spacefm - en to ja translation catalogue (207 entries)

en: _Browse
ja: ダイアログから選ぶ(_B)

en: Opened in Terminal
ja: 端末で開く

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

en: <b>_Owner:</b>
ja: <b>所有者(_O):</b>

en: <b>_Group:</b>
ja: <b>グループ(_G)</b>:

en: <b>Owner:</b>
ja: <b>所有者:</b>

en: <b>Group:</b>
ja: <b>グループ:</b>

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: Execute
ja: 実行

en: Sticky
ja: スティッキー

en: _Permissions
ja: パーミッション(_P)

en: Find Files
ja: ファイルの検索

en: Case Sensitive
ja: 大文字・小文字を区別する

en: Video Files (avi, mpg,...)
ja: 動画ファイル (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
ja: 音声ファイル (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
ja: 画像ファイル (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
ja: プレーンテキストファイル

en: All Files and Folders
ja: すべてのファイルとフォルダ

en: <b>File Types to Search</b>
ja: <b>検索するファイルタイプ</b>

en: <b>Places to Search</b>
ja: <b>検索する場所</b>

en: General
ja: 一般

en: File Contains:
ja: ファイルに含む:

en: Use Regular Expression
ja: 正規表現を使用する

en: <b>File Content</b>
ja: <b>ファイルの内容</b>

en: Content
ja: 内容

en: Greater Than:
ja: 〜より大きい:

en: Smaller Than:
ja: 〜より小さい:

en: <b>File Size</b>
ja: <b>ファイルのサイズ</b>

en: <b>Last Modified</b>
ja: <b>最終更新時刻</b>

en: Size & Date
ja: サイズと日付

en: <b>Search Result:</b>
ja: <b>検索結果:</b>

en: Search Again
ja: もう一度検索

en: Go to folder
ja: フォルダへ移動

en: Preferences
ja: 設定

en: Bookmarks:
ja: ブックマーク:

en: _General
ja: 一般(_G)

en: Always show the tab bar
ja: タブバーを常に表示する

en: I_nterface
ja: インタフェース(_I)

en: Wallpaper:
ja: 壁紙:

en: Please select an image file
ja: 画像ファイルを選んでください

en: Mode:
ja: モード:

en: Background:
ja: 背景:

en: Text:
ja: テキスト:

en: Shadow:
ja: 影:

en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: _Volume Management
ja: ボリューム管理(_V)

en: Terminal:
ja: 端末:

en: _Advanced
ja: 高度な設定(_A)

en: Too many columns (>%d) in %s
ja: の列数が多すぎます (> %d %s)

en: error reading file %s: %s
ja: %s の読み込み中にエラー: %s

note: modified = TRUE;
en: file '%s' contents are not valid UTF-8
ja: ファイル「%s」の内容は正しい UTF-8 ではありません

en: error writing file %s: %s
ja: %s の書き込み中にエラー: %s

en: Example:
ja: 例:

en: File doesn't exist
ja: ファイルが存在しません

en: Error
ja: エラー

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
ja: エラー: FAM への接続に失敗しました。
    
    "FAM" ないし "Gamin" はインストールされ実行されていますか?

en: Don't know how to open the file
ja: ファイルが開く方法が不明です

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
ja: ファイルが開けません:
    "%s"
    %s

en: Choose Plugin File
ja: プラグインの選択

note: get url
en: Enter Plugin URL
ja: プラグインの URL を入力

en: Overwrite Plugin ?
ja: プラグインを上書きしますか ?

note: root task
en: Open Root Window
ja: ルートウィンドウを開く

en: Open Terminal
ja: ターミナルを開く

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

note: Help
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: SpaceFM Error
ja: SpaceFM エラー

en: Folder
ja: フォルダー

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: ファイルタイプ

en: Permission
ja: パーミッション

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Refresh
ja: 更新

en: New Tab
ja: 新規タブ

en: New Tab Here
ja: 現在位置に新規タブ

en: _FAQ
ja: FAQ(_F)

en: _Folder
ja: フォルダー(_F)

en: Uninstall Plugin
ja: プラグインをアンインストールする

note: task
en: Install Plugin
ja: プラグインをインストールする

en: Change Menu Name
ja: メニュー名を変更する

en: Editor Not Set
ja: エディターが設定されていません

note: task
en: Edit %s
ja: %s を編集する

en: Cancel
ja: キャンセル

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog. Special hack to add an icon chooser button when this dialog is called * to set icons - see xset_menu_cb() and set init "main_icon" * and xset_d
en: Set Icon
ja: アイコンを設定

note: Cut EDIT
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

note: Copy
en: _Copy
ja: コピー(_C)

note: Paste
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
ja: ブックマーク(_B)

note: "Add" submenu for builtin tool items
en: _Add
ja: 追加(_A)

note: Properties
en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Default
ja: デフォルト(_D)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: Re_load
ja: 再読み込み(_L)

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

note: dev settings
en: S_how
ja: 表示(_H)

en: _Icon
ja: アイコン(_I)

note: Rename/Move Dialog
en: _Name
ja: 名前(_N)

en: New _Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: _Tool
ja: ツール(_T)

en: E_xecute
ja: 実行(_X)

en: Extract _To
ja: 展開先を指定(_T)

[ctx: New|]
en: _Bookmark
ja: ブックマーク(_B)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Invert Selection
ja: 選択の反転(_I)

en: _Icons
ja: アイコン(_I)

en: Unable to mount device
ja: デバイスがマウントできません

en: Unable to unmount device
ja: デバイスがアンマウントできません

en: Unable to eject device
ja: デバイスが取り出せません

en: _Eject
ja: 取り出し(_E)

en: Move:
ja: 移動:

en: Copy:
ja: コピー:

en: Delete:
ja: 削除:

en: Link:
ja: リンク:

en: Moving...
ja: 移動しています...

en: Copying...
ja: コピーしています...

en: Deleting...
ja: 削除しています...

en: Linking...
ja: リンクしています...

en: To:
ja: 送り先:

en: Overwrite All
ja: すべて上書き

en: Skip All
ja: すべてスキップ

en: 
    Complete!
ja: 
    完了!

en: Command:
ja: コマンド:

en: File System
ja: ファイルシステム

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
ja: フォルダ

en: New Folder
ja: 新規フォルダの作成

en: New File
ja: 新規ファイルの作成

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Invalid User
ja: 不正なユーザ

en: Invalid Group
ja: 不正なグループ

en: Command not found
ja: コマンドが見つかりません

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
ja: 送り先 "%1$s" は 送り元 "%2$s" に含まれています

en: %s Volume
ja: %s ボリューム

en: %s/%s Drive
ja: %s/%s ドライブ

en: %s Drive
ja: %s ドライブ

en: Floppy Drive
ja: フロッピードライブ

en: Compact Flash Drive
ja: コンパクトフラッシュドライブ

en: Memory Stick Drive
ja: メモリースティックドライブ

en: Smart Media Drive
ja: スマートメディアドライブ

en: SD/MMC Drive
ja: SD/MMC ドライブ

en: Zip Drive
ja: Zip ドライブ

en: Jaz Drive
ja: Jaz ドライブ

en: Pen Drive
ja: Pen ドライブ

en: %s %s Music Player
ja: %s %s ミュージックプレーヤ

en: %s %s Digital Camera
ja: %s %s デジタルカメラ

en: Drive
ja: ドライブ

en: External %s
ja: 外付け %s

en: CD-ROM Disc
ja: CD-ROM ディスク

en: Blank CD-R Disc
ja: 空の CD-R ディスク

en: CD-R Disc
ja: CD-R ディスク

en: Blank CD-RW Disc
ja: 空の CD-RW ディスク

en: CD-RW Disc
ja: CD-RW ディスク

en: DVD-ROM Disc
ja: DVD-ROM ディスク

en: Blank DVD-RAM Disc
ja: 空の DVD-RAM ディスク

en: DVD-RAM Disc
ja: DVD-RAM ディスク

en: Blank DVD-R Disc
ja: 空の DVD-R ディスク

en: DVD-R Disc
ja: DVD-R ディスク

en: Blank DVD-RW Disc
ja: 空の DVD-RW ディスク

en: DVD-RW Disc
ja: DVD-RW ディスク

en: Blank DVD+R Disc
ja: 空の DVD+R ディスク

en: DVD+R Disc
ja: DVD+R ディスク

en: Blank DVD+RW Disc
ja: 空の DVD+RW ディスク

en: DVD+RW Disc
ja: DVD+RW ディスク

en: Audio Disc
ja: オーディオディスク

en: %s Removable Volume
ja: %s のリムーバルボリューム

en: Volume
ja: ボリューム

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
ja: HAL デーモンへの接続に失敗しました: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
ja: 指定されたデバイス "%s" はボリュームやドライブではありません

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
ja: デバイス "%s" はファイルシステムデバイスの一覧にありません

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
ja: あなたにはボリューム "%s" をマウントする権限はありません

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
ja: あなたにはボリューム "%s" をアンマウントする権限はありません

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
ja: あなたにはボリューム "%s" を取り出す権限はありません

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
ja: ボリューム "%s" をマウントしようとしましたが、オプションが不正です

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
ja: ボリューム "%s" は、このシステムが非対応の <i>%s</i> ファイルシステムです

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
ja: ボリューム "%s" のアンマウントを妨げているアプリケーションがあります

en: The volume "%s" is not mounted
ja: ボリューム "%s" はマウントされていません

en: Error <i>%s</i>
ja: エラー <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
ja: ボリューム "%s" は、おそらくコマンドラインで手動でマウントされたものです

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
ja: 空のディスクはマウントできません。オーディオやデータを記録するには書き込みソフトを使用してください

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
ja: オーディオCDはマウントできません。再生するには音楽プレーヤを使用してください

en: Open Containing _Folder
ja: 所属するフォルダを開く(_F)

en: Select a folder
ja: フォルダーの選択

en: Browse...
ja: ダイアログから選択

en: Last Modified
ja: 最終更新時刻

en: Command Dir
ja: コマンドディレクトリー

en: A_pply
ja: 適用(_P)

en: Show
ja: 表示

en: Enable
ja: 有効

en: Hide
ja: 隠す

en: Disable
ja: 無効

en: files
ja: ファイル

en: devices
ja: デバイス

en: _Script
ja: スクリプト(_S)

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Input
ja: 入力

en: Open In Browser:
ja: ブラウザーで開く:

en: Data Dir
ja: データディレクトリー

en: Submenu
ja: サブメニュー
