Sphinx - en to ar translation catalogue (109 entries)

en: Cannot find source directory (%s)
ar: لا يمكن العثور على المجلد المصدر (%s)

en: Source directory and destination directory cannot be identical
ar: لا يمكن ان يكون المجلد المصدر والمجلد الهدف متطابقين

en: Running Sphinx v%s
ar: تشغيل Sphinx v%s

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
ar: يحتاج هذا المشروع على الاقل الى الاصدار %s من Sphinx وبالتالي لا يمكن بناءه باستخدام الاصدار الحالي

en: loading translations [%s]...
ar: تحميل الترجمات [ %s ]

en: done
ar: تم

en: not available for built-in messages
ar: غير متوفرة للرسائل الافتراضية المدمجة

en: failed: %s
ar: فشل: %s

en: No builder selected, using default: html
ar: لم يتم اختيار نوع البناء، تم استخدام نوع البناء الافتراضي: html

en: succeeded
ar: نجح

en: finished with problems
ar: انتهى مع وجود مشاكل

en: build %s, %s warning.
ar: بناء %s، %sتحذير.

en: build %s.
ar: بناء %s.

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
ar: مجلد الاعدادات لا يحتوي على ملف conf.py (%s)

en: Section %s
ar: قسم %s

en: Table %s
ar: جدول %s

en: primary_domain %r not found, ignored.
ar: primary_domain %r لتم يتم العثور عليه، لهذا تم تجاهلة

en: Unknown event name: %s
ar: حدث غير معروف: %s

en: theme %r doesn't have "theme" setting
ar: التصميم %r

en: building [mo]:
ar: بناء [mo]:

en: all source files
ar: جميع ملفات المصدر

en: building [%s]:
ar: بناء [%s]

en: checking consistency
ar: التحقق من التوافق

en: updating environment:
ar: تحديث البيئة:

en: preparing documents
ar: تجهيز المستندات

en: copying images...
ar: نسخ الصور...

en: reading templates...
ar: قراءة القوالب

en: The HTML page is in %(outdir)s.
ar: صفحة الHTML موجودة في  %(outdir)s

en: writing additional files
ar: كتابة ملفات إضافية

en: processing %s
ar: معالجة %s

en: The XML files are in %(outdir)s.
ar: ملفات الXML موجودة في %(outdir)s

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
ar: صفحة الHTML موجودة في  %(outdir)s

en: General Index
ar: الفهرس العام

en: index
ar: الفهرس

en: next
ar: التالي

en: previous
ar: السابق

en: generating indices
ar: إنشاء الفهرس

en: writing additional pages
ar: كتابة صفحات إضافية

en: copying downloadable files...
ar: نسخ الملفات القابلة للتحميل للنسخ...

en: cannot copy downloadable file %r: %s
ar: غير قادر على نسخ الملفات القابلة للتحميل %r : %s

en: cannot copy static file %r
ar: غير قادر على نسخ الملف الثابت %r

en: copying extra files
ar: نسخ ملفات إضافية

en: cannot copy extra file %r
ar: غير قادر على نسخ المف الإضافي %r

en: logo file %r does not exist
ar: ملف الشعار %r غير موجود

en: favicon file %r does not exist
ar: ملف الايقونة %r غير موجود

en: Please enter some text.
ar: الرجاء ادخال بعض النصوص

en: Please enter either 'y' or 'n'.
ar: أدخل إما 'نعم' أو'لا'

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
ar: أدخل امتداد الملف, مثلا '.rst' أو '.txt'

en: Project name
ar: اسم المشروع

en: Author name(s)
ar: اسم المؤلف(ون)

en: Project version
ar: نسخة المشروع

en: Project release
ar: إصدار المشروع

en: Project language
ar: لغة المشروع

en: Source file suffix
ar: امتداد ملف المصدر

en: Create Makefile? (y/n)
ar: إنشاء Makefile ؟ (نعم / لا)

en: Create Windows command file? (y/n)
ar: إنشاء ملف أوامر للويندوز؟ (نعم/لا)

en: project name
ar: اسم المشروع

en: author names
ar: أسماء المؤلفين

en: create makefile
ar: إنشاء Makefile

en: create batchfile
ar: إنشاء Batchfile ؟

en: define a template variable
ar: عرف متغير للقالب

en: Section author:
ar: مؤلف القسم:

en: Code author:
ar: كاتب الكود:

en: Author:
ar: المؤلف

en: variable
ar: متغير

en: type
ar: نوع

en: class
ar: كائن

en: Variables
ar: متغيرات

en: role
ar: متغير بيئة العمل

en: Search Page
ar: صفحة البحث

en: %s is not a directory.
ar: %s ليس مجلد.

en: [source]
ar: [المصدر]

en: [docs]
ar: [المستندات]

en: Example
ar: مثال

en: Examples
ar: أمثلة

en: Notes
ar: ملاحظات

en: References
ar: مراجع

en: Attention
ar: تنبيه

en: Caution
ar: احتياط

en: Danger
ar: خطر

en: Error
ar: خطأ

en: Hint
ar: تلميح

en: Important
ar: مهم

en: Note
ar: ملاحظة

en: See also
ar: شاهد أيضا

en: Tip
ar: نصيحة

en: Warning
ar: تحذير

en: continues on next page
ar: استمرار في الصفحة التالية

en: Numbers
ar: أرقام

en: page
ar: صفحة

en: Table of Contents
ar: قائمة المحتويات

en: Search
ar: بحث

en: Show Source
ar: إظهار المصدر

en: Welcome! This is
ar: أهلا وسهلا  هذا

en: the documentation for
ar: التوثيق ل

en: Search within %(docstitle)s
ar: البحث ضمن %(docstitle)s

en: Copyright
ar: الحقوق

en: Search %(docstitle)s
ar: البحث %(docstitle)s

en: Previous topic
ar: الموضوع السابق

en: previous chapter
ar: القسم السابق

en: Next topic
ar: الموضوع التالي

en: next chapter
ar: الفصل التالي

en: search
ar: بحث

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Quick search
ar: البحث السريع

en: This Page
ar: هذه الصفحة

en: Library changes
ar: تجهيز البحث

en: Contents
ar: المحتوى

en: failed
ar: فشل
