springlobby - en to ru translation catalogue (1111 entries)

en: Anonymous Proxy
ru: Анонимный прокси

en: Satellite Provider
ru: Провайдер

en: Other Country
ru: Другая страна

en: Andorra
ru: Андорра

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Albania
ru: Албания

en: Armenia
ru: Армения

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антиллы

en: Angola
ru: Ангола

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Argentina
ru: Аргентина

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Austria
ru: Австрия

en: Australia
ru: Австралия

en: Åland Islands
ru: Острова Кайман

en: Aruba
ru: Аруба

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belize
ru: Белиз

en: Canada
ru: Канада

en: Cocos (Keeling Islands)
ru: Кокос (Острова Кеелинг)

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Congo
ru: Конго

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Cote D'Ivoire (Ivory Coast)
ru: Кот-д'Ивуар (Берег Слоновой Кости)

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Chile
ru: Чили

en: Cameroon
ru: Камерун

en: China
ru: Китай

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Costa Rica
ru: Коста Рика

en: Cuba
ru: Куба

en: Cape Verde
ru: Капе Верде

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: Germany
ru: Германия

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Denmark
ru: Дания

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Algeria
ru: Алжир

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Estonia
ru: Эстония

en: Egypt
ru: Египет

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Spain
ru: Испания

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Finland
ru: Финляндия

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские острова (Мальвины)

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Faroe Islands
ru: Острова Фарое

en: France
ru: Франция

en: France, Metropolitan
ru: Франция, Метрополия

en: Gabon
ru: Габон

en: Grenada
ru: Гренада

en: Georgia
ru: Грузия

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Greece
ru: Греция

en: S. Georgia and S. Sandwich Isls.
ru: Острова Южной Геогия и Южной Сандвич

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guam
ru: Гуам

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Heard and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Croatia (Hrvatska)
ru: Хорватия

en: Haiti
ru: Гаити

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: India
ru: Индия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iran
ru: Иран

en: Iceland
ru: Исландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jordan
ru: Иордания

en: Japan
ru: Япония

en: Kenya
ru: Кения

en: Kyrgyzstan (Kyrgyz Republic)
ru: Кыргызстан

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Korea (North) (People's Republic)
ru: Северная Корея

en: Korea (South) (Republic)
ru: Южная Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Cayman Islands
ru: Острова Кайман

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Laos
ru: Лаос

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Liberia
ru: Либерия

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Latvia
ru: Латвия

en: Libya
ru: Ливия

en: Morocco
ru: Марокко

en: Monaco
ru: Монако

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Marshall Islands
ru: Маршаловы о-ва

en: Macedonia
ru: Македония

en: Mali
ru: Мали

en: Myanmar
ru: Мьянма (Бирма)

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Macau
ru: Макао

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские Острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Malta
ru: Мальта

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Maldives
ru: Мальдивские острова

en: Malawi
ru: Малави

en: Mexico
ru: Мексика

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Namibia
ru: Намибия

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Niger
ru: Нигер

en: Norfolk Island
ru: Норфолкские острова

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Norway
ru: Норвегия

en: Nepal
ru: Непал

en: Nauru
ru: Науру

en: Neutral Zone (Saudia Arabia/Iraq)
ru: Нейтральная Зона (Саудовская Аравия/Ирак)

en: Niue
ru: Ниуэ

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Oman
ru: Оман

en: Panama
ru: Панама

en: Peru
ru: Перу

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Papua New Guinea
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Poland
ru: Польша

en: St. Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Portugal
ru: Португалия

en: Palau
ru: Палау

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Serbia
ru: Сербия

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sudan
ru: Судан

en: Sweden
ru: Швеция

en: Singapore
ru: Сингапур

en: St. Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Slovenia
ru: Словения

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ru: Острова Свалбард и Жан Маен

en: Slovakia (Slovak Republic)
ru: Словакия (Словацкая Республика)

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Somalia
ru: Сомали

en: Suriname
ru: Суринам

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Soviet Union (former)
ru: СССР (бывший)

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Syria
ru: Сирия

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Chad
ru: Чад

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные Территории

en: Togo
ru: Того

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tonga
ru: Тонга

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Turkey
ru: Турция

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Ukraine
ru: Украина

en: Uganda
ru: Уганда

en: United Kingdom
ru: Англия

en: US Minor Outlying Islands
ru: Внешние земли США

en: United States
ru: США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vatican City State (Holy See)
ru: Государство Ватикан (Папский Престол)

en: Saint Vincent and The Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (Великобритания)

en: Virgin Islands (US)
ru: Виргинские острова (США)

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Wallis and Futuna Islands
ru: Острова Валлис и Футуна

en: Samoa
ru: Самоа

en: Yemen
ru: Йемен

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: South Africa
ru: Южно-Африканская Республика

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zaire
ru: Заир

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: (Full country name not found)
ru: (Имя страны не найдено)

en: The numerous contributors from launchpad.net
ru: Многочисленные контрибьюторы с launchpad.net

en: Accept Agreement
ru: Принять Соглашение

en: Do you accept the terms of this agreement?
ru: Вы принимаете условия этого Соглашения?

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Description
ru: Описание

en: Map
ru: Карта

en: Game
ru: Игра

en: Host
ru: Сервер

en: Spectators
ru: Наблюдатели

en: Players
ru: Игроки

en: Max
ru: Максимум

en: Running
ru: Запущено

en: Engine
ru: Движок

en: Download &map
ru: Скачать &карту

en: Download &game
ru: Скачать &игру

en: Notify me when game has ended
ru: Уведомить меня когда игра закончится

en: Host:
ru: Сервер:

en: Status:
ru: Статус:

en: Locked
ru: Заперто

en: Passworded
ru: Запаролено

en: Highlighted only
ru: Только выделенное

en: Rank Limit:
ru: Требуемый уровень:

en: All
ru: Все

en: Description:
ru: Описание:

en: Started
ru: Запущено

en: Full
ru: Полный

en: Open
ru: Открыто

en: Player:
ru: Игрок:

en: Map:
ru: Карта:

en: Only maps i have
ru: Только имеющиеся у меня карты

en: Max.Player:
ru: Макс. количество игроков:

en: Game:
ru: Игра:

en: Only games I have
ru: Только имеющиеся у меня моды

en:     Spectator:
ru:     Наблюдатель:

en: Players:
ru: Игроки:

en: Spectators:
ru: Наблюдатели:

en:  Filter
ru:  Фильтр

en: Activated
ru: Активировано

en:  Battle infos
ru:  Информация о сражении

en: 0 battles displayed
ru: Сражения не отображены

en: Host new...
ru: Создать игру...

en: Join
ru: Присоединиться

en: %d battles displayed
ru: %d сражений отображено

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
ru: Вы не можете создать игру без подлючения к серверу. Пожалуйста, сначала подлючитесь.

en: Not Online.
ru: Не подлючено.

en: Already in a battle
ru: Уже в игре

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
ru: Вы уже в сражении.
    
    Хотите покинуть текущее сражение и начать новое?

en: Already in another battle
ru: Вы находитесь в другом сражении

en: Battle password
ru: Пароль сражения

en: Enter password (spaces will be stripped)
ru: Введите пароль (пробелы будут удалены)

en: Edit auto-joined channels
ru: Редактировать список автоматически подключаемых каналов

en: Add one channel per line like this:
    channelname password
    (passwords for existing channels are not displayed)
ru: Добвьте канал в линию вот так:
    имяканала пароль
    (пароли для существующих каналов не отображаются)

en: Double click to join
ru: Дважды щёлкните для входа

en: Find channel:
ru: Найти канала:

en: Choose channels to join
ru: Выберите каналы для подключения

en: Channel
ru: Канал

en: # users
ru: # пользователи

en: Displaying %d out of %d channels
ru: Показано %d каналов из %d

en: Hide bots
ru: Не показывать боты

en: right click for options (like autojoin)
ru: правое нажатие для настроек (напр., автовход)

en: Send
ru: Послать

en: " params: "
ru: " параметры: "

en: the channel
ru: канал

en: the battle
ru: сражение

en: the server
ru: сервер

en: %s joined %s.
ru: %s присоединился к %s.

en: %s left %s (%s).
ru: %s покинул %s (%s).

en: Are you sure you want to paste %d lines?
ru: Вы уверены, что хотите вставить %d строк?

en: %d users
ru: %d пользователей

en: Disable text appending
ru: Отключить добавление текста

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy link location
ru: Скопировать ссылку

en: Clear
ru: Очистить

en: Leave
ru: Покинуть

en: Display Join/Leave Messages
ru: Показывать сообщения прихода/ухода

en: Show mute list
ru: Показать список молчания

en: Channel info
ru: Информация о канале

en: Set topic...
ru: Поставить заголовок...

en: Channel message...
ru: Сообщение канала...

en: Lock...
ru: Запереть...

en: Unlock
ru: Отпереть

en: Register...
ru: Зарегистрировать...

en: Unregister
ru: Отменить регистрацию

en: On
ru: Вкл.

en: Off
ru: Выкл.

en: Is on?
ru: Включено?

en: Spam protection
ru: Защита от спама

en: Disconnect
ru: Отсоединиться

en: Reconnect
ru: Пересоединиться

en: Remove...
ru: Удалить...

en: Change password...
ru: Изменить пароль...

en: Set access...
ru: Установить доступ...

en: Accounts
ru: Аккаунты

en: Broadcast...
ru: Сказать всем...

en: User
ru: Пользователь

en: Open log in editor
ru: Открыть журнал в редакторе

en: Open Chat
ru: Открыть разговор

en: Join same battle
ru: Присоединится к тому же сражению

en: Ingame time
ru: Время, проведенное в игре

en: Retrieve IP and Smurfs
ru: Узнать IP адреса и жуликов

en: Mute...
ru: Заставить молчать...

en: Mute for 5 minutes
ru: Молчание на 5 минут

en: Mute for 10 minutes
ru: Молчание на 10 минут

en: Mute for 30 minutes
ru: Молчание на 30 минут

en: Mute for 2 hours
ru: Молчание на 2 часа

en: Mute for 1 day
ru: Молчание на 1 день

en: Unmute
ru: Снять молчание

en: Mute
ru: Заставить молчать

en: Kick...
ru: Выгнать...

en: Ban...
ru: Забанить...

en: Unban
ru: Снять бан

en: Ring
ru: Посигналить

en: Slap!
ru: Шлёпнуть!

en: Op
ru: Оператор

en: DeOp
ru: Снять оператора

en: ChanServ error
ru: Ошибка ChanServ

en: ChanServ is not in this channel.
ru: ChanServ не присутствует в этом канале.

en: What should be the new topic?
ru: Какой должен быть новый заголовок?

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Lock channel...
ru: Запереть канал...

en: What should the new password be?
ru: Какой новый пароль поставить?

en: Unlock Channel
ru: Отпереть канал...

en: Are you sure you want to unlock this channel?
ru: Вы уверены, что хотите открыть этот канал?

en: Register Channel
ru: Зарегестрировать канал

en: Who should be appointed founder of this channel?
ru: Кто должен быть основателем этого канала?

en: Unregister Channel
ru: Отмена регистрации канала

en: Are you sure you want to unregister this channel?
ru: Вы уверены, что хотите отменить регистрацию этого канала?

en: Remove User Acount
ru: Удалить учетную запись

en: What user account do you want to remove today?
ru: Какую учетную запись Вы хотите удалить?

en: Remove Account
ru: Удалить аккаунт

en: Are you sure you want to remove the account
ru: Вы уверены вы хотите удалить аккаунт?

en: Change User Acount Password
ru: Изменить пароль пользователя

en: What user account do you want to change the password for?
ru: Пароль какой учетной записи вы хотите изменить?

en: What would be the new password?
ru: Какой новый пароль?

en: Error
ru: Ошибка

en: Not Implemented
ru: Не реализовано

en: Broadcast Message
ru: Сообщение всем

en: Message to be broadcasted:
ru: Сообщение всем:

en: Mute User
ru: Завставить молчать пользователя

en: For how many minutes should the user be muted?
ru: На сколько минут надо заставить молчать пользователя?

en: Kick User
ru: Выгнать пользователя

en: Reason:
ru: Причина:

en: Kick user
ru: Выгнать пользоввателя

en: Mute user
ru: Заставить молчать пользователя

en: Duration:
ru: Продолжительность:

en: Enter name
ru: Введите имя

en: Please enter the name for the new group.
    After clicking ok you will be taken to adjust its settings.
ru: Пожалуйста, введите имя новой группы.
    После нажатия "Да" Вам надо будет её настроить.

en: couldn't add user
ru: невозможно добавить пользователя

en: Connect to lobby server
ru: Подлючится к серверу

en: Server
ru: Сервер

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
ru: Подключиться к серверу. Вы можете ввести адрес:порт сервера к которому хотите подключиться.

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Password
ru: Пароль

en: Remember password
ru: Запомнить пароль

en: Autoconnect next time
ru: Подключаться автоматически

en: remember connection details and automatically connect to server on next lobby startup
ru: запомнить установки подключения и подключиться к этому серверу автоматически при следующей загрузке лобби

en: Note: If you do not have an account, you can register one for free on the Register tab.
ru: Примечание: если вы не зарегестрированы, то можете
     зарегестрироваться бесплатно на вкладке "Регистрация".

en: Ok
ru: Да

en: Cancel
ru: Отмена

en: Login
ru: Вход

en: Register
ru: Регистрация

en: Retype password
ru: Повторите пароль

en: The entered nickname contains invalid characters like )? &%.
     Please try again
ru: Введённый псевдоним содержит неразрешённые символы: )? &%.
     Пожалуйста, попробуйте снова

en: Registration failed, the reason was:
    Password / confirmation mismatch (or empty passwort)
ru: Регистрация не удалась по причине:
    Пароль и его подтверждение не совпадают (или пустой пароль)

en: Enter search query (wildcard * can be used)
ru: Введите поисковой запрос (Можно использовать символ *)

en: Search
ru: Поиск

en: Download
ru: Скачать

en: Close
ru: Закрыть

en: Name
ru: Имя

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Type
ru: Тип

en: Size
ru: Размер

en: Downloaded
ru: Скачано

en: Please standby %d seconds
ru: Подождите %d секунд

en: Hide this column
ru: Спрятать эту колонку

en: Show all columns
ru: Показать все колонки

en: Status
ru: Статус

en: complete
ru: Завершено

en: KB/s down
ru: KB/s пришло

en: Filesize (MB)
ru: Размер файла (MB)

en: downloading
ru: закачивается

en: Add bot
ru: Добавить бота

en: Add bot: high nimber of bots can cause performance problems
ru: Добавить бота: большое количество ботов может сказаться на производительности

en: Nickname:
ru: Псевдоним:

en: AI:
ru: ИИ:

en: Choose the AI library to use with this bot.
ru: Выберите ИИ для этого бота.

en: property
ru: свойство

en: value
ru: значение

en: Add Bot
ru: Добавить бота

en: No AI bots found in your Spring installation.
ru: Не были найдены библиотеки ИИ в Вашем Spring'е

en: No bot-libs found
ru: Не найдены библиотеки ИИ

en: Autobalance players into teams
ru: Автоматически распределить игроков по командам

en: Method
ru: Метод

en: Divide ranks evenly
ru: Разделить ранги равномерно

en: Random
ru: Случайно

en: Clans
ru: Кланы

en: None
ru: Отсутствует

en: Fair
ru: Честно

en: Always
ru: Всегда

en: Put members of same clan ( users having same clantag, like '[smurfzor]Alice' and '[smurfzor]Bob' ) together into same alliance. 
    None: nothing special for clans.
    Fair: put clanmembers into alliance, unless this makes alliances unfair.
    Always: always put clanmembers into alliance, even if that alliance is unfair.
ru: Объединять членов одного клана (пользователей с одинаковыми клан-тэгами, напр. '[smurfzor]Alice' и '[smurfzor]Bob') в союз.
    Нет: нет особых действий для кланов.
    Равномерно: объединять членов клана в союз, не нарушая баланса между союзами.
    Всегда: всегда объединять членов клана в союз, даже, если нарушится баланс.

en: Number of allies
ru: Количество союзников

en: Auto select
ru: Автоматический выбор

en: Select
ru: Выбрать

en: Option
ru: Параметр

en: Value
ru: Значение

en: Windspeed
ru: Скорость ветра

en: Tidal strength
ru: Приливная сила

en: Gravity
ru: Гравитация

en: Extractor radius
ru: Радиус шахты

en: Max metal
ru: Макс. количество металла

en: Fixed
ru: Фиксированные

en: Choose in game
ru: Выбор в игре

en: Chose before game
ru: Выбрать сейчас

en: Startpositions
ru: Стартовые позиции

en: Unit restrictions
ru: Ограничения на войска

en: Allowed units
ru: Разрешённые юниты

en: Units in this list will be available in the game.
ru: Войска в этом списке будут доступны в игре.

en: Disable selected units.
ru: Заблокировать выбранные юниты.

en: Re-enable selected units.
ru: Активировать выбранные юниты.

en: Enable all units.
ru: Разрешить все юниты.

en: Restricted units
ru: Запрещённые юниты

en: Units in this list will not be available in the game.
ru: Юниты в этом списке не будут доступны в игре.

en: How many units of this type do you wish to allow?
ru: Сколько юнитов данного типа вы хотите разрешить?

en: Unit restriction
ru: Ограничение юнита

en: Ingame
ru: Занят

en: Faction
ru: Фракция

en: Colour
ru: Цвет

en: Country
ru: Страна

en: Rank
ru: Ранг

en: Team
ru: Команда

en: Ally
ru: Союз

en: Resource Bonus
ru: Бонус ресурсов

en: Spectator
ru: Наблюдатель

en: Kick
ru: Выгнать

en: Side
ru: Фракция

en: Set color
ru: Выбрать цвет

en: Set Resource Bonus
ru: Установить бонус ресурсами

en: Please enter a value between 0 and 100
ru: Пожалуйста, введите значение между 0 и 100

en: Manage Presets
ru: Управление настройками

en: Load...
ru: Загрузить...

en: Save...
ru: Сохранить...

en: Save a set of options.
ru: Сохранить группу настроек.

en: Delete...
ru: Удалить...

en: Delete a set of options.
ru: Удалить группу настроек.

en: Set default...
ru: Сохранить как "по умолчанию"

en: Use the current set of options as game's default.
ru: Использовать текущие настройки, как по умолчанию для мода.

en: Game Options
ru: Настройки мода

en: Map Options
ru: Настройки карты

en: error
ru: ошибка

en: Enter preset name
ru: Введите название опции

en: Enter a name to save the current set of options
    If a preset with the same name already exist, it will be overwritten
ru: Введите название для сохранения текущих настроек
    Если опция с таким именем уже существует, то она будет переписана

en: Cannot save an options set without a name.
ru: Не могу сохранить настройки без указания имени.

en: Pick an existing option set from the list
ru: Выберите группу настроек из представленного списка

en: Delete preset
ru: Удалить опцию

en: Set game default preset
ru: Установить опции по умолчанию

en: Players with the same team number share control of their units.
ru: Игроки с одинаковым номером команды могут управлять своими войсками совместно.

en: Players with the same ally number work together to achieve victory.
ru: Игроки с одинаковым номером союза совместно работают над достижением победы.

en: Select a color to identify your units in-game
ru: Выберите цвет Ваших войск в игре

en: Select your faction
ru: Выберите Вашу сторону

en: Spectate (watch) the battle instead of playing
ru: Наблюдать за сражением, не участвуя

en: Auto un-spectate
ru: Авто вых. из наблюд.

en: automatically unspec when there's a free slot
ru: авт. перестать быть наблюдателем если есть свободный слот

en: I'm ready
ru: Я готов

en: Click this if you are content with the battle settings.
ru: Нажмите, если Вас удовлетворяют условия сражения.

en: Color
ru: Цвет

en: A preview of the selected map.  You can see the starting positions, or (if set) starting boxes.
ru: Предпросмотр выбранной карты. Вы можете увидеть начальные позиции или (если установлены) начальные зоны.

en: Host new
ru: Создать игру...

en: Host a new battle
ru: Создать новое сражение

en: Leave the battle and return to the battle list
ru: Покинуть сражение и вернуться к списку сражений

en: Start
ru: Начать

en: Start the battle
ru: Начать сражение

en: Player Management
ru: Управление игроками

en: Various functions to make team games simplers to setup
ru: Разнообразные функции упрощающие настройку игры

en: Add Bot...
ru: Добавить бота...

en: Add a computer-controlled player to the game
ru: Добавить игрока, управляемого компьютером

en: Autolock on start
ru: Запирать при запуске

en: Automatically locks the battle when the game starts and unlock when it's finished.
ru: Запирать сражение, когда оно начато, и отпирать, когда закончено.

en: Prevent additional players from joining the battle
ru: Запретить новым игрокам присоединяться к этому сражению

en: Autohost
ru: Автосервер

en: Toggle autohost mode.  This allows players to control your battle using commands like '!balance' and '!start'.
ru: Включение режима автосервера. Даёт возможность управлять сражением с помощью команд '!balance' and '!start' и т.д.

en: AutoPaste Description
ru: Автоматическое описание

en: Automatically paste battle's descriptoin when a new user joins
ru: Вставлять описание сражения при подключении нового пользователя

en: AutoSpect
ru: АвтоНаблюдатель

en: Automatically spectate players that don't ready up or become synced within x seconds.
ru: Автоматически переводить игроков в наблюдатели, если те не готовы в течении X секунд

en: AutoControlBalance
ru: АвтоБаланс

en: Automatically balance teams and allies and fix colors when all players are ready and synced
ru: Автоматически балансировать команды и союзы, а так же исправлять цвета когда все готовы

en: AutoStart
ru: АвтоСтарт

en: Automatically start the battle when all players are ready and synced
ru: Автоматически запускать сражение когда все игроки готовы

en: Lock Balance
ru: Заблокировать баланс

en: When activated, prevents anyone but the host to change team and ally
ru: Когда включено, запрещает всем, кроме хоста, менять команду и союз

en: Ring unready
ru: Сигнал неготовым

en: Rings all players that don't have ready status and aren't spectators
ru: Подать сигнал всем неготовым игрокам не являющимся наблюдателями

en: Ring unsynced
ru: Сигнал несинхр.

en: Rings all players that don't have sync status and aren't spectators
ru: Подать сигнал всем несинхронизированным игрокам не являющимся наблюдателями

en: Ring unready and unsynced
ru: Сигнал неготовым и несинхр.

en: Rings all players that don't have sync status or don't have ready status and aren't spectators
ru: Подать сигнал всем неготовым и несинхронизированным игрокам

en: Ring ...
ru: Посигналить...

en: Spect unready
ru: Неготовых в наблюдатели

en: Force to spectate all players that don't have ready status
ru: Сделать наблюдателями всех неготовых игроков

en: Spect unsynced
ru: Несинхр. в наблюдатели

en: Force to spectate all players that don't have sync status
ru: Сделать наблюдателями всех несинхронизированных игроков

en: Force to spectate unready and unsynced
ru: Неготовых и несинхр. в наблюдатели

en: Rings all players that don't have sync status or don't have ready status
ru: Сделать наблюдателями всех неготовых и несинхронизированных игроков

en: Force spectate ...
ru: Принудительно в наблюдатели...

en: Balance alliances
ru: Сбалансировать союзы

en: Automatically balance players into two or more alliances
ru: Разделить игроков на два или более союза

en: Fix colours
ru: Исправить цвета

en: Make player colors unique
ru: Сделать цвета игроков разными

en: Balance teams
ru: Сбалансировать команды

en: Automatically balance players into control teams, by default none shares control
ru: Объединить игроков в команды

en: Load battle preset
ru: Загрузить настройки сражения

en: Save
ru: Сохранить

en: Delete
ru: Удалить

en: Set default
ru: Сделать по умолчанию

en: Activate an element to quickly change it
ru: Активировать элемент для быстрого изменения

en: Some Players are not ready yet
    Do you want to force start?
ru: Некоторые игроки ещё не готовы
    Хотите форсировать начало игры?

en: Not ready
ru: Не готов

en: Spring is already running.
ru: Spring уже запущен.

en: Enter a battle description
ru: Введите описание сражения

en: Set description
ru: Укажите описание

en: Enter timeout before autospeccing a player in minutes
ru: Укажите задержку в минутах перед переводом игрока в наблюдатели

en: Set Timeout
ru: Установите таймаут!

en: %s left your active battle
ru: %s покинул ваше сражение

en: Host new battle
ru: Создать новое сражение

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
ru: Краткое описание игры, которое будет отображаться в списке сражений.

en: Autopaste description
ru: Автоматически вставить описание

en: Automatically write the battle description when a user joins.
ru: Автоматически записывать описание сражения когда подключается пользователь.

en: Select the engine version to play.
ru: Выберите версию движка для игры.

en: Select the game to play.
ru: Выберите мод для игры.

en: Password
    (no spaces)
ru: Пароль
    (без пробелов)

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
ru: Пароль, для входа в игру. Оставьте пустым, если не он нужен

en: Port
ru: Порт

en: UDP port to host game on. Default is 8452.
ru: UDP порт для создания игры. По умолчанию 8452.

en: Use relayhost
ru: Использовать relayhost

en: host and control game on remote server, helps if you have trouble hosting
ru: Хостинг игры и управление ею на удалённом сервере. Полезно, если не можете создать хост

en: Chose automatically
ru: Выбрать автоматически

en: Randomly picks an available one
ru: Случайным образом выбирает из свободных

en: Manually enter the manager name
ru: Введите имя менеджера

en: You'll get prompted for the exact manager name
ru: Вам будет предоставлено точное имя менеджера

en: Number of players
ru: Число игроков

en: The maximum number of players to allow in the battle.
ru: Максимальное количество игроков в сражении.

en: Hole punching
ru: Пробить экран

en: NAT traversal
ru: Обход NAT

en: NAT traversal to use.
ru: Использовать NAT обход.

en: Rank requirement
ru: Требуемый уровень

en: At least
ru: Как минимум

en: No greater than
ru: Не выше, чем

en: Select the type of rank enforcement.
ru: Выберите тип требуемого ранга (уровня)

en: Start hosting the battle.
ru: Создать комнату сражения

en: You have to select a game first.
ru: Сначала выберите мод.

en: No game selected.
ru: Не выбран мод.

en: You have to select a engine version first.
ru: Сначала выберите версию движка.

en: No engine selected.
ru: Не выбран движок.

en: Manually chose a manager
ru: Ручной выбор менеджера

en: Please type the nick of the manager you want to use ( case sensitive )
ru: Пожалуйста введите ник менеджера который вы хотите использовать (чувствительно к регистру)

en: Battle not started beacuse the game you selected could not be found.
ru: Не возможно начать игру потому, что выбранный мод небыл найден.

en: Error starting battle.
ru: Ошибка при запуске игры.

en: Couldn't find any maps in your spring installation. This could happen when you set the Spring settings incorrectly.
ru: Не найдено карт в Вашем Spring'е. Возможно, причина в неверной настройке Spring'а.

en: No maps found
ru: Карты не найдены

en: Battleroom
ru: Комната сражения

en: Options
ru: Настройки

en: Unit Restrictions
ru: Ограничения на войска

en: Change option
ru: Сменить настройку

en: Paths
ru: Маршруты

en: Disconnected from server, chat closed.
ru: Отключен от сервера, чат закрыт.

en: Cancel Download
ru: Отмена загрузки

en: Clear finished
ru: Убрать закачанные

en: Search file
ru: Поиск файла

en: Search for maps and games
ru: Поиск карт и модов

en: Chat
ru: Чат

en: Battlelist
ru: Сражения

en: Singleplayer
ru: Одиночная игра

en: Replays
ru: Реплеи

en: Downloads
ru: Загрузки

en: &Connect...
ru: &Соединение...

en: &Disconnect
ru: &Отсоединение

en: &Reopen server panel
ru: &Открыт панель сервера

en: &Save options
ru: &Сохранить настройки

en: &Quit
ru: &Выйти

en: &Autojoin channels
ru: &Автовход на каналы

en: &Preferences
ru: &Настройки

en: &Change language
ru: &Сменить язык

en: &Spring settings
ru: &Настройки Spring

en: &Reset layout
ru: &Сбросить компоновку

en: &Join channel...
ru: &Присоединится к каналу...

en: Channel &list
ru: Список &каналов

en: Open private &chat...
ru: Открыт личный &разговор...

en: &Open Spring DataDir
ru: &Открыть папку данных Spring

en: &Download Archives
ru: &Скачать архивы

en: &Reload maps/games
ru: &Перезагрузить карты/моды

en: Check for new Version
ru: Найти новую версию SpringLobby

en: &Help, tutorial and FAQ
ru: &Справка, уроки и FAQ

en: &About
ru: &О программе

en: &System Info
ru: &Информация об системе

en: &Report a bug...
ru: &Сообщить об ошибке...

en: &Documentation
ru: &Документация

en: &Server
ru: &Сервер

en: &Edit
ru: &Изменить

en: &Tools
ru: &Сервис

en: &Help
ru: &Справка

en: You need to be connected to a server to view the channel list
ru: Вам нужно присоединиться к серверу для просмотра списка каналов

en: Not connected
ru: Не подключен

en: Join channel...
ru: Присоединится к каналу...

en: Name of channel to join
ru: Имя канала для присоединения

en: Open Private Chat...
ru: Начать личный разговор...

en: Name of user
ru: Имя пользователя

en: Restart required
ru: Требуется перезапуск

en: Metal: %.1f%%
ru: Металл: %.1f%%

en: Refresh
ru: Обновить

en: side:
ru: фрак:

en: ally:   %d
ru: союз:   %d

en: bonus: %d%%
ru: бонус: %d%%

en: Map %s doesn't exist!
ru: Карта %s не существует!

en: Map %s already in grid!
ru: Карта %s уже в решётке! (что?)

en: Select map (click and drag to scroll)
ru: Выберите карту (щёдкните и перетащите для перемещения)

en: Vertical sort key
ru: Ключ вертикальной сортировки

en: Horizontal sort key
ru: Ключ горизонтальной сортировки

en: Filter
ru: Фильтр

en: Shows only maps which contain this text in their name or description.
ru: Показать карты содержащие указанный текст в их названии или описании.

en: Map details
ru: Подробности о карте

en: Start positions
ru: Начальные позиции

en: Minimum wind
ru: Минимальный ветер

en: Maximum wind
ru: Максимальный ветер

en: Average wind
ru: Средний ветер

en: Size (map area)
ru: Размер (область карты)

en: Aspect ratio
ru: Масштаб

en: Number of start positions
ru: Количество начальных точек

en: s
ru: с

en: c
ru: ц

en: r
ru: р

en: %d more events
ru: ещё %d событий

en: Colors and font
ru: Цвета и шрифт

en: Normal
ru: Нормальная

en: Background
ru: Фон

en: Action
ru: Действие

en: Highlight
ru: Подсветка

en: Join/Leave
ru: Войти/Уйти

en: My messages
ru: Мои сообщения

en: Client
ru: Клиент

en: Timestamp
ru: Временная метка

en: Notification
ru: Уведомление

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Behavior
ru: Поведение

en: Enable Irc colors in chat messages
ru: Разрешить цвета IRC в сообщениях чата

en: Play notification sounds
ru: Играть звуки уведомлений

en: Copy server messages in current channel
ru: Скопировать сообщения сервера в текущий канал

en: Chat logs
ru: Журналы разговоров

en: Save chat logs
ru: Сохранить журналы разговоров

en: approx. number of lines loaded from log into chat
ru: примерное количество строк загруженных в чат из журнала

en: Highlight words
ru: Подсвечивать слова

en: Words to highlight in chat:
ru: Слова для подсветки в разговоре:

en: enter a ; separated list
ru: введите ; разделённый список

en: Additionally play sound/flash titlebar
ru: Дополнительно играть звук/мерцать заголовком

en: Parallel HTTP Connections when downloading content
ru: Параллельные HTTP-соединения при загрузке контента

en: Browse
ru: Просмотреть

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove an existing group
ru: Удалить группу

en: Rename..
ru: Переименовать..

en: Rename an existing group
ru: Переименовать группу

en: Add New..
ru: Добавить новую..

en: Add new group
ru: Добавить группу

en: Group Actions
ru: Действия над группой

en: Notify login/logout
ru: Уведомление о входе/выходе

en: Notify when users of this group go online or offline
ru: Уведомлять, когда пользователи из группы приходят или уходят

en: Ignore Chat
ru: Игнорировать чат

en: Ignore anything said in channel by any of the users in this group
ru: Пропускать всё сказанное в канале пользователями из этой группы

en: Notify Hosted Battles
ru: Уведомлять созданные сражения

en: Notify when users of this group hosts a battle
ru: Уведомлять, когда пользователи этой группы создают сражения

en: Ignore PM
ru: Пропускать личное

en: Ignore anything said in private chat by any of the users in this group
ru: Пропускать всё сказанное в личном разговоре пользователями из этой игруппы

en: Notify Status Change
ru: Уведомлять о смене состояния

en: Notify when the status of a users in this group changes
ru: Уведомлять, когда состояние пользователей из этой группы меняется

en: Autokick
ru: АвтоВыгнать

en: Auto kick any of the users in this group from battles hosted
ru: Сразу выгонять всех пользователей из этой группы из сражений

en: Highlight battles and the names of users in this group
ru: Подсвечивать сражения и имена пользователей из этой группы

en: Highlight Color
ru: Цвет подсветки

en: Select highlight color
ru: Выберите цвет подсветки

en: Users in group
ru: Пользователи в группе

en: Add..
ru: Добавить..

en: Add users to group
ru: Добавить пользователей в группу

en: Remove users from group
ru: Удалить пользователей из группы

en: Name of new group:
ru: Имя новой группы:

en: Add New Group
ru: Добавить новую группу

en: Web Browser
ru: Веб браузер

en: Default Browser.
ru: Браузер по умолчанию

en: Use your system-wide browser preference
ru: Исп. ваши системные настройки браузера

en: Specify:
ru: Уточнение:

en: Specify the web browser you want to use
ru: Определите точно Ваш браузер для использования

en: Use a file dialog to find the web browser
ru: Исп. файловый диалог для поиска веб браузера

en: External text editor
ru: Внешний текстовый редактор

en: Path
ru: Путь

en: Use a file dialog to find the editor binary
ru: Исп. файловый диалог для поиска веб браузера

en: Autoconnect
ru: Автоподключение

en: If checked, SpringLobby will automatically log on to the last used server
ru: Если включено, то SpringLobby будет подключаться к использованному ранее серверу

en: Autoconnect on lobby start
ru: Автоподключение при запуске лобби

en: Automatic updates
ru: Автоматические обновления

en: SpringLobby can check at startup if a newer version is available and automatically download it for you.
ru: При каждом запуске SpringLobby будет искать и закачивать новую версию программы.

en: automatically check for updates
ru: автоматически проверить на обновления

en: Tooltips
ru: Подсказки

en: Show Tooltips?
ru: Показывать всплывающие подсказки?

en: Requires SpringLobby restart to take effect.
ru: Требуется перезапуск программы

en: Battle Promotion
ru: Извещения о сражениях

en: Show notifications when someone promotes battle?
ru: Показывать всплывающие уведомления когда кто-то зовёт в сражение?

en: Tab completion method
ru: Завершение через Tab

en: "Match exact" will complete a word if there is one and only one match.
    "Match nearest" will select the (first) match that has closest Levenshtein distance
ru: "Точное совпадение" будет заканчивать слово, только если нет вариантов.
    "Приблизительное совпадение" будет выбирать ближайшее совпадение

en: Match exact
ru: Точное совпадение

en: Match nearest
ru: Приблизительное совпадение

en: Misc GUI
ru: Разное GUI

en: Show big icons in mainwindow tabs?
ru: Показывать большие иконки в главном окне?

en: Use notification popups?
ru: Показывать всплывающие уведомления?

en: Screen position for notification popups
ru: Позиция на экране для всплывающий уведомлений

en: Display time for popup notifications in seconds
ru: Как долго показывать всплывающие уведомления в секундах

en: Show close button on all tabs? (needs restart to take effect)
ru: Показывать кнопку ЗАКРЫТЬ на всех вкладка? Требуется перезапуск.

en: Start tab
ru: Стартовая вкладка

en: Select which tab to show at startup
ru: Выберите вкладку которая будет показана при запуске

en: Executables (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*
ru: Исполняемые (*.exe)|*.exe|Любой файл (*.*)|*.*

en: Any file (*)|*
ru: Любой файл (*)|*

en: App Bundles (*.app)|*.app|Any File (*.*)|*.*
ru: Приложения (*.app)|*.app|Любой файл (*.*)|*.*

en: Choose a web browser executable
ru: Выбрать исполняемый файл браузера

en: Choose a editor browser executable
ru: Выбрать исполняемый файл редактора

en: General
ru: Общие

en: Groups
ru: Группы

en: Apply
ru: Применить

en: SpringLobby Preferences
ru: Настройки SpringLobby

en: Remove an existing spring version
ru: Удалить существующую версию спринга

en: Add new spring version
ru: Добавить новую версию спринга

en: Auto Configure
ru: Авто настройка

en: Spring executable
ru: Исполняемый модуль Spring'а

en: Location
ru: Местоположение

en: Find
ru: Найти

en: UnitSync library
ru: UnitSync библиотека

en: Restore Paths
ru: Восстановить пути

en: Choose a Spring executable
ru: Выбрать исполняемый модуль Spring'а

en: Choose UnitSync library
ru: Выбрать UnitSync библиотеку

en: Do you want to change spring's datadir location? (select yes only if you know what you're doing)
ru: Хотите сменить дерикторию для файлов данных спринга? (только, если знаете, что делаете)

en: Data dir wizard
ru: Мастер директории данных

en: Choose a folder
ru: Выберите папку

en: Something went wrong when creating the directory: %s
ru: Что-то пошло не так при создании директории: %s

en: Reloading unitsync
ru: Перезагрузка unitsync

en: Spring error
ru: Ошибка в Spring

en: Flood warning
ru: Предупреждение о флуде

en: Use pastebin
ru: Используйте pastebin

en: Date
ru: Дата

en: Duration
ru: Длительность

en: Version
ru: Версия

en: Filesize
ru: Размер файла

en: File
ru: Файл

en: Could not delete Replay:
ru: Невозможно удалить повтор:

en: Filter settings
ru: Настройки фильтра

en: Only maps I have
ru: Только мои карты

en: Filesize in KB:
ru: Размер файла в KB:

en: Duration (hh:mm:ss):
ru: Длительность (чч:мм:сс)

en: Watch
ru: Смотреть

en: Load
ru: Загрузить

en: Reload list
ru: Обновить список

en: replay
ru: реплей

en: savegame
ru: сохранение

en: I don't think you will be able to watch this replay.
    Try anyways? (MIGHT CRASH!)
ru: Мне кажется, что вам не удастся посмотреть этот реплей.
    Всё равно продолжить (СПРИНГ МОЖЕТ ВЫЛЕТЕТЬ!)

en: Invalid replay
ru: Кривой репрлей

en: Filter names
ru: Фильтр имён

en: Enter text filter to filter the online users list
ru: Введите текст для отсеивания пользователей в списке

en: Select Users
ru: Выбрать пользователей

en: You can drag the sun/bot icon around to define start position.
     Hover over the icon for a popup that lets you change side, ally and bonus.
ru: Вы можете разместить значок солнце/бота на определённом месте появления.
     Наведите на значок для появления окна и настройки стороны, союза и бонуса.

en: Engine:
ru: Движок:

en: Add bot...
ru: Добавить бота

en: Spectate only
ru: Только наблюдение

en: Random start positions
ru: Случайные стартовые позиции

en: -- Select one --
ru: -- Выберите --

en: Game setup error
ru: Ошибка настроек игры

en: You have to select a map first.
ru: Сначала выберите карту.

en: Continue without adding a bot first?.
     The game will be over pretty fast.
ru: Продолжить без добавления бота?.
     Игра завершится очень быстро.

en: No Bot added
ru: Нет ботов

en: Incompatible bots have been removed after game selection changed.
ru: Несовместимые боты были удалены после смены мода.

en: Bots removed
ru: Боты удалены

en: You cannot start a spring instance while another is already running
ru: Вы не можете запустить Spring, пока запущен другой

en: New Tab
ru: Новая вкладка

en: Close all chats
ru: Закрыть все чаты

en: Close all other chats
ru: Закрыть другие чаты

en: Panel
ru: Панель

en: Download failed
ru: Ошибка скачивания

en: Download finished
ru: Загрузка завершена

en: Downloading %s
ru: Идёт загрузка %s

en: Global commands:
ru: Общие команды:

en:   "/away" - Sets your status to away.
ru:   "/away" - Ставит Ваш статус как "отошёл",

en:   "/back" - Resets your away status.
ru:   "/back" - Отменяет статус "отошёл",

en:   "/changepassword oldpassword newpassword" - Changes the current active account's password, password cannot contain spaces
ru:   "/changepassword oldpassword newpassword" - Меняет текущий пароль аккаунта.

en:   "/channels" - Lists currently active channels.
ru:   "/channels" - Показывает все каналы.

en:   "/help [topic]" - Put topic if you want to know more specific information about a command.
ru:   "/help [topic]" - Вставьте заголовок (topic), если Вы хотите более детальную информацию об этой команде.

en:   "/join channel [password]" - Joins a channel.
ru:   "/channels" - Подключиться к каналу.

en:   "/j" - Alias to /join.
ru:   "/j" - Тоже, что и /join.

en:   "/ingame" - Shows how much time you have in game.
ru:   "/ingame" - Показывает сколько вы времени провели в игре.

en:   "/msg username [text]" - Sends a private message containing text to username.
ru:   "/msg username [text]" - Отправить личное сообщение с текстом пользователю username.

en:   "/part" - Leaves current channel.
ru:   "/part" - Покинуть текущий канал.

en:   "/p" - Alias to /part.
ru:   "/p" - Псевдоним /part.

en:   "/rename newalias" - Changes your nickname to newalias.
ru:   "/rename newalias" - Меняет Ваш текущий псевдоним (nickname) на новый (newalias).

en:   "/testmd5 text" - Returns md5-b64 hash of given text.
ru:   "/testmd5 text" - Сообщает md5-b64 содержимое введённого текста (text).

en: Chat commands:
ru: Команды чата:

en:   "/me action" - Say IRC style action message.
ru:   "/me action" - Сказать о действии в стиле IRC.

en: If you are missing any commands, go to #springlobby and try to type it there :)
ru: Если Вы потеряли какие-то команды, идите на #springlobby и попробуйте ввеси их там :)

en: disconnected from server: %s
ru: отключен от сервера: %s

en: no active chat panels open.
ru: нет открытых работающих вкладок разговора

en: %s (%d users)
ru: %s (%d игроков)

en: The current battle was closed by the host.
ru: Сражение было закрыто сервером.

en: %s:
    ring!
ru: %s:
    Проснись и пой!

en: There was an error checking for the latest version.
    Please try again later.
    If the problem persists, please use Help->Report Bug to report this bug.
ru: Произошла ошибка при проверке наличия последней версии.
    Пожалуйста, попробуйте снова позже.
    Если проблема повторится, пожалуйста, возпользуйтесь меню Помощь->Сообщить об ошибке для сообщения об этой ошибке.

en: Your Version:
ru: Ваша версия:

en: Latest Version:
ru: Новейшая версия:

en: Up to Date
ru: Обновление не нужно

en: Not up to Date
ru: Не обновлено

en: Choose color
ru: Выбрать цвет

en: Choose color (only first 16 will be saved)
ru: Выберите цвет (первые 16 цветов могут быть сохранены)

en: Couldn't launch browser. URL is:
ru: Невозможно запустить браузер. URL адрес:

en: Couldn't launch browser.
ru: Невозможно запустить браузер

en: 
    Broser path is:
ru: 
    Пусть просмотра:

en: Create new group...
ru: Создать группу...

en: Add to group...
ru: Добавить в группу...

en: Remove from group
ru: Удалить из группы

en: ping: %s ms
ru: Пинг: %s мс

en:  is now
ru:  сейчас

en: OnUserStatus() failed ! (exception)
ru: Сбой в OnUserStatus() ! (исключение)

en:  just went offline
ru:  только что отключился

en:  opened battle
ru:  открыл сражение

en: Join channel failed
ru: Неудачный вход на канал

en: Could not join channel
ru: Невозможно войти на канал

en:  because:
ru:  ,потому что:

en: Server Message
ru: Сообщение сервера

en:  has ip=%s
ru:  имел ip=%s

en:  does not really support nat traversal
ru:  не поддерживает NAT обход

en: You were kicked from the battle!
ru: Вас выгнали из сражения!

en: Kicked by Host
ru: Был выгнан сервером

en: %s mutelist
ru: %s список молчания

en:  indefinite time remaining
ru:  осталось неизвестно времени

en:  %d minutes remaining
ru:  %d минут осталось

en: End mutelist for
ru: Завершить список молчания для

en: Automatically moved to new battle
ru: Автоматически переведён в другое сражение

en: Bottom right
ru: Правый нижний угол

en: Bottom left
ru: Левый нижний угол

en: Top right
ru: Верхний правый угол

en: Top left
ru: Верхний левый  угол

en: Scrollwheel speed
ru: Скорость колеса мыши

en: Higher values mean faster zoom with mouse wheel.
    Negative values will invert zoom direction.
    Results may vary depending on camera mode!
ru: Высокие значения означают быстрое приближение колесом мыши.
    Отрицательные значения разворачивают направление приближения.
    Результат может сильно зависеть от режима камеры!

en: Shadow-map size
ru: Размер карт теней

en: higher value = better looking shadows
    possible values: 1024, 2048, 4096, 8192
ru: высокое значение = более чёткие тени
    возможные значения: 1024, 2048, 4096, 8192

en: Tree view-distance
ru: Расстояние видимости деревьев

en: sets the maximum distance at which trees will still be rendered
ru: установка максимального расстояния, на котором будут оставаться видны деревья

en: Terrain detail
ru: Детали поверхности карты

en: higher value = more terrain details
ru: выше значение = более точная земля

en: Unit LOD distance
ru: Расстояние на котором юниты обозначаются пиктограммами

en: higher value = units will remain detailed even when zooming out
ru: выше значение = более точные войска

en: Grass detail
ru: Детали травы

en: higher value = more detailed grass
ru: выше значение = более детальная трава

en: Ground decals
ru: Детали земли

en: settings higher than 1 might have unwelcome side-effects / be very resource hungry
ru: значение выше 1 может привести к повышенному потреблению ресурсов

en: Unit icon distance
ru: Расстояние значков войск

en: determines at which range units are still fully rendered
    higher value = greater range = more units rendered at the same time
ru: определяет значение, на котором войска будут полностью рисоваться
    выше значение = больше расстояние = больше одновременно нарисованных войск

en: Max simultaneous particles
ru: Максимальное количество частиц

en: limits how many particles are displayed at the same time
ru: определяет сколько частиц будет отображено в одно время

en: Max nano simultaneous particles
ru: Максимальное количество наночастиц

en: Run full-screen
ru: Полноэкранный режим

en: run fullscreen or in a window?
ru: запускать в полный экран или в окне?

en: Dual-screen mode
ru: Режим двух экранов

en: if you have two monitors you can use both
ru: если у Вас есть два монитора, вы можете исп. оба

en: Enable v-sync
ru: Включить вертикальную синхронизацию

en: V-Sync on/off
ru: Вертикальная синхронизация вкл./выкл.

en: 16-bit Z-buffer
ru: 16-bit Z-буфер

en: placeholder
ru: метка

en: 24-bit Z-buffer
ru: 24-bit Z-буфер

en: Full-scene anti-aliasing samples
ru: Уровень сглаживания сцены

en: how much anti-aliasing should be applied
ru: как сильно необходимо сглаживать графику

en: Maximum simultaneous sounds
ru: Максиммальное количество звуков

en: maximum different sounds played at the same time
    Set this to zero to disable sound completely.
ru: максимальное количество одновременно воспроизводимых звуков
    Установите в ноль, чтобы полностью выключить звук.

en: Master sound volume
ru: Общая громкость звука

en: master sound volume
ru: общая громкость звука

en: General sound volume
ru: Громкость основного звука

en: general volume relative to master volume
ru: Основная громкость относительно общей

en: Unit reply volume
ru: Громкость ответа войск

en: reply volume relative to master volume
ru: громкость ответа зависит от общей громкости

en: Battle volume
ru: Громкость сражений

en: battle volume relative to global volume
ru: громкость ответа зависит от общей громкости

en: User interface volume
ru: Громкость пользовательского интерфейса

en: ui volume relative to global volume
ru: громкость интерфейса относительно общей громкости

en: Air Absorbtion factor
ru: Коэффициент поглощения звука атмосферой

en: How far sounds will have high frequencies dampened
ru: Как сильно должны затухать высокие частоты звуков

en: Shadows (slow)
ru: Тени (медленно)

en: enable shadows?
ru: включить тени?

en: 3D trees
ru: 3D деревья

en: want better looking trees?
    needs Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 or later class graphic card
ru: хочешь более красивые деревья?
    надо Geforce 2/Radeon 8500/Intel 830 или видеокарта более позднего класса

en: High-resolution clouds
ru: Облака с высоким разрешением

en: want better looking sky?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
ru: хочешь более красивое небо?
    надо Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 или видеокарта более позднего класса

en: Dynamic clouds (slow)
ru: Движущиеся облака

en: want moving clouds in the sky?
ru: хочешь движущиеся облака в небе

en: Reflective units
ru: Блестящие юниты

en: shiny units?
    needs Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 or later class graphic card
ru: войска блестят?
    надо Geforce 5/Radeon 9500/Intel 915 или видеокарта более позднего класса

en: Never use shaders when rendering SM3 maps
ru: Не использовать ППТ (shaders) на картах SM3

en: problems with sm3 maps? enable this
ru: проблемы с картами sm3? включите это

en: Enable LuaShaders support
ru: Включить поддержку LuaShaders

en: makes for some cool effects
ru: для некоторых классных эффектов

en: Use Pixelbuffer objects
ru: Исп. Pixelbuffer objects

en: If supported, it speeds up the dynamic loading of terrain textures -> smoother camera movement
ru: Если есть поддержка этого, то ускорится загрузка изображения поверхности -> более гладкое движение камеры

en: Compress textures
ru: Сжатие текстур

en: Runtime texture compression. (Ideal for graphic cards with small amount of vram)
ru: Сжатие текстур. (Идеально для видеокарт с маленьким размером виртуальной памяти)

en: High-resolution LOS textures
ru: Высокое разрешение LOS

en: smoother Line of Sight overlays
ru: более гладкая Line of Sight (линия видимости)

en: Draw smooth points
ru: Гладкие точки

en: should points be anti-aliased
ru: применять ли на точки anti-aliasing

en: Draw smooth lines
ru: Гладкие линии

en: should lines be anti-aliased
ru: применять ли на линии anti-aliasing

en: Issue commands on mini-map
ru: Обозначать команды на миникарте

en: Issue orders on the mini-map like you would
ru: Обозначение приказов на миникарте, если хотите

en: Show commands on mini-map
ru: Показывать команды на миникарте

en: default value is "on"
ru: начальное значение "вкл."

en: Draw icons on mini-map
ru: Отображать значки на миникарте

en: Draw markers on mini-map
ru: Отображать пометки на миникарте

en: Mini-map on left (single screen)
ru: Миникарта слева (один монитор)

en: left is the default
ru: слева, по-обычному

en: Mini-map on left (dual screen)
ru: Миникарта слева (два монитора)

en: Simplified mini-map colors
ru: Простые цвета на миникарте

en: Use less colors
ru: Использовать меньше цвета

en: Team-colored nanospray
ru: Цветной наноспрей

en: Should nano particels be the color of your team?
ru: Окрашивать ли нано частицы в цвет Вашей команды?

en: Colorized elevation map
ru: Цветная карта высот

en: makes differences in height clearer
ru: делает различия в высотах чётче

en: Show in-game clock
ru: Показывать часы в игре

en: requires "Enable LuaWidgets" to be set.
    Will be displayed in the bottom right corner
ru: требует "Включить LuaWidgets"
    Будут показываться внизу справа

en: Show in-game player information
ru: Показывать информацию игрока в игре

en: Show in-game framerate
ru: Показывать FPS в игре

en: Fix rendering on alt-tab
ru: Исправлять отрисовку при Alt+Tab

en: Do not change if not needed
ru: Не изменяйте, если ненужно

en: Disallow helper AI's
ru: Запретить помощников

en: Disables Economy AI, etc.
    If enabled might screw with LuaUi.
ru: Отключение, например, Economy AI.
    Если включено, может конфликтовать с LuaUI.

en: Enable scroll on window edge
ru: Включить смещение камеры по краю экрана

en: Scroll the screen when mouse reaches the screen's edge.
ru: Двигать камеру, при достижении мышкой края экрана.

en: Invert Mouse
ru: Инвертировать мышь

en: Inverts the Mouse Y-axis in FPS mode
ru: Инвертирует Y-ось в режиме FPS

en: Use Hardware Cursor
ru: Исп. системный указатель

en: Use native OS mouse cursor (hardware accelerated)
ru: Использовать указатель мыши из ОС (аппаратно ускорено)

en: Overhead camera
ru: Камера над головой

en: set the scroll speed (mouse + keyboard) for this mode
ru: установить скорость прокрутки (мышь + клавиатура) для этого режима

en: Rotatable overhead camera
ru: Вращаемая камера

en: Total war camera
ru: Камера общего вида

en: First person camera
ru: Камера от первого лица

en: Free camera
ru: Свободная камера

en: Make this the default view when startins Spring.
    Can be changed ingame.
ru: Сделать этот режим по умолчанию при запуске Spring'а.
    Может быть изменено в игре.

en: Console verbose level (0=min,10=max)
ru: Уровень сообщений (0=мин,10=макс)

en: How much information should be outputted?
ru: Как много информации должно быть выведено?

en: Catch AI exceptions
ru: Вылавливать исключения от ИИ

en: disable for AI debugging
ru: отключите отладку ИИ

en: Basic
ru: Основное

en: Depending on the power of your graphics card,
    selecting higher quality than basic can have a
    major impact on Spring's performance.
ru: В зависимости от мощности Вашей видеокарты,
    выбор более высокого качества, чем основное может
    основательно повлиять на производительность Spring'а.

en: Reflective
ru: Блестящий

en: Reflective + refractive
ru: Блеск + преломление

en: Dynamic
ru: Движение

en: Invert mouse y-axis
ru: Инвертировать y-ось мыши

en: swap up/down with down/up
ru: меняет верх/низ на низ/верх

en: Mini-map 3-button mouse support
ru: Поддержка 3х кнопочной мыши в миникарте

en: if you don't want to able to use that button, disable it here
ru: если вы не хотите использовать эту кнопку, то отключите это

en: Overhead
ru: Над головой

en: Static bird's eye view
ru: Постоянный вид из глаза птицы

en: Rotatable overhead
ru: Вращаемый вид

en: Same as overhead, but you can rotate around the z-axis
ru: Тоже что и над головой, но Вы можете вращатся по z-оси

en: Total war
ru: Общий вид

en: top-view camera, which can be tilted on the X axis
ru: камера сверху, которая может быть развёрнута по X оси

en: First person
ru: От первого лица

en: Camera from unit's point of view
ru: Камера с позиции взгляда войск

en: Modify the view anyway you want
ru: Меняйте вид как Вам захочется

en: screen width
ru: ширина экрана

en: screen height
ru: высота экрана

en: Blur reflection
ru: Эффект размытия

en: Use depth texture
ru: Исп. глубину картинок

en: enables smoother blending on coastlines
ru: включает более гладкое размытие на линии берега

en: Shore waves
ru: Прибрежные волны

en: Enables shorewaves
ru: Включить прибрежные волны

en: Reflection
ru: Блеск

en: Turn on water reflections
ru: Включает отражение на воде

en: Reflection texture size
ru: Размер картинки отражений

en: Refraction
ru: Преломление

en: Turn on water refractions.
    (0:=off, 1:=screencopy(fast), 2:=own rendering pass(slow)).
ru: Включает преломление на воде.
    (0:=выкл., 1:=копия экрана(быстро), 2:=собственная отрисовка(медленно)).

en: Anisotropy
ru: Анизотропия

en: off
ru: Выкл.

en: screencopy(fast)
ru: копия экрана(быстро)

en: own rendering pass(slow)
ru: собственная отрисовка(медленно)

en: Combined Options
ru: Общие настройки

en: Render quality / Video mode
ru: Качество отрисовки / Режим видео

en: Render detail
ru: Детальность отрисовки

en: UI options
ru: UI настройки

en: Audio
ru: Звук

en: Changes made on Quality/Detail tab in expert mode
    will be lost if you change simple options again.
    Also these changes WILL NOT be reflected by the 
    selected choices on the Combined options tab.
    (this message can be disabled in the "File" menu)
ru: Изменения, сделанные на вкладке Качество/Детали в режиме эксперта
     будут потеряны, если Вы поменяете простые настройки опять.
    Также эти изменения НЕ БУДУТ отражены в 
    выбранных настройка на вкладке Общие настройки.
    (это сообщение может быть отключено в меню "Файл")

en: Save Spring settings before exiting?
ru: Сохранить настройки Spring'а перед выходом?

en: Confirmation needed
ru: Необходимо подтверждение

en: SpringSettings (simple mode)
ru: Настройки Spring'а (простой режим)

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Reset settings to default values
ru: Сбросить значения настроек

en: Disable expert mode warning
ru: Отключить предупреждение режима эксперта

en: Quit
ru: Выход

en: Simple (few options)
ru: Просто (мало опций)

en: Expert (all options
ru: Эксперт (все опции

en: About
ru: О программе

en: Contact
ru: Связь

en: Credits
ru: Авторы

en: Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Mode
ru: Режим

en: Info/Help
ru: Инфо/Помощь

en: Reset ALL settings to default values?
ru: Сбросить все настройки?

en: (simple mode)
ru: (простой режим)

en: Hint
ru: Подсказка

en: (expert mode)
ru: (режим эксперта)

en: low
ru: низко

en: medium
ru: средне

en: high
ru: высоко

en: very low
ru: очень низко

en: very high
ru: очень высоко

en: Could not access your settings.
ru: Невозможно получить доступ к Вашим настройкам.

en: Could not save, unitsync not properly loaded
ru: Невозможно сохранить, т.к. unitsync не загружен

en: SpringSettings Error
ru: Ошибка настроек Spring'а

en: Audio Options
ru: Настройки звука

en: Screen Resolution
ru: Разрешение экрана

en: Water Quality
ru: Качество воды

en: Resolution in bit
ru: Разрешение

en: Render Quality Options
ru: Настройки качество отображения

en: Video Mode Options
ru: Настройки режима видео

en: Anti-Aliasing Options
ru: Настройки Anti-Aliasing

en: Z-/Depth-Buffer
ru: Z-/Глубина-Буфер

en: Bump-mapped Water
ru: Bump-mapped вода

en: Rendering detail levels
ru: Уровни отображения деталей

en: These options let you roughly control Spring's rendering.
    									For more speed try lowering the settings.
    									Full control over all settings is available in the
    									"Expert mode", either click on the button on the
    									right or use the "Mode" menu in the top menubar.
    									You can go back to this mode at any time by choosing
    									"Simple mode" from the "Mode" menu.
    									If you encounter error messages concerning graphics
    									when running Spring it might be necessary to disable
     									some options in expert mode.
ru: Эти настройки дают Вам примерно настроить отображение Spring's.
    Для большей скорости попробуйте низкие настройки.
    Полный контроль над всеми настройками доступен в
    "EРежиме эксперта", для чего нажмите на кнопку
    справа или используйте меню "Режим" вверху.
    Вы можете вернуться к этому режиму в любое время, выбрав
    "Простой реим" из меню "Режим".
    Если Вы сталкиваетесь с сообщениями об ошибках о графике
    при запуске Spring'а, это может означать необходимость в отключении
     некоторых настроек в режиме эксперта.

en: Graphics quality
ru: Качество графики

en: Graphics detail
ru: Детали графики

en: Screen resolution
ru: Разрешение экрана

en: Switch to expert mode
ru: Перейти в режим эксперта

en:  (current)
ru:  (текущее)

en: Sets all quality options to predefined values according to your choice.
ru: Устанавливает все настройки качества на значения относительно Вашего выбора

en: Sets all detail options to predefined values according to your choice.
ru: Устанавливает все настройки деталей на значения относительно Вашего выбора

en: Select the resolution fitting your monitor(s).
    			Selecting a dual screen resolution will automatically enable dual screen mode.
    			If the appropriate resolution is not available you can set it manually in expert mode.
    			Please also contact the author so it can be added in future releases.
ru: Выберите разрешение экрана под Ваш(и) монитор(ы).
    Выбор разрешения на два монитора автоматически включит режим двух экранов.
    Если соотетствующее разрешение недоступно, оно может быть установлено вручную в режиме эксперта.
    Пожалуйстя, свяжитесь с автором, так как это может быть добавлено в будущих выпусках.

en: Info
ru: Инфо

en: Setting a slider to 0 will exclude that
    											mode from being cycled through ingame.
ru: Установка ползунка на 0 исключит
    режим из выбора в игре.

en: Scroll Speeds (mouse + keyboard)
ru: Скорость прокрутки (мышь + клавиатура)

en: Default Camera Mode
ru: Режим камера по умолчанию

en: Misc. UI Options
ru: Разное. UI настройки

en: Zoom
ru: Приближение

en: show this help message
ru: показать это справочное сообщение

en: none
ru: нет

en: highlight
ru: подсветка

en: notify login/out
ru: напоминать о входе/выходе

en: ignore chat
ru: не обращать внимания в разговоре

en: ignore pm
ru: не обращать внимания

en: autokick
ru: автоматически выгнать

en: notify hosted battle
ru: уведомить сражение

en: notify status change
ru: уведомлять о смене состояния

en: no action at all
ru: нет действий для всех

en: highlight user in nick list and battles he participates in
ru: подсвечивать имя пользователя в списке и сражениях, в которых он есть

en: popup a message box when user logs in/out from  the server
ru: сообщить в окне, когда пользователь входит/выходит с сервера

en: ignore private messages of these users, no pm window will open if any of these try to contact you privately
ru: пропускать сообщения от этих пользователей, личные разговоры не будут появляться, если кто-то из них будет пытаться связаться с Вами лично

en: popup a message box when user hosts a new battle
ru: сообщить в окне, если пользователь создаст новое сражение

en: popup a message box when user changes away status
ru: сообщить в окне, если пользователь сметит состояние "ушёл"

en: To prevent logical inconsistencies, adding a user to more than one group is not allowed
ru: По различным причинам добавление пользователя в более, чем одну группу, запрещено

en: Cannot add user to group
ru: Невозможно добавить пользователя в группу

en: English
ru: Английский

en: SEARCHING FOR %s
ru: ПОИСК %s

en:  (Default)
ru: (По умолчанию)

en: Select the language
ru: Выберите язык

en: Language
ru: Язык
