spacefm - en to nn translation catalogue (157 entries)

en: _Browse
nn: _Bla gjennom

en: Opened in Terminal
nn: Opna i terminal

en: File Properties
nn: Fileigenskapar

en: <b>_Owner:</b>
nn: <b>_Eigar:</b>

en: <b>_Group:</b>
nn: <b>_Gruppe:</b>

en: <b>Owner:</b>
nn: <b>Eigar:</b>

en: <b>Group:</b>
nn: <b>Gruppe:</b>

en: Read
nn: Lesbar

en: Write
nn: Skrivbar

en: Execute
nn: Køyrbar

en: Sticky
nn: Klistra

en: _Permissions
nn: _Løyve

en: Find Files
nn: Finn filer

en: Case Sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: Video Files (avi, mpg,...)
nn: Filmfiler (avi, mpg, …)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
nn: Lydfiler (MP3, Ogg Vorbis, …)

en: Image Files (jpg, png,...)
nn: Biletfiler (jpg, png, …)

en: Plain Text Files
nn: Reintekst-filer

en: All Files and Folders
nn: Alle filer og mapper

en: <b>File Types to Search</b>
nn: <b>Filtypar å søkja etter</b>

en: <b>Places to Search</b>
nn: <b>Stader å søkja i</b>

en: General
nn: Generelt

en: File Contains:
nn: Fila inneheld:

en: Use Regular Expression
nn: Bruk regulært uttrykk

en: <b>File Content</b>
nn: <b>Filinnhald</b>

en: Content
nn: Innhald

en: Greater Than:
nn: Større enn:

en: Smaller Than:
nn: Mindre enn:

en: <b>File Size</b>
nn: <b>Filstorleik</b>

en: <b>Last Modified</b>
nn: <b>Sist endra</b>

en: Size & Date
nn: Storleik og dato

en: <b>Search Result:</b>
nn: <b>Søkjeresultat:</b>

en: Search Again
nn: Søk på nytt

en: Go to folder
nn: Gå til mappe

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Bookmarks:
nn: Bokmerke:

en: _General
nn: _Generelt

en: Always show the tab bar
nn: Vis alltid fanelinja

en: I_nterface
nn: _Grensesnitt

en: Wallpaper:
nn: Bakgrunnsbilete:

en: Please select an image file
nn: Vel ei biletfil

en: Mode:
nn: Modus:

en: Background:
nn: Bakgrunn:

en: Text:
nn: Tekst:

en: Shadow:
nn: Skugge:

en: _Desktop
nn: _Skrivebord

en: _Volume Management
nn: _Handtering av dataområde

en: _Advanced
nn: _Avansert

en: File doesn't exist
nn: Fila finst ikkje

en: Error
nn: Feil

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
nn: Feil: Klarte ikkje starta tilkoplina til FAM.
    
    Er «FAM» eller «Gamin» installerte, og køyrer?

en: Don't know how to open the file
nn: Kan ikkje opna fila

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
nn: Kan ikkje opna fila:
    «%s»
    %s

en: _File
nn: _Fil

en: _View
nn: _Vis

note: Help
en: _Help
nn: _Hjelp

en: Folder
nn: Mappe

en: Name
nn: Namn

en: Size
nn: Storleik

en: Permission
nn: Løyve

en: Back
nn: Tilbake

en: Forward
nn: Fram

en: Refresh
nn: Oppdater

en: New Tab
nn: Ny fane

en: _Folder
nn: _Mappe

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
nn: _Bokmerke

note: Properties
en: _Properties
nn: _Eigenskapar

en: _Edit
nn: _Rediger

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
nn: _Opna

en: New _Window
nn: Nytt _vindauge

en: _Tool
nn: V_erktøy

en: E_xecute
nn: _Køyr

en: Extract _To
nn: Pakk ut _til

[ctx: New|]
en: _Bookmark
nn: _Bokmerke

en: _Go
nn: _Gå til

en: _Rename
nn: _Endra namn

en: _Delete
nn: _Slett

en: _Invert Selection
nn: _Omvendt utval

en: _Icons
nn: _Ikon

en: Unable to mount device
nn: Klarte ikkje montera eininga

en: Unable to unmount device
nn: Klarte ikkje avmontera eininga

en: Unable to eject device
nn: Klarte ikkje løysa ut eininga

en: _Eject
nn: _Løys ut

en: Move:
nn: Flytt:

en: Copy:
nn: Kopier:

en: Delete:
nn: Slett:

en: Link:
nn: Lenkje:

en: Moving...
nn: Flyttar …

en: Copying...
nn: Kopierer …

en: Deleting...
nn: Slettar …

en: Linking...
nn: Lag lenkje …

en: To:
nn: Til:

en: Overwrite All
nn: Skriver over alle

en: Skip All
nn: Hopp over alle

en: 
    Complete!
nn: 
    Ferdig!

en: Command:
nn: Kommando:

en: File System
nn: Filsystem

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
nn: Mappe

en: New Folder
nn: Ny mappe

en: New File
nn: Ny fil

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
nn: Reknar ut …

en: Invalid User
nn: Ugyldig brukar

en: Invalid Group
nn: Ugyldig gruppe

en: Command not found
nn: Fann ikkje kommandoen

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
nn: Målmappa «%1$s» er med i kjelda «%2$s»

en: %s Volume
nn: %s-dataområde

en: %s/%s Drive
nn: %s/%s-stasjon

en: %s Drive
nn: %s-stasjon

en: Floppy Drive
nn: Diskettstasjon

en: Compact Flash Drive
nn: Compact Flash-stasjon

en: Memory Stick Drive
nn: Minnepinne

en: Smart Media Drive
nn: Smart-stasjon

en: SD/MMC Drive
nn: SD/MMC-stasjon

en: Zip Drive
nn: Zip-stasjon

en: Jaz Drive
nn: Jaz-stasjon

en: Pen Drive
nn: Penn-stasjon

en: %s %s Music Player
nn: %s %s musikkspelar

en: %s %s Digital Camera
nn: %s %s digitalkamera

en: Drive
nn: Stasjon

en: External %s
nn: Ekstern %s

en: CD-ROM Disc
nn: CD-ROM-plate

en: Blank CD-R Disc
nn: Tom CD-R-plate

en: CD-R Disc
nn: CD-R-plate

en: Blank CD-RW Disc
nn: Tom CD-RW-plate

en: CD-RW Disc
nn: CD-RW-plate

en: DVD-ROM Disc
nn: DVD-ROM-plate

en: Blank DVD-RAM Disc
nn: Tom DVD-RAM-plate

en: DVD-RAM Disc
nn: DVD-RAM-plate

en: Blank DVD-R Disc
nn: Tom DVD-R-plate

en: DVD-R Disc
nn: DVD-R-plate

en: Blank DVD-RW Disc
nn: Tom DVD-RW-plate

en: DVD-RW Disc
nn: DVD-RW-plate

en: Blank DVD+R Disc
nn: Tom DVD+R-plate

en: DVD+R Disc
nn: DVD+R-plate

en: Blank DVD+RW Disc
nn: Tom DVD+RW-plate

en: DVD+RW Disc
nn: DVD+RW-plate

en: Audio Disc
nn: Lydplate

en: %s Removable Volume
nn: %s flyttbart dataområde

en: Volume
nn: Dataområde

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
nn: Klarte ikkje kopla til HAL-tenetsa: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
nn: Eininga «%s» er ikkje eit dataområde eller ein stasjon

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
nn: Fann ikkje eininga «%s» i filsystemeingstabellen

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
nn: Du har ikkje løyve til å kunna montera dataområdet «%s»

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
nn: Du har ikkje løyve til å kunna avmontera dataområdet «%s»

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
nn: Du har ikkje løyve til å kunna løysa ut dataområdet «%s»

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
nn: Ugyldige monteringsval til montering av dataområdet «%s»

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
nn: Dataområdet «%s» brukar filsystemet <i>%s</i>, som ikkje er støtta på dette systemet

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
nn: Eit program hindrar dataområdet «%s» frå avmontering

en: The volume "%s" is not mounted
nn: Dataområdet «%s» er ikkje montert

en: Error <i>%s</i>
nn: Feil <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
nn: Dataområdet «%s» vart truleg montert manuelt frå kommandolinja

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
nn: Du kan ikkje montera tomme plater. Bruk eit brenneprogram til å brenna lyd eller datafiler på plata først.

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
nn: Du kan ikkje montera lyd-CD-ar. Bruk heller ein musikkspelar til å spela av lyden.

en: Open Containing _Folder
nn: Opna _overmappa

en: Select a folder
nn: Vel mappe

en: Browse...
nn: Bla gjennom …

en: Last Modified
nn: Sist endra
