springlobby - en to ro translation catalogue (557 entries)

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Bangladesh
ro: Bangladeş

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bermuda
ro: Bermude

en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Belarus
ro: Bielorusia

en: Cocos (Keeling Islands)
ro: Cocos (Insulele Keeling)

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Cote D'Ivoire (Ivory Coast)
ro: Coasta de Fildeş

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Christmas Island
ro: Insula Christmas

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Germany
ro: Germania

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Egypt
ro: Egipt

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Spain
ro: Spania

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Finland
ro: Finlanda

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland

en: Micronesia
ro: Micronezia

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: France
ro: Franţa

en: France, Metropolitan
ro: Franța, Metropolitan

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guadeloupe
ro: Guadalupa

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Greece
ro: Grecia

en: S. Georgia and S. Sandwich Isls.
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Guyana
ro: Guiana

en: Heard and McDonald Islands
ro: Heard şi Insulele McDonald

en: Croatia (Hrvatska)
ro: Croaţia

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Ireland
ro: Irlanda

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: Iraq
ro: Irak

en: Iceland
ro: Islanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordan

en: Japan
ro: Japonia

en: Kyrgyzstan (Kyrgyz Republic)
ro: Kârgâzstan

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts si Nevis

en: Korea (North) (People's Republic)
ro: Coreea de Nord

en: Korea (South) (Republic)
ro: Coreea de Sud

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Cayman Islands
ro: Insulele Caiman

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Latvia
ro: Letonia

en: Libya
ro: Libia

en: Morocco
ro: Maroc

en: Moldova
ro: Rep. Moldova

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Macau
ro: Macao

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de Nord

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritius
ro: Mauritania

en: Maldives
ro: Maldive

en: Mexico
ro: Mexic

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Norway
ro: Norvegia

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
ro: Zonă Neutră (Arabia Saudită/Irak)

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro: Filipine

en: Poland
ro: Polonia

en: St. Pierre and Miquelon
ro: Sf. Pierre şi Miquelon

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: Sweden
ro: Suedia

en: St. Helena
ro: Sfânta Elena

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ro: Svalbard şi Jan Mayen

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro: Slovacia (Republica Slovacă)

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: Soviet Union (former)
ro: Uniunea Sovietică (fosta)

en: Syria
ro: Siria

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Chad
ro: Ciad

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Thailand
ro: Tailanda

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Turkey
ro: Turcia

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: US Minor Outlying Islands
ro: Insulele Minore Externe ale Statelor Unite

en: United States
ro: Statele Unite

en: Vatican City State (Holy See)
ro: Vatican

en: Saint Vincent and The Grenadines
ro: Sfântul Vincent şi Grenadine

en: Virgin Islands (British)
ro: Insulele Virgine (Britanice)

en: Virgin Islands (US)
ro: Insulele Virgine (SUA)

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
ro: Wallis şi Futuna

en: Yugoslavia
ro: Iugoslavia

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: Zaire
ro: Zair

en: (Full country name not found)
ro: (Numele complet al ţării nu a fost găsit)

en: Accept Agreement
ro: Acceptă acordul

en: Do you accept the terms of this agreement?
ro: Acceptaţi termenii acestui acord?

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Description
ro: Descriere

en: Map
ro: Hartă

en: Game
ro: Joc

en: Host
ro: Gazdă

en: Download &map
ro: Descarcă &harta

en: Host:
ro: Gazdă:

en: Status:
ro: Stare:

en: Locked
ro: Blocat

en: Passworded
ro: Parolat

en: Rank Limit:
ro: Limită de rang:

en: All
ro: Tot

en: Description:
ro: Descriere:

en: Started
ro: Început

en: Full
ro: Plin

en: Open
ro: Deschide

en: Player:
ro: Jucător:

en: Map:
ro: Hartă:

en: Only maps i have
ro: Doar hărţi pe care le am

en: Max.Player:
ro: Max. Jucători:

en: Players:
ro: Jucători:

en: Spectators:
ro: Spectatori:

en: Host new...
ro: Găzduieşte nou...

en: Join
ro: Alătură-te

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
ro: Nu puteţi găzdui un joc cât timp sunteţi deconectat. Vă rog să vă conectaţi la un server.

en: Not Online.
ro: Nu este conectat.

en: Already in a battle
ro: Sunteţi deja într-o luptă

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
ro: Sunteţi deja într-o luptă.
    
    Doriţi să o părăsiţi şi să deschideţi una?

en: Battle password
ro: Parola luptei

en: right click for options (like autojoin)
ro: click dreapta pentru opţiuni chat

en: Send
ro: Trimite

en: " params: "
ro: " parametri: "

en: Are you sure you want to paste %d lines?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să introduceţi %d rânduri?

en: Copy
ro: Copiază

en: Clear
ro: Curăţă

en: Leave
ro: Părăseşte

en: Display Join/Leave Messages
ro: Arată mesaje de ieşire/intrare

en: Channel info
ro: Informaţii canal

en: Set topic...
ro: Setează subiect...

en: Channel message...
ro: Mesajul canalului...

en: Lock...
ro: Blochează...

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Register...
ro: Înregistrează...

en: Unregister
ro: Ştergere înregistrare

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: Is on?
ro: E pornit?

en: Spam protection
ro: Protecţie spam

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Reconnect
ro: Reconectează

en: Remove...
ro: Şterge...

en: Change password...
ro: Schimbă parola...

en: Set access...
ro: Setează acces...

en: Accounts
ro: Conturi

en: Broadcast...
ro: Emite...

en: Open Chat
ro: Deschide chat

en: Join same battle
ro: Intră în aceeaşi luptă

en: Ingame time
ro: Timp în joc

en: Retrieve IP and Smurfs
ro: Fă rost de IP şi Pitici

en: Mute...
ro: Muţeşte..

en: Mute for 5 minutes
ro: Muţeşte pentru 5 minute

en: Mute for 10 minutes
ro: Muţeşte pentru 10 minute

en: Mute for 30 minutes
ro: Muţeşte pentru 30 de minute

en: Mute for 2 hours
ro: Muţeşte pentru 2 ore

en: Mute for 1 day
ro: Muţeşte pentru 1 zi

en: Unmute
ro: Dez-muţeşte

en: Mute
ro: Muţeşte

en: Ring
ro: Sună

en: Slap!
ro: Dă-i palmă!

en: ChanServ error
ro: Eroare ChanServ

en: ChanServ is not in this channel.
ro: ChanServ nu e în acest canal.

en: What should be the new topic?
ro: Care va fi subiectul nou?

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Lock channel...
ro: Blochează canalul...

en: What should the new password be?
ro: Care va fi parola nouă?

en: Unlock Channel
ro: Deblochează canalul

en: Are you sure you want to unlock this channel?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să deblocaţi acest canal?

en: Register Channel
ro: Înregistrează canal

en: Who should be appointed founder of this channel?
ro: Cine va fi numit fondatorul canalului?

en: Unregister Channel
ro: Canal neînregistrat

en: Are you sure you want to unregister this channel?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să dez-înregistraţi acest canal?

en: Remove User Acount
ro: Şterge cont utilizator

en: What user account do you want to remove today?
ro: Ce cont de utilizator doreşti să ştergi în această zi minunată?

en: Remove Account
ro: Şterge cont

en: Are you sure you want to remove the account
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi contul

en: Change User Acount Password
ro: Schimbă parola contului de utilizator

en: What user account do you want to change the password for?
ro: Pentru ce cont doriţi să schimbaţi parola?

en: What would be the new password?
ro: Care va fi noua parolă?

en: Error
ro: Eroare

en: Not Implemented
ro: Nu a fost implementat

en: Broadcast Message
ro: Emite mesaj

en: Message to be broadcasted:
ro: Mesajul de emis:

en: Mute User
ro: Muţeşte utilizator

en: For how many minutes should the user be muted?
ro: Pentru câte minute să fie muţit utilizatorul?

en: Kick User
ro: Kick Utilizator

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Kick user
ro: Kick utilizator

en: Mute user
ro: Muţeşte utilizator

en: Duration:
ro: Durata:

en: Connect to lobby server
ro: Conectare la serverul lobby

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
ro: Serverul la care să vă conectaţi. Puteţi să vă conectaţi la orice server doriţi scriind în formatul "adresa:portul".

en: Nickname
ro: Porecla

en: Password
ro: Parola

en: Autoconnect next time
ro: Auto-conectare data viitoare

en: remember connection details and automatically connect to server on next lobby startup
ro: ţine minte detaliile conexiunii şi se conectează automat la următoarea pornire a lobby-ului

en: Ok
ro: OK

en: Cancel
ro: Anulează

en: Login
ro: Conectare

en: Register
ro: Înregistrare

en: Download
ro: Descarcă

en: Size
ro: Dimensiune

en: KB/s down
ro: KB/s jos

en: Filesize (MB)
ro: Mărime fişier (MB)

en: Add bot
ro: Adaugă bot

en: Nickname:
ro: Poreclă:

en: Choose the AI library to use with this bot.
ro: Alege biblioteca AI pentru acest bot.

en: Add Bot
ro: Adaugă Bot

en: No AI bots found in your Spring installation.
ro: Nu au fost găsiţi boţi în instalaţia dvs. Spring.

en: No bot-libs found
ro: Nu au fost găsite biblioteci AI.

en: Autobalance players into teams
ro: Auto-echilibrează jucătorii în echipe

en: Method
ro: Metodă

en: Divide ranks evenly
ro: Împarte rangurile în mod egal

en: Random
ro: Aleatoare

en: Clans
ro: Clanuri

en: None
ro: Niciunul

en: Fair
ro: Echitabil

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Put members of same clan ( users having same clantag, like '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) together into same alliance. 
    None: nothing special for clans.
    Fair: put clanmembers into alliance, unless this makes alliances unfair.
    Always: always put clanmembers into alliance, even if that alliance is unfair.
ro: Pune membrii aceluiaşi clan (utilizatori cu acelaşi titlu de clan, de ex. [smurf]Alice şi [smurf]Bob) împreună. 
    Nimic: nimic special pentru clanuri.
    Echitabil: membrii unui clan sunt puşi în aceeaşi echipă, cu excepţia alianţei nedrepte.
    Totdeauna: membrii unui clan sunt puşi întotdeauna în aceeaşi echipă, indiferent de rang.

en: Option
ro: Opţiune

en: Value
ro: Valoare

en: Windspeed
ro: Viteza vântului

en: Tidal strength
ro: Puterea valurilor

en: Gravity
ro: Gravitaţie

en: Extractor radius
ro: Raza extractoarelor

en: Max metal
ro: Maxim de metal

en: Fixed
ro: Fixată

en: Choose in game
ro: Aleasă în joc

en: Startpositions
ro: Poziţii de început

en: Unit restrictions
ro: Unităţi restricţionate

en: Allowed units
ro: Unităţi permise

en: Units in this list will be available in the game.
ro: Unităţile din această listă vor fi disponibile în joc.

en: Enable all units.
ro: Activează toate unităţile

en: Restricted units
ro: Unităţi restricţionate

en: Units in this list will not be available in the game.
ro: Unităţile din această listă nu vor fi disponibile în joc.

en: Team
ro: Echipă

en: Ally
ro: Aliat

en: Resource Bonus
ro: Bonus de resurse

en: Side
ro: Parte

en: Set color
ro: Setează culoarea

en: Set Resource Bonus
ro: Setează bonusul de resurse

en: Please enter a value between 0 and 100
ro: Vă rog introduceţi o valoare între 0 şi 100

en: Map Options
ro: Opţiuni hartă

en: error
ro: eroare

en: Players with the same team number share control of their units.
ro: Jucătorii cu acelaşi număr de echipă controlează unităţile în comun.

en: Players with the same ally number work together to achieve victory.
ro: Jucătorii cu acelaşi număr de aliat lucrează împreună pentru a atinge victoria.

en: Select a color to identify your units in-game
ro: Alegeţi o culoare pentru a vă identifica unităţile în joc.

en: Select your faction
ro: Alegeţi-vă rasa

en: Spectate (watch) the battle instead of playing
ro: Intraţi ca spectator în loc să jucaţi

en: I'm ready
ro: Sunt gata

en: Click this if you are content with the battle settings.
ro: Apăsaţi aici dacă ştiţi setările luptei şi sunteţi gata.

en: Color
ro: Culoare

en: A preview of the selected map.  You can see the starting positions, or (if set) starting boxes.
ro: O previzualizare a hărţii selectate. Puteţi vedea poziţiile de start, sau (dacă puse) zonele de start.

en: Leave the battle and return to the battle list
ro: Părăseşte lupta şi întoarce-te la lista de lupte

en: Add Bot...
ro: Adaugă Bot...

en: Add a computer-controlled player to the game
ro: Adaugă un jucător controlat de calculator

en: Prevent additional players from joining the battle
ro: Previne alăturarea altor jucători

en: Fix colours
ro: Setează culoarea

en: Make player colors unique
ro: Face culorile jucătorilor mai uşor de distins.

en: Not ready
ro: Nu sunt gata

en: Host new battle
ro: Găzduieşte luptă nouă

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
ro: O descriere scurtă a jocului, aceasta va apărea în lista de lupte.

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
ro: Parola necesară pentru joc. Lăsaţi necompletat pentru a nu avea parolă.

en: UDP port to host game on. Default is 8452.
ro: Portul de ascultare UDP pentru găzduire. Implicit: 8452

en: Number of players
ro: Numărul jucătorilor

en: The maximum number of players to allow in the battle.
ro: Numărul maxim de jucători permis în această luptă.

en: NAT traversal
ro: Traversare NAT

en: Start hosting the battle.
ro: Începe găzduirea luptei.

en: Error starting battle.
ro: Eroare la pornirea luptei.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
ro: Nu pot găsi hărţi în instalaţia dvs. Spring. Acest lucru se poate întâmpla şi dacă nu aţi setat corect Spring.

en: No maps found
ro: Nici o hartă găsită

en: Battleroom
ro: Cameră de luptă

en: Options
ro: Opțiuni

en: Cancel Download
ro: Anulează Descărcarea

en: Search file
ro: Caută fişier

en: &Connect...
ro: &Conectare...

en: &Disconnect
ro: &Deconectare

en: &Quit
ro: &Termină

en: &Join channel...
ro: &Intrare pe canal...

en: Open private &chat...
ro: Deschide chat &privat

en: Check for new Version
ro: Verifică pentru Versiune nouă

en: &About
ro: &Despre

en: &Report a bug...
ro: &Raportează o problemă...

en: &Documentation
ro: &Documentare

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Help
ro: &Ajutor

en: Join channel...
ro: Intră pe canal...

en: Name of channel to join
ro: Numele canalului

en: Open Private Chat...
ro: Deschide chat privat...

en: Name of user
ro: Nume de utilizator

en: Refresh
ro: Reincarcă

en: side:
ro: parte:

en: ally:   %d
ro: aliat: %d

en: c
ro: ţ

en: Colors and font
ro: Culori şi font

en: Background
ro: Fundal

en: Action
ro: Acţiune

en: Highlight
ro: Evidenţiere

en: Join/Leave
ro: Intră/părăseşte

en: My messages
ro: Mesajele mele

en: Timestamp
ro: Marcaj de timp

en: Notification
ro: Notificare

en: Font:
ro: Font

en: Select...
ro: Alege...

en: Behavior
ro: Comportament

en: Chat logs
ro: Jurnale de chat

en: Save chat logs
ro: Salvează jurnalele de chat

en: Highlight words
ro: Evidențiază cuvinte

en: Words to highlight in chat:
ro: Cuvinte de evidențiat în chat:

en: enter a ; separated list
ro: introduceţi o listă separată prin ";"

en: Additionally play sound/flash titlebar
ro: În plus, sună avertizare/pâlpâie bara de titlu

en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Web Browser
ro: Navigator web

en: Default Browser.
ro: Navigator implicit

en: Use your system-wide browser preference
ro: Foloseşte preferinţa de sistem pentru browser

en: Specify:
ro: Specificaţi:

en: Specify the web browser you want to use
ro: Specifică browser-ul preferat

en: Use a file dialog to find the web browser
ro: Foloseşte un dialog de căutare pentru a găsi executabilul

en: Executables (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*
ro: Executabile (*.exe)|*.exe|Orice fişier (*.*)|*.*

en: Any file (*)|*
ro: Orice fişier (*)|*

en: App Bundles (*.app)|*.app|Any File (*.*)|*.*
ro: App Bundles (*.app)|*.app|Orice fişier (*.*)|*.*

en: Choose a web browser executable
ro: Alegeţi executabilul unui navigator

en: Apply
ro: Aplică

en: Auto Configure
ro: Configurare automată

en: Spring executable
ro: Executabilul Spring

en: Location
ro: Loc

en: Find
ro: Găseşte

en: UnitSync library
ro: Biblioteca UnitSync

en: Choose a Spring executable
ro: Alegeţi un executabil Spring

en: Choose a folder
ro: Alegeţi un director

en: Spring error
ro: Eroare Spring

en: Flood warning
ro: Atenţie: exces de mesaje

en: File
ro: Fişier

en: You can drag the sun/bot icon around to define start position.
     Hover over the icon for a popup that lets you change side, ally and bonus.
ro: Puteţi trage pictograma bot/soare pentru a defini poziţia de start.
     Treceţi cu mouse-ul peste ea pentru a putea schimba partea, alianţa şi bonusul.

en: Add bot...
ro: Adaugă bot...

en: -- Select one --
ro: -- Alegeţi unul --

en: You have to select a map first.
ro: Trebuie să alegeţi întâi o hartă.

en: Continue without adding a bot first?.
     The game will be over pretty fast.
ro: Continuă fără a adăuga bot?
     Jocul se va termina repede.

en: No Bot added
ro: Nici un bot adăugat

en: You cannot start a spring instance while another is already running
ro: Nu puteţi porni altă instanţă de Spring cât timp alta este pornită.

en: Global commands:
ro: Comenzi globale:

en:   "/away" - Sets your status to away.
ro:   "/away" - Setează statutul dvs. la "away" - absent

en:   "/back" - Resets your away status.
ro:   "/back" - Revenire la normal (din "away")

en:   "/channels" - Lists currently active channels.
ro:   "/channels" - Arată canalele active

en:   "/help [topic]" - Put topic if you want to know more specific information about a command.
ro:   "/help [subiect]" - Arată informaţii despre o comandă.

en:   "/j" - Alias to /join.
ro:   "/j" - la fel ca "/join"

en:   "/rename newalias" - Changes your nickname to newalias.
ro:   "/rename newalias" - Vă schimbă pseudonimul în newalias.

en:   "/testmd5 text" - Returns md5-b64 hash of given text.
ro:   "/testmd5 text" - Dă hash md5-b64 pentru textul dat.

en: Chat commands:
ro: Comenzi chat:

en:   "/me action" - Say IRC style action message.
ro:   "/me acţiune" - Spune mesaj de acţiune în stil IRC

en: If you are missing any commands, go to #springlobby and try to type it there :)
ro: Dacă vă lipsesc unele comenzi, duceţi-vă în #springlobby şi încercaţi acolo :)

en: no active chat panels open.
ro: nu sunt deschise panouri chat active.

en: The current battle was closed by the host.
ro: Lupta a fost închisă de gazdă.

en: There was an error checking for the latest version.
    Please try again later.
    If the problem persists, please use Help->Report Bug to report this bug.
ro: S-a produs o eroare la verificarea versiunii.
    Vă rugăm încercaţi din nou mai târziu.
    Dacă problema persistă, vă rugăm să o raportaţi folosind Ajutor -> Raportare problemă.

en: Your Version:
ro: Versiunea dvs.:

en: Latest Version:
ro: Ultima versiune:

en: Up to Date
ro: Actualizat

en: Not up to Date
ro: Neactualizat

en: Couldn't launch browser. URL is:
ro: Nu pot lansa browser. URL-ul este:

en: Couldn't launch browser.
ro: Nu pot lansa browser.

en: 
    Broser path is:
ro: 
    Calea navigatorului:

en: OnUserStatus() failed ! (exception)
ro: OnUserStatus() eşuat ! (excepţie)

en: Join channel failed
ro: Intrare pe canal eşuată

en: Could not join channel
ro: Nu pot intra pe canalul

en:  because:
ro:  deoarece:

en: Server Message
ro: Mesaj de la Server

en:  has ip=%s
ro:  are ip=%s

en:  does not really support nat traversal
ro:  nu suportă, de fapt, nat traversal

en: You were kicked from the battle!
ro: Ai fost dat afară din luptă!

en: Kicked by Host
ro: Dat afară de către gazdă

en: Scrollwheel speed
ro: Viteza rotiţei de scroll

en: Higher values mean faster zoom with mouse wheel.
    Negative values will invert zoom direction.
    Results may vary depending on camera mode!
ro: Valorile mai mari înseamnă zoom mai rapid cu rotiţa.
    Valorile negative vor inversa direcţia zoom-ului.
    Rezultatele pot depinde de modul camerei!

en: Shadow-map size
ro: Mărimea shadow-map

en: higher value = better looking shadows
    possible values: 1024, 2048, 4096, 8192
ro: valori mai mari = umbre care arată mai bine
    valori posibile: 1024, 2048, 4096, 8192

en: Tree view-distance
ro: Distanţa vederii copacilor

en: sets the maximum distance at which trees will still be rendered
ro: setează distanţa maximă la care pomii vor fi afişaţi

en: Terrain detail
ro: Detaliul reliefului

en: higher value = more terrain details
ro: valoare mai mare = relief mai detaliat

en: Grass detail
ro: Detaliile vegetaţiei

en: Ground decals
ro: Proiecţii pe pământ [decals]

en: Unit icon distance
ro: Distanţa pictogramelor pt. unităţi

en: determines at which range units are still fully rendered
    higher value = greater range = more units rendered at the same time
ro: hotărăşte la ce distanţă unităţile sunt afişate complet; nu pictograme
    valoare mai mare = distanţă mai mare = unităţi mai multe afişate

en: Max simultaneous particles
ro: Maxim de particule simultane

en: limits how many particles are displayed at the same time
ro: limitează câte particule sunt afişate în acelaşi timp

en: Run full-screen
ro: Rulează full-screen

en: run fullscreen or in a window?
ro: rulează pe tot ecranul sau într-o fereastră?

en: Dual-screen mode
ro: Mod dual-screen

en: if you have two monitors you can use both
ro: dacă aveţi două monitoare le puteţi folosi pe ambele

en: V-Sync on/off
ro: Sincronizare verticală pornit/oprit

en: placeholder
ro: umplutură

en: how much anti-aliasing should be applied
ro: cât de mult anti-aliasing să fie folosit

en: Maximum simultaneous sounds
ro: Maxim de sunete simultane

en: maximum different sounds played at the same time
    Set this to zero to disable sound completely.
ro: numărul maxim de sunete care să fie redate în acelaşi timp
    Setaţi ca zero pentru a dezactiva sunetul de tot.

en: Unit reply volume
ro: Volum de sunet de răspuns

en: Shadows (slow)
ro: Umbre (încet)

en: enable shadows?
ro: activează umbre?

en: 3D trees
ro: Copaci 3D

en: want better looking trees?
    needs Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 or later class graphic card
ro: doriţi copaci care arată mai bine?
    necesită placă video Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 sau mai bună

en: High-resolution clouds
ro: Nori cu rezoluţie înaltă

en: want better looking sky?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
ro: doriţi un cer mai frumos?
    necesită placă video Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 sau mai bună

en: Dynamic clouds (slow)
ro: Nori dinamici (încet)

en: want moving clouds in the sky?
ro: doriţi nori care se mişcă?

en: Reflective units
ro: Reflexii pe unităţi

en: shiny units?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
ro: unităţi strălucitoare
    necesită placă video Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 sau mai bună

en: Never use shaders when rendering SM3 maps
ro: Nu folosi shader-e pentru hărţi SM3

en: problems with sm3 maps? enable this
ro: aveţi probleme cu hărţi SM3? activaţi asta

en: Enable LuaShaders support
ro: Activează suport pentru LuaShaders

en: makes for some cool effects
ro: face nişte efecte ca lumea

en: High-resolution LOS textures
ro: Texturi LOS de rezoluţie înaltă

en: smoother Line of Sight overlays
ro: Line of Sight (câmp vizual) mai clar

en: Draw smooth points
ro: Puncte fine

en: should points be anti-aliased
ro: aplicare anti-aliasing pe puncte?

en: Draw smooth lines
ro: Linii fine

en: should lines be anti-aliased
ro: aplicare anti-aliasing pe linii?

en: Issue commands on mini-map
ro: Arată comenzi pe mini-hartă

en: Issue orders on the mini-map like you would
ro: Daţi ordine pe mini-hartă cum aţi face

en: Show commands on mini-map
ro: Arată comenzi pe mini-hartă

en: default value is "on"
ro: valoarea implicită e "pornit"

en: Draw icons on mini-map
ro: Arată pictograme pe mini-hartă

en: Draw markers on mini-map
ro: Arată marcaje pe mini-hartă

en: Mini-map on left (single screen)
ro: Mini-hartă pe stânga (un singur ecran)

en: left is the default
ro: pe stânga e implicit

en: Mini-map on left (dual screen)
ro: Mini-hartă pe stânga (dual screen)

en: Simplified mini-map colors
ro: Culori de pe mini-hartă simplificate

en: Use less colors
ro: Foloseşte mai puţine culori

en: Team-colored nanospray
ro: Nanospray colorat ca echipele

en: Should nano particels be the color of your team?
ro: Să fie nano-particulele de culoarea echipelor?

en: Colorized elevation map
ro: Hartă de înălţime colorizată

en: makes differences in height clearer
ro: face diferenţele în înălţime mai evidente

en: Show in-game clock
ro: Arată ceas în joc

en: requires "Enable LuaWidgets" to be set.
    Will be displayed in the bottom right corner
ro: necesită LuaWidgets (unelte Lua).
    Va fi arătat în colţul din dreapta-jos.

en: Show in-game player information
ro: Arată informaţii despre jucători în joc

en: Show in-game framerate
ro: Arată numărul de cadre/secundă (FPS) în joc

en: Fix rendering on alt-tab
ro: Reglează afişajul la alt-tab

en: Do not change if not needed
ro: Nu schimbaţi dacă nu este necesar.

en: Disallow helper AI's
ro: Interzi ajutoare AI

en: Disables Economy AI, etc.
    If enabled might screw with LuaUi.
ro: Dezactivează Economy AI etc,
    Poate afecta LuaUI.

en: Enable scroll on window edge
ro: Activeză deplasarea la margine

en: Scroll the screen when mouse reaches the screen's edge.
ro: Mută ecranul dacă săgeata se mută pe margine.

en: Invert Mouse
ro: Inversează Mouse

en: Inverts the Mouse Y-axis in FPS mode
ro: Inversează axa Y a mouse-ului în modul FPS

en: Overhead camera
ro: Cameră de deasupra

en: set the scroll speed (mouse + keyboard) for this mode
ro: setează viteza de mutare (mouse şi tastatură) pentru acest mod

en: Rotatable overhead camera
ro: Cameră de deasupra rotativă

en: Total war camera
ro: Cameră de gen "Total War"

en: First person camera
ro: Cameră persoana I (FPS)

en: Free camera
ro: Cameră liberă

en: Make this the default view when startins Spring.
    Can be changed ingame.
ro: Fă acesta tipul de cameră implicit în Spring.
    Poate fi schimbat în joc.

en: Console verbose level (0=min,10=max)
ro: Nivel de verbozitate în consolă (0=min, 10=max)

en: How much information should be outputted?
ro: Câtă informaţie să iasă?

en: Catch AI exceptions
ro: Prinde exceptii AI

en: disable for AI debugging
ro: dezactivează pentru depanare AI

en: Basic
ro: De bază

en: Depending on the power of your graphics card,
    selecting higher quality than basic can have a
    major impact on Spring's performance.
ro: Depinzând de puterea plăcii dvs. video,
    setarea calităţii poate avea influenţe mari
    pentru performanţa Spring.

en: Reflective
ro: Cu reflexie

en: Reflective + refractive
ro: Cu reflexie + refracţie

en: Dynamic
ro: Dinamică

en: Invert mouse y-axis
ro: Inversează axa y a mouse-ului

en: swap up/down with down/up
ro: interschimbă sus/jos cu jos/sus

en: Mini-map 3-button mouse support
ro: Suport pentru mouse cu 3 butoane pe mini-hartă

en: if you don't want to able to use that button, disable it here
ro: dacă nu doriţi să folosiţi acel buton, dezactivaţi-l

en: Overhead
ro: De deasupra

en: Static bird's eye view
ro: Vedere de sus statică

en: Rotatable overhead
ro: Vedere de sus rotativă

en: Same as overhead, but you can rotate around the z-axis
ro: Ca vederea de sus statică, dar cu posibilitatea rotaţiei în jurul axei Z

en: Total war
ro: "Total War"

en: top-view camera, which can be tilted on the X axis
ro: Vedere de sus, cu rotaţie pe axa X

en: First person
ro: Persoana I (FPS)

en: Camera from unit's point of view
ro: Camera din punctul de vedere al unităţii

en: Modify the view anyway you want
ro: Modifică vederea în orice mod

en: screen width
ro: dimensiune orizontală ecran

en: screen height
ro: dimensiune verticală ecran

en: Combined Options
ro: Opţiuni combinate

en: Render quality / Video mode
ro: Calitate video

en: Render detail
ro: Detaliere

en: UI options
ro: Opţiuni UI

en: Save Spring settings before exiting?
ro: Salvez setările Spring înainte de a ieşi?

en: Confirmation needed
ro: Confirmare necesară

en: SpringSettings (simple mode)
ro: SpringSettings (mod simplu)

en: Save settings
ro: Salvare setări

en: Reset settings to default values
ro: Restaurare setări la valori implicite

en: Disable expert mode warning
ro: Dezactivează avertizare pt. mod expert

en: Quit
ro: Ieşire

en: Simple (few options)
ro: Simplu (puţine opţiuni)

en: Expert (all options
ro: Expert (toate opţiunile)

en: About
ro: Despre

en: Credits
ro: Autori

en: Report a bug
ro: Raportează o problemă

en: Mode
ro: Mod

en: Info/Help
ro: Info/Ajutor

en: Reset ALL settings to default values?
ro: Restaurează TOATE setările la valori implicite?

en: Hint
ro: Sugestie

en: low
ro: scăzut

en: medium
ro: mediu

en: high
ro: ridicat

en: very low
ro: foarte scăzut

en: very high
ro: foarte ridicat

en: Could not access your settings.
ro: Nu pot accesa setările.

en: Could not save, unitsync not properly loaded
ro: Nu pot salva, unitsync nu este încărcat complet.

en: SpringSettings Error
ro: Eroare SpringSettings

en: Audio Options
ro: Opţiuni audio

en: Screen Resolution
ro: Rezoluţie ecran

en: Water Quality
ro: Calitatea apei

en: Resolution in bit
ro: Rezoluţia în bit

en: Render Quality Options
ro: Opţiuni ale calităţii de afişare

en: Video Mode Options
ro: Opţiuni ale modului video

en: Anti-Aliasing Options
ro: Opţiuni Anti-Aliasing

en: Rendering detail levels
ro: Nivel de afişare detalii

en: Graphics quality
ro: Calitate grafică

en: Graphics detail
ro: Detalii grafică

en: Screen resolution
ro: Rezoluţie ecran

en: Switch to expert mode
ro: Schimbă în modul expert

en:  (current)
ro:  (actual)

en: Sets all quality options to predefined values according to your choice.
ro: Setează toate opţiunile de calitate la valori predefinite, după alegere.

en: Sets all detail options to predefined values according to your choice.
ro: Setează toate opţiunile de detalii la valori predefinite, după alegere.

en: Scroll Speeds (mouse + keyboard)
ro: Viteze de derulare (mouse + tastatură)

en: Default Camera Mode
ro: Mod predefinit pt. cameră

en: Misc. UI Options
ro: Alte opţiuni interfaţă
