SpeedCrunch - en to it_IT translation catalogue (9 entries)

note: TRANSLATORS: Short one-line description.
en: A high-precision scientific calculator
it_IT: Una calcolatrice scientifica ad alta precisione

en: SpeedCrunch is a fast, high-precision scientific calculator. It features a syntax-highlighted scrollable display and is designed to be fully used via keyboard.
it_IT: SpeedCrunch è una calcolatrice scientifica veloce e ad alta precisione. Presenta uno schermo scorrevole con evidenziazione della sintassi ed è progettata per essere completamente usabile tramite tastiera.

en: It includes many built-in maths functions and supports advanced features like user-defined functions, complex numbers, and unit conversions. This is combined with a simple yet powerful user interface featuring on-the-fly results preview, syntax highlighting, and autocompletion.
it_IT: Include molte funzioni matematiche predefinite e supporta funzionalità avanzate come funzioni definite dall'utente, numeri complessi e conversione di unità. Questo si aggiunge ad un'interfaccia utente semplice ma potente che fornisce anteprime al volo dei risultati, evidenziazione della sintassi ed autocompletamento.

en: SpeedCrunch is available for several platforms in a number of languages.
it_IT: SpeedCrunch è disponibile per diverse piattaforme in varie lingue.

en: Main window with optional keypad
it_IT: Finestra principale con tastierino numerico opzionale

en: The constants list and formula book
it_IT: Lista delle costanti e formulario

en: Customizable user interface
it_IT: Interfaccia utente personalizzabile

en: The built-in user manual
it_IT: Manuale integrato

note: TRANSLATORS: Extra keywords for finding the application in the desktop environment. The trailing ';' is important!
en: arithmetic;calculation;math;scientific;
it_IT: aritmetica;calcolo;matematica;scientifico;
