Srain 1.1.1 - en to fr translation catalogue (236 entries)

en: "%1$s" has ignored
fr: « %1$s » est ignoré(e)

en: "%1$s" has unignored
fr: « %1$s » n'est plus ignoré(e)

en: "%1$s" is already ignored
fr: « %1$s » est déjà ignoré(e)

en: %1$d available server(s):%2$s
fr: %1$d serveur(s) disponible(s) :%2$s

en: %1$s <fwd %2$s@%3$s>
fr: %1$s <transféré %2$s@%3$s>

en: %1$s are kicked by %2$s
fr: %2$s a éjecté %1$s

en: %1$s are kicked by %2$s: %3$s
fr: %2$s a éjecté %1$s : %3$s

en: %1$s changed topic to:
    	%2$s
fr: %1$s a changé le topic :
    	%2$s

en: %1$s cleared topic
fr: %1$s a effacé le topic

en: %1$s has joined
fr: %1$s a rejoint

en: %1$s has left
fr: %1$s est parti(e)

en: %1$s has left: %2$s
fr: %1$s est parti(e) : %2$s

en: %1$s has quit
fr: %1$s a quitté

en: %1$s has quit: %2$s
fr: %1$s a quitté : %2$s

en: %1$s invites you into %2$s
fr: %1$s vous invite à %2$s

en: %1$s is a member of %2$s
fr: %1$s est membre de %2$s

en: %1$s is attached to %2$s at "%3$s"
fr: %1$s se connecte au serveur %2$s à "%3$s"

en: %1$s is away: %2$s
fr: %1$s est absent(e) : %2$s

en: %1$s is idle for %2$s seconds since %3$s
fr: %1$s est inactif/ve depuis %2$s (dernière activité à %3$s)

en: %1$s is now known as %2$s
fr: %1$s est maintenant connu(e) sous le nom de %2$s

en: %1$s%2$s
    Running against GTK+ %3$d.%4$d.%5$d
fr: %1$s%2$s
    Fonctionnant sur GTK+ %3$d.%4$d.%5$d

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: <big>Welcome to Srain!</big>
fr: <big>Bienvenue dans Srain !</big>

en: A message has been sent to "%1$s"
fr: Un message a été envoyé à "%1$s"

en: About
fr: À propos

en: About Srain
fr: À propos de Srain

en: Acknowledged capabilities: %1$s
fr: Capacités acceptées : %1$s

en: Advanced Mode
fr: Mode avancé

en: All config reloaded
fr: Configuration entièrement rechargée

en: Already reconnecting
fr: Déjà reconnecté(e)

en: Appearance
fr: Apparence

en: At line %1$d: %2$s
fr: À la ligne %1$d : %2$s

en: Autorun command: %1$s
fr: Commande automatique : %1$s

en: Available regex patterns:
fr: Modèles de regex :

en: By %1$s at %2$s
fr: Par %1$s à %2$s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot disconnect from a unconnected server
fr: Impossible de se déconnecter d'un serveur sans y être connecté(e)

en: Cannot send message directly to a server
fr: Impossible d'envoyer un message directement à un serveur

en: Channel
fr: Salon

en: Channel password
fr: Mot de passe du salon

en: Channel:
fr: Salon :

en: Configuration is reloaded
fr: La configuration a été rechargée

en: Connect
fr: Connexion

en: Connected to %1$s(%2$s:%3$d)
fr: Connecté(e) à %1$s(%2$s:%3$d)

en: Copy message
fr: Copier le message

en: Disconnected from %1$s(%2$s:%3$d): %4$s
fr: Déconnecté(e) de %1$s(%2$s:%3$d) : %4$s

en: Do not verify certificate
fr: Ne pas vérifier le certificat

en: Don't auto connect to servers
fr: Ne pas se connecter automatiquement aux serveurs

en: ERROR: %1$s
fr: ERREUR : %1$s

en: Enable CSD:
fr: Activer CSD :

en: Enable Client-Side Decorations, this will take effect after restart.
fr: Activer les Décorations Côté-Client, cela prendra effet après redémarrage.

en: Enabled capabilities:
fr: Activer les capacités :

en: Error
fr: Erreur

en: Error occurred while looking up channel password: %1$s
fr: Une erreur est survenue pendant la recherche du mot de passe du salon : %1$s

en: Error occurred while looking up server password: %1$s
fr: Une erreur est survenue pendant la recherche du mot de passe du serveur : %1$s

en: Error occurred while looking up user password: %1$s
fr: Une erreur est survenue pendant la recherche du mot de passe de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Error occurred while reading application config in %1$s: %2$s
fr: Une erreur est survenue pendant la lecture de la configuration de l'application dans %1$s : %2$s

en: Error occurred while reading chat config in %1$s: %2$s
fr: Une erreur est survenue pendant la lecture de la configuration du chat dans %1$s : %2$s

en: Error occurred while reading log config in %1$s: %2$s
fr: Une erreur est survenue pendant la lecture de la configuration de l'historique dans %1$s : %2$s

en: Error occurred while reading server config in %1$s: %2$s
fr: Une erreur est survenue pendant la lecture de la configuration du serveur dans %1$s : %2$s

en: Error occurred while reading server list config in %1$s: %2$s
fr: Une erreur est survenue pendant la lecture de la configuration de la liste de serveurs dans %1$s : %2$s

en: Exceed max content length
fr: Dépassement de la longueur maximale du contenu

en: Exit
fr: Quitter

en: Expand message:
fr: Dérouler le message :

en: Failed to add chat "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'ajouter le chat « %1$s »: %2$s

en: Failed to add regex pattern "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'ajouter le modèle de regex « %1$s »: %2$s

en: Failed to add server "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'ajouter le serveur « %1$s »: %2$s

en: Failed to apply theme from file "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'appliquer le thème du fichier « %1$s »: %2$s

en: Failed to attach pattern to chat "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'attacher le modèle au salon « %1$s »: %2$s

en: Failed to chat config "%1$s" of server config "%2$s": %3$s
fr: Impossible de charger la config « %1$s » du serveur « %2$s »: %3$s

en: Failed to clear channel password: %1$s
fr: Impossible d'effacer le mot de passe du salon : %1$s

en: Failed to clear server password: %1$s
fr: Impossible d'effacer le mot de passe du serveur : %1$s

en: Failed to clear user password: 1$%s
fr: Impossible d'effacer le mot de passe de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to connect to %1$s(%2$s:%3$d): %4$s
fr: Impossible de se connecter à %1$s(%2$s:%3$d) : %4$s

en: Failed to create chat logs directory: %1$s
fr: Impossible de créer le dossier de l'historique de chat : %1$s

en: Failed to create user cache directory: %1$s
fr: Impossible de créer le dossier de cache utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to create user configuration directory: %1$s
fr: Impossible de créer le dossier de configuration de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to create user configuration file: %1$s
fr: Impossible de créer le fichier de configuration de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to create user data directory: %1$s
fr: Impossible de créer le dossier de données de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to dettach pattern from chat "%1$s": %2$s
fr: Impossible de retirer le modèle du salon « %1$s » : %2$s

en: Failed to dettach pattern from user "%1$s": %2$s
fr: Impossible de retirer le modèle de l'utilisateur « %1$s » : %2$s

en: Failed to instantiate server "%1$s"
fr: Impossible d'instancier le serveur « %1$s »

en: Failed to join channel on server "%1$s": %2$s
fr: Impossible de rejoindre un salon sur le serveur « %1$s » : %2$s

en: Failed to open URL "%1$s": %2$s
fr: Impossible d'ouvrir l'URL « %1$s » : %2$s

en: Failed to parse "%1$s" as URL
fr: Impossible d'interpréter « %1$s » comme un URL

en: Failed to quit from server: %1$s
fr: Impossible de quitter le serveur : %1$s

en: Failed to read system configuration file: %1$s
fr: Impossible de lire le fichier de configuration système : %1$s

en: Failed to read user configuration file: %1$s
fr: Impossible de lire le fichier de configuration de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Failed to register on server "%1$s"
fr: Impossible de s'enregistrer auprès du serveur « %1$s »

en: Failed to reload application config: %1$s
fr: Impossible de recharger la configuration de l'application : %1$s

en: Failed to reload configuration: %s
fr: Impossible de recharger la configuration : %s

en: Failed to reload logger config: %1$s
fr: Impossible de recharger la configuration de l'historique : %1$s

en: Failed to remove regex pattern "%1$s": %2$s
fr: Impossible de retirer le modèle de regexp « %1$s » : %2$s

en: Failed to render markup text: %1$s
fr: Impossible d'afficher le texte formatté : %1$s

en: Failed to send action message: %1$s
fr: Impossible d'envoyer le message d'action : %1$s

en: Failed to send message: %1$s
fr: Impossible d'envoyer le message : %1$s

en: Failed to store channel password: %1$s
fr: Impossible de stocker le mot de passe du salon : %1$s

en: Failed to store server password: %1$s
fr: Impossible de stocker le mot de passe du serveur : %1$s

en: Failed to store user password: %1$s
fr: Impossible de stocker le mot de passe utilisateur/trice : %1$s

en: False
fr: Faux

en: Forward to...
fr: Transférer à...

en: Hold on, srain is connecting to the server, please do not repeat the action
fr: Un instant, srain se connecte au serveur. Merci de ne pas répéter cette action

en: Invalid IRC config instance
fr: Instance de configuration IRC invalide

en: Invalid SuiBufferConfig instance
fr: Instance de configuration SuiBufferConfig invalide

en: Invalid chat config instance
fr: Instance de configuration du salon invalide

en: Invalid encoding in IRC config: %1$s
fr: Encodage invalide dans la configuration IRC :%1$s

en: Invalid error id, maybe this error is removed because out of date
fr: Identificateur d'erreur invalide, il se peut que cette erreur ait été retirée car elle n'est plus à jour

en: Invalid server config instance
fr: Instance de configuration de serveur invalide

en: Invite to...
fr: Inviter à...

en: It seems that you connect to a TLS port(%1$d) without enable TLS connection, try to enable it and reconnect
fr: Il semblerait que vous vous connectiez à un port TLS (%1$d) sans activer la connexion TLS, essayez de l'activer et reconnectez-vous

en: Join
fr: Rejoindre

en: Join Channel
fr: Rejoindre un Salon

en: Latency between %1$s: %2$lums
fr: Latence avec %1$s : %2$lums

en: Local connection closed
fr: Connexion locale fermée

en: Logging in with %1$s as %2$s...
fr: Connexion à %1$s en temps que %2$s...

en: Logging in with %1$s...
fr: Connexion à %1$s...

en: Login certificate:
fr: Certificat d'authentification :

en: Login password:
fr: Mot de passe d'authentification :

en: Match channel name
fr: Chercher le nom du salon

en: Max users
fr: Maximum d'utilisateurs/trices

en: Message from unknown chat
fr: Message d'un salon inconnu

en: Messages of chat "%1$s" are no longer filtered by pattern "%2$s"
fr: Les messages du salon « %1$s » ne seront plus filtrés par le modèle « %2$s »

en: Messages of chat "%1$s" will be filtered by pattern "%2$s"
fr: Les messages du salon « %1$s » seront filtrés par le modèle « %2$s »

en: Messages of user "%1$s" of chat "%2$s" are no longer rendered by pattern "%3$s"
fr: Les messages de l'utilisateur « %1$s » du salon « %2$s » ne seront plus filtrés par le modèle « %3$s »

en: Messages of user "%1$s" of chat "%2$s" will be rendered by pattern "%3$s"
fr: Les messages de l'utilisateur « %1$s » du salon « %2$s » seront filtrés par le modèle « %3$s »

en: Min users
fr: Minimum d'utilisateurs/trices

en: Missing argument <addr>
fr: Argument <addr> manquant

en: Missing argument, expect %1$d, actually %2$d
fr: Argument manquant, %1$d attendus, mais seulement %2$d présents

en: Missing field in SuiApplicationConfig: %1$s
fr: Champ manquant dans SuiApplicationConfig : %1$s

en: Missing field in server config: %1$s
fr: Champ manquant dans la configuration du serveur : %1$s

en: Missing field in user config: %1$s
fr: Champ manquant dans la configuration de l'utilisateur/trice : %1$s

en: Missing value for option %1$s
fr: Valeur manquante pour l'option : %1$s

en: Nickname:
fr: Nick :

en: No acknowledged capability
fr: Aucune capacité activée

en: No capability to be requested
fr: Aucune capacité à négocier

en: No new capability to be requested
fr: Aucune nouvelle capacité à négocier

en: No server selected
fr: Aucun serveur sélectionné

en: No topic is set
fr: Aucun topic n'est défini

en: Not a directory
fr: Pas un dossier

en: Not a regular file
fr: Pas un fichier normal

en: OK
fr: Ok

en: Open one or more IRC URLs
fr: Ouvrir une ou des URLs IRC

en: Optional
fr: Optionnel

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Pattern "%1$s" not found
fr: Modèle « %1$s » introuvable

en: Ping time out
fr: Ping timeout

en: Please connect to a server before joining any channel
fr: Merci de vous connecter à un serveur avant de rejoindre un salon

en: Please connect to a server before searching any channel
fr: Merci de vous connecter à un serveur avant de chercher un salon

en: Quick Mode
fr: Mode rapide

en: Quitting the server
fr: Quitter le serveur

en: Received CTCP %1$s request form %2$s
fr: Reçu une requête CTCP %1$s de %2$s

en: Received CTCP %1$s response from %2$s: %3$s
fr: Reçu une réponse CTCP %1$s de %2$s : %3$s

en: Received unsupported CTCP %1$s request form %2$s
fr: Reçu une requête CTCP inconnue %1$s de %2$s

en: Received unsupported CTCP %1$s response form %2$s
fr: Reçu une réponse CTCP inconnue %1$s de %2$s

en: Reconnection stopped
fr: Reconnexion arrêtée

en: Regex pattern "%1$s" has added
fr: Modèle de regexp « %1$s » ajouté

en: Regex pattern "%1$s" has removed
fr: Modèle de regexp « %1$s » retiré

en: Reload Configuration
fr: Recharger la configuration

en: Remember login password
fr: Se souvenir du mot de passe de connexion

en: Remember password
fr: Se souvenir du mot de passe

en: Remote connection closed
fr: Connexion distante fermée

en: Requesting capabilities: %1$s
fr: Demande des capacités : %1$s

en: Requesting new capabilities: %1$s
fr: Demande de nouvelles capacités : %1$s

en: SASL authentication is not supported on this server, login skipped
fr: L'authentification SASL n'est pas supporté par ce serveur, je saute l'authentification

en: Search Channel
fr: Chercher un salon

en: Select a certificate file
fr: Sélectionner un fichier certificat

en: Server
fr: Serveur

en: Server "%1$s" already exists
fr: Le serveur « %1$s » existe déjà

en: Server capabilities: %1$s
fr: Capacités serveur : %1$s

en: Server has deleted capabilities: %1$s
fr: Le serveur a supprimé les capacités : %1$s

en: Server has new capabilities: %1$s
fr: Le serveur a de nouvelles capacités : %1$s

en: Server is already connected
fr: Déjà connecté(e) au serveur

en: Server is already disconnected
fr: Déjà déconnecté(e) du serveur

en: Server is disconnecting
fr: Déconnexion du serveur

en: Server password
fr: Mot de passe du serveur

en: Server:
fr: Serveur :

en: Show _Topic
fr: Afficher le _Topic

en: Show _User List
fr: Afficher la Liste d'_Utilisateurs/trices

en: Show version information
fr: Afficher les informations de version

en: Showing %1$d of %2$d channels
fr: Afficher %1$d des %2$d salons

en: Some error occurred
fr: Une erreur est survenue

en: Sorry, command parsing failed, please report a bug to <
fr: Désolé, l'interprétation de la commande a échoué, veuillez signalé le problème à <

en: Srain Preferences
fr: Préférences de Srain

en: TLS: %1$s, TLS verify certificate: %2$s, Encoding: %3$s
fr: TLS : %1$s, vérification du certificat TLS : %2$s, encodage : %3$s

en: The assigned nickname does not match the requested nickname, login skipped
fr: Le nick ne correspond pas à celui demandé, je saute l'authentification

en: The topic of this channel is:
    	%1$s
fr: Le topic de ce salon est :
    	%1$s

en: Theme:
fr: Thème :

en: Too many arguments, expect %1$d
fr: Trop d'arguments, %1$d attendu(s)

en: Too many optional arguments (maximum allowed: %1$d)
fr: Trop d'arguments optionnels, %1$d attendu(s)

en: True
fr: Vrai

en: Trying nickname: "%1$s"...
fr: Essai du nick : « %1$s »...

en: Trying reconnect to %1$s(%2$s:%3$d) after %4$.1lfs...
fr: Tentative de reconnexion à %1$s(%2$s:%3$d) après %4$.1lfs...

en: URL of %1$s is: %2$s
fr: L'URL de %1$s est : %2$s

en: Unallowed action: %1$s
fr: Action interdite : %1$s

en: Unclosed single quotation
fr: Guillemet ouverte mais non fermée

en: Unknown command: %1$s
fr: Commande inconnue : %1$s

en: Unknown login method
fr: Méthode d'authentification inconnue

en: Unknown option %1$s
fr: Option %1$s inconnue

en: Unknown sub command: %1$s
fr: Sous-commande %1$s inconnue

en: Unsupported URL content type
fr: Type de contenu de l'URL non supporté

en: Unsupported protocol: %1$s
fr: Protocole non supporté : %1$s

en: Use secure connection
fr: Utiliser une connexion sécurisée

en: User
fr: Utilisateur/trice

en: User config not found
fr: Configuration utilisateur/trice non trouvée

en: User password
fr: Mot de passe d'utilisateur/trice

en: Users
fr: Utilisateurs/trices

en: Users: %d, <span color="#157915">%d@</span>,<span color="#856117">%d%%</span>,<span color="#451984">%d+</span>
fr: Membres : %d, <span color="#157915">%d@</span>,<span color="#856117">%d%%</span>,<span color="#451984">%d+</span>

en: You are kicked by %1$s
fr: %1$s vous a éjecté(e)

en: You are kicked by %1$s: %2$s
fr: %1$s vous a éjecté(e) %1$s : %2$s

en: You have joined the channel
fr: Vous avez rejoint le salon

en: You need to set the field %2$s in order to use login method %1$s
fr: Vous devez définir le champ %2$s pour utiliser la méthode d'authentification %1$s

en: [URL…]
fr: [URL...]

en: _About
fr: À propos (_A)

en: _Address:
fr: _Addresse :

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: _Cancel
fr: Annuler (_C)

en: _Chat
fr: Salon (_C)

en: _Close
fr: Fermer (_C)

en: _Disconnect
fr: Se _déconnecter

en: _Exit
fr: F_ermer

en: _Ignore
fr: _Ignorer

en: _Kick
fr: _Kicker

en: _Leave
fr: Partir (_L)

en: _Login method:
fr: Méthode d'authentification (_L)

en: _Nickname:
fr: _Nick :

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Preview
fr: _Prévisualisation

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Reconnect
fr: Se _reconnecter

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Server:
fr: _Serveur :

en: g_regex_new() failed: %1$s
fr: g_regex_new() a échouté : %1$s

en: mode %1$s %2$s by %3$s
fr: mode %1$s %2$s par %3$s

en: server-list[%1$d] doesn't have a name
fr: server-list[%1$d] n'a pas de nom

en: user "%1$s" not found
fr: utilisateur/trice « %1$s » non trouvé(e)
