spacefm - en to tr translation catalogue (258 entries)

en: SpaceFM Open Folder
tr: SpaceFM Klasör Aç

en: Open folder
tr: Klasör aç

en: SpaceFM File Search
tr: SpaceFM Dosya Arama

en: Search for files and folders
tr: Dosya ve klasör ara

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: Browse the file system
tr: Dosya sistemine gözat

en: by IgnorantGuru
tr: IgnorantGuru tarafından

en: Choose Application
tr: Uygulamayı Seç

en: Please choose an application or enter a command:
tr: Lütfen uygulamayı seçin ya da komut girin:

en: File Type:
tr: Dosya Türü:

en: _Associated Apps
tr: _İlişkili Ugulamalar

en: A_ll Apps
tr: U_yg Uygulamalar

en: _Command:
tr: _Komut:

en: _Browse
tr: _Göz-at

en: Opened in Terminal
tr: Uçbirimde Açıldı

en: _Set as default application for this file type
tr: Bu dosya türü için varsayılan uygulama olarak _ayarla

en: File Properties
tr: Dosya Öznitelikleri

en: <b>File _Name:</b>
tr: <b>Dosya_Adı:</b>

en: <b>_Location:</b>
tr: <b>_Konum:</b>

en: <b>Link _Target:</b>
tr: <b>Bağlanacak _Hedef:</b>

en: <b>Type:</b>
tr: <b>Tür:</b>

en: <b>Opens _With:</b>
tr: <b>Olarak _Aç:</b>

en: <b>Total Size:</b>
tr: <b>Toplam Boyut:</b>

en: <b>Size On Disk:</b>
tr: <b>Disk Üzerindeki Boyut:</b>

en: <b>Count:</b>
tr: <b>Sayı:</b>

en: <b>_Modified:</b>
tr: <b>_Değiştirildi:</b>

en: <b>_Accessed:</b>
tr: <b>_Erişildi:</b>

en: _Info
tr: _Bilgi

en: <b>_Owner:</b>
tr: <b>_Sahibi:</b>

en: <b>_Group:</b>
tr: <b>_Grup:</b>

en: <b>Owner:</b>
tr: <b>Sahip:</b>

en: <b>Group:</b>
tr: <b>Grup:</b>

en: <b>Other:</b>
tr: <b>Diğer:</b>

en: Read
tr: Okuma

en: Write
tr: Yazma

en: Execute
tr: Çalıştırma

en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Recursive (apply changes to folders and their contents)
tr: Yinelenen(klasör ve içeriklerine değişiklikleri uygula)

en: _Permissions
tr: i_zinler

en: Bytes
tr: Bayt

en: Any
tr: Herhangi

en: Within One Day
tr: Bir Gün İçinde

en: Within One Week
tr: Bir Hafta İçinde

en: Within One Month
tr: Bir Ay İçinde

en: Within One Year
tr: Bir Yıl İçinde

en: Within Selected Date Range
tr: Seçilen Tarih Aralığı İçinde

en: Find Files
tr: Dosyaları Bul

en: <b>Filename:</b>
tr: <b>Dosya adı:</b>

en: Case Sensitive
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı

en: Video Files (avi, mpg,...)
tr: Görüntü Dosyaları(avi, mpg, ...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
tr: Ses Dosyaları (mp3, ogg,...)

en: Image Files (jpg, png,...)
tr: Resim Dosyaları (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
tr: Düz Metin Dosyaları

en: All Files and Folders
tr: Tüm Dosyalar ve Klasörler

en: <b>File Types to Search</b>
tr: <b>Aranacak dosya tipi</b>

en: Search in subfolders
tr: Alt dizinlerde ara

en: Search hidden files
tr: Gizli dosyalarda ara

en: <b>Places to Search</b>
tr: <b>Aranacak yer</b>

en: General
tr: Genel

en: File Contains:
tr: Dosya İçerikleri:

en: Use Regular Expression
tr: Kurallı İfadeler Kullan

en: <b>File Content</b>
tr: <b>Dosya İçeriği</b>

en: Content
tr: İçerik

en: Greater Than:
tr: Büyüktür:

en: Smaller Than:
tr: Küçüktür:

en: <b>File Size</b>
tr: <b>Dosya Boyutu</b>

en: <b>Last Modified</b>
tr: <b>Son Değişiklik</b>

en: Size & Date
tr: Boyut & Tarih

en: <b>Search Result:</b>
tr: <b>Arama Sonuçları:</b>

en: Search Again
tr: Tekrar Ara

en: Go to folder
tr: Klasöre git

en: Open In Current Tab
tr: Şimdiki sekmede aç

en: Open In New Tab
tr: Yeni sekmede aç

en: Stretch
tr: Genişlet

en: Fit
tr: Sığdır

en: Center
tr: Ortala

en: Tile
tr: Döşe

en: Zoom
tr: Yakınlaş

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Copy (Ctrl+Drag)
tr: Kopyala (Ctrl+Drag)

en: Move (Shift+Drag)
tr: Taşı (Shift+Drag)

en: Link (Ctrl+Shift+Drag)
tr: Bağla (Ctrl+Shift+Drag)

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Small Icons:
tr: Küçük Simgeler:

en: Large Icons:
tr: Büyük Simgeler:

en: Toolbar Icons:
tr: Araç çubuğu Simgeleri:

en: <b>Icons</b>
tr: <b>Sigmeler</b>

en: Single click opens files
tr: Açmak için tek tıklama

en: Hover selects
tr: Vurgulu seçim

en: Bookmarks:
tr: Yerİmleri:

en: Show Thumbnails
tr: Küçük resim Göster

en: Max Pic Size To Thumbnail:
tr: Küçük resim için en fazla resim boyutul:

en: <b>File List</b>
tr: <b>Dosya Listesi</b>

en: _General
tr: _Genel

en: Always show the tab bar
tr: Sekme çubuğunu daima göster

en: Hide 'Close Tab' buttons
tr: 'Kapatma Sekmesi' tuşlarını gizle

en: Confirm delete/remove
tr: Silme/kaldırma onayı

en: Click runs executables
tr: Yürütülebilirleri tıklama ile çalıştır

en: SI File Sizes (1K = 1000) (requires restart)
tr: SI Dosya Boyutu (1K = 1000) (yeniden başlatma gerekli)

en: Show root user indicator color
tr: root kullanıcısı gösterge rengini göster

en: Default Drag Action:
tr: Varsayılan Sürükleme Eylemi:

en: I_nterface
tr: A_rabirim

en: Wallpaper:
tr: Duvarkağıdı:

en: Please select an image file
tr: Lütfen bir resim dosyası seçin

en: Mode:
tr: Mod:

en: Background:
tr: Arkaplan:

en: Text:
tr: Yazı:

en: Shadow:
tr: Gölge:

en: Font:
tr: Yazı tipi:

en: Top:
tr: Üst:

en: Left:
tr: Sol:

en: Right:
tr: Sağ:

en: Bottom:
tr: Alt:

en: <b>Margins</b>
tr: <b>Kenar boşlukları</b>

en: Right click shows WM menu
tr: Sağ tıklama WM seçenek listesini gösterir

en: Open folders using associated MIME application
tr: Klasörleri iligili MIME uygulamasını kullarak aç

en: _Desktop
tr: _Masaüstü

en: _Volume Management
tr: _Disk Yönetimi

en: Terminal SU:
tr: Uçbirim SU:

en: Graphical SU:
tr: Grafik arayüzü SU:

en: Filename Encoding:
tr: Dosya adı Kodlaması:

en: Editor:
tr: Düzenleyici:

en: Run editor in terminal
tr: Düzenleyiciyi uçbirimde çalıştır

en: Root's Editor:
tr: Root Düzenleyicisi:

en: Run root's editor in terminal
tr: Uçbirimde root düzenleyicisini çalıştır

en: Date Format:
tr: Tarih Biçimi:

en: (requires reload)
tr: (tekrar yükleme gerekir)

en: Date Display
tr: Tarih Göstergesi

en: _Advanced
tr: _Gelişmiş

en: Too many columns (>%d) in %s
tr: (>%d) %s içerisinde çok fazla sütun

en: error reading file %s: %s
tr: %s dosyası okuma hatası: %s

note: modified = TRUE;
en: file '%s' contents are not valid UTF-8
tr: '%s' dosyasının içeriği UTF-8 değil

en: file '%s' is not a regular file
tr: '%s' doyası düz dosya değil

en: internal command %s requires an argument
tr: %s içsel komutu değişken gerektirir

en: element '%s' does not exist
tr: '%s' öğesi mevcut değil

en: error writing file %s: %s
tr: %s dosyası yazım hatası: %s

en: '%s' is not an internal command
tr: '%s' içsel komut değil

en: error creating file %s: %s
tr: %s dosyası yaratma hatası: %s

en: pipe '%s' data is not valid UTF-8
tr: '%s' veri yolu bilgisi UTF-8 değil

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
tr: (dosya içeriği UTF-8 değil)

en: prefix '%s' is not a valid variable name
tr: ön ek '%s' geçerli değişken adı değil

note: pack timeout button first
en: Pause
tr: Durdur

en: file '%s' is not a regular file or a pipe
tr: '%s' dosyası geçerli düz dosya ya da veri yolu değil

en: spacefm: argument is not valid UTF-8
tr: spacefm: değişken UTF-8 değil

en: File doesn't exist
tr: Dosya mevcut değil

en: Don't know how to open the file
tr: Dosyanın nasıl açılacağı bilinmiyor

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
tr: Açılamayan dosya:
    "%s"
    %s

note: root task
en: Open Root Window
tr: Root Penceresi Aç

en: Terminal Not Available
tr: Terminal kullanılamaz durumda

en: Please set your terminal program in View|Preferences|Advanced
tr: Lütfen Görünüm|Seçenekler|Gelişmiş'te terminal programınızı seçin

en: Open Terminal
tr: Terminal Aç

en: New _Command
tr: Yeni _Komut

en: Show Panel %d
tr: %d panelini göster

en: _File
tr: _Dosya

en: _View
tr: Görü_nüm

en: _Devices
tr: _Cihazlar

en: _Bookmarks
tr: _Yer imleri

en: _Plugins
tr: _Eklentiler

en: _Tools
tr: _Araçlar

note: Help
en: _Help
tr: _Yardım

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Büyüklük

en: Type
tr: Tür

en: Permission
tr: Yetkiler

en: spacefm: text is not valid UTF-8
tr: spacefm: yazı UTF-8 değil

en: spacefm: file '%s' does not contain valid UTF-8 text
tr: spacefm: '%s' dosyası geçerli UTF-8 yazısı barındırmıyor

en: Back
tr: Geriye

en: Forward
tr: İleriye

en: Refresh
tr: Yenile

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: New Tab Here
tr: Buraya Yeni Sekme

en: Show Hidden
tr: Saklıları Göster

en: _Folder
tr: _Dizin

note: Note: this is the last config version which should require menu_label changes of this nature due to defaults no longer being saved in session file New > Import >
en: _Import
tr: İthal et

en: _Task Manager
tr: Görev Yöneticisi

note: Change Save Session to Open URL - remove custom label/icon was previously used for 'Save Session' < 0.9.4 as XSET_MENU_NORMAL
en: Open _URL
tr: URL'yi Aç

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

note: // New submenu
en: _New
tr: Yeni

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
tr: Yerİ_mleri

note: Properties
en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Edit
tr: Dü_zen

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
tr: _Aç

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: Bookmark _Icon
tr: Yer imi ikonu

en: Sub_menu Icon
tr: Alt menü ikonu

en: _Show Bookmarks
tr: _Yer imlerini Göster

en: New _Bookmark
tr: Yeni Yer imi

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: R_oot Window
tr: Root Pencere

en: _File Search
tr: _Dosya Arama

en: Open URL
tr: URL Aç

en: F_ocus
tr: Odak

en: _Prev
tr: _Önceki

en: _Next
tr: Sonraki

note: xset_set( "panel_left", "lbl", _("_Left") ); xset_set( "panel_right", "lbl", _("_Right") ); xset_set( "panel_top", "lbl", _("_Top") ); xset_set( "panel_bottom", "lbl", _("_Bottom") );
en: _Hide
tr: _Sakla

en: _Event Manager
tr: _Olay Yöneticisi

en: _Exit
tr: _Çık

en: _Focus
tr: Odakla

en: Wi_ndow Title
tr: Pencere İsmi

en: _Window Icon
tr: Pencere İkonu

note: x and y store global icon chooser dialog size
en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: _Design Mode
tr: Tasarım Modu

en: _Preferences
tr: _Seçenekler

en: _Tool
tr: _Araçlar

note: Plugins
en: _Install
tr: _Yükle

en: _Verbose
tr: _Ayrıntılı

en: _User's Manual
tr: Kullanıcı El Kitabı

en: _Homepage
tr: Ana Sayfa

en: SpaceFM _News
tr: SpaceFM _Yenilikleri

en: _Get Plugins
tr: Plugin Edin

en: _Options
tr: Seçenekler

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Show Devices
tr: Cihazları Göster

en: Desktop _Settings
tr: Masaüstü _Seçenekleri

en: _Desktop Folder
tr: Masaüstü Klasörü

en: E_xecute
tr: Çalıştı_r

en: Extract _To
tr: Çıkartılacak _Yer

[ctx: New|]
en: _Bookmark
tr: Yerİ_mleri

en: _Go
tr: _Git

en: _Rename
tr: Yeniden _Adlandır

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Actions
tr: _Eylemler

en: _Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çe_vir

note: Properties
en: Propert_ies
tr: Özellikler

en: Unable to mount device
tr: Ortama bağlanamadı

en: Unable to unmount device
tr: Ortam ayrılamadı

en: Unable to eject device
tr: Ortam çıkartılamadı

en: _Eject
tr: Çı_kart

en: Move:
tr: Taşı:

en: Copy:
tr: Kopyala:

en: Delete:
tr: Sil:

en: Link:
tr: Bağ:

en: Moving...
tr: Taşıyor...

en: Copying...
tr: Kopyalıyor...

en: Deleting...
tr: Siliyor...

en: Linking...
tr: Bağlıyor...

en: To:
tr: Hedef:

en: Overwrite All
tr: Tümünün Üzerine-yaz

en: Skip All
tr: Tümünü Atla

en: 
    Complete!
tr: 
    Tamamlandı!

en: Command:
tr: Komut:

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: New
tr: Yeni

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: New folder name:
tr: Yeni dizin İsmi

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: New filename:
tr: Yeni dosya ismi

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
tr: Hesaplıyor...

en: Invalid User
tr: Geçersiz Kullanıcı

en: Invalid Group
tr: Geçersiz Grup

en: Command not found
tr: Komut bulunamadı

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
tr: Hedef dizininiz "%1$s", zaten kaynak dizininiz içinde yer alıyor! : "%2$s"

en: Device Properties
tr: Cihaz Özellikleri

en: Toolbar Item Properties
tr: Araç Çubuğu Madde Özellikleri

en: Menu Item Properties
tr: Menü Madde Özellikleri

en: _Toolbar Item
tr: Araç Çubuğu Maddesi

en: _Menu Item
tr: Menü Maddesi
