spyder - en to ru_RU translation catalogue (1626 entries)

en: Here you can turn on/off any internal or external Spyder plugin to disable functionality that is not desired or to have a lighter experience. Unchecked plugins in this page will be unloaded immediately and will not be loaded the next time Spyder starts.
ru_RU: Здесь вы можете включить/выключить любой внутренний или внешний плагин Spyder, чтобы отключить функциональность, которая не нужна, или для облегчения работы. Не отмеченные плагины на этой странице будут выгружены немедленно и не будут загружены при следующем запуске Spyder.

en: Internal plugins
ru_RU: Внутренние плагины

en: External plugins
ru_RU: Внешние плагины

en: Plugins
ru_RU: Плагины

en: Main widget toolbar
ru_RU: Панель инструментов главного виджета

en: Main widget corner toolbar
ru_RU: Угловая панель инструментов главного виджета

en: Options menu
ru_RU: Меню настроек

en: Options
ru_RU: Опции

en: Dock
ru_RU: Прикрепить

en: Dock the pane
ru_RU: Прикрепить панель

en: Unlock position
ru_RU: Разблокировать позицию

en: Unlock to move pane to another position
ru_RU: Разблокируйте панель, чтобы переместить в другую позицию

en: Undock
ru_RU: Открепить

en: Undock the pane
ru_RU: Открепить панель

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close the pane
ru_RU: Закрыть эту панель

en: Lock position
ru_RU: Блокировка позиций

en: Lock pane to the current position
ru_RU: Заблокировать панель в текущей позиции

en: More
ru_RU: Ещё

en: An error occurred while creating a socket needed by Spyder. Please, try to run as an Administrator from cmd.exe the following command and then restart your computer: <br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset </b></span><br>
ru_RU: Ошибка создания сокета, нужного Spyder. Пожалуйста, попробуйте запустить следующую команду из cmd.exe от имени администратора и перезапустите компьютер: <br><br><span style='color: {color}'><b>netsh winsock reset </b></span><br>

en: Loading {}...
ru_RU: Загрузка {}...

en: Welcome to Spyder!
ru_RU: Добро пожаловать в Spyder!

en: Loading old third-party plugins...
ru_RU: Загрузка старых сторонних плагинов...

en: File switcher...
ru_RU: Переключение по файлам...

en: Fast switch between files
ru_RU: Быстрое переключение между файлами

en: Symbol finder...
ru_RU: Поиск символов...

en: Fast symbol search in file
ru_RU: Быстрый поиск в файле

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Redo
ru_RU: Вернуть

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Cut
ru_RU: Вырезать

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Select All
ru_RU: Выделить всё

en: Setting up main window...
ru_RU: Создание главного окна...

en: Run
ru_RU: Запуск

en: Running an external system terminal is not supported on platform %s.
ru_RU: Запуск внешнего системного терминала не поддерживается на платформе %s.

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: To open <code>{fpath}</code> as a project with Spyder, please use <code>spyder -p "{fname}"</code>.
ru_RU: Чтобы открыть <code>{fpath}</code> в качестве проекта с Spyder, пожалуйста, используйте <code>spyder -p "{fname}"</code>.

en: Initializing...
ru_RU: Инициализация...

en: It was not possible to close the previous Spyder instance.
    Restart aborted.
ru_RU: Не удалось закрыть предыдущий экземпляр Spyder.
    Перезапуск прерван.

en: Spyder could not reset to factory defaults.
    Restart aborted.
ru_RU: Невозможно сбросить настройки Spyder в значения по умолчанию.
    Операция прервана.

en: It was not possible to restart Spyder.
    Operation aborted.
ru_RU: Невозможно перезапустить Spyder.
    Операция прервана.

en: Spyder exit error
ru_RU: Ошибка выхода из Spyder

en: Spyder reset error
ru_RU: Ошибка сброса настроек Spyder

en: Spyder restart error
ru_RU: Ошибка перезапуска Spyder

en: Closing Spyder
ru_RU: Закрытие Spyder

en: Resetting Spyder to defaults
ru_RU: Восстановить настройки по умолчанию

en: Restarting
ru_RU: Перезапуск

en: There was an error while loading Spyder configuration options. You need to reset them for Spyder to be able to launch.
    
    Do you want to proceed?
ru_RU: При загрузке конфигурации Spyder произошла ошибка. Для запуска Spyder вам нужно перенастроить их.
    
    Хотите ли вы продолжать?

en: Spyder configuration files resetted!
ru_RU: Файлы конфигурации Spyder перенастроены!

en: Python files
ru_RU: Файлы Python

en: Cython/Pyrex files
ru_RU: Файлы Cython/Pyrex

en: C files
ru_RU: Файлы C

en: C++ files
ru_RU: Файлы C++

en: OpenCL files
ru_RU: Файлы OpenCL

en: Fortran files
ru_RU: Файлы Fortran

en: IDL files
ru_RU: Файлы IDL

en: MATLAB files
ru_RU: Файлы MATLAB

en: Julia files
ru_RU: Файлы Julia

en: Yaml files
ru_RU: Файлы Yaml

en: Patch and diff files
ru_RU: Файлы патчей и diff

en: Batch files
ru_RU: Файлы Batch

en: Text files
ru_RU: Текстовые файлы

en: reStructuredText files
ru_RU: Файлы reStructuredText

en: gettext files
ru_RU: Файлы gettext

en: NSIS files
ru_RU: Файлы NSIS

en: Web page files
ru_RU: Файлы Веб-страниц

en: XML files
ru_RU: Файлы XML

en: Javascript files
ru_RU: Файлы Javascript

en: Json files
ru_RU: Файлы Json

en: IPython notebooks
ru_RU: Блокноты IPython

en: Enaml files
ru_RU: Файлы Enaml

en: Configuration files
ru_RU: Файлы настроек

en: Markdown files
ru_RU: Файлы Markdown

en: All files
ru_RU: Все файлы

en: Supported text files
ru_RU: Поддерживаемые текстовые файлы

en: Notify macOS that Spyder can open Python files
ru_RU: Сообщить macOS, что Spyder может открывать файлы Python

en: Atomic file writes in the Editor
ru_RU: Атомарная запись в файл в редакторе

en: Character encoding auto-detection for the Editor
ru_RU: Автоопределение кодировки для редактора

en: Handle communications between kernel and frontend
ru_RU: Обработка взаимодействия между ядром и фронтендом

en: Create projects from cookiecutter templates
ru_RU: Создание проектов из шаблонов cookiecutter

en: Compute text file diff changes during edition
ru_RU: Вычислять diff изменений текста во время редактирования

en: Compute folding range nesting levels
ru_RU: Вычислять уровень вложенности

en: IPython interactive python environment
ru_RU: IPython, интерактивная оболочка для python

en: Main backend for the Python Language Server
ru_RU: Главный бэкенд для сервера языков для Python

en: Optimize algorithms for folding
ru_RU: Оптимизировать алгоритмы сворачивания

en: Verify if snippets files are valid
ru_RU: Проверяет, что файлы сниппетов корректны

en: Save Github credentials to report internal errors securely
ru_RU: Сохраните учетные данные Github, чтобы безопасно сообщать об ошибках

en: Manipulate Jupyter notebooks in the Editor
ru_RU: Манипулировать ноутбуками Jupyter в редакторе

en: Improve code completion for objects that use Numpy docstrings
ru_RU: Улучшить дополнение кода для объектов, которые используют докстроки Numpy

en: Connect to remote kernels through SSH
ru_RU: Подключение к удалённым ядрам через SSH

en: Python parser that supports error recovery and round-trip parsing
ru_RU: Парсер Python, поддерживающий восстановление при ошибках и обходный пути разбора

en: Stdio support for our language server client
ru_RU: Поддержка Stdio для нашего клиента языкового сервера

en: Cache the list of installed Python modules
ru_RU: Кэшировать список установленных модулей Python

en: CPU and memory usage info in the status bar
ru_RU: Информация об использовании ЦП и памяти в строке состояния

en: Syntax highlighting for a lot of file types in the Editor
ru_RU: Подсветка синтаксиса для множества типов файлов в редакторе

en: Static code analysis
ru_RU: Статический анализ кода

en: Use the same Pylint installation with different virtual environments
ru_RU: Используйте одну и ту же установку Pylint с различными виртуальными окружениями

en: Code completion and linting for the Editor
ru_RU: Автодополнение и проверка кода в редакторе

en: Autoformat Python files in the Editor with the Black package
ru_RU: Автоформатирование файлов Python в редакторе с помощью пакета Black

en: Spyder plugin for the Python LSP Server
ru_RU: Плагин Spyder для Python LSP Server

en: Parse desktop files on Linux
ru_RU: Разбор файлов рабочего стола в Linux

en: Client for the language server protocol (LSP)
ru_RU: Клиент для протокола сервера языков (LSP)

en: Dark style for the entire interface
ru_RU: Темная тема для всего интерфейса

en: Customize Qt stylesheets
ru_RU: Настроить таблицы стилей Qt

en: Icon theme based on FontAwesome and Material Design icons
ru_RU: Тема значков, основанная на значках FontAwesome и Material Design

en: Main package for the IPython console
ru_RU: Основной пакет для консоли IPython

en: Abstraction layer for Python Qt bindings.
ru_RU: Слой абстракции для привязок Python Qt.

en: Fast access to code snippets regions
ru_RU: Быстрый доступ к областям фрагментов кода

en: Determine package version
ru_RU: Определить версию пакета

en: Show help for objects in the Editor and Consoles in a dedicated pane
ru_RU: Показывать справку об объектах в Редакторе и Консолях в специальной панели

en: Jupyter kernels for the Spyder console
ru_RU: Ядра Jupyter для консоли Spyder

en: Compute distances between strings
ru_RU: Расчёт расстояния между строками

en: 3-way merge algorithm to merge document changes
ru_RU: Алгоритм 3-стороннего слияния для объединения изменений документа

en: Watch file changes on project directories
ru_RU: Следить за изменениями файлов в директории проекта

en: Run Cython files in the IPython Console
ru_RU: Запустить файлы Cython в консоли IPython

en: 2D/3D plotting in the IPython console
ru_RU: Рисование 2D/3D диаграм в консоли IPython

en: View and edit two and three dimensional arrays in the Variable Explorer
ru_RU: Просмотр и редактирование 2-х и 3-мерных массивов в Менеджере Переменных

en: View and edit DataFrames and Series in the Variable Explorer
ru_RU: Показ и редактирование структур DataFrame и Serie в Менеджере Переменных

en: Import Matlab workspace files in the Variable Explorer
ru_RU: Импортировать файлы рабочего окружения Matlab в просмотре переменных

en: Symbolic mathematics in the IPython Console
ru_RU: Символьная математика в консоли Python

en: Main interface
ru_RU: Основной интерфейс

en: Automatic
ru_RU: Автоматически

en: Light
ru_RU: Светлая

en: Dark
ru_RU: Тёмная

en: Interface theme
ru_RU: Тема интерфейса

en: Icon theme
ru_RU: Тема значков

en: Syntax highlighting theme
ru_RU: Тема подсветки синтаксиса

en: Edit selected scheme
ru_RU: Изменить выбранную схему

en: Create new scheme
ru_RU: Создать новую схему

en: Delete scheme
ru_RU: Удалить схему

en: Reset to defaults
ru_RU: Восстановить значения по умолчанию

en: Fonts
ru_RU: Шрифты

en: Plain text
ru_RU: Обычный текст

en: Rich text
ru_RU: Расширенный текст

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Are you sure you want to delete this scheme?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить цветовую схему?

en: Appearance
ru_RU: Внешний вид

en: Manage application appearance and themes.
ru_RU: Управление внешним видом приложения и темами.

en: Text
ru_RU: Текст

en: Highlight
ru_RU: Подсветка

en: Background
ru_RU: Фон

en: Scheme name:
ru_RU: Название схемы:

en: Color scheme editor
ru_RU: Редактор цветовой схемы

en: Language:
ru_RU: Язык:

en: Rendering engine:
ru_RU: Движок рендеринга:

en: Use a single instance
ru_RU: Запускать только одну копию

en: Set this to open external<br> Python files in an already running instance (Requires a restart)
ru_RU: Отметьте для открытия внешних<br> файлов Python в уже запущенном окружении (требуется перезапуск)

en: Prompt when exiting
ru_RU: Спрашиваить подтверждение при закрытии

en: Show internal Spyder errors to report them to Github
ru_RU: Показать внутренние ошибки Spyder для отправки на Github

en: Check for updates on startup
ru_RU: Проверять обновления при старте

en: Panes
ru_RU: Плавающие окна

en: Vertical tabs in panes
ru_RU: Вертикальные вкладки на плавающих окнах

en: Custom margin for panes:
ru_RU: Настроить отступы панелей:

en: pixels
ru_RU: пикселей

en: Cursor blinking:
ru_RU: Мигание курсора:

en: ms
ru_RU: мс

en: macOS integration
ru_RU: Интеграция с macOS

en: Open files from Finder with Spyder
ru_RU: Открывать файлы из Finder с помощью Spyder

en: Register Spyder with the Launch Services
ru_RU: Зарегистрировать Spyder с помощью Launch Services

en: Launch Spyder with <code>python.app</code> to enable Apple event integrations.
ru_RU: Запустите Spyder с помощью <code>python.app</code>, чтобы включить интеграцию с событиями Apple.

en: Screen resolution
ru_RU: Разрешение экрана

en: Configuration for high DPI screens<br><br>Please see <a href="{0}">{0}</a><> for more information about these options (in English).
ru_RU: Настройки для экранов высокого разрешения<br><br>Больше о этих опциях можно прочесть на <a href="{0}">{0}</a><> (на англ.).

en: Normal
ru_RU: Нормальное

en: Enable auto high DPI scaling
ru_RU: Включить автоматическое масштабирование для высоких DPI

en: Set this for high DPI displays
ru_RU: Используется для мониторов с высоким разрешением

en: Set a custom high DPI scaling
ru_RU: Фиксированный масштаб для high DPI

en: Set this for high DPI displays when auto scaling does not work
ru_RU: Установить для экранов с высоким DPI, если автомасштабирование не работает

en: Enter values for different screens separated by semicolons ';'.
    Float values are supported
ru_RU: Введите значения для разных экранов, разделённые точкой с запятой ";".
    Значения с плавающей точкой поддерживаются

en: Interface
ru_RU: Интерфейс

en: Advanced settings
ru_RU: Дополнительные настройки

en: We're sorry but setting a scale factor bellow 1.0 isn't possible. Any scale factor bellow 1.0 will be set to 1.0
ru_RU: Извините, но коэффициент масштабирования меньше 1.0 не возможен. Любой коэффициент меньше 1.0 будет установлен в 1.0

en: We're sorry but the following error occurred while trying to set your selected language:<br><br><tt>{}</tt>
ru_RU: Во время попытки установить выбранный Вами язык произошла следующая ошибка:<br><br><tt>{}</tt>

en: Spyder documentation
ru_RU: Документация Spyder

en: Tutorial videos
ru_RU: Обучающие видео

en: Troubleshooting...
ru_RU: Устранение ошибок...

en: Report issue...
ru_RU: Отправить отчёт о проблеме...

en: Dependencies...
ru_RU: Зависимости...

en: Check for updates...
ru_RU: Проверить обновления...

en: Spyder support...
ru_RU: Поддержка Spyder...

en: About %s...
ru_RU: О %s...

en: Show and edit current user environment variables in Windows registry (i.e. for all sessions)
ru_RU: Показывать и редактировать переменные среды в реестре Windows (т.е. для всех сессий)

en: Show current user environment variables (i.e. for all sessions)
ru_RU: Показать переменные окружения текущего пользователя (т.е. для всех сессий)

en: Current user environment variables...
ru_RU: Переменные cреды текущего пользователя...

en: &Restart
ru_RU: Пе&резапуск

en: Restart
ru_RU: Перезапуск

en: &Restart in debug mode
ru_RU: &Перезапустить в отладочном режиме

en: Restart in debug mode
ru_RU: Перезапустить в отладочном режиме

en: Debug logs
ru_RU: Логи отладки

en: New Spyder version
ru_RU: Новая версия Spyder

en: Check for updates at startup
ru_RU: Проверять наличие обновлений при запуске

en: Spyder is up to date.
ru_RU: Spyder обновлён.

en: <b>You have missing dependencies!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>Please install them to avoid this message.</b><br><br><i>Note</i>: Spyder could work without some of these dependencies, however to have a smooth experience when using Spyder we <i>strongly</i> recommend you to install all the listed missing dependencies.<br><br>Failing to install these dependencies might result in bugs. Please be sure that any found bugs are not the direct result of missing dependencies, prior to reporting a new issue.
ru_RU: <b>У Вас есть недостающие зависимости!</b><br><br><tt>%s</tt><br><b>Пожалуйста, установите их, чтобы это сообщение исчезло.</b><br><br><i>Примечание</i>: Возможно, Spyder сможет работать без некоторых из них, однако для беспроблемного использования Spyder мы <i>настоятельно</i> рекомендуем установить все приведённые недостающие зависимости.<br><br>Неудачная установка этих зависимостей могла привести к ошибкам. Пожалуйста, прежде чем сообщать о новой проблеме, убедитесь, что любые найденные ошибки не являются прямым результатот отсутствия некоторых зависимостей.

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Which debug mode do you want Spyder to restart in?
ru_RU: В каком режиме отладки вы хотите перезапустить Spyder?

en: Verbose
ru_RU: Подробный

en: Minimal
ru_RU: Минимальный

en: Don't show again.
ru_RU: Не показывать снова.

en: Restart now
ru_RU: Перезапустить сейчас

en: Dismiss
ru_RU: Скрыть

en: Application
ru_RU: Приложение

en: Provide main application base actions.
ru_RU: Обеспечение основных действий приложений.

en: Downloading update
ru_RU: Загрузка обновления

en: Download finished
ru_RU: Загрузка завершена

en: Installing update
ru_RU: Установка обновления

en: Installation finished
ru_RU: Установка завершена

en: Update available
ru_RU: Доступно обновление

en: Checking for updates
ru_RU: Проверка обновлений

en: Cancelled update
ru_RU: Обновление прервано

en: Downloading Spyder {version}
ru_RU: Загрузка Spyder {version}

en: Finished downloading Spyder {version}
ru_RU: Завершена загрузка Spyder {version}

en: Installing Spyder {version}
ru_RU: Установка Spyder {version}

en: Finished installing Spyder {version}
ru_RU: Установка Spyder {version} завершена

en: Spyder {version} available to download
ru_RU: Доступна версия Spyder {version}

en: Checking for new Spyder version
ru_RU: Проверка новых версий Spyder

en: Spyder update cancelled
ru_RU: Обновление Spyder отменено

en: Downloading
ru_RU: Загрузка

en: Downloading Spyder update <br>
ru_RU: Загрузка обновления Spyder <br>

en: Spyder update
ru_RU: Обновление Spyder

en: After closing
ru_RU: После закрытия

en: Application update status
ru_RU: Статус обновления приложения

en: Editor
ru_RU: Редактор

en: Breakpoints
ru_RU: Точки останова

en: Manage code breakpoints in a unified pane.
ru_RU: Управление точками останова кода в единой панели.

en: List breakpoints
ru_RU: Список точек останова

en: Condition
ru_RU: Условие

en: File
ru_RU: Файл

en: Line
ru_RU: Строка

en: Clear breakpoints in all files
ru_RU: Очистить точки останова во всех файлах

en: Clear selected breakpoint
ru_RU: Очистить выбранную точку останова

en: Edit selected breakpoint
ru_RU: Изменить выбранную точку останова

en: Providers
ru_RU: Поставщики

en: Enable {0} provider
ru_RU: Включить поставщика {0}

en: Time to wait for all providers to return (ms):
ru_RU: Время ожидания доступности поставщиков (ms):

en: Beyond this timeout the first available provider will be returned
ru_RU: После истечения времени ожидания будет возвращен первый доступный поставщик

en: Show completion details
ru_RU: Показывать детали автодополнения

en: Show completions on the fly
ru_RU: Показывать автодополнение на лету

en: Show automatic completions after characters entered:
ru_RU: Показывать автодополнение после ввода следующих символов:

en: Default is 1
ru_RU: По умолчанию 1

en: Enable code snippets
ru_RU: Включить сниппеты кода

en: Show completion details after keyboard idle (ms):
ru_RU: Показывать подробное автодополнение после паузы при наборе (мс):

en: Default is 500 milliseconds
ru_RU: По умолчанию 500 миллисекунд

en: Completions
ru_RU: Автодополнение

en: Completion and linting
ru_RU: Автодополнение и проверка кода

en: This plugin is in charge of handling and dispatching, as well as of receiving the responses of completion and linting requests sent to multiple providers.
ru_RU: Этот плагин отвечает за обработку и отправку, а также за получение ответов на запросы для автозавершения и проверки кода, отправленных нескольким поставщикам.

en: Fallback
ru_RU: Резервный вариант

en: <code>{error}</code><br><br>Note: If you are using a VPN, please don't route requests to localhost/127.0.0.1 with it
ru_RU: <code>{error}</code><br><br>Примечание: Если вы используете VPN, не перенаправляйте запросы на localhost/127.0.0.1

en: It seems that your Kite installation is faulty. If you want to use Kite, please remove the directory that appears bellow, and try a reinstallation:<br><br><code>{kite_dir}</code>
ru_RU: Похоже, что ваша установка Kite неисправна. Если вы хотите использовать Kite, пожалуйста, удалите каталог, который отображается ниже и попробуйте переустановить:<br><br><code>{kite_dir}</code>

en: The Kite completion engine returned an unexpected result for the request <tt>{0}</tt>: <br><br><tt>{1}</tt><br><br>Please make sure that your Kite installation is correct. In the meantime, Spyder will disable the Kite client to prevent further errors. For more information, please visit the <a href='https://help.kite.com/'>Kite help center</a>
ru_RU: Движок автодополнения Kite вернул неожиданный результат на запрос <tt>{0}</tt>: <br><br><tt>{1}</tt><br><br>Пожалуйста, убедитесь, что Kite установлен правильно. Сейчас Spyder отключит клиент Kite, чтобы избежать дальнейших ошибок. Для большей информации посетите <a href='https://help.kite.com/'>центр помощи Kite</a>

en: Kite error
ru_RU: Ошибка Kite

en: Install Kite completion engine
ru_RU: Установить движок автодополнения Kite

en: No status
ru_RU: Нет статуса

en: Downloading script installer
ru_RU: Загрузка инсталлятора скриптов

en: Downloading installer
ru_RU: Загрузка установщика

en: Installing
ru_RU: Установка

en: Installation errored
ru_RU: Ошибка установки

en: Cancelled
ru_RU: Отменено

en: Now Spyder can use Kite to provide better code completions for key packages in the scientific Python Ecosystem. Install Kite for a better editor experience in Spyder. <br><br>Kite is free to use but is not open source. <a href="{kite_url}">Learn more about Kite </a>
ru_RU: Теперь Spyder может использовать Kite для обеспечения лучшего дополнения кода для ключевых пакетов в научной экосистеме Python. Установите Kite для улучшения работы редактора в Spyder. <br><br>Kite бесплатен, но не относится к opensource. <a href="{kite_url}">Подробнее о Kite </a>

en: Install Kite
ru_RU: Установить Kite

en: Kite comes with a native app called the Copilot <br>which provides you with real time <br>documentation as you code.<br><br>When Kite is done installing, the Copilot will <br>launch automatically and guide you through the <br>rest of the setup process.
ru_RU: Kite поставляется с родным приложением Copilot <br>, которое предоставляет вам документацию кода в режиме реального времени. <br><br> После завершения установки Kite, <br>автоматически запустится Copilot и проведет вас через <br> остальную часть настройки.

en: Kite installation error
ru_RU: Ошибка установки Kite

en: <b>An error ocurred while installing Kite!</b><br><br>Please try to <a href="{kite_url}">install it manually</a> or <a href="{kite_contact}">contact Kite</a> for help
ru_RU: <b>Произошла ошибка при установке Kite!</b><br><br>Пожалуйста, попробуйте <a href="{kite_url}">установить его вручную</a> или <a href="{kite_contact}">свяжитесь с поддержкой Kite</a>

en: Do you really want to cancel Kite installation?
ru_RU: Вы действительно хотите отменить установку Kite?

en: Kite completions status
ru_RU: Статус дополнений Kite

en: not reachable
ru_RU: не достижимо

en: Kite installation will continue in the background.
    Click here to show the installation dialog again
ru_RU: Установка Kite продолжится в фоновом режиме.
    Нажмите здесь, чтобы увидеть диалог установки снова

en: Click here to show the
    installation dialog again
ru_RU: Нажмите здесь, чтобы
    снова показать диалог установки

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Python Language Server configuration
ru_RU: Конфигурация языкового сервера Python

en: <b>Warning</b>: Only modify these values if you know what you're doing!
ru_RU: <b>Предупреждение</b>: Изменяйте эти значения, только если вы знаете, что делаете!

en: Enable advanced settings
ru_RU: Включить расширенные настройки

en: Module for the Python language server:
ru_RU: Модуль для языкового сервера Python:

en: IP Address and port to bind the server to:
ru_RU: IP адрес и порт для привязки сервера:

en: This is an external server
ru_RU: Это внешний сервер

en: Use stdio pipes to communicate with server
ru_RU: Использовать каналы стандартного ввода/вывода для взаимодействия с сервером

en: <b>Modifying these options can break code completion!!</b><br><br>If that's the case, please reset your Spyder preferences by going to the menu<br><br><tt>Tools > Reset Spyder to factory defaults</tt><br><br>instead of reporting a bug.
ru_RU: <b>Изменение этих опций может нарушить дополнение кода!!</b><br><br>В таком случае пожалуйста, сбросьте ваши настройки Spyder, перейдя в меню<br><br><tt>Инструменты > Сбросить настройки по умолчанию для Spyder</tt><br><br>вместо того, чтобы сообщить об ошибке.

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Please verify that the provided information is correct and try again.
ru_RU: Похоже, что не существует {language} языкового сервера, прослушивающего по адресу:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Пожалуйста, убедитесь, что адрес верен и повторите попытку.

en: The address of the external server you are trying to connect to is the same as the one of the current internal server started by Spyder.<br><br>Please provide a different address!
ru_RU: Адрес внешнего сервера, к которому вы пытаетесь подключиться, совпадает с адресом текущего внутреннего сервера, запущенного Spyder.<br><br>Пожалуйста, укажите другой адрес!

en: Docstring style
ru_RU: Стиль docstring

en: <a href='http://www.pydocstyle.org/en/stable/error_codes.html'>page</a>
ru_RU: <a href='http://www.pydocstyle.org/en/stable/error_codes.html'>страница</a>

en: Here you can decide if you want to perform style analysis on your docstrings according to the {} or {} conventions. You can also decide if you want to show or ignore specific errors, according to the codes found on this {}.
ru_RU: Здесь вы можете решить, хотите ли вы выполнить анализ стиля ваших приёмов в соответствии с соглашениями {} или {}. Вы также можете решить, если вы хотите показать или игнорировать конкретные ошибки, в соответствии с кодами, найденными на этом {}.

en: Enable docstring style linting
ru_RU: Включить проверку стиля docstring

en: Choose the convention used to lint docstrings:
ru_RU: Выберите соглашение, использующееся для проверки docsring:

en: Show the following errors:
ru_RU: Показывать следующие ошибки:

en: Example codes: D413, D414
ru_RU: Примеры кодов: D413, D414

en: Ignore the following errors:
ru_RU: Игнорировать следующие ошибки:

en: Example codes: D107, D402
ru_RU: Примеры кодов: D107, D402

en: Only check filenames matching these patterns:
ru_RU: Проверять только имена файлов, соответствующих этим шаблонам:

en: Skip test files: (?!test_).*\.py
ru_RU: Пропускать файлы тестов: (?!test_).*\.py

en: Only check in directories matching these patterns:
ru_RU: Проверять только директории, соответствующие этим шаблонам:

en: Skip dot directories: [^\.].*
ru_RU: Пропускать директории, начинающиеся с точки: [^\.].*

en: Show the following errors in addition to the specified convention:
ru_RU: Показывать следующие ошибки в дополнение к указанной конвенции:

en: Ignore the following errors in addition to the specified convention:
ru_RU: Игнорируйте следующие ошибки в дополнении указанных условиях:

en: Directory patterns listed for matching should be valid regular expressions
ru_RU: Шаблоны каталогов, указанные для сопоставления, должны быть допустимыми регулярными выражениями

en: File patterns listed for matching should be valid regular expressions
ru_RU: Шаблоны файлов, указанные для сопоставления, должны быть допустимыми регулярными выражениями

en: Code style and formatting
ru_RU: Стиль и форматирование кода

en: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/en/stable/intro.html#error-codes'>pycodestyle error codes</a>
ru_RU: <a href='http://pycodestyle.pycqa.org/en/stable/intro.html#error-codes'>коды ошибок pycodestyle</a>

en: Spyder can use pycodestyle to analyze your code for conformance to the {} convention. You can also manually show or hide specific warnings by their {}.
ru_RU: Spyder может использовать pycodestyle для анализа вашего кода на соответствие конвенции {}. Вы также можете вручную показать или скрыть определенные предупреждения их {}.

en: Enable code style linting
ru_RU: Включить проверку стиля кода

en: Check Python files: *.py
ru_RU: Проверять файлы Python: *.py

en: Exclude files or directories matching these patterns:
ru_RU: Исключить файлы или директории, соответствующие этим шаблонам:

en: Exclude all test files: (?!test_).*\.py
ru_RU: Исключить все файлы тестов: (?!test_).*\.py

en: Show the following errors or warnings:
ru_RU: Показать следующие ошибки или предупреждения:

en: Example codes: E113, W391
ru_RU: Примеры кодов: E113, W391

en: Ignore the following errors or warnings:
ru_RU: Игнорировать следующие ошибки или предупреждения:

en: Example codes: E201, E303
ru_RU: Примеры кодов: E201, E303

en: Maximum allowed line length:
ru_RU: Максимальная разрешенная длина строки:

en: Default is 79
ru_RU: 79 по-умолчанию

en: Show vertical line at that length
ru_RU: Показать вертикальную линию на этой длине

en: Code style
ru_RU: Стиль кода

en: Line length
ru_RU: Длина строки

en: Spyder can use {0} or {1} to format your code for conformance to the {2} convention.
ru_RU: Spyder может использовать {0} или {1} для форматирования вашего кода в соответствии с конвенцией {2}.

en: Choose the code formatting provider:
ru_RU: Выберите поставщика форматирования кода:

en: Autoformat files on save
ru_RU: Автоформатирование при сохранении

en: If enabled, autoformatting will take place when saving a file
ru_RU: Если включено, автоформатирование будет происходить при сохранении файла

en: Code formatting
ru_RU: Форматирование кода

en: Directory patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
ru_RU: Шаблоны каталогов для исключения должны быть допустимыми регулярными выражениями

en: File patterns listed for exclusion should be valid regular expressions
ru_RU: Шаблоны файлов, перечисленные для исключения, должны быть допустимыми регулярными выражениями

en: Introspection
ru_RU: Интроспекция

en: Basic features
ru_RU: Основные возможности

en: Enable Go to definition
ru_RU: Включить переход к определению

en: If enabled, left-clicking on an object name while 
    pressing the {} key will go to that object's definition
    (if resolved).
ru_RU: Если включено, при левом клике на имени объекта при
    нажатой кнопке {} произойдет переход на определение объекта
    (если доступно).

en: Follow imports when going to a definition
ru_RU: Следовать по импортам при переходе к определению

en: Show calltips
ru_RU: Показывать подсказки вызова

en: Enable hover hints
ru_RU: Включить подсказки при наведении

en: If enabled, hovering the mouse pointer over an object
    name will display that object's signature and/or
    docstring (if present).
ru_RU: Если включено, при наведении мыши на имя объекта
    будет показана сигнатура объекта и/или
    его docstring (если есть).

en: Preload the following modules to make completion faster and more accurate:
ru_RU: Предварительная загрузка следующих модулей сделает автодополнение более быстрым и точным:

en: Linting
ru_RU: Проверка кода

en: Spyder can optionally highlight syntax errors and possible problems with your code in the editor.
ru_RU: Spyder может подсвечивать в редакторе синтаксические ошибки и возможные проблемы в вашем коде.

en: Enable basic linting
ru_RU: Включить базовую проверку кода

en: Underline errors and warnings
ru_RU: Подчеркивать ошибки и предупреждения

en: Enable complexity linting with the Mccabe package
ru_RU: Включить проверку сложности кода с помощью пакета Mccabe

en: Other languages
ru_RU: Другие языки

en: Spyder uses the <a href="{lsp_url}">Language Server Protocol</a> to provide code completion and linting for its Editor. Here, you can setup and configure LSP servers for languages other than Python, so Spyder can provide such features for those languages as well.
ru_RU: Spyder использует <a href="{lsp_url}">Language Server Protocol</a>, чтобы обеспечить завершению кода и проверку для редактора. Здесь вы можете настроить LSP серверы для других языков, чем Python, так чтобы Spyder мог предоставить возможности этих языков.

en: Available servers:
ru_RU: Доступные сервера:

en: Reset to default values
ru_RU: Восстановить значения по умолчанию

en: Set up a new server
ru_RU: Настроить новый сервер

en: Delete currently selected server
ru_RU: Удалить выбранный сервер

en: Language Server Protocol (LSP)
ru_RU: Протокол сервера языка (LSP)

en: It appears there is no {language} language server listening at address:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Therefore, completion and linting for {language} will not work during this session.
ru_RU: Похоже, нет языкового сервера {language} с прослушиванием по адресам:<br><br><tt>{host}:{port}</tt><br><br>Таким образом, завершение и подсоединение для {language} не будет работать во время этой сессии.

en: Completion and linting in the editor for {language} files will not work during the current session, or stopped working.<br><br>
ru_RU: Завершение и помещение в редактор для {language} файлов не будут работать во время текущей сессии или перестали работать.<br><br>

en: Do you want to restart Spyder now?
ru_RU: Хотите перезапустить Spyder сейчас?

en: Don't show again
ru_RU: Не показывать снова

en: Valid JSON
ru_RU: Корректный JSON

en: Invalid JSON
ru_RU: Недопустимый JSON

en: To create a new server configuration, you need to select a programming language, set the command to start its associated server and enter any arguments that should be passed to it on startup. Additionally, you can set the server's hostname and port if connecting to an external server, or to a local one using TCP instead of stdio pipes.<br><br><i>Note</i>: You can use the placeholders <tt>{host}</tt> and <tt>{port}</tt> in the server arguments field to automatically fill in the respective values.<br>
ru_RU: Чтобы создать новую конфигурацию сервера, вам нужно выбрать язык программирования, установите команду для запуска связанного сервера и введите любые аргументы, которые должны быть переданы ему при запуске. Кроме того, вы можете задать имя хоста и порт сервера при подключении к внешнему серверу, или локальному устройству, использующему TCP вместо stdio pipes.<br><br><i>Примечание</i>: Вы можете использовать заполнители <tt>{host}</tt> и <tt>{port}</tt> в поле аргументов сервера, чтобы автоматически заполнять соответствующие значения.<br>

en: External server
ru_RU: Внешний сервер

en: Host:
ru_RU: Хост:

en: Port:
ru_RU: Порт:

en: Command:
ru_RU: Команда:

en: Arguments:
ru_RU: Аргументы:

en: <b>Server Configuration:</b>
ru_RU: <b>Конфигурация сервера:</b>

en: LSP server editor
ru_RU: Редактор сервера LSP

en: Programming language provided by the LSP server
ru_RU: Язык программирования, предоставленный сервером LSP

en: Select a language
ru_RU: Выберите язык

en: TCP port number of the server
ru_RU: Номер порта TCP сервера

en: Additional arguments required to start the server
ru_RU: Для запуска сервера требуются дополнительные аргументы

en: Additional LSP server configuration set at runtime. JSON required
ru_RU: Дополнительные настройки LSP сервера, установленные во время выполнения. Требуется JSON

en: Check if the server runs on a remote location
ru_RU: Проверять, запущен ли сервер не на этом компьютере

en: Use stdio pipes for communication
ru_RU: Использовать каналы стандартного ввода/вывода для взаимодействия

en: Check if the server communicates using stdin/out pipes
ru_RU: Проверьте, поддерживает ли сервер связь посредством stdin/out

en: Language
ru_RU: Язык

en: Language server
ru_RU: Сервер языков

en: Server address
ru_RU: Адрес сервера

en: Hostname must be valid
ru_RU: Имя хоста должно быть действительным

en: Hostname or IP address of the host on which the server is running. Must be non empty.
ru_RU: Имя хоста или IP-адрес хоста, на котором запущен сервер. Не должно быть пустым.

en: Hostname is valid
ru_RU: Имя хоста верно

en: Command used to start the LSP server locally. Must be non empty
ru_RU: Команда, используемая для локального запуска LSP сервера не должна быть пустой

en: Program was not found on your system
ru_RU: Программа не найдена в вашей системе

en: Program was found on your system
ru_RU: Программа была найдена в вашей системе

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Command to execute
ru_RU: Команда

en: starting
ru_RU: запуск

en: ready
ru_RU: готов

en: restarting
ru_RU: перезапуск

en: down
ru_RU: вниз

en: Completions, linting, code
    folding and symbols status.
ru_RU: Статус автозавершения, проверки
    кода, сворачивания кода и символов.

en: Restart {} Language Server
ru_RU: Перезапустить сервер языка {}

en: Snippets
ru_RU: Сниппеты

en: the LSP grammar
ru_RU: грамматика LSP

en: Spyder allows to define custom completion snippets to use in addition to the ones offered by the Language Server Protocol (LSP). Each snippet should follow {}.<br><br> <b>Note:</b> All changes will be effective only when applying the settings
ru_RU: Spyder позволяет определить пользовательские сниппеты завершения для использования в дополнение к тем, которые предлагаются Протоколом Языкового Сервера (LSP). Каждый сниппет должен следовать за {}.<br><br> <b>Примечание:</b> Все изменения вступят в силу только при применении настроек

en: Available snippets
ru_RU: Доступные сниппеты

en: Create a new snippet
ru_RU: Создать новый сниппет

en: Delete currently selected snippet
ru_RU: Удалить выбранный сниппет

en: Export snippets to JSON
ru_RU: Экспортировать сниппеты в JSON

en: Import snippets from JSON
ru_RU: Импортировать сниппеты из JSON

en: Save snippets
ru_RU: Сохранить сниппеты

en: Load snippets
ru_RU: Загрузить сниппеты

en: All snippets imported
ru_RU: Все сниппеты импортированы

en: {0} snippets were loaded successfully
ru_RU: {0} сниппетов было успешно загружено

en: JSON malformed
ru_RU: Некорректный JSON

en: There was an error when trying to load the provided JSON file: <tt>{0}</tt>
ru_RU: Произошла ошибка при попытке загрузить JSON файл: <tt>{0}</tt>

en: Invalid snippet file
ru_RU: Некорректный файл сниппета

en: The provided snippet file does not comply with the Spyder JSON snippets spec and therefore it cannot be loaded.<br><br><tt>{}</tt>
ru_RU: Указанный сниппет файл не соответствует сниппетам Spyder JSON, поэтому он не может быть загружен.<br><br><tt>{}</tt>

en: Incorrect snippet format
ru_RU: Некорректный формат сниппета

en: Spyder was able to load {0}/{1} snippets correctly, please check the following snippets for any syntax errors: <br><br>{2}
ru_RU: Шпидеру удалось корректно загрузить {0}/{1} сниппетов, пожалуйста, проверьте следующие сниппеты на наличие синтаксических ошибок: <br><br>{2}

en: Text snippets
ru_RU: Текстовые сниппеты

en: Valid snippet
ru_RU: Корректный сниппет

en: Invalid snippet
ru_RU: Некорректный сниппет

en: To add a new text snippet, you need to define the text that triggers it, a short description (two words maximum) of the snippet and if it should delete the trigger text when inserted. Finally, you need to define the snippet body to insert.
ru_RU: Чтобы добавить новый сниппет, необходимо указать текст, который его активирует, краткое описание (максимум два слова) сниппета, и должен ли удаляться активирующий текст при вставке сниппета. Наконец, вам нужно добавить тело вставляемого сниппета.

en: Trigger text:
ru_RU: Текст активации:

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Remove trigger text on insertion
ru_RU: Удалить текст активации при вставке

en: Check if the text that triggers this snippet should be removed when inserting it
ru_RU: Отметьте, если текст, активирующий данный сниппет должен быть удален при вставке

en: <b>Snippet text:</b>
ru_RU: <b>Текст сниппета:</b>

en: Snippet editor
ru_RU: Редактор сниппетов

en: Trigger text for the current snippet
ru_RU: Текст активации данного сниппета

en: Snippet text completion to insert
ru_RU: Текст сниппета для вставки

en: Trigger information
ru_RU: Информация об активации

en: Double-click to view or edit
ru_RU: Двойной клик для просмотра или редактирования

en: Trigger text
ru_RU: Текст активации

en: Description
ru_RU: Описание

en: Change default environment in Preferences...
ru_RU: Изменить окружение по умолчанию в настройках...

en: Internal console
ru_RU: Встроенная консоль

en: Internal console running Spyder.
ru_RU: Внутренняя консоль с запущенным Spyder.

en: <h3>Spyder crashed during last session</h3>
ru_RU: <h3>Во время прошлой сессии Spyder произошел сбой</h3>

en: Please provide any additional information you might have about the crash.
ru_RU: Пожалуйста, предоставьте любую дополнительную информацию о сбое.

en: Help...
ru_RU: Справка...

en: Help
ru_RU: Справка

en: Shell special commands:
ru_RU: Специальные команды оболочки:

en: Internal editor:
ru_RU: Встроенный редактор:

en: External editor:
ru_RU: Внешний редактор:

en: Run script:
ru_RU: Выполнить скрипт:

en: Remove references:
ru_RU: Удалить ссылки:

en: System commands:
ru_RU: Системные команды:

en: Python help:
ru_RU: Справка Python:

en: GUI-based editor:
ru_RU: Визуальный редактор:

en: In order to use commands like "raw_input" or "input" run Spyder with the multithread option (--multithread) from a system terminal
ru_RU: Для использования команд типа "raw_input" или "input" запустите Spyder с опцией многопоточности (--multithread) из системного терминала

en: Spyder Internal Console
    
    This console is used to report application
    internal errors and to inspect Spyder
    internals with the following commands:
      spy.app, spy.window, dir(spy)
    
    Please do not use it to run your code
ru_RU: Встроенная консоль Spyder
    
    Эта консоль предназначена для вывода внутренних
    ошибок приложени и изучения внутреннего
    состояния Spyder следующими командами:
      spy.app, spy.window, dir(spy)
    
    Пожалуйста, не используйте её для запуска своего кода

en: &Quit
ru_RU: В&ыход

en: Quit
ru_RU: Выход

en: &Run...
ru_RU: &Выполнить...

en: Run a Python file
ru_RU: Запустить Python файл

en: Environment variables...
ru_RU: Переменные среды...

en: Show and edit environment variables (for current session)
ru_RU: Показать и редактировать переменные среды (для текущей сессии)

en: Show sys.path contents...
ru_RU: Показать содержимое sys.path...

en: Show (read-only) sys.path
ru_RU: Показать (только чтение) sys.path

en: Buffer...
ru_RU: Буфер...

en: Set maximum line count
ru_RU: Установить максимальное число строк

en: External editor path...
ru_RU: Путь к внешнему редактору...

en: Set external editor executable path
ru_RU: Установить путь запуска внешнего редактора

en: Wrap lines
ru_RU: Переносить строки

en: Automatic code completion
ru_RU: Автоматическое дополнение кода

en: Internal console settings
ru_RU: Настройки встроенной консоли

en: Run Python file
ru_RU: Запуск Python файла

en: Buffer
ru_RU: Буфер

en: Maximum line count
ru_RU: Максимальное количество строк

en: External editor
ru_RU: Внешний редактор

en: External editor executable path:
ru_RU: Путь запуска внешнего редактора:

en: Save history log...
ru_RU: Сохранить журнал истории...

en: Save current history log (i.e. all inputs and outputs) in a text file
ru_RU: Сохранить текущий журнал истории (т.е. все вводы и выводы) в текстовом файле

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Save history log
ru_RU: Сохранить журнал истории

en: History logs
ru_RU: Журналы истории

en: Copy without prompts
ru_RU: Копировать без подтверждения

en: Clear line
ru_RU: Очистить строку

en: Clear shell
ru_RU: Очистить оболочку

en: Clear shell contents ('cls' command)
ru_RU: Очистить содержание оболочки (команда 'cls')

en: Show tab bar
ru_RU: Показывать панель вкладок

en: Show selector for classes and functions
ru_RU: Показывать выбор для классов и функций

en: Show indent guides
ru_RU: Показывать линии отступа

en: Show code folding
ru_RU: Показывать поле сворачивания кода

en: Show line numbers
ru_RU: Показывать номера строк

en: Show blank spaces
ru_RU: Показывать отступы

en: Highlight current line
ru_RU: Подсвечивать текущую строку

en: Highlight current cell
ru_RU: Подсвечивать текущий блок

en: Scroll past the end
ru_RU: Прокручивать ниже конца файла

en: Highlight occurrences after
ru_RU: Подсвечивать вхождения слова через

en:  ms
ru_RU:  мс

en: Automatic insertion of parentheses, braces and brackets
ru_RU: Автоматическая вставка круглых, фигурных и квадратных скобок

en: Automatic insertion of closing quotes
ru_RU: Автоматическая вставка закрывающих кавычек

en: Automatic insertion of colons after 'for', 'if', 'def', etc
ru_RU: Автоматическая вставка двоеточия после 'for', 'if', 'def' и т.п.

en: Automatic indentation after 'else', 'elif', etc.
ru_RU: Автоматическая вставка отступа после 'else', 'elif' и т.п.

en: Tab always indent
ru_RU: Клавиша Tab - всегда отступ

en: If enabled, pressing Tab will always indent,
    even when the cursor is not at the beginning
    of a line (when this option is enabled, code
    completion may be triggered using the alternate
    shortcut: Ctrl+Space)
ru_RU: Если активно, нажатие Tab будет делать отступ
    всегда, даже когда курсор не в начале строки
    (когда эта опция включена, автодополнение
    кода можно будет включить альтернативной
    комбинацией: Ctrl+Space)

en: Automatically strip trailing spaces on changed lines
ru_RU: Автоматически удалять конечные пробелы в изменённых строках

en: If enabled, modified lines of code (excluding strings)
    will have their trailing whitespace stripped when leaving them.
    If disabled, only whitespace added by Spyder will be stripped.
ru_RU: Если включено, в измененных строках кода (исключая текстовые константы)
    будут обрезаться конечные пробельные символы.
    Если выключено, будут обрезаться только пробельные символы,
    которые добавил Spyder.

en: Intelligent backspace
ru_RU: Умная клавиша backspace

en: Automatically remove trailing spaces when saving files
ru_RU: Автоматически удалять лишние пробелы в конце строк при сохранении файлов

en: Insert a newline at the end if one does not exist when saving a file
ru_RU: Вставьте строку в конце, если она не существует при сохранении файла

en: Trim all newlines after the final one when saving a file
ru_RU: Обрезать все строки после последней при сохранении файла

en: Indentation characters:
ru_RU: Символы отступа:

en: 2 spaces
ru_RU: 2 пробела

en: 3 spaces
ru_RU: 3 пробела

en: 4 spaces
ru_RU: 4 пробела

en: 5 spaces
ru_RU: 5 пробелов

en: 6 spaces
ru_RU: 6 пробелов

en: 7 spaces
ru_RU: 7 пробелов

en: 8 spaces
ru_RU: 8 пробелов

en: Tabulations
ru_RU: Табуляция

en: Tab stop width:
ru_RU: Ширина табуляции:

en: spaces
ru_RU: пробелы

en: Save all files before running script
ru_RU: Сохранить все файлы перед выполнением скрипта

en: Copy full cell contents to the console when running code cells
ru_RU: Копировать полное содержимое ячейки в консоль при выполнении ячеек кода

en: Edit template for new files
ru_RU: Редактировать шаблон для новых файлов

en: Autosave
ru_RU: Автосохранение

en: Automatically save a copy of files with unsaved changes
ru_RU: Автоматически сохранять копию файлов с несохраненными изменениями

en: Autosave interval:
ru_RU: Интервал автосохранения:

en: seconds
ru_RU: секунд

en: Docstring type
ru_RU: Стиль docstring

en: Type:
ru_RU: Тип:

en: Annotations
ru_RU: Аннотации

en: Display code annotations
ru_RU: Показывать аннотации кода

en: End-of-line characters
ru_RU: Символы конца строки

en: When opening a text file containing mixed end-of-line characters (this may raise syntax errors in the consoles on Windows platforms), Spyder may fix the file automatically.
ru_RU: Когда открывается текстовый файл, содержащий смешанные символы конца строки (это может увеличить число синтаксических ошибок в консолях на платформах Windows), Spyder может исправить файл автоматически.

en: Fix automatically and show warning message box
ru_RU: Автоматически исправлять и показывать окно предупреждений

en: LF (Unix)
ru_RU: LF(Unix)

en: Display
ru_RU: Отображение

en: Source code
ru_RU: Исходный код

en: Run code
ru_RU: Выполнить код

en: &New file...
ru_RU: &Новый файл...

en: New file
ru_RU: Новый файл

en: O&pen last closed
ru_RU: О&ткрыть последний закрытый

en: Open last closed
ru_RU: Открыть последний закрытый

en: &Open...
ru_RU: &Открыть...

en: Open file
ru_RU: Открыть файл

en: &Revert
ru_RU: За&грузить заново

en: Revert file from disk
ru_RU: Загрузить файл с диска

en: &Save
ru_RU: &Сохранить

en: Save file
ru_RU: Сохранить файл

en: Sav&e all
ru_RU: Сохранить &все

en: Save all files
ru_RU: Сохранить все файлы

en: Save &as...
ru_RU: Сохранить &как...

en: Save current file as...
ru_RU: Сохранить текущий файл как...

en: Save copy as...
ru_RU: Сохранить копию...

en: Save copy of current file as...
ru_RU: Сохранить копию текущего файла как...

en: Print preview...
ru_RU: Предварительный просмотр...

en: &Print...
ru_RU: &Печать...

en: Print current file...
ru_RU: Печать текущего файла...

en: &Close
ru_RU: &Закрыть

en: Close current file
ru_RU: Закрыть текущий файл

en: C&lose all
ru_RU: Закрыть вс&е

en: Close all opened files
ru_RU: Закрыть все открытые файлы

en: &Find text
ru_RU: &Найти текст

en: Find &next
ru_RU: Найти &следующий

en: Find &previous
ru_RU: Найти &предыдущий

en: &Replace text
ru_RU: &Заменить текст

en: Set/Clear breakpoint
ru_RU: Поставить/Убрать точку останова

en: Set/Edit conditional breakpoint
ru_RU: Поставить/Редактировать условную точку останова

en: &Debug
ru_RU: &Отладка

en: Debug file
ru_RU: Отладка файла

en: Step
ru_RU: Шаг

en: Run current line
ru_RU: Выполнить текущую строку

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Continue execution until next breakpoint
ru_RU: Продолжить выполнение до следующей точки останова

en: Step Into
ru_RU: Шаг в функцию

en: Step into function or method of current line
ru_RU: Войти в функцию или метод текущей линии

en: Step Return
ru_RU: Шаг из функции

en: Run until current function or method returns
ru_RU: Выполнять пока функция или метод не завершатся

en: Stop
ru_RU: Стоп

en: Stop debugging
ru_RU: Завершить отладку

en: &Run
ru_RU: &Запуск

en: Run file
ru_RU: Выполнить файл

en: &Configuration per file...
ru_RU: &Настройки для файла...

en: Run settings
ru_RU: Настройки Запуска

en: Re-run &last script
ru_RU: Перезапустить последний скрипт

en: Run again last file
ru_RU: Выполнить снова последний файл

en: Run &selection or current line
ru_RU: Выполнить в&ыделенное или текущую строку

en: Run selection or current line
ru_RU: Выполнить выделенное или текущую строку

en: Run &to current line
ru_RU: Запускать &to текущую строку

en: Run to current line
ru_RU: Запускать текущую строку

en: Run &from current line
ru_RU: Запускать &from с текущей строки

en: Run from current line
ru_RU: Запускать с текущей строки

en: Run cell
ru_RU: Выполнить &блок

en: Run current cell 
    [Use #%% to create cells]
ru_RU: Запустить текущую ячейку 
    [Используйте #%%, чтобы создать ячейку]

en: Run cell and advance
ru_RU: Выполнить блок и перейти далее

en: Run current cell and go to the next one
ru_RU: Запустить текущую ячейку и перейти к следующей

en: Debug cell
ru_RU: Отладка ячейки

en: Debug current cell (Alt+Shift+Enter)
ru_RU: Отладка текущей ячейки (Alt+Shift+Enter)

en: Re-run last cell
ru_RU: Перезапустить последний блок

en: Re run last cell
ru_RU: Перезапустить последний блок

en: Show todo list
ru_RU: Показать список задач

en: Show comments list (TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???)
ru_RU: Показать список комментариев (TODO/FIXME/XXX/HINT/TIP/@todo/HACK/BUG/OPTIMIZE/!!!/???)

en: Show warning/error list
ru_RU: Показать список предупреждений/ошибок

en: Show code analysis warnings/errors
ru_RU: Показать предупреждения/ошибки анализа кода

en: Previous warning/error
ru_RU: Предыдущее предупреждение/ошибка

en: Go to previous code analysis warning/error
ru_RU: Перейти к предыдущему предупреждению/ошибке анализа кода

en: Next warning/error
ru_RU: Следующее предупреждение/ошибка

en: Go to next code analysis warning/error
ru_RU: Перейти к следующему предупреждению/ошибке анализа кода

en: Last edit location
ru_RU: Последнее место редактирования

en: Go to last edit location
ru_RU: Перейти к последнему месту редактирования

en: Previous cursor position
ru_RU: Предыдущая позиция курсора

en: Go to previous cursor position
ru_RU: Перейти к предыдущей позиции курсора

en: Next cursor position
ru_RU: Следующая позиция курсора

en: Go to next cursor position
ru_RU: Перейти к следующей позиции курсора

en: Comment
ru_RU: Комментировать

en: Uncomment
ru_RU: Раскомментировать

en: Comment current line or selection
ru_RU: Комментировать текущую строку/выделение

en: Add &block comment
ru_RU: Добавить &блок комментариев

en: Add block comment around current line or selection
ru_RU: Добавить блок комментариев вокруг текущей строки/выделения

en: R&emove block comment
ru_RU: У&далить блок комментариев

en: Remove comment block around current line or selection
ru_RU: Убрать блок комментариев вокруг текущей строки/выделения

en: Indent
ru_RU: Добавить отступ

en: Indent current line or selection
ru_RU: Добавить отступ к текущей строке или выделению

en: Unindent
ru_RU: Убрать отступ

en: Unindent current line or selection
ru_RU: Убрать отступ у текущей строки/выделения

en: Toggle Uppercase
ru_RU: Сделать Прописными

en: Change to uppercase current line or selection
ru_RU: Перевести текущую строчку или выделение в верхний регистр

en: Toggle Lowercase
ru_RU: Сделать строчными

en: Change to lowercase current line or selection
ru_RU: Перевести текущую строчку или выделение в нижний регистр

en: Convert end-of-line characters
ru_RU: Преобразовать символы конца строки

en: Remove trailing spaces
ru_RU: Удалить лишние пробелы в конце строк

en: Format file or selection with {0}
ru_RU: Форматировать файл или выделение с помощью {0}

en: Show code style warnings
ru_RU: Показывать предупреждения о стиле кода

en: Show docstring style warnings
ru_RU: Показывать предупреждения о стиле docstring

en: Fix indentation
ru_RU: Исправить отступы

en: Replace tab characters by space characters
ru_RU: Заменить символы табуляции пробелами

en: Go to line...
ru_RU: Перейти к строке...

en: Set console working directory
ru_RU: Установить рабочий каталог консоли

en: Set current console (and file explorer) working directory to current script directory
ru_RU: Установить каталог текущего скрипта как рабочий для текущей консоли (и файлового менеджера)

en: Maximum number of recent files...
ru_RU: Максимальное количество недавних файлов...

en: Clear recent files list
ru_RU: Очистить список недавних файлов

en: Clear this list
ru_RU: Очистить этот список

en: Go to next file
ru_RU: Перейти к следующему файлу

en: Go to previous file
ru_RU: Перейти к предыдущему файлу

en: Open &recent
ru_RU: Открыть не&давние

en: File toolbar
ru_RU: Панель файлов

en: Run toolbar
ru_RU: Панель запуска

en: Debug toolbar
ru_RU: Панель отладки

en: &File
ru_RU: &Файл

en: &Edit
ru_RU: &Правка

en: &Search
ru_RU: П&оиск

en: Sour&ce
ru_RU: &Документ

en: &Tools
ru_RU: &Инструменты

en: &View
ru_RU: &Вид

en: &Help
ru_RU: Спр&авка

en: Spyder Editor
ru_RU: Редактор Spyder

en: This is a temporary script file.
ru_RU: Это временный скриптовый файл.

en: untitled
ru_RU: безымянный

en: Maximum number of recent files
ru_RU: Максимальное количество недавних файлов

en: Printing...
ru_RU: Печать...

en: Error while removing autosave file {}
ru_RU: Ошибка при удалении файла автосохранения {}

en: Error while creating autosave directory
ru_RU: Ошибка при создании директории автосохранений

en: Error while autosaving {} to {}
ru_RU: Ошибка при автосохранении {} в {}

en: Breakpoint
ru_RU: Точка останова

en: Condition:
ru_RU: Условие:

en: Go to Line
ru_RU: Перейти к строке

en: Go to Symbol in File
ru_RU: Перейти к символу в файле

en: Start typing the name of an open file
ru_RU: Начните вводить название открытого файла

en: Select line
ru_RU: Выберите строку

en: lines
ru_RU: строк

en: Go to line
ru_RU: Перейти к строке

en: Select symbol
ru_RU: Выберите символ

en: Autosave error
ru_RU: Ошибка автосохранения

en: Error message:
ru_RU: Сообщение об ошибке:

en: Hide all future autosave-related errors during this session
ru_RU: Скрыть все будущие ошибки, связанные с автосохранением во время этой сессии

en: click to open file
ru_RU: нажмите, чтобы открыть файл

en: click to send email
ru_RU: нажмите, чтобы отправить email

en: click to open url
ru_RU: нажмите, чтобы открыть url

en: click to open
ru_RU: нажмите, чтобы открыть

en: Code analysis
ru_RU: Анализ кода

en: To do
ru_RU: Список задач

en: Removal error
ru_RU: Ошибка удаления

en: It was not possible to remove outputs from this notebook. The error is:
ru_RU: Невозможно удалить результаты из блокнота. Ошибка:

en: Conversion error
ru_RU: Ошибка преобразования

en: It was not possible to convert this notebook. The error is:
ru_RU: Не удалось сконвертировать этот блокнот. Ошибка:

en: Clear all ouput
ru_RU: Очистить вывод

en: Convert to Python file
ru_RU: Преобразовать в Python файл

en: Go to definition
ru_RU: Перейти к определению

en: Inspect current object
ru_RU: Проверить текущий объект

en: Zoom in
ru_RU: Увеличить

en: Zoom out
ru_RU: Уменьшить

en: Zoom reset
ru_RU: Восстановить масштаб

en: Generate docstring
ru_RU: Сгенерировать docstring

en: Information
ru_RU: Информация

en: Find symbols in file...
ru_RU: Найти в файлe...

en: Copy path to clipboard
ru_RU: Копировать путь в буфер обмена

en: Close all to the right
ru_RU: Закрыть все правее

en: Close all but this
ru_RU: Закрыть все кроме этой

en: Sort tabs alphabetically
ru_RU: Сортировать вкладки по алфавиту

en: Show in Finder
ru_RU: Показывать в Поиске

en: Show in external file explorer
ru_RU: Показать менеджер файлов

en: Spyder can't show this file in the external file explorer because the <tt>xdg-utils</tt> package is not available on your system.
ru_RU: Spyder не может показать этот файл во внешнем файловом обозревателе, потому что пакет <tt>xdg-utils</tt> недоступен в вашей системе.

en: Temporary file
ru_RU: Временный файл

en: New window
ru_RU: Новое окно

en: Create a new editor window
ru_RU: Создать новое окно редактора

en: Split vertically
ru_RU: Разделить по вертикали

en: Split vertically this editor window
ru_RU: Разделить окна редактора по вертикали

en: Split horizontally
ru_RU: Разделить по горизонтали

en: Split horizontally this editor window
ru_RU: Разделить окна редактора по горизонтали

en: Close this panel
ru_RU: Закрыть эту панель

en: Close window
ru_RU: Закрыть окно

en: <b>%s</b> has been modified.<br>Do you want to save changes?
ru_RU: <b>%s</b> был изменён.<br>Хотите сохранить изменения?

en: Save Error
ru_RU: Сохранить ошибку

en: <b>Unable to save file '%s'</b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно сохранить файл <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: Loading %s...
ru_RU: Загрузка %s...

en: <b>%s</b> contains mixed end-of-line characters.<br>Spyder will fix this automatically.
ru_RU: <b>%s</b> содержит смешанные символы конца строки.<br>Spyder исправит это автоматически.

en: Close this window
ru_RU: Закрыть это окно

en: Go to line:
ru_RU: Перейти к строке:

en: Current line:
ru_RU: Текущая строка:

en: Line count:
ru_RU: Количество строк:

en: Recover from autosave
ru_RU: Восстановить из автосохранения

en: Autosave files found. What would you like to do?
    
    This dialog will be shown again on next startup if any autosave files are not restored, moved or deleted.
ru_RU: Найдены файлы автосохранения. Что бы Вы хотели сделать?
    
    Этот диалог будет показан снова при следующем запуске, если все файлы автосохранения не будут восстановлены, перемещены или удалены.

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Autosave file
ru_RU: Файл автосохранения

en: Original file
ru_RU: Исходный файл

en: Recover the autosave file to its original location, replacing the original if it exists.
ru_RU: Восстановить файл из автосохранения, заменив его оригинал.

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Delete the autosave file.
ru_RU: Удалить файл автосохранения.

en: Discard
ru_RU: Отклонить

en: Display the autosave file (and the original, if it exists) in Spyder's Editor. You will have to move or delete it manually.
ru_RU: Отобразить файл автосохранения (и оригинал, если он существует) в редакторе Spyder'а. Вам придется переместить или удалить его вручную.

en: Open
ru_RU: Открыть

en: <i>File name not recorded</i>
ru_RU: <i>Имя файла не записано</i>

en: Last modified
ru_RU: Последнее изменение

en: bytes
ru_RU: байт

en: Size
ru_RU: Размер

en: <i>File no longer exists</i>
ru_RU: <i>Файл больше не существует</i>

en: Restore autosave file to ...
ru_RU: Восстановить файл автосохранения в ...

en: Unable to restore {} using {}
ru_RU: Невозможно восстановить {} с помощью {}

en: Unable to discard {}
ru_RU: Не удалось отклонить {}

en: File permissions
ru_RU: Разрешения на файл

en: File EOL Status
ru_RU: Статус концов строк файла

en: Encoding
ru_RU: Кодировка

en: Cursor position
ru_RU: Позиция курсора

en: Git branch
ru_RU: Ветка Git

en: General options
ru_RU: Основные параметры

en: Show hidden files
ru_RU: Показать скрытые файлы

en: Single click to open files
ru_RU: Одиночное нажатие для открытия файлов

en: Filter settings
ru_RU: Настройки фильтра

en: General
ru_RU: Основные

en: File associations
ru_RU: Ассоциации файлов

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Explore files in the computer with a tree view.
ru_RU: Просмотр файлов на компьютере в виде дерева.

en: File...
ru_RU: Файл...

en: Python file...
ru_RU: Файл Python...

en: Folder...
ru_RU: Каталог...

en: Python Package...
ru_RU: Пакет Python...

en: Open in Spyder
ru_RU: Открыть в Spyder

en: Open externally
ru_RU: Открыть во внешнем приложении

en: Default external application
ru_RU: Внешнее приложение по-умолчанию

en: Delete...
ru_RU: Удалить...

en: Rename...
ru_RU: Переименовать...

en: Move...
ru_RU: Переместить...

en: Copy Absolute Path
ru_RU: Копировать абсолютный путь

en: Copy Relative Path
ru_RU: Копировать относительный путь

en: Show in Folder
ru_RU: Показать в папке

en: Commit
ru_RU: Зафиксировать

en: Browse repository
ru_RU: Просмотр репозитария

en: Edit filter settings...
ru_RU: Изменить параметры фильтра...

en: Single click to open
ru_RU: Откройте один клик для открытия

en: Open IPython console here
ru_RU: Открыть консоль IPython здесь

en: Type
ru_RU: Тип

en: Date modified
ru_RU: Дата изменения

en: New
ru_RU: Новый

en: Open with
ru_RU: Открыть с помощью

en:  (Application not found!)
ru_RU:  (Приложение не найдено!)

en: Edit filter settings
ru_RU: Изменить параметры фильтра

en: Do you really want to delete <b>%s</b>?
ru_RU: Вы точно хотите удалить <b>%s</b>?

en: delete
ru_RU: удалить

en: Project Explorer
ru_RU: Менеджер проектов

en: <b>Unable to %s <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно %s <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: File Explorer
ru_RU: Файловый менеджер

en: The current directory contains a project.<br><br>If you want to delete the project, please go to <b>Projects</b> &raquo; <b>Delete Project</b>
ru_RU: В текущий каталоге находится проект.<br><br>Если вы хотите удалить проект, пожалуйста, воспользуйтесь меню <b>Проекты</b> &raquo; <b>Удалить проект</b>

en: New name:
ru_RU: Новое имя:

en: Rename
ru_RU: Переименовать

en: Do you really want to rename <b>%s</b> and overwrite the existing file <b>%s</b>?
ru_RU: Вы действительно хотите переименовать <b>%s</b> или перезаписать существующий файл <b>%s</b>?

en: <b>Unable to rename file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно переименовать файл <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: Select directory
ru_RU: Выберите каталог

en: <b>Unable to move <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно переместить файл <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: <b>Unable to create folder <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно создать каталог <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: <b>Unable to create file <i>%s</i></b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно создать файл <i>%s</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: New folder
ru_RU: Новый каталог

en: Folder name:
ru_RU: Имя каталога:

en: File/Folder copy error
ru_RU: Ошибка копирования файла/папки

en: Cannot copy this type of file(s) or folder(s). The error was:
ru_RU: Не удалось скопировать этот тип файл (файлов) или папки (папок). Ошибка:

en: Error pasting file
ru_RU: Ошибка при вставке файла

en: Unsupported copy operation. The error was:
ru_RU: Неподдерживаемая операция копирования. Ошибка:

en: Recursive copy
ru_RU: Рекурсивное копирование

en: Source is an ancestor of destination folder.
ru_RU: Папка-источник является одним из родителей целевой папки.

en: Error pasting folder
ru_RU: Ошибка при вставке папки

en: No file in clipboard
ru_RU: Нет файла в буфере обмена

en: No file in the clipboard. Please copy a file to the clipboard first.
ru_RU: Нет файла в буфере обмена. Сначала скопируйте файл.

en: Blank area
ru_RU: Пустая область

en: Cannot paste in the blank area.
ru_RU: Невозможно вставить в пустую область.

en: The following command did not launch successfully:
ru_RU: Следующая команда не была успешно запущена:

en: The following commands did not launch successfully:
ru_RU: Следующие команды не были успешно запущены:

en: For %s support, please install one of the<br/> following tools:<br/><br/>  %s
ru_RU: Для поддержки %s, установите, пожалуйста,<br/> один из следующих инструментов:<br/><br/>  %s

en: <b>Unable to find external program.</b><br><br>%s
ru_RU: <b>Не удалось найти внешнюю программу.</b><br><br>%s

en: New package
ru_RU: Новый пакет

en: Package name:
ru_RU: Имя пакета:

en: New module
ru_RU: Новый модуль

en: Previous
ru_RU: Предыдущая

en: Next
ru_RU: Далее

en: Parent
ru_RU: Родительская

en: Filter filenames
ru_RU: Фильтр имен файлов

en: You don't have the right permissions to open this directory
ru_RU: У Вас нет прав на открытие этой директории

en: Browse...
ru_RU: Обзор...

en: Applications
ru_RU: Приложения

en: Type to filter by name
ru_RU: Начните вводить текст, чтобы отфильтровать по названию

en: Applications (*.app)
ru_RU: Приложения (*.app)

en: Select application
ru_RU: Выберите приложение

en: Applications (*.exe *.bat *.com)
ru_RU: Приложения (*.exe *.bat *.com)

en: Applications (*.desktop)
ru_RU: Приложения (*.desktop)

en: Choose the application for files of type
ru_RU: Выберите приложение для файлов типа

en: File types:
ru_RU: Типы файлов:

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Associated applications:
ru_RU: Ассоциированные приложения:

en: Set default
ru_RU: Установить по-умолчанию

en: Application not found!
ru_RU: Приложение не найдено!

en: File association
ru_RU: Ассоциация файлов

en: Enter new file extension. You can add several values separated by commas.<br>Examples include:
ru_RU: Введите новое расширение файла. Вы можете добавить несколько значений, разделенных запятыми.<br>Примеры включают:

en: Find
ru_RU: Найти

en: Search for strings of text in files.
ru_RU: Поиск строк текста в файлах.

en: Find in files
ru_RU: Найти в файлах

en: Search text in multiple files
ru_RU: Искать текст в нескольких файлах

en: Search directory
ru_RU: Каталог поиска

en: Current working directory
ru_RU: Текущий рабочий каталог

en: Project
ru_RU: Проект

en: Search in all files and directories present on the current project path (if opened)
ru_RU: Искать во всех файлах и каталогах в текущем пути проекта (если открыт)

en: Search in current opened file
ru_RU: Искать в текущем открытом файле

en: Select other directory
ru_RU: Выберите другой каталог

en: Search in other folder present on the file system
ru_RU: Искать в другом каталоге файловой системы

en: Clear the list of other directories
ru_RU: Очистить список дополнительных каталогов

en: Clear other directories
ru_RU: Удалить другие каталоги

en: Do you want to clear the list of other directories?
ru_RU: Вы уверены, что хотите очистить список дополнительных каталогов?

en: Regular expression error
ru_RU: Ошибка в регулярном выражении

en: Write text to search
ru_RU: Введите текст для поиска

en: Search in:
ru_RU: Искать в:

en: Exclude:
ru_RU: Исключить:

en: Exclude pattern
ru_RU: Шаблон исключений

en: Regular expression
ru_RU: Регулярное выражение

en: Use regular expressions
ru_RU: Использовать регулярные выражения

en: Case sensitive
ru_RU: С учетом регистра

en: Case sensitive search
ru_RU: Регистрозависимый поиск

en: &Find in files
ru_RU: Найти в &файлах

en: Search text
ru_RU: Найти текст

en: Exclude case sensitive
ru_RU: Исключить с учетом регистра

en: Show advanced options
ru_RU: Показать дополнительные опции

en: Set maximum number of results
ru_RU: Установить максимальное количество результатов

en: Hide advanced options
ru_RU: Скрыть дополнительные опции

en: Max results
ru_RU: Макс. результатов

en: Set maximum number of results:
ru_RU: Установить максимальное количество результатов:

en: String not found
ru_RU: Строка не найдена

en: Maximum number of results reached! Try narrowing the search.
ru_RU: Достигнуто максимальное количество результатов! Попробуйте сузить поиск.

en: Unexpected error: see internal console
ru_RU: Неожиданная ошибка: смотрите во встроенной консоли

en: invalid regular expression
ru_RU: неверное регулярное выражение

en: permission denied errors were encountered
ru_RU: обнаружены ошибки отказа в доступе

en: matches in
ru_RU: совпадений в

en: file
ru_RU: файл

en: Automatic connections
ru_RU: Автоматические соединения

en: This pane can automatically show an object's help information after a left parenthesis is written next to it. Below you can decide to which plugin you want to connect it to turn on this feature.
ru_RU: Инспектор объектов может автоматически показывать справочную информацию по объекту после ввода открывающей круглой скобки вслед за ним. Ниже вы можете решить, в каком модуле использовать эту возможность.

en: IPython Console
ru_RU: Консоль IPython

en: Additional features
ru_RU: Дополнительные возможности

en: Render mathematical equations
ru_RU: Отрисовывать математические выражения

en: This feature requires Sphinx 1.1 or superior.
ru_RU: Эта возможность требует Sphinx 1.1 или выше.

en: Sphinx %s is currently installed.
ru_RU: Sphinx %s на данный момент установлено.

en: Spyder tutorial
ru_RU: Руководство Spyder

en: It was not possible to generate rich text help for this object.</br>Please see it in plain text.
ru_RU: Невозможно создать форматированную текстовую справку по объекту.</br>Пожалуйста, просмотрите в виде обычного текста.

en: No further documentation available
ru_RU: Дополнительная документация отсутствует

en: No documentation available
ru_RU: Дополнительная документация отсутствует

en: Source
ru_RU: Исходник

en: Object
ru_RU: Объект

en: Console
ru_RU: Консоль

en: Automatic import
ru_RU: Автоматический импорт

en: Show Source
ru_RU: Показать исходник

en: Rich Text
ru_RU: Форматированный текст

en: Plain Text
ru_RU: Простой текст

en: Lock/Unlock
ru_RU: Блокировать/Разблокировать

en: Home
ru_RU: Домой

en: Unlock
ru_RU: Разблокировать

en: Lock
ru_RU: Заблокировать

en: Retrieving documentation
ru_RU: Получение документации

en: Preferences > Help
ru_RU: Параметры > Справка

en: Usage
ru_RU: Использование

en: New to Spyder? Read our
ru_RU: Используете Spyder впервые? Прочитайте наше

en: tutorial
ru_RU: руководство

en: Please consider installing Sphinx to get documentation rendered in rich text.
ru_RU: Пожалуйста, подумайте об установке Sphinx для просмотра документации в форматированном виде.

en: No source code available.
ru_RU: Исходный код не доступен.

en: Scroll automatically to last entry
ru_RU: Автоматически пролистывать к последней записи

en: History
ru_RU: История

en: Provide command history for IPython Consoles
ru_RU: Предоставляет историю команд для IPython Console

en: Display initial banner
ru_RU: Показывать стартовый баннер

en: This option lets you hide the message shown at
    the top of the console when it's opened.
ru_RU: Эта опция позволяет Вам спрятать сообщение,
    показываемое вверху консоли при открытии.

en: Ask for confirmation before closing
ru_RU: Спрашивать подтверждение перед закрытием

en: Ask for confirmation before removing all user-defined variables
ru_RU: Спрашивать подтверждение перед удалением всех пользовательских переменных

en: This option lets you hide the warning message shown
    when resetting the namespace from Spyder.
ru_RU: Эта опция позволяет Вам спрятать сообщение,
    показываемое при перезапуске окружения Spyder.

en: Show elapsed time
ru_RU: Показывать прошедшее время

en: Ask for confirmation before restarting
ru_RU: Спрашивать подтверждение перед перезапуском

en: This option lets you hide the warning message shown
    when restarting the kernel.
ru_RU: Эта опция позволяет Вам спрятать сообщение,
    показываемое при перезапуске ядра.

en: Completion type
ru_RU: Тип завершения

en: Decide what type of completion to use
ru_RU: Выберите какой тип автодополнения использовать

en: Graphical
ru_RU: Графический

en: Plain
ru_RU: Простой

en: Terminal
ru_RU: Терминал

en: Completion:
ru_RU: Автодополнение:

en:  lines
ru_RU:  строк

en: Buffer:
ru_RU: Буфер:

en: Set the maximum number of lines of text shown in the
    console before truncation. Specifying -1 disables it
    (not recommended!)
ru_RU: Установите максимальное количество линий, показываемых
    в консоли перед усечением. Значение -1 отключает функцию
    (не рекомендуется!)

en: Support for graphics (Matplotlib)
ru_RU: Поддержка графики (Matplotlib)

en: Activate support
ru_RU: Активировать поддержку

en: Automatically load Pylab and NumPy modules
ru_RU: Автоматически загружать модули Pylab и NumPy

en: Inline
ru_RU: Встроенный

en: Graphics backend
ru_RU: Графический бэкенд

en: Decide how graphics are going to be displayed in the console. If unsure, please select <b>%s</b> to put graphics inside the console or <b>%s</b> to interact with them (through zooming and panning) in a separate window.
ru_RU: Выберите как графика будет отображаться в консоли. Если не уверены, пожалуйста выберите <b>%s</b> для вставки графики в консоль или <b>%s</b> для взаимодействия с ними (через масштабирование и панорамирование) в отдельном окне.

en: Backend:
ru_RU: Бэкенд:

en: This option will be applied the next time a console is opened.
ru_RU: Эта опция будет принята при следующем открытии консоли.

en: Inline backend
ru_RU: Встроенный бекэнд

en: Decide how to render the figures created by this backend
ru_RU: Выберите как рендерить графики, созданные этим бэкендом

en: Format:
ru_RU: Формат:

en: Resolution:
ru_RU: Разрешение:

en: dpi
ru_RU: DPI

en: Only used when the format is PNG. Default is 72
ru_RU: Используется только для формата PNG. 72 по умолчанию

en: Width:
ru_RU: Ширина:

en: inches
ru_RU: дюймов

en: Default is 6
ru_RU: 6 по умолчанию

en: Height:
ru_RU: Высота:

en: Default is 4
ru_RU: 4 по умолчанию

en: Use a tight layout for inline plots
ru_RU: Использовать размещение tight для встраиваемых графиков

en: Sets bbox_inches to "tight" when
    plotting inline with matplotlib.
    When enabled, can cause discrepancies
    between the image displayed inline and
    that created using savefig.
ru_RU: Устанавливает bbox_inches в
    "tight" при построении встроенного
    графика в matplotlib.
    Когда включен, может вызвать
    неполадки, если изображение
    встроенное и создано savefig.

en: Lines:
ru_RU: Строки:

en: Run a file
ru_RU: Выполнить файл

en: You can also run a whole file at startup instead of just some lines (This is similar to have a PYTHONSTARTUP file).
ru_RU: При старте Вы также можете запустить весь файл вместо нескольких строк (Подобно использованию файла PYTHONSTARTUP).

en: Use the following file:
ru_RU: Использовать следующий файл:

en: Run code while debugging
ru_RU: Запустить код при отладке

en: Debug
ru_RU: Отладка

en: Prevent editor from closing files while debugging
ru_RU: Запретить редактору закрытие файлов во время отладки

en: Stop debugging on first line of files without breakpoints
ru_RU: Приостанавливать выполнение на первой строке файла при отладке, без точек останова

en: Ignore Python libraries while debugging
ru_RU: Игнорировать библиотеки Python при отладке

en: Jedi completion
ru_RU: Автодополнение Jedi

en: Enable Jedi-based <tt>Tab</tt> completion in the IPython console; similar to the greedy completer, but without evaluating the code.<br><b>Warning:</b> Slows down your console when working with large dataframes!
ru_RU: Включить автодополнение в консоли IPython по <tt>Tab</tt> на основе Jedi; оно похоже на скупое автодополнение, но без выполнения кода.<br><b>Предупреждение:</b> Замедлится прокрутка консоли при работе с большими массивами данных!

en: Use Jedi completion in the IPython console
ru_RU: Использовать автодополнение Jedi в консоли IPython

en: Greedy completion
ru_RU: Скупое автодополнение

en: Enable <tt>Tab</tt> completion on elements of lists, results of function calls, etc, <i>without</i> assigning them to a variable, like <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> or <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Warning:</b> Due to a bug, IPython's greedy completer requires a leading <tt>&lt;Space&gt;</tt> for some completions; e.g.  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> works while <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> doesn't.
ru_RU: Включает автодополнение по <tt>Tab</tt> для элементов списков, результатов вызова функций, и т.п. <i>без</i> присвоения их переменной, например <tt>li[0].&lt;Tab&gt;</tt> или <tt>ins.meth().&lt;Tab&gt;</tt> <br><b>Предупреждение:</b> Из-за ошибки, скупое автодополнение в IPython требует ввод <tt>&lt;Space&gt;</tt> для некоторых автодополнений; например  <tt>np.sin(&lt;Space&gt;np.&lt;Tab&gt;</tt> работает, в то время как <tt>np.sin(np.&lt;Tab&gt; </tt> - нет.

en: Use greedy completion in the IPython console
ru_RU: Использовать скупое автодополнение в консоли IPython

en: Autocall
ru_RU: Автовызов

en: Autocall makes IPython automatically call any callable object even if you didn't type explicit parentheses.<br>For example, if you type <i>str 43</i> it becomes <i>str(43)</i> automatically.
ru_RU: Автовызов позволяет IPython автоматически вызывать объекты без явного ввода скобок.<br>Например, если Вы введете <i>str 43</i>, будет выполнено <i>str(43)</i> автоматически.

en: Smart
ru_RU: Умный

en: Full
ru_RU: Все

en: Off
ru_RU: Отключён

en: Autocall:
ru_RU: Автовызов:

en: On <b>%s</b> mode, Autocall is not applied if there are no arguments after the callable. On <b>%s</b> mode, all callable objects are automatically called (even if no arguments are present).
ru_RU: В режиме <b>%s</b> Автовызов не происходит если отсутствуют аргументы у вызываемого. В режиме <b>%s</b> все вызываемые объекты вызываются (даже если аргументы не переданы).

en: Symbolic mathematics
ru_RU: Символьная математика

en: Perfom symbolic operations in the console (e.g. integrals, derivatives, vector calculus, etc) and get the outputs in a beautifully printed style (it requires the Sympy module).
ru_RU: Производит символьные операции в консоли (напр. интегралы, производные, векторное исчисление и др.) и выводит результат в красивом виде (требуется модуль Sympy).

en: Use symbolic math
ru_RU: Использовать символьную математику

en: This option loads the Sympy library to work with.<br>Please refer to its documentation to learn how to use it.
ru_RU: Эта опция подгружает для работы библиотеку Sympy.<br>Пожалуйста ознакомьтесь с документацией для её использования.

en: Prompts
ru_RU: Приглашения к вводу/выводу

en: Modify how Input and Output prompts are shown in the console.
ru_RU: Определите как показывать приглашения Ввода и Вывода в консоли.

en: Input prompt:
ru_RU: Строка ввода:

en: Default is<br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
ru_RU: По умолчанию: <br>In [&lt;span class="in-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Output prompt:
ru_RU: Строка вывода:

en: Default is<br>Out[&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:
ru_RU: По умолчанию: <br>Out [&lt;span class="out-prompt-number"&gt;%i&lt;/span&gt;]:

en: Windows adjustments
ru_RU: Настройки окон

en: Graphics
ru_RU: Графика

en: Startup
ru_RU: Запуск

en: Debugger
ru_RU: Отладчик

en: IPython console
ru_RU: Консоль IPython

en: The authenticity of host <b>%s</b> can't be established. Are you sure you want to continue connecting?
ru_RU: Подлинность хоста <b>%s</b> не может быть установлена. Вы уверены, что хотите продолжить соединение?

en: The authenticity of the host can't be established
ru_RU: Подлинность хоста не может быть установлена

en: Tunnel '%s' failed to start
ru_RU: Туннель '%s' не удалось запустить

en: Could not connect to remote host
ru_RU: Не удалось подключиться к удалённому хосту

en: Connecting to kernel...
ru_RU: Подключение к ядру...

en: An error ocurred while starting the kernel
ru_RU: При запуске ядра произошла ошибка

en: Are you sure you want to restart the kernel?
ru_RU: Вы уверены, что хотите перезапустить ядро?

en: Restart kernel?
ru_RU: Перезапустить ядро?

en: Cannot restart a kernel not started by Spyder
ru_RU: Не удается перезапусть ядро, запущенное не из Spyder

en: Error restarting kernel: %s
ru_RU: Ошибка при перезапуске ядра: %s

en: <br>Restarting kernel...<br>
ru_RU: <br>Перезапуск ядра...<br>

en: Connect to an existing kernel
ru_RU: Подключиться к работающему ядру

en: Connection file:
ru_RU: Файл подключения:

en: Kernel connection file path
ru_RU: Путь к файлу подключения ядра

en: Browse
ru_RU: Обзор

en: This is a remote kernel (via SSH)
ru_RU: Это удалённо-управляемое ядро (через SSH)

en: Hostname:
ru_RU: Имя хоста:

en: Username:
ru_RU: Имя пользователя:

en: Authentication method:
ru_RU: Метод проверки подлинности:

en: Password:
ru_RU: Пароль:

en: SSH keyfile:
ru_RU: Файл ключа SSH:

en: Passphase:
ru_RU: Парольная фраза:

en: Optional
ru_RU: Необязательный

en: Save connection settings
ru_RU: Сохранить настройки подключения

en: Select kernel connection file
ru_RU: Открыть файл соединения ядра

en: Select SSH keyfile
ru_RU: Выберите файл ключа SSH

en: The directory {} is not writable and it is required to create IPython consoles. Please make it writable.
ru_RU: Каталог {} защищен от записи. Для запуска консоли IPython, пожалуйста, откройте доступ на запись.

en: Press <b>Q</b> to exit pager
ru_RU: Нажмите <b>Q</b> для выхода из пейджера

en: New console (default settings)
ru_RU: Новая консоль (по умолчанию)

en: Restart kernel
ru_RU: Перезапустить ядро

en: Remove all variables
ru_RU: Удалить все переменные

en: Interrupt kernel
ru_RU: Прервать ядро

en: Open a new IPython console connected to an existing kernel
ru_RU: Открыть новую консоль IPython, подключенную к существующему ядру

en: Rename tab
ru_RU: Переименовать вкладку

en: Show environment variables
ru_RU: Показать переменные среды

en: Show sys.path contents
ru_RU: Показать содержимое sys.path

en: Clear line or block
ru_RU: Очистить строку или блок

en: Clear console
ru_RU: Очистить консоль

en: Enter array table
ru_RU: Введите таблицу массивов

en: Enter array inline
ru_RU: Введите встроенный массив

en: Special consoles
ru_RU: Специальные консоли

en: New Pylab console (data plotting)
ru_RU: Новая консоль Pylab (рисование графиков)

en: New SymPy console (symbolic math)
ru_RU: Новая консоль SymPy (символьная математика)

en: New Cython console (Python with C extensions)
ru_RU: Новая консоль Cython (Python с расширениями C)

en: Remove all variables from kernel namespace
ru_RU: Удалите все переменные из пространства имен ядра

en: IPython documentation
ru_RU: Документация IPython

en: Intro to IPython
ru_RU: Введение в IPython

en: Quick reference
ru_RU: Краткий справочник

en: Console help
ru_RU: Консольная справка

en: Unable to connect to <b>%s</b>
ru_RU: Не удалось подключиться к <b>%s</b>

en: Connection error
ru_RU: Ошибка соединения

en: An error occurred while trying to load the kernel connection file. The error was:
ru_RU: Произошла ошибка при попытке загрузить файл подключения к ядру. Ошибка:

en: Could not open ssh tunnel. The error was:
ru_RU: Не удалось открыть ssh-туннель. Произошла ошибка:

en: Do you want to close this console?
ru_RU: Вы уверены, что хотите закрыть эту консоль?

en: Do you want to close all other consoles connected to the same kernel as this one?
ru_RU: Хотите закрыть все другие консоли, подключённые к тому же ядру?

en: The error is:<br><br><tt>{}</tt>
ru_RU: Ошибка:<br><br><tt>{}</tt>

en: No IPython console is currently available to run <b>{}</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
ru_RU: Сейчас нет доступных для запуска консолей IPython <b>{}</b>.<br><br>Пожалуйста, откройте новую и попытайтесь снова.

en: No IPython console is currently available to run <b>%s</b>.<br><br>Please open a new one and try again.
ru_RU: Сейчас нет доступных консолей IPython для запуска <b>%s</b>.<br><br>Пожалуйста, откройте новую и попытайтесь снова.

en: The variable is too big to be retrieved
ru_RU: Переменная слишком велика для получения

en: The variable is not picklable
ru_RU: Не удалось выгрузить значение переменной с помощью pickle

en: The kernel is dead
ru_RU: Ядро не работает

en: Data loading
ru_RU: Загрузка данных

en: Data is too big to be loaded
ru_RU: Данные слишком велики для загрузки

en: Data is too big to be saved
ru_RU: Данные слишком велики для сохранения

en: Keep Existing Kernels
ru_RU: Оставить существующие ядра

en: Restart Current Kernel
ru_RU: Перезапустить текущее ядро

en: Restart All Kernels
ru_RU: Перезапустить все ядра

en: All user-defined variables will be removed. Are you sure you want to proceed?
ru_RU: Все пользовательские переменные будут удалены.<br>Вы уверены, что хотите продолжить?

en: <br><br>Removing all variables...<br>
ru_RU: <br><br>Удаление всех переменных...<br>

en: Changing backend to Qt for Mayavi
ru_RU: Изменение бэкэнда на Qt для Mayavi

en: Kernel died, restarting
ru_RU: Ядро остановилось, перезапуск

en: Kernel restarting
ru_RU: Перезапуск ядра

en: Close current pane
ru_RU: Закрыть текущую панель

en: Maximize current pane
ru_RU: Развернуть текущую панель

en: Fullscreen mode
ru_RU: Полноэкранный режим

en: For fullscreen mode use the macOS built-in feature
ru_RU: Для полноэкранного режима используйте встроенную функцию macOS

en: Save current layout
ru_RU: Сохранить текущую компоновку

en: Layout preferences
ru_RU: Параметры компоновки

en: Reset to Spyder default
ru_RU: Сбросить к настройкам по умолчанию

en: Use next layout
ru_RU: Исп. следующую компоновку

en: Use previous layout
ru_RU: Исп. предыдущую компоновку

en: Window layouts
ru_RU: Компоновка окон

en: Window layout will be reset to default settings: this affects window position, size and dockwidgets.
    Do you want to continue?
ru_RU: Компоновка окон будет восстановлена по умолчанию: это отразится на позиции, размере и объединении окон.
    Хотите продолжить?

en: Spyder Default Layout
ru_RU: Стандартная компоновка Spyder

en: Horizontal split
ru_RU: Разделить по горизонтали

en: Vertical split
ru_RU: Разделить по вертикали

en: Rstudio layout
ru_RU: Раскладка Rstudio

en: Matlab layout
ru_RU: Раскладка Matlab

en: testing layout
ru_RU: тестирование размещения

en: Layout
ru_RU: Размещение

en: Layout manager
ru_RU: Менеджер размещения

en: Unlock panes and toolbars
ru_RU: Разблокировать панели

en: Lock panes and toolbars
ru_RU: Зафиксировать панели

en: Error opening the custom layout.  Please close Spyder and try again.  If the issue persists, then you must use 'Reset to Spyder default' from the layout menu.
ru_RU: Ошибка открытия пользовательской компоновки. Пожалуйста, закройте Spyder и повторите.  Если проблема не устранилась, используйте 'Вернуть компоновку по умолчанию' из меню.

en: Quick switch layout #%s has not yet been defined.
ru_RU: Быстрое переключение компоновки #%s не было определено.

en: Move Up
ru_RU: Вверх

en: Move Down
ru_RU: Вниз

en: Delete Layout
ru_RU: Удалить

en: Layout Display and Order
ru_RU: Показывать и Выбирать компоновку

en: Python interpreter
ru_RU: Интепретатор Python

en: Select the Python interpreter for all Spyder consoles
ru_RU: Выберите исполняемый файл интерпретатора Python
    для всех консолей Spyder

en: Default (i.e. the same as Spyder's)
ru_RU: По умолчанию (тот же, что для Spyder)

en: Use the following Python interpreter:
ru_RU: Использовать следующий интепретатор Python:

en: Executables
ru_RU: Исполняемые файлы

en: Recent custom interpreters
ru_RU: Недавние пользовательские интерпретаторы

en: User Module Reloader (UMR)
ru_RU: Перезагрузка модулей пользователя (UMR)

en: UMR forces Python to reload modules which were imported when executing a file in a Python or IPython console with the <i>runfile</i> function.
ru_RU: UMR заставляет Python перезагружать модули, импортированные при выполнении скрипта во внешней консоли функцией  <i>runfile</i>.

en: Enable UMR
ru_RU: Включить UMR

en: Show reloaded modules list
ru_RU: Показать список перезагруженных модулей

en: Please note that these changes will be applied only to new consoles
ru_RU: Обратите внимание, что эти изменения будут применяться только к новым консолям

en: Set UMR excluded (not reloaded) modules
ru_RU: Установить модули-исключения для UMR (не перезагружаемые)

en: You selected a <b>Python %d</b> interpreter for the console but Spyder is running on <b>Python %d</b>!.<br><br>Although this is possible, we recommend you to install and run Spyder directly with your selected interpreter, to avoid seeing false warnings and errors due to the incompatible syntax between these two Python versions.
ru_RU: Вы выбрали интерпретатор <b>Python %d</b> для консоли, но Spyder запущен на <b>Python %d</b>!.<br><br>Мы рекомендуем, если возможно, установить и запустить Spyder непосредственно выбранным интерпретатором, чтобы избежать появления ложных предупреждений и ошибок, связанных с несовместимостями в синтаксисе между этими двумя версиями Python.

en: Set the list of excluded modules as this: <i>numpy, scipy</i>
ru_RU: Задайте список модулей-исключений вот так: <i>numpy, scipy</i>

en: The following modules are not installed on your machine:
    %s
ru_RU: Следующие модули не установлены на Вашей машине:
    %s

en: Please note that these changes will be applied only to new IPython consoles
ru_RU: Обратите внимание, что эти изменения будут применяться только к новым консолям IPython

en: Main Python interpreter to open consoles.
ru_RU: Основной интерпретатор Python для открытия консолей.

en: Main menus
ru_RU: Главные меню

en: Provide main application menu management.
ru_RU: Предоставить меню управления основного приложения.

en: C&onsoles
ru_RU: &Консоли

en: &Projects
ru_RU: &Проекты

en: Online help
ru_RU: Онлайн справка

en: Browse and search the currently installed modules interactively.
ru_RU: Просмотреть и поискать в интерактивном режиме установленные модули.

en: Package:
ru_RU: Пакет:

en: Write a package name here, e.g. pandas
ru_RU: Введите здесь имя пакета, например pandas

en: Find text
ru_RU: Найти текст

en: Unnamed Cell
ru_RU: Безымянная ячейка

en: Outline
ru_RU: Структура

en: Go to cursor position
ru_RU: Перейти к позиции курсора

en: Show absolute path
ru_RU: Показать полный путь

en: Show all files
ru_RU: Показать все файлы

en: Show special comments
ru_RU: Показать специальные комментарии

en: Group code cells
ru_RU: Сгруппировать ячейки кода

en: Display variables and attributes
ru_RU: Показывает переменные и атрибуты

en: Follow cursor position
ru_RU: Следовать за позицией курсора

en: Sort files alphabetically
ru_RU: Сортировать файлы по алфавиту

en: Outline Explorer
ru_RU: Обозреватель

en: Explore a file's functions, classes and methods
ru_RU: Обзор функций, классов и методов файла

en: Module
ru_RU: Модуль

en: Namespace
ru_RU: Пространство имен

en: Package
ru_RU: Пакет

en: Class
ru_RU: Класс

en: Method
ru_RU: Метод

en: Property
ru_RU: Свойство

en: Attribute
ru_RU: Атрибут

en: constructor
ru_RU: конструктор

en: Enum
ru_RU: Перечисление

en: Function
ru_RU: Функция

en: Variable
ru_RU: Переменная

en: Constant
ru_RU: Константа

en: String
ru_RU: Строка

en: Number
ru_RU: Число

en: Boolean
ru_RU: Логическое значение

en: Array
ru_RU: Массив

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Enum member
ru_RU: Член перечисления

en: Struct
ru_RU: Структура

en: Event
ru_RU: Событие

en: Operator
ru_RU: Оператор

en: Type parameter
ru_RU: Параметр типа

en: Cell
ru_RU: Ячейка

en: Block comment
ru_RU: Блокировать комментарий

en: Plots
ru_RU: Графики

en: Display, explore and save console generated plots.
ru_RU: Отображать, изучать и сохранить график созданный консолью.

en: The image is broken, please try to generate it again
ru_RU: Изображение испорчено, попробуйте сгенерировать его заново

en: Mute inline plotting
ru_RU: Отключить рисование встроенного графика

en: Mute inline plotting in the ipython console.
ru_RU: Отключает рисование графика внутри консоли ipython.

en: Show plot outline
ru_RU: Показывать рамку графика

en: Show the plot outline.
ru_RU: Показывать рамку вокруг графика.

en: Fit plots to window
ru_RU: Подгонять графики под окно

en: Automatically fit plots to Plot pane size.
ru_RU: Автоматически подстраивать размер графика под размер панели.

en: Save plot as...
ru_RU: Сохранить график как...

en: Save all plots...
ru_RU: Сохранить все графики...

en: Copy image
ru_RU: Копировать изображение

en: Copy plot to clipboard as image
ru_RU: Копировать график как изображение

en: Remove plot
ru_RU: Удалить график

en: Remove all plots
ru_RU: Удалить все графики

en: Previous plot
ru_RU: Предыдущий график

en: Next plot
ru_RU: Следующий график

en: Invalid directory path
ru_RU: Неверный путь каталога

en: Invalid file path
ru_RU: Неверный путь файла

en: Select file
ru_RU: Выберите файл

en: All files (*)
ru_RU: Все файлы (*)

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Italic
ru_RU: Курсив

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Font style
ru_RU: Стиль шрифта

en: Preferences
ru_RU: Параметры

en: This plugin provides access to Spyder preferences page
ru_RU: Этот плагин предоставляет доступ к странице настроек Spyder

en: Spyder will restart and reset to default settings: <br><br>Do you want to continue?
ru_RU: Spyder будет перезапущен, настройки возвращены по умолчанию:<br><br>Хотите продолжить?

en: Reset Spyder to factory defaults
ru_RU: Вернуть Spyder к заводским настройкам

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Profiler plugin results (the output of python's profile/cProfile)
    are stored here:
ru_RU: Результаты Профайлера (вывод profile/cProfile python'а)
    хранятся здесь:

en: Profiler
ru_RU: Профайлер

en: Profile your scripts and find bottlenecks.
ru_RU: Профилируйте ваши скрипты и находите узкие места.

en: Run profiler
ru_RU: Запустить профайлер

en: Select Python file
ru_RU: Выбрать файл Python

en: Output
ru_RU: Вывод

en: Show program's output
ru_RU: Показать вывод программы

en: Collapse
ru_RU: Свернуть

en: Collapse one level up
ru_RU: Свернуть на один уровень вверх

en: Expand
ru_RU: Развернуть

en: Expand one level down
ru_RU: Раскрыть на один уровень вниз

en: Save data
ru_RU: Сохранить данные

en: Save profiling data
ru_RU: Сохранить данные профилирования

en: Load data
ru_RU: Загрузить данные

en: Load profiling data for comparison
ru_RU: Загрузить данные профилирования для сравнения

en: Clear comparison
ru_RU: Очистить сравнение

en: Please install
ru_RU: Пожалуйста, установите

en: the Python profiler modules
ru_RU: модули профайлера Python

en: Save profiler result
ru_RU: Сохранить результаты профилирования

en: Profiler result
ru_RU: Результаты профилирования

en: Select script to compare
ru_RU: Выберите скрипт для сравнения

en: Profiler output
ru_RU: Вывод профайлера

en: Profiling, please wait...
ru_RU: Профилирование, пожалуйста, подождите...

en: Process failed to start
ru_RU: Процесс не удалось запустить

en: Sorting data, please wait...
ru_RU: Сортировка данных, пожалуйста, подождите...

en: Function/Module
ru_RU: Функция/Модуль

en: Total Time
ru_RU: Общее время

en: Diff
ru_RU: Различие

en: Calls
ru_RU: Вызовы

en: Local Time
ru_RU: Локальное время

en: File:line
ru_RU: Файл:строка

en: Error when trying to load profiler results. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
ru_RU: Ошибка при попытке загрузить результаты профилирования. Ошибка: <br><br><tt>{0}</tt>

en: Function or module name
ru_RU: Функция/Модуль

en: Time in function (including sub-functions)
ru_RU: Время в функции (включая подфункции)

en: Local time in function (not in sub-functions)
ru_RU: Локальное время в функции (исключая подфункции)

en: Total number of calls (including recursion)
ru_RU: Общее число вызовов (включая рекурсию)

en: File:line where function is defined
ru_RU: Файл:строка, где функция определена

en: recursion
ru_RU: рекурсия

en: Empty project
ru_RU: Пустой проект

en: Projects
ru_RU: Проекты

en: Create Spyder projects and manage their files.
ru_RU: Создать Spyder проект и управлять их файлами.

en: New Project...
ru_RU: Новый проект...

en: Open Project...
ru_RU: Открыть проект...

en: Close Project
ru_RU: Закрыть проект

en: Delete Project
ru_RU: Удалить проект

en: Maximum number of recent projects...
ru_RU: Максимальное количество недавних проектов...

en: Recent Projects
ru_RU: Недавние проекты

en: <b>{}</b> is not a registered Spyder project type!
ru_RU: <b>{}</b> не является зарегистрированным типом проекта Spyder!

en: Open project
ru_RU: Открыть проект

en: <b>%s</b> is not a Spyder project!
ru_RU: <b>%s</b> - не является проектом Spyder!

en: Do you really want to delete <b>{filename}</b>?<br><br><b>Note:</b> This action will only delete the project. Its files are going to be preserved on disk.
ru_RU: Вы действительно хотите удалить проект <b>{filename}</b>?<br><br><b>Примечание:</b>Файлы, входящие в проект, при этом останутся на диске.

en: <b>Unable to delete <i>{varpath}</i></b><br><br>The error message was:<br>{error}
ru_RU: <b>Невозможно удалить <i>{varpath}</i></b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>{error}

en: Maximum number of recent projects
ru_RU: Максимальное количество недавних проектов

en: <b>{}</b> is no longer a valid Spyder project! Since it is the current active project, it will be closed automatically.
ru_RU: <b>{}</b> - больше не корректный проект Spyder! Так как это текущий активный проект, он будет закрыт автоматически.

en: New directory
ru_RU: Новый каталог

en: Existing directory
ru_RU: Существующий каталог

en: Project name
ru_RU: Имя проекта

en: Location
ru_RU: Расположение

en: Project type
ru_RU: Тип проекта

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Create
ru_RU: Создать

en: Create new project
ru_RU: Создать новый проект

en: This directory already exists!
ru_RU: Каталог назначения уже существует!

en: This directory is already a Spyder project!
ru_RU: Этот каталог уже является проектом Spyder!

en: Project explorer
ru_RU: Менеджер проектов

en: File <b>%s</b> already exists.<br>Do you want to overwrite it?
ru_RU: Файл <b>%s</b> уже существует.<br>Хотите его перезаписать?

en: Folder <b>%s</b> already exists.
ru_RU: Каталог <b>%s</b> уже существует.

en: copy
ru_RU: скопировать

en: move
ru_RU: переместить

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Save file before analyzing it
ru_RU: Сохранить файл перед его анализом

en: The following option will be applied at next startup.
ru_RU: Следующая опция будет применена при следующем запуске.

en: History:
ru_RU: История:

en:  results
ru_RU:  результаты

en: Results are stored here:
ru_RU: Результаты хранятся здесь:

en: Convention
ru_RU: Договорённости

en: Refactor
ru_RU: Рефакторинг

en: messages
ru_RU: сообщений

en: message
ru_RU: сообщение

en: Results for
ru_RU: Результаты для

en: Code Analysis
ru_RU: Анализ кода

en: History...
ru_RU: История...

en: Set history maximum entries
ru_RU: Установить максимум записей истории

en: Run code analysis
ru_RU: Запустить анализ кода

en: Complete output
ru_RU: Детальный вывод:

en: Maximum entries
ru_RU: Максимум записей

en: Source code has not been rated yet.
ru_RU: Исходный код еще не был оценен.

en: Analysis did not succeed (see output for more details).
ru_RU: Анализ не удался (смотрите подробности в выводе).

en: Global evaluation:
ru_RU: Общая оценка:

en: previous run:
ru_RU: предыдущий запуск:

en: Code analysis output
ru_RU: Вывод анализа кода

en: Run Code Analysis.
ru_RU: Запустить анализ кода.

en: PYTHONPATH manager
ru_RU: Менеджер PYTHONPATH

en: Add path
ru_RU: Добавить путь

en: Remove path
ru_RU: Удалить путь

en: Export to PYTHONPATH environment variable
ru_RU: Экспорт в переменную окружения PYTHONPATH

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: This will export Spyder's path list to the <b>PYTHONPATH</b> environment variable for the current user, allowing you to run your Python modules outside Spyder without having to configure sys.path. <br><br>Do you want to clear the contents of PYTHONPATH before adding Spyder's path list?
ru_RU: Это действие экспортирует список путей Spyder в переменную окружения <b>PYTHONPATH</b> для текущего пользователя, что позволит позволяет запускать модули Python за пределами Spyder без необходимости настраивать sys.path. <br><br>Вы хотите очистить содержимое PYTHONPATH перед добавлением списка путей Spyder?

en: This directory is already included in the list.<br> Do you want to move it to the top of it?
ru_RU: Этот каталог уже включен в список.<br> Вы хотите переместить его в начало списка?

en: This directory cannot be added to the path!<br><br>If you want to set a different Python interpreter, please go to <tt>Preferences > Main interpreter</tt>.
ru_RU: Этот каталог не может быть добавлен в пути!<br><br>Если вы хотите установить другой интерпретатор Python, пожалуйста, перейдите по <tt>Настройки > Основной интерпретатор</tt>.

en: Do you really want to remove the selected path?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить выбранный путь?

en: The following are the default options for running files.These options may be overriden using the <b>Configuration per file</b> entry of the <b>Run</b> menu.
ru_RU: Далее - стандартные настройкия для запуска файлов. Эти опции можно перезаписать с помощью пункта <b>Настройки для файла</b> меню <b>Запуск</b.

en: General settings
ru_RU: Основные настройки

en: Working directory settings
ru_RU: Настройки рабочей папки

en: Default working directory is:
ru_RU: Рабочий каталог по умолчанию:

en: External system terminal
ru_RU: Внешний системный терминал

en: Run Settings dialog
ru_RU: Диалог Настроек Запуска

en: Manage run configuration.
ru_RU: Управление конфигурацией запуска.

en: Run file with default configuration
ru_RU: Запустить файл с конфигурацией по умолчанию

en: Run file with custom configuration
ru_RU: Запустить файл с пользовательской конфигурацией

en: Execute in current console
ru_RU: Выполнить в текущей консоли

en: Execute in a dedicated console
ru_RU: Выполнить в отдельной консоли

en: Execute in an external system terminal
ru_RU: Выполнить во внешнем системном терминале

en: Always show %s on a first file run
ru_RU: Всегда показывать %s при первом запуске файла

en: Remove all variables before execution
ru_RU: Удалить все переменные перед запуском

en: Run in console's namespace instead of an empty one
ru_RU: Запускать в пространстве имен консоли вместо пустого пространства

en: Directly enter debugging when errors appear
ru_RU: Запускать отладку, как только произошла ошибка

en: Interact with the Python console after execution
ru_RU: Перейти в консоль Python после выполнения

en: The directory of the file being executed
ru_RU: Каталог исполняемого файла

en: The current working directory
ru_RU: Текущий рабочий каталог

en: The following directory:
ru_RU: Следующий каталог:

en: Command line options:
ru_RU: Опции командной строки:

en: <b>-u</b> is added to the other options you set here
ru_RU: <b>-u</b> добавлен к другим опциям, которые Вы здесь установили

en: this dialog
ru_RU: это диалоговое окно

en: Run configuration
ru_RU: Запустить конфигурацию

en: The following working directory is not valid:<br><b>%s</b>
ru_RU: Следующий рабочий каталог не применим:<br><b>%s</b>

en: Run settings for %s
ru_RU: Настройки Запуска для %s

en: Select a run configuration:
ru_RU: Выберите конфигурацию запуска:

en: Run configuration per file
ru_RU: Запустить настройки для файла

en: Search:
ru_RU: Поиск:

en: Here you can browse the list of all available shortcuts in Spyder. You can also customize them by double-clicking on any entry in this table.
ru_RU: Здесь вы можете просмотреть список всех доступных сочетаний клавиш Spyder. Также вы можете изменить их с помощью двойного клика на любой записи в таблице.

en: Search for a shortcut in the table above
ru_RU: Искать сочетание клавиш в таблице выше

en: Shortcuts reset
ru_RU: Восстановить комбинации клавиш

en: Do you want to reset to default values?
ru_RU: Уверены, что хотите восстановить значения по умолчанию?

en: Keyboard shortcuts
ru_RU: Комбинации клавиш

en: Manage application, widget and actions shortcuts.
ru_RU: Управление приложением, виджетом и ярлыками действий.

en: Shortcuts Summary
ru_RU: Перечень комбинаций клавиш

en: Spyder Keyboard ShortCuts
ru_RU: Комбинации клавиш Spyder

en: Press the new shortcut and select 'Ok' to confirm, click 'Cancel' to revert to the previous state, or use 'Clear' to unbind the command from a shortcut.
ru_RU: Введите новое сочетание клавиш и выберите "Ок" для подтверждения, нажмите "Отмена" для возвращения в предыдущее состояние или используйте "Очистить", чтобы отвязать команду от сочетания клавиш.

en: Current shortcut:
ru_RU: Текущая комбинация клавиш:

en: New shortcut:
ru_RU: Новая комбинация клавиш:

en: Press shortcut.
ru_RU: Нажмите сочетание клавиш.

en: Default
ru_RU: По-умолчанию

en: Ok
ru_RU: Ок

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear all entered key sequences
ru_RU: Очистить все последовательности нажатий

en: Remove last key sequence entered
ru_RU: Удалить последнюю введенную последовательность клавиш

en: Shortcut: {0}
ru_RU: Комбинация клавиш: {0}

en: This key sequence conflicts with:
ru_RU: Эта последовательность нажатий конфликтует с:

en: Press 'Ok' to unbind it and assign it to
ru_RU: Нажмите 'Ок', чтобы отвязать его и назначить на

en: Press 'Ok' to unbind them and assign it to
ru_RU: Нажмите 'Ок', чтобы отвязать их и назначить на

en: This key sequence is forbidden.
ru_RU: Эта последовательность нажатий запрещена.

en: This key sequence is invalid.
ru_RU: Эта последовательность нажатий некорректна.

en: This key sequence is valid.
ru_RU: Эта последовательность нажатий корректна.

en: Context
ru_RU: Контекст

en: Name
ru_RU: Имя

en: Shortcut
ru_RU: Комбинация клавиш

en: Score
ru_RU: Метка

en: Conflicts
ru_RU: Конфликты

en: The following conflicts have been detected:
ru_RU: Обнаружены следующие конфликты:

en: Show memory usage every
ru_RU: Показывать использование памяти каждые

en: Show CPU usage every
ru_RU: Показывать загрузку ЦП каждые

en: Show clock
ru_RU: Показать часы

en: Status bar
ru_RU: Панель состояния

en: Provide Core user interface management
ru_RU: Управляет ядром пользовательского интерфейса

en: Global memory usage
ru_RU: Глобавльное использование памяти

en: CPU usage
ru_RU: Использование ЦП

en: Clock
ru_RU: Часы

en: Show toolbars
ru_RU: Показывать панели инструментов

en: Toolbars
ru_RU: Панели инструментов

en: Hide toolbars
ru_RU: Скрыть панели инструментов

en: Toolbar
ru_RU: Панель инструментов

en: Application toolbars management.
ru_RU: Управление панелями инструментов приложения.

en: Main toolbar
ru_RU: Главная панель

en: Show tour
ru_RU: Показать обучающий тур

en: Interactive tours
ru_RU: Интерактивные туры

en: Provide interactive tours.
ru_RU: Показывает интерактивные туры.

en: Introduction to Spyder
ru_RU: Знакомство со Spyder

en: Welcome to the introduction tour!
ru_RU: Добро пожаловать в обучающий тур!

en: <b>Spyder</b> is a powerful Interactive Development Environment (or IDE) for the Python programming language.<br><br>Here, we are going to guide you through its most important features.<br><br>Please use the arrow keys or click on the buttons below to move along the tour.
ru_RU: <b>Spyder</b> - мощная Интерактивная Среда Разработки (или IDE) для языка программирования Python.<br><br>Здесь мы ознакомим Вас с наиболее важными возможностями.<br><br>Пожалуйста, используйте клавиши со стрелками или кнопки внизу, чтобы двигаться по туру.

en: This is where you write Python code before evaluating it. You can get automatic completions while typing, along with calltips when calling a function and help when hovering over an object.<br><br>The Editor comes with a line number area (highlighted here in red) where Spyder shows warnings and syntax errors. They can help you to detect potential problems before running your code.<br><br>You can also set debug breakpoints in the line number area by clicking next to any non-empty line.
ru_RU: Здесь вы пишете код Python перед тем, как запустить его. Вы получаете автоматическое дополнение кода, когда его вводите, а также подсказки о вызове функций и справку об объектах при наведении на них.<br><br>Слева от редактора находится область с номерами строк (здесь выделена красным), где Spyder показывает предупреждения и синтаксические ошибки. Они могут помочь вам определить потенциальные проблемы перед запуском вашего кода.<br><br>Вы также можете установить точки останова в области номеров строк, кликнув напротив любой непустой строки.

en: Variable Explorer
ru_RU: Менеджер Переменных

en: In this pane you can view and edit the variables generated during the execution of a program, or those entered directly in the IPython Console.<br><br>If you ran the code in the previous step, the Variable Explorer will show the list and dictionary objects it generated. By double-clicking any variable, a new window will be opened where you can inspect and modify their contents.
ru_RU: В этой панели можно изучать и редактировать переменные, созданные в ходе работы программы или введенные напрямую в консоль IPython.<br><br>Если вы запустили код, то Менеджер Переменных покажет списки, словари и переменные, которые он сгенерировал. Двойной щелчок на любом из них открывает окно, где можно тщательно изучить и изменить их содержимое.

en: This pane displays documentation of the functions, classes, methods or modules you are currently using in the Editor or the IPython Console.<br><br>To use it, press <b>Ctrl+I</b> (<b>Cmd-I</b> on macOS) with the text cursor in or next to the object you want help on.
ru_RU: Эта панель показывает документацию по функциям, классам, методам и модулям, используемым сейчас в Редакторе или консоли IPython.<br><br>Чтобы воспользоваться ею, нажмите <b>Ctrl+I</b> (<b>Cmd-I</b> на macOS) напротив объекта. Если у объекта есть какая-либо документация, она будет показана здесь.

en: This pane shows the figures and images created during your code execution. It allows you to browse, zoom, copy, and save the generated plots.
ru_RU: Эта панель показывает рисунки и изображения, созданные во время выполнения кода. Она позволяет просматривать, увеличивать, копировать и сохранять сгенерированные диаграммы.

en: This pane lets you browse the files and directories on your computer.<br><br>You can open any file in its corresponding application by double-clicking it, and supported file types will be opened right inside of Spyder.<br><br>The Files pane also allows you to copy one or many absolute or relative paths, automatically formatted as Python strings or lists, and perform a variety of other file operations.
ru_RU: Эта панель позволяет просматривать файлы и каталоги на вашем компьютере.<br><br>Вы можете открыть любой файл в соответствующем приложении, дважды щелкнув по нему, и поддерживаемые типы файлов будут открыты прямо внутри Spyder.<br><br>Панель файлов также позволяет копировать один или несколько абсолютных или относительных путей, автоматически отформатованных в виде Python строк или списков, и выполнять множество других операций с файлами.

en: History Log
ru_RU: Журнал

en: This pane records all the commands and code run in any IPython console, allowing you to easily retrace your steps for reproducible research.
ru_RU: Эта панель записывает все команды и код запущенный в любой консоли IPython, позволяя легко отследить ваши шаги для воспроизводимых исследований.

en: The Find pane allows you to search for text in a given directory and navigate through all the found occurrences.
ru_RU: Панель "Найти" позволяет искать текст в заданном каталоге и перемещаться по всем найденным совпадениям.

en: The Code Analysis helps you improve the quality of your programs by detecting style issues, bad practices and potential bugs.
ru_RU: Анализ кода помогает улучшить качество ваших программ, обнаруживая проблемы стиля, плохие практики и потенциальные баги.

en: The end
ru_RU: Конец

en: You have reached the end of our tour and are ready to start using Spyder! For more information, check out our <a href="{}">documentation</a>.<br><br>
ru_RU: Вы достигли конца нашего тура и готовы начать использовать Spyder! Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с <a href="{}">документацией</a>.<br><br>

en: New features in Spyder 3.0
ru_RU: Новые возможности в Spyder 3.0

en: <b>Spyder</b> is an interactive development environment based on bla
ru_RU: <b>Spyder</b> - интерактивная среда разработки

en: Welcome to Spyder introduction tour
ru_RU: Добро пожаловать в обучающий тур Spyder

en: Spyder is an interactive development environment based on bla
ru_RU: Spyder - интерактивная среда разработки

en: Go to step:
ru_RU: Перейти к шагу:

en: Request
ru_RU: Запрос

en: Start tour
ru_RU: Начать тур

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Exclude private references
ru_RU: Исключить приватные ссылки

en: Exclude capitalized references
ru_RU: Исключить ссылки с прописной буквы

en: Exclude all-uppercase references
ru_RU: Исключить ссылки со всеми буквами в верхнем регистре

en: Exclude unsupported data types
ru_RU: Исключить неподдерживаемые типы данных

en: Exclude callables and modules
ru_RU: Исключить вызываемые объекты и модули

en: Show arrays min/max
ru_RU: Показывать min/max массивов

en: Variable explorer
ru_RU: Менеджер переменных

en: Display, explore load and save variables in the current namespace.
ru_RU: Отображение, изучение загрузки и сохранения переменных в текущем пространстве имён.

en: It was not possible to copy values for this array
ru_RU: Не удалось скопировать значения этого массива

en: Format
ru_RU: Форматировать

en: Float formatting
ru_RU: Форматирование чисел

en: Format (%s) is incorrect
ru_RU: Формат (%s) неверный

en: Arrays with more than 3 dimensions are not supported
ru_RU: Массивы с размерностью более 3 не поддерживаются

en: The 'xlabels' argument length do no match array column number
ru_RU: Длина аргумента 'xlabels' не соответствует числу столбцов массива

en: The 'ylabels' argument length do no match array row number
ru_RU: Длина аргумента 'ylabels' не соответствует числу строк массива

en: Object arrays without shape are not supported
ru_RU: Массивы объектов без формы не поддерживаются

en: %s arrays
ru_RU: %s массивы

en: %s are currently not supported
ru_RU: %s на данный момент не поддерживается

en: NumPy object array
ru_RU: Массив объектов NumPy

en: Array editor
ru_RU: Редактор массивов

en: read only
ru_RU: только чтение

en: Record array fields:
ru_RU: Заполнить поля массива:

en: Data
ru_RU: Данные

en: Mask
ru_RU: Маска

en: Masked data
ru_RU: Скрытые данные

en: Axis:
ru_RU: Оси:

en: Index:
ru_RU: Индекс:

en: <u>Warning</u>: Changes are applied separately
ru_RU: <u>Предупреждение</u>: Изменения применяются отдельно

en: Resize
ru_RU: Изменить размер

en: Background color
ru_RU: Цвет фона

en: Save and Close
ru_RU: Сохранить и закрыть

en: Opening this variable can be slow
    
    Do you want to continue anyway?
ru_RU: Открытие этой переменной может занять время
    
    Желаете продолжить?

en: Please install this package in your Spyder environment.<br>
ru_RU: Пожалуйста, установите этот пакет в вашем окружении Spyder.<br>

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br>%s
ru_RU: Spyder не может получить значение переменной из консоли.<br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: Edit item
ru_RU: Редактировать элемент

en: <b>Unable to assign data to item.</b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно назначить данные элементу.</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: Spyder was unable to retrieve the value of this variable from the console.<br><br>The error message was:<br><i>%s</i>
ru_RU: Spyder не может получить значение переменной из консоли.<br><br>Сообщение об ошибке:<br><i>%s</i>

en: It is not possible to display this value because
    an error ocurred while trying to do it
ru_RU: Невозможно отобразить это значения
    потому что в процессе произошла ошибка

en: To bool
ru_RU: В булево

en: To complex
ru_RU: В комплексное

en: To float
ru_RU: В вещественное

en: To int
ru_RU: В целое

en: To str
ru_RU: В строку

en: Text can't be copied.
ru_RU: Текст не может быть скопирован.

en: Index
ru_RU: Индекс

en: %s editor
ru_RU: %s редактор

en: Column min/max
ru_RU: Min/max столбца

en: Format ({}) is incorrect
ru_RU: Формат ({}) неверный

en: Format ({}) should start with '%'
ru_RU: Формат ({}) должен начинаться с '%'

en: Import as
ru_RU: Импортировать как

en: data
ru_RU: данные

en: code
ru_RU: код

en: text
ru_RU: текст

en: Column separator:
ru_RU: Разделитель столбцов:

en: Tab
ru_RU: Табуляция

en: Whitespace
ru_RU: Пробельный символ

en: other
ru_RU: другой

en: Row separator:
ru_RU: Разделитель строк:

en: EOL
ru_RU: Конец строки

en: Additional options
ru_RU: Дополнительные опции

en: Skip rows:
ru_RU: Пропустить строки:

en: Comments:
ru_RU: Комментарии:

en: Transpose
ru_RU: Транспонировать

en: array
ru_RU: массив

en: list
ru_RU: список

en: Import wizard
ru_RU: Мастер импорта

en: Raw text
ru_RU: Необработанный текст

en: variable_name
ru_RU: имя_переменной

en: table
ru_RU: таблица

en: Variable Name
ru_RU: Имя переменной

en: Done
ru_RU: Сделано

en: <b>Unable to proceed to next step</b><br><br>Please check your entries.<br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно перейти к следующему шагу</b><br><br>Пожалуйста, проверьте введенные данные.<br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: Exclude private variables
ru_RU: Исключить приватные переменные

en: Exclude variables that start with an underscore
ru_RU: Исключить переменные, начинающиеся с подчеркивания

en: Exclude all-uppercase variables
ru_RU: Исключить переменные со всеми буквами в верхнем регистре

en: Exclude variables whose name is uppercase
ru_RU: Исключить переменные с именем в верхнем регистре

en: Exclude capitalized variables
ru_RU: Исключить переменные с прописной буквы

en: Exclude variables whose name starts with a capital letter
ru_RU: Исключить переменные, имя которых начинается с заглавной буквы

en: Exclude references to data types that don't have an specialized viewer or can't be edited.
ru_RU: Исключить ссылки на типы данных, которые не имеют специального просмотрщика или не могут быть отредактированы.

en: Exclude references to functions, modules and any other callable.
ru_RU: Исключить ссылки на функции, модули и другие вызываемые объекты.

en: Show minimum and maximum of arrays
ru_RU: Показывать минимум и максимум массивов

en: Import data
ru_RU: Импортировать данные

en: Save data as...
ru_RU: Сохранить данные как...

en: Search variable names and types
ru_RU: Поиск имен и типов переменных

en: Refresh variables
ru_RU: Обновить переменные

en: Resize rows to contents
ru_RU: Размер строк по содержимому

en: Resize columns to contents
ru_RU: Изменять ширину столбцов по содержимому

en: Plot
ru_RU: График

en: Histogram
ru_RU: Гистограмма

en: Show image
ru_RU: Показать изображение

en: Save array
ru_RU: Сохранить массив

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Duplicate
ru_RU: Создать копию

en: View with the Object Explorer
ru_RU: Просмотр в Обозревателе объектов

en: Open file as:
ru_RU: Открыть файл как:

en: <b>Unable to load '%s'</b><br><br>The error message was:<br>%s
ru_RU: <b>Невозможно загрузить '%s'</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: <b>Some objects could not be saved:</b>
ru_RU: <b>Некоторые объекты не могут быть сохранены:</b>

en: <b>Unable to save current workspace</b><br><br>The error message was:<br>
ru_RU: <b>Не удалось сохранить текущую рабочее окружение</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>

en: empty {}
ru_RU: пустой {}

en: {} of {} item
ru_RU: {} из {} элемента

en: {} of {} items
ru_RU: {} из {} элементов

en: array of {}, shape: {}
ru_RU: массив из {}, форма: {}

en: <no doc string found>
ru_RU: <docstring не найдена>

en: <no help available>
ru_RU: <справка недоступна>

en: <AttributeModel for {!r}>
ru_RU: <AttributeModel для {!r}>

en: The value of the object.
ru_RU: Значение объекта.

en: The name of the object.
ru_RU: Имя объекта.

en: <root>
ru_RU: <корень>

en: A path to the data: e.g. var[1]['a'].item
ru_RU: Путь к данным: например, var[1]['a'].item

en: A summary of the object for regular objects (is empty for non-regular objectssuch as callables or modules).
ru_RU: Краткое описание объекта для обычных объектов (пусто для "необычных" объектов, например вызываемых объектов или модулей).

en: The unicode representation of the object. In Python 2 it uses unicode()In Python 3 the str() function is used.
ru_RU: Юникодное представление объекта. В Python 2 использует unicode(). В Python 3 используется функция str().

en: The string representation of the object using the str() function.In Python 3 there is no difference with the 'unicode' column.
ru_RU: Текстовое представление объекта с помощью функции str(). В Python 3 нет отличия от колонки 'unicode'.

en: The string representation of the object using the repr() function.
ru_RU: Текстовое представление объекта, полученное с помощью функции repr().

en: Type of the object determined using the builtin type() function
ru_RU: Тип объекта определяется с помощью встроенной функции type()

en: The length or shape of the object
ru_RU: Длина и форма объекта

en: The identifier of the object with calculated using the id() function
ru_RU: Идентификатор объекта вычисляется с помощью функции id()

en: The object is an attribute of the parent (opposed to e.g. a list element).Attributes are displayed in italics in the table.
ru_RU: Объект - атрибут родителя (в отличие, например, от элемента списка). Атрибуту отображаются курсивом в таблице.

en: True if the object is callable.Determined with the `callable` built-in function.Callable objects are displayed in blue in the table.
ru_RU: True, если объект вызываемый. Определяется с помощью стандартной функции `callable`. Вызываемые объекты отображаются в таблице голубым цветом.

en: True if the object is a user-defined or built-in function or method.Determined with the inspect.isroutine() method.
ru_RU: True, если объект определяет сам себя или является встроенной функцией или методом. Определяется с помощью метода inspect.isroutine().

en: Predicates from the inspect module
ru_RU: Предикаты из модуля проверки

en: Pretty printed representation of the object using the pprint module.
ru_RU: Улучшенная печать объекта с помощью модуля pprint.

en: The object's doc string
ru_RU: Строка документации объекта

en: The object's doc string, leaned up by inspect.getdoc()
ru_RU: Строка документации объекта, полученная с помощью inspect.getdoc()

en: Comments above the object's definition. Retrieved using inspect.getcomments()
ru_RU: Комментарии выше определения объекта. Получены с помощью inspect.getcomments()

en: The object's module. Retrieved using inspect.module
ru_RU: Модуль объекта. Получен с помощью inspect.module

en: The object's file. Retrieved using inspect.getfile
ru_RU: Файл объекта. Получен с помощью inspect.getfile

en: The object's file. Retrieved using inspect.getsourcefile
ru_RU: Файл объекта. Получен с помощью inspect.getsourcefile

en: Uses inspect.getsourcelines() to get a list of source lines for the object
ru_RU: Использует inspect.getsourcelines() для получения списка исходных строк объекта

en: The source code of an object retrieved using inspect.getsource
ru_RU: Исходный код объекта получен с помощью inspect.getsource

en: Show callable attributes
ru_RU: Показывать вызываемые атрибуты

en: Shows/hides attributes that are callable (functions, methods, etc)
ru_RU: Скрывает/показывает вызываемые атрибуты (функции, методы и т.д.)

en: Show __special__ attributes
ru_RU: Показывать __специальные__ атрибуты

en: Shows or hides __special__ attributes
ru_RU: Показывает или скрывает __специальные__ атрибуты

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Shows or hides the {} column
ru_RU: Показывает или скрывает колонку {}

en: <TreeItem(0x{:x}): {} ({:d} children)>
ru_RU: <TreeItem(0x{:x}): {} ({:d} детей)>

en: <invisible_root>
ru_RU: <невидимый корень>

en: Text editor
ru_RU: Текстовый редактор

en: At startup, the working directory is:
ru_RU: При запуске рабочим каталогом будет:

en: The project (if open) or user home directory
ru_RU: Проект (если открыт) или домашний каталог пользователя

en: At startup, the current working directory will be the specified path
ru_RU: При запуске текущий рабочий каталог будет иметь указанный путь

en: New consoles
ru_RU: Новые консоли

en: The directory when a new console is open will be the specified path
ru_RU: При создании консоли текущий рабочий каталог будет иметь указанный путь

en: Back
ru_RU: Назад

en: Browse a working directory
ru_RU: Просмотреть рабочий каталог

en: Change to parent directory
ru_RU: Изменить на родительский каталог

en: Working directory
ru_RU: Рабочий каталог

en: Set the current working directory for various plugins.
ru_RU: Установите текущий рабочий каталог для различных плагинов.

en: Module <b>pywin32 was not found</b>.<br>Please restart this Windows <i>session</i> (not the computer) for changes to take effect.
ru_RU: Модуль <b>pywin32 не найден</b>.<br>Пожалуйста, перезапустите <i>сессию</i> Windows  (не компьютер), чтобы изменения вступили в силу.

en: Environment variables
ru_RU: Переменные среды

en: An error occurred while trying to show your environment variables. The error was<br><br><tt>{0}</tt>
ru_RU: Во время попытки показа переменных среды произошла ошибка. А именно:<br><br><tt>{0}</tt>

en: If you accept changes, this will modify the current user environment variables directly <b>in Windows registry</b>. Use it with precautions, at your own risks.<br><br>Note that for changes to take effect, you will need to restart the parent process of this application (simply restart Spyder if you have executed it from a Windows shortcut, otherwise restart any application from which you may have executed it, like <i>Python(x,y) Home</i> for example)
ru_RU: Если Вы примете изменения, это переопределит переменные среды для текущего пользователя непосредственно <b>в реестре Windows</b>. Используйте с осторожностью, на свой риск.<br><br>Имейте в виду, чтобы изменения вступили в силу, необходимо перезагрузить родительский процесс приложения (просто перезапустите Spyder, если запускали его ярлыком Windows, или перезапустите приложение из которого Вы его запускали, например <i>Python(x,y) Home</i>)

en: It was not possible to run this file in an external terminal
ru_RU: Невозможно запустить файл во внешнем терминале

en: unsaved file
ru_RU: несохранённый файл

en: Background:
ru_RU: Фон:

en: Current cell:
ru_RU: Текущий блок:

en: Occurrence:
ru_RU: Вхождения слова:

en: Link:
ru_RU: Ссылка:

en: Side areas:
ru_RU: Боковые панели:

en: Matched <br>parens:
ru_RU: Парные <br>скобки:

en: Unmatched <br>parens:
ru_RU: Скобки <br>без пары:

en: Normal text:
ru_RU: Обычный текст:

en: Keyword:
ru_RU: Ключевое слово:

en: Builtin:
ru_RU: Встроенные:

en: Definition:
ru_RU: Определение:

en: Comment:
ru_RU: Комментарий:

en: String:
ru_RU: Строка:

en: Number:
ru_RU: Число:

en: Instance:
ru_RU: Экземпляр класса:

en: Magic:
ru_RU: Магия:

en: Copy version info
ru_RU: Копировать информацию о версии

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Legal
ru_RU: Правовая информация

en: 
               <b>Numpy Array/Matrix Helper</b><br>
               Type an array in Matlab    : <code>[1 2;3 4]</code><br>
               or Spyder simplified syntax : <code>1 2;3 4</code>
               <br><br>
               Hit 'Enter' for array or 'Ctrl+Enter' for matrix.
               <br><br>
               <b>Hint:</b><br>
               Use two spaces or two tabs to generate a ';'.
ru_RU: 
               <b>Помощник Массивов/Матриц Numpy</b><br>
               Введите массив в Matlab-   : <code>[1 2;3 4]</code><br>
               или Spyder-стиле : <code>1 2;3 4</code>
               <br><br>
               Нажмите 'Enter' для массива или 'Ctrl+Enter' для матрицы.
               <br><br>
               <b>Трюк:</b><br>
               Два пробели или две табуляции образуют ';'.

en: 
               <b>Numpy Array/Matrix Helper</b><br>
               Enter an array in the table. <br>
               Use Tab to move between cells.
               <br><br>
               Hit 'Enter' for array or 'Ctrl+Enter' for matrix.
               <br><br>
               <b>Hint:</b><br>
               Use two tabs at the end of a row to move to the next row.
ru_RU: 
               <b>Помощник Массивов/Матриц Numpy</b><br>
               Введите массив в таблицу. <br>
               Используйте Tab для перемещения по ячейкам.
               <br><br>
    
               Нажмите 'Enter' для массива или 'Ctrl+Enter' для матрицы.
               <br><br>
               <b>Трюк:</b><br>
               Две табуляции в конце строки перемещают на следующую строку.

en: Array dimensions not valid
ru_RU: Неверная размерность массива

en: Forward
ru_RU: Вперёд

en: Select all
ru_RU: Выделить всё

en: Inspect
ru_RU: Исследовать

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Address:
ru_RU: Адрес:

en: Unable to load page
ru_RU: Не удалось загрузить страницу

en: Tuple
ru_RU: Кортеж

en: List
ru_RU: Список

en: Set
ru_RU: Множество

en: Dictionary
ru_RU: Словарь

en: elements
ru_RU: элементов

en: element
ru_RU: элемент

en: Value
ru_RU: Значение

en: Insert above
ru_RU: Вставить выше

en: Insert below
ru_RU: Вставить ниже

en: Do you want to remove the selected item?
ru_RU: Вы хотите удалить выбранный элемент?

en: Do you want to remove all selected items?
ru_RU: Вы хотите удалить все выбранные элементы?

en: New variable name:
ru_RU: Новое имя переменной:

en: Variable name:
ru_RU: Имя переменной:

en: Key:
ru_RU: Ключ:

en: Value:
ru_RU: Значение:

en: Import error
ru_RU: Ошибка импорта

en: Please install <b>matplotlib</b> or <b>guiqwt</b>.
ru_RU: Пожалуйста, установите <b>matplotlib</b> или <b>guiqwt</b>.

en: <b>Unable to plot data.</b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Не удалось построить график по данным.</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: <b>Unable to show image.</b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Не удалось показать изображение.</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: NumPy arrays
ru_RU: Массивы NumPy

en: <b>Unable to save array</b><br><br>Error message:<br>%s
ru_RU: <b>Не удалось сохранить массив</b><br><br>Сообщение об ошибке:<br>%s

en: It was not possible to copy this array
ru_RU: Не удалось скопировать этот массив

en: It was not possible to copy this dataframe
ru_RU: Не удалось скопировать этот массив данных

en: Clipboard contents
ru_RU: Содержимое буфера обмена

en: Import from clipboard
ru_RU: Импортировать из буфера обмена

en: Empty clipboard
ru_RU: Очистить буфер обмена

en: Nothing to be imported from clipboard.
ru_RU: Нечего импортировать из буфера обмена.

en: Press enter to validate this entry
ru_RU: Нажмите Enter для подтверждения этого поля

en: This entry is incorrect
ru_RU: Это поле неверно

en: Press enter to validate this path
ru_RU: Нажмите Enter для подтверждения этого пути

en:  Required
ru_RU:  Требуется

en: Package name
ru_RU: Имя пакета

en:  Installed
ru_RU:  Установлено

en: Provided features
ru_RU: Предоставляемые возможности

en: Mandatory
ru_RU: Обязательно

en: Spyder plugins
ru_RU: Плагины Spyder

en: Optional modules are not required to run Spyder but enhance its functions.
ru_RU: Необязательные модули не требуются для запуска Spyder, но улучшают его работу.

en: <b>Note:</b> New dependencies or changed ones will be correctly detected only after Spyder is restarted.
ru_RU: <b>Примечание:</b> Новые или измененные зависимости будут правильно определены только после перезапуска Spyder.

en: Copy to clipboard
ru_RU: Копировать в буфер обмена

en: Dependencies
ru_RU: Зависимости

en: Lock pane
ru_RU: Закрепить панель

en: No matches
ru_RU: Нет совпадений

en: Replace text
ru_RU: Заменить текст

en: Find previous
ru_RU: Найти предыдущее

en: Find next
ru_RU: Найти далее

en: of
ru_RU: из

en: matches
ru_RU: совпадений

en: Invalid credentials
ru_RU: Неверные учетные данные

en: Failed to create Github issue, invalid credentials...
ru_RU: Не удалось создать сообщение о проблеме на Github, неверные учетные данные...

en: Failed to create issue
ru_RU: Не удалось создать сообщение о проблеме

en: Failed to create Github issue. Error %d
ru_RU: Не удалось создать сообщение о проблеме на Github. Ошибка %d

en: Issue created on Github
ru_RU: Проблема создана на Github

en: Issue successfully created. Would you like to open the issue in your web browser?
ru_RU: Сообщение о проблеме успешно создано. Хотите открыть его в  Вашем браузере?

en: Failed to store token
ru_RU: Не удалось сохранить токен

en: It was not possible to securely save your token. You will be prompted for your Github token next time you want to report an issue.
ru_RU: Не удалось безопасно сохранить ваш токен. В следующий раз, когда вы захотите сообщить о проблеме, у вас будет запрошен токен Github.

en: Failed to retrieve token
ru_RU: Не удалось получить токен

en: It was not possible to retrieve your token. Please introduce it again.
ru_RU: Не удалось получить Ваш токен. Пожалуйста, введите его снова.

en: Sign in to Github
ru_RU: Войти на Github

en: For users <b>with</b> two-factor authentication enabled, or who prefer a per-app token authentication.<br><br>You can go <b><a href="{}">here</a></b> and click "Generate token" at the bottom to create a new token to use for this, with the appropriate permissions.
ru_RU: Для пользователей <b>с включенной</b> двухфакторной аутентификацией, или тех, кто предпочитает аутентификацию по отдельным токенам для каждого приложения. <br><br>Вы можете перейти <b><a href="{}">сюда</a></b> и кликнуть по "Сгенерировать токен" внизу, чтобы создать новый токен для этого с соответствующими разрешениями.

en: Remember token
ru_RU: Запомнить токен

en: Spyder will save your token safely
ru_RU: Spyder сохранит Ваш токен безопасно

en: Access Token
ru_RU: Токен доступа

en: Sign in
ru_RU: Войти

en: Spyder updates
ru_RU: Обновления Spyder

en: Collapse all
ru_RU: Свернуть всё

en: Expand all
ru_RU: Развернуть всё

en: Restore original tree layout
ru_RU: Восстановить оригинальную структуру дерева

en: Collapse section
ru_RU: Свернуть раздел

en: Expand section
ru_RU: Развернуть раздел

en: Issue reporter
ru_RU: Мастер сообщений о проблеме

en: Please fill the following information
ru_RU: Пожалуйста, заполните следующую информацию

en: Spyder has encountered an internal problem!
ru_RU: В Spyder произошла внутренняя ошибка!

en: <h3>{title}</h3>Before reporting this problem, <i>please</i> consult our comprehensive <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b> which should help solve most issues, and search for <b><a href="{project_url}">known bugs</a></b> matching your error message or problem description for a quicker solution.
ru_RU: <h3>{title}</h3>Перед тем как создать сообщение о проблеме, <i>пожалуйста</i> ознакомьтесь со всеобъемлющим <b><a href="{trouble_url}">Troubleshooting Guide</a></b>, который должен помочь с большинством ошибок, и произведите поиск <b><a href="{project_url}"> по известным ошибкам</a></b> сравнив со своим для быстрого решения.

en: {} more characters to go...
ru_RU: ещё {} символов для начала...

en: <b>Title</b>: {}
ru_RU: <b>Заголовок</b>: {}

en: <b>Steps to reproduce:</b> {}
ru_RU: <b>Как воспроизвести:</b> {}

en: Please enter a detailed step-by-step description (in English) of what led up to the problem below. Issue reports without a clear way to reproduce them will be closed.
ru_RU: Пожалуйста введите ниже детальное пошаговое описание (на английском), что привело к проблеме. Сообщение о проблеме без точного пути воспроизводства будет закрыто.

en: Hide all future errors during this session
ru_RU: Спрятать будущие ошибки в этой сессии

en: Include IPython console environment
ru_RU: Включить окружение консоли IPython

en: Submit to Github
ru_RU: Отправить на Github

en: Show details
ru_RU: Показать подробности

en: An error occurred while trying to send the issue to Github automatically. Would you like to open it manually?<br><br>If so, please make sure to paste your clipboard into the issue report box that will appear in a new browser tab before clicking <i>Submit</i> on that page.
ru_RU: Во время автоматической попытки отправить сообщение о проблеме на Github произошла ошибка. Можете ли Вы создать его вручную?<br><br>Если это так, убедитесь, что вставили содержимое буфера обмена в поле сообщения, которое откроется в новой вкладке браузера, перед тем как нажать <i>Submit</i> на этой странице.

en: Hide details
ru_RU: Скрыть подробности

en: more characters to go...
ru_RU: символов ещё для начала...

en: Description complete; thanks!
ru_RU: Описание заполнена; спасибо!

en: Title complete; thanks!
ru_RU: Заголовок заполнен; спасибо!

en: change view
ru_RU: изменить вид

en: Indent Using Spaces
ru_RU: Отступы пробелами

en: Indent Using Tabs
ru_RU: Отступы табами

en: Detect Indentation from Content
ru_RU: Определить вид оступов по содержимому

en: convert file
ru_RU: преобразовать файл

en: Convert Indentation to Spaces
ru_RU: Преобразовать отступ в пробелы

en: Convert Indentation to Tabs
ru_RU: Преобразовать отступы в табы

en: Trim Trailing Whitespace
ru_RU: Убрать пробелы в концах строк

en: Help me!
ru_RU: Помогите мне!

en: Help me 2!
ru_RU: Помогите мне 2!

en: Help me 3!
ru_RU: Помогите мне 3!

en: Current line, type something
ru_RU: Текущая линия, наберите что-нибудь

en: Some symbol
ru_RU: Какой-то символ

en: another symbol
ru_RU: другой символ

en: Commands
ru_RU: Команды

en: Browse tabs
ru_RU: Обзор вкладок

en: Close current tab
ru_RU: Закрыть текущую вкладку
