en: Mount _Optical
fr: Monter les périphériques opti_ques

en: _Mount Removable
fr: Monter les périphériques _amovibles

en: Mount _Volumes...
fr: Monter les _volumes...

en: Auto-Mount Volumes
fr: Monter automatiquement les volumes

en: To force or prevent automounting of some volumes, overriding other settings, you can specify the devices, volume labels, or device IDs in the space-separated list below.
    
    Example:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    This would cause /dev/sdd1 and the OCZ device to be auto-mounted when detected, and the volume with label "Label With Space" to be ignored.
    
    There must be a space between entries and a plus or minus sign directly before each item.  This list is case-sensitive.
fr: Pour outrepasser d'autres paramètres et forcer ou empêcher le montage automatique de certains volumes, vous pouvez spécifier les périphériques, les étiquettes de volume ou les ID de périphérique dans la liste ci-dessous.
    
    Exemple : « +/dev/sdd1 -Étiquette contenant des espaces +ata-OCZ-partie4 »
    Cet exemple permet de monter automatiquement « /dev/sdd1 » et le périphérique OCZ lorsqu'ils sont détectés, et d'ignorer le volume dont l'étiquette est « Étiquette contenant des espaces ».
    
    Chaque élément doit être séparé par une espace et précédé d'un signe plus (« + ») ou moins (« - »). Cette liste est sensible à la casse.

en: Open _Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel _onglet

en: _Unmount On Exit
fr: _Démonter en quittant

en: Auto _Run
fr: _Lancer automatiquement

en: On _Mount
fr: Au _montage

en: Auto Run On Mount
fr: Lancement automatique au montage

en: Enter program or bash command line to be run automatically after a removable drive or data disc is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement après qu'un périphérique amovible ou qu'un disque de données a été automonté :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: On _Audio CD
fr: Si _CD audio

en: Auto Run On Audio CD
fr: Lancement automatique si CD audio

en: Enter program or bash command line to be run automatically when an audio CD is inserted in a qualified device:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand un CD audio est inséré dans un périphérique géré :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: On _Video DVD
fr: Si _DVD vidéo

en: Auto Run On Video DVD
fr: Lancement automatique si DVD vidéo

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a video DVD is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand un DVD vidéo est monté automatiquement :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: On _Insert
fr: À l'_insertion

en: Auto Run On Insert
fr: Lancement automatique à l'insertion

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is inserted:
    
    Use:
    	%%v	device added (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand un périphérique est inséré :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: On _Unmount
fr: Au démon_tage

en: Auto Run On Unmount
fr: Lancement automatique au démontage

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is unmounted by any means:
    
    Use:
    	%%v	device unmounted (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand un périphérique est démonté d'une manière quelconque :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: On _Remove
fr: Lorsque _retiré

en: Auto Run On Remove
fr: Lancement automatique lorsque retiré

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is removed (ejection of media does not qualify):
    
    Use:
    	%%v	device removed (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand un périphérique est retiré (n'inclut pas l'éjection d'un média) :
    
    Usage :
    	%%v	périphérique retiré (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%l	étiquette du périphérique
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/disque »)

en: _Mount Options
fr: Options de monta_ge

en: Default Mount Options
fr: Options de montage par défaut

en: Re/mount With Options
fr: Monter ou remonter avec certaines options

en: Device will be (re)mounted using the options below.
    
    In addition to regular options, you can also specify options to be added or removed for a specific filesystem type by using the form OPTION+FSTYPE or OPTION-FSTYPE.
    
    Example:  nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    This will add nosuid and noatime for all filesystem types, add sync for vfat and ntfs only, and remove noatime for ext4.
    
    Note: Some options, such as nosuid, may be added by the mount program even if you don't include them.  Options in fstab take precedence.  pmount ignores options set here.
fr: Le périphérique va être monté ou remonté avec les options ci-dessous.
    
    En plus des options de base, vous pouvez également spécifier l'ajout ou l'annulation d'options pour un type de système de fichiers en particulier en utilisant la syntaxe « OPTION+TYPEFS » ou « OPTION-TYPEFS ».
    
    Exemple : « nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4 »
    Cet exemple ajoute les options « nosuid » et « noatime » pour tous les types de systèmes de fichiers, ajoute « sync » pour « vfat » et « ntfs » seulement, et enlève « noatime » pour « ext4 ».
    
    Note : quelques options, dont « nosuid », peuvent être ajoutées par le programme de montage même si vous ne les incluez pas. Les options dans le fichier « fstab » ont préséance. « pmount » ignore les options définies dans cette boîte de dialogue.

en: _Icon
fr: _Icône

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Optical Mounted
fr: Optique monté

en: Optical Has Media
fr: Optique contenant un média

en: Optical No Media
fr: Optique sans média

en: Floppy Mounted
fr: Disquette montée

en: Floppy Unmounted
fr: Disquette non montée

en: Removable Mounted
fr: Amovible monté

en: Removable Unmounted
fr: Amovible non monté

en: Internal Mounted
fr: Interne monté

en: Internal Unmounted
fr: Interne non monté

en: Mounted Network
fr: Réseau monté

en: _Settings
fr: _Paramètres

note: Rename/Move Dialog
en: _Name
fr: _Nom

en: _Parent
fr: Pa_rent

en: P_ath
fr: C_hemin

en: _Link
fr: _Lien

en: Copy _Target
fr: Copier la ci_ble

en: Lin_k Target
fr: Lien _vers la cible

en: _As Root
fr: Avec l'utilisateur roo_t

en: _Font
fr: _Police de caractères

en: Move Dialog Font
fr: Police de la boîte de dialogue de déplacement

en: /home/user/Example Filename.ext
fr: /home/utilisateur/Exemple de nom de fichier.ext

en: _Confirm Create
fr: _Confirmer la création

en: Highlight _Bar
fr: Modifier la couleur d'arrière-plan de la _barre

en: Status Bar Highlight Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la barre d'état

en: Highlight _Text
fr: Modifier la couleur du te_xte

en: Status Bar Text Highlight Color
fr: Couleur du texte de la barre d'état

en: _Middle Click
fr: Clic _milieu

en: Copy _Name
fr: Copier le _nom

en: Copy _Path
fr: Copier le ch_emin

en: _Hide Panel
fr: Cacher le _panneau

en: New _Window
fr: Nouvelle fe_nêtre

en: R_oot Window
fr: Fenêt_re root

en: _File Search
fr: Recherche de _fichiers

note: discovery notification
en: _Root Terminal
fr: T_erminal root

en: Open URL
fr: Ouvrir l'URL

en: Save Ta_bs
fr: Enregistrer les _onglets

en: E_xit
fr: _Quitter

en: Panel _1
fr: Panneau _1

en: Panel _2
fr: Panneau _2

en: Panel _3
fr: Panneau _3

en: Panel _4
fr: Panneau _4

en: Panel _Bar
fr: _Barre des panneaux

en: _Prev
fr: _Précédent

en: _Next
fr: _Suivant

note: xset_set( "panel_left", "lbl", _("_Left") ); xset_set( "panel_right", "lbl", _("_Right") ); xset_set( "panel_top", "lbl", _("_Top") ); xset_set( "panel_bottom", "lbl", _("_Bottom") );
en: _Hide
fr: Cac_her

en: _Startup
fr: _Démarrage

en: Set Instance Startup Command
fr: Définir la commande de démarrage d'une instance

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a SpaceFM instance starts:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_start)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand une instance de SpaceFM démarre :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_start »)

en: _Exit
fr: _Fermeture

en: Set Instance Exit Command
fr: Définir la commande de fermeture d'une instance

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a SpaceFM instance exits:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_exit)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement quand une instance de SpaceFM ferme :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_exit »)

en: _Window
fr: _Fenêtre

[ctx: View|Events|Window|]
en: _New
fr: _Nouveau

en: Set New Window Command
fr: Définir la commande de nouvelle fenêtre

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a new SpaceFM window is opened:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_new)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'une fenêtre de SpaceFM est ouverte :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_new »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

en: Set Window Focus Command
fr: Définir la commande de focus d'une fenêtre

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'une fenêtre de SpaceFM reçoit le focus :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_focus »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

en: _Move/Resize
fr: _Déplacement/Redimensionnement

en: Set Window Move/Resize Command
fr: Définir la commande de déplacement ou de redimensionnement d'une fenêtre

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window is moved or resized:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_move)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
    
    Note: This command may be run multiple times during resize.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'une fenêtre de SpaceFM est déplacée ou redimensionnée :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_move »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.
    Note : il est possible que cette commande soir lancée plusieurs fois lors du redimensionnement.

en: _Click
fr: _Clic

en: Set Click Command
fr: Définir la commande de clic

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever the mouse is clicked:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_click)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%b	button  (mouse button pressed)
    	%%m	modifier  (modifier keys)
    	%%f	focus  (element which received the click)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command when no asterisk prefix is used.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.  For example:
    *if [ "%%b" != "2" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nMiddle button was clicked in %%f" --button ok &
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un clic a été effectué :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_click »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    	%%b	bouton (bouton de la souris appuyé)
    	%%m	modificateur (touches modificatrices)
    	%%f	focus (élément ayant été cliqué)
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande lorsqu'aucun astérisque n'est utilisé comme préfixe.
    
    Pour inhiber le gestionnaire par défaut, précéder votre commande d'un astérisque (« * ») et retourner un code de sortie ayant une valeur de 0. Exemple :
    *if [ "%%b" != "2" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nL'élément %%f a été cliqué par le bouton du milieu" --button ok &

en: _Keypress
fr: Appui sur une _touche

en: Set Window Keypress Command
fr: Définir la commande d'appui sur une touche dans une fenêtre

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a key is pressed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_key)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%k	key code  (key pressed)
    	%%m	modifier  (modifier keys)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command when no asterisk prefix is used.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.  For example:
    *if [ "%%k" != "0xffc5" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nKey F8 was pressed." --button ok &
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'une touche est enfoncée :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_key »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    	%%k	code de touche (touche enfoncée)
    	%%m	modificateur (touches modificatrices)
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande lorsqu'aucun astérisque n'est utilisé comme préfixe.
    
    Pour inhiber le gestionnaire par défaut, précéder votre commande d'un astérisque (« * ») et retourner un code de sortie ayant une valeur de 0. Exemple :
    *if [ "%%k" != "0xffc5" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nLa touche F8 a été enfoncée." --button ok &

en: Cl_ose
fr: Fer_meture

en: Set Window Close Command
fr: Définir la commande de fermeture d'une fenêtre

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window is closed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_close)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'une fenêtre de SpaceFM est fermée :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_win_close »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

en: _Panel
fr: _Panneau

en: Set Panel Focus Command
fr: Définir la commande de focus d'un panneau

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a panel gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un panneau reçoit le focus :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_pnl_focus »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

[ctx: View|Events|Panel|]
en: _Show
fr: Affi_cher

en: Set Panel Show Command
fr: Définir la commande d'affichage d'un panneau

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a panel or panel element is shown or hidden:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_show)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%f	focus  (element shown or hidden)
    	%%v	visible  (1 or 0)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un panneau ou un élément d'un panneau est affiché ou caché :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_pnl_show »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    	%%f	focus (élément affiché ou caché)
    	%%v	visibilité (1 ou 0)
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

en: S_elect
fr: _Sélection

en: Set Panel Select Command
fr: Définir la commande de sélection dans un panneau

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever the file selection changes:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_sel)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois que la sélection des fichiers change :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_pnl_sel »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.
    
    Pour inhiber le gestionnaire par défaut, précéder votre commande d'un astérisque (« * ») et retourner un code de sortie ayant une valeur de 0.

[ctx: View|Events|]
en: _Tab
fr: _Onglet

en: Set New Tab Command
fr: Définir la commande de nouvel onglet

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a new tab is opened:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_new)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un nouvel onglet est ouvert :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_tab_new »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

en: Set Tab Focus Command
fr: Définir la commande de focus d'un onglet

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a tab gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un onglet reçoit le focus :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_tab_focus »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet
    
    Les variables Bash exportées (comme « $fm_pwd ») peuvent être utilisées dans cette commande.

[ctx: View|Events|Tab|]
en: _Close
fr: _Fermer

en: Set Tab Close Command
fr: Définir la commande de fermeture d'un onglet

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a tab is closed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_close)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	closed tab
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement chaque fois qu'un onglet est fermé :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_tab_close »)
    	%%w	id de la fenêtre (voir « spacefm -s help »)
    	%%p	panneau
    	%%t	onglet fermé

en: _Device
fr: _Pé_riphériques

en: Set Device Command
fr: Définir la commande de périphérique

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a device state changes:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_device)
    	%%f	device file
    	%%v	change  (added|removed|changed)
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash à lancer automatiquement dès que l'état d'un périphérique change :
    
    Usage :
    	%%e	type d'événement (« evt_device »)
    	%%f	fichier de périphérique
    	%%v	changement (« added|removed|changed »)

en: Wi_ndow Title
fr: Tit_re de la fenêtre

en: Set Window Title Format
fr: Définir le format du titre de la fenêtre

en: Set window title format:
    
    Use:
    	%%n	current folder name (eg bin)
    	%%d	current folder path (eg /usr/bin)
    	%%p	current panel number (1-4)
    	%%t	current tab number
    	%%P	total number of panels visible
    	%%T	total number of tabs in current panel
    	*	asterisk shown if tasks running in window
fr: Définir le format du titre de la fenêtre :
    
    Usage :
    	%%n	nom du dossier actuel (ex. : « bin »)
    	%%d	chemin du dossier actuel (ex. : « /usr/bin »)
    	%%p	numéro du panneau actif (1-4)
    	%%t	numéro de l'onglet actif
    	%%P	nombre total de panneaux visibles
    	%%T	nombre total d'onglets dans le panneau actif
    	*	astérisque visible si des tâches tournent dans la fenêtre

en: _Window Icon
fr: _Icône de la fenêtre

note: x and y store global icon chooser dialog size
en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _Design Mode
fr: Mode _design

en: _Preferences
fr: Pré_férences

en: _Tool
fr: _Outil

note: Plugins
en: _Install
fr: _Installer

en: _Verbose
fr: Mode _verbeux

en: In_cluded
fr: In_cluses

en: _User's Manual
fr: _Manuel d'utilisation

en: _Homepage
fr: Page d'_accueil

en: SpaceFM _News
fr: Actualité de _SpaceFM

en: _Get Plugins
fr: Obtenir des _extensions

en: _Browser
fr: _Navigateur

en: Choose HTML Browser
fr: Choisir le navigateur HTML

en: Enter browser name or bash command line to be used to display HTML files and URLs:
    
    Use:
    	%%u	url
    
    (Leave blank for automatic browser detection)
fr: Entrer le nom du navigateur ou une ligne de commande Bash à utiliser pour afficher les fichiers HTML et les URL :
    
    Usage :
    	%%u	URL
    
    (laisser vide pour détection automatique du navigateur)

en: _Manual Location
fr: Emplacement du _manuel

en: Choose User's Manual Location
fr: Choisir l'emplacement du manuel d'utilisation

en: Enter local file path or remote URL for the SpaceFM User's Manual:
    
    (Leave blank for default)
fr: Entrer un chemin de fichier local ou une URL distante correspondant au manuel d'utilisation de SpaceFM :
    
    (laisser vide pour utiliser la valeur par défaut)

en: _About
fr: À _propos

en: _Status
fr: É_tat

note: column position column width
en: _Count
fr: N_ombre

en: _Item
fr: É_lément

en: _To
fr: Ver_s

en: _Progress
fr: _Avancement

en: T_otal
fr: _Total

en: Sta_rted
fr: _Démarré à

en: _Elapsed
fr: Éco_ulé

en: C_urrent Speed
fr: _Vitesse actuelle

en: _Average Speed
fr: Vitesse _moyenne

en: Reor_der
fr: Réor_ganiser

en: Pa_use
fr: Mettre en pa_use

en: _Queue
fr: Ajouter à la file _d'attente

en: _Resume
fr: _Reprendre

en: Sho_w Output
fr: Afficher la _sortie

en: _All Tasks
fr: _Toutes les tâches

en: Task Manager Font
fr: Police du gestionnaire de tâches

en: copying  File  1:15  65.2 M  30.2 M/s
fr: copie de  Fichier  1:15  65,2 Mo  30,2 Mo/s

en: _Columns
fr: Colo_nnes

en: _Popups
fr: N_otifications

en: Popup _All Tasks
fr: Notifier _toutes les tâches

en: Stay On _Top
fr: Au premier plan (fenêtre de _SpaceFM)

en: A_bove Others
fr: Au premier plan (toutes les _fenêtres)

en: All _Workspaces
fr: Sur tous les esp_aces de travail

en: _Overwrite Option
fr: Option d'é_crasement

en: _Error Option
fr: Option de gestion des _erreurs

en: Task Popup Font (affects new tasks)
fr: Police des notifications de tâche (affecte les nouvelles tâches)

en: Example Output 0123456789
fr: Exemple de sortie 0123456789

en: Stop If _First
fr: Arrêter si en _premier

en: Stop On _Any
fr: Arrêter _dès que rencontrée

en: _Continue
fr: _Continuer

en: Qu_eue
fr: _File d'attente

en: _Queue New Tasks
fr: Ajouter les nouvelles tâches à la _file d'attente

en: _Smart Queue
fr: File d'attente _intelligente

en: _Pause On Error
fr: Mettre en pa_use lors d'une erreur

en: Arrange _Icons
fr: _Trie des icônes

en: By _Name
fr: Par _nom

en: By _Type
fr: Par t_ype

en: By _Date
fr: Par _date

en: By _Size
fr: Par _taille

en: _Custom
fr: _Personnalisé

en: _Ascending
fr: _Croissant

en: D_escending
fr: _Décroissant

en: Desktop _Settings
fr: Paramètres du _bureau

note: set->b keeps desktop prefs compositing wm info has been shown
en: De_vices
fr: _Périphériques

en: _Desktop Folder
fr: _Dossier du bureau

en: Editor Font
fr: Police de l'éditeur

en: Example Input 0123456789
fr: Exemple de texte 0123456789

en: Input Font
fr: Police de la saisie

en: E_xecute
fr: E_xécuter

en: Edi_t
fr: _Modifier

en: Edit As _Root
fr: Modifier avec l'utilisateur _root

en: _Choose...
fr: _Parcourir...

note: virtual
en: In _Tab
fr: Dans un _onglet

en: N_ew
fr: _Nouveau

en: Tab _1
fr: Onglet _1

en: Tab _2
fr: Onglet _2

en: Tab _3
fr: Onglet _3

en: Tab _4
fr: Onglet _4

en: Tab _5
fr: Onglet _5

en: Tab _6
fr: Onglet _6

en: Tab _7
fr: Onglet _7

en: Tab _8
fr: Onglet _8

en: Tab _9
fr: Onglet _9

en: Tab 1_0
fr: Onglet 1_0

en: In _Panel
fr: Dans un pa_nneau

en: _Extract
fr: _Extraire

en: Extract _To
fr: Extraire _vers

en: _List Contents
fr: _Lister le contenu

en: _Open With App
fr: _Ouvrir avec une application

en: _Create Subfolder
fr: _Créer un sous-dossier

en: _Write Access
fr: _Accès en écriture

en: Fol_der
fr: _Dossier

[ctx: New|]
en: _Bookmark
fr: _Signet

[ctx: New|]
note: Extract To - Create Subfolder Extract To - Write Access
en: _Tab
fr: _Onglet

en: Tab _Here
fr: Onglet au _même emplacement

en: _Desktop Application
fr: _Application sur le bureau

en: _Go
fr: A_ller

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Forward
fr: _Suivant

en: _Up
fr: P_arent

en: _Home
fr: Dossier p_ersonnel

en: _Set Default
fr: Définir la _valeur par défaut

en: Re_al Path
fr: _Chemin d'accès absolu

en: Fo_cus
fr: _Focus

en: _Path Bar
fr: Barre de _chemin

en: _File List
fr: Liste des _fichiers

en: _Tree
fr: _Vue arborescente

[ctx: Go|]
en: _Tab
fr: _Onglet

en: _Close
fr: _Fermer

en: Styl_e
fr: S_tyle

en: C_olumns
fr: Colo_nnes

en: _Reorder
fr: _Réorganiser

en: _Rubberband Select
fr: _Sélection élastique

en: _Sort
fr: _Tri

note: visible position
en: _Size
fr: _Taille

en: _Type
fr: T_ype

en: _Permission
fr: Permission_s

en: _Owner
fr: _Propriétaire

en: _Modified
fr: Dernière _modification

en: _Descending
fr: _Décroissant

en: Nat_ural
fr: Nat_urel

en: _Case Sensitive
fr: Sensible à la c_asse

en: Folders Fi_rst
fr: D_ossiers en premier

en: F_iles First
fr: _Fichiers en premier

en: Mi_xed
fr: Mi_xte

en: _Hidden First
fr: Fichiers cachés en p_remier

en: Hidden _Last
fr: Fichiers cachés en d_ernier

en: Re_fresh
fr: _Actualiser

en: Auto See_k
fr: _Recherche automatique

note: set->s was custom protocol handler in sfm<=0.9.3 - retained
en: Path Bar _Help
fr: Aide de la barre de c_hemin

en: _Rename
fr: R_enommer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Copy Pa_rent
fr: Copier le _parent

en: Paste _Link
fr: Coller le _lien

en: Paste _Target
fr: Coller la ci_ble

en: Paste _As
fr: Coller co_mme

en: _Copy To
fr: _Copier vers

en: L_ocation
fr: _Emplacement

en: L_ast Location
fr: _Dernier emplacement

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Tab
fr: _Onglet

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Panel
fr: _Panneau

en: _Move To
fr: Dépl_acer vers

en: _Location
fr: _Emplacement

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Tab
fr: _Onglet

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Panel
fr: _Panneau

en: _Select All
fr: Tout _sélectionner

en: _Unselect All
fr: Tout _désélectionner

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: S_elect By Pattern
fr: Sélectionner en utilisant un m_otif

en: R_oot
fr: _Root

en: Move _To
fr: Dépl_acer vers

note: Properties
en: Propert_ies
fr: _Propriétés

en: _Quick
fr: Accès _rapide

en: _Recursive
fr: _Récursif

en: _Toolbar
fr: _Barre d'outils

en: T_ree
fr: _Vue arborescente

en: _Side Toolbar
fr: Barre d'outils _latérale

en: _Detailed
fr: _Détaillé

en: _Icons
fr: _Icônes

en: _Hidden Files
fr: Fichiers _cachés

en: Example  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11
fr: Exemple  1,1 Mo  fichier  -rwxr--r--  utilisateur:groupe  2011-01-01 01:11

en: sr0 [no media] :EXAMPLE
fr: sr0 [aucun média] :EXEMPLE

en: Example Bookmark Name
fr: Exemple de nom de signet

en: $ cat /home/user/example
fr: $ cat /home/utilisateur/exemple

en: 12 G free / 200 G   52 items
fr: 12 Go d'espace libre / 200 Go   52 éléments

note: speed
en: _New Tab
fr: Nouvel _onglet

en: _Single Click
fr: _Simple clic

en: Directory doesn't exist
    
    %s
fr: Le dossier n'existe pas
    
    %s

en: Unable to access %s
    
    %s
fr: Impossible d'accéder à « %s »
    
    %s

en: Select By Pattern
fr: Sélectionner en utilisant un motif

en: Enter pattern to select files and folders:
    
    If your pattern contains any uppercase characters, the matching will be case sensitive.
    
    Example:  *sp*e?m*
    
    TIP: You can also enter '%% PATTERN' in the path bar.
fr: Entrer un motif pour sélectionner des fichiers et des dossiers :
    
    Si le motif contient au moins une lettre majuscule, la correspondance sera sensible à la casse.
    
    Exemple : « *sp*e?m* »
    
    ASTUCE : il est possible de saisir « %% MOTIF » dans la barre de chemin.

en: Choose Location
fr: Choisir l'emplacement

en: Invalid Destination
fr: Destination invalide

en: Destination same as source
fr: Même destination que la source

en: Invalid destination
fr: Destination invalide

en: Hide File
fr: Cacher le fichier

en: The names of the selected files will be added to the '.hidden' file located in this folder, which will hide them from view in SpaceFM.  You may need to refresh the view or restart SpaceFM for the files to disappear.
    
    To unhide a file, open the .hidden file in your text editor, remove the name of the file, and refresh.
fr: Le nom des fichiers sélectionnés sera ajouté au fichier « .hidden » situé dans le dossier actuel. Ainsi, SpaceFM ne les affichera plus. Il sera peut-être nécessaire d'actualiser l'affichage ou de redémarrer SpaceFM pour que cette configuration soit prise en compte.
    
    Pour afficher de nouveau un fichier, ouvrir le fichier « .hidden » dans un éditeur de texte, supprimer le nom du fichier concerné et actualiser l'affichage de SapceFM.

en: Error hiding files
fr: Erreur lors de la tentative de cacher les fichiers

en: No files are selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: Unable to mount device
fr: Impossible de monter le périphérique

en: Unable to unmount device
fr: Impossible de démonter le périphérique

en: Unable to eject device
fr: Impossible d'éjecter le périphérique

en: udev Not Configured
fr: « udev » n'est pas configuré

en: Mounting a network share requires a udev (--disable-hal) build of SpaceFM.
fr: Le montage d'un réseau partagé requiert une compilation de SpaceFM avec « udev » (« --disable-hal »).

en: mount
fr: Monter

en: unmount
fr: Démonter

note: task
en: Mount %s
fr: Monter « %s »

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can check it.
fr: « %s » est actuellement monté. Vous devez le démonter avant de pouvoir effectuer une vérification.

en: Device Is Mounted
fr: Le périphérique est monté

en: Enter filesystem check command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Entrer la commande de vérification du système de fichiers :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Check As Root
fr: Vérifier avec l'utilisateur root

en: CHECK AS ROOT
fr: VÉRIFIER AVEC L'UTILISATEUR ROOT

en: Check As Root %s
fr: Vérifier « %s » avec l'utilisateur root

en: Enter mount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Note: fstab overrides some options
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Entrer la commande de montage :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    	%%%%o	options de montage spécifiques au volume
    		(« %s »)
    
    Note : « fstab » écrase certaines options.
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Mount As Root
fr: Monter avec l'utilisateur root

en: MOUNT AS ROOT
fr: MONTER AVEC L'UTILISATEUR ROOT

en: Mount As Root %s
fr: Monter « %s » avec l'utilisateur root

en: Enter unmount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Entrer la commande de démontage :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Unmount As Root
fr: Démonter avec l'utilisateur root

en: UNMOUNT AS ROOT
fr: DÉMONTER AVEC L'UTILISATEUR ROOT

en: Unmount As Root %s
fr: Démonter « %s » avec l'utilisateur root

en: 
    
    WARNING: %s is mounted.  You may want or need to unmount it before changing the label.
fr: 
    
    AVERTISSEMENT : « %s » est monté. Vous voulez ou devez peut-être le démonter avant de modifier l'étiquette.

en: Enter volume label for %s:%s
fr: Entrer l'étiquette de volume pour « %s » :%s

en: Change Volume Label
fr: Modifier l'étiquette du volume

en: Enter remove label command for fstype '%s':
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%l	new label ( "%s" )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root%s
fr: Entrer la commande de suppression de l'étiquette pour le type de système de fichiers « %s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    	%%%%l	nouvelle étiquette (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.%s

en: Enter change label command for fstype '%s':
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%l	new label ( "%s" )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root%s
fr: Entrer la commande de modification de l'étiquette pour le type de système de fichiers « %s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    	%%%%l	nouvelle étiquette (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.%s

en: Change Label As Root
fr: Modifier l'étiquette avec l'utilisateur root

en: LABEL AS ROOT
fr: ÉTIQUETTER AVEC L'UTILISATEUR ROOT

en: Label As Root %s
fr: Étiquetter « %s » avec l'utilisateur root

en: Unmount %s
fr: Démonter « %s »

en: Remove %s
fr: Retirer « %s »

note: task
en: Remount %s
fr: Remonter « %s »

en: Reload %s
fr: Actualiser « %s »

en: Sync
fr: Synchroniser

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can format it.
fr: « %s » est actuellement monté. Vous devez le démonter avant de pouvoir le formater.

en:  ( AN ENTIRE DEVICE )
fr:  (UN PÉRIPHÉRIQUE ENTIER)

en: You are about to erase %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.  Be patient - this can take awhile and dd gives no feedback.
    
    Enter command to overwrite entire volume with /dev/%s:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Vous vous apprêtez à effacer « %s » %s- TOUTES LES DONNÉES SERONT PERDUES. Soyez patient ; cela peut prendre un certain temps, et « dd » ne donne pas d'information sur l'avancement.
    
    Entrer la commande pour écraser le volume entier avec « /dev/%s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: You are about to format %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s format command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Vous vous apprêtez à formater « %s » %s- TOUTES LES DONNÉES SERONT PERDUES.
    
    Entrer la commande de formatage « %s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Format
fr: Formater

en: DATA LOSS WARNING
fr: AVERTISSEMENT DE PERTE DE DONNÉES

en: Format %s
fr: Formater « %s »

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can restore it.
fr: « %s » est actuellement monté. Vous devez le démonter avant de pouvoir le restaurer.

en: Choose Backup For Restore
fr: Choisir la sauvegarde pour la restauration

en: You are about to overwrite the MBR boot code of %s using %s.
    
    This change may prevent your computer from booting properly.  All important data on the entire device should be backed up first.
    
    Proceed?  (If you press Yes, you still have one more opportunity to abort before the disk is modified.)
fr: Vous vous apprêtez à écraser le code de démarrage MBR de « %s » à partir de « %s ».
    
    Cette modification peut empêcher votre ordinateur de démarrer correctement. Toutes les données importantes se trouvant sur le périphérique devraient être sauvegardées au préalable.
    
    Continuer ? (Si vous choisissez de continuer, vous aurez quand même la possibilité d'annuler l'action avant que le disque soit modifié.)

en: Restore MBR
fr: Restaurer le MBR

en: Unknown Type
fr: Type inconnu

en: The selected file is not a recognized backup file.
    
    FSArchiver filenames contain 'fsarchiver' or end in '.fsa'.  Partimage filenames contain 'partimage' or end in '.000'.  MBR filenames end in '.mbr', '.mbr.bin', or '-MBR-back' and are 512 bytes in size.  If you are SURE this file is a valid backup, you can rename it to avoid this error.
fr: Le fichier sélectionné n'est pas reconnu comme un fichier de sauvegarde.
    
    Un nom de fichier de FSArchiver contient « fsarchiver » ou se termine par « .fsa ». Un nom de fichier de Partimage contient « partimage » ou se termine par « .000 ». Un nom de fichier du MBR se termine par « .mbr », « .mbr.bin » ou « -MBR-back » et a une taille de 512 octets. Si vous êtes CERTAIN que ce fichier est un fichier de sauvegarde valide, vous pouvez le renommer pour éviter cette erreur.

en: You are about to restore %s %susing %s - ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s restore command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Vous vous apprêtez à restaurer « %s » %sà partir de « %s » - TOUTES LES DONNÉES SERONT PERDUES.
    
    Entrer la commande de restauration « %s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    	%%%%s	fichier de sauvegarde (« %s »)
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Restore
fr: Restaurer

en: %s Restore %s
fr: Restauration « %s » de « %s »

en: Directory Missing
fr: Dossier inexistant

en: Choose Backup For Info
fr: Choisir une sauvegarde pour obtenir de l'information

en: MBR File
fr: Fichier MBR

en: Based on its name, the selected file appears to be an MBR backup file.  No other information is available for this type of backup.
fr: Selon son nom, le fichier sélectionné semble être un fichier de sauvegarde du MBR. Aucune autre information n'est disponible pour ce type de sauvegarde.

en: Restore Info
fr: Information sur la restauration

en: 
    
    WARNING: %s is mounted.  By default, FSArchiver will only backup volumes mounted read-only.  To backup a read-write volume, you need to add --allow-rw-mounted to the command.  See 'man fsarchiver' for details.
fr: 
    
    AVERTISSEMENT: « %s » est monté. Par défaut, FSArchiver sauvegarde seulement les volumes montés en lecture seulement. Pour sauvegarder un volume en lecture/écriture, vous devez ajouter « --allow-rw-mounted » à la commande. Voir « man fsarchiver » pour plus de détails.

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can create a backup using Partimage.
fr: « %s » est actuellement monté. Vous devez le démonter avant de pouvoir créer une sauvegarde avec Partimage.

en: Save %s Backup
fr: Enregistrer la sauvegarde « %s »

en: Overwrite?
fr: Écraser ?

en: The selected backup already exists.  Overwrite?
fr: La sauvegarde sélectionnée existe déjà. L'écraser ?

en: Enter %s backup command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )%s
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
fr: Entrer la commande de sauvegarde « %s » :
    
    Usage :
    	%%%%v	fichier de périphérique (« %s »)
    	%%%%s	fichier de sauvegarde (« %s »)%s
    
    MODIFIER AVEC PRÉCAUTION. Cette commande est lancée avec l'utilisateur root.

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: %s Backup %s
fr: Sauvegarde « %s » de « %s »

en: Properties %s
fr: Propriétés de « %s »

en: %sCurrently Selected Device: %s
    Volume Label: %s
    Device ID: %s
fr: %sPériphérique actuellement sélectionné : « %s »
    Étiquette du volume : « %s »
    ID du périphérique : « %s »

en: _Eject
fr: É_jecter

en: Kill As Other
fr: Tuer avec un autre utilisateur

en: Q_ueue
fr: Ajouter à la file _d'attente

en: Res_ume
fr: _Reprendre

en: Stop As Other
fr: Arrêter avec un autre utilisateur

en: Cont As Other
fr: Continuer avec un autre utilisateur

en: Move:
fr: Déplacement de :

en: Copy:
fr: Copie de :

en: Trash:
fr: Mise à la corbeille de :

en: Delete:
fr: Suppression de :

en: Link:
fr: Création d'un lien de :

en: Change:
fr: Modification de :

en: Run:
fr: Lancé :

en: Moving...
fr: Déplacement...

en: Copying...
fr: Copie...

en: Trashing...
fr: Mise à la corbeille...

en: Deleting...
fr: Suppression...

en: Linking...
fr: Lien...

en: Changing...
fr: Modification...

en: Running...
fr: En cours...

en: From:
fr: À partir de :

en: To:
fr: Vers :

en: Progress:
fr: Avancement :

en: Status:
fr: État :

en: Paused
fr: En pause

en: Queued
fr: En file d'attente

en: Ask
fr: Demander

en: Overwrite All
fr: Écraser tout

en: Skip All
fr: Ignorer tout

en: Auto Rename
fr: Renommer automatiquement

en: Stop If Error First
fr: Arrêter si en premier

en: Stop On Any Error
fr: Arrêter dès que rencontrée

en: Continue
fr: Continuer

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Errors
fr: Erreurs

en: Done
fr: Terminé

en: %s  (%s)  %s remaining
fr: %s  (%s)  %s restant

en: Error  ( Stop If First )
fr: Erreur (Arrêter si en premier)

en: Error  ( Stop On Any )
fr: Erreur (Arrêter dès que rencontrée)

en: Stopped with %d error | Stopped with %d errors
fr[0]: Arrêté avec %d erreur
fr[1]: Arrêté avec %d erreurs

en: Finished with %d error | Finished with %d errors
fr[0]: Terminé avec %d erreur
fr[1]: Terminé avec %d erreurs

en: Finished with error  ( exit status %d )
fr: Terminé avec erreur (code de retour : %d)

en: Finished with error
fr: Terminé avec erreur

en: Paused  ( pid %d )
fr: En pause (pid : %d)

en: Paused  ( exit status %d )
fr: En pause (code de retour : %d)

en: Queued  ( pid %d )
fr: En file d'attente (pid : %d)

en: Queued  ( exit status %d )
fr: En file d'attente (code de retour : %d)

en: Running with %d error | Running with %d errors
fr[0]: En cours avec %d erreur
fr[1]: En cours avec %d erreurs

en: Running...  ( pid %d )
fr: En cours... (pid : %d)

en: Running...  ( exit status %d )
fr: En cours... (code de retour : %d)

en: stalled
fr: (à l'arrêt)

en: [ SNIP - additional errors above have been trimmed from this log ]
fr: [TRONCATION - les erreurs supplémentaires ci-dessus ont été enlevées de ce journal]

en: Moving from folder:
fr: Déplacement à partir du dossier :

en: Linking from folder:
fr: Lien à partir du dossier :

en: Copying from folder:
fr: Copie à partir du dossier :

note: Ask the user whether to overwrite dir content or not
en: Folder Exists
fr: Dossier existant

en: <b>Folder already exists.</b>  Please rename or select an action.
fr: <b>Le dossier existe déjà.</b> Veuillez le renommer une sélectionner une action.

en: 	<b>( link )</b>
fr: 	<b>(lien)</b>

en: 	<b>! overwrite file with link !</b>
fr: 	<b>! écrasement du fichier avec le lien !</b>

en: <b>( same size )</b>
fr: <b>(taille identique)</b>

en: %s	( %lu bytes )
fr: %s	(%lu octets)

en: larger
fr: plus volumineux

en: smaller
fr: moins volumineux

en: <b>( same time )</b>
fr: <b>(date identique)</b>

en: newer
fr: plus récent

en: older
fr: plus ancien

en: Filename Exists
fr: Le fichier existe

en: <b>Filename already exists.</b>  Please rename or select an action.
fr: <b>Le nom de fichier existe déjà.</b> Veuillez le renommer ou sélectionner une action.

en: Rename Required
fr: Renommage requis

en: In folder:
fr: Dans le dossier :

en: _Overwrite
fr: É_craser

en: Overwrite _All
fr: Écra_ser tout

en: _Pause
fr: Pa_use

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: S_kip All
fr: I_gnorer tout

en: To folder:
fr: Vers le dossier :

en: <b>Folder Name:</b>
fr: <b>Nom du dossier :</b>

note: extra buttons
en:  _Rename
fr: R_enommer

en:  A_uto Rename
fr: Renommer automatiquement

en:  Auto Re_name All
fr: Renommer tout automatiquement

en: Create Archive
fr: Créer une archive

en: copy
fr: copie

note: It hasn't - generating dialog to ask user. Only dealing with * user-writable contents if the user isn't root
en: Extract To
fr: Extraire _vers

en: Cre_ate subfolder(s)
fr: Créer un _sous-dossier

en: Make contents user-_writable
fr: Rendre le contenu accessible en é_criture par l'utilisateur

note: Creating task
en: Extract %s
fr: Extraire « %s »

en: 
    Complete!
fr: 
    Terminé !

en: Command:
fr: Commande :

en: File System
fr: Système de fichiers

en: ( no subfolder )
fr: (aucun sous-dossier)

en: Remove Text Type Association
fr: Supprimer une association pour le type texte

en: NOTE:  When compiling the list of applications to appear in the Open submenu for a text file, SpaceFM will include applications associated with the MIME type (eg text/html) AND applications associated with text/plain.  If you select Remove on an application, it will be removed as an associated application for the MIME type (eg text/html), but will NOT be removed as an associated application for text/plain (unless the MIME type is text/plain).  Thus using Remove may not remove the application from the Open submenu for this type, unless you also remove it from text/plain.
fr: NOTE : lorsqu'il génère la liste des applications devant apparaître dans le sous-menu « Ouvrir » pour un fichier texte, SpaceFM inclut les applications associées au type MIME (par exemple « text/html ») ET celles associées à « text/plain ». Si vous supprimez une application de ce menu, cette dernière sera enlevée de la liste des applications associées au type MIME (par exemple « text/html »), mais NE SERA PAS enlevée de la liste de « text/plain » (sauf si le type MIME est « text/plain »). Ainsi, l'option « Supprimer » peut ne pas supprimer l'application du sous-menu « Ouvrir » pour ce type MIME, sauf si vous la supprimer de « text/plain ».

en: Create New XML
fr: Créer un nouveau fichier XML

note: Set Default
en: _Set As Default
fr: _Définir comme étant par défaut

note: Add
en: _Add...
fr: _Ajouter...

en: new
fr: nouveau

en: Delete %d selected item ? | Delete %d selected items ?
fr[0]: Supprimer %d élément sélectionné ?
fr[1]: Supprimer les %d éléments sélectionnés ?

note: MOD
en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: <b>P_ath:</b>   <i>original</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>le même qu'au départ</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>original</i>
fr: <b>No_m :</b>   <i>le même qu'au départ</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>original</i>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>   <i>le même qu'au départ</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>original</i>
fr: <b>Pa_rent :</b>   <i>le même qu'au départ</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as folder</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>existe comme dossier</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as folder</i>
fr: <b>No_m :</b>   <i>existe comme dossier</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as folder</i>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>   <i>existe comme dossier</i>

en: <b>_Parent:</b>
fr: <b>Pa_rent :</b>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as file</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>existe comme fichier</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as file</i>
fr: <b>No_m :</b>   <i>existe comme fichier</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as file</i>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>   <i>existe comme fichier</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>* écrase un fichier existant</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
fr: <b>No_m :</b>   <i>* écrase un fichier existant</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>   <i>* écrase un fichier existant</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>parent exists as file</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>le parent existe comme fichier</i>

en: <b>_Name:</b>
fr: <b>No_m :</b>

en: <b>_Filename:</b>
fr: <b>Nom de _fichier :</b>

en: <b>_Parent:</b>   <i>parent exists as file</i>
fr: <b>Pa_rent :</b>   <i>le parent existe comme fichier</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* create parent</i>
fr: <b>C_hemin :</b>   <i>* crée le parent</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>* create parent</i>
fr: <b>Pa_rent :</b>   <i>* crée le parent</i>

en: <b>P_ath:</b>
fr: <b>C_hemin :</b>

en: _Move
fr: _Déplacer

en: Select Link Target
fr: Sélectionner la cible du lien

en: Select Template File
fr: Sélectionner un modèle de fichier

en: Select Template Folder
fr: Sélectionner un modèle de dossier

note: action create folder does not work properly so not used: it creates a folder by default with no way to stop it it gives 'folder already exists' error popup
en: Browse
fr: Parcourir

en: Fil_ename
fr: Nom de _fichier

en: Insert as
fr: Ajouter comme

en: C_reate
fr: Cré_er

[ctx: Title|]
en: Create New
fr: Créer un nouveau

[ctx: Title|CreateNew|]
en: File
fr: fichier

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
fr: dossier

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Link
fr: lien

en: Move
fr: Déplacer

en: C_opy
fr: _Copier

en: Copy
fr: Copier

en: Create Link To
fr: Créer un lien vers

en: Link Target
fr: Lien vers la cible

en: Target
fr: Cible

en:  As Root
fr:  avec l'utilisateur root

en: Link
fr: Lien

en: File
fr: Fichier

note: Buttons
en: Opt_ions
fr: _Options

en: Re_vert
fr: Réinitiali_ser

en: & _Open
fr: & Ou_vrir

en: Link-> %s
fr: Lien-> %s

en: !Link-> %s (missing)
fr: !Lien-> %s (inexistant)

en: <b>_Target:</b>
fr: <b>C_ible :</b>

en: <b>_Template:</b>
fr: <b>Mo_dèle :</b>

en: Empty File
fr: Fichier vide

en: Empty Folder
fr: Dossier vide

en: <b>E_xtension:</b>
fr: <b>E_xtension :</b>

note: Options
en: Mov_e
fr: _Déplacer

en: Cop_y
fr: _Copier

en: Lin_k
fr: _Lien

en: Link Tar_get
fr: Lien _vers la cible

en: A_s Root
fr: Avec l'utilisateur roo_t

[ctx: New|Radio]
en: Fil_e
fr: Fi_chier

[ctx: New|Radio]
en: Fol_der
fr: Doss_ier

[ctx: New|Radio]
en: _Link
fr: _Lien

en: New
fr: Nouveau

en: Path contains linefeeds
fr: Le chemin contient des retours à la ligne

en: Create Parent Folder
fr: Créer le dossier parent

en: The parent folder does not exist.  Create it?
fr: Le dossier parent n'existe pas. Le créer ?

en: Error creating parent folder
    
    %s
fr: Erreur durant la création du dossier parent
    
    %s

en: Mkdir Error
fr: Erreur de « mkdir »

en: Overwrite Existing File
fr: Écraser le fichier existant

en: OVERWRITE WARNING
fr: AVERTISSEMENT D'ÉCRASEMENT

en: The file path exists.  Overwrite existing file?
fr: Le chemin du fichier existe. Écraser le fichier existant ?

note: new link task link task
en: Create Link%s
fr: Créer un lien%s

en: Template Missing
fr: Modèle inexistant

en: The specified template does not exist
fr: Le modèle spécifié n'existe pas

en: Create New File%s
fr: Créer un nouveau fichier%s

en: Create New Folder%s
fr: Créer un nouveau dossier%s

note: copy task
en: Copy%s
fr: Copier%s

en: Copy Target Error
fr: Erreur de copie de la cible

en: Error determining link's target
fr: Erreur lors de la tentative de déterminer la cible du lien

en: Link Target Error
fr: Erreur avec la cible du lien

note: move task - this is jumped to from the below rename block on EXDEV error
en: Move%s
fr: Déplacer%s

note: Unknown error has occurred - alert user as usual
en: Error renaming file
    
    %s
fr: Erreur lors du renommage du fichier
    
    %s

en: Rename Error
fr: Erreur de renommage

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New folder name:
fr: Nom du nouveau dossier :

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: New filename:
fr: Nom du nouveau fichier :

en: Name already exists.
    
    Please input a new one:
fr: Le nom existe déjà.
    
    Veuillez en saisir un nouveau :

en: The new file cannot be created
fr: Le nouveau fichier ne peut pas être créé

en: This symlink's target is missing or you do not have permission to access it:
    %s
    
    Target: %s
fr: La cible de ce lien symbolique n'existe pas ou ses npermissions ne vous permettent pas d'y accéder :
    %s
    
    Cible : « %s »

en: Broken Link
fr: Lien cassé

en: Delete %d selected item as root ? | Delete %d selected items as root ?
fr[0]: Supprimer %d élément sélectionné avec l'utilisateur root ?
fr[1]: Supprimer les %d éléments sélectionnés avec l'utilisateur root ?

en: Confirm Delete As Root
fr: Confirmer la suppression avec l'utilisateur root

en: DELETE AS ROOT
fr: SUPPRIMER AVEC L'UTILISATEUR ROOT

en: Delete As Root
fr: Supprimer avec l'utilisateur root

en: Move As Root
fr: Déplacer avec l'utilisateur root

en: Copy As Root
fr: Copier avec l'utilisateur root

en: %s ( %lu bytes )
fr: %s (%lu octets)

en: %d folder | %d folders
fr[0]: %d dossier
fr[1]: %d dossiers

en: %d file, %s | %d files, %s
fr[0]: %d fichier, %s
fr[1]: %d fichiers, %s

en: %d files | %d files
fr[0]: %d fichier
fr[1]: %d fichiers

en: ( multiple files )
fr: (plusieurs fichiers)

en: ( multiple types )
fr: (plusieurs types)

en: Choose...
fr: Choisir...

en: <b>Folder _Name:</b>
fr: <b>Nom du _dossier :</b>

en: %s  ( %lu bytes )
fr: %s (%lu octets)

en: 1 file
fr: 1 fichier

en: <b>Link _Name:</b>
fr: <b>N_om du lien :</b>

en: ( broken link )
fr: (lien cassé)

en: ( read link error )
fr: (erreur de lecture du lien)

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
fr: Calcul en cours...

en: Change File Date
fr: Modifier la date du fichier

en: Invalid User
fr: Utilisateur invalide

en: Invalid Group
fr: Groupe invalide

en: In addition to a folder or file path, commands can be entered in the Path Bar.  Prefixes:
    	$	run as task
    	&	run and forget
    	+	run in terminal
    	!	run as root
    Use:
    	%%F	selected files  or  %%f first selected file
    	%%N	selected filenames  or  %%n first selected filename
    	%%d	current directory
    	%%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%%m	device mount point (eg /media/dvd);  %%l device label
    	%%b	selected bookmark
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
    
    Example:  $ echo "Current Directory: %%d"
    Example:  +! umount %%v
fr: En plus du chemin d'un dossier ou d'un fichier, il est possible de saisir des commandes dans la barre de chemin.  Préfixes :
    	$	lancer en tant que tâche
    	&	lancer et oublier
    	+	lancer dans un terminal
    	!	lancer avec l'utilisateur root
    Usage :
    	%%F	fichiers sélectionnés, ou %%f premier fichier sélectionné
    	%%N	nom des fichiers sélectionnés, ou %%n nom du premier fichier sélectionné
    	%%d	dossier actuel
    	%%v	périphérique sélectionné (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/dvd »);  %%l étiquette du périphérique
    	%%b	signet sélectionné
    	%%t	dossier de la tâche sélectionnée; %%p pid de la tâche
    	%%a	valeur de l'élément du menu
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc.
    
    Exemple : « $ echo "Dossier actuel : %%d" »
    Exemple : « +! umount %%v »

en: Error reading file
fr: Erreur lors de la lecture du fichier

en: Error writing to file
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier

en: Device
fr: Périphérique

en: Protocol
fr: Protocole

en: Apply Changes ?
fr: Appliquer les modifications ?

en: Run In Terminal
fr: Lancer dans un terminal

en: Run As Task
fr: Lancer en tant que tâche

en: Edit
fr: Modifier

en: Please choose an application:
fr: Veuillez choisir une application :

en: Command not found
fr: Commande introuvable

en: T
fr: To

en: G
fr: Go

en: M
fr: Mo

en: K
fr: ko

note: unit = size > 1 ? "Bytes" : "Byte";
en: B
fr: o

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
fr: Le dossier de destination « %1$s » est situé dans la source « %2$s »

en: Accessing
fr: En accédant à

en: Removing
fr: En supprimant

en: Creating Dir
fr: En créant le dossier

en: Creating Link
fr: En créant le lien

en: Writing
fr: En écrivant

en: Creating
fr: En créant

en: Renaming
fr: En renommant

en: Please install /usr/bin/sha256sum so I can improve your security while running root commands
fr: Veuillez installer « /usr/bin/sha256sum » dans le but d'améliorer votre sécurité lors du lancement de commandes root

en: Please configure a valid Terminal SU command in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez configuer une commande valide pour le terminal SU dans « Affichage|Préférences|Avancé »

en: Terminal SU Not Available
fr: Terminal SU inaccessible

en: Please configure a valid Graphical SU command in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez configurer une commande valide pour la commande graphique SU dans « Affichage|Préférences|Avancé »

en: Graphical SU Not Available
fr: SU graphique inaccessible

en: Cannot create temporary directory
fr: Impossible de créer un dossier temporaire

en: Please set a valid terminal program in View|Preferences|Advanced
fr: Veuillez définir un terminal valide « Affichage|Préférences|Avancé »

en: spacefm-auth not found in path - this reduces your security
fr: « spacefm-auth » pas trouvé dans le chemin - votre sécurité en est affectée négativement

en: Error executing '%s'
    See stdout (run spacefm in a terminal) for debug info
fr: Erreur durant l'exécution de « %s »
    Voir la sortie (lancer SpaceFM dans un terminal) pour obtenir des informations de débogage

en: Error writing temporary file
fr: Erreur durant l'écriture du fichier temporaire

en: Timed out calculating total size
fr: Expiration du délai lors du calcul de la taille totale

en: 
    %s %s
    Error: %s
fr: 
    %s %s
    Erreur : « %s »

en: %s Volume
fr: Volume de %s

en: %s/%s Drive
fr: Lecteur %s/%s

en: %s Drive
fr: Lecteur %s

en: Floppy Drive
fr: Lecteur de disquettes

en: Compact Flash Drive
fr: Lecteur Compact Flash

en: Memory Stick Drive
fr: Lecteur Memory Stick

en: Smart Media Drive
fr: Lecteur Smart Media

en: SD/MMC Drive
fr: Lecteur SD/MMC

en: Zip Drive
fr: Lecteur ZIP

en: Jaz Drive
fr: Lecteur Jaz

en: Pen Drive
fr: Clé USB

en: %s %s Music Player
fr: Lecteur de musique %s %s

en: %s %s Digital Camera
fr: Appareil photo numérique %s %s

en: Drive
fr: Lecteur

en: External %s
fr: %s externe

en: CD-ROM Disc
fr: Disque CD-ROM

en: Blank CD-R Disc
fr: Disque CD-R vierge

en: CD-R Disc
fr: Disque CD-R

en: Blank CD-RW Disc
fr: Disque CD-RW vierge

en: CD-RW Disc
fr: Disque CD-RW

en: DVD-ROM Disc
fr: Disque DVD-ROM

en: Blank DVD-RAM Disc
fr: Disque DVD-RAM vierge

en: DVD-RAM Disc
fr: Disque DVD-RAM

en: Blank DVD-R Disc
fr: Disque DVD-R vierge

en: DVD-R Disc
fr: Disque DVD-R

en: Blank DVD-RW Disc
fr: Disque DVD-RW vierge

en: DVD-RW Disc
fr: Disque DVD-RW

en: Blank DVD+R Disc
fr: Disque DVD+R vierge

en: DVD+R Disc
fr: Disque DVD+R

en: Blank DVD+RW Disc
fr: Disque DVD+RW vierge

en: DVD+RW Disc
fr: Disque DVD+RW

en: Audio Disc
fr: Disque audio

en: %s Removable Volume
fr: Disque amovible %s

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
fr: La connexion au démon HAL a échoué : %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
fr: Le périphérique « %s » n'est pas un volume ou un lecteur

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
fr: Le périphérique « %s » n'a pas été trouvé dans la table des périphériques du système de fichiers

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
fr: Vous n'avez pas les permissions pour monter le volume « %s »

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
fr: Vous n'avez pas les permissions pour démonter le volume « %s »

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
fr: Vous n'avez pas les permissions pour éjecter le volume « %s »

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
fr: Option de montage invalide lors de la tentative de montage du volume « %s »

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
fr: Le volume « %s » utilise le système de fichiers « <i>%s</i> », qui n'est pas pris en charge par votre système

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
fr: Une application empêche le démontage du volume « %s »

en: The volume "%s" is not mounted
fr: Le volume « %s » n'est pas monté

en: Error <i>%s</i>
fr: Erreur <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
fr: Le volume « %s » a probablement été monté manuellement à partir de la ligne de commande

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
fr: Les disques vierges ne peuvent être montés, utilisez un logiciel de gravure pour enregistrer un CD audio ou de données sur le disque

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
fr: Les CD audio ne peuvent pas être montés, utilisez un lecteur de musique pour l'écouter

en: :floppy
fr: :disquette

en: :optical
fr: :optique

en: [blank]
fr: [vierge]

en: [no media]
fr: [aucun média]

en: ( no udev device )
fr: (aucun périphérique « udev »)

en: 
    Autoexec: %s
fr: 
    Exécution automatique : « %s »

en: 
    Auto Open Tab for %s in %s
fr: 
    Ouvrir un onglet automatiquement pour « %s » dans « %s »

en: 
    Auto-Unmount: %s
fr: 
    Démontage automatique : « %s »

en: 
    Automount: %s
fr: 
    Montage automatique : « %s »

en: Unmount-If-Mounted: %s
fr: Démonter si monté : « %s »

en: Enter new desktop item name:
    
    Changing the name of this desktop item requires modifying the contents of desktop file %s
fr: Entrer le nouveau nom de l'élément « .desktop » :
    
    Modifier le nom de cet élément « .desktop » nécessite de modifier le contenu du fichier « %s »

en: Change Desktop Item Name
fr: Modifier le nom de l'élément « .desktop »

en: An error occurred renaming this desktop item.
fr: Une erreur s'est produite lors du renommage de cet élément « .desktop »

en: Open Containing _Folder
fr: Ouvrir le _dossier parent

en: Select a folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Local Volumes
fr: Volumes locaux

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Enter program or bash command line(s):
    
    Use:
    	%F	selected files  or  %f first selected file
    	%N	selected filenames  or  %n first selected filename
    	%d	current directory
    	%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%m	device mount point (eg /media/dvd);  %l device label
    	%b	selected bookmark
    	%t	selected task directory;  %p task pid
    	%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
fr: Entrer le nom d'un programme ou une ligne de commande Bash :
    
    Usage :
    	%F	fichiers sélectionnés, ou %f premier fichier sélectionné
    	%N	nom des fichiers sélectionnés, ou %n nom du premier fichier sélectionné
    	%d	dossier actuel
    	%v	périphérique sélectionné (ex. : « /dev/sda1 »)
    	%m	point de montage du périphérique (ex. : « /media/dvd »);  %l étiquette du périphérique
    	%b	signet sélectionné
    	%t	dossier de la tâche sélectionnée; %p pid de la tâche
    	%a	valeur de l'élément du menu
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc.

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Directory
fr: Dossier

en: Dir Write Access
fr: Accès en écriture du dossier

en: File Is Text
fr: Le fichier est un fichier texte

en: File Is Dir
fr: Le fichier est un dossier

en: File Is Link
fr: Le fichier est un lien

en: User Is Root
fr: L'utilisateur est root

en: Multiple Selected
fr: Sélection multiple

en: Clipboard Has Files
fr: Le presse-papiers contient des fichiers

en: Clipboard Has Text
fr: Le presse-papiers contient du texte

en: Current Panel
fr: Panneau actif

en: Panel Count
fr: Nombre de panneaux

en: Current Tab
fr: Onglet actif

en: Tab Count
fr: Nombre d'onglets

en: Bookmark
fr: Signet

en: Device Mount Point
fr: Point de montage du périphérique

en: Device Label
fr: Étiquette du périphérique

en: Device FSType
fr: Type de système de fichiers du périphérique

en: Device UDI
fr: UDI du périphérique

en: Device Properties
fr: Propriétés du périphérique

en: Task Count
fr: Nombre de tâches

en: Task Directory
fr: Dossier de la tâche

en: Task Type
fr: Type de tâche

en: Task Name
fr: Nom de la tâche

en: Panel 1 Directory
fr: Dossier du panneau 1

en: Panel 2 Directory
fr: Dossier du panneau 2

en: Panel 3 Directory
fr: Dossier du panneau 3

en: Panel 4 Directory
fr: Dossier du panneau 4

en: Panel 1 Has Sel
fr: Le panneau 1 contient une sélection

en: Panel 2 Has Sel
fr: Le panneau 2 contient une sélection

en: Panel 3 Has Sel
fr: Le panneau 3 contient une sélection

en: Panel 4 Has Sel
fr: Le panneau 4 contient une sélection

en: Panel 1 Device
fr: Périphérique du panneau 1

en: Panel 2 Device
fr: Périphérique du panneau 2

en: Panel 3 Device
fr: Périphérique du panneau 3

en: Panel 4 Device
fr: Périphérique du panneau 4

en: equals
fr: vaut

en: doesn't equal
fr: ne vaut pas

en: contains
fr: contient

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: begins with
fr: commence par

en: doesn't begin with
fr: ne commence pas par

en: ends with
fr: se termine par

en: doesn't end with
fr: ne se termine pas par

en: is less than
fr: est plus petit que

en: is greater than
fr: est plus grand que

en: matches
fr: correspond à

en: doesn't match
fr: ne correspond pas à

en: Command
fr: Commande

en: Current: Show
fr: Actuellement : afficher

en: Current: Hide
fr: Actuellement : cacher

en: Current: Disable
fr: Actuellement : désactiver

en: Save Modified Script?
fr: Enregistrer le script modifié ?

en: Save your changes to the command script?
fr: Sauvegarder vos modifications apportées au script de commande ?

en: Overwrite Script?
fr: Écraser le script ?

en: The command script on disk has changed.
    
    Do you want to overwrite it?
fr: Le script de commande sur le disque a été modifié.
    
    Voulez-vous l'écraser ?

en: Command Dir
fr: Dossier de la commande

en: (no files)
fr: (aucun fichier)

en: The command line does not begin with a text file (script) to be opened, or the script was not found in your $PATH.
fr: La ligne de commande ne débute pas par un fichier texte (script) pouvant être ouvert, ou le script n'a pas été trouvé dans votre « $PATH ».

en: Targets:  (a semicolon-separated list of paths or URLs)
fr: Cibles : (une liste de chemins ou d'URL séparés par des points-virgules)

en: Target:  (a .desktop or executable file)
fr: Cible : (un fichier « .desktop » ou exécutable)

en: Choose Executable
fr: Choisir un exécutable

en: Toolbar Item Properties
fr: Propriétés de l'élément de la barre d'outils

en: Menu Item Properties
fr: Propriétés de l'élément de menu

en: _Toolbar Item
fr: Élément de la _barre d'outils

en: _Menu Item
fr: Élément de _menu

en: Type:
fr: Type :

en: Name:
fr: Nom :

en: Key:
fr: Touche :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Con_text
fr: Con_texte

en: A_pply
fr: A_ppliquer

en: matches any rule:
fr: valide au moins une des règles :

en: matches all rules:
fr: valide toutes les règles :

en: doesn't match any rule:
fr: ne valide aucune règle :

en: doesn't match all rules:
fr: ne valide pas toutes les règles :

en: Show
fr: Afficher

en: Enable
fr: Activer

en: Hide
fr: Cacher

en: Disable
fr: Désactiver

en: item if context
fr: l'élément si le contexte

en: Edit Rule
fr: Modifier la règle

en: Value:
fr: Valeur :

en: none
fr: aucun

en: files
fr: fichiers

en: devices
fr: périphériques

en: _Ignore Context / Show All  (global setting)
fr: I_gnorer le contexte / Tout afficher (paramètre global)

en: Comm_and
fr: _Commande

en: Command _Line
fr: _Ligne de commande

en: Open In _Editor
fr: Ouvrir dans l'éditeur

en: _Root Editor
fr: Éditeur _root

en: Optio_ns
fr: _Options

en: Run Options
fr: Options de lancement

en: Popup Task
fr: Notifier la tâche

en: Popup Error
fr: Notifier les erreurs

en: Popup Output
fr: Notifier la sortie

en: Scroll Output
fr: Faire défiler la sortie

en: Keep Terminal Open
fr: Laisser le terminal ouvert

en: Run As User:
fr: Lancer avec un utilisateur en particulier :

en: ( leave blank for current user )
fr: (laisser vide pour l'utilisateur actuel)

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Input
fr: Saisie

en: Confirmation/Input Message:
fr: Message de confirmation ou de saisie :

en: Open In Browser:
fr: Ouvrir dans le gestionnaire de fichiers:

en: Data Dir
fr: Dossier des données

en: Plugin Dir
fr: Dossier de l'extension

en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Separator
fr: Séparateur

note: built-in
en: Built-In Command
fr: Commande intégrée

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
fr: Icônes des applications

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
fr: Icônes des menus

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
fr: Icônes des périphériques

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
fr: Toutes les icônes

en: Preview
fr: Apperçu

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné
