SpeedCrunch - en to pt_BR translation catalogue (6 entries)

note: TRANSLATORS: Short one-line description.
en: A high-precision scientific calculator
pt_BR: Calculadora científica de alta precisão

en: SpeedCrunch is a fast, high-precision scientific calculator. It features a syntax-highlighted scrollable display and is designed to be fully used via keyboard.
pt_BR: SpeedCrunch é uma calculadora científica rápida e de alta precisão. Ela possui um mostrador rolável, com destaque de sintaxe e é concebida para ser plenamente utilizável através do teclado.

en: It includes many built-in maths functions and supports advanced features like user-defined functions, complex numbers, and unit conversions. This is combined with a simple yet powerful user interface featuring on-the-fly results preview, syntax highlighting, and autocompletion.
pt_BR: Ela inclui muitas funções matemáticas embutidas e suporta características avançadas como funções definidas pelo usuário, números complexos e conversão de unidades. Isso combinado a uma poderosa interface com resultados instantâneos, destaque de sintaxe e auto completação.

en: SpeedCrunch is available for several platforms in a number of languages.
pt_BR: SpeedCrunch está disponível para diversas plataformas e em várias línguas.

en: The built-in user manual
pt_BR: O manual de usuário interno

note: TRANSLATORS: Extra keywords for finding the application in the desktop environment. The trailing ';' is important!
en: arithmetic;calculation;math;scientific;
pt_BR: aritmética;cálculo;matemática;científico;
