SparkleShare - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: /username/project
fr: /nom-d-utilisateur/projet

en: Free code hosting for Git and Mercurial
fr: Hébergement gratuit de code pour Git et Mercurial

en: Free public Git repositories with collaborator management
fr: Dépôts Git gratuits avec gestion des collaborateurs

en: /project/repository
fr: /projet/depot

en: Open source infrastructure for hosting open source projects
fr: Infrastructure open source d'hébergement de projets open source

en: /project
fr: /projet

en: A free and easy interface for your computer
fr: Une interface facile et gratuite pour votre ordinateur

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: /path/to/project
fr: /chemin/du/projet

en: Everything under my control
fr: Tout est sous mon contrôle

en: On my own server
fr: Mon propre serveur

en: Welcome to SparkleShare!
fr: Bienvenue sur SparkleShare !

en: Up to date
fr: À jour

en: Syncing…
fr: Synchronisation en cours…

en: Not everything is synced
fr: Tout n'est pas synchronisé

en: Copy Web Link
fr: Copier le lien web

en: Copy the web address of this file to the clipboard
fr: Copier l'adresse internet de ce fichier dans le presse‑papier

en: Get Earlier Version
fr: Obtenir une version antérieure

en: Make a copy of an earlier version in this folder
fr: Créer une copie d'une version antérieure de ce dossier

en: Select to get a copy of this version
fr: Sélectionner pour obtenir une copie de cette version

en: Print version information
fr: Affiche les informations de la version

en: Show this help text
fr: Afficher ce texte d’aide

en: SparkleShare, a collaboration and sharing tool.
fr: SparkleShare, outils de collaboration et de partage

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
fr: Ce logiciel est diffusé sans AUCUNE GARANTIE.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
fr: Ce logiciel est libre et vous êtes invité à le re‑distribuer

en: under certain conditions. Please read the GNU GPLv3 for details.
fr: sous certaines conditions. Merci de lire la licence GNU GPLv3 pour de plus amples informations.

en: SparkleShare automatically syncs Git repositories in
fr: SparkleShare synchronise automatiquement les dépôts Git dans

en: the ~/SparkleShare folder with their remote origins.
fr: le dossier ~/SparkleShare avec leurs racines distantes.

en: Usage: sparkleshare [start|stop|restart] [OPTION]...
fr: Utilisation : sparkleshare [start|stop|restart] [OPTION]…

en: Sync SparkleShare folder with remote repositories.
fr: Synchroniser le dossier SparkleShare avec les dépôts distants.

en: Arguments:
fr: Paramètres :

note: A menu item that takes the user to http://www.sparkleshare.org/
en: About SparkleShare
fr: À propos de SparkleShare

en: A newer version ({0}) is available!
fr: Une nouvelle version ({0}) est disponible!

en: You are running the latest version.
fr: Vous disposez de la dernière version.

en: Checking for updates...
fr: Vérification des mises à jour…

en: dddd, MMMM d, yyyy
fr: dddd d MMMM yyyy

en: dddd, MMMM d
fr: dddd d MMMM

en: added ‘{0}’
fr: Ajouté: ‘{0}’

en: moved ‘{0}’
fr: Déplacé: ‘{0}’

en: edited ‘{0}’
fr: Modifié: ‘{0}’

en: deleted ‘{0}’
fr: Supprimé: ‘{0}’

en: did something magical
fr: Attendez un miracle

en: Recent Events
fr: Évènements récents

en: All Folders
fr: Tous les dossiers

en: Before we can create a SparkleShare folder on this computer, we need a few bits of information from you.
fr: Afin de pouvoir créer un dossier SparkleShare sur cet ordinateur, nous avons besoin de quelques informations.

en: Full Name:
fr: Nom et prénom :

en: Email:
fr: Email :

en: Next
fr: Suivant

en: Where's your project hosted?
fr: Où est hebergé votre projet ?

en: Address
fr: Adresse

en: Remote Path
fr: Chemin à distance

note: Cancel button
en: Cancel
fr: Annuler

note: Sync button
en: Add
fr: Ajouter

en: Adding project ‘{0}’…
fr: Ajout du projet '{0}'

en: This may take a while.
fr: Cela peut prendre un peu de temps.

en: Are you sure it’s not coffee o'clock?
fr: Ne pensez-vous pas qu'il est temps de prendre un café ?

en: Finish
fr: Terminer

en: Something went wrong
fr: Il y a eu un problème

en: Try Again…
fr: Réessayez...

en: ‘{0}’ has been successfully added
fr: « {0} » a été ajouté avec succès

en: Project successfully added!
fr: Projet ajouté !

en: Access the files from your SparkleShare folder.
fr: Accéder vos fichiers depuis le répertoire Sparkleshare

note: A button that opens the synced folder
en: Open Folder
fr: Ouvrir le dossier

en: What's happening next?
fr: Et ensuite ?

en: SparkleShare creates a special folder in your personal folder that will keep track of your projects.
fr: Sparkleshare crée un répertoire spécial pour vos projets

en: Skip Tutorial
fr: Passer ce tutoriel

en: Continue
fr: Continuer

en: Sharing files with others
fr: Partager des fichers avec d'autres utilisateurs

en: All files added to your project folders are synced with the host automatically, as well as with your collaborators.
fr: Tous les fichiers ajoutés à votre projet sont synchronisés automatiquement, avec les vôtres ou ceux qui collaborent avec vous

en: The status icon is here to help
fr: L'îcone d'état est là pour vous aider

en: It shows the syncing process status, and contains links to your projects and the event log.
fr: Elle montre l'état du processus de synchronisation et contient les liens vers vos projets, ainsi que l'historique des évènements

en: Adding projects to SparkleShare
fr: Ajout de projets dans SpakleShare

en: Just click this button when you see it on the web, and the project will be automatically added:
fr: Cliquez sur ce bouton dans une page Web, et le projet sera automatiquement ajouté

note: Opens the wizard to add a new remote folder
en: Add Hosted Project…
fr: Ajouter un projet hébergé...

en: SparkleShare Setup
fr: Configuration de SparkleShare

en: No projects yet
fr: Pas de projets déclarés

en: Open Recent Events
fr: Ouvrir les évènements récents

en: Turn Notifications Off
fr: Désactiver les notifications

en: Turn Notifications On
fr: Activer les notifications

note: A menu item that quits the application
en: Quit
fr: Quitter
