spacefm - en to sv translation catalogue (1567 entries)

en: SpaceFM Open Folder
sv: SpaceFM öppna katalog

en: Open folder
sv: Öppna katalog

en: SpaceFM File Search
sv: SpaceFM filsökning

en: Search for files and folders
sv: Sök efter filer och kataloger

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Browse the file system
sv: Bläddra i filsystemet

en: by IgnorantGuru
sv: av IgnorantGuru

en: Copyright (C) 2015    GPL3+
sv: Copyright (C) 2015 GPL3+

en: SpaceFM - Copyright (C) 2015   GPL3+
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    USE AT YOUR OWN RISK.  This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    The 'exo' libraries and source code used by this software are licensed under the GNU General Public License and the GNU Lesser General Public License version 3 (LGPL3).
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License and the GNU Lesser General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
sv: SpaceFM - Copyright (C) 2015 GPL3 +
    
    Detta program är fri programvara; du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License som publicerat av Free Software Foundation; antingen version 3 av licensen, eller (om du så vill) någon senare version.
    
    ANVÄND PÅ EGEN RISK. Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN GARANTIER; även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för mer detaljer.
    
    "exo" biblioteket och källkod som används av denna programvara är licensierade under GNU General Public License och GNU Lesser General Public License version 3 (LGPL3).
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License och GNU Lesser General Public License tillsammans med det här programmet; Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02.110-1301, USA.

en: IgnorantGuru <ignorantguru@gmx.com>
    
    Contributors:
        BwackNinja <BwackNinja@gmail.com>
        OmegaPhil <OmegaPhil@startmail.com>
    
    Artwork:
        SpaceFM icons and logo by Goran Simovic
    
    Thanks to SpaceFM users for valuable feedback and to SpaceFM translators and
    packagers!
    
    Special thanks to:
        Jean-Philippe Fleury
        Vladimir Kudrya
        VastOne
        Hasufell
    
    SpaceFM is developed on geany, gcc, and git, with a little help from gdb.
    
    Source code taken from other projects:
     * pcmanfm-mod: IgnorantGuru
     * pcmanfm v0.5.2: Hon Jen Yee (PCMan)
     * libmd5-rfc: Aladdin Enterprises
     * Working area detection: Gary Kramlich
     * ExoIconView: os-cillation e.K, Anders Carlsson, Benedikt Meurer
     * Text and icon renderer uses code from Jonathan Blandford
     * Desktop icons use code from Brian Tarricone
     * HAL support (deprecated): gnome-vfs, thunar-vfs, libexo, gnome-mount
sv: IgnorantGuru <ignorantguru@gmx.com>
    
    Bidragare:
    BwackNinja <BwackNinja@gmail.com>
    OmegaPhil <OmegaPhil@startmail.com>
    
    Artwork:
    SpaceFM ikoner och logotyp av Goran Simovic
    
    Tack till SpaceFM användare för värdefull feedback och till SpaceFM översättare och
    paketerare!
    
    Särskilt tack till:
    Jean-Philippe Fleury
    vladimir Kudrya
    VastOne
    Hasufell
    
    SpaceFM utvecklas på geany, gcc och git, med lite hjälp från GDB.
    
    Källkod tagen från andra projekt:
    * PCManFM-mod: IgnorantGuru
    * PCManFM v0.5.2: Hon Jen Yee (PCMan)
    * Libmd5-rfc: Aladdin Enterprises
    * Arbetsområde upptäckt: Gary Kramlich
    * ExoIconView: os-cillation eK, Anders Carlsson, Benedikt Meurer
    * Text och ikon renderare använder kod från Jonathan Blandford
    * Skrivbordet använder koden från Brian Tarricone
    * HAL stöd (föråldrat): GNOME-VFS, thunar-vfs, libexo, gnome-mount

en: SpaceFM icons and logo by Goran Simovic
    
    Additional icons were taken from the Tango Desktop Project icon set
sv: SpaceFM ikoner och logotyp av Goran Simovic
    
    Ytterligare ikoner togs från Tango Desktop Projekt ikoner

en: Choose Application
sv: Välj program

en: Please choose an application or enter a command:
sv: Vänligen välj ett program eller ett kommando:

en: File Type:
sv: Fil typ:

en: _Associated Apps
sv: _Associerade program

en: A_ll Apps
sv: A_lla program

en: _Command:
sv: _Kommando:

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: Opened in Terminal
sv: Öppnad i Terminal

en: _Set as default application for this file type
sv: Ange _som standard program för denna filtyp

en: File Properties
sv: Fil egenskaper

en: <b>File _Name:</b>
sv: <b>Fil_namn:</b>

en: <b>_Location:</b>
sv: <b>P_lats:</b>

en: <b>Link _Target:</b>
sv: <b>Län_kmål:</b>

en: <b>Type:</b>
sv: <b>Typ:</b>

en: <b>Opens _With:</b>
sv: <b>Öppnas _med:</b>

en: <b>Total Size:</b>
sv: <b>Total storlek:</b>

en: <b>Size On Disk:</b>
sv: <b>Storlek på disk:</b>

en: <b>Count:</b>
sv: <b>Antal:</b>

en: <b>_Modified:</b>
sv: <b>_Ändrad:</b>

en: <b>_Accessed:</b>
sv: <b>_Åtkommen:</b>

en: _Info
sv: _Information

en: <b>_Owner:</b>
sv: <b>_Ägare:</b>

en: <b>_Group:</b>
sv: <b>_Grupp:</b>

en: <b>Owner:</b>
sv: <b>Ägare:</b>

en: <b>Group:</b>
sv: <b>Grupp:</b>

en: <b>Other:</b>
sv: <b>Andra:</b>

en: Read
sv: Läs

en: Write
sv: Skriv

en: Execute
sv: Kör

en: Set UID
sv: Sätt UID

en: Set GID
sv: Sätt GID

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Recursive (apply changes to folders and their contents)
sv: Rekursiv (tillämpa ändringar på kataloger och deras innehåll)

en: _Permissions
sv: _Rättigheter

en: Any
sv: Någon

en: Within One Day
sv: Inom en dag

en: Within One Week
sv: Inom en vecka

en: Within One Month
sv: Inom en månad

en: Within One Year
sv: Inom ett år

en: Within Selected Date Range
sv: Inom angivet datumintervall

en: Find Files
sv: Hitta filer

en: <b>Filename:</b>
sv: <b>Filnamn:</b>

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänsligt

en: Video Files (avi, mpg,...)
sv: Videofiler (avi, mpg...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
sv: Ljudfiler (mp3, ogg...)

en: Image Files (jpg, png,...)
sv: Bildfiler (jpg, png...)

en: Plain Text Files
sv: Vanliga textfiler

en: All Files and Folders
sv: Alla filer och kataloger

en: <b>File Types to Search</b>
sv: <b>Filtyper att söka efter</b>

en: Search in subfolders
sv: Sök i underkataloger

en: Search hidden files
sv: Sök dolda filer

en: <b>Places to Search</b>
sv: <b>Platser att söka</b>

en: General
sv: Allmänt

en: File Contains:
sv: Filer inehåller:

en: Use Regular Expression
sv: Använd Regular Expression

en: <b>File Content</b>
sv: <b>Fil innehåll:</b>

en: Content
sv: Innehåll

en: Greater Than:
sv: Större än:

en: Smaller Than:
sv: Mindre än:

en: <b>File Size</b>
sv: <b>Fil storlek</b>

en: <b>Last Modified</b>
sv: <b>Senast ändrad</b>

en: Size & Date
sv: Storlek & datum

en: <b>Search Result:</b>
sv: <b>Sök resultat:</b>

en: Search Again
sv: Sök igen

en: Go to folder
sv: Gå till katalog

en: Open In Current Tab
sv: Öppna i aktuell flik

en: Open In New Tab
sv: Öppna i ny flik

en: Stretch
sv: Tänja

en: Fit
sv: Passa

en: Center
sv: Centrera

en: Tile
sv: Sida vid sida

en: Zoom
sv: Zoma

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Copy (Ctrl+Drag)
sv: Kopiera (Ctrl+Dra)

en: Move (Shift+Drag)
sv: Flytta (Shift+Dra)

en: Link (Ctrl+Shift+Drag)
sv: Länka (Ctrl+Shift+Dra)

en: Preferences
sv: Alternativ

en: Small Icons:
sv: Små ikoner:

en: Large Icons:
sv: Stora ikoner:

en: Toolbar Icons:
sv: Ikoner verktygsrad:

en: <b>Icons</b>
sv: <b>Ikoner</b>

en: Single click opens files
sv: Enkelklick öppnar filer

en: Hover selects
sv: Hovra väljer

en: Bookmarks:
sv: Bokmärken:

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrer

en: Max Pic Size To Thumbnail:
sv: Max bild storlek till miniatyrbilder:

en: <b>File List</b>
sv: <b>Fillista</b>

en: _General
sv: _Allmänt

en: Always show the tab bar
sv: Visa alltid flikfältet

en: Hide 'Close Tab' buttons
sv: Dölj 'Stäng flik' knappar

en: Confirm delete/remove
sv: Bekräfta radera/ta bort

en: Click runs executables
sv: Klick kör körbara

en: SI File Sizes (1K = 1000) (requires restart)
sv: SI filstorlek (1k = 1000) (omstart krävs)

en: Show root user indicator color
sv: Visa root färganvändar indikator

en: Default Drag Action:
sv: Standard Drag Åtgärd:

en: I_nterface
sv: Gränss_nitt

en: Wallpaper:
sv: Bakgrund:

en: Please select an image file
sv: Välj en bildfil

en: Mode:
sv: Läge:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Shadow:
sv: Skugga:

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Top:
sv: Topp:

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Bottom:
sv: Botten:

en: Pad:
sv: Utfyllnad:

en: <b>Margins</b>
sv: <b>Marginal</b>

en: Right click shows WM menu
sv: Högerklick visar WM meny

en: Open folders using associated MIME application
sv: Öppna mappar med associerade MIME program

en: _Desktop
sv: Skrivbor_d

en: _Volume Management
sv: _Volymhantering

en: Graphical SU:
sv: Grafiskt SU:

en: Filename Encoding:
sv: Filnamn kodning:

en: Editor:
sv: Redigerare:

en: Run editor in terminal
sv: Kör redigerare i terminal

en: Root's Editor:
sv: Root's redigerare:

en: Run root's editor in terminal
sv: Kör root's redigerare i termnal

en: Date Format:
sv: Datum format:

en: (requires reload)
sv: (kräver omstart)

en: Date Display
sv: Datumvisning

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: Too many columns (>%d) in %s
sv: För många kolumner (>%d) i %s

en: error reading file %s: %s
sv: fel vid läsning av filen %s: %s

note: modified = TRUE;
en: file '%s' contents are not valid UTF-8
sv: filen '%s' innehåll är inte giltig UTF-8

en: Cannot set missing element '%s'
sv: an inte sätta saknade elementet '%s'

en: file '%s' is not a regular file
sv: filen '%s' är inte en vanlig fil

en: Dynamic resize requires width and height > 0
sv: Dynamisk storleksändring kräver bredd och höjd > 0

en: internal command %s requires an argument
sv: internt kommando %s kräver ett argument

en: element '%s' does not exist
sv: elementet '%s' existerar inte

en: internal command press is invalid for non-button %s
sv: internt kommando tryck är ogiltig för icke-knappen %s

en: internal command un/select is invalid for %s
sv: internt kommando av/markera är ogiltigt för %s

en: error writing file %s: %s
sv: fel vid skrivning till filen %s: %s

en: '%s' is not an internal command
sv: '%s' är inte ett internt kommando

en: error creating file %s: %s
sv: fel vid skapandet av filen %s: %s

en: pipe '%s' data is not valid UTF-8
sv: pipe '%s' data inte är giltig UTF-8

en: [ SNIP - additional output above has been trimmed from this log ]
sv: [ SNIP - extra utmatning ovan har trimmats från denna logg ]

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
sv: (filens innehåll inte är giltig UTF-8)

en: prefix '%s' is not a valid variable name
sv: prefixet '%s' är inte ett giltigt variabelnamn

note: pack timeout button first
en: Pause
sv: Pausa

en: file '%s' is not a regular file or a pipe
sv: filen '%s' är inte en vanlig fil eller ett pipe

en: SpaceFM Dialog creates a custom GTK dialog based on the GUI elements you
    specify on the command line, features run-time internal/external commands which
    can modify elements, and outputs evaluatable/parsable results.
sv: SpaceFM Dialog skapar en anpassad GTK dialog baserad på de grafiska element som du
    anger på kommandoraden, har run-time interna/externa kommandon som
    kan ändra delar, och matar ut utvärderingsbara/tolkningsbart resultat.

en: Usage:
sv: Användning:

en:     spacefm --dialog|-g {ELEMENT [OPTIONS] [ARGUMENTS...]} ...
sv: spacefm --dialog|-g {ELEMENT [ALTERNATIV] [ARGUMENT...]} ...

en: Example:
sv: Exempel:

en:     spacefm -g --label "A message" --button ok
sv: spacefm -g --label "Ett meddelande" --button ok

en: 
    ELEMENT:       OPTIONS & ARGUMENTS:
sv: 
    ELEMENT: ALTERNATIV & ARGUMENT:

en: --------       --------------------
sv: -------- --------------------

en: 
    The following arguments may be used as shown above:
sv: 
    Följande argument kan användas enligt ovan:

en:     STOCK    %s
sv: STOCK %s

en:     ICON     An icon name, eg:  gtk-open
sv: ICON Ett ikon namn, t.ex:  gtk-open

en:     @FILE    A text file from which to read a value.  In some cases this file
                 is monitored, so writing a new value to the file will update the
                 element.  In other cases, the file specifies an initial value.
sv: @FIL En textfil för att läsa ett värde. I vissa fall kan denna fil 
    övervakas, så att om ett nytt värde skrivs till filen så uppdateras
    elementet. I andra fall, anger filen ett initialt värde.

en:     SAVEFILE A viewer's or editor's contents are saved to this file.
sv: SAVEFILE en läsares eller redigerares innehåll sparas till den här filen.

en:     COMMAND  An internal command or executable followed by arguments. Separate
                 multiple commands with a -- argument.
                 The following substitutions may be used in COMMANDs:
                     %%n           Name of the current element
                     %%v           Value of the current element
                     %%NAME        Value of element named NAME (eg: %%input1)
                     %%(command)   stdout from a bash command line
                     %%%%           %%
sv: KOMMANDO Ett internt kommando eller körbar följt av argument. Separera flera kommandon med ett -- argument.
    Följande substitutioner kan användas i kommandon:
    %%n Namn på aktuellt element
    %%v Värdet av det aktuella elementet
    %%NAME Värde av elementet med namnet namn (t.ex.: %%input1)
    %%(command) stdout från ett bash kommandorad
    %%%%%%

en:     LABEL    The following escape sequences in LABEL are unescaped:
                     \n   newline
                     \t   tab
                     \"   "
                     \\   \
                 In --label elements only, if the first character in LABEL is a
                 tilde (~), pango markup may be used.  For example:
                     --label '~This is plain. <b>This is bold.</b>'
sv: ETIKETT följande escape-sekvenser i ETIKETT är unescaped:
    \n newline
    \t tab
    \" "
    \\ \
    I --label element endast, om det första tecknet i märkningen är en
    tilde (~), kan pango uppmärkning användas. Till exempel:
    --label '~Detta är vanlig.<b>Detta är fet.</ b> '

en: 
    In addition to the OPTIONS listed above, --compact or --expand options may be
    added to any element.  Also, a --font option may be used with most element
    types to change the element's font and font size.  For example:
        --input --font "Times New Roman 16" "Default Text"
sv: 
    Utöver de ALTERNATIV som anges ovan, --compact eller --expand alternativen kan läggas
    till någon del. Även --font alternativet kan användas med de flesta
    typer för att ändra elementets teckensnitt och teckenstorlek. Till exempel:
    --input --font "Times New Roman 16" "Standard Text"

en: 
    INTERNAL COMMANDS:
sv: 
    INTERNA KOMMANDON:

en: 
    EXAMPLE WITH COMMANDS:
sv: 
    EXEMPEL MED KOMMANDON:

en:     spacefm -g --label "Enter some text and press Enter:" \
                   --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
                   --label \
                   --button ok
sv: spacefm -g --label "Skriv in lite text och tryck Enter:" \
    --input "" set label2 %%v -- echo '# %%n = %%v' \
    --label \
    --button ok

en: 
    EXAMPLE SCRIPT:
sv: 
    EXEMPEL SKRIPT:

en:     #!%s
        # This script shows a Yes/No dialog
        # Use QUOTED eval to read variables output by SpaceFM Dialog:
        eval "`spacefm -g --label "Are you sure?" --button yes --button no`"
        if [[ "$dialog_pressed" == "button1" ]]; then
            echo "User pressed Yes - take some action"
        else
            echo "User did NOT press Yes - abort"
        fi
sv: #!%s
    # Detta skript visar en Ja/Nej dialog
    # Använd CITERAD eval för att läsa variabler producerat av SpaceFM Dialog:
    eval "` spacefm -g --label "Är du säker?" --button ja --button no` "
    if [["$dialog_pressed" == "button1"]]; then
    echo "Användare tryckte Ja - gör något"
    else
    echo "användaren tryckte inte Ja - avbryt"
    fi

en: 
    For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
sv: 
    För fullständig dokumentation och exempel se SpaceFM Bruksanvisning:

en: spacefm: argument is not valid UTF-8
sv: spacefm: argumentet är inte giltig UTF-8

en: invalid dialog option
sv: ogiltig dialog alternativet

en: Set window title
sv: Ange fönster titel

en: Set window icon
sv: Ange fönster ikon

en: Add a text label
sv: Lägg till en etikett

en: Add STOCK dialog button, or LABEL button with ICON
sv: Lägg till STOCK dialog knapp, eller ETIKETT knapp med IKON

en: Add STOCK button, or LABEL button with ICON anywhere
sv: Lägg till STOCK dialog knapp, eller ETIKETT knapp med IKON varsomhelst

en: Add a text entry
sv: Lägg till en textruta

en: Add a large text entry
sv: Lägg till stor textruta

en: Add a password entry
sv: Lägg till lösenordsruta

en: Add a file or pipe viewer
sv: Lägg till en fil eller pipe visare

en: Add multi-line text editor
sv: Lägg till multi-line text editor

en: Add a checkbox option
sv: Lägg till en kryssruta

en: Add a radio option
sv: Lägg till en radioalternativ

en: Add an icon
sv: Lägg till en ikon

en: Add an image
sv: Lägg till en bild

en: Add a progress bar
sv: Lägg till en förloppsindikator

en: Add a horizontal line separator
sv: Lägg till en horisontell linje separator

en: Add a vertical line separator
sv: Lägg till en vertikal linje separator

en: Automatically close window after DELAY seconds
sv: Stäng automatiskt fönstret efter DELAY sekunder

en: Add a drop-down list.  COMMAND run when clicked.
sv: Lägg till en rullgardinsmenyn. KOMMANDO körs när du klickar.

en: Add a combo list.  COMMAND run when Enter pressed.
sv: Lägg till en kombinationsruta lista. KOMMANDO körs när Enter trycks.

note: ^HIDE   hidden column (must be first) for data return  (int or double or string no progress) use --colwidth=W inside column list
en: Add a list box.  COMMAND run when double-clicked.
sv: Lägg till en listruta. KOMMANDO körs när du dubbelklickar.

en: Add a list box with multiple selections
sv: Lägg till en listruta med flera markeringar

en: Options: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]
sv: Alternativ: [--save] [--dir] [--multi] [--filter F[:F...]]

en: Set base variable name  (Default: "dialog")
sv: Ange basvariabel variabelnamn (Standard: "dialog")

en: Set minimum width, height, padding (-1 = don't change)
sv: Ange minsta bredd, höjd, utfyllnad (-1 = ändra inte)

en: Add following widgets to a horizontal box
sv: Lägg till följande widgetar till en horisontell ruta

en: Add following widgets to a vertical box
sv: Lägg till följande widgetar till en vertikal ruta

en: Close the current box of widgets
sv: Stäng den aktuella rutan med widgets

en: Run COMMAND when a key combination is pressed
sv: Kör KOMMANDO när en tangentkombination trycks

en: Run COMMAND when an element is clicked or focused
sv: Kör KOMMANDO när ett element klickas eller fokuseras

en: Run COMMAND on window close attempt
sv: Kör KOMMANDO vid försök att stänga fönstret

en: Read commands from FILE or PIPE.  COMMAND for init.
sv: Läs kommandon från FIL eller PIPE. KOMMANDO för init.

en: No operation - does nothing but evaluate arguments
sv: Ingen operation - gör ingenting men värderar argumenten

note: exit status ?
en: Close the dialog
sv: Stäng dialogrutan

en: Press button named BUTTON-NAME
sv: Tryck på knappen som heter KNAPP-NAMN

en: Set element NAME to VALUE
sv: Ställ in elementet NAMN till VÄRDE

note: also do for inputs?
en: Select item VALUE (or first/all) in element NAME
sv: Välj objekt VÄRDE (eller första/alla) i elementet NAMN

en: Unselect item VALUE (or all) in element NAME
sv: Avmarkera objekt VÄRDE (eller alla) i elementet NAMN

en: Focus element NAME, or raise dialog window
sv: Fokus elementet NAMN, eller höj dialogruta

en: Hide element NAME
sv: Dölj elementet NAMN

en: Show element NAME if previously hidden
sv: Visa elementet NAMN om tidigare dold

en: Disable element NAME
sv: Inaktivera elementet NAMN

en: Enable element NAME if previously disabled
sv: Aktivera elementet NAMN om tidigare inaktiverat

en: Save files and write source output to FILE
sv: spara filer och skriv källutdata till FIL

en: Open folders in new tab of last window (default)
sv: Öppna kataloger i ny flik i sista fönstret (standard)

en: Open folder in current tab of last used window
sv: Öppna mapp i aktuell flik i senast använda fönstret

en: Don't load saved tabs
sv: Ladda inte sparade flikar

en: Open folders in new window
sv: Öppna kataloger i nytt fönster

en: Open folders in panel 'P' (1-4)
sv: Öppna kataloger i panelen 'P' (1-4)

en: Launch desktop manager daemon
sv: Starta Skrivbordshanterar daemon

en: Show desktop settings
sv: Visa skrivbordsinställningar

en: Show Preferences ('N' is the Pref tab number)
sv: Visa Inställningar ('N' är ett Pref fliknummer)

en: Run as a daemon
sv: Kör som en daemon

en: Use DIR as configuration directory
sv: Använd DIR som konfigurationskatalog

en: Show File Search
sv: Visa filsökning

en: Set desktop wallpaper to FILE
sv: Ställ in skrivbordsbakgrund till FIL

en: Show a custom dialog (See -g help)
sv: Visa en anpassad dialogruta (se -g help)

en: Send a socket command (See -s help)
sv: Skicka ett socket kommando (Se -s help)

en: No function - for compatibility only
sv: Ingen funktion - endast för kompatibilitet

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: [DIR | FILE | URL]...
sv: [DIR | FIL | URL]...

en: Option --config-dir ignored - an instance is already running
sv: Alternativ --config-dir ignoreras - en instans körs redan

en: Option --config-dir contains invalid chars - cannot start
sv: Alternativ --config-dir innehåller ogiltiga tecken - kan inte starta

en: spacefm: --socket-cmd requires an argument
sv: spacefm: --socket-cmd kräver ett argument

en: spacefm: could not create socket
sv: spacefm: kunde inte skapa socket

en: spacefm: could not connect to socket (not running? or DISPLAY not set?)
sv: spacefm: kunde inte ansluta till socket (inte igång eller DISPLAY inte angiven?)

en: spacefm: invalid response from socket
sv: spacefm: ogiltigt svar från socket

note: TRANSLATOR:  These three lines should be limited to 80 chars each
en: SpaceFM socket commands permit external processes (such as command scripts)
    to read and set GUI property values and execute methods inside running SpaceFM
    windows.  To handle events see View|Events in the main menu bar.
sv: SpaceFM socket kommandona tillåter externa processer (såsom kommandoskript)
    att läsa och sätta GUI egenskapsvärden och exekvera metoder inuti körande SpaceFM
    fönster. För att hantera händelser se Visa | Händelser i huvudmenyn.

en: Usage:
sv: Användning:

en: Example:
sv: Exempel:

en: METHODS
    -------
sv: METODER
    -------

en: Sets a property
sv: Ställer in en egenskap

en: Gets a property
sv: Hämtar en egenskap

en: Sets a task property
sv: Ställer in en uppgifts egenskap

en: Gets a task property
sv: Hämtar en uppgifts egenskap

en: Starts a new task
sv: Startar en ny aktivitet

en: Activates a menu item by emitting its shortcut key
sv: Aktiverar ett menyalternativ genom att sända dess genvägsknapp

en: Runs custom command or shows submenu named NAME
sv: Kör eget kommando eller visa undermeny med NAMNET

en: Add asynchronous handler COMMAND to EVENT
sv: Lägg till asynkron hanterar KOMMANDO till HÄNDELSE

en: Add synchronous handler COMMAND to EVENT, replacing default handler
sv: Lägg till asynkron hanterar KOMMANDO till HÄNDELSE, ersätt standard hanterare

en: Remove handler COMMAND from EVENT
sv: Ta bort hanterare KOMMANDO från HÄNDELSE

en: Shows this help reference.  (Also see manual link below.)
sv: Visar denna hjälp referens. (Se även manuallänken nedan.)

en: OPTIONS
    -------
sv: ALTERNATIV
    -------

en: Add options after METHOD to specify a specific window, panel, and/or tab.
sv: Lägg alternativen efter METOD för att ange ett visst fönster, panel, och/eller flik.

en: Otherwise the current tab of the current panel in the last window is used.
sv: Annars används den nuvarande fliken i den nuvarande panelen i senaste fönstret.

en: Specify window.  eg:
sv: Ange fönster. t.ex.:

en: Specify panel 1-4.  eg:
sv: Ange panel 1-4. t.ex.:

en: Specify tab 1-...  eg:
sv: Ange flik 1-... t.ex.:

en: PROPERTIES
    ----------
sv: EGENSKAPER
    ----------

en: Set properties with METHOD 'set', or get the value with 'get'.
sv: Ange egenskaper med METODEN 'set', eller få värdet med 'get'.

en: eg '800x600'
sv: t.ex. '800x600'

en: eg '100x50'
sv: t.ex. '100x50'

en: eg '1024x768'  (read-only)
sv: t.ex. '1024x768' (skrivskyddad)

en: eg '100'
sv: t.ex. '100'

en: Open DIR or default in a new tab
sv: Öppna KAT eller standard i ny flik

en: eg 'Current Status: Example'
sv: t.ex. 'Aktuell status: Exempel'

en: DIR            eg '/etc'
sv: Katalog t.ex. '/etc'

en: [FILENAME...]
sv: [FILNAMN...]

en: [PATTERN]      eg '*.jpg'
sv: [MÖNSTER] t.ex. '*.Jpg'

en: eg 'Some\nlines\nof text'
sv: t.ex. 'Några\nlinjer\nav text'

en: eg '~/copy-file-contents-to-clipboard.txt'
sv: t.ex. '~/kopierafil-innehåll-till-clipboard.txt'

en: FILE...  Files copied to clipboard
sv: FIL... Filer kopierade till urklipp

en: FILE...  Files cut to clipboard
sv: FIL... Filer urklippt till urklipp

en: TASK PROPERTIES
    ---------------
sv: Aktivitetsegenskaper
    ---------------

en: contents of Status task column  (read-only)
sv: innehåll i Status aktivitetskolumn (skrivskyddad)

en: eg 'gtk-open'
sv: t.ex. 'gtk-open'

en: text to show in Count task column
sv: text att visa i räkna aktivitetskolumnen

en: text to show in Folder task column
sv: text att visa i katalog aktivitetskolumnen

en: text to show in Item task column
sv: text att visa i aktivitetskolumnen

en: text to show in To task column
sv: text att visa i till aktivitetskolumnen

en: progress percent (1..100) or '' to pulse
sv: framsteg procent (1..100) eller '' pulsera

en: text to show in Total task column
sv: text att visa i total aktivitetskolumnen

en: text to show in Current task column
sv: text att visa i nuvarande aktivitetskolumnen

en: text to show in CRemain task column
sv: text att visa i återstående aktivitetskolumn

en: text to show in Average task column
sv: text att visa i genomsnitt aktivitetskolumnen

en: text to show in Remain task column
sv: text att visa i kvarvarande aktivitetskolumnen

en: contents of Elapsed task column (read-only)
sv: innehåll i Förfluten aktivitetskolumn (skrivskyddad)

en: contents of Started task column (read-only)
sv: innehåll i Startade aktivitetskolumn (skrivskyddad)

en: COMMAND  command to show a custom task dialog
sv: KOMMANDO kommando för att visa en anpassad aktivitets dialogfönster

en: TASK TYPES
    ----------
sv: AKTIVITETSTYPER
    ----------

en: Run COMMAND in DIR
sv: Kör KOMMANDO i KATALOG

en: Copy|Move|Link FILE(s) or DIR(s) to TARGET dir
sv: Kopiera|Flytta|Länka FIL(er) eller KATALOG(er) till målkatalog

en: Recursively delete FILE(s) or DIR(s)
sv: Rekursivt ta bort FIL(er) eller KATALOG(er)

en: Refresh tab or specified DIR(s)
sv: Uppdatera flik eller specificerade KATALOG(ER)

en: Open FILE in user's or root's text editor
sv: Öppna FIL i användares eller roots texteditor

en: Open URL in user's web browser
sv: Öppna URL i användarens webbläsare

en: Mount DEVICE or URL
sv: Montera ENHET eller URL

en: Unmount DEVICE or mount point DIR
sv: Avmontera ENHET eller monteringskatalog

en: EVENTS
    ------
sv: HÄNDELSER
    ------

en: Instance start        %e
sv: Instans start %e

en: Instance exit         %e
sv: Instans avslut %e

en: Window new            %e %w %p %t
sv: nytt fönster %e %w %p %t

en: Window focus          %e %w %p %t
sv: Fönsterfokus %e %w %p %t

en: Window move/resize    %e %w %p %t
sv: Flytta/ändra storlek %e %w %p %t

en: Mouse click           %e %w %p %t %b %m %f
sv: Musklick %e %w %p %t %b %m %f

en: Window keypress       %e %w %p %t %k %m
sv: Fönster tangenttryckning %e %w %p %t %k %m

en: Window close          %e %w %p %t
sv: Stäng fönster %e %w %p %t

en: Panel focus           %e %w %p %t
sv: Panelfokus %e %w %p %t

en: Panel show/hide       %e %w %p %t %f %v
sv: Visa/göm panel %e %w %p %t %f %v

en: Selection changed     %e %w %p %t
sv: Urval har ändrats %e %w %p %t

en: Tab new               %e %w %p %t
sv: Ny flik %e %w %p %t

en: Tab change dir        %e %w %p %t %d
sv: Flik förändrar katalog %e %w %p %t %d

en: Tab focus             %e %w %p %t
sv: Flikfokus %e %w %p %t

en: Tab close             %e %w %p %t
sv: Stäng flik %e %w %p %t

en: Device change         %e %f %v
sv: Enhet har ändrats %e %f %v

en: Event COMMAND Substitution Variables:
sv: Händelse KOMMANDO substitution Variabler:

en: event type (evt_start|evt_exit|...)
sv: händelsetyp (evt_start|evt_exit|...)

en: window ID
sv: fönster ID

en: panel number (1-4)
sv: panel nummer (1-4)

en: tab number (1-...)
sv: flik nummer (1-...)

en: quoted directory ('/etc')
sv: citerad katalog ('/etc')

en: mouse button (0=double 1=left 2=middle 3=right ...)
sv: musknapp (0=dubbel 1=vänster 2=mitt 3=höger ...)

en: key code  (eg 0x63)
sv: tangentkod (t.ex. 0x63)

en: modifier key (eg 0x4  used with clicks and keypresses)
sv: modifierartangenten (t.ex. 0x4 som används med klick och tangenttryckningar)

en: focus element (panelN|filelist|devices|bookmarks|dirtree|pathbar)
sv: fokus element (panelN | Fillista | enheter | bokmärken | katalogträd | sökvägsrad)

en: focus element is visible (0 or 1, or device state change)
sv: fokus elementet är synligt (0 eller 1, eller enehtsstatus ändras)

en: Examples
sv: Exempel

en: These files have been copied to the clipboard
sv: Dessa filer har kopierats till urklipp

en: For full documentation and examples see the SpaceFM User's Manual:
sv: Fullständig dokumentation och exempel finns i SpaceFM Bruksanvisningen:

en: This build of SpaceFM has desktop integration disabled
sv: Denna kompileringen av SpaceFM har desktop integrationen inaktiverat

en: spacefm: Error: Unable to save session
           %s
sv: spacefm: Fel: Kunde inte spara session
    %s

en: File doesn't exist
sv: Filen finns inte

en: Error
sv: Fel

en: Error: Unable to initialize inotify file change monitor.
    
    Do you have an inotify-capable kernel?
sv: Fel: Gick inte att initiera inotify filövervakning
    
    Har du en inotify-kapabel kärna?

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
sv: Fel: Går inte att upprätta en anslutning med FAM
    
    Har du "FAM" eller "Gamin" installerat och igång?

en: --dialog must be first option
sv: --dialog måste vara första alternativet

en: --socket-cmd must be first option
sv: --socket-cmd måste vara första alternativet

en: SpaceFM requires bash to be installed.  Other shells are NOT equivalent as SpaceFM uses features only found in genuine bash (v4+).
    
    The program %s was not found.  Install bash or use configure option --with-bash-path to specify a custom location at build time.
sv: SpaceFM kräver att bash är installerat. Andra skal är INTE likvärdiga eftersom SpaceFM använder funktioner som bara finns hos äkta bash (v4+).
    
    Programmet %s hittades inte. Installera bash eller använd konfigurera alternativet --with-bash-path för att ange en egen plats vid kompileringen.

en: Don't know how to open the file
sv: Vet inte hur man ska öppna filen

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
sv: Kunde inte öppna filen:
    "%s"
    %s

en: Choose Plugin File
sv: Välj tilläggsfil

note: get url
en: Enter Plugin URL
sv: Skriv in insticksprogram URL

en: Enter SpaceFM Plugin URL:
    
    (wget will be used to download the plugin file)
sv: Skriv in SpaceFM insticksprograms URL:
    
    (wget kommer att användas för att ladda ner insticksprogramfilen)

en: This plugin's filename is invalid.  Please rename it using alpha-numeric ASCII characters and try again.
sv: Detta plugin filnamn är ogiltigt. Byt namn på den med alfanumeriska ASCII-tecken och försök igen.

en: Invalid Plugin Filename
sv: Ogiltigt pluginfilnamn

en: There is already a plugin installed as '%s'.  Overwrite ?
    
    Tip: You can also rename this plugin file to install it under a different name.
sv: Det finns redan en plugin installerad som '%s'. Skriva över?
    
    Tips: Du kan även byta namn på plugin-filen för att installera den under ett annat namn.

en: Overwrite Plugin ?
sv: Skriva över insticksprogram?

en: Error Creating Temp Directory
sv: Fel vid skapandet av temp katalog

en: Unable to create temporary directory
sv: Kunde inte skapa temporär katalog

en: Error: Unable to save session file
    
    ( %s )
sv: Fel: Kunde inte spara sessionsfil
    
    ( %s )

en: Save Session Error
sv: Spara sessionsfel

note: root task
en: Open Root Window
sv: Öppna root fönster

en: Terminal Not Available
sv: Terminal är inte tillgänglig

en: Please set your terminal program in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen ange ditt terminalprogram i Visa | Inställningar | Avancerat

en: Open Terminal
sv: Öppna Terminal

en: Design Mode Help
sv: Designläges hjälp

en: Design Mode allows you to change the name, shortcut key and icon of menu, toolbar and bookmark items, show help for an item, and add your own custom commands and applications.
    
    To open the Design Menu, simply right-click on a menu item, bookmark, or toolbar item.  To open the Design Menu for a submenu, first close the submenu (by clicking on it).
    
    For more information, click the Help button below.
sv: Designläge tillåter dig att ändra namnet, kortkommando och ikonen för menyn, verktygsfält och bokmärke objekt, visa hjälp för ett objekt, och lägg till dina egna kommandon och applikationer.
    
    Om du vill öppna Design Meny, högerklicka helt enkelt på ett menyalternativ, bokmärke, eller objekt i verktygsfältet. Om du vill öppna Design Meny för en undermeny, stäng först undermenyn (genom att klicka på det).
    
    För mer information, klicka på knappen Hjälp nedan.

en: New _Command
sv: Nytt _Kommando

en: Show Panel %d
sv: Visa panel %d

en: _File
sv: _Arkiv

en: _View
sv: _Visa

en: _Devices
sv: _Enheter

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Plugins
sv: _Tillägg

en: _Tools
sv: _Verktyg

note: Help
en: _Help
sv: _Hjälp

en: Error: Unable to save session file.  Do you want to exit without saving?
    
    ( %s )
sv: Fel: Kunde inte spara sessionsfilen. Vill du att avsluta utan att spara?
    
    ( %s )

en: SpaceFM Error
sv: SpaceFM fel

en: Stop all tasks running in this window?
sv: Stoppa alla aktiviteter som körs i det här fönstret?

en: Aborting tasks...
sv: Avslutar aktiviteter...

en:  %s free / %s
sv: %s ledigt / %s

en: %sReading %s ...
sv: %sLäser %s ...

en:    Link → %s
sv: Länk → %s

en:    Link → %s/
sv: Länk → %s/

en:    !Link → %s/ (missing)
sv: !Länk → %s/ (saknas)

en:    Link → %s (%s)
sv: Länk → %s (%s)

en:    !Link → %s (missing)
sv: !Länk → %s (saknas)

en:    !Link → ( error reading target )
sv: !Länk → ( fel vid läsning av mål )

en: hidden | hidden
sv[0]: dold
sv[1]: dold

en: %s%d visible (%s)   %s | %s%d visible (%s)   %s
sv[0]: %s%d synlig (%s) %s
sv[1]: %s%d synlig (%s) %s

en: %s%d item   %s | %s%d items   %s
sv[0]: %s%d objekt %s
sv[1]: %s%d objekt %s

en: Device manager key shortcuts are disabled in HAL mode
sv: Enhetshanterarens genvägar är inaktiverade i HAL-läge

en: Folder
sv: Mapp

en: Item
sv: Objekt

en: To
sv: Till

en: Progress
sv: Förlopp

en: Total
sv: Totalt

en: Started
sv: Startad

en: Elapsed
sv: Förfluten

en: Current
sv: Nuvarande

en: CRemain
sv: AÅterstår

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Remain
sv: Återstår

en: Reorder Columns Help
sv: Ändra ordning Kolumner Hjälp

en: To change the order of the columns, drag the column header to the desired location.
sv: För att ändra ordningen på kolumnerna, dra kolumnrubriken till önskad plats.

en: moving
sv: flyttar

en: copying
sv: kopierar

en: trashing
sv: kastar

en: deleting
sv: tar bort

en: linking
sv: länkar

en: changing
sv: ändrar

en: running
sv: kör

en: %d error %s
sv: %d fel %s

en: %d errors %s
sv: %d fel %s

en: paused
sv: pausad

en: queued
sv: köad

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Permission
sv: Behörighet

en: Owner
sv: Ägare

en: Modified
sv: Ändrad

en: spacefm: invalid socket command
sv: spacefm: ogiltig socket kommando

en: spacefm: invalid option '%s'
sv: spacefm: ogiltigt alternativ '%s'

en: spacefm: option %s requires an argument
sv: spacefm: alternativ %s kräver ett argument

en: spacefm: invalid window
sv: spacefm: ogiltig fönster

en: spacefm: invalid window %s
sv: spacefm: ogiltig fönster %s

en: spacefm: invalid panel %d
sv: spacefm: ogiltig panel %d

en: spacefm: panel %d is not visible
sv: spacefm: panel %d är inte synlig

en: spacefm: invalid tab %d
sv: spacefm: ogiltig flik %d

en: spacefm: command set requires an argument
sv: spacefm: kommandot set kräver ett argument

en: spacefm: invalid %s value
sv: spacefm: ogiltig %s värde

en: spacefm: invalid slider value
sv: spacefm: ogiltig reglage värde

en: spacefm: invalid panel number
sv: spacefm: ogiltig panelnummer

en: spacefm: invalid tab number
sv: spacefm: ogiltig fliknummer

en: spacefm: invalid property %s
sv: spacefm: Ogiltig värde %s

en: spacefm: invalid column width
sv: spacefm: ogiltig kolumnbredd

en: spacefm: invalid column name '%s'
sv: spacefm: ogiltigt kolumnnamn '%s'

en: spacefm: text is not valid UTF-8
sv: spacefm: texten är inte giltig UTF-8

en: spacefm: %s requires a file path
sv: spacefm: %s kräver en sökväg

en: spacefm: error reading file '%s'
sv: spacefm: fel vid läsning av fil '%s'

en: spacefm: file '%s' does not contain valid UTF-8 text
sv: spacefm: file '%s' innehåller inte giltig UTF-8 text

en: spacefm: %s requires a directory path
sv: spacefm: %s kräver en sökväg

en: spacefm: directory '%s' does not exist
sv: spacefm: katalogen '%s' existerar inte

en: spacefm: command %s requires an argument
sv: spacefm: kommandot %s kräver ett argument

en: spacefm: %s requires two arguments
sv: spacefm: %s kräver två argument

en: spacefm: invalid task '%s'
sv: spacefm: ogiltig aktivitet '%s'

en: spacefm: internal task %s is read-only
sv: spacefm: intern aktivitet %s är skrivskyddad

en: spacefm: task property '%s' is read-only
sv: spacefm: aktivitet egenskapen '%s' är skrivskyddad

en: spacefm: invalid queue_state '%s'
sv: spacefm: ogiltig kö tillstånd '%s'

en: spacefm: invalid task property '%s'
sv: spacefm: ogiltig aktivitet värde '%s'

en: spacefm: no such directory '%s'
sv: spacefm: ingen sådan katalog '%s'

en: spacefm: invalid %s task option '%s'
sv: spacefm: ogiltig %s aktivitets alternativ '%s'

en: spacefm: no such file '%s'
sv: spacefm: ingen sådan fil '%s'

en: spacefm: task type %s requires udev build
sv: spacefm: uppgift typ %s kräver udev

en: spacefm: task type %s requires TARGET argument
sv: spacefm: uppgift typ %s kräver MÅL argument

note: not a valid url
en: spacefm: invalid TARGET '%s'
sv: spacefm: ogiltigt MÅL '%s'

en: spacefm: relative path '%s' requires %s option --dir DIR
sv: spacefm: relativ sökväg '%s' kräver %s flaggan --dir DIR

en: spacefm: task type %s requires FILE argument(s)
sv: spacefm: aktivitetstyp %s kräver FIL argument(er)

en: spacefm: invalid task type '%s'
sv: spacefm: ogiltig aktivitetstyp '%s'

en: spacefm: invalid keycode '%s'
sv: spacefm: ogiltig tangentkod '%s'

en: spacefm: custom command or submenu '%s' not found
sv: spacefm: eget kommando eller undermeny '%s' hittades inte

en: spacefm: item '%s' context hidden or disabled
sv: spacefm: objektet '%s' kontext dold eller inaktiverad

en: spacefm: invalid event type '%s'
sv: spacefm: ogiltig händelse typ '%s'

en: spacefm: event handler not found
sv: spacefm: händelsehanterare hittades inte

en: spacefm: invalid socket method '%s'
sv: spacefm: ogiltig socket metod '%s'

en: Default
sv: Standard

en: Choose Desktop Font
sv: välj skrivbordstypsnitt

en: Example Item 0123456789
sv: Exempel post 0123456789

en: Transparency Requirements
sv: Krav på genomskinlighet

en: General Note: For desktop transparency to work, you need to be running a compositing window manager or separate compositor like compton or xcompmgr. You can then use use nitrogen or xwinwrap to set wallpaper on the background.
    
    This message will not repeat.
sv: Allmän anmärkning: För skrivbords transparens ska fungera, måste du köra ett compositing fönsterhanterare eller separat compositer som compton eller xcompmgr. Du kan sedan använda använda nitrogen eller xwinwrap för att ställa in bakgrundsbild på bakgrunden.
    
    Detta meddelande kommer inte att upprepas.

en: Limited Terminal Emulator Selected
sv: Begränsad terminalemulator vald

en: Due to limitations of gnome-terminal, konsole, lxterminal, and urxvtc, use of these terminals with SpaceFM may prevent the Run As Task and Run In Terminal options being used together to run commands.  For example, this may cause protocols mounted in a terminal to fail to automatically open after being mounted.  For full use of SpaceFM's features, selecting another terminal is recommended.
sv: På grund av begränsningar i gnome-terminal, konsole, lxerminal och urxvtc, kan användning av dessa terminaler med SpaceFM förhindra kör som uppgift och kör i terminal alternativ används tillsammans för att köra kommandon. Till exempel, kan detta leda till protokoll monterade i en terminal att misslyckas med att automatiskt öppna efter montering. För fullt utnyttjande av SpaceFM funktioner, rekommenderas att välja en annan terminal.

note: task
en: You will now be asked for your root password to save the root settings for this user to a file in %s/spacefm/  Supplying the password in the next window is recommended.  Because SpaceFM runs some commands as root via su, these settings are best protected by root.
sv: Du kommer nu att bli tillfrågad om ditt root-lösenord för att spara de grundläggande inställningarna för den här användaren till en fil i %s/spacefm/ Ange lösenordet i nästa fönster rekommenderas. Eftersom SpaceFM kör vissa kommandon som root via SU, är dessa inställningar bäst skyddade av root.

en: Save Root Settings
sv: Spara root inställningar

note: also in aboutdlg.ui
en: Enter program or bash command line:
    
    Use:
    	%%F	selected files  or  %%f first selected file
    	%%N	selected filenames  or  %%n first selected filename
    	%%d	current directory
    	%%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%%m	device mount point (eg /media/dvd);  %%l device label
    	%%b	selected bookmark
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
sv: Ange program eller bash kommandorad:
    
    Användning:
    	%%F 	 valda filer eller %%f första vald fil
    	%%N 	 valda filnamn eller %%n första valda filnamn
    	%%d 	 nuvarande katalog
    	%%v 	 valda enheten (t.ex. /dev/sda1)
    	%%m 	 enhet monteringspunkt (t.ex. /media/dvd); %%l enhetsetikett
    	%%b 	 valda bokmärket
    	%%t 	 valda uppgiften katalog,%% p uppgift pid
    	%%a 	 menyalternativ värde
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command osv.

en: Enter an icon name, icon file path, or stock item name:
    
    Or click Choose to select an icon.  Not all icons may work properly due to various issues.
sv: Ange ett ikon namn, ikon sökväg eller stock namn:
    
    Eller klicka på Välj för att välja en ikon. Inte alla ikoner fungerar korrekt på grund av olika problem.

en: Enter item name:
    
    Precede a character with an underscore (_) to underline that character as a shortcut key if desired.
sv: Ange objektnamn:
    
    Föregå ett tecken med ett understreck (_) för att understryka ett tecken som kortkommando om så önskas.

en: Enter new item name:
    
    Precede a character with an underscore (_) to underline that character as a shortcut key if desired.
    
    TIP: To change this item later, right-click on the item to open the Design Menu.
sv: Ange nytt objekt namn:
    
    Föregå ett tecken med ett understreck (_) för att understryka ett tecken som kortkommando om så önskas.
    
    TIPS: Om du vill ändra detta objekt senare, högerklicka på objektet för att öppna Design menyn.

en: Show Devices
sv: Visa enheter

en: Show Bookmarks
sv: Visa bokmärken

en: Show Tree
sv: Visa träd

en: Home
sv: Hem

en: Up
sv: Upp

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back History
sv: Bakåthistorik

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward History
sv: Framåthistorik

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Tab Here
sv: Ny flik här

en: Show Hidden
sv: Visa dolda

en: Large Icons
sv: Stora ikoner

en: %s: %s contains invalid characters - ignored
sv: %s: %s innehåller ogiltiga tecken - ignorerades

en: %s: tmp_dir '%s' does not exist - reverting to %s
sv: %s: tmp_dir '%s' finns inte - återgår till %s

en: file not found
sv: fil hittades inte

en: Ignore _Hide Policy
sv: Ignorera _göm policy

en: Ignore _No Policy
sv: Ignorera i_ngen policy

en: _Stop
sv: _Stopp

en: Show _Manager
sv: Visa ha_nteraren

note: set->x  used for task man height >=0.9.4
en: Auto-_Hide Manager
sv: Göm automatiskt _hanteraren

en: Err_ors
sv: Fe_l

en: Current Re_main
sv: Aktuell åte_rstående

en: A_verage Remain
sv: Gen_omsnittligt återstående

en: _Folder
sv: _Katalog

en: _Detailed Stats
sv: _Detaljerad statistik

en: Remo_ve / Eject
sv: Ta bo_rt / Mata ut

note: Note: this is the last config version which should require menu_label changes of this nature due to defaults no longer being saved in session file New > Import >
en: _Import
sv: _Importera

en: _Task Manager
sv: Ak_tivitets hanterare

note: for rename dialog
en: F_ilename
sv: F_ilnamn

en: Typ_e
sv: T_yp

en: Ta_rget
sv: M_ål

en: Te_mplate
sv: _Mall

note: Change Save Session to Open URL - remove custom label/icon was previously used for 'Save Session' < 0.9.4 as XSET_MENU_NORMAL
en: Open _URL
sv: Öppna _URL

note: General
en: # SpaceFM Session File
    
    # THIS FILE IS NOT DESIGNED TO BE EDITED - it will be read and OVERWRITTEN
    
    # If you delete all session* files, SpaceFM will be reset to factory defaults.
sv: # SpaceFM Session Fil
    
    # Den här filen är inte avsedd att redigeras - det kommer att läsas och skrivas över
    
    # Om du tar bort alla sessions* filer, kommer SpaceFM återställas till fabriksinställningarna.

en: Error saving file
sv: Fel vid sparande av fil

en: SpaceFM Error: Unable to autosave session file ( %s )
sv: SpaceFM Fel: Kunde inte autospara sessionsfilen (%s)

en: 
    Selected Menu Item '%s' As Handler
sv: 
    Välj menyobjekt '%s' som hanterare

en: Error reading root settings from %s/spacefm/  Commands run as root may present a security risk
sv: Fel vid läsning av root inställningar från %s/spacefm/ Kommandon som körs som root kan utgöra en säkerhetsrisk

en: No root settings found in %s/spacefm/  Setting a root editor in Preferences should remove this warning on startup.   Otherwise commands run as root may present a security risk.
sv: Inga root inställningar hittades i %s/spacefm/ Inställning av en root editor i Inställningar bör ta bort denna varning vid start. Annars kan kommandon som körs som root kan utgöra en säkerhetsrisk.

en: Help Not Available
sv: Hjälp inte tillgänglig

en: This plugin does not include a README file.
sv: Denna plugin inkluderar inte en README-fil.

en: Create README
sv: Skapa README

en: No README file exists for this command.
    
    Create a default README file for you to fill in?
sv: Ingen README fil finns för detta kommando.
    
    Skapa en standard README fil åt dig att fylla i?

en: Creation Failed
sv: Skapandet misslyckades

en: An error occurred creating a README file for this command.
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av README-filen för detta kommando.

en: An error occurred copying command files
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid kopiering av kommando filer
    
    %s

note: due to dialog run causes low level thread lock
en: Copy Command Error
sv: Kopiera kommando fel

en: An error occurred copying command data files
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid kopiering av kommando datafiler
    
    %s

en: Error reading plugin file %s
sv: Fel vid läsning av plugin-fil %s

en: The imported plugin folder does not contain a valid plugin.
    
    (%s/)
sv: Den importerade plugin mappen innehåller inte ett giltigt plugin.
    
    (% s/)

en: Invalid Plugin
sv: Ogiltig plugin

en: The '%s' plugin has been copied to the design clipboard.  Use View|Design Mode to paste it into a menu.
    
    Because it has not been installed, this plugin will not appear in the Plugins menu.
sv: Denna '%s' plugin har kopierats till design urklipp. Använd Visa|Designläge för att klistra in en meny 
    
    Eftersom det inte har installerats, kommer denna plugin inte visas i Plugins-menyn.

en: The '%s' plugin has been copied to the design clipboard.  Use View|Design Mode to paste it into a menu.
    
    Because it has not been installed, this plugin will not appear in the Plugins menu, and its contents are not protected by root (once pasted it will be saved with normal ownership).
    
    If this plugin contains su commands or will be run as root, installing it to and running it only from the Plugins menu is recommended to improve your system security.
sv: Plugin '%s' har kopierats till design urklipp. Använd Visa|Designläge för att klistra in en meny 
    
    Eftersom den inte har installerats, kommer denna plugin inte att visas i Plugin-menyn och dess innehåll skyddas inte av root (har den en gång klistrats in kommer den att sparas med normalt ägande). 
    
    Om denna plugin innehåller su kommandon eller kommer den att köras som root, installera och kör det endast från Plugin-menyn rekommenderas för att förbättra säkerheten i ditt system.

en: Uninstall the '%s' plugin?
    
    ( %s )
sv: Avinstallera '%s' plugin?
    
    ( %s )

en: Uninstall Plugin
sv: Avinstallera tillägg

note: task
en: Install Plugin
sv: Installera tillägg

en: Save As Plugin File
sv: Spara som tilläggsfil

note: tar and delete tmp files task
en: Export Plugin
sv: Eportera tillägg

en: Export Error
sv: Exportfel

en: Unable to create temporary files
sv: Kunde inte skapa temporärfiler

en: Bookmark target '%s' is missing or invalid.
sv: Bokmärkes målet '%s' saknas eller är ogiltig.

en: Invalid Bookmark Target
sv: Ogiltigt bokmärkesmål

en: Change Item Name
sv: Ändra objektnamn

en: Editor Not Set
sv: Editor är inte angivet

en: Please set your editor in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen ange din redaktör Visa | Inställningar | Avancerat

en: Root Editor Not Set
sv: Root Editor är inte angivet

en: Please set root's editor in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen ange roots editor i Visa | Inställningar | Avancerat

note: task
en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: User's Manual Not Found
sv: Bruksanvisning hittades inte

en: Read the user's manual online?
    
    The local copy of the SpaceFM user's manual was not found.  Click Yes to read it online, or click No and then set the correct location in Help|Options|Manual Location.
sv: Läsa bruksanvisningen på nätet?
    
    Den lokala kopian av SpaceFM bruksanvisningen hittades inte. Klicka på Ja för att läsa den på nätet, eller klicka på Nej och sedan ange rätt plats i Hjälp | Alternativ | Manual Plats.

en: Manual Opened ?
sv: Manual öppnad?

en: The SpaceFM user's manual should have opened in your browser.  If it didn't open, or if you would like to use a different browser, set your browser in Help|Options|Browser.
    
    This message will not repeat.
sv: SpaceFM bruksanvisningen borde ha öppnats i din webbläsare. Om den inte öppnas, eller om du vill använda en annan webbläsare, ställ in din webbläsare i Hjälp | Alternativ | Webbläsare.
    
    Detta meddelande kommer inte att upprepas.

en: ( none )
sv: ( ingen )

en: 	%s
    	Keycode: %#4x  Modifier: %#x
    
    %s is already assigned to '%s'.
    
    Press a different key or click Set to replace the current key assignment.
sv: 	%s
    	Keycode: %#4x Modifier: %#x
    
    %s är redan tilldelad till '%s'.
    
    Tryck på en annan tangent eller klicka på Ange för att ersätta den nuvarande tangenttilldelningen.

en: 	%s
    	Keycode: %#4x [%#4x]  Modifier: %#x
    
    %s is already assigned to '%s'.
    
    Press a different key or click Set to replace the current key assignment.
sv: 	%s
    	Keycode: %#4x [%#4x] Modifier: %#x
    
    %s är redan tilldelad "%s".
    
    Tryck på en annan tangent eller klicka på Ställ in för att ersätta den nuvarande nyckeltilldelning.

en: Press your key combination for item '%s' then click Set.  To remove the current key assignment, click Unset.
sv: Tryck din tangentkombinationen för posten '%s' och klicka sedan på Ställ in. För att ta bort den aktuella nyckeltilldelning klickar Nollställ.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unset
sv: Nollställ

en: Set
sv: Ange

en: Set Key
sv: Ange tangentkombination

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog. Special hack to add an icon chooser button when this dialog is called * to set icons - see xset_menu_cb() and set init "main_icon" * and xset_d
en: Set Icon
sv: Sätt ikon

en: Edit Command Line
sv: Redigera kommandoraden

en: Choose Custom Executable
sv: Välj anpassad körbar fil

en: Run As User
sv: Kör som användare

en: Run this command as username:
    
    ( Leave blank for current user )
sv: Kör detta kommando som:
    
    (Lämna blankt för nuvarande användare)

en: You are adding a custom command to the Default menu item.  This item will automatically have a pre-context - it will only appear when the MIME type of the first selected file matches the current type '%s'.
    
    Add commands or menus here which you only want to appear for this one MIME type.
sv: Du lägger till ett anpassat kommando till Standard menyalternativet. Denna post kommer automatiskt att få ett pre-sammanhang - det kommer bara att visas när den MIME-typen för den första valda filen matchar den aktuella typen '% s'.
    
    Lägg kommandon eller menyer här som du bara vill ska visas för den här MIME-typ.

en: New Context Command
sv: Ny kontext Kommando

en: Set Item Name
sv: Ange föremålsnamn

en: Choose Folder
sv: Välj katalog

en: You are adding a custom submenu to the Default menu item.  This item will automatically have a pre-context - it will only appear when the MIME type of the first selected file matches the current type '%s'.
    
    Add commands or menus here which you only want to appear for this one MIME type.
sv: Du lägger till en anpassad undermeny till Standard menyalternativet. Denna post kommer automatiskt att få en pre-sammanhang - den kommer bara att visas när den MIME-typen för den första valda filen matchar den aktuella typen '%s'.
    
    Lägg kommandon eller menyer här som du bara vill ska visas för den här MIME-typen.

en: (none)
sv: (ingen)

en: Set Submenu Name
sv: Ange undermenynamn

en: Enter submenu name:
    
    Precede a character with an underscore (_) to underline that character as a shortcut key if desired.
sv: Ange undermeny namn:
    
    Föregå ett tecken med ett understreck (_) för att understryka ett tecknet som ett kortkommando om så önskas.

en: New _Submenu
sv: Ny _undermeny

en: GTK bookmarks (%s) will be imported into the current or selected submenu.  Note that importing large numbers of bookmarks (eg more than 500) may impact performance.
sv: GTK bokmärken (%s) kommer att importeras till nuvarande eller vald undermeny. Observera att importera ett stort antal bokmärken (t.ex. mer än 500) kan påverka prestandan.

en: Import GTK Bookmarks
sv: Importera GTK bokmärken

en: ( no name )
sv: (inget namn)

en: Permanently remove the '%s' SUBMENU AND ALL ITEMS WITHIN IT?
    
    This action will delete all settings and files associated with these items.
sv: Permanent ta bort '%s' UNDERMENY OCH ALLA OBJEKT I DEN?
    
    Denna åtgärd kommer att radera alla inställningar och filer associerade med dessa objekt.

en: Permanently remove the '%s' item?
    
    This action will delete all settings and files associated with this item.
sv: Permanent ta bort '%s' objekten?
    
    Denna åtgärd kommer att radera alla inställningar och filer som hör till detta objekt.

en: Confirm Remove
sv: Bekräfta borttagning

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Dialog Message
sv: Dialog meddelande

en: Enter the message to be displayed in this dialog:
    
    Use:
    	\n	newline
    	\t	tab
sv: Ange meddelandet som ska visas i den här dialogrutan:
    
    Användning:
    	\n	ny rad
    	\t	tabb

note: Cut EDIT
en: Cu_t
sv: Klipp _ut

note: Copy
en: _Copy
sv: _Kopiera

note: Paste
en: _Paste
sv: Klistra _in

note: Remove gtk_widget_add_accelerator( newitem, "activate", accel_group, GDK_k, GDK_CONTROL_MASK, GTK_ACCEL_VISIBLE); menu is shown from right-click on list Treeview widgets list buttons
en: _Remove
sv: _Ta bort

note: Export
en: E_xport
sv: E_xportera

note: // New submenu
en: _New
sv: _Ny

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
sv: _Bokmärken

note: New > Application
en: _Application
sv: Progr_am

note: New > Command
en: _Command
sv: _Kommando

note: New > Submenu
en: Sub_menu
sv: Under_meny

note: New > Separator
en: S_eparator
sv: Avgränsar_e

en: _GTK Bookmarks
sv: _GTK bokmärken

note: "Add" submenu for builtin tool items
en: _Add
sv: Lä_gg till

en: T_ooltips
sv: V_erktygstips

note: Key
en: _Key Shortcut
sv: Tangentgenväg

note: edit as user
en: _Edit Script
sv: _Redigera skript

note: edit as root
en: E_dit As Root
sv: _Redigera som root

note: edit command line
en: _Edit Command
sv: _Redigera kommando

note: Properties
en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Choose Icon
sv: Välj ikon

en: _Edit
sv: _Redigera

note: Note: xset_text_dialog uses the title passed to know this is an icon chooser, so it adds a Choose button.  If you change the title, change xset_text_dialog.
en: Set Window Icon
sv: Ange fönsterikon

en: C_hoose
sv: V_älj

en: _Default
sv: Stan_dard

en: Your input is invalid because it contains linefeeds
sv: Din inmatning är ogiltig eftersom den innehåller radmatningar

en: _Unset
sv: _Nollställ

en: _Unmount
sv: A_vmontera

en: Re_load
sv: _Ladda om

en: _Sync
sv: _Synkronisera

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: Devices|Open|]
en: Open In _Tab
sv: Öppna i _flik

en: _Mount
sv: _Montera

en: Re_/mount
sv: Åter_/montera

en: _Label
sv: E_tikett

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: _Edit fstab
sv: R_edigera fstab

en: Edit u_devil.conf
sv: Redigera u_devil.conf

en: _Backup
sv: _Backupp

en: _Restore
sv: Åte_rställ

en: _From File
sv: _Från fil

en: File _Info
sv: Fil _info

en: Setti_ngs
sv: I_nställningar

note: dev settings
en: S_how
sv: _Visa

en: _Internal Drives
sv: _Interna enheter

en: _Empty Drives
sv: Toma _enheter

en: _Partition Tables
sv: _Partitions tabell

en: Mounted _Networks
sv: Monterade _nätverk

en: Mounted _Other
sv: M_onterad övrigt

en: _Volumes...
sv: _Volymer...

en: Show/Hide Volumes
sv: Visa/Göm volymer

en: To force showing or hiding of some volumes, overriding other settings, you can specify the devices, volume labels, or device IDs in the space-separated list below.
    
    Example:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    This would cause /dev/sdd1 and the OCZ device to be shown, and the volume with label "Label With Space" to be hidden.
    
    There must be a space between entries and a plus or minus sign directly before each item.  This list is case-sensitive.
sv: Att tvinga visa eller dölj vissa volymer, för att tvinga andra inställningar kan du ange enheterna, etiketter volym eller ID enhet i blankstegsavgränsad listan nedanför.
    
    Exempel: + /dev/sdd1 -etikett med mellanslag +ata-OCZ-part4
    Detta skulle leda till att /dev/sdd1 och OCZ enheten ska visas, och volymen med etiketten "etikett med mellanslag" skall döljas.
    
    Det måste finnas ett utrymme mellan aktörer och ett plus-eller minustecken direkt innan varje föremål. Denna lista är skiftlägeskänsligt.

en: _Display Name
sv: V_isa namn

en: Set Display Name Format
sv: Ange visningsnamns format

en: Enter device display name format:
    
    Use:
    	%%v	device filename (eg sdd1)
    	%%s	total size (eg 800G)
    	%%t	fstype (eg ext4)
    	%%l	volume label (eg Label or [no media])
    	%%m	mount point if mounted, or ---
    	%%i	device ID
    	%%n	major:minor device numbers (eg 15:3)
sv: Ange enhet visningsnamn format:
    
    Användning:
    	 %%v	enhet filnamn (t.ex. sdd1)
    	 %%s	total storlek (t.ex. 800 G)
    	 %%t	fstyp (t.ex. ext4)
    	 %%l	volume etikett (t.ex. Etikett eller [inget media])
    	 %% m	monterings punkt om monterat, eller---
    	 %%i	enhets ID
    	 %%n	major:minor enhetsnummer (t.ex. 15: 3)

en: _Auto Mount
sv: _Automontera

en: Mount _Optical
sv: Montera _optiska

en: _Mount Removable
sv: _Montera flyttbara

en: Mount _Volumes...
sv: Montera _volym...

en: Auto-Mount Volumes
sv: Automontera volymer

en: To force or prevent automounting of some volumes, overriding other settings, you can specify the devices, volume labels, or device IDs in the space-separated list below.
    
    Example:  +/dev/sdd1 -Label With Space +ata-OCZ-part4
    This would cause /dev/sdd1 and the OCZ device to be auto-mounted when detected, and the volume with label "Label With Space" to be ignored.
    
    There must be a space between entries and a plus or minus sign directly before each item.  This list is case-sensitive.
sv: Att tvinga eller förhindra automounting av vissa volymer, tvingande andra inställningar kan du ange enheterna, etiketter volym eller ID enhet i blankstegsavgränsad listan nedan. 
    
    Exempel: + / dev/sdd1 -etikett med mellanslag +ata-OCZ-part4 
    Detta skulle leda till att /dev/sdd1 och OCZ enheten skall vara automatiskt monterad när de upptäcks, och volymen med etiketten "etikett med mellanslag" kommer att ignoreras. 
    
    Det måste finnas ett utrymme mellan aktörer och ett plus-eller minustecken direkt innan varje föremål. Denna lista är skiftlägeskänsligt.

en: Mount _Dirs...
sv: Montera kataloger...

en: Automatic Mount Point Dirs
sv: Automatisk monteringskataloger

en: Enter the directory where SpaceFM should automatically create mount point directories for fuse and similar filesystems (%%a in handler commands).  This directory must exist and be user-writable (do NOT use /media), and empty subdirectories will be removed.  If left blank, ~/.cache/spacefm/ (or $XDG_CACHE_HOME/spacefm/) is used.
    
    Note that some handlers or mount programs may not obey this setting.
sv: Ange katalogen där SpaceFM automatiskt ska skapa monteringskataloger för fuse och liknande filsystem (%%a i handler kommandon). Denna katalog måste existera och vara skrivbar av användare (använd INTE /media), och tomma underkataloger kommer att tas bort. Om det lämnas tomt används, ~/.cache/spacefm/ (eller $XDG_CACHE_HOME/spacefm/).
    
    Observera att vissa hanterare eller monteringsprogram kanske inte lyder denna inställning.

en: Open _Tab
sv: Öppna _flik

en: _Unmount On Exit
sv: A_vmontera vid avslut

en: Auto _Run
sv: Kö_r automatiskt

en: On _Mount
sv: Vid _montering

en: Auto Run On Mount
sv: Kör automatiskt vid montering

en: Enter program or bash command line to be run automatically after a removable drive or data disc is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en flyttbar enhet eller dataskiva automatiskt monteras:
    
    Användning:
    	%%v		enhet (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhet monteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: On _Audio CD
sv: Vid ljudskiv_a

en: Auto Run On Audio CD
sv: Kör automatiskt vid ljudskiva

en: Enter program or bash command line to be run automatically when an audio CD is inserted in a qualified device:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en CD sätts i en kvalificerad enhet:
    
    Användning:
    	%%v		enhet (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhet monteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: On _Video DVD
sv: Vid _video DVD

en: Auto Run On Video DVD
sv: Kör automatiskt vid video DVD

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a video DVD is auto-mounted:
    
    Use:
    	%%v	device (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en video-DVD automatiskt monteras: 
    
    Användning:
    	%%v		enhet (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhet monteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: On _Insert
sv: Vid _insättning

en: Auto Run On Insert
sv: Kör automatiskt vid insättning

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is inserted:
    
    Use:
    	%%v	device added (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en enhet sätts in:
    
    Användning:
    	%%v		enhet läggs till (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhetmonteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: On _Unmount
sv: Vid a_vmontering

en: Auto Run On Unmount
sv: Automatisk körning vid avmontering

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is unmounted by any means:
    
    Use:
    	%%v	device unmounted (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en enhet avmonteras på något sätt:
    
    Användning:
    	%%v		enhet omonterade (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhet monteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: On _Remove
sv: Vid bo_rttagning

en: Auto Run On Remove
sv: Kör automatiskt vid borttagning

en: Enter program or bash command line to be run automatically when any device is removed (ejection of media does not qualify):
    
    Use:
    	%%v	device removed (eg /dev/sda1)
    	%%l	device label
    	%%m	device mount point (eg /media/disk)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en enhet tas bort (utmatning av media inte kvalificerat):
    
    Användning:
    	%%v		enhet bort (t.ex. /dev/sda1)
    	%%L		enhetsetikett
    	%%m	enhet monteringspunkt (t.ex. /media/disk)

en: _Mount Options
sv: _Monterings alternativ

en: Enter your comma- or space-separated list of default mount options below (%%o in handlers).
    
    In addition to regular options, you can also specify options to be added or removed for a specific filesystem type by using the form OPTION+FSTYPE or OPTION-FSTYPE.
    
    Example:  nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    This will add nosuid and noatime for all filesystem types, add sync for vfat and ntfs only, and remove noatime for ext4.
    
    Note: Some options, such as nosuid, may be added by the mount program even if you don't include them.  Options in fstab take precedence.  pmount and some handlers may ignore options set here.
sv: Ange ditt komma eller mellanslags separerad lista på standardmonteringsalternativ nedan (%%o hanterare).
    
    Förutom vanliga alternativ, kan du även ange alternativ som ska läggas till eller tas bort för ett visst filsystem genom att använda formatet ALTERNATIV+filsystemstyp eller ALTERNATIV-filsystemstyp.
    
    Exempel: nosuid, synk+vfat, synk+ntfs, noatime, noatime-ext4
    Detta kommer att lägga nosuid och noatime för alla filsystemstyper, lägga till synk för vfat och endast ntfs och ta bort noatime för ext4.
    
    Obs! Vissa alternativ, t.ex. nosuid, kan läggas till av monteringsprogrammet även om du inte inkludera dem. Alternativ i fstab har företräde. pmount och vissa hanterare kan ignorera alternativen här.

en: Default Mount Options
sv: Standard monteringsalternativ

en: Re/mount With Options
sv: Åter/Montera med alternativ

en: Device will be (re)mounted using the options below.
    
    In addition to regular options, you can also specify options to be added or removed for a specific filesystem type by using the form OPTION+FSTYPE or OPTION-FSTYPE.
    
    Example:  nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    This will add nosuid and noatime for all filesystem types, add sync for vfat and ntfs only, and remove noatime for ext4.
    
    Note: Some options, such as nosuid, may be added by the mount program even if you don't include them.  Options in fstab take precedence.  pmount ignores options set here.
sv: Enhet kommer att (åter)monteras med hjälp av alternativen nedan.
    
    Utöver ordinarie alternativ, kan du även ange alternativ som ska läggas till eller tas bort för ett visst filsystem genom att använda formuläret OPTION+FSTYPE eller OPTION-FSTYPE.
    
    Exempel: nosuid, sync+vfat, sync+ntfs, noatime, noatime-ext4
    Detta kommer att lägga nosuid och noatime för alla filsystem typer, tillsätt sync för vfat och ntfs bara, och ta bort noatime för ext4.
    
    Obs: Vissa alternativ, såsom nosuid, kan läggas till av mount-programmet även om du inte inkludera dem. Alternativ i fstab har företräde. pmount ignorerar alternativen här.

en: _Change Detection
sv: Ändra detektering

en: Enter your comma- or space-separated list of filesystems which should NOT be monitored for changes.  This setting only affects non-block devices (such as nfs or fuse), and is usually used to prevent SpaceFM becoming unresponsive with network filesystems.  Loading of thumbnails will also be disabled.
sv: Ange ditt komma eller mellanslag separerad lista av filsystem som inte ska övervakas för förändringar. Den här inställningen påverkar endast icke-blockenheter (exempelvis nfs eller fuse), och används vanligen för att förhindra SpaceFM att inte svarar med nätverksfilsystem. Laddning av miniatyrer kommer också att inaktiveras.

en: Change Detection Blacklist
sv: Ändra detekteringssvartlista

note: Removed 0.9.4 set = xset_set( "dev_mount_cmd", "lbl", _("Mount _Command") ); set->menu_style = XSET_MENU_STRING; xset_set_set( set, "desc", _("Enter the command to mount a device:\n\nUse:\n\t%%v\tdevice file ( eg /dev/sda5 )\n\t%%o\tvolume- specific mount options\n\nudevil:\t/usr/bin/udevil mount -o
en: _Device Handlers
sv: _Enhetshanterare

en: _Protocol Handlers
sv: _Protokollhanterare

en: _Icon
sv: _Ikon

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Optical Mounted
sv: Optisk monterad

en: Optical Has Media
sv: Optisk har media

en: Optical No Media
sv: Optisk inget media

en: Floppy Mounted
sv: Diskett monterad

en: Floppy Unmounted
sv: Diskett avmonterad

en: Removable Mounted
sv: Flyttbar monterad

en: Removable Unmounted
sv: Flyttbar avmonterad

en: Internal Mounted
sv: Interna monterad

en: Internal Unmounted
sv: Interna avmonterad

en: Mounted Network
sv: Monterade nätverk

en: Mounted Other
sv: Monterad övrigt

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: Bookmark _Icon
sv: Bokmärkes_ikon

en: Sub_menu Icon
sv: Under_menyikon

en: _Show Bookmarks
sv: Vi_sa bokmärken

en: New _Bookmark
sv: Nytt _bokmärke

note: Rename/Move Dialog
en: _Name
sv: _Namn

en: _Parent
sv: _Föregående

en: P_ath
sv: Sök_väg

en: _Option
sv: _Alternativ

en: _Link
sv: _Länk

en: Copy _Target
sv: Kopiera _mål

en: Lin_k Target
sv: Län_k mål

en: _As Root
sv: S_om root

en: _Font
sv: _Teckensnitt

en: Move Dialog Font
sv: Flytta dialog teckensnitt

en: /home/user/Example Filename.ext
sv: /home/user/Exempel filnamn.ext

en: _Confirm Create
sv: Bekräfta s_kapa

en: Highlight _Bar
sv: Markerings_färg statusrad

en: Status Bar Highlight Color
sv: Färg på markerad statusrad

en: Highlight _Text
sv: Markera _text

en: Status Bar Text Highlight Color
sv: Textfärg på statusrad

en: _Middle Click
sv: _Mellanklick

en: Copy _Name
sv: Kopiera _namn

en: Copy _Path
sv: Kopiera _sökväg

en: _Hide Panel
sv: _Dölj panel

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: R_oot Window
sv: R_ootfönster

en: _File Search
sv: _Filsökning

note: discovery notification
en: _Root Terminal
sv: _Root terminal

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Enter URL in the format:
    	PROTOCOL://USERNAME:PASSWORD@HOST:PORT/SHARE
    
    Examples:
    	ftp://mirrors.kernel.org
    	smb://user:pass@10.0.0.1:50/docs
    	ssh://user@sys.domain
    
    Including a password is unsafe.  To bookmark a URL, right-click on the mounted network in Devices and select Bookmark.
sv: Ange URL i formatet: 
    	PROTOKOLL://användarnamn:lösenord@HOST:PORT/UTDELNING
    
    Exempel: 
    	ftp://mirrors.kernel.org
    	smb://user:pass@10.0.0.1:50/docs
    	ssh://user@sys.domain
    
    Inklusive ett lösenord är osäkert. För att bokmärka en URL, högerklicka på dett monterade nätverket i Enheter och välj Bokmärk.

en: Save Ta_bs
sv: Spara _flikar

en: E_xit
sv: A_vsluta

en: Panel _Bar
sv: Panel _verktygsrad

en: F_ocus
sv: F_okus

en: _Prev
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

note: xset_set( "panel_left", "lbl", _("_Left") ); xset_set( "panel_right", "lbl", _("_Right") ); xset_set( "panel_top", "lbl", _("_Top") ); xset_set( "panel_bottom", "lbl", _("_Bottom") );
en: _Hide
sv: _Göm

en: _Event Manager
sv: Händ_elsehanterare

en: _Instance
sv: _Instans

en: _Startup
sv: Upp_start

en: Set Instance Startup Command
sv: Ställ in instans Startkommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a SpaceFM instance starts:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_start)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en SpaceFM instans startar:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_start)

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: Set Instance Exit Command
sv: Ställ in Kommando vid instans avslut

en: Enter program or bash command line to be run automatically when a SpaceFM instance exits:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_exit)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en SpaceFM instans avslutas:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_exit)

en: _Window
sv: _Fönster

[ctx: View|Events|Window|]
en: _New
sv: _Ny

en: Set New Window Command
sv: Ange nytt fönster kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a new SpaceFM window is opened:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_new)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommandorad som ska köras automatiskt varje gång ett nytt SpaceFM öppnas:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_win_new)
    	%%w	fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	fliken
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

en: _Focus
sv: _Fokus

en: Set Window Focus Command
sv: Ange fönsterfokus kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommandorad som ska köras automatiskt när en SpaceFM fönster får fokus:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_win_focus)
    	%%w	fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	fliken
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

en: _Move/Resize
sv: _Flytta/Ändra storlek

en: Set Window Move/Resize Command
sv: Ange fönste flytta/ändra storlek kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window is moved or resized:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_move)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
    
    Note: This command may be run multiple times during resize.
sv: Ange program eller bash kommandorad som ska köras automatiskt när en SpaceFM fönster flyttas eller ändrar storlek:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_win_move) 
    	%%w	fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	fliken
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.
    
    Notera: Detta kommando kan köras flera gånger under storleksändring.

en: _Click
sv: Kli_ck

en: Set Click Command
sv: Sätt click kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever the mouse is clicked:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_click)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%b	button  (mouse button pressed)
    	%%m	modifier  (modifier keys)
    	%%f	focus  (element which received the click)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command when no asterisk prefix is used.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.  For example:
    *if [ "%%b" != "2" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nMiddle button was clicked in %%f" --button ok &
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när musen klickas:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_win_click)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    	%%b 	 knapp (musknappen nedtryckt)
    	%%m 	 modifierare (specialtangenter)
    	%%f 	 fokus (element som fått klick)
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando när ingen asterisk prefix används.
    
    Prefixa ditt kommando med en asterisk (*) och villkorligt returnera 0 exit status för att hämma standardhanterare. Till exempel:
    *if [ "%%b" != "2" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nMitt knappen tryktes ner %%f" --button ok &

en: _Keypress
sv: _Knapptryckning

en: Set Window Keypress Command
sv: Ange fönster tangenttryckning kommanfo

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a key is pressed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_key)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%k	key code  (key pressed)
    	%%m	modifier  (modifier keys)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command when no asterisk prefix is used.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.  For example:
    *if [ "%%k" != "0xffc5" ]; then exit 1; fi; spacefm -g --label "\nKey F8 was pressed." --button ok &
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt varje gång en knapp trycks:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_win_key)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    	%%k 	 nyckelkod (knapp intryckt)
    	%%m 	 modifierare (specialtangenter)
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando när ingen asterisk prefix används.
    
    Prefixa ditt kommando med en asterisk (*) och villkorligt returnera 0 exit status för att hämma standardhanterare. Till exempel:
    *if ["%%k" != "0xffc5"], then exit 1, fi, spacefm -g --label "\nkey F8 trycktes" --button OK &

en: Cl_ose
sv: S_täng

en: Set Window Close Command
sv: Sätt stäng fönster kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a SpaceFM window is closed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_win_close)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när SpaceFM stängs:
    
    Användning:
    	%%e	händelsetyp (evt_win_close)
    	%%w	fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t		fliken
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

en: Set Panel Focus Command
sv: Ange panelfokus kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a panel gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en panel får fokus:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_pnl_focus)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

[ctx: View|Events|Panel|]
en: _Show
sv: Vi_sa

en: Set Panel Show Command
sv: Ange kommandot för visa panelen

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a panel or panel element is shown or hidden:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_show)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%f	focus  (element shown or hidden)
    	%%v	visible  (1 or 0)
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en panel eller panel element visas eller göms:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_pnl_show)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    	%%f 	 fokus (element visas eller döljas)
    	%%v 	 synlig (1 eller 0)
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

en: S_elect
sv: Väl_j

en: Set Panel Select Command
sv: Ange panel val kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever the file selection changes:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_pnl_sel)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
    
    Prefix your command with an asterisk (*) and conditionally return exit status 0 to inhibit the default handler.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när fil val ändras:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_pnl_sel)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.
    
    Prefixa ditt kommando med en asterisk (*) och villkorligt returnera 0 exit status för att hämma standardhanterare.

[ctx: View|Events|]
en: _Tab
sv: _Flik

en: Set New Tab Command
sv: Ange ny flik kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a new tab is opened:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_new)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt varje gång en ny flik öppnas:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_tab_new)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

en: _Change Dir
sv: _Ändra katalog

en: Set Tab Change Dir Command
sv: Ange flikförändrings kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a tab changes to a different directory:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_chdir)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    	%%d	new directory
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt varje gång en flik ändras till en annan katalog:
    
    Användning:
    	%%e	event typ (evt_tab_chdir)
    	%%w	window id (se spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	flik
    	%%d	ny katalogen
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc.) kan användas i detta kommando.

en: Set Tab Focus Command
sv: Ange flikfokus kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a tab gets focus:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_focus)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	tab
    
    Exported bash variables (eg $fm_pwd, etc) can be used in this command.
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt varje gång en flik får fokus:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_tab_focus)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 flik
    
    Exporterade bash variabler (t.ex. $fm_pwd, etc) kan användas i detta kommando.

[ctx: View|Events|Tab|]
en: _Close
sv: _Stäng

en: Set Tab Close Command
sv: Ange stäng flik kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a tab is closed:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_tab_close)
    	%%w	window id  (see spacefm -s help)
    	%%p	panel
    	%%t	closed tab
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en flik stängs:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_tab_close)
    	%%w 	 fönster id (se spacefm -s help)
    	%%p 	 panel
    	%%t 	 stängd flik

en: _Device
sv: _Enhet

en: Set Device Command
sv: Ange enhets kommando

en: Enter program or bash command line to be run automatically whenever a device state changes:
    
    Use:
    	%%e	event type  (evt_device)
    	%%f	device file
    	%%v	change  (added|removed|changed)
sv: Ange program eller bash kommando som ska köras automatiskt när en enhets tillstånd ändras:
    
    Användning:
    	%%e 	 händelsetyp (evt_device)
    	%%f 	 enhetsfil
    	%%v 	 förändring (tillsatt|borttagen|ändrad)

en: Wi_ndow Title
sv: Fö_nstertitel

en: Set Window Title Format
sv: Ange fönstertitel format

en: Set window title format:
    
    Use:
    	%%n	current folder name (eg bin)
    	%%d	current folder path (eg /usr/bin)
    	%%p	current panel number (1-4)
    	%%t	current tab number
    	%%P	total number of panels visible
    	%%T	total number of tabs in current panel
    	*	asterisk shown if tasks running in window
sv: Ange fönster titel format:
    
    Användning:
    	%%n 	 aktuell mapp (t.ex. bin)
    	%%d 	 aktuella sökvägen (t.ex. /usr/bin)
    	%%p 	 aktuella panelen nummer (1-4)
    	%%t 	 aktuella fliknummer
    	%%p 	 totala antalet paneler synliga
    	%%T 	 totala antalet flikar i aktuella panelen
    	 * 	 asterisk visas om uppgifter som körs i fönster

en: _Window Icon
sv: F_önsterikon

en: Enter an icon name, icon file path, or stock item name:
    
    Or click Choose to select an icon.  Not all icons may work properly due to various issues.
    
    Provided alternate SpaceFM icons:
    	spacefm-[48|128]-[cube|pyramid]-[blue|green|red]
    	spacefm-48-folder-[blue|red]
    
    For example: spacefm-48-pyramid-green
sv: Ange en ikon namn, ikon sökväg eller stock namn:
    
    Eller klicka på Välj för att välja en ikon. Inte alla ikoner fungerar korrekt på grund av olika problem.
    
    Förutsatt alternativa SpaceFM ikoner:
    	spacefm-[48|128]-[kub|pyramid]-[blue|green|red]
    	spacefm-48-folder-[blue|red]
    
    Till exempel: spacefm-48-pyramid-geeön

note: x and y store global icon chooser dialog size
en: _Fullscreen
sv: _Fullskärm

en: _Design Mode
sv: _Designläge

en: _Preferences
sv: _Alternativ

en: _Tool
sv: _Verktyg

en: _Thumbnails (global)
sv: Minia_tyrer (global)

note: Plugins
en: _Install
sv: _Installera

en: _Verbose
sv: _Utförligt

en: In_cluded
sv: In_kluderad

en: _User's Manual
sv: _Användarmanual

en: _Homepage
sv: _Hemsida

en: SpaceFM _News
sv: SpaceFM _Nyheter

en: _Get Plugins
sv: _Hämta tillägg

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _Browser
sv: _Webbläsare

en: Choose HTML Browser
sv: Välj webbläsare

en: Enter browser name or bash command line to be used to display HTML files and URLs:
    
    Use:
    	%%u	url
    
    (Leave blank for automatic browser detection)
sv: Ange webbläsarens namn eller bash kommando som ska användas för att visa HTML-filer och webbadresser:
    
    Användning:
    	%%u	url
    
    (Lämna tomt för automatisk webbläsare upptäckt)

en: _Manual Location
sv: _Manual plats

en: Choose User's Manual Location
sv: Välj användarmanual plats

en: Enter local file path or remote URL for the SpaceFM User's Manual:
    
    (Leave blank for default)
sv: Ange lokal sökväg eller fjärr-URL för SpaceFM Användarmanual:
    
    (Lämna tomt för standard)

en: _About
sv: _Om

en: _Show Devices
sv: Vi_sa enhet

note: column position column width
en: _Count
sv: _Räkna

en: _Item
sv: Ob_jekt

en: _To
sv: _Till

en: _Progress
sv: _Förlopp

en: T_otal
sv: T_otalt

en: Sta_rted
sv: Sta_rtad

en: _Elapsed
sv: _Förflutit

en: C_urrent Speed
sv: N_uvarande hastighet

en: _Average Speed
sv: Medelh_astighet

en: Reor_der
sv: Or_dna om

en: Pa_use
sv: Pa_usa

en: _Queue
sv: _Kö

en: _Resume
sv: Åte_ruppta

en: Sho_w Output
sv: _Visa utmatning

en: _All Tasks
sv: _Alla aktiviteter

en: Task Manager Font
sv: Teckensnitt aktivitetshanteraren

en: copying  File  1:15  65.2 M  30.2 M/s
sv: kopierar fil 1:15 65.2 M 30.2 M/s

en: _Columns
sv: _Kolumner

en: _Popups
sv: _Popupfönster

en: Popup _All Tasks
sv: Visa _alla aktiviteter i popup-fönster

en: Stay On _Top
sv: Visa övers_t

en: A_bove Others
sv: Över an_dra

en: All _Workspaces
sv: Alla arbets_ytor

en: _Overwrite Option
sv: Ö_verskrivnings alternativ

en: _Error Option
sv: F_el alternativ

en: Task Popup Font (affects new tasks)
sv: Teckensnitt aktivitets popup-fönster (påverkar nya aktiviteter)

en: Example Output 0123456789
sv: Exempel utmatning 0123456789

en: Stop If _First
sv: Stoppa om _först

en: Stop On _Any
sv: Stopp_a på någon

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: Qu_eue
sv: _Kö

en: _Queue New Tasks
sv: K_öa nya aktiviteter

en: _Smart Queue
sv: _Smart kö

en: _Pause On Error
sv: _Pausa vid fel

en: Arrange _Icons
sv: Ordna _ikoner

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Type
sv: Efter _typ

en: By _Date
sv: Efter _datum

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: _Custom
sv: A_npassad

en: _Ascending
sv: _Stigande

en: D_escending
sv: Falland_e

en: Desktop _Settings
sv: Skrivbords inställninga_r

note: set->b keeps desktop prefs compositing wm info has been shown
en: De_vices
sv: E_nheter

en: _Desktop Folder
sv: Skrivbor_ds katalog

en: Editor Font
sv: Teckensnitt redigerare

en: Example Input 0123456789
sv: Exempel inmatning 0123456789

en: Input Font
sv: Teckensnitt inmatning

en: E_xecute
sv: K_ör

en: Edi_t
sv: _Redigera

en: Edit As _Root
sv: Redigera som _Root

en: _Choose...
sv: V_älj...

en: File _Handlers...
sv: Fil_hanterare...

en: Open With _Default
sv: Öppna med stan_dard

note: virtual
en: In _Tab
sv: I _flik

en: N_ew
sv: N_y

en: Tab _1
sv: Flik _1

en: Tab _2
sv: Flik _2

en: Tab _3
sv: Flik _3

en: Tab _4
sv: Flik _4

en: Tab _5
sv: Flik _5

en: Tab _6
sv: Flik _6

en: Tab _7
sv: Flik _7

en: Tab _8
sv: Flik _8

en: Tab _9
sv: Flik _9

en: Tab 1_0
sv: Flik 1_0

en: In _Panel
sv: I _panel

en: _Extract
sv: Packa _upp

en: Extract _To
sv: Packa upp _till

en: _List Contents
sv: _Visa innehåll

en: _Archive Defaults
sv: _Arkiv standard

en: _Open With App
sv: _Öppna med program

en: _Create Subfolder
sv: Skapa _underkatalog

en: _Write Access
sv: Skri_vbehörighet

en: Archive _Handlers
sv: Arkiv_hanterare

en: Fol_der
sv: Kata_log

[ctx: New|]
en: _Bookmark
sv: _Bokmärken

en: _Archive
sv: _Arkiv

[ctx: New|]
note: Extract To - Create Subfolder Extract To - Write Access
en: _Tab
sv: _Flik

en: Tab _Here
sv: Flik _Här

en: _Desktop Application
sv: Skrivbor_ds program

en: _Go
sv: _Gå

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Up
sv: _Upp

en: _Home
sv: _Hem

en: _Set Default
sv: _Sätt som standard

en: Re_al Path
sv: Ver_klig sökväg

en: Fo_cus
sv: Fo_kus

en: _Path Bar
sv: Sökvägs_rad

en: _File List
sv: _Fillista

en: _Tree
sv: _Träd

[ctx: Go|]
en: _Tab
sv: _Flik

en: _Close
sv: _Stäng

en: Styl_e
sv: St_il

en: C_olumns
sv: K_olumner

en: _Reorder
sv: Änd_ra ordning

en: _Rubberband Select
sv: _Gummibandsval

en: _Sort
sv: _Sortera

note: visible position
en: _Size
sv: _Storlek

en: _Type
sv: _Typ

en: _Permission
sv: _Rättighet

en: _Owner
sv: _Ägare

en: _Modified
sv: Ändr_ad

en: _Descending
sv: _Fallande

en: Nat_ural
sv: Nat_urlig

en: _Case Sensitive
sv: _Skiftlägeskänsligt

en: Folders Fi_rst
sv: Kataloger fö_rst

en: F_iles First
sv: F_iler först

en: Mi_xed
sv: B_landad

en: _Hidden First
sv: _Dolda först

en: Hidden _Last
sv: Dolda _sist

en: Re_fresh
sv: _Uppdatera

en: Auto See_k
sv: Autosö_k

note: set->s was custom protocol handler in sfm<=0.9.3 - retained
en: Path Bar _Help
sv: Sökvögsrad _Hjälp

en: _Rename
sv: _Döp om

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: Copy Pa_rent
sv: Kopie_ra överordnade

en: Paste _Link
sv: Klistar in _länk

en: Paste _Target
sv: Klis_tra in mål

en: Paste _As
sv: Klistr_a in som

en: _Copy To
sv: _Kopiera till

en: L_ocation
sv: Plats

en: L_ast Location
sv: Senaste pl_atsen

[ctx: Edit|CopyTo|]
en: _Tab
sv: _Flik

en: _Move To
sv: _Flytta till

en: _Location
sv: P_lats

[ctx: Edit|MoveTo|]
en: _Tab
sv: _Flik

en: _Select All
sv: Markera _alla

en: _Unselect All
sv: A_vmarkera alla

en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

en: S_elect By Pattern
sv: Välj g_enom mönster

en: Move _To
sv: Flytta _till

note: Properties
en: Propert_ies
sv: _Egenskaper

en: _Quick
sv: S_nabb

en: _Recursive
sv: _Rekursivt

en: _Toolbar
sv: Verk_tygsrad

en: T_ree
sv: T_räd

en: _Side Toolbar
sv: _Sidoverktygsfält

en: _Detailed
sv: _Detaljerad

en: _Icons
sv: _Ikoner

en: _Compact
sv: _Kompakt

en: _Large Icons
sv: Stora ikoner

en: _Hidden Files
sv: _Dolda filer

en: File List Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt fillista (panel %d)

en: Example  1.1 M  file  -rwxr--r--  user:group  2011-01-01 01:11
sv: Exempel 1.1 M fil -rwxr--r-- user:group 2011-01-01 01:11

en: Devices Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt enhet (panel %d)

en: sr0 [no media] :EXAMPLE
sv: sr0 [inget media] :EXAMPEL

en: Bookmarks Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt bokmärke (panel %d)

en: Example Bookmark Name
sv: Exempel bokmärkes namn

en: Path Bar Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt sökvägsrad (panel %d)

en: Tab Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt flik (panel %d)

en: Status Bar Font (Panel %d)
sv: Teckensnitt statusrad (panel %d)

en: 12 G free / 200 G   52 items
sv: 12 G fritt / 200 G 52 objekt

note: sort_natural sort_case PTK_LIST_SORT_DIR_FIRST from ptk-file-list.h sort_hidden_first
en: Follow _Dir
sv: följ _katalog

note: speed
en: _New Tab
sv: _Ny flik

en: _Single Click
sv: _Enkelklick

en: Directory doesn't exist
    
    %s
sv: Katalog finns inte
    
    %s

en: Unable to access %s
    
    %s
sv: Kan inte komma åt %s
    
    %s

en: Select By Pattern
sv: Välj genom mönster

en: Enter pattern to select files and folders:
    
    If your pattern contains any uppercase characters, the matching will be case sensitive.
    
    Example:  *sp*e?m*
    
    TIP: You can also enter '%% PATTERN' in the path bar.
sv: Ange mönster att välja filer och mappar:
    
    Om mönstret innehåller några versaler, kommer matchningen vara skiftlägeskänslig.
    
    Exempel: ?*Sp*em*
    
    TIPS: Du kan också ange '%% MÖNSTER' i sökvägsfältet.

en: Choose Location
sv: Välj placering...

en: Invalid Destination
sv: Ogiltig Destination

en: Destination same as source
sv: Källa och mål är samma.

en: Invalid destination
sv: Ogiltig Destination

en: Hide File
sv: Dölj fil

en: The names of the selected files will be added to the '.hidden' file located in this folder, which will hide them from view in SpaceFM.  You may need to refresh the view or restart SpaceFM for the files to disappear.
    
    To unhide a file, open the .hidden file in your text editor, remove the name of the file, and refresh.
sv: Namnen på de markerade filerna läggs till. "hidden" fil i den här mappen, som kommer att dölja dem i SpaceFM. Du kan behöva uppdatera vyn eller starta om SpaceFM för att filerna skall försvinna.
    
    Om du vill visa en fil, öppna .hidden filen i din textredigerare, ta bort namnet på filen och uppdatera.

en: Error hiding files
sv: Fel dölja filer

en: No files are selected
sv: Inga filer valda

en: Unable to mount device
sv: Kan inte montera enhet

en: Unable to unmount device
sv: Kan inte avmontera enhet

en: Unable to eject device
sv: Kan inte mata ut enhet

en: udev Not Configured
sv: udev är inte konfigurerad

en: Mounting a network share requires a udev (--disable-hal) build of SpaceFM.
sv: Montering av en nätverksresurs kräver en udev (--disable-hal) kompilering av SpaceFM.

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: The entered URL is not valid.
sv: Den angivna URL är inte giltig

en: Handler Not Found
sv: Hittade ingen hanterare

en: No network handler is configured for this URL, or no mount command is set.  Add a handler in Devices|Settings|Protocol Handlers.
sv: Ingen nätverkshanterare har konfigurerats för denna URL, eller är inget monterings kommando inställt. Lägg till en hanterare i Enheter | Inställningar | protokollhanterare.

en: Open URL %s
sv: Öppna URL %s

en: mount
sv: montera

en: unmount
sv: avmontera

en: No handler is configured for this device type, or no %s command is set.  Add a handler in Settings|Device Handlers or Protocol Handlers.
sv: Ingen hanterare är konfigurerad för denna typ av enhet, eller ingen %s kommando inställd. Lägg till en hanterare i Inställningar | Enhetshanterare eller protokollhanterare.

note: task
en: Mount %s
sv: Montera %s

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can check it.
sv: %s är för närvarande monterad. Du måste avmontera den innan du kan kontrollera den.

en: Device Is Mounted
sv: Enhet är monterad

en: Enter filesystem check command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Ange filsystem kontroll kommando:
    
    Användning:
    	%%%%v	enhet (%s)
    
    Redigera med FÖRSIKTIGHET det här kommandot körs som root

en: Check As Root
sv: Kontrollera som root

en: CHECK AS ROOT
sv: KONTROLLERA SOM ROOT

en: Check As Root %s
sv: Kontrollera som root %s

en: Enter mount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%o	volume-specific mount options
    		( %s )
    
    Note: fstab overrides some options
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Ange monterings kommandot: 
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhetens fil ( %s )
    	%%%%o 	 volym-specifika monteringsalternativ
    	 	 ( %s )
    
    Obs: fstab åsidosätter några alternativ
    
    REDIGERA MED OMSORG Det här kommandot körs som root

en: Mount As Root
sv: Montera som root

en: MOUNT AS ROOT
sv: MONTERA SOM ROOT

en: Mount As Root %s
sv: Montera som root %s

en: Enter unmount command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Ange avmontera kommando:
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhetens fil ( %s )
    
    REDIGERA MED OMSORG Det här kommandot körs som root

en: Unmount As Root
sv: Avmontera som root

en: UNMOUNT AS ROOT
sv: AVMONTERA SOM ROOT

en: Unmount As Root %s
sv: Avmontera som root %s

en: 
    
    WARNING: %s is mounted.  You may want or need to unmount it before changing the label.
sv: 
    
    VARNING: %s är monterad. Du kanske vill eller behöver avmontera den innan du ändrar etiketten.

en: Enter volume label for %s:%s
sv: Skriv in volym etikett för %s:%s

en: Change Volume Label
sv: Ändra volym etikett

en: Enter remove label command for fstype '%s':
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%l	new label ( "%s" )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root%s
sv: Ange bort etiketten kommando för filsystemstyp '%s':
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhets fil ( %s )
    	%%%%l 	 ny etikett ( "%s")
    
    REDIGERA MED OMSORG det här kommandot körs som root %s

en: Enter change label command for fstype '%s':
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%l	new label ( "%s" )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root%s
sv: Ange byt etikett kommando för fstyp '%s':
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhets fil ( %s )
    	%%%%l 	 ny etikett ( "%s" )
    
    REDIGERA MED OMSORG det här kommandot körs som root %s

en: Change Label As Root
sv: Ändra etikett som root

en: LABEL AS ROOT
sv: ETIKETT SOM ROOT

en: Label As Root %s
sv: Etikett som root %s

en: Unmount %s
sv: Avmontera %s

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

note: task
en: Remount %s
sv: Återmontera %s

en: Reload %s
sv: Ladda om %s

en: Sync
sv: Synka

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can format it.
sv: %s är för närvarande monterad. Du måste avmontera den innan du kan formatera den.

en:  ( AN ENTIRE DEVICE )
sv: ( EN HEL ENHET )

en: You are about to erase %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.  Be patient - this can take awhile and dd gives no feedback.
    
    Enter command to overwrite entire volume with /dev/%s:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Du håller på att radera %s %s- ALL DATA KOMMER ATT FÖRLORAS. Ha tålamod - det kan ta en stund och dd ger ingen feedback.
    
    Ange kommandot för att skriva över hela volymen med /dev/%s:
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enheten fil ( %s )
    
    REDIGERA MED OMSORG Det här kommandot körs som root

en: You are about to format %s %s- ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s format command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Du håller på att formatera %s %s- ALL DATA KOMMER ATT FÖRLORAS.
    
    Ange %s format kommando:
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhet fil ( %s )
    
    REDIGERA MED OMSORG kommandot körs som root

en: DATA LOSS WARNING
sv: WARNING DATAFÖRLUST

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can restore it.
sv: %s är för närvarande monterad. Du måste avmontera den innan du kan återställa den.

en: Choose Backup For Restore
sv: Välj backupp för återställning

en: You are about to overwrite the MBR boot code of %s using %s.
    
    This change may prevent your computer from booting properly.  All important data on the entire device should be backed up first.
    
    Proceed?  (If you press Yes, you still have one more opportunity to abort before the disk is modified.)
sv: Du är på väg att skriva över MBR boot-koden på %s med %s.
    
    Denna förändring kan hindra datorn från att starta upp ordentligt. Alla viktiga data på hela enheten bör säkerhetskopieras först.
    
    Fortsätta? (Om du trycker på Ja, har du fortfarande en möjlighet att avbryta innan disken modifieras.)

en: Restore MBR
sv: Återställ MBR

en: Unknown Type
sv: Okänd typ

en: The selected file is not a recognized backup file.
    
    FSArchiver filenames contain 'fsarchiver' or end in '.fsa'.  Partimage filenames contain 'partimage' or end in '.000'.  MBR filenames end in '.mbr', '.mbr.bin', or '-MBR-back' and are 512 bytes in size.  If you are SURE this file is a valid backup, you can rename it to avoid this error.
sv: Den valda filen är inte en igenkänd säkerhetskopia.
    
    FSArchiver filnamn innehåller 'fsarchiver' eller slutar på '.fsa'. Partimage filnamn innehåller 'partimage' eller slutar på '.000'. MBR filnamn slutar på '.mbr', '.mbr.bin', eller '-MBR-back' och är 512 byte i storlek. Om du är SÄKER på att den här filen är en giltig säkerhetskopia, kan du byta namn på den för att undvika detta fel.

en: You are about to restore %s %susing %s - ALL DATA WILL BE LOST.
    
    Enter %s restore command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Du är på väg att återställa %s % sanvändning av %s - ALL DATA KOMMER ATT FÖRLORAS.
    
    Ange%s Kommandot restore:
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhet fil ( %s )
    	%%%%s 	 backup-fil ( %s )
    
    REDIGERA MED OMSORG det här kommandot körs som root

en: Restore
sv: Återställ

en: %s Restore %s
sv: %s Återställ %s

en: The %s directory was not found.  Is udevil installed?
sv: %s katalogen hittades inte. Är udevil installerat?

en: Directory Missing
sv: Katalog saknas

en: Choose Backup For Info
sv: Välj backupp för info

en: MBR File
sv: MBR fil

en: Based on its name, the selected file appears to be an MBR backup file.  No other information is available for this type of backup.
sv: Utifrån sitt namn, verkar den valda filen vara en MBR backup-fil. Ingen annan information är tillgänglig för denna typ av backup.

en: Restore Info
sv: Återställ info

en: 
    
    WARNING: %s is mounted.  By default, FSArchiver will only backup volumes mounted read-only.  To backup a read-write volume, you need to add --allow-rw-mounted to the command.  See 'man fsarchiver' for details.
sv: 
    
    VARNING: %s är monterad. Som standard kommer FSArchiver säkerhetskopiera endast volymer monterade skrivskyddad. För att kopiera en läs-skriv volym, måste du lägga till --allow-rw-mounted till kommandot. Se 'man fsarchiver' för detaljer.

en: %s is currently mounted.  You must unmount it before you can create a backup using Partimage.
sv: %s är för närvarande monterad. Du måste avmontera den innan du kan skapa en säkerhetskopia med hjälp Partimage.

en: Save %s Backup
sv: Spara %s backupp

en: Overwrite?
sv: Skriva över?

en: The selected backup already exists.  Overwrite?
sv: Den valda backuppen finns redan. Skriva över?

en: Enter %s backup command:
    
    Use:
    	%%%%v	device file ( %s )
    	%%%%s	backup file ( %s )%s
    
    EDIT WITH CARE   This command is run as root
sv: Ange %s backup kommando: 
    
    Användning:
    	%%%%v 	 enhet fil ( %s )
    	%%%%s 	 backup-fil ( %s ) %s
    
    REDIGERA MED OMSORG Det här kommandot körs som root

en: Backup
sv: Reserv

en: %s Backup %s
sv: %s Backupp %s

en: Properties %s
sv: Egenskaper %s

en: %sCurrently Selected Device: %s
    Volume Label: %s
    Device ID: %s
sv: %sNuvarande vald enhet: %s
    Volymetikett: %s
    Enhets-ID: %s

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: Kill As Other
sv: Döda som annan

en: Q_ueue
sv: K_ö

en: Res_ume
sv: Åter_uppta

en: Stop As Other
sv: Stoppa som annan

en: Cont As Other
sv: Fortsät som annan

en: Move:
sv: Flytta:

en: Copy:
sv: Kopiera:

en: Trash:
sv: Papperskorg:

en: Delete:
sv: Ta bort:

en: Link:
sv: Länk:

en: Change:
sv: Ändra:

en: Run:
sv: Kör:

en: Moving...
sv: Flyttar...

en: Copying...
sv: Kopierar...

en: Trashing...
sv: Tar bort...

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Linking...
sv: Länkar...

en: Changing...
sv: Ändrar...

en: Running...
sv: Körs...

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Paused
sv: Pausad

en: Queued
sv: Köad

en: Ask
sv: Fråga

en: Overwrite All
sv: Skriv över alla

en: Skip All
sv: Hoppa över alla

en: Auto Rename
sv: Byt namn automatiskt

en: Stop If Error First
sv: Stoppa om fel först

en: Stop On Any Error
sv: Stoppa på något fel

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Errors
sv: Fel

en: Done
sv: Färdigt

en: %s  (%s)  %s remaining
sv: %s (%s) %s återstår

en: Error  ( Stop If First )
sv: Fel ( Stoppa om först )

en: Error  ( Stop On Any )
sv: Fel (stoppa på någon)

en: Stopped with %d error | Stopped with %d errors
sv[0]: Stoppade med %d fel
sv[1]: Stoppade med %d fel

en: Finished with %d error | Finished with %d errors
sv[0]: Avslutades med %d fel
sv[1]: Avslutades med %d fel

en: Finished with error  ( exit status %d )
sv: Färdig men med fel ( avsluts status %d )

en: Finished with error
sv: Färdig men med fel

en: Paused  ( pid %d )
sv: Pausad ( pid %d )

en: Paused  ( exit status %d )
sv: Pausad ( avslutningsstatus %d )

en: Queued  ( pid %d )
sv: Köad ( pid %d )

en: Queued  ( exit status %d )
sv: Köad ( avslutningsstatus %d )

en: Running with %d error | Running with %d errors
sv[0]: Kör med %d fel
sv[1]: Kör med %d fel

en: Running...  ( pid %d )
sv: Kör... ( pid %d )

en: Running...  ( exit status %d )
sv: Kör... ( avslutningsstatus %d )

en: stalled
sv: avstannat

en: [ SNIP - additional errors above have been trimmed from this log ]
sv: [SNIP - ytterligare fel ovan har trimmats från denna logg]

en: Moving from folder:
sv: Flyttar från katalog:

en: Linking from folder:
sv: Länkar från katalog:

en: Copying from folder:
sv: Kopierar från katalog:

note: Ask the user whether to overwrite dir content or not
en: Folder Exists
sv: Katalog finns

en: <b>Folder already exists.</b>  Please rename or select an action.
sv: <b>Katalog finns redan.</b> Var vänlig byt namn eller välj ett alternativ.

en: 	<b>( link )</b>
sv: 	<b>( länk )</b>

en: 	<b>! overwrite file with link !</b>
sv: 	<b>! skriv över fil med länk !</b>

en: <b>( same size )</b>
sv: <b>( samma storlek )</b>

en: larger
sv: större

en: smaller
sv: mindre

en: <b>( same time )</b>
sv: <b>( samma tid )</b>

en: newer
sv: nyare

en: older
sv: äldre

en: Filename Exists
sv: Filnamn finns

en: <b>Filename already exists.</b>  Please rename or select an action.
sv: <b>Filnamnet finns redan,</b> Var vänlig byt namn eller välj en åtgärd.

en: Rename Required
sv: Namnbyte krävs

en: In folder:
sv: I katalog:

en: _Overwrite
sv: S_kriv över

en: Overwrite _All
sv: Skriv över alla

en: _Pause
sv: _Pausa

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: S_kip All
sv: Hoppa ö_ver alla

en: To folder:
sv: Till katalog:

en: <b>Folder Name:</b>
sv: <b>Katalog namn:</b>

note: extra buttons
en:  _Rename
sv: B_yt namn

en:  A_uto Rename
sv: Ändra namn a_utomatiskt

en:  Auto Re_name All
sv: Ändra alla namn a_utomatiskt

en: Error Loading Handler
sv: Fel vid laddning av hanterare

en: Create Archive
sv: Skapa arkiv

en: Conf_igure
sv: Konf_igurera

en: Co_mpress Commands:
sv: Ko_mprimerings kommando

en: Archive Handlers - Create Archive
sv: Arkivhanterare - Skapa arkiv

en: No archive handlers configured. You must add a handler before creating an archive.
sv: Ingen arkivhanterare konfigurerad. Du måste lägga till en hanterare innan du kan skapa ett arkiv.

en: _Archive Format:
sv: _Arkivformat:

en: The archive creation command is empty.  Please enter a command.
sv: Skapa arkiv kommando saknas. Var vänlig ange ett kommando.

en: The following variables should be in the archive creation command:
    
    One of the following:
    
    %%%%n: First selected file/directory to archive
    %%%%N: All selected files/directories to archive
    
    and one of the following:
    
    %%%%o: Resulting single archive
    %%%%O: Resulting archive per source file/directory (see %%%%n/%%%%N)
sv: Följande variabler ska vara i kommandot arkivskapande:
    
    En av följande:
    
    %%%%n: Första vald fil/katalog till arkiv
    %%%%N: Alla valda filer/kataloger att arkiv
    
    och något av följande: 
    
    %%%%o: Resulterar i ett arkiv
    %%%%O: Resulterar i ett arkiv per källfil/katalog (se %%%%n/%%%%N)

en: Error Saving Handler
sv: Fel vid sparandet av hanterare

en: copy
sv: kopia

note: Creating task
en: Archive
sv: Arkiv

note: It hasn't - generating dialog to ask user. Only dealing with * user-writable contents if the user isn't root
en: Extract To
sv: Extrahera till

en: Cre_ate subfolder(s)
sv: Sk_apa underkatalog(er)

en: Make contents user-_writable
sv: Gör innehållet användar-_skrivbar

en: No archive handler/command found for file:
sv: Inget arkivhanterare/kommando hittades för filen:

note: Creating task
en: Extract %s
sv: Extrahera %s

en: 
    Complete!
sv: 
    Slutförd!

en: Command:
sv: Kommando:

en: File System
sv: Filsystem

en: ( no subfolder )
sv: ( inga underkataloger )

en: Remove Text Type Association
sv: Ta bort text typ association

en: NOTE:  When compiling the list of applications to appear in the Open submenu for a text file, SpaceFM will include applications associated with the MIME type (eg text/html) AND applications associated with text/plain.  If you select Remove on an application, it will be removed as an associated application for the MIME type (eg text/html), but will NOT be removed as an associated application for text/plain (unless the MIME type is text/plain).  Thus using Remove may not remove the application from the Open submenu for this type, unless you also remove it from text/plain.
sv: OBS: När man sammanställer en lista över program som visas i öppna undermenyn för en textfil, kommer SpaceFM innehålla program som är associerade med MIME-typen (t.ex. text/html) och applikationer i samband med text/plain. Om du väljer Ta bort ett program, kommer det att tas bort som en tillhörande applikation för MIME-typen (t.ex. text/html), men kommer inte tas bort som ett tillhörande program för text/plain (såvida inte MIME-typen är text/plain) . Således tas inte programmet bort från Open undermenyn för denna typ, såvida du inte också tar bort det från text/plain.

en: The file '%s' does not exist.
    
    By copying '%s' to '%s' and editing it, you can adjust the behavior and appearance of this application for the current user.
    
    Create this copy now?
sv: Filen '%s' existerar inte.
    
    Genom att kopiera '%s' till '%s' och redigera det, kan du justera beteende och utseende för detta program för den aktuella användaren.
    
    Skapa denna kopia nu?

en: Copy Desktop File
sv: Kopiera Desktop-fil

en: The file '%s' does not exist.
    
    By copying '%s' to '%s' and editing it, you can adjust how MIME type '%s' files are recognized for the current user.
    
    Create this copy now?
sv: Filen '%s' existerar inte.
    
    Genom att kopiera '%s' till '%s' och redigera den, kan du justera hur MIME-typen '%s' filer redovisas för den aktuella användaren.
    
    Skapa denna kopia nu?

en: The file '%s' does not exist.
    
    By creating new file '%s' and editing it, you can define how MIME type '%s' files are recognized for the current user.
    
    Create this file now?
sv: Filen '%s' existerar inte.
    
    Genom att skapa en ny fil '%s' och redigera den, kan du definiera hur MIME-typen '%s' filer redovisas för den aktuella användaren.
    
    Skapa filen nu?

en: Create New XML
sv: Skapa ny XML

note: Set Default
en: _Set As Default
sv: _Ange som standard

note: Add
en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: new
sv: ny

en: Delete %d selected item ? | Delete %d selected items ?
sv[0]: Ta bort %d valda file?
sv[1]: Ta bort %d valda filer?

note: MOD
en: Confirm Delete
sv: Bekräfta ta bort

en: <b>P_ath:</b>   <i>original</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>original</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>original</i>
sv: <b>_Namn:</b> <i>original</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>original</i>
sv: <b>_Filnamn:</b> <i>original</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>original</i>
sv: <b>_Överligande:</b> <i>original</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as folder</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>finns som katalog</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as folder</i>
sv: <b>_Namn:</b> <i>finns som katalog</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as folder</i>
sv: <b>_Filnamn:</b> <i>finns som katalog</i>

en: <b>_Parent:</b>
sv: <b>_Överligande</b>

en: <b>P_ath:</b>   <i>exists as file</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>finns som fil</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>exists as file</i>
sv: <b>_Namn:</b> <i>finns som fil</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>exists as file</i>
sv: <b>_Filnamn:</b> <i>finns som fil</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>* skriv över existerande fil</i>

en: <b>_Name:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sv: <b>_Namn:</b> <i>* skriv över existerande fil</i>

en: <b>_Filename:</b>   <i>* overwrite existing file</i>
sv: <b>_Filnamn:</b> <i>* skriv över existerande fil</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>parent exists as file</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>finns som fil</i>

en: <b>_Name:</b>
sv: <b>_Namn:</b>

en: <b>_Filename:</b>
sv: <b>_Filnamn:</b>

en: <b>_Parent:</b>   <i>parent exists as file</i>
sv: <b> _Överordande:</b> <i>överordnade existerar som fil</i>

en: <b>P_ath:</b>   <i>* create parent</i>
sv: <b>S_ökväg:</b> <i>* skapa överordnande</i>

en: <b>_Parent:</b>   <i>* create parent</i>
sv: <b>_Överordnande:</b> <i>* skapa överordnande</i>

en: <b>P_ath:</b>
sv: <b>Sö_kväg:</b>

en: _Move
sv: _Flytta

en: Select Link Target
sv: Välj länk mål

en: Select Template File
sv: Välj mallfil

en: Select Template Folder
sv: Välj mallkatalog

note: action create folder does not work properly so not used: it creates a folder by default with no way to stop it it gives 'folder already exists' error popup
en: Browse
sv: Bläddra

en: Fil_ename
sv: Fil_namn

en: Pa_rent
sv: Öve_rordnade

en: Insert as
sv: Infoga som

en: C_reate
sv: S_kapa

[ctx: Title|]
en: Create New
sv: Skapa ny

[ctx: Title|CreateNew|]
en: File
sv: Fil

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
sv: Katalog

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Link
sv: Länk

en: Move
sv: Flytta

en: C_opy
sv: K_opiera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Create Link To
sv: Skapa länk till

en: Link Target
sv: Länkmål

en: Target
sv: Mål

en:  As Root
sv: Som root

en: Link
sv: Länk

en: File
sv: Fil

note: Buttons
en: Opt_ions
sv: Alternat_iv

en: Re_vert
sv: Åters_täll

en: & _Open
sv: & _Öppna

en: Link-> %s
sv: Länk → %s

en: !Link-> %s (missing)
sv: !Länk-> %s (saknas)

en: <b>_Target:</b>
sv: <b>_Mål:</b>

en: <b>_Template:</b>
sv: <b>Ma_ll:</b>

en: Empty File
sv: Tom fil

en: Empty Folder
sv: Tom mapp

en: <b>E_xtension:</b>
sv: <b>Fil_ändelse:</b>

note: Options
en: Mov_e
sv: Fl_ytta

en: Cop_y
sv: K_opiera

en: Lin_k
sv: Län_k

en: Link Tar_get
sv: Länkmål

en: A_s Root
sv: _Som root

[ctx: New|Radio]
en: Fil_e
sv: _Fil

[ctx: New|Radio]
en: Fol_der
sv: Kata_log

[ctx: New|Radio]
en: _Link
sv: _Länk

en: New
sv: Ny

en: Path contains linefeeds
sv: Sökväg innehåller radbrytninga

en: Create Parent Folder
sv: Skapa överliggande katalog

en: The parent folder does not exist.  Create it?
sv: Den överliggande katalogen existerar inte. Skapa den?

en: Error creating parent folder
    
    %s
sv: Fel vid skapandet av överliggande katalog
    
    %s

en: Mkdir Error
sv: Mkdir fel

en: Overwrite Existing File
sv: Skriv över existerande fil

en: OVERWRITE WARNING
sv: ÖVERSKRIVNINGS VARNING

en: The file path exists.  Overwrite existing file?
sv: Sökvägen till filen existerar. Skriva över befintlig fil?

note: new link task link task
en: Create Link%s
sv: Skapa länk%s

en: Template Missing
sv: Mall saknas

en: The specified template does not exist
sv: Den angivna mallen existerar inte

en: Create New File%s
sv: Skapa ny fil%s

en: Create New Folder%s
sv: Skapa ny mapp%s

note: copy task
en: Copy%s
sv: Kopia%s

en: Copy Target Error
sv: Kopiera mål Fel

en: Error determining link's target
sv: Fel fastställa länkens mål

en: Link Target Error
sv: Länkmåls fel

note: move task - this is jumped to from the below rename block on EXDEV error
en: Move%s
sv: Flytta%s

note: Unknown error has occurred - alert user as usual
en: Error renaming file
    
    %s
sv: Fel vid byta namn på filen
    
    %s

en: Rename Error
sv: Ändra namn Fel

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New folder name:
sv: Ny mapp namn:

en: New File
sv: Ny fil

en: New filename:
sv: Nytt filnamn:

en: Name already exists.
    
    Please input a new one:
sv: Angivet filnamn finns redan.
    Ange ett nytt namn:

en: The new file cannot be created
sv: Den nya filen kan inte skapas!

en: This symlink's target is missing or you do not have permission to access it:
    %s
    
    Target: %s
sv: Denna symboliska länkmål saknas eller så har du inte behörighet att komma åt den:
    %s
    
    Mål: %s

en: Broken Link
sv: Trasig länk

en: Delete %d selected item as root ? | Delete %d selected items as root ?
sv[0]: Ta bort %d vald fil som root?
sv[1]: Ta bort %d valda filer som root?

en: Confirm Delete As Root
sv: Bekräfta ta bort som root

en: DELETE AS ROOT
sv: TA BORT SOM ROOT

en: Delete As Root
sv: Ta bort som root

en: Move As Root
sv: Flytta som root

en: Copy As Root
sv: Kopiera som root

en: %d folder | %d folders
sv[0]: %d katalog
sv[1]: %d kataloger

en: %d file, %s | %d files, %s
sv[0]: %d fil, %s
sv[1]: %d filer, %s

en: %d files | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

en: ( multiple files )
sv: ( många filer )

en: ( multiple types )
sv: ( Flera typer )

en: Choose...
sv: Välj...

en: <b>Folder _Name:</b>
sv: <b>Katalog namn:</b>

en: %s  ( %lu bytes )
sv: %s ( %lu bytes )

en: 1 file
sv: 1 fil

en: <b>Link _Name:</b>
sv: <b>Länk namn:</b>

en: ( broken link )
sv: ( bruten länk )

en: ( read link error )
sv: ( Läsfel länk )

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Change File Date
sv: Ändra fildatum

en: Invalid User
sv: Ogiltig användare

en: Invalid Group
sv: Ogiltig grupp

en: In addition to a folder or file path, commands can be entered in the Path Bar.  Prefixes:
    	$	run as task
    	&	run and forget
    	+	run in terminal
    	!	run as root
    Use:
    	%%F	selected files  or  %%f first selected file
    	%%N	selected filenames  or  %%n first selected filename
    	%%d	current directory
    	%%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%%m	device mount point (eg /media/dvd);  %%l device label
    	%%b	selected bookmark
    	%%t	selected task directory;  %%p task pid
    	%%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
    
    Example:  $ echo "Current Directory: %%d"
    Example:  +! umount %%v
sv: Förutom en mapp eller sökväg, kan kommandon skrivas in i sökvägsraden. Prefix:
    	 $ 	 köras som aktivitet
    	 & 	 kör och glömm
    	 + 	 köras i terminal
    	 ! 	 kör som root
    Användning:
    	%%F 	 valda filer eller %%f första vald fil
    	%%N 	 valda filnamn eller %%n första valda filnamn
    	%%d 	 nuvarande katalog
    	%%v 	 valda enheten (t.ex. /dev/sda1)
    	%%m 	 enhet monteringspunkt (t.ex. /media/dvd); %%l enhetsetikett
    	%%b 	 valda bokmärket
    	%%t 	 valda uppgiften katalog,%%p aktivitet pid
    	%%a 	 menyalternativ värde
    	 $fs_panel, $fm_tab, $fm_command osv.
    
    Exempel: $ echo "Nuvarande Katalog: %%d"
    Exempel: +! umount%%v

en: Archive Handlers
sv: Arkivhanterare

en: Device Handlers
sv: Enhetshanterare

en: Protocol Handlers
sv: Protokollhanterare

en: File Handlers
sv: Filhanterare

en: Archive Hand_lers
sv: Arkivhante_rare

en: Device Hand_lers
sv: Enhetshante_rare

en: Protocol Hand_lers
sv: Protokollhante_rare

en: File Hand_lers
sv: Filhante_rare

en: Error: unable to load command (internal error)
sv: Fel: kan inte läsa in kommandot (internt fel)

en: Error: unable to save command (can't get script path?)
sv: Fel: kan inte spara kommandot (Kan inte hämta script sökvägen?)

en: Error reading file
sv: Fel vid läsning av fil

en: Error: unable to save command (internal error)
sv: Fel: kan inte spara kommandot (internt fel)

en: Error writing to file
sv: Fel vid skrivning till fil

en: Device
sv: Enhet

en: Protocol
sv: Protokoll

note: failsafe
en: The selected %s Handler file has been imported to the %s Handlers list.
sv: Den valda %s filhanteraren har importerats till %s hanterarlistan.

note: due to dialog run causes low level thread lock
en: Handler Imported
sv: Hanterare importerad

en: (optional)
sv: (valfri)

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Permanently remove the selected handler?
sv: Permanent ta bort den valda hanteraren?

en: Apply Changes ?
sv: Verkställa ändringarna?

en: Apply changes to the current handler?
sv: Tillämpa ändringar i nuvarande hanterare?

en: Restore Default Handlers
sv: Återställ standardhanterare

en: Missing default handlers will be restored.
    
    Also OVERWRITE ALL EXISTING default handlers?
sv: Saknade standardhanterare kommer att återställas.
    
    Också SKRIVA ÖVER ALLA BEFINTLIGA standardhanterare?

en: Please enter a valid handler name.
sv: Ange ett giltigt hanterarnamn.

en: Please enter a valid MIME Type or Pathname pattern.
sv: Ange en giltig MIME-typ eller sökvägs mönster.

en: The following substitution variables should probably be in the compression command:
    
    One of the following:
    
    %%n: First selected file/directory to archive
    %%N: All selected files/directories to archive
    
    and one of the following:
    
    %%o: Resulting single archive
    %%O: Resulting archive per source file/directory
sv: Följande ersättningsvariabler bör nog finnas i kommandot komprimering:
    
    En av följande:
    
    %%n: Först markerade filen/katalogen att arkivera
    %%N: Alla valda filer/kataloger att arkivera
    
    och något av följande:
    
    %%o: Resulterar i ett arkiv
    %%O: Resulterar i ett arkiv per källfil/katalog

en: The following variables should probably be in the extraction command:
    
    %%x: Archive to extract
sv: Följande variabler bör nog finnas i extraheringskommandot:
    
    %%x: Arkiv att extrahera

en: The following variables should probably be in the list command:
    
    %%x: Archive to list
sv: Följande variabler bör nog finnas i listningskommandot:
    
    %%x: Arkiv att lista

en: Choose Handler Plugin File
sv: Välj hanterar plugin fil

en: Enter Handler Plugin URL
sv: Ange hanterar plugin URL

en: Enter SpaceFM Handler Plugin URL:
    
    (wget will be used to download the handler plugin file)
sv: Ange SpaceFM hanterar plugin URL:
    
    (wget används för att ladda ner pluginfilen)

en: _Export
sv: _Exportera

en: Import _File
sv: Importera _fil

en: Import _URL
sv: Importera _URL

en: Restore _Default Handlers
sv: Återställ stan_dardhanterare

en: Defa_ults
sv: Standa_rd

en: A_dd
sv: Lägg _till

en: Appl_y
sv: _Verkställ

en: U_p
sv: U_pp

en: Do_wn
sv: _Ner

en: Ena_ble as a default opener
sv: A_ktivera som standardöppnare

en: Ena_ble Handler
sv: A_ktivera hanterare

en: _Name:
sv: _Namn:

en: MIM_E Type:
sv: MIM_E Typ:

en: Whit_elist:
sv: Vitli_sta:

en: P_athname:
sv: Sök_väg:

en: Bl_acklist:
sv: Sv_artlista:

en: _Icon:
sv: _Ikon:

en: <b>Co_mpress:</b>
sv: <b>Ko_mprimera:</b>

en: <b>Open Co_mmand:</b>
sv: <b>Öppna ko_mmando:</b>

en: <b>_Mount:</b>
sv: <b>_Montera:</b>

en: <b>Ex_tract:</b>
sv: <b>Packa u_pp:</b>

en: <b>Unmoun_t:</b>
sv: <b>Avmon_tera:</b>

en: <b>Li_st:</b>
sv: <b>Li_sta:</b>

en: <b>Propertie_s:</b>
sv: <b>Egen_skaper:</b>

en: Run In Terminal
sv: Kör i terminal

en: Run As Task
sv: Kör som aktivitet

en: Edit
sv: Redigera

en: Please choose an application:
sv: Välj ett program:

en: Note:  MIME type '%s' is currently set to open with the '%s' file handler, rather than with your associated MIME application.
    
    You may also need to disable this handler in Open|File Handlers for this type to be opened with your associated application by default.
sv: Obs: MIME-typ '%s' är inställd att öppnas med '%s' filhanterare, snarare än med tillhörande MIME program.
    
    Du kan också behöva inaktivera hanteraren i Öppna|Arkivhanterare för att den här typen ska öppnas med tillhörande program som standard.

en: MIME Type Has Handler
sv: MIME-typ har hanterare

en: Note:  MIME type '%s' is currently set to open with the '%s' archive handler, rather than with your associated MIME application.
    
    You may also need to disable this handler in Open|Archive Defaults|Archive Handlers, OR select global option Open|Archive Defaults|Open With App, for this type to be opened with your associated application by default.
sv: Obs: MIME-typ '%s' är inställd att öppnas med "%s" arkivhanterare, snarare än med ditt tillhörande MIME-program.
    
    Du kan också behöva inaktivera hanteraren i Öppna | Arkiv standard | Arkivhanterare eller välj global alternativet Öppna | Arkiv Standard | öppna med program, för denna typ ska öppnas med tillhörande program som standard.

en: Command not found
sv: Kommandot hittades inte

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
sv: Destinations katalogen "%1$s" finns i källan "%2$s"

en: Accessing
sv: bearbetar

en: Removing
sv: Tar bort

en: Creating Dir
sv: Skapar katalog

en: Creating Link
sv: Skapar länk

en: Writing
sv: Skriver

en: Creating
sv: Skapar

en: Renaming
sv: Ändra namn

en: Please install /usr/bin/sha256sum so I can improve your security while running root commands
sv: Vänligen installera /usr/bin/sha256sum så jag kan förbättra din säkerhet när du kör root-kommandon

en: Please configure a valid Terminal SU command in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen konfigurera ett giltigt Terminal SU kommando i Visa|Inställningar|Avancerat

en: Terminal SU Not Available
sv: Terminal SU Inte tillgänglig

en: Please configure a valid Graphical SU command in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen konfigurera ett giltigt Grafiskt SU kommando i Visa|Alternativ|Avancerat

en: Graphical SU Not Available
sv: Grafiskt SU Inte tillgängligt

en: Cannot create temporary directory
sv: Kan inte skapa temporär katalog

en: Please set a valid terminal program in View|Preferences|Advanced
sv: Vänligen ange ett giltigt terminalprogram i Visa|Alternativ|Avancerat

en: spacefm-auth not found in path - this reduces your security
sv: spacefm-auth hittades inte i sökvägen - det minskar din säkerhet

en: Error executing '%s'
    See stdout (run spacefm in a terminal) for debug info
sv: Fel vid körning av '%s'
    Se stdout (kör spacefm i en terminal) för debug info

en: Error writing temporary file
sv: Fel vid skrivning av tillfällig fil

en: Timed out calculating total size
sv: Nådde tidsgränsen för beräkningen av den totala storleken

en: 
    %s %s
    Error: %s
sv: 
    %s %s
    Fel: %s

en: %s Volume
sv: %s-volym

en: %s/%s Drive
sv: %s/%s-enhet

en: %s Drive
sv: %s-enhet

en: Floppy Drive
sv: Diskettenhet

en: Compact Flash Drive
sv: Compact Flash-enhet

en: Memory Stick Drive
sv: Memory Stick-enhet

en: Smart Media Drive
sv: Smart Media-enhet

en: SD/MMC Drive
sv: SD/MMC-enhet

en: Zip Drive
sv: Zip-enhet

en: Jaz Drive
sv: Jaz-enhet

en: Pen Drive
sv: USB-minne

en: %s %s Music Player
sv: %s %s-musikspelare

en: %s %s Digital Camera
sv: %s %s-digitalkamera

en: Drive
sv: Enhet

en: External %s
sv: Extern %s

en: CD-ROM Disc
sv: CD-ROM-skiva

en: Blank CD-R Disc
sv: Tom CD-R-skiva

en: CD-R Disc
sv: CD-R-skiva

en: Blank CD-RW Disc
sv: Tom CD-RW-skiva

en: CD-RW Disc
sv: CD-RW-skiva

en: DVD-ROM Disc
sv: DVD-ROM-skiva

en: Blank DVD-RAM Disc
sv: Tom DVD-RAM-skiva

en: DVD-RAM Disc
sv: DVD-RAM-skiva

en: Blank DVD-R Disc
sv: Tom DVD-R-skiva

en: DVD-R Disc
sv: DVD-R-skiva

en: Blank DVD-RW Disc
sv: Tom DVD-RW-skiva

en: DVD-RW Disc
sv: DVD-RW-skiva

en: Blank DVD+R Disc
sv: Tom DVD+R-skiva

en: DVD+R Disc
sv: DVD+R-skiva

en: Blank DVD+RW Disc
sv: Tom DVD+RW-skiva

en: DVD+RW Disc
sv: DVD+RW-skiva

en: Audio Disc
sv: Ljudskiva

en: %s Removable Volume
sv: Flyttbar %s-volym

en: Volume
sv: Volym

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
sv: Kunde inte ansluta till HAL-tjänsten: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
sv: "%s" är inte en volym eller enhet

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
sv: Enheten "%s" kunde inte hittas i filsystemets enhetstabell

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
sv: Du har inte rättighet att montera volymen '%s'

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
sv: Du har inte rättighet att avmontera volymen '%s'

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
sv: Du har inte rättighet att mata ut volymen '%s'

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
sv: Ogiltigt monteringsalternativ vid försök att montera volymen "%s"

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
sv: Volymen "%s" använder filsystemet <i>%s</i>, men det stöds inte av ditt system

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
sv: Ett program hindrar volymen "%s" från att avmonteras

en: The volume "%s" is not mounted
sv: Volymen "%s" är inte monterad

en: Error <i>%s</i>
sv: Fel <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
sv: Volymen "%s" monterades antagligen manuellt på kommandoraden

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
sv: Tomma skivor kan inte monteras, använd ett cd-bränningsprogram för att skriva ljud- eller dataspår på skivan

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
sv: Ljudskivor kan inte monteras, använd en musikspelare för att lyssna på ljudspåren

en: :floppy
sv: :diskett

en: :optical
sv: :optisk

en: [audio]
sv: [ljud]

en: [no media]
sv: [inget medium]

en: Selected Device Handler
sv: Vald enhetshanterare

en: Selected Protocol Handler
sv: Vald protokollhanterare

en: ( no udev device )
sv: ( ingen udev enhet )

en: 
    Autoexec: %s
sv: 
    Autokör: %s

en: 
    Auto Open Tab for %s in %s
sv: 
    Auto öppna flik för %s i %s

en: 
    Auto-Unmount: %s
sv: 
    Autoavmontera: %s

en: 
    Auto-Unmount: error: no unmount command available
sv: 
    Autoavmontering: fel: inget avmonterings kommando tillgängligt

en: 
    Automount: %s
sv: 
    Automontera: %s

en: 
    Automount: error: no mount command available
sv: 
    Automontering: fel: inget monteringskommando tillgänglig

en: Unmount-If-Mounted: %s
sv: Avmontera-om-monterad: %s

en: You do not have permission to edit the contents of file %s
    
    Consider copying the file to the desktop, or link to a copy placed in ~/.local/share/applications/
sv: Du har inte behörighet att redigera innehållet i filen %s
    
    Överväg att kopiera filen till skrivbordet, eller länka till en kopia placerad i ~/.local/share/applications/

en: Unable To Rename
sv: Det går inte att byta namn

en: Enter new desktop item name:
    
    Changing the name of this desktop item requires modifying the contents of desktop file %s
sv: ge det nya namnet desktop objekt:
    
    Ändra namnet på denna skrivbordsobjekt kräver ändring av innehållet i desktop-filen %s

en: Change Desktop Item Name
sv: Ändra Skrivbordsobjekt Namn

en: An error occurred renaming this desktop item.
sv: Ett fel uppstod vid byte av namn på det här skrivbordsobjektet.

en: Open Containing _Folder
sv: Öppna innehållade mappen

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Local Volumes
sv: Lokala volymer

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Enter program or bash command line(s):
    
    Use:
    	%F	selected files  or  %f first selected file
    	%N	selected filenames  or  %n first selected filename
    	%d	current directory
    	%v	selected device (eg /dev/sda1)
    	%m	device mount point (eg /media/dvd);  %l device label
    	%b	selected bookmark
    	%t	selected task directory;  %p task pid
    	%a	menu item value
    	$fm_panel, $fm_tab, $fm_command, etc
sv: Ange program eller bash kommandorad(er):
    
    Användning:
    	%F 	 valda filer eller %f första vald fil
    	%N 	 valda filnamn eller %n första valda filnamn
    	%d 	 nuvarande katalog
    	%v 	 valda enheten (t.ex. /dev/sda1)
    	%m  enhet monteringspunkt (t.ex. /media/dvd); %l enhetsetikett
    	%b 	 valda bokmärket
    	%t 	 valda uppgiften katalog, %p aktivitest pid
    	%a 	 menyalternativ värde
    	 $fm_panel, $fm_tab, $fm_command osv.

en: MIME Type
sv: MIME typ

en: Filename
sv: Filnamn

en: Directory
sv: Katalog

en: Dir Write Access
sv: Katalog skrivbehörighet

en: File Is Text
sv: Fil är text

en: File Is Dir
sv: Fil är en katalog

en: File Is Link
sv: Fil är en länk

en: User Is Root
sv: Användare är root

en: Multiple Selected
sv: Flera markerade

en: Clipboard Has Files
sv: Urklipp har filer

en: Clipboard Has Text
sv: Urklipp har text

en: Current Panel
sv: Aktuell panel

en: Panel Count
sv: Antal paneler

en: Current Tab
sv: Nuvarande flik

en: Tab Count
sv: Antal flikar

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Device Mount Point
sv: Monteringspunkt enheter

en: Device Label
sv: Enhetens etikett

en: Device FSType
sv: Enhets FSTyp

en: Device UDI
sv: Enhets UDI

en: Device Properties
sv: Egenskaper enhet

en: Task Count
sv: Antal aktiviteter

en: Task Directory
sv: Aktivitetskatalog

en: Task Type
sv: Aktivitetstyp

en: Task Name
sv: Aktivitetssnamn

en: Panel 1 Directory
sv: Panel 1 Katalog

en: Panel 2 Directory
sv: Panel 2 Katalog

en: Panel 3 Directory
sv: Panel 3 Katalog

en: Panel 4 Directory
sv: Panel 4 Katalog

en: Panel 1 Has Sel
sv: Panel 1 har markering

en: Panel 2 Has Sel
sv: Panel 2 har markering

en: Panel 3 Has Sel
sv: Panel 3 har markering

en: Panel 4 Has Sel
sv: Panel 4 har markering

en: Panel 1 Device
sv: Panel 1 enhet

en: Panel 2 Device
sv: Panel 2 enhet

en: Panel 3 Device
sv: Panel 3 enhet

en: Panel 4 Device
sv: Panel 4 enhet

en: equals
sv: är lika med

en: doesn't equal
sv: är inte lika med

en: contains
sv: innehåller

en: doesn't contain
sv: innehåller inte

en: begins with
sv: börjar med

en: doesn't begin with
sv: börjar inte med

en: ends with
sv: slutar med

en: doesn't end with
sv: slutar inte med

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than
sv: är större än

en: matches
sv: matchar

en: doesn't match
sv: matchar inte

en: Application
sv: Program

en: Command
sv: Kommando

en: Current: Show
sv: Nuvarande: Visa

en: Current: Hide
sv: Nuvarande: Göm

en: Current: Disable
sv: Nuvarande: Inaktivera

en: Current: Enable
sv: Nuvarande: Aktiverad

en: Save Modified Script?
sv: Spara ändrad skript?

en: Save your changes to the command script?
sv: Spara dina ändringar till kommando skriptet?

en: Overwrite Script?
sv: Skriva över skript?

en: The command script on disk has changed.
    
    Do you want to overwrite it?
sv: Kommandot skript på disken har förändrats.
    
    Vill du skriva över den?

en: Command Dir
sv: Kommando katalog

en: (no files)
sv: (inga filer)

en: The command line does not begin with a text file (script) to be opened, or the script was not found in your $PATH.
sv: Kommandoraden börjar inte med en textfil (skript) som skall öppnas, eller skriptet hittades inte i din $PATH.

en: Targets:  (a semicolon-separated list of paths or URLs)
sv: Mål: (en semikolon-separerad lista med sökvägar eller URLer)

en: Target:  (a .desktop or executable file)
sv: Mål: (en .desktop eller körbar fil)

en: Choose Executable
sv: Välj körbar fil

en: Command Line Too Long
sv: Kommandorad för lång

en: Your command line is greater than 2000 characters and may be truncated when saved.  Consider using a command script instead by selecting Script on the Command tab.
sv: Din kommandorad är större än 2000 tecken och kan avkortas vid sparandet. Överväg att använda ett kommandoskript i stället genom att välja Script på fliken Kommando.

en: Toolbar Item Properties
sv: Verktygsfält objektegenskaper

en: Menu Item Properties
sv: Menyalternativ Egenskaper

en: _Toolbar Item
sv: Verk_tygsfält objekt

en: _Menu Item
sv: _Menypost

en: Type:
sv: Typ:

en: Name:
sv: Namn:

en: Key:
sv: Tangent:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Con_text
sv: Sammanhang

en: A_pply
sv: _Verkställ

en: matches any rule:
sv: matchar någon regel:

en: matches all rules:
sv: matchar alla regler:

en: doesn't match any rule:
sv: matchar inte någon regel:

en: doesn't match all rules:
sv: matchar inte alla regler:

en: Show
sv: Visa

en: Enable
sv: Aktivera

en: Hide
sv: Dölj

en: Disable
sv: Inaktivera

en: item if context
sv: objekt om innehållet

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Value:
sv: Värde:

en: If enabled, use as handler for:
sv: Om aktiverad, använd som hanterare för:

en: none
sv: ingen

en: files
sv: filer

en: devices
sv: Enhet

en: _Ignore Context / Show All  (global setting)
sv: _Ignorera sammanhang / Visa alla (global inställning)

en: Comm_and
sv: Komm_ando

en: Command _Line
sv: Kommandorad

en: _Script
sv: _Skript

en: Open In _Editor
sv: Öppna i _redigerare

en: _Root Editor
sv: _Root redigerare

en: Optio_ns
sv: Alter_nativ

en: Run Options
sv: Köralternativ

en: Popup Task
sv: Visa aktivitet i popup-fönster

en: Popup Error
sv: Visa fel i popup-fönster

en: Popup Output
sv: Visa utmating i popup-fönster

en: Scroll Output
sv: Rulla utdata

en: Keep Terminal Open
sv: Behåll terminalen öppnad

en: Run As User:
sv: Kör som användare:

en: ( leave blank for current user )
sv: ( lämna tomt för nuvarande användare )

en: Style
sv: Stil

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Confirmation
sv: Bekräfta

en: Input
sv: Inmatning

en: Confirmation/Input Message:
sv: Bekräftelse/Indatameddelande:

en: Open In Browser:
sv: Öppna i webbläsare:

en: Data Dir
sv: Data katalog

en: Plugin Dir
sv: Insticksprograms katalog

en: Built-In Toolbar Item
sv: Inbyggda verktygsfälts objekt

en: Submenu
sv: Undermeny

note: built-in
en: Built-In Command
sv: Inbyggt kommando

en: Follow state
sv: Följ tillstånd

en: Render differently based on the selection state.
sv: Rendera annorlunda baserat på valstatus.

en: Icon
sv: Ikon

en: The icon to render.
sv: Ikon att göra.

en: GIcon
sv: GIkon

en: The GIcon to render.
sv: GIkon att göra.

en: size
sv: storlek

en: The size of the icon to render in pixels.
sv: Storleken på ikonen att göra i pixlar.

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ACTIONS
en: Action Icons
sv: Åtgärdsikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ANIMATIONS
en: Animations
sv: Animeringar

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
sv: Programikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
sv: Menyikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
sv: Enhetsikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMBLEMS
en: Emblems
sv: Emblem

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMOTES
en: Emoticons
sv: Uttryckssymboler

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_INTERNATIONAL
en: International Denominations
sv: Internationella Valörer

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_MIME_TYPES
en: File Type Icons
sv: Filtypsikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_PLACES
en: Location Icons
sv: Platsikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STATUS
en: Status Icons
sv: Statusikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_OTHER
en: Uncategorized Icons
sv: Okategoriserade Ikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
sv: Alla ikoner

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_FILE
en: Image Files
sv: Bildfiler

note: setup the context combo box
en: Select _icon from:
sv: Välj _ikon från:

note: search filter
en: _Search icon:
sv: _Sök ikon:

en: Clear search field
sv: Rensa sökfält

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: Block Device
sv: Blockenhet

en: Character Device
sv: Tecken enhet
