spyder - en to fr_FR translation catalogue (1697 entries)

en: Here you can turn on/off any internal or external Spyder plugin to disable functionality that is not desired or to have a lighter experience. Unchecked plugins in this page will be unloaded immediately and will not be loaded the next time Spyder starts.
fr_FR: Ici, vous pouvez activer/désactiver n'importe quel plugin Spyder interne ou externe pour désactiver les fonctionnalités qui ne sont pas désirées ou pour avoir une expérience plus légère. Les plugins non cochés dans cette page seront déchargés immédiatement et ne seront pas chargés la prochaine fois que Spyder démarrera.

en: Internal plugins
fr_FR: Plugins internes

en: External plugins
fr_FR: Plugins externes

en: Main widget toolbar
fr_FR: Barre d'outils du widget principal

en: Main widget corner toolbar
fr_FR: Barre d'outils d'angle du widget principal

en: Options menu
fr_FR: Menu des options

en: Dock
fr_FR: Ancrer

en: Dock the pane
fr_FR: Ancrer le volet

en: Unlock position
fr_FR: Déverrouiller la position

en: Unlock to move pane to another position
fr_FR: Déverrouiller pour déplacer le panneau vers une autre position

en: Undock
fr_FR: Détacher

en: Undock the pane
fr_FR: Détacher le volet

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close the pane
fr_FR: Fermer le volet

en: Lock position
fr_FR: Verrouiller la position

en: Lock pane to the current position
fr_FR: Verrouiller le panneau à la position actuelle

en: More
fr_FR: Détails

en: An error occurred while creating a socket needed by Spyder. Please, try to run as an Administrator from cmd.exe the following command and then restart your computer: <br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset </b></span><br>
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la création d'une socket nécessaire à Spyder. Veuillez essayer d'exécuter en tant qu'administrateur depuis cmd.exe la commande suivante, puis redémarrez votre ordinateur : <br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset</b></span><br>

en: Loading {}...
fr_FR: Chargement de {}...

en: Welcome to Spyder!
fr_FR: Bienvenue dans Spyder !

en: Loading old third-party plugins...
fr_FR: Chargement des anciens plugins tiers...

en: File switcher...
fr_FR: Commutateur de fichiers...

en: Fast switch between files
fr_FR: Commutateur de fichiers

en: Symbol finder...
fr_FR: Recherche de symboles…

en: Fast symbol search in file
fr_FR: Recherche rapide de symboles dans le fichier

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Redo
fr_FR: Répéter

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Select All
fr_FR: Sélectionner tout

en: Setting up main window...
fr_FR: Configuration de la fenêtre principale...

en: Run
fr_FR: Exécuter

en: Running an external system terminal is not supported on platform %s.
fr_FR: L'exécution dans un terminal système externe n'est pas prise en charge sur la plateforme %s.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: To open <code>{fpath}</code> as a project with Spyder, please use <code>spyder -p "{fname}"</code>.
fr_FR: Pour ouvrir <code>{fpath}</code> en tant que projet avec Spyder, veuillez utiliser <code>spyder -p "{fname}"</code>.

en: Initializing...
fr_FR: Initialisation en cours...

en: It was not possible to close the previous Spyder instance.
    Restart aborted.
fr_FR: Il n'a pas été possible de fermer l'instance précédente de Spyder.
    Redémarrage interrompu.

en: Spyder could not reset to factory defaults.
    Restart aborted.
fr_FR: Spyder n'a pas pu rétablir les paramètres par défaut.
    Redémarrage interrompu.

en: It was not possible to restart Spyder.
    Operation aborted.
fr_FR: Il n'a pas été possible de redémarrer Spyder.
    Opération annulée.

en: Spyder exit error
fr_FR: Erreur de sortie de Spyder

en: Spyder reset error
fr_FR: Erreur de réinitialisation de Spyder

en: Spyder restart error
fr_FR: Erreur de démarrage de Spyder

en: Closing Spyder
fr_FR: Fermeture du programme

en: Resetting Spyder to defaults
fr_FR: Réinitialisation des valeurs par défaut

en: Restarting
fr_FR: Redémarrage

en: Shortcut context must match '_' or the plugin `CONF_SECTION`!
fr_FR: Le contexte du raccourci clavier doit correspondre à '_' ou à la `CONF_SECTION`  du plugin !

en: There was an error while loading Spyder configuration options. You need to reset them for Spyder to be able to launch.
    
    Do you want to proceed?
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des options de configuration de Spyder. Vous devez les réinitialiser pour que Spyder puisse se lancer.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: Spyder configuration files resetted!
fr_FR: Les fichiers de configuration de Spyder ont été réinitialisés !

en: Python files
fr_FR: Fichiers Python

en: Cython/Pyrex files
fr_FR: Fichiers Cython/Pyrex

en: C files
fr_FR: Fichiers C

en: C++ files
fr_FR: Fichiers C++

en: OpenCL files
fr_FR: Fichiers OpenCL

en: Fortran files
fr_FR: Fichiers Fortran

en: IDL files
fr_FR: Fichiers IDL

en: MATLAB files
fr_FR: Fichiers MATLAB

en: Julia files
fr_FR: Fichiers Julia

en: Yaml files
fr_FR: Fichiers Yaml

en: Patch and diff files
fr_FR: Fichiers patch et diff

en: Batch files
fr_FR: Fichiers Batch

en: Text files
fr_FR: Fichiers texte

en: reStructuredText files
fr_FR: Fichiers reStructuredText

en: gettext files
fr_FR: Fichiers gettext

en: NSIS files
fr_FR: Fichiers NSIS

en: Web page files
fr_FR: Fichiers web

en: XML files
fr_FR: Fichiers XML

en: Javascript files
fr_FR: Fichiers Javascript

en: Json files
fr_FR: Fichiers Json

en: IPython notebooks
fr_FR: Notebooks IPython

en: Enaml files
fr_FR: Fichiers Enaml

en: Configuration files
fr_FR: Configurations

en: Markdown files
fr_FR: Fichiers Markdown

en: All files
fr_FR: Tous les fichiers

en: Supported text files
fr_FR: Fichiers compatibles

en: Notify macOS that Spyder can open Python files
fr_FR: Avertissez macOS que Spyder peut ouvrir les fichiers Python

en: Atomic file writes in the Editor
fr_FR: Fichier atomique écrit dans l'éditeur

en: Character encoding auto-detection for the Editor
fr_FR: Détection automatique de l'encodage de caractères pour l'éditeur

en: Handle communications between kernel and frontend
fr_FR: Gestion des communications entre le noyau et l'interface

en: Create projects from cookiecutter templates
fr_FR: Créer des projets à partir de modèles cookiecutter

en: Compute text file diff changes during edition
fr_FR: Calcul des changements de fichier texte lors de l'édition

en: Compute folding range nesting levels
fr_FR: Calcul des intervalles de repliage des niveaux d'imbrication du code

en: IPython interactive python environment
fr_FR: Environnement python interactif IPython

en: Main backend for the Python Language Server
fr_FR: Backend principal pour le serveur de langue Python

en: Optimize algorithms for folding
fr_FR: Optimiser les algorithmes de pliage

en: Verify if snippets files are valid
fr_FR: Vérifier si les fichiers d'extraits de code sont valides

en: Save Github credentials to report internal errors securely
fr_FR: Permet la sauvegarde des informations d'identification de Github en toute sécurité pour le signalement des erreurs internes

en: Manipulate Jupyter notebooks in the Editor
fr_FR: Manipuler les Jupyter Notebooks dans l'éditeur

en: Improve code completion for objects that use Numpy docstrings
fr_FR: Améliorer la complétion de code pour les objets qui utilisent Numpy docstrings

en: Connect to remote kernels through SSH
fr_FR: Connexion à des noyaux distants via SSH

en: Python parser that supports error recovery and round-trip parsing
fr_FR: Analyseur Python qui supporte la récupération des erreurs et l'analyse des retours aller-retour

en: Stdio support for our language server client
fr_FR: Support Stdio pour notre client de serveur de langages

en: Cache the list of installed Python modules
fr_FR: Mettre en cache la liste des modules Python installés

en: CPU and memory usage info in the status bar
fr_FR: Informations sur l'utilisation processeur et mémoire dans la barre d'état

en: Syntax highlighting for a lot of file types in the Editor
fr_FR: Coloration syntaxique pour de nombreux types de fichiers dans l'éditeur

en: Static code analysis
fr_FR: Analyse de code statique

en: Use the same Pylint installation with different virtual environments
fr_FR: Utilisez la même installation de Pylint avec différents environnements virtuels

en: Code completion and linting for the Editor
fr_FR: Complétion de code et linting pour l'éditeur

en: Autoformat Python files in the Editor with the Black package
fr_FR: Formater automatiquement les fichiers Python dans l'éditeur avec le package Black

en: Spyder plugin for the Python LSP Server
fr_FR: Plugin Spyder pour le serveur LSP Python

en: Parse desktop files on Linux
fr_FR: Analyse des fichiers desktop sous Linux

en: Client for the language server protocol (LSP)
fr_FR: Client pour le protocole de serveur de langage (LSP)

en: Dark style for the entire interface
fr_FR: Style sombre pour toute l'interface

en: Customize Qt stylesheets
fr_FR: Customiser les feuilles de style Qt

en: Icon theme based on FontAwesome and Material Design icons
fr_FR: Thème d'icônes basé sur les icônes FontAwesome et Material Design

en: Main package for the IPython console
fr_FR: Paquet principal pour la console IPython

en: Abstraction layer for Python Qt bindings.
fr_FR: Couche d'abstraction pour les liaisons Python Qt.

en: Fast access to code snippets regions
fr_FR: Accès rapide aux régions d'extraits de code

en: Determine package version
fr_FR: Déterminer la version du paquet

en: Show help for objects in the Editor and Consoles in a dedicated pane
fr_FR: Afficher l'aide pour les objets dans l'éditeur et les consoles dans un volet dédié

en: Jupyter kernels for the Spyder console
fr_FR: Noyaux Jupyter pour la console Spyder

en: Compute distances between strings
fr_FR: Calcule les distances entre les chaînes

en: 3-way merge algorithm to merge document changes
fr_FR: Algorithme de fusion 3 voies pour fusionner les modifications du document

en: Watch file changes on project directories
fr_FR: Surveillance des modifications de fichiers dans les répertoires du projet

en: Run Cython files in the IPython Console
fr_FR: Exécutez les fichiers Cython dans la console IPython

en: 2D/3D plotting in the IPython console
fr_FR: Affichage des graphiques 2D/3D dans la console IPython

en: View and edit two and three dimensional arrays in the Variable Explorer
fr_FR: Voir et éditer Tableaux de deux et trois dimensions dans l'explorateur de variables

en: View and edit DataFrames and Series in the Variable Explorer
fr_FR: Voir et éditer les Dataframes et les Series dans l'explorateur de variables

en: Import Matlab workspace files in the Variable Explorer
fr_FR: Importer des fichiers d'espace de travail Matlab (MAT-file) dans l'explorateur de variables

en: Symbolic mathematics in the IPython Console
fr_FR: Mathématiques symboliques pour la console IPython

en: Main interface
fr_FR: Interface principale

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Light
fr_FR: Clair

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Interface theme
fr_FR: Thème de l'interface

en: Icon theme
fr_FR: Thème des icônes

en: Syntax highlighting theme
fr_FR: Thème de coloration syntaxique

en: Edit selected scheme
fr_FR: Editer le schéma sélectionné

en: Create new scheme
fr_FR: Créer un nouveau thème

en: Delete scheme
fr_FR: Supprimer le schéma

en: Reset to defaults
fr_FR: Rétablir les valeurs par défaut

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Plain text
fr_FR: Texte brut

en: Rich text
fr_FR: Texte enrichi

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Are you sure you want to delete this scheme?
fr_FR: Souhaitez-vous supprimer ce thème ?

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Manage application appearance and themes.
fr_FR: Gérer l'apparence de l'application et les thèmes.

en: Text
fr_FR: Texte

en: Highlight
fr_FR: Surligner

en: Background
fr_FR: Fond

en: Scheme name:
fr_FR: Nom du thème :

en: Color scheme editor
fr_FR: Editeur de coloration syntaxique

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Rendering engine:
fr_FR: Moteur de rendu :

en: Use a single instance
fr_FR: Ouvrir une seule instance de Spyder

en: Set this to open external<br> Python files in an already running instance (Requires a restart)
fr_FR: Activer cette option afin que les fichiers ouverts<br>depuis l'extérieur soit affichés dans une instance unique de Spyder<br>(redémarrage requis)

en: Prompt when exiting
fr_FR: Demander à la sortie

en: Show internal Spyder errors to report them to Github
fr_FR: Montrer les erreurs internes de Spyder pour les signaler sur Github

en: Check for updates on startup
fr_FR: Vérifier les mises à jour au démarrage

en: Panes
fr_FR: Volets

en: Vertical tabs in panes
fr_FR: Languettes verticales dans onglets

en: Custom margin for panes:
fr_FR: Marges personnalisées pour les onglets :

en: Cursor blinking:
fr_FR: Clignotement du curseur :

en: macOS integration
fr_FR: intégration macOS

en: Open files from Finder with Spyder
fr_FR: Ouvrir des fichiers à partir du Finder avec Spyder

en: Register Spyder with the Launch Services
fr_FR: Enregistrer Spyder auprès des services de lancement

en: Launch Spyder with <code>python.app</code> to enable Apple event integrations.
fr_FR: Lancez Spyder avec <code>python.app</code> pour activer les intégrations d’événements Apple.

en: Screen resolution
fr_FR: Résolution d’écran

en: Configuration for high DPI screens<br><br>Please see <a href="{0}">{0}</a><> for more information about these options (in English).
fr_FR: Configuration pour les écrans PPP/DPI élevés<br><br>Consultez <a href=“{0}”>{0}</a><> pour plus d’informations sur ces options (en anglais).

en: Enable auto high DPI scaling
fr_FR: Activer la mise à l'échelle pour les écrans à haute résolution

en: Set this for high DPI displays
fr_FR: Sélectionner pour les écrans à haute résolution

en: Set a custom high DPI scaling
fr_FR: Définissez une mise à l’échelle personnalisée pour les écrans à haute résolution

en: Set this for high DPI displays when auto scaling does not work
fr_FR: Réglez ceci pour les écrans à haute résolution élevés lorsque la mise à l’échelle automatique ne fonctionne pas

en: Enter values for different screens separated by semicolons ';'.
    Float values are supported
fr_FR: Entrez des valeurs pour différents écrans séparées par des points-virgules ';'. Les valeurs flottantes sont prises en charge.

en: Advanced settings
fr_FR: Options avancées

en: We're sorry but setting a scale factor bellow 1.0 isn't possible. Any scale factor bellow 1.0 will be set to 1.0
fr_FR: Nous sommes désolés, mais définir un facteur d'échelle ci-dessous 1.0 n'est pas possible. N'importe quel facteur d'échelle ci-dessous 1.0 sera défini à 1.0

en: We're sorry but the following error occurred while trying to set your selected language:<br><br><tt>{}</tt>
fr_FR: Désolé mais l'erreur suivantes est survenue lors du changement de langue : <br><br><tt>{}</tt>

en: Spyder documentation
fr_FR: Documentation de Spyder

en: Tutorial videos
fr_FR: Tutoriels vidéo

en: Troubleshooting...
fr_FR: Résolution des problèmes...

en: Report issue...
fr_FR: Signaler une problème...

en: Dependencies...
fr_FR: Dépendances...

en: Check for updates...
fr_FR: Rechercher les mises à jour...

en: Spyder support...
fr_FR: Support technique de Spyder...

en: About %s...
fr_FR: À propos de %s...

en: Show and edit current user environment variables in Windows registry (i.e. for all sessions)
fr_FR: Afficher et modifier les variables d'environnement de l'utilisateur courant dans Windows (c'est-à-dire directement dans la base de registre)

en: Show current user environment variables (i.e. for all sessions)
fr_FR: Afficher les variables d'environnement utilisateur actuelles (c.-à-d. pour toutes les sessions)

en: Current user environment variables...
fr_FR: Variables d'environnement de l'utilisateur...

en: &Restart
fr_FR: &Redémarrer

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: &Restart in debug mode
fr_FR: &Redémarrer en mode debug

en: Restart in debug mode
fr_FR: Redémarrer en mode debug

en: Debug logs
fr_FR: Journaux de débogage

en: New Spyder version
fr_FR: Nouvelle version de Spyder

en: Check for updates at startup
fr_FR: Vérifier les mises à jour au démarrage

en: Spyder is up to date.
fr_FR: Spyder est à jour.

en: <b>You have missing dependencies!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>Please install them to avoid this message.</b><br><br><i>Note</i>: Spyder could work without some of these dependencies, however to have a smooth experience when using Spyder we <i>strongly</i> recommend you to install all the listed missing dependencies.<br><br>Failing to install these dependencies might result in bugs. Please be sure that any found bugs are not the direct result of missing dependencies, prior to reporting a new issue.
fr_FR: <b>Vous avez des dépendances manquantes!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>Veuillez les installer pour éliminer ce message.</b><br><br><i>Remarque</i>: Spyder pourrait fonctionner sans certaines de ces dépendances. Cependant, pour avoir une expérience fluide lors de l'utilisation de Spyder, nous vous recommandons <i>fortement</i> d'installer toutes les dépendances manquantes répertoriées.<br><br>Ne pas installer ces dépendances pourrait entraîner des bogues. Assurez-vous s'il vous plaît que les bogues trouvés ne résultent pas directement de dépendances manquantes avant de signaler un nouveau problème.

en: Which debug mode do you want Spyder to restart in?
fr_FR: Dans quel mode de débogage voulez-vous que Spyder redémarre ?

en: Verbose
fr_FR: Détaillé

en: Don't show again.
fr_FR: Ne plus me demander.

en: Restart now
fr_FR: Redémarrer maintenant

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Provide main application base actions.
fr_FR: Fournir les actions de base de l'application principale.

en: Downloading update
fr_FR: Téléchargement de la mise à jour

en: Download finished
fr_FR: Téléchargement terminé

en: Installing update
fr_FR: Installation de la mise à jour en cours

en: Installation finished
fr_FR: Installation terminée

en: Update available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: Checking for updates
fr_FR: Recherche des mises à jour

en: Cancelled update
fr_FR: Mise à jour annulée

en: Downloading Spyder {version}
fr_FR: Téléchargement de Spyder {version}

en: Finished downloading Spyder {version}
fr_FR: Téléchargement de Spyder {version} terminé

en: Installing Spyder {version}
fr_FR: Installation de Spyder {version} en cours

en: Finished installing Spyder {version}
fr_FR: Installation de Spyder {version} terminée

en: Spyder {version} available to download
fr_FR: Spyder {version} disponible à télécharger

en: Checking for new Spyder version
fr_FR: Recherche d'une nouvelle version de Spyder

en: Spyder update cancelled
fr_FR: Mise à jour de Spyder annulée

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement en cours

en: Downloading Spyder update <br>
fr_FR: Téléchargement de la mise à jour de Spyder <br>

en: Do you really want to cancel the Spyder update installation?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler l'installation de mise à jour de Spyder ?

en: Would you like to update Spyder to the latest version?<br><br>
fr_FR: Voulez-vous mettre à jour Spyder vers la dernière version ?<br><br>

en: Would you like to proceed with the installation?<br><br>
fr_FR: Voulez-vous procéder à l'installation ?<br><br>

en: Spyder update
fr_FR: Mise à jour de Spyder

en: After closing
fr_FR: Après la fermeture

en: Application update status
fr_FR: Statut de mise à jour de l'application

en: Update installation will continue in the background.
    Click here to show the installation dialog again.
fr_FR: L'installation de la mise à jour va continuer en arrière-plan.
    Cliquez ici pour afficher à nouveau la boîte de dialogue d'installation.

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Breakpoints
fr_FR: Points d'arrêt

en: Manage code breakpoints in a unified pane.
fr_FR: Gérer les points d'arrêt du code dans un volet unifié.

en: List breakpoints
fr_FR: Liste des points d'arrêt

en: File
fr_FR: Fichier

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Clear breakpoints in all files
fr_FR: Supprimer les points d'arrêt dans tous les fichiers

en: Clear selected breakpoint
fr_FR: Effacer le point d'arrêt sélectionné

en: Edit selected breakpoint
fr_FR: Modifier le point d’arrêt sélectionné

en: Providers
fr_FR: Fournisseurs

en: Enable {0} provider
fr_FR: Activer le fournisseur {0}

en: Time to wait for all providers to return (ms):
fr_FR: Il est temps d’attendre le retour de tous les fournisseurs (ms):

en: Beyond this timeout the first available provider will be returned
fr_FR: Au-delà de ce délai, le premier fournisseur disponible sera renvoyé

en: Show completion details
fr_FR: Afficher les détails de la complétion

en: Show completions on the fly
fr_FR: Afficher les complétions à la volée

en: Show automatic completions after characters entered:
fr_FR: Afficher les complétions automatiques après la saisie des caractères:

en: Default is 1
fr_FR: Par défaut, 1

en: Enable code snippets
fr_FR: Activer les extraits de code

en: Show completion details after keyboard idle (ms):
fr_FR: Afficher les détails de complétion après l'inactivité du clavier (ms) :

en: Default is 500 milliseconds
fr_FR: La valeur par défaut est de 500 millisecondes

en: Completions
fr_FR: Complétions

en: Completion and linting
fr_FR: Complétion et linting

en: This plugin is in charge of handling and dispatching, as well as of receiving the responses of completion and linting requests sent to multiple providers.
fr_FR: Ce plugin est en charge de la gestion et de l'expédition, ainsi que de la réception des réponses aux demandes de complétion et de linting envoyées à plusieurs fournisseurs.

en: <code>{error}</code><br><br>Note: If you are using a VPN, please don't route requests to localhost/127.0.0.1 with it
fr_FR: <code>{error}</code><br><br>Remarque : Si vous utilisez un VPN, veuillez ne pas acheminer les requêtes vers localhost/127.0.0.1 avec celui-ci

en: It seems that your Kite installation is faulty. If you want to use Kite, please remove the directory that appears bellow, and try a reinstallation:<br><br><code>{kite_dir}</code>
fr_FR: Il semble que votre installation Kite soit défectueuse. Si vous voulez utiliser Kite, veuillez supprimer le répertoire qui apparaît ci-dessous et essayez une réinstallation :<br><br><code>{kite_dir}</code>

en: The Kite completion engine returned an unexpected result for the request <tt>{0}</tt>: <br><br><tt>{1}</tt><br><br>Please make sure that your Kite installation is correct. In the meantime, Spyder will disable the Kite client to prevent further errors. For more information, please visit the <a href='https://help.kite.com/'>Kite help center</a>
fr_FR: Le moteur de complétion de Kite a retourné un résultat inattendu pour la requête <tt>{0}</tt>: <br><br><tt>{1}</tt><br><br>Veuillez vous assurer que votre installation Kite est correcte. En attendant, Spyder désactivera le client Kite pour éviter d'autres erreurs. Pour plus d'informations, veuillez visiter le <a href='https://help.kite.com/'>Centre d'aide Kite</a>

en: Kite error
fr_FR: Erreur de Kite

en: Install Kite completion engine
fr_FR: Installer le moteur de complétion Kite

en: No status
fr_FR: Aucun statut

en: Downloading script installer
fr_FR: Téléchargement du programme d'installation de script

en: Downloading installer
fr_FR: Téléchargement de l'installateur

en: Installing
fr_FR: Installation en cours

en: Installation errored
fr_FR: Installation erronée

en: Cancelled
fr_FR: Annulée

en: Now Spyder can use Kite to provide better code completions for key packages in the scientific Python Ecosystem. Install Kite for a better editor experience in Spyder. <br><br>Kite is free to use but is not open source. <a href="{kite_url}">Learn more about Kite </a>
fr_FR: Spyder peut désormais utiliser Kite pour fournir de meilleurs compléments de code pour les paquets clés de l'écosystème scientifique Python. Installez Kite pour une meilleure expérience dans l'éditeur de Spyder. <br><br>Kite est libre d'utilisation mais n'est pas open source. <a href="{kite_url}">En savoir plus sur Kite </a>

en: Install Kite
fr_FR: Installer Kite

en: Kite comes with a native app called the Copilot <br>which provides you with real time <br>documentation as you code.<br><br>When Kite is done installing, the Copilot will <br>launch automatically and guide you through the <br>rest of the setup process.
fr_FR: Kite est livré avec une application native appelée Copilot <br> qui vous fournit une documentation <br> en temps réel au fur et à mesure que vous codez. <br> <br> Une fois l'installation de Kite terminée, <br> le Copilot sera automatiquement lancé et vous guidera <br> à travers le reste du processus d'installation.

en: Kite installation error
fr_FR: Erreur d'installation de Kite

en: <b>An error ocurred while installing Kite!</b><br><br>Please try to <a href="{kite_url}">install it manually</a> or <a href="{kite_contact}">contact Kite</a> for help
fr_FR: <b> Une erreur s'est produite lors de l'installation de Kite! </ b> <br> <br> Essayez de <a href="{kite_url}"> installez-la manuellement </a> ou <a href = "{kite_contact}". > contactez Kite </a> pour obtenir de l'aide

en: Do you really want to cancel Kite installation?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler l'installation de Kite?

en: Kite completions status
fr_FR: États des complétions de Kite

en: not reachable
fr_FR: pas atteignable

en: Kite installation will continue in the background.
    Click here to show the installation dialog again
fr_FR: L’installation de Kite se poursuivra en arrière-plan.
    Cliquez ici pour afficher à nouveau la fenêtre d’installation

en: Click here to show the
    installation dialog again
fr_FR: Cliquez ici pour afficher à nouveau la boîte de dialogue d'installation

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Python Language Server configuration
fr_FR: Configuration de Python Language Server

en: <b>Warning</b>: Only modify these values if you know what you're doing!
fr_FR: <b> Avertissement </ b>: modifiez ces valeurs uniquement si vous savez ce que vous faites!

en: Enable advanced settings
fr_FR: Activer les paramètres avancés

en: Module for the Python language server:
fr_FR: Module pour le serveur de langage Python :

en: IP Address and port to bind the server to:
fr_FR: Adresse IP et port pour lier le serveur à :

en: This is an external server
fr_FR: Ceci est un serveur externe

en: Use stdio pipes to communicate with server
fr_FR: Utiliser les canaux stdio pour communiquer avec le serveur

en: <b>Modifying these options can break code completion!!</b><br><br>If that's the case, please reset your Spyder preferences by going to the menu<br><br><tt>Tools > Reset Spyder to factory defaults</tt><br><br>instead of reporting a bug.
fr_FR: <b> La modification de ces options peut compromettre l'achèvement du code !! </ b> <br> <br> Dans ce cas, réinitialisez vos préférences Spyder en accédant au menu <br> <br> <tt> Outils> Réinitialiser Spyder. aux valeurs par défaut d’usine </ tt> <br> <br> au lieu de signaler un bogue.

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Please verify that the provided information is correct and try again.
fr_FR: Il semble qu'aucun serveur de langue {langue} n'écoute à l'adresse: <br> <br> <tt> {hôte}: {port} </ tt> <br> <br> Veuillez vérifier que les informations fournies sont correctes et essayez encore.

en: The address of the external server you are trying to connect to is the same as the one of the current internal server started by Spyder.<br><br>Please provide a different address!
fr_FR: L'adresse du serveur externe auquel vous essayez de vous connecter est la même que celle du serveur interne actuel démarré par Spyder. <br> <br> Veuillez indiquer une adresse différente!

en: Docstring style
fr_FR: Style des docstrings

en: <a href='http://www.pydocstyle.org/en/stable/error_codes.html'>page</a>
fr_FR: <a href='http://www.pydocstyle.org/fr/stable/error_codes.html'> page </a>

en: Here you can decide if you want to perform style analysis on your docstrings according to the {} or {} conventions. You can also decide if you want to show or ignore specific errors, according to the codes found on this {}.
fr_FR: Ici, vous pouvez décider si vous souhaitez effectuer une analyse de style sur vos docstrings selon les conventions {} ou {}. Vous pouvez également décider si vous souhaitez afficher ou ignorer des erreurs spécifiques, en fonction des codes trouvés sur cette {}.

en: Enable docstring style linting
fr_FR: Activer le linting de style des docstrings

en: Choose the convention used to lint docstrings:
fr_FR: Choisissez la convention utilisée pour le linting des docstrings :

en: Show the following errors:
fr_FR: Afficher les erreurs suivantes :

en: Example codes: D413, D414
fr_FR: Exemple de code : D413, D414

en: Ignore the following errors:
fr_FR: Ignorer les erreurs suivantes :

en: Example codes: D107, D402
fr_FR: Exemple de code: D107, D402

en: Only check filenames matching these patterns:
fr_FR: Ne cochez que les noms de fichiers correspondant à ces modèles:

en: Skip test files: (?!test_).*\.py
fr_FR: Ignorer les fichiers de test : (?! Test _). * \. Py

en: Only check in directories matching these patterns:
fr_FR: Ne vérifiez que dans les répertoires correspondant à ces modèles :

en: Skip dot directories: [^\.].*
fr_FR: Ignorer les répertoires de points : [^ \.]. *

en: Show the following errors in addition to the specified convention:
fr_FR: Affiche les erreurs suivantes en plus de la convention spécifiée:

en: Ignore the following errors in addition to the specified convention:
fr_FR: Ignorez les erreurs suivantes en plus de la convention spécifiée:

en: Directory patterns listed for matching should be valid regular expressions
fr_FR: Les modèles de répertoires listés pour la correspondance doivent être des expressions régulières valides

en: File patterns listed for matching should be valid regular expressions
fr_FR: Les modèles de fichier listés pour la correspondance doivent être des expressions régulières valides

en: Code style and formatting
fr_FR: Style de code et mise en forme

en: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/en/stable/intro.html#error-codes'>pycodestyle error codes</a>
fr_FR: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/fr/stable/intro.html#error-codes'> codes d'erreur pycodestyle </a>

en: Spyder can use pycodestyle to analyze your code for conformance to the {} convention. You can also manually show or hide specific warnings by their {}.
fr_FR: Spyder peut utiliser pycodestyle pour analyser la conformité de votre code à la convention {}. Vous pouvez également afficher ou masquer manuellement des avertissements spécifiques par leur {}.

en: Enable code style linting
fr_FR: Activer le linting de style du code

en: Check Python files: *.py
fr_FR: Vérifier les fichiers Python : * .py

en: Exclude files or directories matching these patterns:
fr_FR: Exclure les fichiers ou répertoires correspondant à ces modèles:

en: Exclude all test files: (?!test_).*\.py
fr_FR: Exclure tous les fichiers de test : (?! Test _). * \. Py

en: Show the following errors or warnings:
fr_FR: Affichez les erreurs ou avertissements suivants :

en: Example codes: E113, W391
fr_FR: Exemple de code: E113, W391

en: Ignore the following errors or warnings:
fr_FR: Ignorer les erreurs ou les avertissements suivants :

en: Example codes: E201, E303
fr_FR: Exemple de code: E201, E303

en: Maximum allowed line length:
fr_FR: Longueur de ligne maximale autorisée :

en: Default is 79
fr_FR: La valeur par défaut est 79

en: Show vertical line at that length
fr_FR: Afficher la ligne verticale à cette longueur

en: Code style
fr_FR: Style du code

en: Line length
fr_FR: Longueur de ligne

en: Spyder can use {0} or {1} to format your code for conformance to the {2} convention.
fr_FR: Spyder peut utiliser {0} ou {1} pour formater votre code en conformité avec la convention {2}.

en: Choose the code formatting provider:
fr_FR: Choisissez le fournisseur de formatage de code :

en: Autoformat files on save
fr_FR: Formater automatiquement les fichiers lors de la sauvegarde

en: If enabled, autoformatting will take place when saving a file
fr_FR: Si activé, le formatage automatique aura lieu lors de l'enregistrement d'un fichier

en: Code formatting
fr_FR: Formatage du code

en: Directory patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
fr_FR: Les modèles de répertoire listés pour l'exclusion doivent être des expressions régulières valides

en: File patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
fr_FR: Les modèles de fichier listés pour l'exclusion doivent être des expressions régulières valides

en: Basic features
fr_FR: Caractéristiques de base

en: Enable Go to definition
fr_FR: Activer Aller à la définition

en: If enabled, left-clicking on an object name while 
    pressing the {} key will go to that object's definition
    (if resolved).
fr_FR: Si cette option est activée, un clic gauche sur le nom d'un objet
    tout en appuyant sur la touche {} permet d'accéder à la
    définition de cet objet (si résolue).

en: Follow imports when going to a definition
fr_FR: Suivre les importations en allant à une définition

en: Show calltips
fr_FR: Afficher les infobulles

en: Enable hover hints
fr_FR: Activer les indices de survol

en: If enabled, hovering the mouse pointer over an object
    name will display that object's signature and/or
    docstring (if present).
fr_FR: Si cette option est activée, survolez le nom d'un objet avec le pointeur de la souris pour afficher la signature et/ou le doctring de cet objet (si présent).

en: Preload the following modules to make completion faster and more accurate:
fr_FR: Précharger les modules suivants pour rendre la complétion plus rapide et plus précise :

en: Spyder can optionally highlight syntax errors and possible problems with your code in the editor.
fr_FR: Spyder peut éventuellement mettre en évidence les erreurs de syntaxe et les problèmes éventuels liés à votre code dans l'éditeur.

en: Enable basic linting
fr_FR: Activer le linting de base

en: Underline errors and warnings
fr_FR: Souligner les erreurs et les avertissements

en: Enable complexity linting with the Mccabe package
fr_FR: Activer le linting complexe avec le package McCabe

en: Other languages
fr_FR: Autres langues

en: Spyder uses the <a href="{lsp_url}">Language Server Protocol</a> to provide code completion and linting for its Editor. Here, you can setup and configure LSP servers for languages other than Python, so Spyder can provide such features for those languages as well.
fr_FR: Spyder utilise le <a href="{lsp_url}"> Language Server Protocol </a> pour fournir des informations sur le code et le remplissage du code de son éditeur. Ici, vous pouvez configurer et configurer les serveurs LSP pour des langues autres que Python. Spyder peut donc fournir de telles fonctionnalités pour ces langues.

en: Available servers:
fr_FR: Serveurs disponibles :

en: Reset to default values
fr_FR: Rétablir les valeurs par défaut

en: Set up a new server
fr_FR: Configurer un nouveau serveur

en: Delete currently selected server
fr_FR: Supprimer le serveur actuellement sélectionné

en: Language Server Protocol (LSP)
fr_FR: Serveur de langage (LSP)

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Therefore, completion and linting for {language} will not work during this session.
fr_FR: Il semble qu'il n'y ait pas de serveur pour le langue {language} à l'écoute à l'adresse :<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Par conséquent, la complétion et le linting pour {language} ne fonctionneront pas durant cette session.

en: Completion and linting in the editor for {language} files will not work during the current session, or stopped working.<br><br>
fr_FR: La complétion et le linting dans l'éditeur pour les fichiers {language} ne fonctionneront pas pendant la session en cours, ou ont arrêté de fonctionner.<br><br>

en: Do you want to restart Spyder now?
fr_FR: Voulez-vous redémarrer Spyder maintenant ?

en: Don't show again
fr_FR: Ne plus montrer

en: Valid JSON
fr_FR: JSON valide

en: Invalid JSON
fr_FR: JSON invalide

en: To create a new server configuration, you need to select a programming language, set the command to start its associated server and enter any arguments that should be passed to it on startup. Additionally, you can set the server's hostname and port if connecting to an external server, or to a local one using TCP instead of stdio pipes.<br><br><i>Note</i>: You can use the placeholders <tt>{host}</tt> and <tt>{port}</tt> in the server arguments field to automatically fill in the respective values.<br>
fr_FR: Pour créer une nouvelle configuration de serveur, vous devez sélectionner un langage de programmation, définir la commande pour démarrer le serveur associé et entrer les arguments à lui transmettre au démarrage. En outre, vous pouvez définir le nom d'hôte et le port du serveur si vous vous connectez à un serveur externe ou à un serveur local à l'aide de TCP au lieu de canaux stdio. <br> <br> <i> Remarque </ i>: Vous pouvez utiliser les espaces réservés < tt> {hôte} </ tt> et <tt> {port} </ tt> dans le champ des arguments du serveur pour renseigner automatiquement les valeurs respectives. <br>

en: External server
fr_FR: Serveur externe

en: Host:
fr_FR: Hôte:

en: Port:
fr_FR: Port :

en: Command:
fr_FR: Commande :

en: Arguments:
fr_FR: Arguments :

en: <b>Server Configuration:</b>
fr_FR: <b> Configuration du serveur : </ b>

en: LSP server editor
fr_FR: Éditeur de serveur LSP

en: Programming language provided by the LSP server
fr_FR: Langage de programmation fourni par le serveur LSP

en: Select a language
fr_FR: Sélectionnez un langage

en: TCP port number of the server
fr_FR: Numéro de port TCP du serveur

en: Additional arguments required to start the server
fr_FR: Arguments supplémentaires requis pour démarrer le serveur

en: Additional LSP server configuration set at runtime. JSON required
fr_FR: Configuration supplémentaire du serveur LSP définie au moment de l'exécution. JSON requis

en: Check if the server runs on a remote location
fr_FR: Vérifier si le serveur fonctionne sur un emplacement distant

en: Use stdio pipes for communication
fr_FR: Utiliser des pipes stdio pour la communication

en: Check if the server communicates using stdin/out pipes
fr_FR: Vérifiez si le serveur communique à l'aide de canaux stdin/out

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language server
fr_FR: Serveur de langage

en: Server address
fr_FR: Adresse du serveur

en: Hostname must be valid
fr_FR: Le nom de l'hôte doit être valide

en: Hostname or IP address of the host on which the server is running. Must be non empty.
fr_FR: Nom d'hôte ou adresse IP de l'hôte sur lequel le serveur est en cours d'exécution. Doit être non vide.

en: Hostname is valid
fr_FR: Le nom d'hôte est valide

en: Command used to start the LSP server locally. Must be non empty
fr_FR: Commande utilisée pour démarrer le serveur LSP localement. Ne peut être vide

en: Program was not found on your system
fr_FR: Le programme n'a pas été trouvé sur votre système

en: Program was found on your system
fr_FR: Le programme a été trouvé sur votre système

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Command to execute
fr_FR: Commande à exécuter

en: starting
fr_FR: démarrage

en: ready
fr_FR: prêt

en: restarting
fr_FR: redémarrage

en: down
fr_FR: arrêté

en: Completions, linting, code
    folding and symbols status.
fr_FR: Complétions, linting, pliage de code et statut des symboles.

en: Restart {} Language Server
fr_FR: Redémarrer le serveur de langue {}

en: Snippets
fr_FR: Extraits de code

en: the LSP grammar
fr_FR: la grammaire de LSP

en: Spyder allows to define custom completion snippets to use in addition to the ones offered by the Language Server Protocol (LSP). Each snippet should follow {}.<br><br> <b>Note:</b> All changes will be effective only when applying the settings
fr_FR: Spyder permet de définir des extraits de complétion personnalisés à utiliser en plus de ceux proposés par le Language Server Protocol (LSP). Chaque extrait de code devrait suivre {}.<br><br> <b>Note :</b> Toutes les modifications ne seront effectives que lors de l'application des paramètres

en: Available snippets
fr_FR: Extraits de code disponibles

en: Create a new snippet
fr_FR: Créer un bloc de texte

en: Delete currently selected snippet
fr_FR: Supprimer le bloc de texte sélectionné

en: Export snippets to JSON
fr_FR: Exporter les extraits de code en JSON

en: Import snippets from JSON
fr_FR: Importer des extraits de code depuis JSON

en: Save snippets
fr_FR: Enregistrer les extraits de code

en: Load snippets
fr_FR: Charger les extraits de code

en: All snippets imported
fr_FR: Tous les extraits de code importés

en: {0} snippets were loaded successfully
fr_FR: {0} extraits de code ont été chargés avec succès

en: JSON malformed
fr_FR: JSON malformé

en: There was an error when trying to load the provided JSON file: <tt>{0}</tt>
fr_FR: Il y a eu une erreur lors du chargement du fichier JSON fourni : <tt>{0}</tt>

en: Invalid snippet file
fr_FR: Fichier d’extraits de code invalide

en: The provided snippet file does not comply with the Spyder JSON snippets spec and therefore it cannot be loaded.<br><br><tt>{}</tt>
fr_FR: Le fichier d'extraits de code fourni n'est pas conforme à la spécification des extraits de code Spyder JSON et ne peut donc pas être chargé.<br><br><tt>{}</tt>

en: Incorrect snippet format
fr_FR: Format d'extraits de code incorrect

en: Spyder was able to load {0}/{1} snippets correctly, please check the following snippets for any syntax errors: <br><br>{2}
fr_FR: Spyder a pu charger correctement {0}/{1} extraits de code, veuillez vérifier les extraits de code suivants pour toute erreur de syntaxe : <br><br>{2}

en: Text snippets
fr_FR: Extraits de texte

en: Valid snippet
fr_FR: Extrait de code valide

en: Invalid snippet
fr_FR: Extrait de code invalide

en: To add a new text snippet, you need to define the text that triggers it, a short description (two words maximum) of the snippet and if it should delete the trigger text when inserted. Finally, you need to define the snippet body to insert.
fr_FR: Pour ajouter un nouvel extrait de code, vous devez définir le texte qui le déclenche, une description courte (deux mots maximum) de l'extrait et si elle doit supprimer le texte du déclencheur lorsqu'il est inséré. Enfin, vous devez définir le corps de l'extrait de code à insérer.

en: Trigger text:
fr_FR: Texte de déclenchement :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Remove trigger text on insertion
fr_FR: Supprimer le texte déclencheur lors de l'insertion

en: Check if the text that triggers this snippet should be removed when inserting it
fr_FR: Vérifier si le texte qui déclenche cet extrait de code doit être supprimé lors de l'insertion

en: <b>Snippet text:</b>
fr_FR: <b>Texte de l'extrait :</b>

en: Snippet editor
fr_FR: Editeur d'extraits de code

en: Trigger text for the current snippet
fr_FR: Texte déclencheur pour l'extrait de code actuel

en: Snippet text completion to insert
fr_FR: Complétion de l'extrait de code à insérer

en: Trigger information
fr_FR: Informations sur le déclencheur

en: Double-click to view or edit
fr_FR: Double-cliquez pour voir ou modifier

en: Trigger text
fr_FR: Texte déclencheur

en: Change default environment in Preferences...
fr_FR: Changer l'environnement par défaut dans les Préférences...

en: Internal console
fr_FR: Console interne

en: Internal console running Spyder.
fr_FR: Console interne exécutant Spyder.

en: <h3>Spyder crashed during last session</h3>
fr_FR: <h3>Spyder a planté lors de la dernière session</h3>

en: Please provide any additional information you might have about the crash.
fr_FR: Veuillez fournir toutes les informations supplémentaires que vous pourriez avoir au sujet du crash.

en: Help...
fr_FR: Aide...

en: Help
fr_FR: Aide

en: Shell special commands:
fr_FR: Commandes spéciales de la console :

en: Internal editor:
fr_FR: Éditeur interne :

en: External editor:
fr_FR: Éditeur externe :

en: Run script:
fr_FR: Exécuter un script :

en: Remove references:
fr_FR: Supprimer des références :

en: System commands:
fr_FR: Commandes systèmes :

en: Python help:
fr_FR: Aide Python :

en: GUI-based editor:
fr_FR: Éditeur graphique :

en: In order to use commands like "raw_input" or "input" run Spyder with the multithread option (--multithread) from a system terminal
fr_FR: Pour utiliser des commandes telles que "raw_input" ou "input" utiliser Spyder avec l'option (--multithread) depuis un terminal de commande

en: Spyder Internal Console
    
    This console is used to report application
    internal errors and to inspect Spyder
    internals with the following commands:
      spy.app, spy.window, dir(spy)
    
    Please do not use it to run your code
fr_FR: Console interne de Spyder
    
    Il s'agit d'une console de débogage
    utilisée par Spyder pour signaler des erreurs
    internes ou pour inspecter les entrailles de
    l'application avec les commandes ci-dessous :
      spy.app, spy.window, dir(spy)
    
    Ne l'utilisez pas pour exécuter votre propre code.

en: &Quit
fr_FR: &Quitter

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: &Run...
fr_FR: Exécute&r...

en: Run a Python file
fr_FR: Exécuter un script Python

en: Environment variables...
fr_FR: Variables d'environnement...

en: Show and edit environment variables (for current session)
fr_FR: Afficher et modifier les variables d'environnement (pour la session en cours)

en: Show sys.path contents...
fr_FR: Afficher le contenu de sys.path...

en: Show (read-only) sys.path
fr_FR: Afficher le contenu de sys.path (lecture seule)

en: Buffer...
fr_FR: Tampon...

en: Set maximum line count
fr_FR: Modifier le nombre maximum de lignes

en: External editor path...
fr_FR: Éditeur externe...

en: Set external editor executable path
fr_FR: Modifier le chemin d'accès de l'éditeur externe

en: Wrap lines
fr_FR: Retour à la ligne automatique

en: Automatic code completion
fr_FR: Complétion de code automatique

en: Internal console settings
fr_FR: Options de la console interne

en: Run Python file
fr_FR: Exécuter un script Python

en: Buffer
fr_FR: Tampon

en: Maximum line count
fr_FR: Nombre maximum de lignes

en: External editor
fr_FR: Éditeur externe

en: External editor executable path:
fr_FR: Chemin d'accès de l'exécutable :

en: Save history log...
fr_FR: Enregistrer l'historique...

en: Save current history log (i.e. all inputs and outputs) in a text file
fr_FR: Enregistrer l'historique complet (toutes les entrées et sorties) dans un fichier texte

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Save history log
fr_FR: Enregistrer l'historique

en: History logs
fr_FR: Fichiers d'historique

en: Copy without prompts
fr_FR: Copier sans les préfixes

en: Clear line
fr_FR: Effacer la ligne

en: Clear shell
fr_FR: Effacer la console

en: Clear shell contents ('cls' command)
fr_FR: Effacer le contenu de la console

en: Show tab bar
fr_FR: Afficher la barre d'onglets

en: Show selector for classes and functions
fr_FR: Afficher le sélecteur de classes et de fonctions

en: Show indent guides
fr_FR: Afficher les guides d'indentation

en: Show code folding
fr_FR: Afficher le pliage du code

en: Show line numbers
fr_FR: Afficher les numéros de ligne

en: Show blank spaces
fr_FR: Afficher les espaces

en: Highlight current line
fr_FR: Surligner la ligne en cours d'édition

en: Highlight current cell
fr_FR: Surligner la cellule en cours d'édition

en: Scroll past the end
fr_FR: Faire défiler au-delà de la fin

en: Highlight occurrences after
fr_FR: Surligner les occurrences après

en: Automatic insertion of parentheses, braces and brackets
fr_FR: Insertion automatique des parenthèses, crochets et accolades

en: Automatic insertion of closing quotes
fr_FR: Insertion automatique de guillemets de clôture

en: Automatic insertion of colons after 'for', 'if', 'def', etc
fr_FR: Insertion automatique de ':' après 'for', 'if', 'def', etc.

en: Automatic indentation after 'else', 'elif', etc.
fr_FR: Indentation automatique après 'else', 'elif', etc.

en: Tab always indent
fr_FR: Toujours indenter avec la touche Tab

en: If enabled, pressing Tab will always indent,
    even when the cursor is not at the beginning
    of a line (when this option is enabled, code
    completion may be triggered using the alternate
    shortcut: Ctrl+Space)
fr_FR: Si cette option est activée, presser la touche Tab
    provoquera toujours l'indentation de la ligne,
    quelle que soit la position du curseur (lorsque cette
    option est activée, la complétion de code reste 
    accessible via le raccourci Ctrl+Espace)

en: Automatically strip trailing spaces on changed lines
fr_FR: Supprimer automatiquement les espaces en fin de ligne lors d'un changement de ligne

en: If enabled, modified lines of code (excluding strings)
    will have their trailing whitespace stripped when leaving them.
    If disabled, only whitespace added by Spyder will be stripped.
fr_FR: Si cette option est activée, les lignes de code modifiées (à l'exclusion des chaînes) verront leurs espaces finaux supprimés en les laissant.Si ce paramètre est désactivé, seuls les espaces ajoutés par Spyder seront supprimés.

en: Intelligent backspace
fr_FR: Retour arrière ("backspace") intelligent

en: Automatically remove trailing spaces when saving files
fr_FR: Supprimer automatiquement les espaces en fin de ligne lors de l'enregistrement

en: Insert a newline at the end if one does not exist when saving a file
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne à la fin si elle n'existe pas lors de l'enregistrement d'un fichier

en: Trim all newlines after the final one when saving a file
fr_FR: Couper toutes les nouvelles lignes après la dernière ligne lors de l'enregistrement d'un fichier

en: Indentation characters:
fr_FR: Caractères d'indentation :

en: 2 spaces
fr_FR: 2 espaces

en: 3 spaces
fr_FR: 3 espaces

en: 4 spaces
fr_FR: 4 espaces

en: 5 spaces
fr_FR: 5 espaces

en: 6 spaces
fr_FR: 6 espaces

en: 7 spaces
fr_FR: 7 espaces

en: 8 spaces
fr_FR: 8 espaces

en: Tab stop width:
fr_FR: Largeur des tabulations :

en: spaces
fr_FR: espaces

en: Save all files before running script
fr_FR: Enregistrer tous les fichiers avant l'exécution d'un script

en: Maintain focus in the editor after running or debugging code
fr_FR: Garder le focus dans l'éditeur après l'exécution

en: Copy full cell contents to the console when running code cells
fr_FR: Copier le contenu complet des cellules sur la console lors de l'exécution de cellules de code

en: Edit template for new files
fr_FR: Modifier le modèle pour les nouveaux fichiers

en: Autosave
fr_FR: Enregistrement automatique

en: Automatically save a copy of files with unsaved changes
fr_FR: Enregistrer automatiquement une copie des fichiers avec des modifications non enregistrées

en: Autosave interval:
fr_FR: Intervalle de l'enregistrement automatique :

en: seconds
fr_FR: secondes

en: Docstring type
fr_FR: Type de docstring

en: Display a marker to the left of line numbers when the following annotations appear at the beginning of a comment: <tt>TODO, FIXME, XXX, HINT, TIP, @todo, HACK, BUG, OPTIMIZE, !!!, ???</tt>
fr_FR: Afficher un marqueur à gauche des numéros de ligne lorsque les annotations suivantes apparaissent au début d'un commentaire: <tt> TODO, FIXME, XXX, ASTUCE, CONSEIL, @todo, HACK, BUG, OPTIMIZE, !!!, ??? </ tt>

en: Display code annotations
fr_FR: Afficher les annotations de code

en: End-of-line characters
fr_FR: Caractères de fin de ligne

en: When opening a text file containing mixed end-of-line characters (this may raise syntax errors in the consoles on Windows platforms), Spyder may fix the file automatically.
fr_FR: Lors de l'ouverture d'un fichier contenant différents types de caractères de fin de ligne (ce qui peut se traduire par des erreurs de syntaxe dans les consoles Python sous Windows), Spyder peut réparer le fichier automatiquement.

en: Fix automatically and show warning message box
fr_FR: Réparer automatiquement et afficher un message d'avertissement

en: Convert end-of-line characters to the following on save:
fr_FR: Convertir les caractères de fin de ligne en ce qui suit lors de la sauvegarde:

en: CRLF (Windows)
fr_FR: CRLF (DOS)

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Source code
fr_FR: Code source

en: Run code
fr_FR: Exécuter du code

en: This option is disabled since the <i>Autoformat files on save</i> option is active.
fr_FR: Cette option est désactivée car l'option <i>Autoformat des fichiers lors de la sauvegarde</i> est active.

en: <None>
fr_FR: <Aucun>

en: &New file...
fr_FR: &Nouveau fichier...

en: New file
fr_FR: Nouveau fichier

en: O&pen last closed
fr_FR: O&uvrir le dernier fermé

en: Open last closed
fr_FR: Ouvert dernier fermé

en: &Open...
fr_FR: &Ouvrir...

en: Open file
fr_FR: Ouvrir un fichier

en: &Revert
fr_FR: &Réinitialiser

en: Revert file from disk
fr_FR: Revenir à la version du fichier enregistrée sur le disque

en: &Save
fr_FR: &Enregistrer

en: Save file
fr_FR: Enregistrer un fichier

en: Sav&e all
fr_FR: Enregistrer &tout

en: Save all files
fr_FR: Enregistrer tous les fichiers

en: Save &as...
fr_FR: Enregistrer &sous...

en: Save current file as...
fr_FR: Enregistrer le fichier en cours d'édition sous un autre nom...

en: Save copy as...
fr_FR: Sauvegarder copie sous…

en: Save copy of current file as...
fr_FR: Enregistrez la copie du fichier actuel sous…

en: Print preview...
fr_FR: Aperçu avant impression...

en: &Print...
fr_FR: Im&primer...

en: Print current file...
fr_FR: Imprimer le fichier en cours d'édition...

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: Close current file
fr_FR: Fermer le fichier en cours d'édition

en: C&lose all
fr_FR: Fermer t&out

en: Close all opened files
fr_FR: Fermer tous les fichiers ouverts

en: &Find text
fr_FR: Rec&hercher

en: Find &next
fr_FR: Rechercher le &suivant

en: Find &previous
fr_FR: Rechercher le &précédent

en: &Replace text
fr_FR: &Remplacer

en: Set/Clear breakpoint
fr_FR: Ajouter/supprimer un point d'arrêt

en: Set/Edit conditional breakpoint
fr_FR: Ajouter/modifier un point d'arrêt conditionnel

en: &Debug
fr_FR: &Déboguer

en: Debug file
fr_FR: Déboguer le script

en: Step
fr_FR: Pas

en: Run current line
fr_FR: Exécuter la ligne en cours

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue execution until next breakpoint
fr_FR: Continuer l'exécution jusqu'au prochain point d'arrêt

en: Step Into
fr_FR: Anvancer dans

en: Step into function or method of current line
fr_FR: Avancer dans la fonction, méthode 
    ou classe de la ligne en cours

en: Step Return
fr_FR: Avancer retour

en: Run until current function or method returns
fr_FR: Exécuter jusqu'au retour de la fonction ou méthode

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Stop debugging
fr_FR: Arrêter le débogage

en: &Run
fr_FR: E&xécution

en: Run file
fr_FR: Exécuter le fichier

en: &Configuration per file...
fr_FR: &Configuration par fichier…

en: Run settings
fr_FR: Options d'exécution

en: Re-run &last script
fr_FR: Exécuter de nouveau le &dernier script

en: Run again last file
fr_FR: Exécuter de nouveau le dernier fichier

en: Run &selection or current line
fr_FR: Exécuter la &sélection ou la ligne courante

en: Run selection or current line
fr_FR: Exécuter la sélection ou le bloc de lignes

en: Run &to current line
fr_FR: Exécuter jusqu'à la ligne actuelle

en: Run to current line
fr_FR: Exécuter jusqu'à la ligne actuelle

en: Run &from current line
fr_FR: Exécuter depuis la ligne actuelle

en: Run from current line
fr_FR: Exécuter depuis la ligne actuelle

en: Run cell
fr_FR: Exécuter la cellule

en: Run current cell 
    [Use #%% to create cells]
fr_FR: Exécuter la cellule courante
    [Utilisez #%% pour créer de nouvelles cellules]

en: Run cell and advance
fr_FR: Exécuter la cellule et avancer

en: Run current cell and go to the next one
fr_FR: Exécuter la cellule courante et passer à la suivante

en: Debug cell
fr_FR: Cellule de débogage

en: Debug current cell (Alt+Shift+Enter)
fr_FR: Déboguer la cellule en cours (Alt+Shift+Enter)

en: Re-run last cell
fr_FR: Re-exécuter la dernière cellule

en: Re run last cell
fr_FR: Re-exécuter la dernière cellule

en: Show todo list
fr_FR: Afficher la liste des tâches

en: Show comments list (TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???)
fr_FR: Afficher la liste des commentaires (TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???)

en: Show warning/error list
fr_FR: Afficher la liste des avertissements/erreurs

en: Show code analysis warnings/errors
fr_FR: Afficher la liste des avertissements/erreurs provenant de l'analyse de code

en: Previous warning/error
fr_FR: Avertissement suivant

en: Go to previous code analysis warning/error
fr_FR: Afficher le message d'avertissement ou d'erreur suivant

en: Next warning/error
fr_FR: Avertissement précédent

en: Go to next code analysis warning/error
fr_FR: Afficher le message d'avertissement ou d'erreur précédent

en: Last edit location
fr_FR: Dernière position d'édition

en: Go to last edit location
fr_FR: Aller à la dernière position d'édition

en: Previous cursor position
fr_FR: Position suivante du curseur

en: Go to previous cursor position
fr_FR: Aller à la position précédente du curseur

en: Next cursor position
fr_FR: Position suivante du curseur

en: Go to next cursor position
fr_FR: Aller à la position suivante du curseur

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Uncomment
fr_FR: Décommenter

en: Comment current line or selection
fr_FR: Commenter la sélection ou la ligne en cours d'édition

en: Add &block comment
fr_FR: Ajouter un &bloc de commentaires

en: Add block comment around current line or selection
fr_FR: Ajouter un bloc de commentaires autour de la sélection ou de la ligne en cours d'édition

en: R&emove block comment
fr_FR: &Supprimer un bloc de commentaires

en: Remove comment block around current line or selection
fr_FR: Supprimer le bloc de commentaires autour de la ligne en cours d'édition

en: Indent
fr_FR: Indenter

en: Indent current line or selection
fr_FR: Indenter la sélection ou la ligne en cours d'édition

en: Unindent
fr_FR: Désindenter

en: Unindent current line or selection
fr_FR: Désindenter la sélection ou la ligne en cours d'édition

en: Toggle Uppercase
fr_FR: Convertir en majuscule

en: Change to uppercase current line or selection
fr_FR: Convertir en majuscule la sélection ou le mot en cours d'édition

en: Toggle Lowercase
fr_FR: Convertir en minuscule

en: Change to lowercase current line or selection
fr_FR: Convertir en minuscule la sélection ou le mot en cours d'édition

en: Convert end-of-line characters
fr_FR: Convertir les caractères de fin de ligne

en: Remove trailing spaces
fr_FR: Supprimer les espaces en fin de ligne

en: Format file or selection with {0}
fr_FR: Formater le fichier ou la sélection avec {0}

en: Show code style warnings
fr_FR: Afficher les erreurs de style du code

en: Show docstring style warnings
fr_FR: Afficher les erreur de style des docstrings

en: Fix indentation
fr_FR: Corriger l'indentation

en: Replace tab characters by space characters
fr_FR: Remplacer les caractères de tabulation par des espaces

en: Go to line...
fr_FR: Aller à la ligne...

en: Set console working directory
fr_FR: Définir le répertoire de travail  de la console

en: Set current console (and file explorer) working directory to current script directory
fr_FR: Choisir le répertoire du script comme répertoire de travail de la console courante (et de l'explorateur de fichier)

en: Maximum number of recent files...
fr_FR: Nombre maximum de fichiers récents...

en: Clear recent files list
fr_FR: Effacer la liste des fichiers récents

en: Clear this list
fr_FR: Effacer cette liste

en: Go to next file
fr_FR: Aller au fichier suivant

en: Go to previous file
fr_FR: Aller au fichier précédent

en: Open &recent
fr_FR: Fichiers &récents

en: File toolbar
fr_FR: Barre d'outils fichiers

en: Run toolbar
fr_FR: Barre d'outils exécution

en: Debug toolbar
fr_FR: Barre d'outils de débogage

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &Edit
fr_FR: &Édition

en: &Search
fr_FR: &Recherche

en: Sour&ce
fr_FR: Sou&rce

en: &Tools
fr_FR: Ou&tils

en: &View
fr_FR: &Affichage

en: &Help
fr_FR: A&ide

en: Spyder Editor
fr_FR: Éditeur de Spyder

en: This is a temporary script file.
fr_FR: Ceci est un script temporaire.

en: untitled
fr_FR: sanstitre

en: Maximum number of recent files
fr_FR: Nombre maximum de fichiers récents

en: Printing...
fr_FR: Impression en cours...

en: Error while removing autosave file {}
fr_FR: Erreur lors de la suppression du fichier de sauvegarde automatique {}

en: Error while creating autosave directory
fr_FR: Erreur lors de la création du répertoire de sauvegarde automatique

en: Error while autosaving {} to {}
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement automatique {} à {}

en: Breakpoint
fr_FR: Point d'arrêt

en: Condition:
fr_FR: Condition :

en: Go to Line
fr_FR: Aller à la ligne

en: Go to Symbol in File
fr_FR: Aller au symbole dans le fichier

en: Start typing the name of an open file
fr_FR: Commencez à taper le nom d'un fichier ouvert

en: Select line
fr_FR: Sélectionnez une ligne

en: lines
fr_FR: lignes

en: Go to line
fr_FR: Aller à la ligne

en: Select symbol
fr_FR: Sélectionnez le symbole

en: Autosave error
fr_FR: Erreur de sauvegarde automatique

en: Error message:
fr_FR: Message d'erreur:

en: Hide all future autosave-related errors during this session
fr_FR: Masquer toutes les erreurs futures liées à la sauvegarde automatique au cours de cette séance

en: click to open file
fr_FR: cliquer pour ouvrir le fichier

en: click to send email
fr_FR: cliquer pour envoyer un email

en: click to open url
fr_FR: cliquez pour ouvrir l'URL

en: click to open
fr_FR: cliquer pour ouvrir

en: Code analysis
fr_FR: Analyse de code

en: To do
fr_FR: À faire

en: Removal error
fr_FR: Erreur de suppression

en: It was not possible to remove outputs from this notebook. The error is:
fr_FR: Impossible d'effacer les résultats de ce notebook :

en: Conversion error
fr_FR: Erreur de conversion

en: It was not possible to convert this notebook. The error is:
fr_FR: Impossible de convertir ce notebook. Message d'erreur :

en: Clear all ouput
fr_FR: Effacer tous les résultats

en: Convert to Python file
fr_FR: Convertir en fichier Python

en: Go to definition
fr_FR: Aller à la définition de l'objet

en: Inspect current object
fr_FR: Inspecter l'onglet courant

en: Zoom in
fr_FR: Agrandir

en: Zoom out
fr_FR: Réduire

en: Zoom reset
fr_FR: Réinitialisation du zoom

en: Generate docstring
fr_FR: Générer un docstring

en: This file is not part of a local repository or upstream/origin remotes are not defined!
fr_FR: Ce fichier ne fait pas partie d'un référentiel local ou les télécommandes amont / origine ne sont pas définies!

en: Find symbols in file...
fr_FR: Rechercher des symboles dans le fichier…

en: Copy path to clipboard
fr_FR: Copier le chemin d'accès dans le presse-papier

en: Close all to the right
fr_FR: Fermer tous les onglets vers la droite

en: Close all but this
fr_FR: Fermer tout sauf cet onglet

en: Sort tabs alphabetically
fr_FR: Trier les onglets par ordre alphabétique

en: Show in Finder
fr_FR: Afficher dans le Finder

en: Show in external file explorer
fr_FR: Afficher dans l’explorateur de fichiers externe

en: Spyder can't show this file in the external file explorer because the <tt>xdg-utils</tt> package is not available on your system.
fr_FR: Spyder ne peut pas afficher ce fichier dans l'explorateur de fichiers externe car le paquet <tt>xdg-utils</tt> n'est pas disponible sur votre système.

en: Temporary file
fr_FR: Fichier temporaire

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Create a new editor window
fr_FR: Créer une nouvelle fenêtre d'édition

en: Split vertically
fr_FR: Séparation verticale

en: Split vertically this editor window
fr_FR: Séparer en deux verticalement cette fenêtre d'édition

en: Split horizontally
fr_FR: Séparation horizontale

en: Split horizontally this editor window
fr_FR: Séparer en deux horizontalement cette fenêtre d'édition

en: Close this panel
fr_FR: Fermer ce volet

en: Close window
fr_FR: Fermer la fenêtre

en: <b>%s</b> has been modified.<br>Do you want to save changes?
fr_FR: <b>%s</b> a été modifié.<br>Souhaitez-vous enregistrer ces changements ?

en: Save Error
fr_FR: Erreur de Sauvegarde

en: <b>Unable to save file '%s'</b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible d'enregistrer le fichier '%s'</b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: The file <b>%s</b> is unavailable.<br><br>It may have been removed, moved or renamed outside Spyder.<br><br>Do you want to close it?
fr_FR: Le fichier <b>%s</b> est indisponible.<br><br>Il est possible qu'il ait été supprimé, déplacé ou renommé en dehors de Spider.<br><br>Voulez-vous le fermer ?

en: All changes to file <b>%s</b> will be lost.<br>Do you want to revert it from disk?
fr_FR: Toutes les modifications du fichier <b>%s</b> seront perdues.<br>Souhaitez-vous revenir à la version enregistrée sur le disque ?

en: File <b>%s</b> is not saved on disk, so it can't be reverted.
fr_FR: Le fichier <b>%s</b> n'est pas enregistré sur le disque, donc il ne peut pas être restauré.

en: Loading %s...
fr_FR: Chargement de "%s" en cours...

en: <b>%s</b> contains mixed end-of-line characters.<br>Spyder will fix this automatically.
fr_FR: <b>%s</b> contient des caractères de fin de ligne mélangés.<br>Spyder va corriger ceci automatiquement.

en: Close this window
fr_FR: Fermer cette fenêtre d'édition

en: Go to line:
fr_FR: Aller à la ligne :

en: Current line:
fr_FR: Ligne actuelle :

en: Line count:
fr_FR: Nombre de lignes :

en: Fit width
fr_FR: Ajuster la largeur

en: Fit page
fr_FR: Ajuster la page

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: First page
fr_FR: 1ère page

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Last page
fr_FR: Dernière page

en: Show single page
fr_FR: Afficher une seule page

en: Show overview of all pages
fr_FR: Afficher un aperçu de toutes les pages

en: Page setup
fr_FR: Mise en page

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Recover from autosave
fr_FR: Récupérer de la sauvegarde automatique

en: Autosave files found. What would you like to do?
    
    This dialog will be shown again on next startup if any autosave files are not restored, moved or deleted.
fr_FR: Fichiers de sauvegarde automatique trouvés. Que voulez-vous faire ? Cette boîte de dialogue s'affichera de nouveau au prochain démarrage si des fichiers enregistrés automatiquement ne sont pas restaurés, déplacés ou supprimés.

en: Autosave file
fr_FR: Fichier de sauvegarde automatique

en: Original file
fr_FR: Fichier original

en: Recover the autosave file to its original location, replacing the original if it exists.
fr_FR: Récupérez le fichier de sauvegarde automatique à son emplacement d'origine, en remplaçant le fichier d'origine s'il existe.

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Delete the autosave file.
fr_FR: Supprimez le fichier de sauvegarde automatique.

en: Discard
fr_FR: Jeter

en: Display the autosave file (and the original, if it exists) in Spyder's Editor. You will have to move or delete it manually.
fr_FR: Affichez le fichier de sauvegarde automatique (et l'original, s'il existe) dans l'éditeur de Spyder. Vous devrez le déplacer ou le supprimer manuellement.

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: <i>File name not recorded</i>
fr_FR: <I> Nom du fichier non enregistré </ i>

en: Last modified
fr_FR: Dernière modification

en: bytes
fr_FR: octets

en: Size
fr_FR: Taille

en: <i>File no longer exists</i>
fr_FR: <I> Le fichier n'existe plus </ i>

en: Restore autosave file to ...
fr_FR: Restaurer le fichier de sauvegarde automatique sur ...

en: Unable to restore {} using {}
fr_FR: Impossible de restaurer {} en utilisant {}

en: Unable to discard {}
fr_FR: Impossible de supprimer {}

en: <b>{}</b><br><br>{}<br>{}
fr_FR: <b> {} </ b> <br> <br> {} <br> {}

en: File permissions
fr_FR: Autorisations de fichier

en: File EOL Status
fr_FR: Statut de la fin de ligne du fichier

en: Encoding
fr_FR: Encodage

en: Cursor position
fr_FR: Position du curseur

en: Git branch
fr_FR: Branche de Git

en: General options
fr_FR: Options générales

en: Show hidden files
fr_FR: Afficher les fichiers cachés

en: Single click to open files
fr_FR: Un seul clic pour ouvrir les fichiers

en: Filter settings
fr_FR: Paramètres de filtrage

en: Filter files by name, extension, or more using <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Glob_(programming)">glob patterns.</a> Please enter the glob patterns of the files you want to show, separated by commas.
fr_FR: Filtrer les fichiers par nom, extension, ou plus en utilisant <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Glob_(programming)">glob.</a> Veuillez entrer le code glob correspondant aux fichiers que vous voulez afficher, séparés par des virgules.

en: General
fr_FR: Général

en: File associations
fr_FR: Les associations de fichiers

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Explore files in the computer with a tree view.
fr_FR: Explorez les fichiers dans l'ordinateur avec une vue arborescente.

en: File...
fr_FR: Fichier...

en: Python file...
fr_FR: Fichier Python...

en: Folder...
fr_FR: Dossier...

en: Python Package...
fr_FR: Paquet Python...

en: Open in Spyder
fr_FR: Ouvrir dans Spyder

en: Open externally
fr_FR: Ouverture externe

en: Default external application
fr_FR: Application externe par défaut

en: Delete...
fr_FR: Supprimer...

en: Rename...
fr_FR: Renommer...

en: Move...
fr_FR: Déplacer...

en: Copy Absolute Path
fr_FR: Copier le chemin absolu

en: Copy Relative Path
fr_FR: Copier le chemin relatif

en: Show in Folder
fr_FR: Afficher dans le dossier

en: Commit
fr_FR: Commiter

en: Browse repository
fr_FR: Explorer le dépôt

en: Edit filter settings...
fr_FR: Éditer les paramètres de filtre...

en: Single click to open
fr_FR: Un seul clic pour ouvrir

en: Open IPython console here
fr_FR: Ouvrir une console IPython ici

en: Date modified
fr_FR: Date modifiée

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Open with
fr_FR: Ouvrir avec

en:  (Application not found!)
fr_FR: (Application non trouvée !)

en: Edit filter settings
fr_FR: Éditer les paramètres de filtre

en: Do you really want to delete <b>%s</b>?
fr_FR: Souhaitez-vous réellement supprimer <b>%s</b> ?

en: delete
fr_FR: supprimer

en: Project Explorer
fr_FR: Explorateur de projets

en: <b>Unable to %s <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de %s <i>%s</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: File Explorer
fr_FR: Explorateur de Fichiers

en: The current directory contains a project.<br><br>If you want to delete the project, please go to <b>Projects</b> &raquo; <b>Delete Project</b>
fr_FR: Le dossier actuel contient un projet.<br><br>Si vous souhaitez supprimer le projet, allez dans <b>Projets</ b> & raquo; <b>Supprimer le projet</ b>

en: New name:
fr_FR: Nouveau nom :

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Do you really want to rename <b>%s</b> and overwrite the existing file <b>%s</b>?
fr_FR: Souhaitez-vous réellement renommer <b>%s</b> et remplacer le ficher existant <b>%s</b> ?

en: <b>Unable to rename file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de renommer l'élément <i>%s</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: Select directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire

en: <b>Unable to move <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de déplacer <i>%s</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: <b>Unable to create folder <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de créer le répertoire <i>%s</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: <b>Unable to create file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de créer le fichier <i>%s</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: New folder
fr_FR: Nouveau dossier

en: Folder name:
fr_FR: Nom du dossier :

en: File/Folder copy error
fr_FR: Erreur de copie de fichier / dossier

en: Cannot copy this type of file(s) or folder(s). The error was:
fr_FR: Impossible de copier ce type de fichier ou dossier. L'erreur était:

en: Error pasting file
fr_FR: Erreur de collage du fichier

en: Unsupported copy operation. The error was:
fr_FR: Opération de copie non supportée. L'erreur était :

en: Recursive copy
fr_FR: Copie récursive

en: Source is an ancestor of destination folder.
fr_FR: La source est un ancêtre du dossier de destination.

en: Error pasting folder
fr_FR: Erreur de collage du dossier

en: No file in clipboard
fr_FR: Aucun fichier dans le presse-papier

en: No file in the clipboard. Please copy a file to the clipboard first.
fr_FR: Aucun fichier dans le presse-papier. Veuillez d'abord copier un fichier dans le presse-papiers.

en: Blank area
fr_FR: Zone vide

en: Cannot paste in the blank area.
fr_FR: Impossible de coller dans la zone vide.

en: The following command did not launch successfully:
fr_FR: La commande suivante n'a pas été lancée avec succès:

en: The following commands did not launch successfully:
fr_FR: Les commandes suivantes n'ont pas été lancées correctement:

en: For %s support, please install one of the<br/> following tools:<br/><br/>  %s
fr_FR: Pour ajouter la prise en charge de %s, merci d'installer <br/>l'un des outils suivants :<br/><br/>  %s

en: <b>Unable to find external program.</b><br><br>%s
fr_FR: <b>Impossible de trouver un programme externe.</b><br><br>%s

en: New package
fr_FR: Nouveau paquet

en: Package name:
fr_FR: Nom du paquet :

en: New module
fr_FR: Nouveau module

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Filter filenames
fr_FR: Filtrer les noms de fichiers

en: You don't have the right permissions to open this directory
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour afficher le contenu de ce dossier

en: Browse...
fr_FR: Parcourir...

en: Type to filter by name
fr_FR: Tapez pour filtrer par nom

en: Applications (*.app)
fr_FR: Applications (* .app)

en: Select application
fr_FR: Sélectionnez une application

en: Applications (*.exe *.bat *.com)
fr_FR: Applications (* .exe * .bat * .com)

en: Applications (*.desktop)
fr_FR: Applications (* .desktop)

en: Choose the application for files of type
fr_FR: Choisissez l'application pour les fichiers de type

en: Here you can associate different external applications to open specific file extensions (e.g. .txt files with Notepad++ or .csv files with Excel).
fr_FR: Ici, vous pouvez associer différentes applications externes pour ouvrir des extensions de fichier spécifiques (par exemple, des fichiers .txt avec Notepad ou des fichiers .csv avec Excel).

en: File types:
fr_FR: Types de fichier:

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Associated applications:
fr_FR: Applications associées :

en: Set default
fr_FR: Définir par défaut

en: Application not found!
fr_FR: Application non trouvée!

en: File association
fr_FR: Association de fichier

en: Enter new file extension. You can add several values separated by commas.<br>Examples include:
fr_FR: Entrez une nouvelle extension de fichier. Vous pouvez ajouter plusieurs valeurs séparées par des virgules. <br> Exemples:

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Search for strings of text in files.
fr_FR: Rechercher du texte dans les fichiers.

en: Find in files
fr_FR: Recherche dans des fichiers

en: Search text in multiple files
fr_FR: Rechercher une chaîne de caractères dans plusieurs fichiers à la fois

en: Search directory
fr_FR: Rechercher un répertoire

en: Current working directory
fr_FR: Le répertoire de travail actuel

en: Project
fr_FR: Projets

en: Search in all files and directories present on the current project path (if opened)
fr_FR: Rechercher dans tous les fichiers et répertoires présents sur le chemin du projet en cours (si ouvert)

en: Search in current opened file
fr_FR: Rechercher dans le fichier en cours

en: Select other directory
fr_FR: Sélectionner un autre répertoire

en: Search in other folder present on the file system
fr_FR: Rechercher dans un autre répertoire du système

en: Clear the list of other directories
fr_FR: Effacer la liste des autres répertoires

en: Clear other directories
fr_FR: Effacer les autres répertoires

en: Do you want to clear the list of other directories?
fr_FR: Souhaitez-vous effacer la liste des autres répertoires ?

en: Regular expression error
fr_FR: Erreur d'expression régulière

en: Write text to search
fr_FR: Écrire du texte à rechercher

en: Search in:
fr_FR: Rechercher dans :

en: Exclude:
fr_FR: Exclure :

en: Exclude pattern
fr_FR: Pattern à exclure

en: Regular expression
fr_FR: Expression régulière

en: Use regular expressions
fr_FR: Utiliser des expressions régulières

en: Case sensitive
fr_FR: Sensible à la casse

en: Case sensitive search
fr_FR: Recherche respectant la casse

en: &Find in files
fr_FR: Rechercher dans des &fichiers

en: Search text
fr_FR: Recherche de texte

en: Exclude case sensitive
fr_FR: Exclure la casse sensible

en: Show advanced options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Set maximum number of results
fr_FR: Définir le nombre maximum de résultats

en: Hide advanced options
fr_FR: Masquer les options avancées

en: Max results
fr_FR: Maximum de résultats

en: Set maximum number of results:
fr_FR: Définir le nombre maximum de résultats :

en: String not found
fr_FR: Chaîne de caractères non trouvée

en: Maximum number of results reached! Try narrowing the search.
fr_FR: Nombre maximum de résultats atteints ! Essayez de restreindre la recherche.

en: Unexpected error: see internal console
fr_FR: Erreur inattendue : voir console interne

en: invalid regular expression
fr_FR: expression régulière incorrecte

en: permission denied errors were encountered
fr_FR: des erreurs d'autorisation d'accès ont été rencontrées

en: matches in
fr_FR: correspondances trouvées dans

en: file
fr_FR: fichier

en: Automatic connections
fr_FR: Connexions automatiques

en: This pane can automatically show an object's help information after a left parenthesis is written next to it. Below you can decide to which plugin you want to connect it to turn on this feature.
fr_FR: L'inspecteur d'objet peut automatiquement afficher l'aide sur un objet dès l'ouverture d'une parenthèse. Ci-dessous vous pouvez décider à quel plugin vous voulez le connecter pour activer cette fonctionnalité.

en: IPython Console
fr_FR: Console IPython

en: Additional features
fr_FR: Options supplémentaires

en: Render mathematical equations
fr_FR: Styliser les équations mathématiques

en: This feature requires Sphinx 1.1 or superior.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite l'installation de Sphinx 1.1 ou plus.

en: Sphinx %s is currently installed.
fr_FR: Sphinx %s n'est pas installé.

en: Get rich text documentation from the editor and the console
fr_FR: Obtenir la documentation en texte riche de l'éditeur et de la console

en: Spyder tutorial
fr_FR: Tutoriel de Spyder

en: It was not possible to generate rich text help for this object.</br>Please see it in plain text.
fr_FR: Le processus de génération de l'aide sous la forme de texte enrichi a échoué.</br>Merci d'activer le mode d'affichage en texte brut.

en: No further documentation available
fr_FR: Aucune documentation disponible

en: No documentation available
fr_FR: Aucune documentation disponible

en: Object
fr_FR: Objet

en: Automatic import
fr_FR: Import automatique

en: Show Source
fr_FR: Afficher les sources

en: Rich Text
fr_FR: Texte enrichi

en: Plain Text
fr_FR: Texte brut

en: Lock/Unlock
fr_FR: Verrouiller/Déverrouiller

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Lock
fr_FR: Verrouiller

en: The following error occurred when calling <b>Sphinx %s</b>. <br>Incompatible Sphinx version or doc string decoding failed.<br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: L'erreur suivante s'est produite lors de l'exécution de <b>Sphinx %s</b>. <br>Veuillez vérifier si cette version de Sphinx est bien prise en charge par Spyder. <br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: Retrieving documentation
fr_FR: Récupération de la documentation

en: Here you can get help of any object by pressing %s in front of it, either on the Editor or the Console.%s
fr_FR: Ici vous pouvez obtenir de l'aide de n'importe quel objet en appuyant sur %s devant lui au éditeur, ou %s devant lui sur la Console.

en: Here you can get help of any object by pressing %s in front of it on the Editor, or %s in front of it on the Console.%s
fr_FR: Ici vous pouvez obtenir de l'aide de n'importe quel objet en appuyant sur %s devant l'éditeur, ou %s devant lui sur la Console.%s

en: Help can also be shown automatically after writing a left parenthesis next to an object. You can activate this behavior in %s.
fr_FR: L'aide peut également être affichée automatiquement après avoir écrit une parenthèse à gauche à côté d'un objet. Vous pouvez activer ce comportement dans %s.

en: Preferences > Help
fr_FR: Préférences > Aide

en: Usage
fr_FR: Utilisation

en: New to Spyder? Read our
fr_FR: Vous découvrez Spyder ? Lisez notre

en: tutorial
fr_FR: tutoriel

en: Please consider installing Sphinx to get documentation rendered in rich text.
fr_FR: Merci d'installer Sphinx pour obtenir la documentation en texte enrichi.

en: No source code available.
fr_FR: Aucun code source disponible.

en: Scroll automatically to last entry
fr_FR: Défiler automatiquement jusqu'à la dernière ligne

en: History
fr_FR: Historique

en: Provide command history for IPython Consoles
fr_FR: Fournir un historique de commande pour les consoles IPython

en: Display initial banner
fr_FR: Afficher le message d'accueil

en: This option lets you hide the message shown at
    the top of the console when it's opened.
fr_FR: Cette option permet de masquer la message d'accueil
    qui s'affiche à l'ouverture de la console.

en: Ask for confirmation before closing
fr_FR: Demander confirmation avant de fermer une console

en: Ask for confirmation before removing all user-defined variables
fr_FR: Demander confirmation avant de supprimer les variables définies par l'utilisateur

en: This option lets you hide the warning message shown
    when resetting the namespace from Spyder.
fr_FR: Cette option permet de masquer le message de confirmation
    lors de la suppression des variables de Spyder.

en: Show elapsed time
fr_FR: Afficher le temps écoulé

en: Ask for confirmation before restarting
fr_FR: Demander confirmation avant de redémarrer

en: This option lets you hide the warning message shown
    when restarting the kernel.
fr_FR: Cette option permet de masquer le message d'alerte affiché
    lors du redémarrage du noyau.

en: Completion type
fr_FR: Type de complétion

en: Decide what type of completion to use
fr_FR: Sélectionner le type de complétion à utiliser

en: Graphical
fr_FR: Graphique

en: Plain
fr_FR: Simple

en: Completion:
fr_FR: Complétion de code :

en:  lines
fr_FR:  lignes

en: Buffer:
fr_FR: Tampon :

en: Set the maximum number of lines of text shown in the
    console before truncation. Specifying -1 disables it
    (not recommended!)
fr_FR: Nombre maximum de lignes de texte affichées dans la console avant troncature (saisir -1 désactive cette dernière, ce qui est fortement déconseillé).

en: Support for graphics (Matplotlib)
fr_FR: Support pour les graphes (Matplotlib)

en: Activate support
fr_FR: Activer

en: Automatically load Pylab and NumPy modules
fr_FR: Importer automatiquement Pylab et NumPy

en: This lets you load graphics support without importing
    the commands to do plots. Useful to work with other
    plotting libraries different to Matplotlib or to develop
    GUIs with Spyder.
fr_FR: Cela vous permet de charger le support graphique sans importer
    les commandes pour faire des graphes. Ceci est utile pour travailler
    avec des bibliothèques graphiques autres que Matplotlib ou pour développer
    des GUI avec Spyder.

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Graphics backend
fr_FR: Sortie graphique

en: Decide how graphics are going to be displayed in the console. If unsure, please select <b>%s</b> to put graphics inside the console or <b>%s</b> to interact with them (through zooming and panning) in a separate window.
fr_FR: Cette option permet de régler la manière dont les graphes seront affichés dans la console. Par exemple, le mode <b>%s</b> permet l'affichage en ligne des graphes tandis que le mode <b>%s</b> permet d'interagir avec (zoom/pan) dans une fenêtre séparée.

en: Backend:
fr_FR: Sortie :

en: This option will be applied the next time a console is opened.
fr_FR: Cette option sera prise en compte lors de la prochaine ouverture de console.

en: Inline backend
fr_FR: Backend intégré

en: Decide how to render the figures created by this backend
fr_FR: Option relative au rendu des figures dans ce backend

en: Format:
fr_FR: Format :

en: Resolution:
fr_FR: Résolution :

en: dpi
fr_FR: ppp

en: Only used when the format is PNG. Default is 72
fr_FR: Utilisé uniquement dans le cas du format PNG. Par défaut : 72

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: inches
fr_FR: pouces

en: Default is 6
fr_FR: Par défaut : 6

en: Height:
fr_FR: Hauteur :

en: Default is 4
fr_FR: Par défaut : 4

en: Use a tight layout for inline plots
fr_FR: Utiliser une disposition ajustée pour les graphes en ligne

en: Sets bbox_inches to "tight" when
    plotting inline with matplotlib.
    When enabled, can cause discrepancies
    between the image displayed inline and
    that created using savefig.
fr_FR: Définir bbox_inches à "ajusté" pour
    les graphes en ligne avec matplotlib.
    Lorsqu'activée, cette option peut être source
    de différences entre l'image en ligne et
    celle créée lors de la sauvegarde de la figure.

en: You can run several lines of code when a console is started. Please introduce each one separated by semicolons and a space, for example:<br><i>import os; import sys</i>
fr_FR: Vous pouvez exécuter plusieurs lignes de code lors du démarrage d'une console. Veuillez ajouter chaque ligne séparée par un point-virgule et un espace, par exemple :<br><i>import os; import sys</i>

en: Lines:
fr_FR: Lignes :

en: Run a file
fr_FR: Exécuter un fichier

en: You can also run a whole file at startup instead of just some lines (This is similar to have a PYTHONSTARTUP file).
fr_FR: Option similaire à PYTHONSTARTUP pour un interpréteur standard.

en: Use the following file:
fr_FR: Utiliser le fichier suivant :

en: Run code while debugging
fr_FR: Exécuter le code pendant le débogage

en: You can run several lines of code on each new prompt while debugging. Please introduce each one separated by semicolons and a space, for example:<br><i>import matplotlib.pyplot as plt</i>
fr_FR: Vous pouvez exécuter plusieurs lignes de code à chaque nouvelle étape lors du débogage. Veuillez introduire chaque ligne séparée par des points-virgules et un espace, par exemple :<br><i>import matplotlib.pyplot as plt</i>

en: Debug
fr_FR: Déboguer

en: Prevent editor from closing files while debugging
fr_FR: Empêcher l'éditeur de fermer les fichiers lors du débogage

en: This option prevents the user from closing a file while it is debugged.
fr_FR: Cette option empêche l'utilisateur de fermer un fichier pendant qu'il est débogué.

en: Stop debugging on first line of files without breakpoints
fr_FR: Arrêter le débogage sur la première ligne des fichiers sans points d'arrêt

en: This option lets you decide if the debugger should stop on the first line while debugging if no breakpoints are present.
fr_FR: Cette option vous permet de décider si le débogueur doit s'arrêter sur la première ligne lors du débogage si aucun point d'arrêt n'est présent.

en: Ignore Python libraries while debugging
fr_FR: Ignorer les bibliothèques Python lors du débogage

en: This option lets you decide if the debugger should ignore the system libraries while debugging.
fr_FR: Cette option vous permet de décider si le débogueur doit ignorer les bibliothèques système lors du débogage.

en: Process execute events while debugging
fr_FR: Traiter les événements d'exécution pendant le débogage

en: This option lets you decide if the debugger should process the 'execute events' after each prompt, such as matplotlib 'show' command.
fr_FR: Cette option vous permet de décider si le débogueur doit traiter les « événements d'exécution » après chaque invitation, comme la commande matplotlib « show ».

en: Use exclamation mark prefix for Pdb commands
fr_FR: Utiliser un point d'exclamation comme préfixe pour les commandes Pdb

en: This option lets you decide if the Pdb commands should be prefixed by an exclamation mark. This helps in separating Pdb commands from Python code.
fr_FR: Cette option vous permet de décider si les commandes Pdb peuvent être préfixées par un point d'exclamation. Cela aide à séparer les commandes Pdb du code Python.

en: Jedi completion
fr_FR: Auto complétion Jedi

en: Enable Jedi-based <tt>Tab</tt> completion in the IPython console; similar to the greedy completer, but without evaluating the code.<br><b>Warning:</b> Slows down your console when working with large dataframes!
fr_FR: Activer l'auto complétion utilisant Jedi avec <tt>Tab</tt> dans la console IPython ; similaire à la complétion gloutonne mais sans évaluation du code.<br><b>Attention :</b> Ralentissement de la console lors de l'utilisation de dataframes volumineux !

en: Use Jedi completion in the IPython console
fr_FR: Utiliser l'auto complétion Jedi dans la console IPython

en: <b>Warning</b>: Slows down your console when working with large dataframes!<br>Allows completion of nested lists etc.
fr_FR: <b> Avertissement </ b>: ralentit votre console lorsque vous travaillez avec de grandes trames de données ! <br> Permet de compléter les listes imbriquées, etc.

en: Greedy completion
fr_FR: Complétion gloutonne

en: Enable <tt>Tab</tt> completion on elements of lists, results of function calls, etc, <i>without</i> assigning them to a variable, like <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> or <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Warning:</b> Due to a bug, IPython's greedy completer requires a leading <tt>&lt;Space&gt;</tt> for some completions; e.g.  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> works while <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> doesn't.
fr_FR: Activer l'auto complétion utilisant Jedi avec <tt>Tab</tt> dans des éléments de listes, résultats d'appels de fonctions, etc. <i>sans</i>les assigner à des variables. Ex. : <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> or <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Attention :</b> en raison d'un bogue, l'auto complétion gloutonne de IPython nécessite d'être précédée de <tt>&lt;Space&gt;</tt> pour certaines complétions ; ex. <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> fonctionne alors que <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> ne fonctionne pas.

en: Use greedy completion in the IPython console
fr_FR: Utiliser la complétion gloutonne dans la console IPython

en: Autocall
fr_FR: Appel automatique

en: Autocall makes IPython automatically call any callable object even if you didn't type explicit parentheses.<br>For example, if you type <i>str 43</i> it becomes <i>str(43)</i> automatically.
fr_FR: L'appel automatique dans IPython va automatiquement appeler les objets appelables même sans parenthèses explicites.<br>Par exemple <tt>str 43</tt> deviendra automatiquement <tt>str(43)</tt>.

en: Smart
fr_FR: Intelligent

en: Full
fr_FR: Toujours

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Autocall:
fr_FR: Appel automatique :

en: On <b>%s</b> mode, Autocall is not applied if there are no arguments after the callable. On <b>%s</b> mode, all callable objects are automatically called (even if no arguments are present).
fr_FR: En mode <b>%s</b>, l'appel automatique n'est pas activé si il n'y a pas d'arguments. En mode <b>%s</b>, tous les objets appelables sont automatiquement appelés (même s'il n'y a pas d'arguments)

en: Symbolic mathematics
fr_FR: Calcul Symbolique

en: Perfom symbolic operations in the console (e.g. integrals, derivatives, vector calculus, etc) and get the outputs in a beautifully printed style (it requires the Sympy module).
fr_FR: Utilise le calcul symbolique pour réaliser des opérations dans la console (par exemple intégrales, dérivées, calcul vectoriel, etc.) et affiche les résultats de manière élégante (cette fonctionnalité requiert la librairie Sympy).

en: Use symbolic math
fr_FR: Utiliser le calcul symbolique

en: This option loads the Sympy library to work with.<br>Please refer to its documentation to learn how to use it.
fr_FR: Activer cette option permet de travailler avec la bibliothèque Sympy.<br>Merci de consulter la documentation pour savoir comment l'utiliser.

en: Prompts
fr_FR: Invites de commande

en: Modify how Input and Output prompts are shown in the console.
fr_FR: Change l'affichage des invites de commande d'entrée et de sortie de la console.

en: Input prompt:
fr_FR: En entrée :

en: Default is<br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
fr_FR: Par défaut :<br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Output prompt:
fr_FR: En sortie :

en: Default is<br>Out[&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
fr_FR: Par défaut :<br>Out[&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Windows adjustments
fr_FR: Ajustements des fenêtres

en: Hide command line output windows generated by the subprocess module.
fr_FR: Masquer les fenêtres de sortie de ligne de commande générées par le module de sous-processus.

en: Graphics
fr_FR: Graphiques

en: Startup
fr_FR: Démarrage

en: Debugger
fr_FR: Débogueur

en: IPython console
fr_FR: Console IPython

en: The authenticity of host <b>%s</b> can't be established. Are you sure you want to continue connecting?
fr_FR: L'identité du serveur <b>%s</b> ne peut pas être confirmée. Êtes-vous sûr de vouloir poursuivre ?

en: The authenticity of the host can't be established
fr_FR: L'identité du serveur ne peut pas être confirmée

en: Tunnel '%s' failed to start
fr_FR: Impossible d'ouvrir le tunnel '%s'

en: Could not connect to remote host
fr_FR: Impossible d'établir la connection au serveur distant

en: >= {0} and < {1}
fr_FR: >= {0} et < {1}

en: Connecting to kernel...
fr_FR: Connexion au noyau...

en: Your Python environment or installation doesn't have the <tt>{missing_dependency}</tt> module installed or it occurred a problem importing it. Due to that, it is not possible for Spyder to create this special console for you.
fr_FR: Votre environnement ou votre installation Python ne dispose pas du module <tt>{missing_dependency}</tt> ou un problème est survenu lors de son importation. De ce fait, il n'est pas possible pour Spyder de créer cette console pour vous.

en: An error ocurred while starting the kernel
fr_FR: Une erreur est survenue lors du démarrage du noyau

en: Are you sure you want to restart the kernel?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment redémarrer le noyau ?

en: Restart kernel?
fr_FR: Redémarrer le noyau ?

en: Cannot restart a kernel not started by Spyder
fr_FR: Impossible de redémarrer un noyau non démarré par Spyder

en: Error restarting kernel: %s
fr_FR: Une erreur est survenue lors du démarrage du noyau : %s

en: <br>Restarting kernel...<br>
fr_FR: <br>Redémarrage du noyau...<br>

en: The Python environment or installation whose interpreter is located at<pre>    <tt>{0}</tt></pre>doesn't have the <tt>spyder-kernels</tt> module or the right version of it installed ({1}). Without this module is not possible for Spyder to create a console for you.<br><br>You can install it by activating your environment first (if necessary) and then running in a system terminal:<pre>    <tt>{2}</tt></pre>or<pre>    <tt>{3}</tt></pre>
fr_FR: L'environnement ou installation Python dont l'interpréteur est situé à<pre>    <tt>{0}</tt></pre>n'a pas le module <tt>spyder-kernels</tt> ou la bonne version de celui-ci installé ({1}). Sans ce module il n'est pas possible pour Spyder de créer une console pour vous.<br><br>Vous pouvez l'installer en activant d'abord votre environnement (si nécessaire) puis en cours d'exécution dans un terminal système :<pre>    <tt>{2}</tt></pre>ou<pre>    <tt>{3}</tt></pre>

en: Figures are displayed in the Plots pane by default. To make them also appear inline in the console, you need to uncheck "Mute inline plotting" under the options menu of Plots.
fr_FR: Les figures sont désormais affichées par défaut dans le volet Plots. Pour les faire apparaître aussi en ligne dans la console, décochez "Rendre muet le tracé en ligne" dans le menu d'options de Plots.

en: Connect to an existing kernel
fr_FR: Connecter à un noyau existant

en: <p>Please select the JSON connection file (<i>e.g.</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) of the existing kernel, and enter the SSH information if connecting to a remote machine. To learn more about starting external kernels and connecting to them, see <a href="https://docs.spyder-ide.org/5/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">our documentation</a>.</p>
fr_FR: <p>Veuillez sélectionner le fichier de connexion JSON (<i>par exemple</i> <tt>kernel-1234.json</tt>) du noyau existant, et entrez les informations SSH si vous vous connectez à une machine distante. Pour en savoir plus sur le démarrage de noyaux externes et la connexion à ceux-ci, consultez <a href="https://docs.spyder-ide.org/5/panes/ipythonconsole.html#using-external-kernels">notre documentation</a>.</p>

en: Connection file:
fr_FR: Fichier de connexion :

en: Kernel connection file path
fr_FR: Chemin d'accès du fichier de connexion au noyau

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: This is a remote kernel (via SSH)
fr_FR: Il s'agit d'un noyau distant (via SSH)

en: Hostname:
fr_FR: Nom de l'hôte :

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur :

en: Authentication method:
fr_FR: Méthode d'authentification :

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: SSH keyfile:
fr_FR: Fichier de la clé SSH :

en: Passphase:
fr_FR: Phrase secrète :

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Save connection settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres de connexion

en: Select kernel connection file
fr_FR: Sélectionner un fichier de connection au noyau

en: Select SSH keyfile
fr_FR: Sélectionner le fichier clé SSH

en: The directory {} is not writable and it is required to create IPython consoles. Please make it writable.
fr_FR: Le répertoire {} n’est pas accessible en écriture et il est nécessaire de créer des consoles IPython. Créez le chemin d’accès accessible en écriture.

en: Press <b>Q</b> to exit pager
fr_FR: Appuyez sur <b>Q</b> pour quitter le paginateur

en: New console (default settings)
fr_FR: Nouvelle console (paramètres par défaut)

en: Restart kernel
fr_FR: Redémarrer le noyau

en: Remove all variables
fr_FR: Supprimer toutes les variables

en: Interrupt kernel
fr_FR: Interrompre le noyau

en: Open a new IPython console connected to an existing kernel
fr_FR: Ouvrir une nouvelle console IPython connecté à un noyau existant

en: Rename tab
fr_FR: Renommer l’onglet

en: Show environment variables
fr_FR: Afficher les variables d’environnement

en: Show sys.path contents
fr_FR: Afficher le contenu de sys.path

en: Clear line or block
fr_FR: Effacer la ligne ou le bloc

en: Clear console
fr_FR: Effacer la console

en: Enter array table
fr_FR: Entrez le tableau

en: Enter array inline
fr_FR: Entrer le tableau en ligne

en: Special consoles
fr_FR: Consoles spéciales

en: New Pylab console (data plotting)
fr_FR: Nouvelle console Pylab (traçage des données)

en: New SymPy console (symbolic math)
fr_FR: Nouvelle console SymPy (calcul symbolique)

en: New Cython console (Python with C extensions)
fr_FR: Nouvelle console Cython (Python avec extensions C)

en: Remove all variables from kernel namespace
fr_FR: Supprimer toutes les variables de l'espace de noms du noyau

en: IPython documentation
fr_FR: Documentation de IPython

en: Intro to IPython
fr_FR: Introduction à IPython

en: Quick reference
fr_FR: Référence rapide

en: Console help
fr_FR: Aide sur la console

en: Unable to connect to <b>%s</b>
fr_FR: Impossible de se connecter au noyau IPython <b>%s</b>

en: Connection error
fr_FR: Erreur de connexion

en: An error occurred while trying to load the kernel connection file. The error was:
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la tentative de chargement du fichier de connexion au noyau. L'erreur était :

en: Could not open ssh tunnel. The error was:
fr_FR: Impossible d'ouvrir un tunnel ssh. L'erreur rencontrée était :

en: Do you want to close this console?
fr_FR: Souhaitez-vous fermer cette console ?

en: Do you want to close all other consoles connected to the same kernel as this one?
fr_FR: Voulez-vous fermer les toutes les autres consoles connectées au même noyau que celle-ci ?

en: The error is:<br><br><tt>{}</tt>
fr_FR: L'erreur est :<br><br><tt>{}</tt>

en: The current file cannot be closed because it is in debug mode.
fr_FR: Le fichier courant ne peut pas être fermé car il est en mode débogage.

en: No IPython console is currently available to run <b>{}</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
fr_FR: Aucune console IPython n'est actuellement disponible pour exécuter <b> {} </ b>. <br> <br> Veuillez en ouvrir une nouvelle et réessayer.

en: No IPython console is currently available to run <b>%s</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
fr_FR: Aucun client IPython n'est actuellement sélectionné pour exécuter <b>%s</b>.<br><br>Merci d'ouvrir un nouveau client IPython et de réessayer.

en: The variable is too big to be retrieved
fr_FR: La variable est trop grosse pour être récupérée

en: The variable is not picklable
fr_FR: La variable n'est pas picklable

en: The kernel is dead
fr_FR: Le noyau est mort

en: An unkown error occurred. Check the console because its contents could have been printed there
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite. Vérifiez la console, car son contenu pourrait y être imprimé

en: The comm channel is not working
fr_FR: Le canal de communication ne fonctionne pas

en: <br><i>%s.</i><br><br><br><b>Note</b>: Please don't report this problem on Github, there's nothing to do about it.
fr_FR: <br><i>%s.</i><br><br><br><b>Note</b>: Veuillez ne pas signaler ce problème sur Github, il n'y a rien à faire à ce sujet.

en: Do you want to overwrite old variables (if any) in the namespace when loading the data?
fr_FR: Voulez-vous écraser les anciennes variables (s'il y en a) dans l'espace de noms lors du chargement des données ?

en: Data loading
fr_FR: Chargement des données

en: Spyder is unable to open the file you're trying to load because <tt>{module}</tt> is not installed. Please install this package in your working environment.<br>
fr_FR: Spyder est incapable d'ouvrir le fichier que vous essayez de charger parce que <tt>{module}</tt> n'est pas installé. Veuillez installer ce paquet dans votre environnement de travail.<br>

en: Data is too big to be loaded
fr_FR: Les données sont trop volumineuses pour être chargées

en: The file could not be opened successfully. Recall that the Variable Explorer supports the following file extensions to import data:<br><br><tt>{extensions}</tt>
fr_FR: Le fichier n'a pas pu être ouvert avec succès. Rappelez-vous que l'explorateur de variables prend en charge les extensions de fichier suivantes pour importer des données :<br><br><tt>{extensions}</tt>

en: Data is too big to be saved
fr_FR: Les données sont trop volumineuses pour être sauvegardées

en: Keep Existing Kernels
fr_FR: Garder les noyaux existants

en: Restart Current Kernel
fr_FR: Redémarrer le noyau actuel

en: Restart All Kernels
fr_FR: Redémarrer tous les noyaux

en: By default, some IPython console preferences will be applied to new consoles only. To apply preferences to existing consoles, select from the options below.<br><br>Please note: applying changes to running consoles will force a kernel restart and all current work will be lost.
fr_FR: Par défaut, certaines préférences de la console IPython ne seront appliquées qu'aux nouvelles consoles. Pour appliquer les préférences aux consoles existantes, sélectionnez les options ci-dessous.<br><br>Important: l'application des modifications aux consoles en cours d'exécution forcera le redémarrage du noyau et que tout le travail en cours sera perdu.

en: Apply to current console and restart kernel
fr_FR: Appliquer à la console actuelle et redémarrer le noyau

en: Apply to all existing consoles and restart all kernels
fr_FR: Appliquer à toutes les consoles existantes et redémarrer tous les noyaux

en: <br><br>The kernel appears to be dead, so it can't be interrupted. Please open a new console to keep working.<br>
fr_FR: <br><br>Le noyau semble mort, donc il ne peut pas être interrompu. Veuillez ouvrir une nouvelle console pour continuer de travailler.<br>

en: All user-defined variables will be removed. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Toutes les variables définies par l'utilisateur seront supprimées. Souhaitez-vous continuer ?

en: <br><br>Removing all variables...<br>
fr_FR: <br><br>Suppression de toutes les variables...<br>

en: Changing backend to Qt for Mayavi
fr_FR: Changement du back-end pour Qt pour Mayavi

en: Kernel died, restarting
fr_FR: Le noyau s'est arrêté, redémarrage en cours

en: Kernel restarting
fr_FR: Redémarrage du noyau

en: It seems you're trying to use a module that doesn't come with our installer. Check <a href='{}'>this FAQ</a> in our docs to learn how to do this.
fr_FR: Il semble que vous essayez d'utiliser un module qui n'est pas fourni avec notre installateur. Consultez <a href='{}'>cette FAQ</a> dans notre documentation pour apprendre comment faire cela.

en: Close current pane
fr_FR: Fermer l'onglet en cours

en: Maximize current pane
fr_FR: Agrandir le volet courant

en: Fullscreen mode
fr_FR: Mode plein écran

en: For fullscreen mode use the macOS built-in feature
fr_FR: Pour le mode plein écran utilisez la fonction intégrée macOS

en: Save current layout
fr_FR: Enregistrer la disposition actuelle

en: Layout preferences
fr_FR: Préférences

en: Reset to Spyder default
fr_FR: Rétablir les valeurs par défaut de Spyder

en: Use next layout
fr_FR: Utiliser la disposition suivante

en: Use previous layout
fr_FR: Utiliser la disposition précédente

en: Window layouts
fr_FR: Dispositions de fenêtres personnalisées

en: Layout <b>{0}</b> was defined programatically. It is not possible to overwrite programatically registered layouts.
fr_FR: La mise en page <b>{0}</b> a été définie par le programme. Il n'est pas possible de remplacer les mises en page enregistrées par le programme.

en: Layout <b>{0}</b> will be overwritten. Do you want to continue?
fr_FR: La mise en page <b>{0}</b> sera remplacée. Voulez-vous continuer ?

en: Window layout will be reset to default settings: this affects window position, size and dockwidgets.
    Do you want to continue?
fr_FR: La disposition des fenêtres sera réinitialisée selon les réglages par défaut.
    Souhaitez-vous continuer ?

en: Spyder Default Layout
fr_FR: Rétablir la disposition de fenêtres par défaut

en: Horizontal split
fr_FR: Séparation horizontale

en: Vertical split
fr_FR: Séparation verticale

en: Rstudio layout
fr_FR: Mise en page Rstudio

en: Matlab layout
fr_FR: Mise en page Matlab

en: testing layout
fr_FR: mise en page de test

en: Layout
fr_FR: Mise en Page

en: Layout manager
fr_FR: Gestionnaire de mise en page

en: Unlock panes and toolbars
fr_FR: Déverrouiller les volets et les barres d'outils

en: Lock panes and toolbars
fr_FR: Verrouiller les volets et les barres d'outils

en: Error opening the custom layout.  Please close Spyder and try again.  If the issue persists, then you must use 'Reset to Spyder default' from the layout menu.
fr_FR: Erreur lors de l'ouverture de la disposition personnalisée. Fermer Spyder et essayer de nouveau. Si le problème persiste, utiliser la commande 'Rétablir les valeurs par défaut' dans le menu des préférences.

en: Quick switch layout #%s has not yet been defined.
fr_FR: La disposition de fenêtre personnalisée #%s n'a pas encore été définie.

en: Move Up
fr_FR: Monter

en: Move Down
fr_FR: Descendre

en: Delete Layout
fr_FR: Supprimer disposition de fenêtre

en: Layout Display and Order
fr_FR: Configurer l'affichage et l'ordre

en: Python interpreter
fr_FR: Interpréteur Python

en: Select the Python interpreter for all Spyder consoles
fr_FR: Sélectionner l'interpréteur Python utilisé pour exécuter des scripts

en: Default (i.e. the same as Spyder's)
fr_FR: Par défaut (interpréteur identique à celui dans lequel Spyder est exécuté)

en: Use the following Python interpreter:
fr_FR: Utiliser l'interpréteur Python suivant :

en: Executables
fr_FR: Exécutables

en: Recent custom interpreters
fr_FR: Interpréteurs personnalisés récents

en: User Module Reloader (UMR)
fr_FR: Rechargeur de modules utilisateur (UMR)

en: UMR forces Python to reload modules which were imported when executing a file in a Python or IPython console with the <i>runfile</i> function.
fr_FR: L'UMR force Python à recharger les modules importés lors de l'exécution d'un script dans la console interne avec la fonction 'runfile'.

en: Enable UMR
fr_FR: Activer l'UMR

en: This option will enable the User Module Reloader (UMR) in Python/IPython consoles. UMR forces Python to reload deeply modules during import when running a Python file using the Spyder's builtin function <b>runfile</b>.<br><br><b>1.</b> UMR may require to restart the console in which it will be called (otherwise only newly imported modules will be reloaded when executing files).<br><br><b>2.</b> If errors occur when re-running a PyQt-based program, please check that the Qt objects are properly destroyed (e.g. you may have to use the attribute <b>Qt.WA_DeleteOnClose</b> on your main window, using the <b>setAttribute</b> method)
fr_FR: Cette option active le User Module Deleter (UMR) dans les consoles Python. L'UMR force Python à recharger complètement les modules lors de leur importation, dans le cadre de l'exécution d'un script Python avec la fonction Spyder <b>runfile</b>.<br><br><b>1.</b> UMR peut nécessiter le redémarrage de la console Python dans lequel il va être utilisé (dans le cas contraire, seuls les modules importés après activation de l'UMR seront rechargés complètement lors de l'exécution de scripts).<br><br><b>2.</b> Si des erreurs survenaient lors de la réexécution de programmes utilisant PyQt, veuillez vérifier que les objets Qt sont correctement détruits à la sortie du programme (par exemple, il sera probablement nécessaire d'utiliser l'attribut <b>Qt.WA_DeleteOnClose</b> sur votre objet fenêtre principale grâce à la méthode <b>setAttribute</b>)

en: Show reloaded modules list
fr_FR: Afficher les modules rechargés

en: Please note that these changes will be applied only to new consoles
fr_FR: Veuillez noter que ces changements ne seront pris en compte que dans les nouvelles consoles Python

en: Set UMR excluded (not reloaded) modules
fr_FR: Définir la liste des modules non rechargés par l'UMR

en: You selected a <b>Python %d</b> interpreter for the console but Spyder is running on <b>Python %d</b>!.<br><br>Although this is possible, we recommend you to install and run Spyder directly with your selected interpreter, to avoid seeing false warnings and errors due to the incompatible syntax between these two Python versions.
fr_FR: Vous avez sélectionné un interpréteur <b>Python %d</b> pour la console. Or cette version de Spyder est exécutée par <b>Python %d</b> !.<br><br> Même si c'est techniquement possible, il est recommandé d'installer et d'exécuter Spyder directement dans la version de l'interpréteur sélectionnée, afin d'éviter l'apparition d'avertissements ou d'erreurs liées à une syntaxe incompatible entre ces deux versions de Python.

en: Set the list of excluded modules as this: <i>numpy, scipy</i>
fr_FR: Définissez la liste des modules exclus comme ceci : <i>numpy, scipy</i>

en: The following modules are not installed on your machine:
    %s
fr_FR: Les modules suivants ne sont pas installés sur votre ordinateur :
    %s

en: Please note that these changes will be applied only to new IPython consoles
fr_FR: Veuillez noter que ces modifications ne seront appliquées qu'aux nouvelles consoles IPython

en: Main Python interpreter to open consoles.
fr_FR: Interprète Python principal pour ouvrir des consoles.

en: Main menus
fr_FR: Menus principaux

en: Provide main application menu management.
fr_FR: Fournir la gestion du menu principal de l'application.

en: C&onsoles
fr_FR: C&onsole

en: &Projects
fr_FR: &Projets

en: Online help
fr_FR: Aide en ligne

en: Browse and search the currently installed modules interactively.
fr_FR: Parcourir et rechercher les modules actuellement installés de manière interactive.

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: Object could not be found
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la récupération de la documentation pour l'objet que vous avez demandé : l'objet n'a pas pu être trouvé

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: Bad URL %s
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la récupération de la documentation pour l'objet que vous avez demandé : Mauvaise URL %s

en: There was an error while retrieving documentation for the object you requested: unknown content type %r for url %s
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la récupération de la documentation pour l'objet que vous avez demandé : type de contenu inconnu %r pour l'url %s

en: Package:
fr_FR: Paquet :

en: Write a package name here, e.g. pandas
fr_FR: Écrivez un nom de paquet ici, par exemple pandas

en: Find text
fr_FR: Rechercher

en: Unnamed Cell
fr_FR: Cellule sans nom

en: Outline
fr_FR: Structure

en: Go to cursor position
fr_FR: Aller à la position du curseur

en: Show absolute path
fr_FR: Afficher les chemins complets

en: Show all files
fr_FR: Afficher tous les fichiers

en: Show special comments
fr_FR: Afficher les commentaires spéciaux

en: Group code cells
fr_FR: Cellules de code de groupe

en: Display variables and attributes
fr_FR: Afficher les variables et les attributs

en: Follow cursor position
fr_FR: Suivre la position du curseur

en: Sort files alphabetically
fr_FR: Trier les fichiers par ordre alphabétique

en: Outline Explorer
fr_FR: Explorateur d'organisation du code

en: Explore a file's functions, classes and methods
fr_FR: Explorer les fonctions, classes et méthodes d'un fichier

en: Namespace
fr_FR: Espace de nommage

en: Package
fr_FR: Paquet

en: Class
fr_FR: Classe

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Property
fr_FR: Propriété

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: constructor
fr_FR: constructeur

en: Function
fr_FR: Fonction

en: String
fr_FR: Chaine

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Boolean
fr_FR: Booléen

en: Array
fr_FR: Tableau

en: Key
fr_FR: Clé

en: Enum member
fr_FR: Membre de l’énumération

en: Struct
fr_FR: Structure

en: Event
fr_FR: Événement

en: Operator
fr_FR: Opérateur

en: Type parameter
fr_FR: Paramètre du type

en: Cell
fr_FR: Cellule

en: Block comment
fr_FR: Bloquer les commentaires

en: Plots
fr_FR: Graphes

en: Display, explore and save console generated plots.
fr_FR: Afficher, explorer et enregistrer les graphiques générés par la console.

en: The image is broken, please try to generate it again
fr_FR: L'image est endommagée, veuillez essayer de la générer à nouveau

en: Mute inline plotting
fr_FR: Désactiver l'affichage en ligne

en: Mute inline plotting in the ipython console.
fr_FR: Désactiver l'affichage en ligne des graphes dans la console IPython.

en: Show plot outline
fr_FR: Afficher le contour des graphes

en: Show the plot outline.
fr_FR: Montrer le contour des graphes.

en: Fit plots to window
fr_FR: Ajuster les graphes à la fenêtre

en: Automatically fit plots to Plot pane size.
fr_FR: Ajuster automatiquement les parcelles à la taille de leur volet.

en: Save plot as...
fr_FR: Enregistrer le graphique sous...

en: Save all plots...
fr_FR: Enregistrer tous les graphiques...

en: Copy image
fr_FR: Copier l'image

en: Copy plot to clipboard as image
fr_FR: Copier le graphique dans le presse-papier en tant qu'image

en: Remove plot
fr_FR: Supprimer le graphique

en: Remove all plots
fr_FR: Supprimer tous les graphiques

en: Previous plot
fr_FR: Graphique précédent

en: Next plot
fr_FR: Graphique suivant

en: Invalid directory path
fr_FR: Chemin d'accès de répertoire incorrect

en: Invalid file path
fr_FR: Chemin d'accès de fichier incorrect

en: Select file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: All files (*)
fr_FR: Tous les fichiers (*)

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Font
fr_FR: Police

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: One or more of the settings you changed requires a restart to be applied.<br><br>Do you wish to restart now?
fr_FR: Un ou plusieurs des paramètres que vous avez modifiés nécessitent un redémarrage pour être appliqués.<br><br>Voulez-vous redémarrer maintenant ?

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: This plugin provides access to Spyder preferences page
fr_FR: Ce plugin permet d'accéder à la page des préférences de Spyder

en: Spyder will restart and reset to default settings: <br><br>Do you want to continue?
fr_FR: Spyder va redémarrer et réinitialiser les paramètres par défaut :<br><br>Souhaitez-vous néanmoins continuer ?

en: Reset Spyder to factory defaults
fr_FR: Rétablir les valeurs par défaut

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Profiler plugin results (the output of python's profile/cProfile)
    are stored here:
fr_FR: Les résultats du profileur Python sont stockés ici :

en: Profiler
fr_FR: Profileur

en: Profile your scripts and find bottlenecks.
fr_FR: Profilez vos scripts et trouvez des goulets d'étranglement.

en: Run profiler
fr_FR: Exécuter le profileur

en: Select Python file
fr_FR: Sélectionner un fichier Python

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Show program's output
fr_FR: Afficher la sortie du programme

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: Collapse one level up
fr_FR: Replier l'arbre d'un niveau

en: Expand
fr_FR: Etendre

en: Expand one level down
fr_FR: Déplier l'arbre d'un niveau

en: Save data
fr_FR: Enregistrer les données

en: Save profiling data
fr_FR: Enregistrer les données de profilage

en: Load data
fr_FR: Charger des données

en: Load profiling data for comparison
fr_FR: Charger les données de profilage pour comparaison

en: Clear comparison
fr_FR: Effacer la comparaison

en: Please install
fr_FR: Veuillez installer

en: the Python profiler modules
fr_FR: les profileurs Python

en: Save profiler result
fr_FR: Enregistrer le résultat du profileur

en: Profiler result
fr_FR: Résultats du profileur

en: Select script to compare
fr_FR: Sélectionnez le script à comparer

en: Profiler output
fr_FR: Sortie du profileur

en: Profiling, please wait...
fr_FR: Profilage en cours...

en: Process failed to start
fr_FR: Le processus n'a pas pu démarrer

en: Sorting data, please wait...
fr_FR: Classement des résultats en cours...

en: Function/Module
fr_FR: Fonction/Module

en: Total Time
fr_FR: Durée totale

en: Calls
fr_FR: Appels

en: Local Time
fr_FR: Durée locale

en: File:line
fr_FR: Fichier:ligne

en: Error when trying to load profiler results. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
fr_FR: Erreur lors de la tentative de chargement des résultats du profileur. L'erreur était<br><br><tt>{0}</tt>

en: Function or module name
fr_FR: Nom de la fonction ou du module

en: Time in function (including sub-functions)
fr_FR: Temps écoulé dans la fonction (sous-fonctions comprises)

en: Local time in function (not in sub-functions)
fr_FR: Temps écoulé dans la fonction (hors sous-fonctions)

en: Total number of calls (including recursion)
fr_FR: Nombre total d'appels (récursion comprise)

en: File:line where function is defined
fr_FR: Fichier:ligne de définition de la fonction

en: recursion
fr_FR: récursion

en: Empty project
fr_FR: Projet vide

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Create Spyder projects and manage their files.
fr_FR: Créer des projets Spyder et gérer leurs fichiers.

en: New Project...
fr_FR: Nouveau projet...

en: Open Project...
fr_FR: Ouvrir un projet...

en: Close Project
fr_FR: Fermer le projet

en: Delete Project
fr_FR: Supprimer le projet

en: Maximum number of recent projects...
fr_FR: Nombre maximum de fichiers récents...

en: Recent Projects
fr_FR: Projets récents

en: <b>{}</b> is not a registered Spyder project type!
fr_FR: <b>{}</b> n'est pas un type de projet Spyder enregistré !

en: Open project
fr_FR: Ouvrir le projet

en: <b>%s</b> is not a Spyder project!
fr_FR: <b>%s</b> n'est pas un projet Spyder !

en: Do you really want to delete <b>{filename}</b>?<br><br><b>Note:</b> This action will only delete the project. Its files are going to be preserved on disk.
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment supprimer le projet <b>{filename}</b> ?<br><br><b>Note :</b> Cette action ne supprimera que le projet. Les fichiers seront conservés sur le disque.

en: <b>Unable to delete <i>{varpath}</i></b><br><br>The error message was:<br>{error}
fr_FR: <b>Impossible de supprimer <i>{varpath</i></b><br><br>Message d'erreur :<br>{error}

en: Maximum number of recent projects
fr_FR: Nombre maximum de fichiers récents

en: <b>{}</b> is no longer a valid Spyder project! Since it is the current active project, it will be closed automatically.
fr_FR: <b>{}</b> n'est plus un projet Spyder valide ! Comme il s'agit du projet en cours, il va être automatiquement fermé.

en: File system changes for this project can't be tracked because it contains too many files. To fix this you need to increase the inotify limit in your system, with the following command:<br><br><code>sudo sysctl -n -w fs.inotify.max_user_watches=524288</code><br><br>For a permanent solution you need to add to<code>/etc/sysctl.conf</code>the following line:<br><br><code>fs.inotify.max_user_watches=524288</code><br><br>After doing that, you need to close and start Spyder again so those changes can take effect.
fr_FR: Les modifications du système de fichiers pour ce projet ne peuvent pas être suivies car il contient trop de fichiers. Pour résoudre ce problème, vous devez augmenter la limite inotify dans votre système à l'aide de la commande suivante: <br> <br> <code> sudo sysctl -n -w fs.inotify.max_user_watches = 524288 </ code> <br> <br > Pour une solution permanente, vous devez ajouter à <code> /etc/sysctl.conf </ code> la ligne suivante: <br> <br> <code> fs.inotify.max_user_watches = 524288 </ code> <br> <br> Après cela, vous devez fermer et redémarrer Spyder pour que les modifications prennent effet.

en: Select a new or existing directory to create a new Spyder project in it. To learn more about projects, take a look at our <a href="{0}">documentation</a>.
fr_FR: Sélectionnez un nouveau répertoire ou un répertoire existant pour créer un nouveau projet Spyder. Pour en savoir plus sur les projets, consultez notre <a href="{0}">documentation</a>.

en: New directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire

en: Existing directory
fr_FR: Répertoire existant

en: Project name
fr_FR: Nom du projet

en: Location
fr_FR: Répertoire

en: Project type
fr_FR: Type de projet

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create new project
fr_FR: Créer un nouveau projet

en: This directory already exists!
fr_FR: Ce répertoire existe déjà !

en: This directory is already a Spyder project!
fr_FR: Ce répertoire est déjà un projet Spyder !

en: Project explorer
fr_FR: Explorateur de projets

en: File <b>%s</b> already exists.<br>Do you want to overwrite it?
fr_FR: Le fichier <b>%s</b> existe déjà.<br>Souhaitez-vous le remplacer ?

en: Folder <b>%s</b> already exists.
fr_FR: Le dossier <b>%s</b> existe déjà.

en: copy
fr_FR: copier

en: move
fr_FR: déplacer

en: Settings
fr_FR: Options

en: Save file before analyzing it
fr_FR: Enregistrer le fichier avant de l'analyser

en: The following option will be applied at next startup.
fr_FR: L'option suivante ne sera appliquée qu'au prochain démarrage.

en: History:
fr_FR: Historique :

en:  results
fr_FR:  résultats

en: Results are stored here:
fr_FR: Les résultats sont stockés ici :

en: Refactor
fr_FR: Factorisation

en: Results for
fr_FR: Résultats pour

en: Code Analysis
fr_FR: Analyse de code

en: History...
fr_FR: Historique...

en: Set history maximum entries
fr_FR: Modifier le nombre d'entrées maximum de l'historique

en: Run code analysis
fr_FR: Démarrer l'analyse statique de code

en: Complete output
fr_FR: Sortie complète

en: Maximum entries
fr_FR: Nombre maximum d'entrées

en: Source code has not been rated yet.
fr_FR: Le code source n'a pas encore été analysé.

en: Analysis did not succeed (see output for more details).
fr_FR: L'analyse n'a pas réussi (voir la sortie pour plus de détails).

en: Global evaluation:
fr_FR: Évaluation globale :

en: previous run:
fr_FR: analyse précédente :

en: Code analysis output
fr_FR: Sortie de l'analyse de code

en: Run Code Analysis.
fr_FR: Exécuter Analyse de Code.

en: PYTHONPATH manager
fr_FR: Gestionnaire de PYTHONPATH

en: Manager of additional locations to search for Python modules.
fr_FR: Gestionnaire d'emplacements supplémentaires où rechercher des modules Python.

en: The paths listed below will be passed to IPython consoles and the Python language server as additional locations to search for Python modules.
fr_FR: Les chemins listés ci-dessous seront passés aux consoles IPython et au serveur de langage Python en tant qu'emplacements supplémentaires où rechercher des modules Python.

en: Move path to the top
fr_FR: Déplacer le chemin en haut

en: Move path up
fr_FR: Remonter le chemin

en: Move path down
fr_FR: Déplacer le chemin vers le bas

en: Move path to the bottom
fr_FR: Déplacer le chemin en bas

en: Add path
fr_FR: Ajouter un chemin

en: Remove path
fr_FR: Supprimer

en: Export to PYTHONPATH environment variable
fr_FR: Exporter vers une variable d'environnement PYTHONPATH

en: Project path
fr_FR: Chemin du projet

en: User paths
fr_FR: Chemins utilisateur

en: System PYTHONPATH
fr_FR: PYTHONPATH du système

en: Export
fr_FR: Exporter

en: This will export Spyder's path list to the <b>PYTHONPATH</b> environment variable for the current user, allowing you to run your Python modules outside Spyder without having to configure sys.path. <br><br>Do you want to clear the contents of PYTHONPATH before adding Spyder's path list?
fr_FR: Ceci exportera la liste des chemins de Spyder vers la variable d'environnement <b>PYTHONPATH</b> pour l'utilisateur actuel, vous permettant d'exécuter vos modules Python en dehors de Spyder sans avoir à configurer sys.path. <br><br>Voulez-vous effacer le contenu de PYTHONPATH avant d'ajouter la liste des chemins de Spyder ?

en: This directory is already included in the list.<br> Do you want to move it to the top of it?
fr_FR: Ce répertoire est déjà inclus dans la liste des chemins d'accès de Spyder.<br>Souhaitez-vous le placer au début de liste ?

en: This directory cannot be added to the path!<br><br>If you want to set a different Python interpreter, please go to <tt>Preferences > Main interpreter</tt>.
fr_FR: Ce répertoire ne peut pas être ajouté à la la liste des chemins d'accès de Spyder !<br><br>Si vous souhaitez définir un interpréteur Python différent, veuillez vous rendre à<tt>Préférences > Interpréteur Python</tt>.

en: Do you really want to remove the selected path?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment supprimer le chemin sélectionné ?

en: The following are the default options for running files.These options may be overriden using the <b>Configuration per file</b> entry of the <b>Run</b> menu.
fr_FR: Voici les options par défaut pour l’exécution des fichiers. Ces options peuvent être remplacées en utilisant l’entrée <b> Configuration par fichier </b> du menu <b> Exécuter </b>.

en: General settings
fr_FR: Options générales

en: Working directory settings
fr_FR: Paramètres du répertoire de travail

en: Default working directory is:
fr_FR: Le répertoire de travail par défaut est :

en: External system terminal
fr_FR: Terminal système externe

en: Run Settings dialog
fr_FR: Ouvre la fenêtre d'options

en: Manage run configuration.
fr_FR: Gérer la configuration d'exécution.

en: Run file with default configuration
fr_FR: Exécuter le script avec la configuration par défaut

en: Run file with custom configuration
fr_FR: Exécuter un fichier avec une configuration personnalisée

en: Execute in current console
fr_FR: Exécuter dans la console actuelle

en: Execute in a dedicated console
fr_FR: Exécuter dans une nouvelle console dédiée

en: Execute in an external system terminal
fr_FR: Exécuter dans un terminal système externe

en: Always show %s on a first file run
fr_FR: Toujours afficher %s lors de la première exécution d'un script

en: Remove all variables before execution
fr_FR: Supprimer toutes les variables avant l'exécution

en: Run in console's namespace instead of an empty one
fr_FR: Exécuter dans l'espace de noms de la console au lieu d'un vide

en: Directly enter debugging when errors appear
fr_FR: Lancer le débogage automatiquement en cas d'erreurs

en: Interact with the Python console after execution
fr_FR: Interagir avec la console Python après l'exécution

en: The directory of the file being executed
fr_FR: Le répertoire du fichier en cours d’exécution

en: The current working directory
fr_FR: Le répertoire de travail actuel

en: The following directory:
fr_FR: Le répertoire suivant :

en: Command line options:
fr_FR: Options en ligne de commande :

en: <b>-u</b> is added to the other options you set here
fr_FR: L'option <b>-u</b> est ajoutée aux autres options spécifiées ici

en: this dialog
fr_FR: cette fenêtre

en: Run configuration
fr_FR: Configuration d'exécution

en: The following working directory is not valid:<br><b>%s</b>
fr_FR: Le répertoire de travail suivant n'est pas valide :<br><b>%s</b>

en: Run settings for %s
fr_FR: Options d'exécution pour %s

en: Select a run configuration:
fr_FR: Sélectionner une configuration d'exécution :

en: Run configuration per file
fr_FR: Exécuter la configuration par fichier

en: Search:
fr_FR: Rechercher :

en: Here you can browse the list of all available shortcuts in Spyder. You can also customize them by double-clicking on any entry in this table.
fr_FR: Ici, vous pouvez parcourir la liste de tous les raccourcis disponibles dans Spyder. Vous pouvez également les personnaliser en double-cliquant sur une entrée de ce tableau.

en: Search for a shortcut in the table above
fr_FR: Rechercher un raccourci dans le tableau ci-dessus

en: Shortcuts reset
fr_FR: Réinitialisation des raccourcis

en: Do you want to reset to default values?
fr_FR: Souhaitez-vous rétablir les valeurs par défaut ?

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Manage application, widget and actions shortcuts.
fr_FR: Gérer les raccourcis de l'application, des widgets et des actions.

en: Shortcuts Summary
fr_FR: Sommaire des raccourcis

en: Spyder Keyboard ShortCuts
fr_FR: Raccourcis clavier Spyder

en: Press the new shortcut and select 'Ok' to confirm, click 'Cancel' to revert to the previous state, or use 'Clear' to unbind the command from a shortcut.
fr_FR: Appuyez sur le nouveau raccourci et sélectionnez "OK" pour confirmer, cliquez sur "Annuler" pour revenir à l'état précédent ou utilisez "Effacer" pour dissocier la commande à partir d'un raccourci.

en: Current shortcut:
fr_FR: Touches actuelles :

en: New shortcut:
fr_FR: Nouvelles touches :

en: Press shortcut.
fr_FR: Saisir la combinaison de touches.

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear all entered key sequences
fr_FR: Effacer toutes les combinaisons de touches entrée

en: Remove last key sequence entered
fr_FR: Supprimer la dernière combinaison de touches entrée

en: Shortcut: {0}
fr_FR: Raccourci clavier : {0}

en: This key sequence conflicts with:
fr_FR: Cette combinaison de touches est en conflit avec :

en: Press 'Ok' to unbind it and assign it to
fr_FR: Appuyez sur 'Ok' pour le dissocier et l'assigner à

en: Press 'Ok' to unbind them and assign it to
fr_FR: Appuyez sur 'Ok' pour les dissocier et l'assigner à

en: This key sequence is forbidden.
fr_FR: Cette combinaison de touches n'est pas supportée.

en: This key sequence is invalid.
fr_FR: Cette combinaison de touches est invalide.

en: This key sequence is valid.
fr_FR: Cette combinaison de touches est valide.

en: Context
fr_FR: Contexte

en: Name
fr_FR: Nom

en: Shortcut
fr_FR: Raccourci clavier

en: Score
fr_FR: Fuzzy points

en: Conflicts
fr_FR: Conflits

en: The following conflicts have been detected:
fr_FR: Les conflits suivants ont été détectés :

en: Show memory usage every
fr_FR: Afficher l'occupation mémoire toutes les

en: Show CPU usage every
fr_FR: Afficher la charge du CPU toutes les

en: Show clock
fr_FR: Afficher l'horloge

en: Status bar
fr_FR: Barre d'état

en: Provide Core user interface management
fr_FR: Fournir la gestion de l'interface utilisateur principale

en: Global memory usage
fr_FR: Utilisation de la mémoire globale

en: CPU usage
fr_FR: Utilisation du processeur

en: Clock
fr_FR: Horloge

en: Show toolbars
fr_FR: Afficher les barres d'outils

en: Toolbars
fr_FR: Barres d'outils

en: Hide toolbars
fr_FR: Masquer les barres d'outils

en: Toolbar
fr_FR: Barre d’outils

en: Application toolbars management.
fr_FR: Gestion des barres d'outils de l'application.

en: Main toolbar
fr_FR: Barre d'outils principale

en: Show tour
fr_FR: Afficher la visite

en: Interactive tours
fr_FR: Visite interactive

en: Provide interactive tours.
fr_FR: Fournir des visites interactives.

en: Introduction to Spyder
fr_FR: Introduction à Spyder

en: Welcome to the introduction tour!
fr_FR: Bienvenue à la visite interactive de Spyder!

en: <b>Spyder</b> is a powerful Interactive Development Environment (or IDE) for the Python programming language.<br><br>Here, we are going to guide you through its most important features.<br><br>Please use the arrow keys or click on the buttons below to move along the tour.
fr_FR: <b>Spyder</b> est un environnement de développement interactif (ou IDE) pour le langage de programmation Python.<br><br>Ici, nous allons vous guider à travers ses fonctionnalités les plus importantes.<br><br>Veuillez utiliser les flèches ou cliquer sur les boutons ci-dessous pour vous déplacer le long de la visite.

en: This is where you write Python code before evaluating it. You can get automatic completions while typing, along with calltips when calling a function and help when hovering over an object.<br><br>The Editor comes with a line number area (highlighted here in red) where Spyder shows warnings and syntax errors. They can help you to detect potential problems before running your code.<br><br>You can also set debug breakpoints in the line number area by clicking next to any non-empty line.
fr_FR: C'est ici que vous écrivez du code Python avant de l'évaluer. Vous pouvez obtenir des complétions automatiques, ainsi que de l'aide contextuelle lorsque vous appelez une fonction ou survolez un objet.<br><br>L'éditeur est livré avec une zone de numéros de ligne (surlignée ici en rouge) où Spyder affiche des avertissements et des erreurs de syntaxe. Ils peuvent vous aider à détecter des problèmes potentiels avant d'exécuter votre code.<br><br>Vous pouvez également définir des points d'arrêt de débogage dans la zone de numéro de ligne en cliquant à côté d'une ligne non vide.

en: This is where you can run Python code, either from the Editor or interactively. To run the current file, press <b>F5</b> by default, or press <b>F9</b> to execute the current line or selection.<br><br>The IPython Console comes with many useful features that greatly improve your programming workflow, like syntax highlighting, autocompletion, plotting and 'magic' commands. To learn more, check out the <a href="{0}">documentation</a>.<br><br>{1}
fr_FR: C'est ici que vous pouvez exécuter du code Python, soit à partir de l'éditeur ou de manière interactive. Pour exécuter le fichier courant, appuyez sur <b>F5</b> par défaut, ou appuyez sur <b>F9</b> pour exécuter la ligne ou la sélection courante.<br><br>La console IPython est fournie avec de nombreuses fonctionnalités utiles qui améliorent grandement votre flux de travail de programmation, telles que la coloration syntaxique, l'autocomplétion, le tracé de graphes et les commandes "magiques". Pour en savoir plus, consultez la <a href="{0}">documentation</a>.<br><br>{1}

en: Variable Explorer
fr_FR: Explorateur de variables

en: In this pane you can view and edit the variables generated during the execution of a program, or those entered directly in the IPython Console.<br><br>If you ran the code in the previous step, the Variable Explorer will show the list and dictionary objects it generated. By double-clicking any variable, a new window will be opened where you can inspect and modify their contents.
fr_FR: Dans ce volet, vous pouvez voir et éditer les variables générées lors de l'exécution d'un programme, ou celles entrées directement dans la console IPython.<br><br>Si vous avez exécuté du code à l'étape précédente, l'explorateur de variables affichera la liste et les objets dictionnaire qu'il a générés. En double-cliquant sur une variable, une nouvelle fenêtre s'ouvrira où vous pourrez inspecter et modifier son contenu.

en: This pane displays documentation of the functions, classes, methods or modules you are currently using in the Editor or the IPython Console.<br><br>To use it, press <b>Ctrl+I</b> (<b>Cmd-I</b> on macOS) with the text cursor in or next to the object you want help on.
fr_FR: Ce volet affiche la documentation des fonctions, des classes, des méthodes ou des modules que vous utilisez actuellement dans l'éditeur ou la console IPython.<br><br>Pour l'utiliser, appuyez sur <b>Ctrl+I</b> (<b>Cmd-I</b> sur macOS) avec le curseur de texte dans ou à côté de l'objet sur lequel vous voulez obtenir de l'aide.

en: This pane shows the figures and images created during your code execution. It allows you to browse, zoom, copy, and save the generated plots.
fr_FR: Ce volet montre les figures et les images créées lors de l'exécution de votre code. Il vous permet de naviguer, de zoomer, de copier et d'enregistrer les plots générés.

en: This pane lets you browse the files and directories on your computer.<br><br>You can open any file in its corresponding application by double-clicking it, and supported file types will be opened right inside of Spyder.<br><br>The Files pane also allows you to copy one or many absolute or relative paths, automatically formatted as Python strings or lists, and perform a variety of other file operations.
fr_FR: Ce volet vous permet de parcourir les fichiers et répertoires de votre ordinateur.<br><br>Vous pouvez ouvrir n'importe quel fichier dans l'application correspondante en double-cliquant dessus, et les types de fichiers pris en charge seront ouverts directement à l'intérieur de Spyder.<br><br>Le volet Fichiers vous permet également de copier un ou plusieurs chemins absolus ou relatifs, automatiquement formaté en tant que chaînes de caractères Python ou listes, et effectuer une variété d'autres opérations sur les fichiers.

en: History Log
fr_FR: Journal d'historique

en: This pane records all the commands and code run in any IPython console, allowing you to easily retrace your steps for reproducible research.
fr_FR: Ce volet enregistre toutes les commandes et le code exécutés dans n'importe quelle console IPython, ce qui vous permet de retracer facilement vos étapes pour reproduire vos résultats.

en: The Find pane allows you to search for text in a given directory and navigate through all the found occurrences.
fr_FR: Le volet de recherche vous permet de rechercher du texte dans un répertoire donné et de naviguer à travers toutes les occurrences trouvées.

en: The Profiler helps you optimize your code by determining the run time and number of calls for every function and method used in a file. It also allows you to save and compare your results between runs.
fr_FR: Le Profiler vous aide à optimiser votre code en déterminant le temps d'exécution et le nombre d'appels pour chaque fonction et méthode utilisée dans un fichier. Il vous permet également d'enregistrer et de comparer vos résultats entre les exécutions.

en: The Code Analysis helps you improve the quality of your programs by detecting style issues, bad practices and potential bugs.
fr_FR: L'Analyse de Code vous aide à améliorer la qualité de vos programmes en détectant les problèmes de style, les mauvaises pratiques et les bogues potentiels.

en: The end
fr_FR: Fin

en: You have reached the end of our tour and are ready to start using Spyder! For more information, check out our <a href="{}">documentation</a>.<br><br>
fr_FR: Vous avez atteint la fin de notre visite et êtes prêt à utiliser Spyder ! Pour plus d'informations, consultez notre <a href="{}">documentation</a>.<br><br>

en: New features in Spyder 3.0
fr_FR: Nouvelles fonctionnalités de Spyder 3.0

en: <b>Spyder</b> is an interactive development environment based on bla
fr_FR: <b>Spyder</b> est un environnement de développement interactif basé sur

en: Welcome to Spyder introduction tour
fr_FR: Bienvenue à la visite interactive de Spyder

en: Spyder is an interactive development environment based on bla
fr_FR: Spyder est un environnement de développement interactif basé sur

en: Go to step:
fr_FR: Allez à l'étape :

en: Request
fr_FR: Requête

en: To run the tour, please press the green button on the left of the Spyder window's title bar to take it out of fullscreen mode.
fr_FR: Pour lancer la visite, appuyez sur le bouton vert à gauche de la barre de titre de la fenêtre Spyder pour la retirer du mode plein écran.

en: Check out our interactive tour to explore some of Spyder's panes and features.
fr_FR: Consultez notre visite interactive pour découvrir les fonctionnalités et les panneaux de Spyder.

en: Start tour
fr_FR: Commencer la visite

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Exclude private references
fr_FR: Exclure les références privées

en: Exclude capitalized references
fr_FR: Exclure les références commençant par une majuscule

en: Exclude all-uppercase references
fr_FR: Exclure les références en lettres capitales

en: Exclude unsupported data types
fr_FR: Exclure les types non supportés

en: Exclude callables and modules
fr_FR: Exclure les appelables et les modules

en: Show arrays min/max
fr_FR: Afficher les min/max des tableaux

en: Variable explorer
fr_FR: Explorateur de variables

en: Display, explore load and save variables in the current namespace.
fr_FR: Afficher, explorer et enregistrer les variables dans l'espace de noms courant.

en: It was not possible to copy values for this array
fr_FR: Impossible de copier les valeurs de ce tableau

en: Format
fr_FR: Formater

en: Float formatting
fr_FR: Format de flottant

en: Format (%s) is incorrect
fr_FR: Le format (%s) n'est pas valide

en: Arrays with more than 3 dimensions are not supported
fr_FR: Les tableaux de plus de trois dimensions ne sont pas pris en charge

en: The 'xlabels' argument length do no match array column number
fr_FR: La taille de 'xlabels' ne correspond pas au nombre de colonnes du tableau

en: The 'ylabels' argument length do no match array row number
fr_FR: La taille de 'ylabels' ne correspond pas au nombre de lignes du tableau

en: Object arrays without shape are not supported
fr_FR: Les objets tableaux sans forme ne sont pas pris en charge

en: %s arrays
fr_FR: Les tableaux %s

en: %s are currently not supported
fr_FR: %s ne sont actuellement pas pris en charge

en: NumPy object array
fr_FR: Tableau d'objets NumPy

en: Array editor
fr_FR: Éditeur de tableaux

en: read only
fr_FR: lecture seule

en: Record array fields:
fr_FR: Champs du tableau :

en: Data
fr_FR: Données

en: Mask
fr_FR: Masque

en: Masked data
fr_FR: Données masquées

en: Axis:
fr_FR: Axe :

en: Index:
fr_FR: Indice :

en: <u>Warning</u>: Changes are applied separately
fr_FR: <u>Avertissement</u>: Les modifications sont appliquées séparément

en: For performance reasons, changes applied to masked arrays won't be reflected in array's data (and vice-versa).
fr_FR: Pour des questions de performance, les changements effectués sur les données masquées ne seront pas reflétées sur les données du tableau (et réciproquement).

en: Resize
fr_FR: Ajuster

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Save and Close
fr_FR: Enregistrer et fermer

en: Opening this variable can be slow
    
    Do you want to continue anyway?
fr_FR: Afficher cette variable peut prendre du temps.
    
    Souhaitez-vous néanmoins continuer ?

en: Spyder is unable to show the {val_type} or object you're trying to view because <tt>{module}</tt> is not installed.
fr_FR: Spyder est incapable d'afficher {val_type} ou l'objet que vous essayez de voir car <tt>{module}</tt> n'est pas installé.

en: Please consider using the full version of the Spyder MacOS application.<br>
fr_FR: Veuillez envisager d'utiliser la version complète de l'application Spyder MacOS.<br>

en: Please install this package in your Spyder environment.<br>
fr_FR: Veuillez installer ce paquet dans votre environnement Spyder.<br>

en: Spyder is unable to show the variable you're trying to view because the module <tt>{module}</tt> is not supported in the Spyder Lite application.<br>
fr_FR: Spyder est incapable d'afficher la variable que vous essayez d'afficher car le module <tt>{module}</tt> n'est pas pris en charge dans l'application Spyder Lite.<br>

en: Spyder is unable to show the variable you're trying to view because the module <tt>{module}</tt> is not found in your Spyder environment. Please install this package in this environment.<br>
fr_FR: Spyder est incapable d'afficher la variable que vous essayez de voir car le module <tt>{module}</tt> n'a pas été trouvé dans votre environnement Spyder. Veuillez installer ce paquet dans votre environnement Spyder.<br>

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br>%s
fr_FR: Spyder n'a pas pu récupérer la valeur de cette variable de la console.<br><br>Le message d'erreur était :<br>%s

en: Edit item
fr_FR: Modifier l'objet

en: <b>Unable to assign data to item.</b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible d'assigner la valeur de l'objet.</b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br><i>%s</i>
fr_FR: Spyder n'a pas pu récupérer la valeur de cette variable de la console.<br><br>Le message d'erreur était :<br><i>%s</i>

en: It is not possible to display this value because
    an error ocurred while trying to do it
fr_FR: Il n'est pas possible d'afficher cette valeur car
    une erreur est survenue en essayant de le faire

en: To bool
fr_FR: Booléen

en: To complex
fr_FR: Complexe

en: To float
fr_FR: Flottant

en: To int
fr_FR: Entier

en: To str
fr_FR: Caractères

en: Text can't be copied.
fr_FR: Le texte ne peut être copié.

en: Index
fr_FR: Indice

en: %s editor
fr_FR: Éditeur de %s

en: Column min/max
fr_FR: Colonne min/max

en: Format ({}) is incorrect
fr_FR: Le format (%s) n'est pas valide

en: Format ({}) should start with '%'
fr_FR: Le format ({}) devrait commencer par ‘%’

en: Import as
fr_FR: Importer en tant que

en: data
fr_FR: données

en: text
fr_FR: texte

en: Column separator:
fr_FR: Séparateur de colonne :

en: Tab
fr_FR: Tabulation

en: Whitespace
fr_FR: Espace

en: other
fr_FR: autre

en: Row separator:
fr_FR: Séparateur de ligne :

en: EOL
fr_FR: Fin de ligne

en: Additional options
fr_FR: Options supplémentaires

en: Skip rows:
fr_FR: Sauter des lignes :

en: Comments:
fr_FR: Commentaires :

en: Transpose
fr_FR: Transposer

en: array
fr_FR: tableau

en: list
fr_FR: liste

en: Import wizard
fr_FR: Assistant d'importation

en: Raw text
fr_FR: Text brut

en: variable_name
fr_FR: nom_de_variable

en: table
fr_FR: tableau

en: Variable Name
fr_FR: Nom de variable

en: Done
fr_FR: Terminer

en: <b>Unable to proceed to next step</b><br><br>Please check your entries.<br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de passer à l'étape suivante</b><br><br>Merci de vérifier votre saisie.<br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: Exclude private variables
fr_FR: Exclure les variables privées

en: Exclude variables that start with an underscore
fr_FR: Exclure les variables qui commencent par un trait de soulignement

en: Exclude all-uppercase variables
fr_FR: Exclure les variables en majuscule

en: Exclude variables whose name is uppercase
fr_FR: Exclure les variables dont le nom est en majuscule

en: Exclude capitalized variables
fr_FR: Exclure les variables en majuscule

en: Exclude variables whose name starts with a capital letter
fr_FR: Exclure les variables dont le nom commence par une lettre majuscule

en: Exclude references to data types that don't have an specialized viewer or can't be edited.
fr_FR: Exclure les références aux types de données qui n'ont pas de visionneur spécialisé ou qui ne peuvent être éditées.

en: Exclude references to functions, modules and any other callable.
fr_FR: Exclure les références aux fonctions, modules et autres appelables.

en: Show minimum and maximum of arrays
fr_FR: Afficher le minimum et le maximum de tableaux

en: Import data
fr_FR: Importer des données

en: Save data as...
fr_FR: Enregistrer les données sous...

en: Search variable names and types
fr_FR: Rechercher les noms et types de variables

en: Refresh variables
fr_FR: Actualiser les variables

en: Resize rows to contents
fr_FR: Ajuster la hauteur des lignes

en: Resize columns to contents
fr_FR: Ajuster les colonnes au contenu

en: Plot
fr_FR: Tracer

en: Histogram
fr_FR: Histogramme

en: Show image
fr_FR: Afficher l'image

en: Save array
fr_FR: Enregistrer le tableau

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: View with the Object Explorer
fr_FR: Voir avec l'explorateur d'objets

en: <b>Warning: %s files can contain malicious code!</b><br><br>Do not continue unless this file is from a trusted source. Would you like to import it anyway?
fr_FR: <b>Attention : les fichiers %s peuvent contenir du code malveillant !</b><br><br>Ne continuez pas sauf si ce fichier provient d'une source de confiance. Voulez-vous quand même l'importer?

en: <b>Unsupported file extension '%s'</b><br><br>Would you like to import it anyway by selecting a known file format?
fr_FR: <b>Extension de fichier non prise en charge '%s'</b><br><br>Voulez-vous quand même l'importer en sélectionnant un format de fichier connu ?

en: Open file as:
fr_FR: Ouvrir le fichier en tant que :

en: <b>Unable to load '%s'</b><br><br>The error message was:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible de charger '%s'</b><br><br>Le message d'erreur était :<br>%s

en: <b>Some objects could not be saved:</b>
fr_FR: <b> Certains objets n'ont pas pu être enregistrés : </ b>

en: <b>Unable to save current workspace</b><br><br>The error message was:<br>
fr_FR: <b>Impossible d'enregistrer l'espace de travail actuel</b><br><br>Le message d'erreur était :<br>

en: empty {}
fr_FR: vide {}

en: {} of {} item
fr_FR: {} de {} item

en: {} of {} items
fr_FR: {} de {} items

en: array of {}, shape: {}
fr_FR: tableau de {}, forme : {}

en: <no doc string found>
fr_FR: <aucun docstring trouvé>

en: <no help available>
fr_FR: <aucune aide disponible>

en: <AttributeModel for {!r}>
fr_FR: <AttributeModel for {! R}>

en: The value of the object.
fr_FR: La valeur de l'objet.

en: The name of the object.
fr_FR: Le nom de l'objet.

en: A path to the data: e.g. var[1]['a'].item
fr_FR: Un chemin d'accès aux données: par exemple var [1] ['a']. item

en: A summary of the object for regular objects (is empty for non-regular objectssuch as callables or modules).
fr_FR: Un résumé de l'objet pour les objets réguliers (est vide pour les objets non réguliers tels que les callables ou les modules).

en: The unicode representation of the object. In Python 2 it uses unicode()In Python 3 the str() function is used.
fr_FR: La représentation unicode de l'objet. En Python 2, il utilise unicode (). En Python 3, la fonction str () est utilisée.

en: The string representation of the object using the str() function.In Python 3 there is no difference with the 'unicode' column.
fr_FR: La représentation sous forme de chaîne de l'objet à l'aide de la fonction str (). En Python 3, il n'y a aucune différence avec la colonne 'unicode'.

en: The string representation of the object using the repr() function.
fr_FR: La représentation sous forme de chaîne de l'objet à l'aide de la fonction repr ().

en: Type of the object determined using the builtin type() function
fr_FR: Type de l'objet déterminé à l'aide de la fonction native type()

en: The length or shape of the object
fr_FR: La longueur ou la forme de l'objet

en: The identifier of the object with calculated using the id() function
fr_FR: L'identifiant de l'objet avec calculé à l'aide de la fonction id ()

en: The object is an attribute of the parent (opposed to e.g. a list element).Attributes are displayed in italics in the table.
fr_FR: L'objet est un attribut du parent (contrairement à un élément de liste, par exemple). Les attributs sont affichés en italique dans le tableau.

en: True if the object is callable.Determined with the `callable` built-in function.Callable objects are displayed in blue in the table.
fr_FR: Vrai si l'objet est appelable. Determiné avec la fonction native `callable`. Les objets appelables sont affichés en bleu dans le tableau.

en: True if the object is a user-defined or built-in function or method.Determined with the inspect.isroutine() method.
fr_FR: Vrai si l'objet est une fonction ou une méthode native ou définie par l'utilisateur. Déterminé avec la méthode inspect.isroutine().

en: Predicates from the inspect module
fr_FR: Prédicats du module inspecter

en: Pretty printed representation of the object using the pprint module.
fr_FR: Jolie représentation imprimée de l'objet à l'aide du module pprint.

en: The object's doc string
fr_FR: Le docstring de l'objet

en: The object's doc string, leaned up by inspect.getdoc()
fr_FR: Le docstring de l'objet, récupéré par inspect.getdoc ()

en: Comments above the object's definition. Retrieved using inspect.getcomments()
fr_FR: Commentaires au-dessus de la définition de l'objet. Récupéré à l'aide de inspect.getcomments ()

en: The object's module. Retrieved using inspect.module
fr_FR: Le module de l'objet. Récupéré à l'aide de inspect.module

en: The object's file. Retrieved using inspect.getfile
fr_FR: Le fichier de l'objet. Récupéré à l'aide de inspect.getfile

en: The object's file. Retrieved using inspect.getsourcefile
fr_FR: Le fichier de l'objet. Récupéré à l'aide de inspect.getsourcefile

en: Uses inspect.getsourcelines() to get a list of source lines for the object
fr_FR: Utilise inspect.getsourcelines () pour obtenir une liste des lignes source de l'objet

en: The source code of an object retrieved using inspect.getsource
fr_FR: Le code source d'un objet extrait à l'aide de inspect.getsource

en: Show callable attributes
fr_FR: Afficher les attributs appelables

en: Shows/hides attributes that are callable (functions, methods, etc)
fr_FR: Affiche / masque les attributs appelables (fonctions, méthodes, etc.)

en: Show __special__ attributes
fr_FR: Afficher les attributs __special__

en: Shows or hides __special__ attributes
fr_FR: Affiche ou masque les attributs __special__

en: Details
fr_FR: Détails

en: Shows or hides the {} column
fr_FR: Affiche ou masque la colonne {}

en: <TreeItem(0x{:x}): {} = {}>
fr_FR: <TreeItem (0x {: x}): {} = {}>

en: <TreeItem(0x{:x}): {} ({:d} children)>
fr_FR: <TreeItem (0x {: x}): {} ({: d} enfants)>

en: <invisible_root>
fr_FR: <racine_invisible>

en: Text editor
fr_FR: Éditeur de texte

en: This is the directory that will be set as the default for the IPython console and Files panes.
fr_FR: C'est le répertoire qui sera défini par défaut pour la console IPython et les panneaux Fichiers.

en: At startup, the working directory is:
fr_FR: Au démarrage, le répertoire de travail est:

en: The project (if open) or user home directory
fr_FR: Le projet (si ouvert) ou le répertoire personnel de l'utilisateur

en: The startup working dir will be root of the current project if one is open, otherwise the user home directory
fr_FR: Le répertoire de démarrage sera à la racine du projet courant si l'un est ouvert, sinon le répertoire personnel de l'utilisateur

en: At startup, the current working directory will be the specified path
fr_FR: Au démarrage, le répertoire de travail actuel sera le chemin spécifié

en: New consoles
fr_FR: Nouvelles Consoles

en: The working directory for new IPython consoles is:
fr_FR: Le répertoire de travail des nouvelles consoles IPython est :

en: The working dir for new consoles will be root of the project if one is open, otherwise the user home directory
fr_FR: Le répertoire de travail des nouvelles consoles sera la racine du projet si on est ouvert, sinon le répertoire personnel de l'utilisateur

en: The working directory of the current console
fr_FR: Le répertoire de travail de la console actuelle

en: The directory when a new console is open will be the specified path
fr_FR: Le répertoire quand une nouvelle console est ouverte sera le chemin spécifié

en: Back
fr_FR: Retour

en: Browse a working directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire de travail

en: Change to parent directory
fr_FR: Aller au répertoire parent

en: Working directory
fr_FR: Répertoire de travail

en: Set the current working directory for various plugins.
fr_FR: Définit le répertoire de travail courant pour divers plugins.

en: Module <b>pywin32 was not found</b>.<br>Please restart this Windows <i>session</i> (not the computer) for changes to take effect.
fr_FR: Le module <b>pywin32 n'est pas installé</b>.<br>Merci de redémarrer la <i>session</i> en cours (et non l'ordinateur) pour que les changements effectués prennent effet.

en: Environment variables
fr_FR: Variables d'environnement

en: An error occurred while trying to show your environment variables. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'affichage des variables d'environnement. L'erreur est la suivante : <br><br><tt>{0}</tt>

en: User environment variables
fr_FR: Variables d'environnement utilisateur

en: User environment variables in Windows registry
fr_FR: Variables d'environnement utilisateur dans le registre de Windows

en: If you accept changes, this will modify the current user environment variables directly <b>in Windows registry</b>. Use it with precautions, at your own risks.<br><br>Note that for changes to take effect, you will need to restart the parent process of this application (simply restart Spyder if you have executed it from a Windows shortcut, otherwise restart any application from which you may have executed it, like <i>Python(x,y) Home</i> for example)
fr_FR: Si vous acceptez les changements effectués, cela modifiera les variables d'environnement de l'utilisateur courant directement <b>dans la base de registre Windows</b>. Utilisez cette fonctionnalité avec précautions et à vos risques et périls.<br><br>Notez que pour que les changements effectués prennent effet, il sera nécessaire de redémarrer le processus parent de cette application (redémarrez simplement Spyder si vous l'avez exécuté à partir d'un raccourci Windows, sinon redémarrez toute application ayant servie à exécuter Spyder : <i>Python(x,y) Home</i> ou un invite de commandes par exemple)

en: External terminals does not support a UNC file path as the working directory.
fr_FR: Les terminaux externes ne supportent pas les chemins de fichier UNC comme répertoire de travail.

en: It was not possible to run this file in an external terminal
fr_FR: Impossible d'exécuter ce fichier dans un terminal externe

en: unsaved file
fr_FR: fichier non enregistré

en: Background:
fr_FR: Fond :

en: Current cell:
fr_FR: Cellule courante :

en: Occurrence:
fr_FR: Occurrence :

en: Link:
fr_FR: Lien :

en: Side areas:
fr_FR: Zones latérales :

en: Matched <br>parens:
fr_FR: Parenthèses correspondantes :

en: Unmatched <br>parens:
fr_FR: Parenthèse isolée :

en: Normal text:
fr_FR: Texte normal :

en: Keyword:
fr_FR: Mot-clé :

en: Builtin:
fr_FR: Natif :

en: Definition:
fr_FR: Définition :

en: Comment:
fr_FR: Commentaire :

en: String:
fr_FR: Chaîne de caractères :

en: Number:
fr_FR: Nombre :

en: Instance:
fr_FR: Instance :

en: Magic:
fr_FR: Magique:

en: Copy version info
fr_FR: Copier Infos de Version

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Legal
fr_FR: Légal

en: 
               <b>Numpy Array/Matrix Helper</b><br>
               Type an array in Matlab    : <code>[1 2;3 4]</code><br>
               or Spyder simplified syntax : <code>1 2;3 4</code>
               <br><br>
               Hit 'Enter' for array or 'Ctrl+Enter' for matrix.
               <br><br>
               <b>Hint:</b><br>
               Use two spaces or two tabs to generate a ';'.
fr_FR: 
              <b>Constructeur de Tableau/Matrice Numpy</b><br>
               Tapez un tableau dans Matlab : <code> [1 2; 3 4] </ code> <br>
               ou la syntaxe simplifiée de Spyder: <code> 1 2; 3 4 </ code>
               <br> <br>
               Appuyez sur la touche 'Entrée' pour le tableau Numpy ou 'Ctrl+Entrée' pour la matrice Numpy.
               <br><br>
               <b>Conseil:</b><br>
               Utilisez deux espaces ou deux onglets pour générer un ';'.

en: 
               <b>Numpy Array/Matrix Helper</b><br>
               Enter an array in the table. <br>
               Use Tab to move between cells.
               <br><br>
               Hit 'Enter' for array or 'Ctrl+Enter' for matrix.
               <br><br>
               <b>Hint:</b><br>
               Use two tabs at the end of a row to move to the next row.
fr_FR: 
               <b>Constructeur de Tableau/Matrice Numpy</b><br>
              Entrez un tableau Numpy dans le tableau. <br>
              Appyuyez sur la touche 'Tab' pour vous déplacer entre les cellules.
             <br><br>
             Appuyez sur la touche 'Entrée' pour le tableau ou 'Ctrl + Entrée' pour la matrice.
             <br><br>
             <b>Conseil :</b> appuyez deux fois sur la touche 'Tab' à la fin d'une ligne pour passer à la ligne suivante.

en: Array dimensions not valid
fr_FR: Dimensions du tableau non valides

en: Forward
fr_FR: Suivant

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Inspect
fr_FR: Inspecter

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Address:
fr_FR: Adresse :

en: Unable to load page
fr_FR: Impossible de charger la page

en: List
fr_FR: Liste

en: Set
fr_FR: Ensemble

en: Dictionary
fr_FR: Dictionnaire

en: elements
fr_FR: éléments

en: element
fr_FR: élément

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Insert above
fr_FR: Insérer au dessus

en: Insert below
fr_FR: Insérer en dessous

en: Do you want to remove the selected item?
fr_FR: Souhaitez-vous supprimer l'élément sélectionné ?

en: Do you want to remove all selected items?
fr_FR: Souhaitez-vous supprimer les éléments sélectionnés ?

en: You can only rename keys that are strings
fr_FR: Vous ne pouvez renommer que les clés qui sont des chaînes de caractères

en: New variable name:
fr_FR: Nouveau nom de variable :

en: Variable name:
fr_FR: Nom de variable :

en: Key:
fr_FR: Clé :

en: Value:
fr_FR: Valeur :

en: Import error
fr_FR: Erreur d'import

en: Please install <b>matplotlib</b> or <b>guiqwt</b>.
fr_FR: Merci d'installer <b>matplotlib</b> ou <b>guiqwt</b>.

en: <b>Unable to plot data.</b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible d'afficher les données</b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: <b>Unable to show image.</b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible d'afficher l'image</b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: NumPy arrays
fr_FR: Tableaux NumPy

en: <b>Unable to save array</b><br><br>Error message:<br>%s
fr_FR: <b>Impossible d'enregistrer le tableau</b><br><br>Message d'erreur :<br>%s

en: It was not possible to copy this array
fr_FR: Impossible de copier cet tableaux

en: It was not possible to copy this dataframe
fr_FR: Impossible de copier ce dataframe

en: Clipboard contents
fr_FR: Contenu du presse-papiers

en: Import from clipboard
fr_FR: Importer depuis le presse-papiers

en: Empty clipboard
fr_FR: Presse-papiers vide

en: Nothing to be imported from clipboard.
fr_FR: Aucune donnée ne peut être importée depuis le presse-papiers.

en: Clear text
fr_FR: Effacer le texte

en: Press enter to validate this entry
fr_FR: Appuyer sur Entrée pour valider cette saisie

en: This entry is incorrect
fr_FR: Cette saisie n'est pas correcte

en: Press enter to validate this path
fr_FR: Appuyez sur Entrée pour valider ce chemin d'accès

en:  Required
fr_FR:   Requis

en: Package name
fr_FR: Nom du paquet

en:  Installed
fr_FR:  Installé

en: Provided features
fr_FR: Fonctionnalités associées

en: Mandatory
fr_FR: Obligatoire

en: Spyder plugins
fr_FR: Plugins pour Spyder

en: Optional modules are not required to run Spyder but enhance its functions.
fr_FR: Les modules facultatifs ne sont pas requis pour exécuter Spyder, mais pour améliorer ses fonctions.

en: <b>Note:</b> New dependencies or changed ones will be correctly detected only after Spyder is restarted.
fr_FR: <b> Remarque: </ b> les nouvelles dépendances ou celles modifiées ne seront correctement détectées qu'après le redémarrage de Spyder.

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papier

en: Dependencies
fr_FR: Dépendances

en: Drag and drop pane to a different position
fr_FR: Glissez et déposez le panneau à une position différente

en: Lock pane
fr_FR: Verrouiller le panneau

en: No matches
fr_FR: Pas de correspondance

en: Replace text
fr_FR: Remplacer le texte

en: Find previous
fr_FR: Rechercher le précédent

en: Find next
fr_FR: Rechercher le suivant

en: Enable case sensitive searches
fr_FR: Activer les recherches sensibles à la casse

en: Only search for whole words
fr_FR: Rechercher seulement des mots entiers

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Replace next occurrence
fr_FR: Remplacer l'occurrence suivante

en: Replace occurrences in selection
fr_FR: Remplacer les occurrences dans la sélection

en: Replace all occurrences
fr_FR: Remplacer toutes les occurrences

en: of
fr_FR: sur

en: matches
fr_FR: correspondances

en: Invalid credentials
fr_FR: Erreur d'authentification

en: Failed to create Github issue, invalid credentials...
fr_FR: Impossible de créer le rapport d'erreur Github, identifiants non valides...

en: Failed to create issue
fr_FR: Impossible de créer le rapport d'erreur

en: Failed to create Github issue. Error %d
fr_FR: Impossible de créer le rapport d'erreur Github. Erreur %d

en: Issue created on Github
fr_FR: Rapport d'erreur créé sur Github

en: Issue successfully created. Would you like to open the issue in your web browser?
fr_FR: Rapport d'erreur créé avec succès. Ouvrir ce rapport dans le navigateur internet ?

en: Failed to store token
fr_FR: Impossible d'enregistrer le token

en: It was not possible to securely save your token. You will be prompted for your Github token next time you want to report an issue.
fr_FR: Impossible d'enregistrer le token de façon sécurisée. Vous serez invité à entrer votre token lors de la prochaine création de rapport d'erreur.

en: Failed to retrieve token
fr_FR: Impossible de récupérer le token

en: It was not possible to retrieve your token. Please introduce it again.
fr_FR: Impossible de récupérer votre token. Veuillez l'entrer à nouveau.

en: Sign in to Github
fr_FR: S'authentifier sur Github

en: For users <b>with</b> two-factor authentication enabled, or who prefer a per-app token authentication.<br><br>You can go <b><a href="{}">here</a></b> and click "Generate token" at the bottom to create a new token to use for this, with the appropriate permissions.
fr_FR: Pour les utilisateurs <b>sans</b> l'authentification double facteur activée, ou pour ceux qui préfèrent une authentification avec un token par application.<br><br>Se connecter <b><a href="{}">ici</a></b> et cliquer  sur "Generate token" en bas de page pour créer un nouveau token à utiliser ici avec les autorisations appropriées.

en: Remember token
fr_FR: Se souvenir du token

en: Spyder will save your token safely
fr_FR: Spyder va enregistrer votre token de façon sécurisée

en: Access Token
fr_FR: Accéder au Token

en: Sign in
fr_FR: S'identifier

en: Spyder updates
fr_FR: Mises à jour de Spyder

en: Collapse all
fr_FR: Replier tout

en: Expand all
fr_FR: Déplier tout

en: Restore original tree layout
fr_FR: Restaurer l'organisation initiale de l'arbre

en: Collapse section
fr_FR: Replier la sélection

en: Expand section
fr_FR: Déplier la sélection

en: Issue reporter
fr_FR: Rapporteur d'erreur

en: Please fill the following information
fr_FR: Veuillez entrer les informations suivantes

en: Spyder has encountered an internal problem!
fr_FR: Spyder a rencontré un problème interne !

en: <h3>{title}</h3>Before reporting this problem, <i>please</i> consult our comprehensive <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b> which should help solve most issues, and search for <b><a href="{project_url}">known bugs</a></b> matching your error message or problem description for a quicker solution.
fr_FR: <h3>{title}</h3>Avant de rapporter cette erreur, <i>merci</i> de consulter le <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b> détaillé qui permet de résoudre la majorité des problèmes et de chercher des <b><a href="{project_url}">erreurs déjà rapportées</a></b> similaires à la vôtre afin d'obtenir une solution plus rapide.

en: {} more characters to go...
fr_FR: Encore {} caractères nécessaires..

en: <b>Title</b>: {}
fr_FR: <b>Titre </b>: {}

en: <b>Steps to reproduce:</b> {}
fr_FR: <b>Etapes pour reproduire :</b> {}

en: Please enter a detailed step-by-step description (in English) of what led up to the problem below. Issue reports without a clear way to reproduce them will be closed.
fr_FR: Veuillez détailler étape par étape et en anglais ce qui a conduit au problème ci-dessous. Les rapports d'erreur sans façon claire de reproduire le problème seront fermés.

en: Hide all future errors during this session
fr_FR: Masquer toutes les futures erreurs pour cette session

en: Include IPython console environment
fr_FR: Inclure l'environnement de la console IPython

en: Submit to Github
fr_FR: Soumettre à Github

en: Show details
fr_FR: Afficher les détails

en: An error occurred while trying to send the issue to Github automatically. Would you like to open it manually?<br><br>If so, please make sure to paste your clipboard into the issue report box that will appear in a new browser tab before clicking <i>Submit</i> on that page.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant l'envoi automatique du rapport d'erreur à Github. Souhaitez vous l'ouvrir manuellement ?<br><br>Dans ce cas, avant de cliquer sur <i>Submit</i>, bien s'assurer de ne pas oublier de coller le contenu du presse papier dans le rapport qui va s'ouvrir dans un nouvel onglet du navigateur internet.

en: Hide details
fr_FR: Masquer les détails

en: more characters to go...
fr_FR: caractères restants à ajouter...

en: Description complete; thanks!
fr_FR: Description complète ; merci !

en: Title complete; thanks!
fr_FR: Titre complet ; merci !

en: change view
fr_FR: changer de vue

en: Indent Using Spaces
fr_FR: Indenter avec des espaces

en: Indent Using Tabs
fr_FR: Indenter avec des tabulations

en: Detect Indentation from Content
fr_FR: Détecter l'indentation du contenu

en: convert file
fr_FR: convertir le fichier

en: Convert Indentation to Spaces
fr_FR: Convertir l'indentation en espaces

en: Convert Indentation to Tabs
fr_FR: Convertir l'indentation en tabulations

en: Trim Trailing Whitespace
fr_FR: Éliminer les espaces de fin

en: Help me!
fr_FR: Aidez moi !

en: Help me 2!
fr_FR: Aidez-moi 2 !

en: Help me 3!
fr_FR: Aidez-moi 3 !

en: Current line, type something
fr_FR: Ligne courante, tapez quelque chose

en: Some symbol
fr_FR: Un symbole

en: another symbol
fr_FR: un autre symbole

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Browse tabs
fr_FR: Naviguer dans les onglets

en: Close current tab
fr_FR: Fermer l'onglet
