springlobby - en to pt translation catalogue (365 entries)

en: United Arab Emirates
pt: Emiratos Árabes Unidos

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Albania
pt: Albânia

en: Armenia
pt: Arménia

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Antarctica
pt: Antárctica

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Austria
pt: Áustria

en: Australia
pt: Austrália

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia Herzegovina

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bahrain
pt: Barém

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Brunei Darussalam
pt: Darussalam do Brunei

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Canada
pt: Canadá

en: Cocos (Keeling Islands)
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Cote D'Ivoire (Ivory Coast)
pt: Costa do Marfim

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cameroon
pt: República dos Camarões

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Christmas Island
pt: Ilha Natal

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Germany
pt: Alemanha

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Algeria
pt: Argélia

en: Ecuador
pt: Equador

en: Estonia
pt: Estónia

en: Egypt
pt: Egipto

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Spain
pt: Espanha

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Finland
pt: Finlândia

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroé

en: France
pt: França

en: France, Metropolitan
pt: França, Metropolitana

en: Gabon
pt: Gabão

en: Grenada
pt: Granada

en: Georgia
pt: Geórgia

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: Ghana
pt: Gana

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Guinea
pt: Guiné-Conacri

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Greece
pt: Grécia

en: S. Georgia and S. Sandwich Isls.
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e McDonald

en: Croatia (Hrvatska)
pt: Croácia

en: Hungary
pt: Hungria

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Ireland
pt: Irlanda

en: India
pt: Índia

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Iraq
pt: Iraque

en: Iran
pt: Irão

en: Iceland
pt: Islândia

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Japan
pt: Japão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kyrgyzstan (Kyrgyz Republic)
pt: Quirguistão

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Neves

en: Korea (North) (People's Republic)
pt: República Democrática Popular da Coreia

en: Korea (South) (Republic)
pt: República da Coreia (Coreia do Sul)

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Liberia
pt: Libéria

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Latvia
pt: Letónia

en: Libya
pt: Líbia

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Myanmar
pt: Mianmar

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Mexico
pt: México

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Namibia
pt: Namíbia

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Niger
pt: Níger

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Norway
pt: Noruega

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
pt: Zona Neutra (Arábia Saudita/Iraque)

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Oman
pt: Omã

en: Panama
pt: Panamá

en: Peru
pt: Perú

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Poland
pt: Polónia

en: St. Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Palau
pt: República de Palau

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Reunion
pt: Reunião

en: Romania
pt: Roménia

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sudan
pt: Sudão

en: Sweden
pt: Suécia

en: Singapore
pt: Singapura

en: St. Helena
pt: Santa Helena

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt: República Eslovaca

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Somalia
pt: Somália

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Soviet Union (former)
pt: União Soviética (Antiga)

en: Syria
pt: Síria

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

en: Chad
pt: Chade

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Turkey
pt: Turquia

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: US Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: United States
pt: Estados Unidos da América

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Vatican City State (Holy See)
pt: Estado Cidade do Vaticano (Santa Sé)

en: Saint Vincent and The Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Virgin Islands (British)
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands (US)
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Viet Nam
pt: Vietname

en: Wallis and Futuna Islands
pt: Ilhas Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yugoslavia
pt: Jugoslávia

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: (Full country name not found)
pt: (Nome do país não encontrado)

en: Accept Agreement
pt: Aceitar a Licença

en: Do you accept the terms of this agreement?
pt: Aceita os termos desta licença?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Description
pt: Descrição

en: Map
pt: Mapa

en: Host
pt: Anfitrião

en: Host:
pt: Anfitrião:

en: Status:
pt: Estado:

en: Locked
pt: Fechado

en: Passworded
pt: Com senha

en: All
pt: Todos

en: Description:
pt: Descrição:

en: Started
pt: Iniciado

en: Full
pt: Cheio

en: Player:
pt: Jogador:

en: Map:
pt: Mapa:

en: Only maps i have
pt: Apenas mapas que possuo

en: Max.Player:
pt: Max. de jogadores:

en:     Spectator:
pt:     Espectador:

en: Players:
pt: Jogadores:

en: Spectators:
pt: Espectadores:

en: Join
pt: Entrar

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
pt: Não pode hospedar um jogo enquanto estiver offline. Por favor ligue-se a um servidor.

en: Already in a battle
pt: Numa batalha

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
pt: Já se encontra numa batalha.
    Deseja sair da batalha actual e começar uma nova?

en: Battle password
pt: Palavra chave da batalha

en: Send
pt: Enviar

en: Are you sure you want to paste %d lines?
pt: Tem a certeza de que pretende colar %d linhas?

en: Copy
pt: Copiar

en: Clear
pt: Limpar

en: Leave
pt: Sair

en: Display Join/Leave Messages
pt: Mostrar Mensagens de Entrada/Saída

en: Channel info
pt: Informação do canal

en: Set topic...
pt: Definir tópico...

en: Channel message...
pt: Menssagem do canal...

en: Lock...
pt: Trancar...

en: Register...
pt: Registar...

en: Unregister
pt: Remover o Registo

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Spam protection
pt: Protecção de spam

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Reconnect
pt: Reconectar automaticamente

en: Remove...
pt: Remover...

en: Change password...
pt: Alterar senha...

en: Set access...
pt: Definir acesso...

en: Accounts
pt: Contas

en: Open Chat
pt: Abrir canal

en: Join same battle
pt: Entrar na mesma batalha

en: Ingame time
pt: Tempo de jogo

en: Mute...
pt: Silenciar...

en: Mute for 5 minutes
pt: Silenciar durante 5 minutos

en: Mute for 10 minutes
pt: Silenciar durante 10 minutos

en: Mute for 30 minutes
pt: Silenciar durante 30 minutos

en: Mute for 2 hours
pt: Silenciar durante 2 horas

en: Mute for 1 day
pt: Silenciar durante 1 dia

en: Mute
pt: Silenciar

en: Kick...
pt: Expulsar...

en: Ban...
pt: Banir...

en: Unban
pt: Desbanir

en: ChanServ error
pt: Erro do ChanServ

en: ChanServ is not in this channel.
pt: O ChanServ não está neste canal

en: What should be the new topic?
pt: Qual deve ser o novo tópico?

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Lock channel...
pt: Trancar canal...

en: What should the new password be?
pt: Qual deverá ser a nova senha?

en: Unlock Channel
pt: Destrancar canal

en: Are you sure you want to unlock this channel?
pt: Tem a certeza de que pretende destrancar este canal?

en: Who should be appointed founder of this channel?
pt: Quem deve ser indicado como fundador deste canal?

en: Remove User Acount
pt: Remover Conta de Utilizador

en: What user account do you want to remove today?
pt: Que conta de utilizador pretende remover hoje?

en: Remove Account
pt: Remover Conta

en: Are you sure you want to remove the account
pt: Tem a certeza que pretende remover a conta

en: What user account do you want to change the password for?
pt: De que conta de utilizador pretende mudar a senha?

en: What would be the new password?
pt: Qual deverá ser a nova senha?

en: Error
pt: Erro

en: Not Implemented
pt: Não Implementado

en: Mute User
pt: Silenciar Utilizador

en: For how many minutes should the user be muted?
pt: Por quantos minutos deverá o utilizador ser silenciado?

en: Kick User
pt: Expulsar Utilizador

en: Reason:
pt: Razão:

en: Kick user
pt: Expulsar utilizador

en: Mute user
pt: Silenciar utilizador

en: Duration:
pt: Duração:

en: Server
pt: Servidor

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
pt: Servidor a ligar. Pode ligar a qualquer servidor introduzindo-o no formato endereçoDoServidor:porta.

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Password
pt: Senha

en: Remember password
pt: Lembrar senha

en: Autoconnect next time
pt: Ligar automaticamente da próxima vez

en: remember connection details and automatically connect to server on next lobby startup
pt: lembrar os detalhes da ligação e ligar automaticamente ao servidor da próxima vez que iniciar o lobby

en: Ok
pt: OK

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Login
pt: Autentificação

en: Register
pt: Registar

en: Size
pt: Tamanho

en: Add bot
pt: Adicionar robô

en: Nickname:
pt: Alcunha:

en: AI:
pt: IA:

en: Choose the AI library to use with this bot.
pt: Escolha uma biblioteca de IA para o robô.

en: Add Bot
pt: Adicionar robô

en: No AI bots found in your Spring installation.
pt: Não foram encontrados robôs com IA na sua instalação do Spring.

en: No bot-libs found
pt: Não foram encontradas bibliotecas de IA

en: Method
pt: Método

en: Divide ranks evenly
pt: Dividir patentes uniformemente

en: Random
pt: Aleatório

en: Clans
pt: Clãs

en: None
pt: Nenhum

en: Fair
pt: Justo

en: Always
pt: Sempre

en: Put members of same clan ( users having same clantag, like '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) together into same alliance. 
    None: nothing special for clans.
    Fair: put clanmembers into alliance, unless this makes alliances unfair.
    Always: always put clanmembers into alliance, even if that alliance is unfair.
pt: Colocar membros do mesmo Clã (utilizadores com o mesmo tag de Clã, como '[smurfzor]Alice' e '[smurfzor]Bob') juntos na mesma aliança. 
    Nenhum: nenhum tratamento especial para clãs.
    Justo: colocar membros do mesmo clã numa aliança caso a aliança não seja injusta.
    Sempre: colocar sempre os membros do mesmo clã numa aliança, mesmo se a aliança se tornar  injusta.

en: Option
pt: Opção

en: Value
pt: Valor

en: Windspeed
pt: Velocidade do vento

en: Tidal strength
pt: Força das marés

en: Gravity
pt: Gravidade

en: Extractor radius
pt: Raio de extração

en: Fixed
pt: Fixo

en: Choose in game
pt: Escolher durante o jogo

en: Startpositions
pt: Posições iniciais

en: Unit restrictions
pt: Restrições de unidades

en: Allowed units
pt: Unidades permitidas

en: Units in this list will be available in the game.
pt: As unidades nesta lista estarão disponíveis durante o jogo.

en: Enable all units.
pt: Permitir todas as unidades.

en: Restricted units
pt: Unidades proibidas

en: Units in this list will not be available in the game.
pt: As unidades nesta lista não estarão disponíveis durante o jogo.

en: Team
pt: Equipa

en: Ally
pt: Aliado

en: Resource Bonus
pt: Bonus de Recursos

en: Spectator
pt: Espectador

en: Kick
pt: Expulsar

en: Side
pt: Facção

en: Set color
pt: Definir cor

en: Set Resource Bonus
pt: Definir Bónus de Recusos

en: Please enter a value between 0 and 100
pt: Por favor introduza um valor entre 0 e 100

en: Map Options
pt: Opções do Mapa

en: Players with the same team number share control of their units.
pt: Jogadores com o mesmo número de equipa partilham o controlo das suas unidades.

en: Players with the same ally number work together to achieve victory.
pt: Jogadores como mesmo número de aliança trabalham juntos para alcançar a vitória.

en: Select a color to identify your units in-game
pt: Selecione uma cor para identificar as suas unidades durante o jogo

en: Spectate (watch) the battle instead of playing
pt: Espectar (observar) a batalha em vez de jogar

en: I'm ready
pt: Estou pronto

en: Click this if you are content with the battle settings.
pt: Pressione aqui se estiver satisfeito com as opções da batalha.

en: Color
pt: Cor

en: Leave the battle and return to the battle list
pt: Deixar a batalha e voltar à lista de batalhas

en: Start
pt: Começar

en: Start the battle
pt: Começar a batalha

en: Add Bot...
pt: Adicionar Robô

en: Add a computer-controlled player to the game
pt: Adicionar um jogador controlado pelo computador ao jogo

en: Prevent additional players from joining the battle
pt: Impedir novos jogadores de entrarem na batalha

en: Automatically balance players into two or more alliances
pt: Equilibrar automaticamente os jogadores em duas ou mais alianças

en: Fix colours
pt: Corrigir cores

en: Make player colors unique
pt: Tornas as cores dos jogadores únicas

en: Not ready
pt: Não pronto

en: Host new battle
pt: Criar nova batalha

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
pt: Uma descrição curta do jogo que irá aparecer na lista das batalhas.

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
pt: A senha necessária para participar neste jogo. Mantenha vazio para não haver senha

en: Port
pt: Porta

en: Number of players
pt: Número de jogadores

en: The maximum number of players to allow in the battle.
pt: O número máximo de jogadores permitidos na batalha

en: Error starting battle.
pt: Erro ao iniciar a batalha.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
pt: Não foi possível encontrar mapas na sua instalação do Spring. Isto pode ocorrer quando as opções do Spring estão incorrectas.

en: No maps found
pt: Nenhum mapa encontrado

en: Options
pt: Opções

en: Colors and font
pt: Cores e tipos de letra

en: Background
pt: Fundo

en: Action
pt: Acção

en: Highlight
pt: Realçar

en: Join/Leave
pt: Entrar/Sair

en: My messages
pt: As minhas mensagens

en: Client
pt: Cliente

en: Notification
pt: Notificação

en: Font:
pt: Tipo de Letra:

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Highlight words
pt: Realçar palavras

en: Words to highlight in chat:
pt: Palavras a realçar nas conversas:

en: enter a ; separated list
pt: introduza uma lista separada por ;

en: Spring error
pt: Erro do Spring
