SparkleShare - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: The GNOME Project
ja: GNOMEプロジェクト

en: Welcome to SparkleShare!
ja: SparkleShareへようこそ！

en: Up to date
ja: 最新の状態です。

en: Syncing…
ja: 同期中...

en: Not everything is synced
ja: すべてが同期されていません

en: Copy Web Link
ja: ウェブリンクのコピー

en: Copy the web address of this file to the clipboard
ja: このファイルのウェブアドレスをクリップボードにコピー

en: Get Earlier Version
ja: 新しいバージョンの取得

en: Make a copy of an earlier version in this folder
ja: このフォルダに古いヴァージョンのコピーを作成

en: Select to get a copy of this version
ja: このヴァージョンを選択し、コピー

en: Print version information
ja: バージョン情報の表示

en: Show this help text
ja: このヘルプテキストを表示

en: SparkleShare, a collaboration and sharing tool.
ja: SparkleShare、コラボレーションと共有のためのツールです。

en: Copyright (C) 2010 Hylke Bons
ja: Copyright (C)2010 Hylke Bons

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
ja: このプログラムは完全無保証です。

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
ja: これはフリーソフトウェアであり、再配布を歓迎します。

en: under certain conditions. Please read the GNU GPLv3 for details.
ja: 一定の条件の下で。詳細については、GNUのGPLv3をお読みください。

en: SparkleShare automatically syncs Git repositories in
ja: SparkleShareは自動的に..のGitリポジトリと同期します

en: the ~/SparkleShare folder with their remote origins.
ja: リモートの元フォルダを含んだ~/SparkleShareフォルダ

en: Usage: sparkleshare [start|stop|restart] [OPTION]...
ja: 使用法: sparkleshare [start|stop|restart] [オプション]...

en: Sync SparkleShare folder with remote repositories.
ja: SparkleShareフォルダをリモートのリポジトリと同期。

en: Arguments:
ja: 引数：

note: A menu item that takes the user to http://www.sparkleshare.org/
en: About SparkleShare
ja: SparkleShareについて

en: A newer version ({0}) is available!
ja: 新しいバージョン ({0}) が利用できます！

en: You are running the latest version.
ja: 最新のバージョンです。

en: Checking for updates...
ja: 更新の確認中...

en: Recent Events
ja: 最近のイベント

en: All Folders
ja: 全てのフォルダ

en: Before we can create a SparkleShare folder on this computer, we need a few bits of information from you.
ja: SparkleShareのフォルダをこのコンピュータ上に作成する前に、少しですがお知らせがあります。

en: Full Name:
ja: 氏名:

en: Email:
ja: 電子メール:

en: Next
ja: 次

en: Address
ja: アドレス

en: Remote Path
ja: リモートパス

note: Cancel button
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Are you sure it’s not coffee o'clock?
ja: コーヒー時ではありませんか？

en: Finish
ja: 完了

en: ‘{0}’ has been successfully added
ja: '{0}'は正常に追加されました

note: A button that opens the synced folder
en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Skip Tutorial
ja: チュートリアルをスキップする

en: Continue
ja: 続ける

en: SparkleShare Setup
ja: SparkleShareセ​​ットアップ

en: Open Recent Events
ja: 最近のイベントを開く

en: Turn Notifications Off
ja: 通知をオフ

en: Turn Notifications On
ja: 通知をオン

note: A menu item that quits the application
en: Quit
ja: 終了
