SpringLobby 0.0.1-svn - en to sv translation catalogue (237 entries)

en: (Full country name not found)
sv: (Helt landsnamn ej funnet)

en: Accept Agreement
sv: Acceptera avtal

en: Do you accept the terms of this agreement?
sv: Accepterar du avtalet?

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Description
sv: Beskrivning

en: Map
sv: Karta

en: Game
sv: Spel

en: Host
sv: Värd

en: Download &map
sv: Ladda ner &karta

en: Host:
sv: Värd:

en: Locked
sv: Låst

en: Passworded
sv: Lösenords skyddade

en: Rank Limit:
sv: Rang begränsning:

en: All
sv: Alla

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Started
sv: Startade

en: Full
sv: Fulla

en: Open
sv: Öppna

en: Player:
sv: Spelare:

en: Map:
sv: Karta:

en: Only maps i have
sv: Enbart kartor som jag har

en: Max.Player:
sv: Max.Spelare:

en:     Spectator:
sv:     Spektator:

en: Players:
sv: Spelare:

en: Spectators:
sv: Spektatorer:

en: Host new...
sv: Hosta nytt..

en: Join
sv: Gå med

en: You cannot host a game while being offline. Please connect to a lobby server.
sv: Du kan inte skapa ett spel när du är nerkopplad. Var god koppla upp dig mot lobby serven.

en: Not Online.
sv: Inte uppkopplad.

en: Already in a battle
sv: Du är redan inne i ett spel

en: You are already in a battle.
    
    Do you want to leave current battle to start a new?
sv: Du är redan inne i ett spel.
    
    Vill du gå ur detta och starta ett nytt?

en: Battle password
sv: Spelets lösenord

en: Send
sv: Skicka

en: Are you sure you want to paste %d lines?
sv: Är du säker på att du vill klistra in %d rader?

en: Copy
sv: Kopiera

en: Clear
sv: Rensa

en: Leave
sv: Lämna

en: Display Join/Leave Messages
sv: Visa gå med/lämna medelanden

en: Channel info
sv: Kanal information

en: Set topic...
sv: Sätt ämne...

en: Channel message...
sv: Kanal medelande...

en: Lock...
sv: Lås...

en: Unlock
sv: Lås upp...

en: Register...
sv: Registrera...

en: Unregister
sv: Avregistrera

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Is on?
sv: Är på?

en: Spam protection
sv: Spam skydd

en: Disconnect
sv: Koppla ned

en: Reconnect
sv: Återanslut

en: Remove...
sv: Ta bort...

en: Change password...
sv: Ändra lösenord...

en: Set access...
sv: Sätt åtkomst...

en: Accounts
sv: Konton

en: Broadcast...
sv: Broadcasta...

en: Open Chat
sv: Öppna chat

en: Join same battle
sv: Gå med samma spel

en: Ingame time
sv: Spel tid

en: Mute...
sv: Tysta...

en: Mute for 5 minutes
sv: Tysta i 5 minuter

en: Mute for 10 minutes
sv: Tysta i 10 minuter

en: Mute for 30 minutes
sv: Tysta i 30 minuter

en: Mute for 2 hours
sv: Tysta i 2 timmar

en: Mute for 1 day
sv: Tysta i en dag

en: Unmute
sv: Avtysta

en: Mute
sv: Tysta

en: Kick...
sv: Sparka...

en: Ban...
sv: Banna...

en: Unban
sv: Avbanna

en: ChanServ error
sv: ChanServ fel

en: ChanServ is not in this channel.
sv: ChanServ är inte i kanalen

en: What should be the new topic?
sv: Vad ska det nya ämnet vara?

en: Message:
sv: Medelande:

en: Lock channel...
sv: Lås kanalen...

en: What should the new password be?
sv: Ange lösenord

en: Unlock Channel
sv: Lås upp kanalen

en: Are you sure you want to unlock this channel?
sv: Är du säker på att du vill låsa kanalen?

en: Register Channel
sv: Registrera kanalen

en: Who should be appointed founder of this channel?
sv: Vem skall vara grundare till den här kanalen?

en: Unregister Channel
sv: Avregistrera kanalen

en: Are you sure you want to unregister this channel?
sv: Är du säker på att du vill avregistrera kanalen?

en: Remove User Acount
sv: Ta bort användarkonto

en: What user account do you want to remove today?
sv: Vilket användar konto vill du ta bort idag?

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

en: Are you sure you want to remove the account
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot

en: Change User Acount Password
sv: Ändra användar lösenord

en: What user account do you want to change the password for?
sv: Vilken användare vill du byta lösenord för?

en: What would be the new password?
sv: Vad ska det nya lösenordet bli?

en: Error
sv: Felmedelanden

en: Not Implemented
sv: Inte implementerad

en: Broadcast Message
sv: Broadcasta medelande

en: Message to be broadcasted:
sv: Medelande att broadcasta:

en: Mute User
sv: Tysta användare

en: For how many minutes should the user be muted?
sv: I hur många minuter skall han bli tystad?

en: Kick User
sv: Sparka ut användare

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Kick user
sv: Sparka ut användare

en: Mute user
sv: Tysta användare

en: Duration:
sv: Hur länge?

en: Connect to lobby server
sv: Anslut till lobby server

en: Server to connect to. You can connect to any server you like by typing in hostaddress:port format.
sv: Servern du vill ansluta till. Du kan skriva in vilken adress du vill med formatet host:port.

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Register
sv: Registrering

en: Download
sv: Ladda ner

en: Size
sv: Storlek

en: Add bot
sv: Lägg till bot

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Choose the AI library to use with this bot.
sv: Välj vilket AI du vill använda med den här boten.

en: Add Bot
sv: Lägg till bot

en: No AI bots found in your Spring installation.
sv: Hittade inga AI bibliotek i din Spring installation.

en: No bot-libs found
sv: Inga AI bibliotek funna

en: Random
sv: Slumpmässiga

en: None
sv: Ingen

en: Fair
sv: Acceptabel

en: Option
sv: Alternativ

en: Value
sv: Värde

en: Windspeed
sv: Vindhastighet

en: Tidal strength
sv: Strömstyrka

en: Gravity
sv: Gravitation

en: Extractor radius
sv: Extractor radie

en: Fixed
sv: Fasta

en: Choose in game
sv: Välj i spelet

en: Startpositions
sv: Start positioner

en: Unit restrictions
sv: Enhets begränsningar

en: Allowed units
sv: Tillåtna enheter

en: Units in this list will be available in the game.
sv: Enheter i den här listan kan användas i spelet.

en: Enable all units.
sv: Tillåt alla enheter.

en: Restricted units
sv: Begränsade enheter

en: Units in this list will not be available in the game.
sv: Enheter i den här listan kan inte användas i spelet.

en: Ally
sv: Allians

en: Resource Bonus
sv: Resurs bonus

en: Spectator
sv: Spektator

en: Kick
sv: Släng ut

en: Side
sv: Sida

en: Set color
sv: Välj färg

en: Set Resource Bonus
sv: Sätt resurs bonus

en: Please enter a value between 0 and 100
sv: Var god välj ett nummer mellan 0 och 100

en: Map Options
sv: Kart alternativ

en: error
sv: fel

en: I'm ready
sv: Redo

en: Color
sv: Färg

en: Start
sv: Starta

en: Add Bot...
sv: Lägg till bot...

en: Not ready
sv: Inte redo

en: Host new battle
sv: Starta nytt spel

en: A short description of the game, this will show up in the battle list.
sv: En kort beskrivning, denna kommer visas i spel listan.

en: Password needed to join game. Keep empty for no password
sv: Lösenordet som behövs för spelet. Behåll tomt för att inte ha lösenord

en: UDP port to host game on. Default is 8452.
sv: UDP porten att spela spelet på. Standard är 8452.

en: Number of players
sv: Antal spelare

en: The maximum number of players to allow in the battle.
sv: Maximala antalet spelare tillåtna i spelet.

en: Start hosting the battle.
sv: Starta spel lobbyn.

en: Error starting battle.
sv: Kunde inte starta spel.

en: No maps found
sv: Inga kartor funna

en: Battleroom
sv: Spel lobby

en: Options
sv: Alternativ

en: &Connect...
sv: &Koppla upp...

en: &Disconnect
sv: Koppla &ner...

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &Join channel...
sv: &Gå med kanal...

en: Open private &chat...
sv: Öppna privat &chat fönster...

en: Check for new Version
sv: Kolla efter ny &version

en: &About
sv: &Om

en: &Report a bug...
sv: &Rapportera bugg...

en: &Documentation
sv: &Dokumentation

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Join channel...
sv: Gå med i kanal...

en: Name of channel to join
sv: Namn på kanalen

en: Open Private Chat...
sv: Öppna privat chat...

en: Name of user
sv: Namn på användaren

en: Refresh
sv: Läs om

en: side:
sv: sida:

en: Colors and font
sv: Färger och font

en: Background
sv: Bakgrund

en: Action
sv: Händelse

en: Highlight
sv: Markering

en: Join/Leave
sv: Gå med/Lämna

en: My messages
sv: Mina medelanden

en: Client
sv: Klient

en: Timestamp
sv: Tids stämpel

en: Notification
sv: Påminnelse

en: Select...
sv: Välj...

en: Chat logs
sv: Chat loggar

en: Save chat logs
sv: Spara chat loggar

en: Highlight words
sv: Markera ord

en: Words to highlight in chat:
sv: Ord som ska bli markerade

en: Browse
sv: Bläddra

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Default Browser.
sv: Standard webbläsare

en: Specify:
sv: Ange:

en: Executables (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*
sv: Exekverbara filer (*.exe)|*.exe|Any File (*.*)|*.*

en: Any file (*)|*
sv: Alla filer (*)|*

en: App Bundles (*.app)|*.app|Any File (*.*)|*.*
sv: Program paket (*.app)|*.app|Alla filer (*.*)|*.*

en: Choose a web browser executable
sv: Ange en webbläsar exekverbar

en: Apply
sv: Spara

en: Auto Configure
sv: Automatisk konfiguration

en: Spring executable
sv: Spring exekverbar

en: Location
sv: Plats

en: Find
sv: Hitta

en: UnitSync library
sv: Unitsync bibliotek

en: Choose a Spring executable
sv: Ange Spring exekverbar

en: Spring error
sv: Spring fel

en: Flood warning
sv: Flood varning

en: Add bot...
sv: Lägg till bot...

en: -- Select one --
sv: -- Välj en --

en: You have to select a map first.
sv: Du måste välja en karta först.

en: You cannot start a spring instance while another is already running
sv: Spring körs redan stäng av det innan du startar ett nytt spel

en: Global commands:
sv: Globala kommandon:

en:   "/away" - Sets your status to away.
sv:   "/away" - Sätter din status till borta.

en:   "/back" - Resets your away status.
sv:   "/back" - Sätter din status till närvarande.

en:   "/channels" - Lists currently active channels.
sv:   "/channels" - Listar alla aktiva kanaler.

en:   "/help [topic]" - Put topic if you want to know more specific information about a command.
sv:   "/help [ämne]" - Visar hjälp om ett visst ämne.

en:   "/j" - Alias to /join.
sv:   "/j" - Alias till /join.

en:   "/rename newalias" - Changes your nickname to newalias.
sv:   "/rename nyttsmeknamn" - Ändrar ditt smeknamn.

en: Chat commands:
sv: Chat kommandon:

en:   "/me action" - Say IRC style action message.
sv:   "/me action" - Aktions medelande a la IRC.

en: If you are missing any commands, go to #springlobby and try to type it there :)
sv: Om du saknar något kommando, gå till #springlobby och skriv det där :)

en: no active chat panels open.
sv: inga aktiva chat paneler öppna.

en: There was an error checking for the latest version.
    Please try again later.
    If the problem persists, please use Help->Report Bug to report this bug.
sv: Ett fel uppstod under kontrollen för ny version.
    Försök igen senare.
    Om problemet kvarstår var god rapportera detta.

en: Your Version:
sv: Er version:

en: Latest Version:
sv: Senaste versionen:

en: Up to Date
sv: Uppdaterad

en: Not up to Date
sv: Inte uppdaterad

en: Couldn't launch browser. URL is:
sv: Kunde inte starta webläsaren. URL:

en: Couldn't launch browser.
sv: Kunde inte starta webbläsaren.

en: 
    Broser path is:
sv: 
    Webbläsarens plats är:

en: Join channel failed
sv: Kunde inte gå med  kanal

en: Could not join channel
sv: Kunde inte gå med i kanal

en:  because:
sv:  anledning:

en: Server Message
sv: Server medelande

en: You were kicked from the battle!
sv: Du blev ut sparkad från spelet.

en: Kicked by Host
sv: Ut sparkad ur spelet
