springlobby - en to cs translation catalogue (455 entries)

en: United Arab Emirates
cs: Spojené Arabské Emiráty

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Albania
cs: Albánie

en: Armenia
cs: Arménie

en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: American Samoa
cs: Americká Samoa

en: Austria
cs: Rakousko

en: Australia
cs: Austrálie

en: Azerbaijan
cs: Azerbajdžán

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Bahrain
cs: Bahrajn

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Brunei Darussalam
cs: Brunej

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Brazil
cs: Brazílie

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Canada
cs: Kanada

en: Cocos (Keeling Islands)
cs: kosové ostrovy

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Congo
cs: Kongo

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: China
cs: Čína

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cuba
cs: Kuba

en: Cape Verde
cs: Kapverdské ostrovy

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Germany
cs: Německo

en: Djibouti
cs: Džibuti

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: Algeria
cs: Alžír

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: Spain
cs: Španělsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Finland
cs: Finsko

en: Fiji
cs: Fidži

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Fallandské ostrovy (Malvíny)

en: Micronesia
cs: Mikronésie

en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

en: France
cs: Francie

en: France, Metropolitan
cs: Francie, metropolitní

en: Georgia
cs: Gruzie

en: French Guiana
cs: Francouzská Guayana

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Gambia
cs: Gambie

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Greece
cs: Řecko

en: S. Georgia and S. Sandwich Isls.
cs: Ostrovy svatá Georgia a Sandwich

en: Guyana
cs: Guayana

en: Croatia (Hrvatska)
cs: Chorvatsko

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Ireland
cs: Irsko

en: Israel
cs: Izrael

en: India
cs: Indie

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské teritorium v Indickém oceánu

en: Iraq
cs: Irák

en: Iran
cs: Írán

en: Iceland
cs: Island

en: Italy
cs: Itálie

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Japan
cs: Japonsko

en: Kenya
cs: Keňa

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Comoros
cs: Komory

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

en: Korea (North) (People's Republic)
cs: Korejská lidově demokratická republika (Severní Korea)

en: Korea (South) (Republic)
cs: Korejská republika (Jižní Korea)

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

en: Liberia
cs: Libérie

en: Lithuania
cs: Litva

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Libya
cs: Libye

en: Morocco
cs: Maroko

en: Monaco
cs: Monako

en: Moldova
cs: Moldávie

en: Montenegro
cs: Černá hora

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Macedonia
cs: Makedonie

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Macau
cs: Macao

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariánské Ostrovy

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritania
cs: Mauritánie

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: Namibia
cs: Namíbie

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: Niger
cs: Nigerie

en: Norfolk Island
cs: Norfolkský ostrov

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Netherlands
cs: Nizozemí

en: Norway
cs: Norsko

en: Nepal
cs: Nepál

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
cs: Neutrální Území (Saudská Arabie/irák)

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: Oman
cs: Omán

en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

en: Papua New Guinea
cs: Papua Nová Guinea

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Poland
cs: Polsko

en: St. Pierre and Miquelon
cs: St. Pierre a Miquelon

en: Pitcairn
cs: Pitcairnovy ostrovy

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Palau
cs: Palauská republika

en: Qatar
cs: Katar

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Russian Federation
cs: Ruská federace

en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Seychelles
cs: Seychelské ostrovy

en: Sudan
cs: Súdán

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Singapore
cs: Singapur

en: St. Helena
cs: Sv. Helena

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
cs: Ostrovy Svalbard a Jan Mayen

en: Slovakia (Slovak Republic)
cs: Slovensko

en: Somalia
cs: Somálsko

en: Suriname
cs: Surinam

en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Soviet Union (former)
cs: Sovětský Svaz (bývalý)

en: El Salvador
cs: Salvádor

en: Syria
cs: Sýrie

en: Swaziland
cs: Svazijsko

en: Turks and Caicos Islands
cs: Ostrovy Turks a Caicos

en: Chad
cs: Čad

en: French Southern Territories
cs: Francouzská Jižní Teritoria

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

en: Tunisia
cs: Tunis

en: East Timor
cs: Východní Timor

en: Turkey
cs: Turecko

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

en: Tanzania
cs: Tanzanie

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: US Minor Outlying Islands
cs: US menší pobřežní ostrovy

en: United States
cs: Spojené státy

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Vatican City State (Holy See)
cs: Vatikánský městský stát (Svatý stolec)

en: Saint Vincent and The Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: Virgin Islands (British)
cs: Panenské ostrovy

en: Virgin Islands (US)
cs: Panenské ostrovy

en: Viet Nam
cs: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
cs: Ostrovy Wallis a Futuna

en: Yemen
cs: Jemen

en: Yugoslavia
cs: Jugoslávie

en: South Africa
cs: Jižní Afrika

en: Zambia
cs: Zambie

en: Zaire
cs: Zair

en: (Full country name not found)
cs: Plné jméno země nenalezeno

en: Accept Agreement
cs: Přijmout Podmínky

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Description
cs: Popis

en: Map
cs: Mapa

en: Game
cs: Hra

en: Download &map
cs: Stáhnout &mapu

en: Status:
cs: Stav:

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Passworded
cs: Zaheslováno

en: Rank Limit:
cs: Omezení Hodnosti:

en: All
cs: Všechny

en: Description:
cs: Popis:

en: Started
cs: Spuštěno

en: Full
cs: Plný

en: Open
cs: Otevřít

en: Player:
cs: Hráč:

en: Map:
cs: Mapa:

en: Only maps i have
cs: Mapy, které mám

en: Max.Player:
cs: Max. Hráčů:

en:     Spectator:
cs:     Pozorovatel:

en: Players:
cs: Hráči:

en: Spectators:
cs: Pozorovatelé:

en: Host new...
cs: Založit novou...

en: Join
cs: Připojit

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
cs: Nemůžete zakládat hru, když jste offline. Prosím připojte se k lobby serveru.

en: Not Online.
cs: Není připojený.

en: Battle password
cs: Heslo bitvy

en: right click for options (like autojoin)
cs: klikněte pravým tlačítkem pro možnosti (jako automatické připojení)

en: Send
cs: Odeslat

en: " params: "
cs: " parametry: "

en: Are you sure you want to paste %d lines?
cs: Opravdu chcete vložit %d řádků?

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Clear
cs: Vymazat

en: Leave
cs: Odejít

en: Display Join/Leave Messages
cs: Zobrazovat Zprávy Připojení/Odpojení

en: Channel info
cs: Informace o místnosti

en: Set topic...
cs: Nastavit téma...

en: Channel message...
cs: Zpráva místnost...

en: Lock...
cs: Uzamknout...

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Register...
cs: Registrovat se...

en: Unregister
cs: Zrušit registraci

en: On
cs: Zapnout

en: Off
cs: Vypnout

en: Is on?
cs: Je zapnuto?

en: Spam protection
cs: Ochrana před spamem

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Reconnect
cs: Znovu se připojit

en: Remove...
cs: Odstranit...

en: Change password...
cs: Změnit heslo...

en: Set access...
cs: Nastavit přistup...

en: Accounts
cs: Účty

en: Broadcast...
cs: Vysílání

en: Open Chat
cs: Otevřít Chat

en: Join same battle
cs: Přidat se ke stejné bitvě

en: Ingame time
cs: Čas ve hře

en: Mute...
cs: Utlumit...

en: Mute for 5 minutes
cs: Utlumit na 5 minut

en: Mute for 10 minutes
cs: Utlumit na 10 minut

en: Mute for 30 minutes
cs: Utlumit na 30 minut

en: Mute for 2 hours
cs: Utlumit na 2 hodiny

en: Mute for 1 day
cs: Utlumit na 1 den

en: Unmute
cs: Zrušit utlumení

en: Mute
cs: Utlumit

en: Kick...
cs: Vykopnout...

en: Ring
cs: Zazvonit

en: ChanServ is not in this channel.
cs: ChanServ není v této místnosti.

en: What should be the new topic?
cs: Jaké by mělo být nové téma?

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Lock channel...
cs: Ukamknout místnost

en: What should the new password be?
cs: Jaké by mělo nové heslo?

en: Unlock Channel
cs: Odemknout Místnost

en: Are you sure you want to unlock this channel?
cs: Opravdu chctete odemknout tuto místnost?

en: Register Channel
cs: Registrovat Místnost

en: Unregister Channel
cs: Odhlásit Místnost

en: Are you sure you want to unregister this channel?
cs: Opravdu chcete odhlásit tuto místnost?

en: Remove User Acount
cs: Odstranit Uživatelský Účet

en: What user account do you want to remove today?
cs: Který uživatelský účet si přejete odstranit?

en: Remove Account
cs: Odstranit účet

en: Are you sure you want to remove the account
cs: Opravdu si přejete odstranit účet?

en: Change User Acount Password
cs: Změnit Heslo Uživatelského Účtu

en: What user account do you want to change the password for?
cs: Pro jaký uživatelský účet si přejete změnit heslo?

en: What would be the new password?
cs: Jaké bude nové heslo?

en: Error
cs: Chyba

en: Not Implemented
cs: Neimplementováno

en: Kick User
cs: Vykopnout uživatele

en: Reason:
cs: Důvod:

en: Kick user
cs: Vykopnout uživatele

en: Duration:
cs: Doba trvání:

en: Connect to lobby server
cs: Připojit se k lobby serveru

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
cs: Server k připojení. Můžete se připojit k jakémukoli serveru, napsáním textu ve formátu hostaddress:port.

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Password
cs: Heslo

en: Remember password
cs: Zapamtovat si heslo

en: remember connection details and automatically connect to server on next lobby startup
cs: pamatovat si detaily připojení a automaticky se připojit k serveru při dalším startu lobby

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Login
cs: Přihlášení

en: Register
cs: Registrace

en: Download
cs: Stáhnout

en: Size
cs: Velikost

en: Filesize (MB)
cs: Velikost souboru (MB)

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

en: AI:
cs: UI:

en: Choose the AI library to use with this bot.
cs: Vyberte knihovnu UI pro tohoto protihráče.

en: No AI bots found in your Spring installation.
cs: Ve vaší Spring instalaci nebyly nalezeny žádné UI pro počítačové hráče.

en: No bot-libs found
cs: Nebyly nalelezeny žádné bot-libs

en: Autobalance players into teams
cs: Automaticky vyrovnat počet hráčů v týmech

en: Method
cs: Metoda

en: Divide ranks evenly
cs: Rozděl hodnosti rovnoměrně

en: Random
cs: Náhodný

en: Clans
cs: Klany

en: None
cs: Žádný

en: Fair
cs: Slušný

en: Always
cs: Vždy

en: Put members of same clan ( users having same clantag, like '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) together into same alliance. 
    None: nothing special for clans.
    Fair: put clanmembers into alliance, unless this makes alliances unfair.
    Always: always put clanmembers into alliance, even if that alliance is unfair.
cs: Přemístit hráče stejného klanu (se stejným klan-tagem, jako [smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) do společné aliance. 
    Žádné: nepřemisťovat hráče podle klanů
    Vyrovnané: přesunout členy klanu do jedné aliance, pokud tak bude hra vyrovaná
    Vždy přemístit: hráči jednoho klanu budou přesunuti vždy do jedné aliance

en: Option
cs: Možnost

en: Value
cs: Hodnota

en: Windspeed
cs: Rychlost větru

en: Tidal strength
cs: Síla přílivu

en: Gravity
cs: Gravitace

en: Extractor radius
cs: Dosah extraktoru

en: Max metal
cs: Max kov

en: Fixed
cs: Neměnný

en: Choose in game
cs: Nastavit ve hře

en: Startpositions
cs: Startovní pozice

en: Unit restrictions
cs: Omezení jednotky

en: Allowed units
cs: Povolené jednotky

en: Units in this list will be available in the game.
cs: jednotky v tomto seznamu budou ve hře povoleny.

en: Enable all units.
cs: Povolit všechny jednotky.

en: Restricted units
cs: Zakázané jednotky

en: Units in this list will not be available in the game.
cs: jednotky v tomto seznamu nebudou ve hře povoleny.

en: Team
cs: Tým

en: Ally
cs: Spojenec

en: Resource Bonus
cs: Bonus Surovin

en: Spectator
cs: Pozorovatel

en: Kick
cs: Vykopnout

en: Side
cs: Frakce

en: Set color
cs: Nastavit barvu

en: Set Resource Bonus
cs: Nastavit bonus surovit

en: Please enter a value between 0 and 100
cs: Prosím vložte hodnotu mezi 0 a 100

en: Map Options
cs: Nastavení Mapy

en: error
cs: chyba

en: Players with the same team number share control of their units.
cs: Hráčí se stejným číslem týmu se děli o kontrolu jejich nad jednotkami.

en: Players with the same ally number work together to achieve victory.
cs: Hráčí se stejným číslem spojenectví hrají se pokoušejí společně dosáhnout vítězství.

en: Select a color to identify your units in-game
cs: Zvolte barvu pro identifikaci vašich jednotek ve hře.

en: Select your faction
cs: Zvolte vaši frakci

en: Spectate (watch) the battle instead of playing
cs: Pozorovat bitvu namísto hraní.

en: I'm ready
cs: Jsem připraven

en: Click this if you are content with the battle settings.
cs: Klikněte sem, pokud jste připraveni k začátku hry.

en: Color
cs: Barva

en: A preview of the selected map.  You can see the starting positions, or (if set) starting boxes.
cs: Náhled zvolené mapy. Můžete vidět startovní pozice nebo (pokud nastaveno) startovní boxy.

en: Start the battle
cs: Zahájit bitvu

en: Add a computer-controlled player to the game
cs: Přidat počítačem kontrolovaného hráče do hry

en: Prevent additional players from joining the battle
cs: Zakázat dalším hráčům připojit se k bitvě

en: Automatically balance players into two or more alliances
cs: Automaticky rodělit hráče do dvou nebo více aliancí

en: Fix colours
cs: Uzamknout barvy

en: Make player colors unique
cs: Nastavit barvu hráče jedinečnou

en: Not ready
cs: Nepřipraven

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
cs: Pro vstup do hry je nutné heslo. Ponechte prázdné pro žádné heslo

en: Number of players
cs: Počet hráčů

en: Start hosting the battle.
cs: Založit bitvu

en: Error starting battle.
cs: Error při startování bitvy.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
cs: Ve vaší instalaci Springu nebyly nalezeny žádné mapy. Může to být způsobeno špatným nastavením Springu.

en: No maps found
cs: Mapy nenalezeny

en: Battleroom
cs: Místnost hry

en: Options
cs: Nastavení

en: Cancel Download
cs: Zrušit stahování

en: Search file
cs: Hledat soubor

en: &Quit
cs: &Konec

en: &About
cs: &O programu

en: &Report a bug...
cs: &Nahlásit bug...

en: &Documentation
cs: &Dokumentace

en: &Tools
cs: &Nástroje

en: &Help
cs: &Nápověda

en: Join channel...
cs: Vstoupit do místnosti...

en: Name of channel to join
cs: Jméno místnosti k připojení

en: Name of user
cs: Jméno uživatele

en: Refresh
cs: Aktualizovat

en: side:
cs: frakce:

en: Colors and font
cs: Barvy a font

en: Normal
cs: Normální

en: Background
cs: Pozadí

en: Action
cs: Akce

en: Highlight
cs: Zvýraznění

en: Join/Leave
cs: Přpojit/Odpojit se

en: My messages
cs: Mé zprávy

en: Client
cs: Klient

en: Timestamp
cs: Časová značka

en: Notification
cs: Upozornění

en: Font:
cs: Písmo:

en: Select...
cs: Vyber...

en: Behavior
cs: Chování

en: Play notification sounds
cs: Přehrávat zvuky upozornění

en: Chat logs
cs: Záznamy chatů

en: Save chat logs
cs: Ukládat záznamy chatů

en: Highlight words
cs: Zvýraznit slova

en: Words to highlight in chat:
cs: Slova k zvýraznění v chatu:

en: enter a ; separated list
cs: vložte ; rozdělený list

en: Browse
cs: Procházet

en: Web Browser
cs: Webový prohlížeč

en: Default Browser.
cs: Standardní prohlížeč.

en: Specify:
cs: Specifikovat:

en: Specify the web browser you want to use
cs: Určete webový prohlížeč,který chcete používat

en: Executables (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*
cs: Spustitelné Soubory (*.exe)|*.exe|Jakýkoliv Soubor (*.*)|*.*

en: Any file (*)|*
cs: Jakýkoliv soubor (*)|*

en: Apply
cs: Použít

en: Auto Configure
cs: Automatické nastavení

en: Location
cs: Umístění

en: Find
cs: Najdi

en: UnitSync library
cs: UnitSync knihovna

en: Choose a folder
cs: Zvolte složku

en: File
cs: Soubor

en: Add bot...
cs: Přidat počítač...

en: You have to select a map first.
cs: Nejprve musíte vybrat mapu

en: Global commands:
cs: Globální příkazy:

en: The current battle was closed by the host.
cs: Aktuální bitva byla uzavřena hostem.

en: There was an error checking for the latest version.
    Please try again later.
    If the problem persists, please use Help->Report Bug to report this bug.
cs: Nastal problém při ověřování poslední verze.
    Prosím zopakujte později.
    Pokud problém přetrvává, použijte Nápověda->Nahlásit Bug, aby jste na chybu upozornili.

en: Your Version:
cs: Vaše verze:

en: Latest Version:
cs: Poslední verze:

en: Up to Date
cs: Aktuální

en: Not up to Date
cs: Není aktuální

en: Join channel failed
cs: Nepodařilo se připojit do místnosti

en: Could not join channel
cs: Nemohu se připojit k místnosti

en:  because:
cs:  protože:

en:  has ip=%s
cs:  má ip=%s

en: Higher values mean faster zoom with mouse wheel.
    Negative values will invert zoom direction.
    Results may vary depending on camera mode!
cs: Větší hodnoty zrychlují přibližování/oddalování pomocí kolečka myši.
    Záporné hodnoty invertují směr přibližování/oddalování.
    Výsledek může záviset na módu kamery!

en: higher value = better looking shadows
    possible values: 1024, 2048, 4096, 8192
cs: větší hodnota = lépe vypadající stíny
    možné hodnoty: 1024, 2048, 4096, 8192

en: limits how many particles are displayed at the same time
cs: limituje kolik částic je zobrazeno najednou

en: Dual-screen mode
cs: Mód dvou obrazovek

en: Show commands on mini-map
cs: Zobrazit příkazy na mini-mapě

en: left is the default
cs: levá je standardní

en: Inverts the Mouse Y-axis in FPS mode
cs: Převrátit Y-osu myši v FPS módu

en: set the scroll speed (mouse + keyboard) for this mode
cs: nastavit rychlost rolování (myš+klávesnice) pro tento mód

en: Basic
cs: Základní

en: Reflective + refractive
cs: Zrcadlící + lomivý

en: Dynamic
cs: Dynamický

en: First person
cs: První osoba

en: screen width
cs: šířka obrazovky

en: screen height
cs: výška obrazovky

en: Combined Options
cs: Kombinované nastavení

en: Render quality / Video mode
cs: Kvalita vykreslování/Zobrazovací mód

en: UI options
cs: nastavení UI

en: Save Spring settings before exiting?
cs: Uložit nastavení Springu před ukončením?

en: SpringSettings (simple mode)
cs: Nastavení Springu (jednoduchý mód)

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Reset settings to default values
cs: Restartovat nastavení na standardní hodnoty

en: Quit
cs: Konec

en: Contact
cs: Kontakt

en: Report a bug
cs: Nahlásit chybu

en: Mode
cs: Mód

en: Info/Help
cs: Info/Nápověda

en: Reset ALL settings to default values?
cs: Restartovat všechna nastavení na standardní hodnoty?

en: low
cs: nízké

en: medium
cs: střední

en: high
cs: vysoké

en: Audio Options
cs: Audio volby

en: Screen Resolution
cs: Rozlišení obrazovky

en: Water Quality
cs: Kvalita vody

en: Resolution in bit
cs: Rozlišení v bitech

en: Render Quality Options
cs: Nastavení kvality vykreslování

en: Video Mode Options
cs: Nastavení zobrazovacího módu

en: Anti-Aliasing Options
cs: Nastavení vyhlazování

en: Rendering detail levels
cs: Úrovně vykreslovaných detailů

en: Graphics detail
cs: Grafické detaily

en: Screen resolution
cs: Rozlišení obrazovky

en: Switch to expert mode
cs: Přepnout do expertního módu

en:  (current)
cs:  (aktuální)

en: Scroll Speeds (mouse + keyboard)
cs: Rychlost rolování (myš+klávesnice)

en: Default Camera Mode
cs: Standardní režim kamery

en: Zoom
cs: Zvětšit
