springlobby - en to da translation catalogue (465 entries)

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Albania
da: Albanien

en: Armenia
da: Armenien

en: Netherlands Antilles
da: Nederlandske Antiller

en: Antarctica
da: Antarktis

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Austria
da: Østrig

en: Australia
da: Australien

en: Azerbaijan
da: Azerbajdzjan

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Belgium
da: Belgien

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Brazil
da: Brasilien

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Cote D'Ivoire (Ivory Coast)
da: Elfenbenskysten

en: Cook Islands
da: Cook øerne

en: China
da: Kina

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Germany
da: Tyskland

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Algeria
da: Algeriet

en: Estonia
da: Estland

en: Egypt
da: Egypten

en: Western Sahara
da: Vest Sahara

en: Spain
da: Spanien

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: France
da: Frankrig

en: Georgia
da: Georgien

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: Greenland
da: Grønland

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Greece
da: Grækenland

en: Heard and McDonald Islands
da: Heard og McDonald øerne

en: Croatia (Hrvatska)
da: Kroatien

en: Hungary
da: Ungarn

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Ireland
da: Irland

en: India
da: Indien

en: British Indian Ocean Territory
da: Det britiske territorium i Indiske Ocean

en: Iraq
da: Irak

en: Iceland
da: Island

en: Italy
da: Italien

en: Kyrgyzstan (Kyrgyz Republic)
da: Kirgisistan

en: Cambodia
da: Kambodia

en: Comoros
da: Komorene

en: Saint Kitts and Nevis
da: Sankt Kitts og Nevis

en: Korea (North) (People's Republic)
da: Nordkorea

en: Korea (South) (Republic)
da: Sydkorea

en: Cayman Islands
da: Cayman øerne

en: Lebanon
da: Libanon

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Lithuania
da: Litauen

en: Latvia
da: Letland

en: Libya
da: Libyen

en: Morocco
da: Marokko

en: Moldova
da: Moldavien

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Marshall Islands
da: Marshall øerne

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Myanmar
da: Myanmar (Burma)

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmaria øerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Mozambique
da: Mocambique

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: Norfolk Island
da: Norfolk øen

en: Netherlands
da: Nederlandene ("Holland")

en: Norway
da: Norge

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
da: Neutral zone (Saudiarabien/Irak)

en: New Zealand
da: New Zeeland

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Poland
da: Polen

en: St. Pierre and Miquelon
da: Saint-Pierre og Miquelon

en: Romania
da: Rumænien

en: Serbia
da: Serbien

en: Russian Federation
da: Russiske føderation

en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

en: Solomon Islands
da: Salomon øerne

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Sweden
da: Sverige

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen øerne

en: Slovakia (Slovak Republic)
da: Slovakiet

en: Suriname
da: Surinam

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: Soviet Union (former)
da: Sovjetunionen (tidligere)

en: Syria
da: Syrien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicos øerne

en: Chad
da: Tchad

en: French Southern Territories
da: Sydlige Franske Territorier

en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

en: Tunisia
da: Tunesien

en: East Timor
da: Øst-Timor

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: United States
da: USA

en: Vatican City State (Holy See)
da: Vatikanstaten

en: Saint Vincent and The Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadine øerne

en: Virgin Islands (British)
da: De britisk vestindiske ører

en: Virgin Islands (US)
da: Vestindiske øer (USA)

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
da: Wallis og Futunaøerne

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: South Africa
da: Sydafrika

en: (Full country name not found)
da: (Hele landenavnet ikke fundet)

en: Accept Agreement
da: Akceptér aftale

en: Do you accept the terms of this agreement?
da: Akcepterer du denne aftales betingelser?

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Description
da: Beskrivelse

en: Map
da: Kort

en: Game
da: Spil

en: Host
da: Vært

en: Players
da: Spillere

en: Download &map
da: Download &kort

en: Host:
da: Vært:

en: Locked
da: Låst

en: Passworded
da: Adgangsbeskyttet

en: All
da: Alt

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Started
da: Startet

en: Full
da: Fuld

en: Open
da: Åben

en: Player:
da: Spiller:

en: Map:
da: Kort:

en: Only maps i have
da: Kun kort jeg har

en: Max.Player:
da: Maks.spiller:

en:     Spectator:
da:     Tilskuer:

en: Players:
da: Spillere:

en: Spectators:
da: Tilskuere:

en: Activated
da: Aktiveret

en:  Battle infos
da:  Kamp info

en: 0 battles displayed
da: 0 slag vises

en: Host new...
da: Vært ny...

en: Join
da: Deltag

en: %d battles displayed
da: %d slag vises

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
da: Du kan ikke være vært for et spil når du er offline. Forbind venligst til en lobby server.

en: Not Online.
da: Ikke online.

en: Already in a battle
da: Er allerede i et slag

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
da: Du deltager allerede i et slag.
    
    Vil du forlade det nuværende og starte et nyt?

en: Battle password
da: Adgangskode til slag

en: Double click to join
da: Dobbelt klik for at deltage

en: Find channel:
da: Findkanal:

en: Choose channels to join
da: Vælg kanal for deltagelse

en: Channel
da: Kanal

en: # users
da: # bruger

en: Displaying %d out of %d channels
da: Viser %d ud af %d kanaler

en: %d users
da: %d brugere

en: Copy
da: Kopiér

en: Clear
da: Ryd

en: Leave
da: Forlad

en: Channel info
da: Kanal info

en: Set topic...
da: Sæt emne...

en: Channel message...
da: Kanal meddelelse...

en: Lock...
da: Lås...

en: Unlock
da: Lås op

en: Register...
da: Tilmeld...

en: Unregister
da: Frameld...

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en: Is on?
da: Er på?

en: Spam protection
da: Span beskyttelse

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Reconnect
da: Opret forbindelse

en: Remove...
da: Slet...

en: Change password...
da: Skift adgangskode...

en: Set access...
da: Sæt adgang...

en: Accounts
da: Konti

en: Broadcast...
da: Udsend...

en: User
da: Bruger

en: Open Chat
da: Åben chat

en: Join same battle
da: Deltag i samme slag

en: Mute...
da: Uden lyd...

en: Mute for 5 minutes
da: Uden lyd i 5 minutter

en: Mute for 10 minutes
da: Uden lyd i 10 minutter

en: Mute for 30 minutes
da: Uden lyd i 30 minutter

en: Mute for 2 hours
da: Uden lyd i 2 timer

en: Mute for 1 day
da: Uden lyd i 1 dag

en: Unmute
da: Aktiver lyd

en: Mute
da: Uden lyd

en: Kick...
da: Spark...

en: Slap!
da: Slå!

en: What should be the new topic?
da: Hvad skal være det nye emne?

en: Message:
da: Meddelelse:

en: Lock channel...
da: Lås kanal...

en: What should the new password be?
da: Hvad skal den nye adgangskode være?

en: Unlock Channel
da: Lås kanal op

en: Are you sure you want to unlock this channel?
da: Er du sikker på at du vil låse denne kanal op?

en: Remove User Acount
da: Fjern brugerkonto

en: What user account do you want to remove today?
da: Hvilken brugerkonto vil du fjerne idag?

en: Remove Account
da: Fjern konto

en: Are you sure you want to remove the account
da: Er du sikker på at du vil fjerne kontoen

en: Change User Acount Password
da: Ændre brugerens adgangskode til konto

en: What user account do you want to change the password for?
da: Hvilken brugerkonto vil du ændre adgangskode for?

en: What would be the new password?
da: Hvad skal den nye adgangskode være?

en: Error
da: Fejl

en: Not Implemented
da: Ikke implementeret

en: Broadcast Message
da: Udsend meddelelse

en: Message to be broadcasted:
da: Meddelelse klar til udsendelse:

en: Mute User
da: Lydløs bruger

en: For how many minutes should the user be muted?
da: Hvor mange minutter skal bruger være lydløs?

en: Kick User
da: Spark bruger

en: Reason:
da: Grund:

en: Kick user
da: Spark bruger

en: Mute user
da: Lydløs bruger

en: Duration:
da: Varighed:

en: Enter name
da: Indtast navn

en: Please enter the name for the new group.
    After clicking ok you will be taken to adjust its settings.
da: Indtast venligst navnet for den nye gruppe.
    Efter klik på ok så vil du skulle justere indstillinger.

en: couldn't add user
da: kunne ikke tilføje bruger

en: Connect to lobby server
da: Forbind til lobby server

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: Ok
da: OK

en: Cancel
da: Fortryd

en: Login
da: Logind

en: Register
da: Registrér

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: KB/s down
da: KB/s ned

en: Filesize (MB)
da: Filstørrelse (MB)

en: Nickname:
da: Alias:

en: value
da: værdi

en: Method
da: Metode

en: Random
da: Tilfældig

en: None
da: Ingen

en: Always
da: Altid

en: Number of allies
da: Antal allierede

en: Auto select
da: Autovalg

en: Select
da: Vælg

en: Option
da: Mulighed

en: Value
da: Værdi

en: Windspeed
da: Vindhastighed

en: Tidal strength
da: Tidevandsstyrke

en: Gravity
da: Tyngdekraft

en: Fixed
da: Fast

en: Choose in game
da: Vælg i spil

en: Chose before game
da: Vælg før spil

en: Startpositions
da: Start position

en: Unit restrictions
da: Enheds begrænsninger

en: Allowed units
da: Tilladte enheder

en: Units in this list will be available in the game.
da: Enheder på denne liste vil være tilgængelige i spillet.

en: Disable selected units.
da: Slå valgt enheder fra.

en: Re-enable selected units.
da: Slå valgte enhed til.

en: Enable all units.
da: Tillad alle enheder.

en: Restricted units
da: Begrænsede enheder

en: Units in this list will not be available in the game.
da: Enheder på denne liste vil ikke være tilgængelige i spillet.

en: How many units of this type do you wish to allow?
da: Hvor mange nehder af denne type vil du tillade?

en: Unit restriction
da: Begrænsning af enheder

en: Team
da: Hold

en: Ally
da: Allieret

en: Resource Bonus
da: Ressource bonus

en: Spectator
da: Tilskuer

en: Kick
da: Spark

en: Set color
da: Vælg farve

en: Set Resource Bonus
da: Sæt ressourcebonus

en: Please enter a value between 0 and 100
da: Indtast venligst en værdi mellem 0 og 100

en: Manage Presets
da: Juster forudindstillinger

en: Load a saved set of options.
da: Indlæst et gemt sæt af valg.

en: Save a set of options.
da: Gem et sæt af valg.

en: Delete...
da: Slet...

en: Delete a set of options.
da: Slet alle sæt af valg

en: Map Options
da: Kort indstillinger

en: error
da: fejl

en: Enter preset name
da: Indtast forud valgt navn

en: Delete preset
da: Slet forudindstilling

en: Players with the same team number share control of their units.
da: Spillere med det samme holdnummer deler kontrollen over deres enheder.

en: Players with the same ally number work together to achieve victory.
da: Spillere med det samme allieret nummer arbejder sammen for at opnå sejr.

en: Select a color to identify your units in-game
da: Vælg en farve for at identificere din enhed i spillet.

en: Select your faction
da: Vælg din fraktion

en: Spectate (watch) the battle instead of playing
da: Se slaget frem for at deltage i det

en: I'm ready
da: Jeg er klar

en: Click this if you are content with the battle settings.
da: Klik hvis du er tilfreds med slagets indstillinger.

en: Color
da: Farve

en: Leave the battle and return to the battle list
da: Forlad slaget og returner til slagsiden

en: Start the battle
da: Start slaget

en: Add a computer-controlled player to the game
da: Tilføj en computer-kontrolleret spiller til spillet

en: Autohost
da: Autovært

en: Save
da: Gem

en: Delete
da: Slet

en: Some Players are not ready yet
    Do you want to force start?
da: Nogle spillere er endnu ikke klar
    Vil du fremtvinge en start?

en: Not ready
da: Ikke parat

en: Host new battle
da: Vær vært for nyt slag

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
da: En kort beskrivelse af slaget, som vil blive vist på slaglisten.

en: Number of players
da: Antal spillere

en: The maximum number of players to allow in the battle.
da: Det maksimale antal spillere tilladt i slaget.

en: Start hosting the battle.
da: Start som vært for slaget.

en: Error starting battle.
da: Fejl ved start af slag.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
da: Kunne ikke finde nogle kort i din spring installation. Det kan ske når du har opsat Spring indstillingerne forkert.

en: No maps found
da: Fandt ingen kort

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Unit Restrictions
da: Enheds begrænsninger

en: Cancel Download
da: Afbryd download

en: Search file
da: Søg fil

en: &Connect...
da: &Forbind...

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Change language
da: &Skift sprog

en: Open private &chat...
da: Åben prival &chat...

en: Check for new Version
da: Tjek for nye versioner

en: &About
da: &Om

en: &Report a bug...
da: &Rapportér en fejl...

en: &Documentation
da: &Dokumentation

en: &Edit
da: &Redigér

en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: &Help
da: &Hjælp

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Open Private Chat...
da: Åben privat chat...

en: Name of user
da: Brugernavn

en: Restart required
da: Genstart påkrævet

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: ally:   %d
da: allieret: %d

en: Shows only maps which contain this text in their name or description.
da: Vis kun kort som indeholder denne tekst i deres navn eller beskrivelse.

en: Map details
da: Kort detaljer

en: Start positions
da: Start positioner

en: Minimum wind
da: Minimum vind

en: Maximum wind
da: Maximum vind

en: Average wind
da: Gennemsnitlig vind

en: Size (map area)
da: Størrelse (kortareal)

en: Aspect ratio
da: Formatforhold

en: Number of start positions
da: Antal start positioner

en: Colors and font
da: Farver og skrifttyper

en: Background
da: Baggrund

en: Action
da: Handling

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Join/Leave
da: Deltag/forlad

en: My messages
da: Min meddelelse

en: Client
da: Klient

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Notification
da: Påmindelse

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Select...
da: Vælg...

en: Behavior
da: Opførsel

en: Play notification sounds
da: Afspil lyd ved besked

en: Chat logs
da: Chat log

en: Save chat logs
da: Gem chat log

en: Highlight words
da: Fremhæv ord

en: Remove
da: Fjern

en: Remove an existing group
da: Fjern en eksisterende gruppe

en: Rename..
da: Giv nyt ´navn...

en: Rename an existing group
da: Giv nyt navn til eksisterende gruppe

en: Add New..
da: Tilføj ny...

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: Users in group
da: Brugere i gruppen

en: Add..
da: Tilføj...

en: Add users to group
da: Tilføj brugere til gruppen

en: Remove users from group
da: Fjern brugere fra gruppen

en: Name of new group:
da: Navn for ny gruppe

en: Add New Group
da: Tilføj ny gruppe

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: Default Browser.
da: Standard browser.

en: Specify:
da: Angiv:

en: Specify the web browser you want to use
da: Angiv den web browser du vil benytte

en: Automatic updates
da: Automatisk opdatering

en: automatically check for updates
da: tjek automatisk for opdateringer

en: Tooltips
da: Værktøjstips

en: Show Tooltips?
da: Vis værktøjstips?

en: Any file (*)|*
da: Alle filer (*) |*

en: General
da: Generelt

en: Groups
da: Grupper

en: Apply
da: Anvend

en: Auto Configure
da: Konfigurer automatisk

en: Location
da: Placering

en: Find
da: Søg

en: UnitSync library
da: UnitSync bibliotek

en: Choose UnitSync library
da: Vælg UnitSync bibliotek

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Spring error
da: Spring fejl

en: Flood warning
da: Oversvømmelses advarsel

en: Date
da: Dato

en: Duration
da: Varighed

en: Filesize
da: Filstørrelse

en: File
da: Fil

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: Filesize in KB:
da: Filstørrelse i KB:

en: Duration (hh:mm:ss):
da: Varighed (tt:mm:ss):

en: Watch
da: Observér

en: Select Users
da: Vælg brugere

en: -- Select one --
da: - Vælg en -

en: You have to select a map first.
da: Du skal vælge et kort først

en: Chat commands:
da: Chat kommandoer:

en: The current battle was closed by the host.
da: Det aktuelle slag blev lukket af værten.

en: Your Version:
da: Din version:

en: Latest Version:
da: Sidste version:

en: Up to Date
da: Opdateret

en: Not up to Date
da: Ikke opdateret

en: Choose color
da: Vælg farve

en: Choose color (only first 16 will be saved)
da: Vælg farve (kun de første16 vil blive gemt)

en: Couldn't launch browser. URL is:
da: Kunne ikke køre browser. URL er:

en: Couldn't launch browser.
da: Kunne ikke køre browser.

en: Create new group...
da: Skab ny gruppe...

en: Add to group...
da: Tilføj til gruppe...

en: Remove from group
da: Fjern fra gruppe

en:  is now
da:  er nu

en:  just went offline
da:  er netop gået offline

en:  opened battle
da:  åbnede spillet

en:  because:
da:  fordi:

en: Server Message
da: Server meddelelse

en:  has ip=%s
da:  har ip=%s

en: You were kicked from the battle!
da: Du blev sparket ud af slaget!

en: Kicked by Host
da: Sparket ud af vært

en:  %d minutes remaining
da:  %d minutter tilbage

en: if you have two monitors you can use both
da: hvis du har to skærme kan du bruge begge

en: Shadows (slow)
da: Skygger (langsom)

en: Use less colors
da: brug færre fraver

en: makes differences in height clearer
da: gør forskel i højde klarere

en: Show in-game clock
da: Vis spilleur

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Total war
da: Total krig

en: First person
da: Første person

en: screen width
da: skærm bredde

en: screen height
da: skærm højde

en: Audio
da: Lyd

en: Save Spring settings before exiting?
da: Gem Spring opsætning før den forlades?

en: Confirmation needed
da: Bekræftelse nødvendig

en: SpringSettings (simple mode)
da: SpringSettings (enkel tilstand)

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Reset settings to default values
da: Gendan indstillinger til standard

en: Quit
da: Afslut

en: Simple (few options)
da: Simpel (få muligheder)

en: Expert (all options
da: Ekspert (alle muligheder)

en: About
da: Om

en: Contact
da: Kontakt

en: Credits
da: Bidragydere

en: Report a bug
da: Rapportér en Fejl (Bug)

en: Mode
da: Tilstand

en: Info/Help
da: Info/hjælp

en: Hint
da: Tip

en: low
da: lav

en: medium
da: middel

en: high
da: høj

en: very low
da: meget lav

en: very high
da: meget høj

en: SpringSettings Error
da: Spring opsætningsfejl

en: Audio Options
da: Lydindstillinger

en: Screen Resolution
da: Skærmopløsning

en: Water Quality
da: Vand kvalitet

en: Graphics quality
da: Grafisk kvalitet

en: Graphics detail
da: Grafiske deltaljer

en: Screen resolution
da: Skærmopløsning

en: Switch to expert mode
da: Skift til ekspert tilstand

en:  (current)
da:  (denne)

en: show this help message
da: vis denne hjælpebesked

en: none
da: ingen

en: ignore chat
da: se bort fra chat

en: Default
da: Standard

en: Ignore chat
da: Se bort fra chat

en: Friends
da: Venner

en: SEARCHING FOR %s
da: SØGER EFTER %s

en: Select the language
da: Vælg et sprog

en: Language
da: Sprog
