spacefm - en to uk translation catalogue (225 entries)

en: _Browse
uk: _Розкрити

en: Opened in Terminal
uk: Відкрито в терміналі

en: File Properties
uk: Властивості файлу

en: <b>_Owner:</b>
uk: <b>_Власник</b>

en: <b>_Group:</b>
uk: <b>_Група:</b>

en: <b>Owner:</b>
uk: <b>Власник:</b>

en: <b>Group:</b>
uk: <b>Група:</b>

en: Read
uk: Читати

en: Write
uk: Запис

en: Execute
uk: Виконати

en: Set UID
uk: Встановити UID

en: Set GID
uk: Встановити GID

en: Sticky
uk: Закріплення

en: _Permissions
uk: _Права доступу

en: Find Files
uk: Знайти файли

en: Case Sensitive
uk: Чуттєвість до регістру

en: Video Files (avi, mpg,...)
uk: Відео файли (avi, mpg,...)

en: Audio Files (mp3, ogg,...)
uk: Аудіо файли (mp3, ogg, ...)

en: Image Files (jpg, png,...)
uk: Файли зображень (jpg, png,...)

en: Plain Text Files
uk: Текстовий файл

en: All Files and Folders
uk: Всі файли і каталоги

en: <b>File Types to Search</b>
uk: <b>Типи файлів для пошуку</b>

en: <b>Places to Search</b>
uk: <b>Місця де шукати</b>

en: General
uk: Загальне

en: File Contains:
uk: Файл містить:

en: Use Regular Expression
uk: Використовувати регулярний вираз

en: <b>File Content</b>
uk: <b>Вміст файлу</b>

en: Content
uk: Вміст

en: Greater Than:
uk: Файли

en: Smaller Than:
uk: Менше ніж:

en: <b>File Size</b>
uk: <b>Размір файлу</b>

en: <b>Last Modified</b>
uk: <b>Час останньої зміни</b>

en: Size & Date
uk: Размір & Дата

en: <b>Search Result:</b>
uk: <b>Результат пошуку:</b>

en: Search Again
uk: Шукати знову

en: Go to folder
uk: Перейти в каталог

en: Preferences
uk: Параметри

en: Bookmarks:
uk: Закладки:

en: _General
uk: _Загальне

en: Always show the tab bar
uk: Завжди показувати панель вкладок

en: I_nterface
uk: _Інтерфейс

en: Wallpaper:
uk: Шпалери:

en: Please select an image file
uk: Будь-ласка, виберіть файл зображення

en: Mode:
uk: Режим:

en: Background:
uk: Тло:

en: Text:
uk: Текст:

en: Shadow:
uk: Тінь:

en: _Desktop
uk: _Робочий стіл

en: _Volume Management
uk: _Управління диском

en: Terminal:
uk: Термінал:

en: _Advanced
uk: _Додатково

en: Too many columns (>%d) in %s
uk: Забагато колонок (>%d) в %s

en: error reading file %s: %s
uk: помилка читання файлу %s: %s

en: element '%s' does not exist
uk: елемент '%s' не існує

en: error writing file %s: %s
uk: помилка запису файлу %s: %s

en: error creating file %s: %s
uk: помилка створення файлу %s: %s

en: ( file contents are not valid UTF-8 )
uk: ( вміст файла не відповідає кодуванню UTF-8 )

note: pack timeout button first
en: Pause
uk: Пауза

en: Example:
uk: Приклад:

en:     spacefm -g --label "A message" --button ok
uk:     spacefm -g --label "Повідомлення" --button ok

en: Example:
uk: Приклад:

en: Examples
uk: Приклади

en: File doesn't exist
uk: Файл не існує

en: Error
uk: Помилка

en: Error: Unable to establish connection with FAM.
    
    Do you have "FAM" or "Gamin" installed and running?
uk: Помилка: Неможливо встановити з’єднання з FAM.
    
    Чи Ви встановили і запустили "FAM" або "Gamin"?

en: Don't know how to open the file
uk: Не знаю, як відкрити цей файл

en: Unable to open file:
    "%s"
    %s
uk: Неможливо відкрити файл:
    "%s"
    %s

en: Choose Plugin File
uk: Оберіть файл доповнення

note: get url
en: Enter Plugin URL
uk: Вкажіть адресу доповнення

en: Overwrite Plugin ?
uk: Перезаписати доповнення?

en: Error Creating Temp Directory
uk: Помилка створення тимчасової папки

en: Save Session Error
uk: Зберегти помилку сесії

en: Terminal Not Available
uk: Термінал недоступний

en: Open Terminal
uk: Відкрити термінал

en: New _Command
uk: Нова _команда

en: _File
uk: _Файл

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Bookmarks
uk: _Закладки

en: _Plugins
uk: _Доповнення

en: _Tools
uk: _Інструменти

note: Help
en: _Help
uk: _Довідка

en: SpaceFM Error
uk: Помилка SpaceFM

en:  %s free / %s
uk:  Вільно %s / %s

en: hidden | hidden
uk[0]: прихований
uk[1]: приховані
uk[2]: прихованих

note: If you change "Status", also change it in on_task_button_press_event
en: Status
uk: Статус

en: Folder
uk: Директорія

en: Name
uk: Назва

en: Size
uk: Размір

en: Type
uk: Тип

en: Permission
uk: Права доступу

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Refresh
uk: Оновити

en: New Tab
uk: Нова вкладка

en: _FAQ
uk: _ЧаПи

en: _Folder
uk: _Каталог

en: Uninstall Plugin
uk: Видалити доповнення

note: task
en: Install Plugin
uk: Встановити доповнення

note: tar and delete tmp files task
en: Export Plugin
uk: Експортувати доповнення

note: New > Bookmark
en: _Bookmark
uk: _Закладки

note: Properties
en: _Properties
uk: _Властивості

en: _Edit
uk: _Правка

note: Bookmark list Removed items config version 30 set = xset_get( "sep_bk1" ); set->menu_style = XSET_MENU_SEP; set = xset_get( "sep_bk2" ); set = xset_set( "book_new", "lbl", _("_New") ); xset_set_set( set, "icn", "gtk-new" ); set = xset_set( "book_rename", "lbl", _("_Rename") ); xset_set_set( set, "ic
en: _Open
uk: _Відкрити

en: New _Window
uk: Нове _вікно

en: _Tool
uk: _Інструменти

en: _Continue
uk: Продовжити

note: set->b keeps desktop prefs compositing wm info has been shown
en: De_vices
uk: Пристрої

en: E_xecute
uk: _Виконати

en: Edi_t
uk: Редагувати

en: Edit As _Root
uk: Редагувати від root

en: _Extract
uk: _Розпакувати

en: Extract _To
uk: Розпакувати _в

en: Fol_der
uk: Тека

[ctx: New|]
en: _Bookmark
uk: _Закладки

en: _Archive
uk: Архів

en: _Go
uk: _Перехід

en: _Back
uk: Назад

en: _Forward
uk: Вперед

en: _Up
uk: Вгору

en: _Home
uk: Домівка

en: Styl_e
uk: Стиль

en: _Permission
uk: _Права доступу

en: _Owner
uk: _Власник

en: _Rename
uk: _Перейменувати

en: _Delete
uk: _Видалити

en: _Invert Selection
uk: _Відмінити виділення

en: _Icons
uk: І_конки

en: Unable to mount device
uk: Неможливо підключити пристрій

en: Unable to unmount device
uk: Неможливо відключити пристрій

en: Unable to eject device
uk: Неможливо витягнути пристрій

en: _Eject
uk: _Витягнути

en: Move:
uk: Перемістити:

en: Copy:
uk: Копіювати:

en: Delete:
uk: Видалити:

en: Link:
uk: Посилання:

en: Moving...
uk: Переміщення...

en: Copying...
uk: Копіювання...

en: Deleting...
uk: Видалення...

en: Linking...
uk: Створення посилань...

en: To:
uk: До:

en: Overwrite All
uk: Переписати все

en: Skip All
uk: Пропустити все

en: 
    Complete!
uk: 
    Завершено!

en: Command:
uk: Команда:

en: File System
uk: Файлова система

[ctx: Title|CreateNew|]
en: Folder
uk: Директорія

en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: New|Radio]
en: Fol_der
uk: Тека

en: New Folder
uk: Новий каталог

en: New File
uk: Новий файл

note: The total file size displayed in "File Properties" is not completely calculated yet. So "Calculating..." is displayed.
en: Calculating...
uk: Підрахунок...

en: Invalid User
uk: Неправильно вказано користувача

en: Invalid Group
uk: Неправильно вказано групу

en: Command not found
uk: Команда не знайдено

en: Destination directory "%1$s" is contained in source "%2$s"
uk: Каталог призначення "%1$s" міститься в джерелі "%2$s"

en: %s Volume
uk: %s Том

en: %s/%s Drive
uk: %s/%s Пристрій

en: %s Drive
uk: %s Пристрій

en: Floppy Drive
uk: Дискета

en: Compact Flash Drive
uk: Пристрій Compact Flash

en: Memory Stick Drive
uk: Пристрій Memory Stick

en: Smart Media Drive
uk: Пристрій Smart Media

en: SD/MMC Drive
uk: Пристрій SD/MMC

en: Zip Drive
uk: Пристрій Zip

en: Jaz Drive
uk: Пристрій Jaz

en: Pen Drive
uk: Пристрій Pen

en: %s %s Music Player
uk: %s %s Програвач Музики

en: %s %s Digital Camera
uk: %s %s Цифрова камера

en: Drive
uk: Пристрій

en: External %s
uk: Зовнішні %s

en: CD-ROM Disc
uk: CD-ROM Диск

en: Blank CD-R Disc
uk: Чистий CD-R Диск

en: CD-R Disc
uk: CD-R Диск

en: Blank CD-RW Disc
uk: Чистий CD-RW Диск

en: CD-RW Disc
uk: CD-RW Диск

en: DVD-ROM Disc
uk: DVD-ROM Диск

en: Blank DVD-RAM Disc
uk: Чистий DVD-RAM Диск

en: DVD-RAM Disc
uk: DVD-RAM Диск

en: Blank DVD-R Disc
uk: Чистий DVD-R Диск

en: DVD-R Disc
uk: DVD-R Диск

en: Blank DVD-RW Disc
uk: Чистий DVD-RW Диск

en: DVD-RW Disc
uk: DVD-RW Диск

en: Blank DVD+R Disc
uk: Чистий DVD+R Диск

en: DVD+R Disc
uk: DVD+R Диск

en: Blank DVD+RW Disc
uk: Чистий DVD+RW Диск

en: DVD+RW Disc
uk: DVD+RW Диск

en: Audio Disc
uk: Аудіо Диск

en: %s Removable Volume
uk: %s Змінний том

en: Volume
uk: Том

en: Failed to connect to the HAL daemon: %s
uk: Неможливо з’єднатися з HAL-демоном: %s

note: definitely not a device that we're able to mount, eject or unmount
en: Given device "%s" is not a volume or drive
uk: Даний пристрій "%s " не є диском або томом

note: tell the caller that no matching device was found
en: Device "%s" not found in file system device table
uk: Пристрій "%s " не знайдено в таблиці пристроїв файлової системи

en: You are not privileged to mount the volume "%s"
uk: У Вас немає прав для підключення тому "%s"

en: You are not privileged to unmount the volume "%s"
uk: У Вас немає прав для відключення тому "%s"

en: You are not privileged to eject the volume "%s"
uk: У Вас немає прав для витягнення тому "%s"

note: TODO: slim down mount options to what is allowed, cf. volume.mount.valid_options
en: Invalid mount option when attempting to mount the volume "%s"
uk: Неправильна опція підключення тому "%s "

en: The volume "%s" uses the <i>%s</i> file system which is not supported by your system
uk: Том "%s " використовує <i> %s </i> файлову систему, яка не підтримується Вашою системою

en: An application is preventing the volume "%s" from being unmounted
uk: Програма не дозволяє відключити том "%s "

en: The volume "%s" is not mounted
uk: Том "%s" не підключено

en: Error <i>%s</i>
uk: Помилка <i>%s</i>

note: TRANSLATORS: HAL can only unmount volumes that were mounted via HAL.
en: The volume "%s" was probably mounted manually on the command line
uk: Том "%s" можливо підключений вручню або з допомогою командної стрічки

en: Blank discs cannot be mounted, use a CD recording application to record audio or data on the disc
uk: Чистий диск не можна підключити, використайте програму для запису CD, щоб записати аудіо або дані на диск

en: Audio CDs cannot be mounted, use music players to play the audio tracks
uk: Аудіо диски неможливо підключити, використайте програвач музики для прослуховування звукових доріжок

en: Open Containing _Folder
uk: Відкрити вміщаючий _каталог

en: Select a folder
uk: Вибрати директорію

en: Browse...
uk: Розкрити...

en: Last Modified
uk: Час останньої зміни

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ACTIONS
en: Action Icons
uk: Значки дій

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ANIMATIONS
en: Animations
uk: Анімації

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_APPLICATIONS
en: Application Icons
uk: Значки програм

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_CATEGORIES
en: Menu Icons
uk: Значки меню

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_DEVICES
en: Device Icons
uk: Значки пристроїв

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMBLEMS
en: Emblems
uk: Емблеми

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_EMOTES
en: Emoticons
uk: Емоційки

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_MIME_TYPES
en: File Type Icons
uk: Значки типу файлів

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_PLACES
en: Location Icons
uk: Значки місць

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_STATUS
en: Status Icons
uk: Значки стану

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_OTHER
en: Uncategorized Icons
uk: Значки поза категоріями

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_ALL
en: All Icons
uk: Усі значки

note: EXO_ICON_CHOOSER_CONTEXT_FILE
en: Image Files
uk: Файли зображень

en: Clear search field
uk: Спорожнити поле пошуку

en: Preview
uk: Перегляд

en: No file selected
uk: Файли не обрано

en: Block Device
uk: Блоковий пристрій

en: Socket
uk: Сокет
