spellutils 0.6 - en to da translation catalogue (44 entries)

en: only one -l option is allowed
da: kun ét -l-tilvalg er tilladt

en: getopt returned impossible value: %d ('%c')
da: getopt returnede umulig værdi: %d ('%c')

en: %s died with signal "%s"
da: %s døde med signalet "%s"

en: %s died with signal no. %d
da: %s døde med signal nr. %d

en: child process couldn't execute %s
da: barneprocess kunne ikke udføre %s

en: %s returned failure exit code %d
da: %s returnerede fejlafslutningskode %d

en: impossible status from child process: %x
da: umulig status fra barneproces: %x

en: I don't understand this line in the .po file:
    %s
da: jeg forstår ikke denne linje i .po-filen:
    %s

en: found marker for a removed item in the spell file,
    but cannot find a corresponding item in the po file
da: fandt en markør for et fjernet element i stavefilen,
    men kan ikke finde et tilsvarende element i pofilen

en: found line with unknown content in the spell file:
    %s
da: fandt en linje med ukendt indhold i stavefilen:
    %s

en: found marker for a removed line in the body file,
    but cannot find a corresponding line in the message file
da: fandt en markør for en fjernet linje i brevkropfilen,
    men kan ikke finde en tilsvarende linje i brevfilen

en: internal error while reading a header continuation
da: programfejl ved læsning af brevhovedfortsættelseslinje

en: could not allocate memory
da: kunne ikke få hukommelse

en: reading file
da: læsning af fil

en: writing file
da: skrivning af fil

en: open %s for reading
da: åbning af %s til læsning

en: open %s for writing
da: åbning af %s til skrivning

en: closing file
da: lukning af fil

en: making temporary filename
da: konstruktion af navn på kladdefil

en: unlink %s
da: sletning af %s

en: rename %s %s
da: omdøbning af %s til %s

en: stat %s
da: læsning af filstatus for %s

en: read from %s
da: læsning fra %s

en: write to %s
da: skrivning til %s

en: error in child process
da: fejl i barneproces

en: error
da: fejl

en: , errno = %d
da: , fejlnr. = %d

en: fork
da: afgrening (fork)

en: open terminal read
da: åbning af terminal til læsning

en: dup2 stdin
da: kopiering af fildeskriptor til standard-ind

en: close extra terminal read fd
da: lukning af ekstra fildeskriptor til terminallæsning

en: open terminal write
da: åbning af terminal til skrivning

en: dup2 stdout
da: kopiering af fildeskriptor til standard-ud

en: close extra terminal write fd
da: lukning af ekstra fildeskriptor til terminalskrivning

en: exec %s
da: udfør %s

en: pipe for output
da: oprettelse af ledning til uddata

en: pipe for input
da: oprettelse af ledning til inddata

en: close write end of output pipe
da: lukning af skriveenden af uddataledning

en: close read end of output pipe
da: lukning af læseenden af uddataledning

en: close read end of input pipe
da: lukning af læseenden af inddataledning

en: close write end of input pipe
da: lukning af skriveenden af inddataledning

en: fdopen write end of output pipe
da: åbning af skriveenden af uddataledning

en: fdopen read end of input pipe
da: åbning af læseenden af inddataledning

en: waiting for child
da: venten på barn
