spacefm - en to id translation catalogue (117 entries)

en: _Browse
id: _Melihat

en: Opened in Terminal
id: Dibuka di Terminal

en: <b>_Owner:</b>
id: <b>_Pemilik:</b>

en: <b>_Group:</b>
id: <b>_Grup:</b>

en: <b>Owner:</b>
id: <b>Pemilik:</b>

en: <b>Group:</b>
id: <b>Grup:</b>

en: Read
id: Baca

en: Write
id: Tulis

en: Execute
id: Eksekusi

en: Sticky
id: Sulit

en: _Permissions
id: _Permisi

en: Find Files
id: Mencari File:

en: Case Sensitive
id: Tempat Sensitif

en: Video Files (avi, mpg,...)
id: File Video (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
id: File Audio (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
id: File Gambar (jpg, png,...)

en: All Files and Folders
id: Semua File dan Folder

en: <b>File Types to Search</b>
id: <b>Tipe File Untuk Dicari</b>

en: <b>Places to Search</b>
id: <b>Tempat Mencari</b>

en: General
id: Umum

en: File Contains:
id: Isi File:

en: Use Regular Expression
id: Menggunakan Ekspresi Reguler

en: <b>File Content</b>
id: <b>Isi File</b>

en: Content
id: Isi

en: Greater Than:
id: Baik Dengan:

en: Smaller Than:
id: Bagian Dengan:

en: <b>File Size</b>
id: <b>Ukuran File</b>

en: <b>Last Modified</b>
id: <b>Terakhir Diubah</b>

en: Size & Date
id: Ukuran & Tanggal

en: <b>Search Result:</b>
id: <b>Hasil pencarian:</b>

en: Search Again
id: Cari Lagi

en: Go to folder
id: Ke Folder

en: Preferences
id: Prefensi

en: Bookmarks:
id: Penanda:

en: _General
id: _Umum

en: Always show the tab bar
id: Selalu Menampilkan Tab Bar

en: I_nterface
id: A_ntar Muka

en: Please select an image file
id: Silahkan pilih file gambar

en: Text:
id: Teks:

en: Shadow:
id: bayang-bayang:

en: _Volume Management
id: Manajemen _Volume

en: _Advanced
id: _Advance

en: File doesn't exist
id: File tidak ditemukan

en: Error
id: Galat

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
id: Galat: Menggunakan to Penetapan Sambungan dengan FAM.
    
    Apakah kamu suka "FAM" atau "Gamin" untuk dipasang atau dijalankan?

en: Don't know how to open the file
id: Tidak tahu kapan membuka file

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
id: Menggunakan Untuk membuka FIle:
    "%s"
    %s

en: _View
id: Tamp_ilan

note: Help
en: _Help
id: _Bantuan

en: Name
id: Nama

en: Size
id: Ukuran

en: Type
id: Tipe

en: Permission
id: Permisi

en: Back
id: Kembali

en: Forward
id: Ke Depan

en: Refresh
id: Segarkan

en: New Tab
id: Tab Baru

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
id: _Penanda

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
id: _Buka

en: New _Window
id: Jen_dela Baru

en: _Tool
id: _Alat

en: E_xecute
id: E_ksekusi

en: Extract _To
id: Extrac_t Ke

[ctx: New|]
en: _Bookmark
id: _Penanda

en: _Go
id: _Ke

en: _Rename
id: _Ganti Nama

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Invert Selection
id: Membalikkan Pilihan

en: _Icons
id: _Ikon

en: Unable to mount device
id: Buat Tautan Device

en: Unable to unmount device
id: Lepaskan Tautan Device

en: Unable to eject device
id: Keluarkan Device

en: Move:
id: Pindah:

en: Copy:
id: Salin:

en: Delete:
id: Hapus:

en: Moving...
id: Sedang Memindah...

en: Copying...
id: Sedang Menyalin...

en: Deleting...
id: Sedang Menghapus...

en: Linking...
id: Sedang Mengaitkan...

en: To:
id: Ke:

en: Overwrite All
id: Tulis Ulang Semuanya

en: Skip All
id: Abaikan Semuanya

en: 
    Complete!
id: 
    Komplit!

en: New Folder
id: Folder Baru

en: New File
id: File Baru

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
id: Sedang Menghitung...

en: Invalid User
id: Pengguna Tidak Valid

en: Invalid Group
id: Grup Tidak Valid

en: Command not found
id: Perintah Tidak Ada

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
id: Direktori Tujuan "%1$s" terdapat di sumber "%2$s"

en: %s %s Music Player
id: %s %s Pemutar Musik

en: %s %s Digital Camera
id: %s %s Kamera Digital

en: Blank CD-R Disc
id: CD-R Disc Kosong

en: Blank CD-RW Disc
id: CD-RW Disc Kosong

en: Blank DVD-RAM Disc
id: DVD-RAM Disc Kosong

en: Blank DVD-R Disc
id: DVD-R Disc Kosong

en: Blank DVD-RW Disc
id: DVD-RW Disc Kosong

en: Blank DVD+R Disc
id: DVD+R Disc Kosong

en: Blank DVD+RW Disc
id: DVD+RW Disc Kosong

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
id: Gagal menyambungkan ke HAL daemon: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
id: Dengan alat "% s" bukanlah  volume atau drive

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
id: Device "%s" tidak ada file system di tabel device

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
id: Kamu tidak diistimewakan untuk menautkan volume "% s"

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
id: Kamu tidak diistimewakan untuk melepaskan volume "% s"

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
id: Kamu tidak diistimewakan untuk mengeluarkan volume "% s"

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
id: Tautan Cacat ketika mencoba untuk menautkan volume [itu] "% s"

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
id: Volume "%s" menggunakan <i>%s</i> file system tidak disupport oleh sistem anda

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
id: Suatu aplikasi sedang mencegah volume "% s" dari tidak menautkan

en: The volume "%s" is not mounted
id: Volume "%s" Tidak dapat dilepaskan

en: Error <i>%s</i>
id: Galat <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
id: Vikume "%s" mungkin menautkan secara manual dengan perintah baris

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
id: disk Kosong tidak dapat ditautkan, menggunakan CD aplikasi CD rekaman untuk merekam audio atau data ke disc

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
id: Audi CD tidak dapat ditautkan, menggunakan pemutar music untuk memutar audio track

en: Open Containing _Folder
id: Buka _Folder yang berisi

en: Select a folder
id: Pilih Folder

en: Browse...
id: Lihat...

en: Last Modified
id: Terakhir Dimodifikasi
