springlobby - en to it translation catalogue (445 entries)

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: Antarctica
it: Antartide

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Herzegovina

en: Belgium
it: Belgio

en: Brunei Darussalam
it: Brunei

en: Brazil
it: Brasile

en: Bouvet Island
it: Isole Bouvet

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Cote D'Ivoire (Ivory Coast)
it: Costa D'Avorio

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Chile
it: Cile

en: Cameroon
it: Camerun

en: China
it: Cina

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Germany
it: Germania

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Denmark
it: Danimarca

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: Spain
it: Spagna

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Finland
it: Finlandia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
it: Isole Fær Øer

en: France
it: Francia

en: France, Metropolitan
it: Francia Metropolitana

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Greece
it: Grecia

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Bissau

en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Croatia (Hrvatska)
it: Croazia (Hrvatska)

en: Hungary
it: Ungheria

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Iceland
it: Islanda

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Jordan
it: Giordania

en: Japan
it: Giappone

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Saint Kitts and Nevis
it: San Kitts e Nevis

en: Korea (North) (People's Republic)
it: Corea del Nord (Repubblica Popolare)

en: Korea (South) (Republic)
it: Corea del Sud (Repubblica)

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Lebanon
it: Libano

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Latvia
it: Lettonia

en: Libya
it: Libia

en: Morocco
it: Marocco

en: Moldova
it: Moldavia

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Macau
it: Macao

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Martinique
it: Martinica

en: Maldives
it: Maldive

en: Mexico
it: Messico

en: Malaysia
it: Malesia

en: Mozambique
it: Mozambico

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: Netherlands
it: Olanda

en: Norway
it: Norvegia

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
it: Zona Neutrale (Arabia Saudita/Iraq)

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Peru
it: Perù

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Philippines
it: Filippine

en: Poland
it: Polonia

en: St. Pierre and Miquelon
it: St. Pierre e Miquelon

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Portugal
it: Portogallo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

en: Sweden
it: Svezia

en: St. Helena
it: Sant'Elena

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia

en: Syria
it: Siria

en: Chad
it: Ciad

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi Meridionali

en: Thailand
it: Thailandia

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: East Timor
it: Timor Est

en: Turkey
it: Turchia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Ukraine
it: Ucraina

en: US Minor Outlying Islands
it: Isole esterne minori americane

en: United States
it: Stati Uniti

en: Vatican City State (Holy See)
it: Stato della Città del Vaticano (Santa Sede)

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (UK)

en: Virgin Islands (US)
it: Isole Vergini (US)

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Fortuna

en: South Africa
it: Sud Africa

en: (Full country name not found)
it: (Nome completo della nazione non trovato)

en: Accept Agreement
it: Accetta i termini

en: Do you accept the terms of this agreement?
it: Accetti i termini di questa licenza?

en: Yes
it: Sì

en: Description
it: Descrizione

en: Map
it: Mappa

en: Game
it: Partita

en: Download &map
it: Scarica &mappa

en: Status:
it: Stato:

en: Locked
it: Bloccata

en: Passworded
it: Privata con password

en: Rank Limit:
it: Limite di grado

en: All
it: Tutte

en: Description:
it: Descrizione:

en: Started
it: Avviata

en: Full
it: Piena

en: Open
it: Aperta

en: Player:
it: Giocatore:

en: Map:
it: Mappa:

en: Only maps i have
it: Solo mappe che possiedo

en:     Spectator:
it:     Spettatore:

en: Players:
it: Giocatori

en: Spectators:
it: Spettatori:

en: Host new...
it: Nuova partita

en: Join
it: Partecipa

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
it: Tu non puoi hostare una partita mentre sei offline. Connettiti prima a una lobby server.

en: Not Online.
it: Non online

en: Already in a battle
it: Già in battaglia

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
it: Sei già in battaglia.
    Vuoi lasciare la partita corrente per far partire una nuova?

en: Battle password
it: Password della partita

en: Send
it: Invia

en: " params: "
it: " parametri: "

en: Are you sure you want to paste %d lines?
it: Sei sicuro di voler incollare %d linee?

en: Copy
it: Copia

en: Clear
it: Pulisci

en: Leave
it: Esci

en: Channel info
it: Informazioni del canale

en: Set topic...
it: Setta il topic...

en: Channel message...
it: Messaggio sul canale...

en: Lock...
it: Chiudi...

en: Unlock
it: Sblocca

en: Register...
it: Registra...

en: Unregister
it: Annulla registrazione

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Disattivato

en: Is on?
it: è attivato?

en: Spam protection
it: Protezione contro lo spam

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Remove...
it: Rimuovi...

en: Change password...
it: Cambia password...

en: Set access...
it: Setta l'accesso...

en: Open Chat
it: Chat aperta

en: Join same battle
it: Partecipa alla stessa battaglia

en: Ingame time
it: Tempo all'interno del gioco

en: Retrieve IP and Smurfs
it: Recupera IP e Smurfs

en: Mute...
it: Zittisci...

en: Mute for 5 minutes
it: Zittisci per 5 minuti

en: Mute for 10 minutes
it: Zittisci per 10minuti

en: Mute for 30 minutes
it: Zittisci per 30 minuti

en: Mute for 2 hours
it: Zittisci per 2 ore

en: Mute for 1 day
it: Zittisci per 1 giorno

en: Unmute
it: Togli il mute

en: Ban...
it: Banna...

en: Unban
it: Togli il ban

en: Ring
it: Fai uno squillo

en: ChanServ is not in this channel.
it: ChanServ non è in questo canale.

en: What should be the new topic?
it: Cosa dovrebbe essere il nuovo topic?

en: Message:
it: Messaggio:

en: Lock channel...
it: Chiudi il canale...

en: What should the new password be?
it: Quale dovrebbe essere la nuova password?

en: Unlock Channel
it: Sblocca il canale

en: Are you sure you want to unlock this channel?
it: Sei sicuro di voler sbloccare questo canale?

en: Register Channel
it: Registra il canale

en: Who should be appointed founder of this channel?
it: Chi dovrebbe essere considerato fondatore di questo canale?

en: Are you sure you want to unregister this channel?
it: Sei sicuro di volere eliminare la registrazione di questo canale?

en: Remove User Acount
it: Rimuovi l'account dell'utente

en: What user account do you want to remove today?
it: Quale user accaunt vuoi rimuovere?

en: Remove Account
it: Rimuovi account

en: Are you sure you want to remove the account
it: Sei sicuro di rimuovere l'accaunt

en: Change User Acount Password
it: Cambia la password

en: What user account do you want to change the password for?
it: Di quale account utente vuoi cambiare la password?

en: Error
it: Errore

en: Not Implemented
it: Non Implementato

en: Broadcast Message
it: Messaggio trasmesso in broadcast

en: Message to be broadcasted:
it: Messaggio da trasmettere in broadcast

en: Mute User
it: Zittisci utente

en: For how many minutes should the user be muted?
it: Per quanti minuti questo utente deve essere zittito?

en: Reason:
it: Motivo:

en: Kick user
it: Kick l'utente

en: Mute user
it: Mute l'utente

en: Duration:
it: Durata:

en: Connect to lobby server
it: Connesso a lobby server

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
it: Server al quale connettersi. Puoi connetterti a qualsiasi server indicato nel formato indirizzo:porta

en: Cancel
it: Annulla

en: Login
it: Accesso

en: Register
it: Registrati

en: Download
it: Scarica

en: Size
it: Dimensione

en: Add bot
it: Aggiungi bot

en: AI:
it: IA

en: Choose the AI library to use with this bot.
it: Scegli la libreria IA da utilizzare con questo bot

en: Add Bot
it: Aggiungi Bot

en: No AI bots found in your Spring installation.
it: Nessuna IA trovata nella tua installazione di Spring

en: No bot-libs found
it: Nessuna libreria bot è stata trovata

en: Autobalance players into teams
it: Bilancia automaticamente le squadre

en: Divide ranks evenly
it: Dividi equamente i ranghi

en: Random
it: Casuale

en: None
it: Nessuno

en: Put members of same clan ( users having same clantag, like '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) together into same alliance. 
    None: nothing special for clans.
    Fair: put clanmembers into alliance, unless this makes alliances unfair.
    Always: always put clanmembers into alliance, even if that alliance is unfair.
it: Colloca membri dello stesso clan (utenti che hanno lo stesso tag, come '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob') nella stessa alleanza insieme. 
    Nessuno: Niente di speciale per i clan.
    Leale: colloca i membri di un clan come alleati, a meno che questo non squilibri le squadre.
    Sempre: colloca sempre i membri di un clan nella stessa alleanza, anche se dovesse squilibrare le squadre.

en: Option
it: Opzione

en: Value
it: Valore

en: Windspeed
it: Velocità del vento

en: Tidal strength
it: Forza delle maree

en: Gravity
it: Gravità

en: Extractor radius
it: Raggio degli estrattori

en: Max metal
it: Metallo massimo

en: Fixed
it: Fisso

en: Choose in game
it: Scegli in gioco

en: Startpositions
it: Posizioni di partenza

en: Unit restrictions
it: Restrizioni unità

en: Allowed units
it: Unità permesse

en: Units in this list will be available in the game.
it: Le unità in questa lista saranno disponibili in gioco.

en: Enable all units.
it: Abilita tutte le unità.

en: Restricted units
it: Restrizioni unità

en: Units in this list will not be available in the game.
it: Le unità in questa lista non saranno disponibili in gioco.

en: Team
it: Squadra

en: Ally
it: Allineamento

en: Resource Bonus
it: Bonus risorse

en: Spectator
it: Spettatore

en: Side
it: Fazione

en: Set color
it: Settaggio colori

en: Set Resource Bonus
it: Settaggio Risorse Bonus

en: Please enter a value between 0 and 100
it: Inserisci a valore tra 0 e 100

en: Map Options
it: Opzioni della mappa

en: error
it: errore

en: I'm ready
it: Sono pronto

en: Color
it: Colore

en: Start
it: Avvio

en: Add Bot...
it: Aggiungi bot...

en: Not ready
it: Non pronto

en: Host new battle
it: Crea nuova battaglia

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
it: Una breve descrizione della partita, che comparirà nella lista battaglie.

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
it: E' richiesta una password per partecipare. Lascia vuoto per non inserire password.

en: Port
it: Porta

en: UDP port to host game on. Default is 8452.
it: Porta UDP sulla quale ospitare la partita. La predefinita è 8452.

en: Number of players
it: Numero di giocatori

en: The maximum number of players to allow in the battle.
it: Il numero massimo di giocatori permessi in battaglia.

en: Start hosting the battle.
it: Comincia ad ospitare la battaglia.

en: Error starting battle.
it: Errore all'apertura della partita.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
it: Non posso trovare nessuna mappa nella directory di Spring. Questo puo' succedere se Spring non è settato correttamente.

en: No maps found
it: Nessuna mappa trovata

en: Options
it: Opzioni

en: &Connect...
it: &Connetti...

en: &Disconnect
it: &Disconnetti

en: &Quit
it: &Esci

en: &Join channel...
it: &Entra nel canale...

en: Open private &chat...
it: Apri &chat privata

en: Check for new Version
it: Controlla nuove Versioni

en: &About
it: &Informazioni su

en: &Report a bug...
it: &Segnala Bug...

en: &Documentation
it: &Documentazione

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Help
it: &Aiuto

en: Join channel...
it: &Entra nel canale...

en: Name of channel to join
it: Nome del canale in cui entrare

en: Open Private Chat...
it: Apri Chat Privata...

en: Name of user
it: Nome dell'utente

en: Refresh
it: Aggiorna

en: side:
it: Fazione:

en: ally:   %d
it: alleato: %d

en: Colors and font
it: Colori e fonts

en: Normal
it: Normale

en: Background
it: Sfondo

en: Action
it: Azione

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Join/Leave
it: Partecipa/Lascia

en: My messages
it: I miei messaggi

en: Timestamp
it: Marcatempo

en: Notification
it: Notifica

en: Select...
it: Seleziona...

en: Behavior
it: Comportamento

en: Save chat logs
it: Salva i chat logs

en: Highlight words
it: Evidenzia parole

en: Words to highlight in chat:
it: Parole da evidenziare nella chat:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Web Browser
it: Browser web

en: Default Browser.
it: Browser predefinito.

en: Executables (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*
it: Eseguibile (*.exe)|*.exe|Tutti i Files (*.*)|*.*

en: Any file (*)|*
it: Tutti i Files (*)|*

en: Apply
it: Applica

en: Auto Configure
it: Configurazione automatica

en: Spring executable
it: Eseguibile Spring

en: Location
it: Posizione

en: Find
it: Cerca

en: UnitSync library
it: libreria UnitSync

en: Add bot...
it: Aggiungi bot...

en: -- Select one --
it: -- Seleziona --

en: You have to select a map first.
it: Devi prima selezionare una mappa.

en: No Bot added
it: Nessun bot aggiunto

en: You cannot start a spring instance while another is already running
it: Non puoi avviare una istanza di Spring mentre ce n'è un'altra già in esecuzione.

en:   "/away" - Sets your status to away.
it:   "/away" - Imposta il tuo stato come "non al computer".

en:   "/channels" - Lists currently active channels.
it:   "/channels" - Elenca i canali al momento attivi

en:   "/help [topic]" - Put topic if you want to know more specific information about a command.
it:   "/help [comando]" - Scrivi un comando se vuoi avere informazioni più specifiche su di esso.

en:   "/j" - Alias to /join.
it:   "/j" - Sinonimo di /join

en: Chat commands:
it: Comandi di chat:

en:   "/me action" - Say IRC style action message.
it:   "/me azione" - Manda un messaggio di azione in stile IRC

en: The current battle was closed by the host.
it: La battaglia attuale è stata chiusa dall'host.

en: There was an error checking for the latest version.
    Please try again later.
    If the problem persists, please use Help->Report Bug to report this bug.
it: C'è stato un errore nel cercare l'ultima versione.
    Per favore riprova più tardi.
    Se il problema persiste, vai su Aiuto->Segnala Bug per segnalare questo bug.

en: Your Version:
it: La tua versione:

en: Latest Version:
it: Ultima Versione:

en: Up to Date
it: Aggiornato

en: Not up to Date
it: Non aggiornato

en: Couldn't launch browser.
it: Non posso lanciare il browser

en: Join channel failed
it: Ingresso nel canale fallito

en: Could not join channel
it: Non è stato possibile entrare nel canale

en:  because:
it:  poiché:

en: Server Message
it: Messaggio del Server

en:  has ip=%s
it:  ha ip:=%s

en:  does not really support nat traversal
it:  in realtà non supporta NAT traversal

en: You were kicked from the battle!
it: Sei stato allontanato dalla battaglia!

en: Kicked by Host
it: Espulso dall'host

en: higher value = better looking shadows
    possible values: 1024, 2048, 4096, 8192
it: Valori alti = ombre graficamente migliori
    valori possibili: 1024, 2048, 4096, 8192

en: Terrain detail
it: Dettaglio del terreno

en: higher value = more terrain details
it: Valori alti = maggiori dettagli del terreno

en: Grass detail
it: Dettaglio erba

en: Max simultaneous particles
it: Numero massimo di particelle simultanee

en: limits how many particles are displayed at the same time
it: Limita il numero di particelle visibili nello stesso tempo

en: Run full-screen
it: Schermo intero

en: Dual-screen mode
it: Modalità Dual-screen

en: if you have two monitors you can use both
it: Sei hai due monitors puoi usarli entrambi

en: placeholder
it: alloggiamento

en: how much anti-aliasing should be applied
it: quanto antialias dov

en: Maximum simultaneous sounds
it: Numero massimo suoni simultanei

en: maximum different sounds played at the same time
    Set this to zero to disable sound completely.
it: Numero massimo di suoni differenti riprodotti simultaneamente
    Imposta questo valore a 0 per disabilitare completamente il suono.

en: Unit reply volume
it: Volume delle risposte delle unità

en: Shadows (slow)
it: Ombre (lento)

en: enable shadows?
it: Vuoi abilitare le ombre?

en: 3D trees
it: Alberi 3D

en: want better looking trees?
    needs Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 or later class graphic card
it: Vuoi alberi graficamente migliori?
    Richiede una scheda video della serie Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 o più recente

en: High-resolution clouds
it: Nuvole ad alta risoluzione

en: want better looking sky?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
it: Vuoi un cielo graficamente migliore?
    Richiede una scheda video della serie Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 o più recente

en: Dynamic clouds (slow)
it: Ombre dinamiche (lento)

en: want moving clouds in the sky?
it: vuoi nuvole mobili nel cielo?

en: Reflective units
it: Unità riflettenti

en: shiny units?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
it: Unità splendenti?
    Richiede una scheda video di classe Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 o superiore

en: problems with sm3 maps? enable this
it: Problemi con mappe in formato sm3? Attiva questo.

en: Enable LuaShaders support
it: Attiva supporto LuaShaders

en: Show commands on mini-map
it: Mostra comandi sulla minimappa

en: default value is "on"
it: Il valore predefinito è "sì"

en: Draw icons on mini-map
it: Disegna icone sulla minimappa

en: Draw markers on mini-map
it: Disegna marcatori sulla minimappa

en: Mini-map on left (single screen)
it: Minimappa a sinistra (schermo singolo)

en: left is the default
it: La posizione predefinita è a sinistra

en: Mini-map on left (dual screen)
it: Minimappa a sinistra (doppio schermo)

en: Simplified mini-map colors
it: Colori mini-mappa semplificati

en: Use less colors
it: Usa meno colori

en: Team-colored nanospray
it: Nanospray colore squadra

en: Should nano particels be the color of your team?
it: Le nanoparticelle dovrebbero avere il colore della tua squadra?

en: Show in-game clock
it: Mostra orologio nel gioco

en: requires "Enable LuaWidgets" to be set.
    Will be displayed in the bottom right corner
it: richiede "Attiva LuaWidgets" per funzionare.
    Comparirà nell'angolo in basso a destra.

en: Show in-game player information
it: Mostra informazioni sul giocatore nel gioco

en: Show in-game framerate
it: Mostra FPS nel gioco

en: Fix rendering on alt-tab
it: Correggi il rendering quando si preme ALT+TAB

en: Do not change if not needed
it: Non cambiare a meno che non sia necessario

en: Disallow helper AI's
it: Non consentire aiuto dell'IA

en: Disables Economy AI, etc.
    If enabled might screw with LuaUi.
it: Disattiva Economy AI, ecc.
    Se attivato potrebbe entrare in conflitto con LuaUI.

en: Enable scroll on window edge
it: Attiva scorrimento sui bordi della finestra

en: Scroll the screen when mouse reaches the screen's edge.
it: Scorri lo schermo quando il mouse raggiunge il bordo della finestra.

en: Invert Mouse
it: Inverti Mouse

en: Inverts the Mouse Y-axis in FPS mode
it: Inverti l'asse Y del mouse quando si è in modalità FPS

en: Overhead camera
it: Telecamera dall'alto

en: Rotatable overhead camera
it: Telecamera dall'alto roteabile.

en: Total war camera
it: Telecamera Total War

en: First person camera
it: Telecamera in prima persona

en: Free camera
it: Telecamera libera

en: Make this the default view when startins Spring.
    Can be changed ingame.
it: Rendi la visuale predefinita quando viene avviato Spring.
    Può essere cambiata durante il gioco.

en: Basic
it: Base

en: Depending on the power of your graphics card,
    selecting higher quality than basic can have a
    major impact on Spring's performance.
it: A seconda della potenza della tua scheda video,
    la scelta di una qualità più alta di quella base può
    avere un impatto pesante sulle prestazioni di Spring.

en: Reflective
it: Riflettente

en: Reflective + refractive
it: Riflettente + rifrangente

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Invert mouse y-axis
it: Inverti l'asse Y del mouse

en: Mini-map 3-button mouse support
it: Supporto mouse a 3 tasti nella mini-mappa

en: Overhead
it: Dall'alto

en: Static bird's eye view
it: Telecamera fissa a vista d'uccello

en: Rotatable overhead
it: Dall'alto roteabile

en: Same as overhead, but you can rotate around the z-axis
it: Come la telecamera dall'alto, ma si può ruotare sull'asse Z

en: Total war
it: Total War

en: top-view camera, which can be tilted on the X axis
it: Telecamera dall'alto, che può essere ruotata sull'asse X

en: First person
it: Prima persona

en: Camera from unit's point of view
it: Telecamera dal punto di vista dell'unità

en: screen width
it: larghezza dello schermo

en: screen height
it: altezza dello schermo

en: Combined Options
it: Opzioni combinate

en: UI options
it: Opzioni interfaccia utente

en: Save Spring settings before exiting?
it: Salvare le impostazioni di Spring prima di uscire?

en: Confirmation needed
it: Conferma necessaria

en: Save settings
it: Salva impostazioni

en: Quit
it: Esci

en: Simple (few options)
it: Semplice (poche opzioni)

en: Expert (all options
it: Esperto (tutte le opzioni)

en: About
it: Informazioni su

en: Contact
it: Contatta

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: Mode
it: Modalità

en: Info/Help
it: Informazioni/Aiuto

en: Reset ALL settings to default values?
it: Vuoi reimpostare TUTTE le impostazioni al loro valore predefinito?

en: Hint
it: Suggerimento

en: low
it: basso

en: medium
it: Medio

en: high
it: alto

en: very low
it: molto basso

en: very high
it: molto alto

en: Could not save, unitsync not properly loaded
it: Non posso salvare, unitsync non è stato caricato correttamente

en: Audio Options
it: Opzioni Audio

en: Screen Resolution
it: Risoluzione dello Schermo

en: Water Quality
it: Qualità dell'Acqua

en: Resolution in bit
it: Risoluzione in bit

en: Video Mode Options
it: Opzioni Modalità Video

en: Anti-Aliasing Options
it: Opzioni di Anti-Aliasing

en: Graphics quality
it: Qualità grafica

en: Graphics detail
it: Dettagli grafici

en: Screen resolution
it: Risoluzione schermo

en: Switch to expert mode
it: Passa alla modalità esperto

en:  (current)
it:  (attuale)

en: Info
it: Informazioni

en: Zoom
it: Ingrandimento
