Spek - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: Spectrum Analyser
fr: Analyseur de Spectre

en: View spectrograms of your audio files
fr: Voir les spectrogrammes de vos fichiers audio

en: Cannot open input file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Cannot find stream info
fr: Impossible de trouver les infos sur le flux audio

en: The file contains no audio streams
fr: Le fichier ne contient pas de flux audio

en: Cannot find decoder
fr: Impossible de trouver de décodeurs

en: Unknown duration
fr: Durée inconnue

en: No audio channels
fr: Absence de canal audio

en: Cannot open decoder
fr: Impossible d'ouvrir le décodeur

en: Unsupported sample format
fr: Format d'échantillon sonore non pris en charge

note: TRANSLATORS: first %d is the stream number, second %d is the total number of streams, %s is the stream description.
en: Stream %d / %d: %s
fr: Flux %d / %d: %s

note: TRANSLATORS: first %s is the error message, second %s is stream description.
en: %s: %s
fr: %s : %s

en: Preferences
fr: Préférences

en: (system default)
fr: (Valeur par défaut du système)

note: TRANSLATORS: The name of a section in the Preferences dialog.
en: General
fr: Général

en: Language:
fr: Langue:

en: Check for &updates
fr: Vérifier les &mises à jours

en: Spek - Acoustic Spectrum Analyser
fr: Spek - Analyseur de Spectre Acoustique

en: &File
fr: &Fichier

en: &Edit
fr: É&dition

en: &Help
fr: Aid&e

en: Help
fr: Aide

en: A new version of Spek is available, click to download.
fr: Une nouvelle version de Spek est disponible, cliquez pour la télécharger.

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Audio files
fr: Fichiers audio

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: PNG images
fr: Images PNG

en: Save Spectrogram
fr: Sauvegarder le spectrogramme

note: Suggested name is <file_name>.png
en: Untitled
fr: Sans titre

en: Copyright (c) 2010-2013 Alexander Kojevnikov and contributors
fr: Copyright (c) 2010-2015 Alexander Kojevnikov et contributeurs.

en: Spek Website
fr: Site web de Spek
