stardict 2.4.2 - en to el translation catalogue (160 entries)

en: stardict automation factory
el: πρόγραμμα αυτοματοποίησης του stardict

en: stardict application
el: Εφαρμογή stardict

en: Only scan while the modifier key is being pressed. The modifier key is set by "scan_modifier_key".
el: Ανίχνευση μόνο όταν το πλήκτρο modifier πιέζεται. Το πλήκτρο modifier  ενεργοποιείται με την επιλογή  "ανίχνευση_modifier_πλήκτρου".

en: Hide floating window when modifier key is released. It only take effect when only_scan_while_modifier_key is turned on.
el: Απόκρυψη επιπλέοντος παραθύρου όταν το πλήκτρο modifier έχει αφεθεί. Ενεργοποιείται μόνο όταν η επιλογή μόνο_ανίχνευση_όταν_modifier_πλήκτρο είναι ενεργή.

en: Only scan while this modifier key is being pressed. It can be Win(0), Shift(1), Alt(2) or Ctrl(3).
el: Ανίχνευση μόνο όταν αυτό το πλήκτρο modifier πιέζεται. Μπορεί να είναι τα  Win(0), Shift(1), Alt(2) or Ctrl(3).

en: Whether to use a user-defined font in StarDict, instead of the default system font. If this option is turned on, then the font named in the "Custom Font" option will be used instead of the system font.
el: Αν το StarDict θα χρησιμοποιεί μια καθορισμένη από το χρήστη γραμματοσειρά, αντί της προκαθορισμένης. Με την ενεργοποίηση, θα χρησιμοποιείται το όνομα της γραμματοσειράς της επιλογής "Επιλεγμένη Γραμματοσειρά".

en: A custom font that will be used in StarDict. This will only take effect if the "Use Custom Font" option is turned on.
el: Μια επιλεγμένη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στο StarDict. Ενεργοποιείται μόνο όταν η επιλογή "Χρήση Επιλεγμένης Γραμματοσειράς" είναι ενεργή.

en: Whether to enable sound events or not. StarDict will play a sound event when a button is active or released, and when a menu pops up.
el: Αν θα ενεργοποιούνται τα ηχητικά συμβάντα ή όχι. Το StarDict θα παίζει ένα ηχητικό συμβάν όταν ένα πλήκτρο είναι ενεργό ή αφήνεται, και όταν εμφανίζεται ένα μενού.

en: Whether to enable StartDict to use an external TTS program for pronounciation, or not.
el: Αν θα ενεργοποιηθεί η χρήση εξωτερικού TTS προγράμματος γιαπροφορά, ή όχι

en: Whether to hide the main window on startup, or not.
el: Αν θα αποκρύπτεται το κυρίως παράθυρο στην εκκίνηση ή όχι.

en: Whether the window is maximized or not
el: Αν το παράθυρο είναι μεγιστοποιημένο ή όχι.

en: Whether the main window is maximized or not.
el: Αν το κυρίως παράθυρο είναι μεγιστοποιημένο ή όχι.

en: Hpaned 's position
el: Θέση του Hpaned

en: The hpaned's position, between the listview and the textview.
el: Η θέση του hpaned, μεταξύ των όψεων λίστας και κειμένου.

en: Whether to hide the word-list view or not.
el: Αν θα αποκρύπτεται η λίστα λέξεων ή όχι.

en: Whether to query in the floating window, or in the main window. Query is activated by the user clicking the middle mouse button on the notification area icon.
el: Αν θα γίνεται η ερώτηση στο επιπλέον παράθυρο ή στο κυρίως. Η ερώτηση ενεργοποιείται με μεσαίο κλικ στην περιοχή του εικονιδίου ειδοποίησης.

en: The maximum width of the floating stardict window.
el: Το μέγιστο πλάτος του επιπλέοντος παραθύρου του stardict.

en: The maximum height of the floating stardict window.
el: Το μέγιστο ύψος του επιπλέοντος παραθύρου του stardict.

en: whether to lock the window or not
el: αν θα κλειδώνεται το παράθυρο ή όχι

en: Whether to lock the floating window or not. While locked, the window will not disappear.
el: Αν θα κλειδώνεται το επιπλέον παράθυρο ή όχι. Κατά το κλείδωμα, το παράθυρο δε θα εμφανίζεται.

en: lock position (x)
el: θέση κλειδώματος (x)

en: the window's x position while locked.
el: η θέση κλειδώματος x του παραθύρου.

en: lock position (y)
el: θέση κλειδώματος (y)

en: the window's y position while locked.
el: η θέση κλειδώματος y του παραθύρου.

en: List the dictionaries in order.
el: Λίστα λεξικών σε σειρά.

en: List the tree dictionaries in order.
el: Λίστα των δενδρικών λεξικών σε σειρά.

en: List the tree dictionaries which are disabled.
el: Λίστα των απενεργοποιημένων δενδρικών λεξικών.

en: XDXF data parsing plug-in is not found!
el: Το XDXF plugin ανάλυσης δεδομένων δεν βρέθηκε!

en: PowerWord data parsing plug-in is not found!
el: Το PowerWord plugin ανάλυσης δεδομένων δεν βρέθηκε!

en: Wiki data parsing plug-in is not found!
el: Το Wiki plugin ανάλυσης δεδομένων δεν βρέθηκε!

en: HTML data parsing plug-in is not found!
el: Το HTML plugin ανάλυσης δεδομένων δεν βρέθηκε!

en: WordNet data parsing plug-in is not found!
el: Το WordNet plugin ανάλυσης δεδομένων δεν βρέθηκε!

en: <span foreground="red">[Missing Image]</span>
el: <span foreground="red">[Η Εικόνα λείπει]</span>

en: Unknown data type, please upgrade StarDict!
el: Άγνωστος τύπος δεδομένων, παρακαλούμε αναβαθμίστε το StarDict

en: Quit an existing instance of stardict
el: Έξοδος μιας υπάρχουσας συνεδρίας του stardict

en: Default Group
el: Προεπιλεγμένη Ομάδα

en: Only level %d user can choose this dictionary!
el: Μόνο επιπέδου %d χρήστης μπορεί να επιλέξει αυτό το λεξικό!

en: You can only choose %d dictionaries.
el: Μπορείς να επιλέξεις μόνο %d λεξικά.

en: Dictionary Name
el: Όνομα Λεξικού

en: Word count
el: Μέτρηση λέξεων

en: These settings will take effect the next time you run StarDict.
el: Οι ρυθμίσεις θα εφαρμοστούν στην επόμενη εκκίνηση.

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: <span foreground="red">Query Dict</span>
el: <span foreground="red">Ερώτημα Λεξικού</span>

en: You can have multiple groups of dictionaries, such as "Study English", "Learn German", and switch them instantly.
el: Μπορείς να έχεις πολλαπλές ομάδες λεξικών, όπως "Μελέτη Αγγλικών", "Μελέτη Γερμανικών", και να εναλλάσεσαι σε αυτές στιγμιαία.

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Email
el: E-mail

en: Website
el: Ιστοχώρος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Are you sure you want to delete this group of dictionaries?
el: Είσαι σίγουρος πως θέλεις να διαγράψεις αυτή την ομάδα λεξικών

en: Are you sure you want to delete this sub-group of dictionaries?
el: Είσαι σίγουρος πως θέλεις να διαγράψεις αυτή την υπό-ομάδα λεξικών

en: New dict group
el: Νέα ομάδα λεξικών

en: Add
el: Προσθήκη

en: Information
el: Πληροφορία

en: Move to top
el: Μετακίνηση στην κορυφή

en: Move up
el: Μετακίνηση επάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move to bottom
el: Μετακίνηση στο τέλος

en: T_ree dictionaries
el: Κ_ύρια λεξικά

en: Upgrade Now!
el: Αναβάθμιση Τώρα!

en: Manage Dictionaries
el: Διαχείριση Λεξικών

en: Download Now!
el: Κατέβασμα Τώρα!

en: Scan
el: Ανίχνευση

en: Quit
el: Έξοδος

en: _Scan
el: _Ανίχνευση

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: StarDict - Scanning
el: StarDict - Ανιχνεύω

en: <Not Found!>
el: <Δε Βρέθηκε!>

en: Fuzzy query
el: Ασαφής ερώτηση

en: has succeeded.
el: έχει επιτευχθεί.

en: Query in the main window
el: Ερώτηση στο κύριο παράθυρο

en: Save to file
el: Αποθήκευση σε αρχείο

en: Pronounce the word
el: Προφορά της λέξης

en: Help
el: Βοήθεια

en: Lock floating window
el: Κλείδωμα επιπλέοντος παραθύρου

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Query
el: _Ερώτηση

en: _Play
el: _Αναπαραγωγή

en: Clear the search box
el: Καθαρισμός κουτιού εύρεσης

en: Show the main menu (Alt+M)
el: Εμφάνιση κυρίως μενού (Alt+M)

en: Pr_eferences
el: Ε_πιλογές

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About
el: _Περί

en: Full-Text Translation
el: Μετάφραση Πλήρους Κειμένου

en: Next word (Alt+Down)
el: Επόμενη λέξη (Alt+Down)

en: Previous word (Alt+Up)
el: Προηγούμενη λέξη (Alt+Up)

en: Show the word list
el: Εμφάνιση λίστας λέξεων

en: Hide the word list
el: Απόκρυψη λιστας λέξεων

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Print
el: Εκτύπωση

en:        Welcome to StarDict
    StarDict is a Cross-Platform and international dictionary written in Gtk. It has powerful features, such as "Glob-style pattern matching," "Scan selected word," "Fuzzy query" and "Full-text search".
    
           Here is an introduction to using StarDict:
    
           1. Glob-style pattern matching
           You can input strings containing '*' (wildcard) and '?' (joker) as the pattern. '*' matches an arbitrary, possibly empty, string, and '?' matches an arbitrary character. After pressing Enter, the words that match this pattern will be shown in the list.
           2. Regular expressions matching
           You can input strings as Perl-compatible regular expressions with a beginning ":" character as the identifier. After pressing Enter, the words that match this regex will be shown in the list.
           3. Fuzzy query
           When you can't remember how to spell a word exactly, you can try StarDict's Fuzzy query. It uses "Levenshtein Edit Distance" to compute the similarity between two words, and gives the match results which are most similar to the word that you input. To create a fuzzy query, just input the word with a beginning "/", and then press Enter.
           4. Full-text search
           Full-text search searches for a word in the data. To create a Full-text search, just input the word with a beginning "|", and then press Enter. For example, "|ab cd" searches data which contain both "ab" and "cd". If the words contain Space character, you can use "\ ", such as "|apple\ pie", other escaping characters are "\\" for '\', "\t" for Tab and "\n" for new line.
           5. Special character search
           If your words contain special characters, you can use '\' to escape it, for example, "a\*b\?" searches "a*b?", "\/abc" searches "/abc".
           6. Scan the selected word
           Turn on the check button at the bottom-left corner of the StarDict window to activate this feature. When this feature is on, StarDict will automatically look up words, phrases, and Chinese characters in other applications. Just highlight a word or phrase with your mouse, and a floating window will pop up showing the definition of the selected word.
           7. Dictionary management
           Click the "Manage dictionaries" button at the bottom-right corner of the window to access the dictionary management dialog. From here, you can disable some dictionaries that you don't need, and set the dictionaries' querying order.
    
    
           Statement: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without the warranty that the word spelling, definition, and phonetic information are correct.
el:        Καλώς ήλθατε στο StarDict
    Το StarDict είναι ένα πολυλειτουργικό και διεθνές λεξικό γραμμένο σε Gtk. Έχει ισχυρά εργαλεία όπως "Ταίριασμα με στυλ φόρμας," "Ανίχνευση επιλεγμένης λέξης," "Ασαφής ερώτηση," κλπ.
    
           Εδώ έχουμε μια εισαγωγή στο StarDict:
    
           1. Ταίριασμα με στυλ φόρμας
           Μπορείτε να εισάγεται συμβλοσειρές που περιέχουν μπαλαντέρ '*' και '?'. Ο  '*' αντιστοιχεί σε μια οποιαδήποτε, πιθανώς κενή, συμβολοσειρά, και ο '?' σε ένα τυχαίο χαρακτήρα. Μετά το Enter, οι λέξεις που αντιστοιχούν στη φόρμα εισαγωγής θα εμφανιστούν στη λίστα.
           2. Ασαφής ερώτηση
           Όταν δε θυμάστε την ακριβή ορθογραφία μιας λέξης, μπορείτε να δοκιμάσετε την Ασαφή ερώτηση του StarDict. Χρησιμοποιεί την "Απόσταση Επεξεργασίας Levenshtein" για τον υπολογισμό της ομοιότητας μταξύ δυο λέξεων, και δίνει τα πιο όμοια αποτελέσματα με τη λέξη εισαγωγής. Για τη δημιουργία μιας ασαφούς ερώτησης, απλώς εισάγετε τη λέξη αναζήτησης με ένα αρχικό "/", και μετά πατήστε Enter.
           3. Ανίχνευση επιλεγμένης λέξης
           Ενεργοποιήστε το κουμπί ελέγχου στην κάτω αριστερή-γωνία του παραθύρου του StarDict για αυτό το χαρακτηριστοκό.  Όταν είναι ενεργό, το StarDict αυτομάτως θα αναζητεί λέξεις, φράσεις και Κινέζικους χαρακτήρες σε άλλες εφαρμογές.  Απλώς μαρκάρετε μια λέξη ή φράση με το ποντίκι, και ένα επιπλέον παράθυρο θα εμφανιστεί δείχνοντας τον ορισμό της επιλεγμένης λέξης.
           4. Διαχείριση Λεξικών
           Κάνετε κλικ στο κουμπί "Διαχείριση λεξικών" κάτω-δεξιά στο πράθυρο για πρόσβαση στο κουτί διαλόγου της διαχείρισης λεξικών.  Από εδ'ω, μπορείτε να απενεργοποήσετε μερικά λεξικά που δε χρειάζεστε, και να ορίσετε τη σειρά ερώτησης των λεξικών.
    
    
           Δήλωση: Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ. Χωρίς εγγύηση ότι η ορθογραφία, οι ορισμοί και οι φωνητικές πληροφορίες είναι ορθές.

en: Found no words matching this pattern!
el: Δε βρέθηκαν λέξεις που να ταιριάζουν!

en: There are too many spelling errors :-(
el: Υπάρχουν πολλά ορθογραφικά λάθη :-(

en: The text "%s" was not found.
el: Το κέιμενο "%s" δε βρέθηκε.

en: Please input some words to translate.
el: Παρακαλώ εισάγετε κάποιες λέξεις προς μετάφραση.

en: Connecting...
el: Δημιουργία σύνδεσης...

en: Scan the selection
el: Αναζήτηση της επιλογής

en: Show info
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Manage dictionaries
el: Διαχείριση λεξικών

en: Go to the StarDict website
el: Προς ιστοχώρο του StarDict

en: Search an Internet dictionary - Right button: website list
el: Εύρεση Διαδικτυακού λεξικού - Δεξί κλικ: λίστα ιστοχώρων

en: Scan Selection
el: Εύρεση Επιλογής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Sound
el: Ήχος

en: Options
el: Επιλογές

en: Search website
el: Έρευνα ιστοχώρου

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Main window
el: Κυρίως παράθυρο

en: Notification area icon
el: Εικονίδιο περιοχής επισήμανσης

en: Floating window
el: Επιπλέον παράθυρο

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: H_ide floating window when modifier key released.
el: Α_πόκρυψη του επιπλέοντος παραθύρου όταν το κουμπί modifier αφήνεται.

en: Scan modifier _key:
el: Ανίχνευση _κουμπιού modifier:

en: _Scan clipboard.
el: _Ανίχνευση προχείρου.

en: Choose dictionary font
el: Επιλογή γραμματοσειράς λεξικού

en: Choose
el: Επιλογή

en: Dictionary font
el: Γραμματοσειρά λεξικού

en: _Use custom font.
el: _Χρήση ατομικής γραμματοσειράς.

en: Dictionary _font:
el: Γραμματοσειρά _λεξικού:

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: _Browse...
el: _Αναζήτηση...

en: Hide main window when _starting StarDict.
el: Απόκρυψη κυρίως παραθύρου στην _εκκίνηση του StarDict.

en: _Use open main window hotkey: Ctrl+Alt+Z.
el: _Χρήση του πλήκτρου ανοίγματος κυρίως παραθύρου: Ctrl+Alt+Z.

en: Website Name
el: Όνομα Ιστοχώρου

en: Website link
el: Δεσμός Ιστοχώρου

en: Website search link
el: Δεσμός Ιστοχώρου εύρεσης

en: Please input the website name.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του ιστοχώρου.

en: Please input the website link.
el: Παρακαλώ εισάγετε το δεσμό του ιστοχώρου.

en: Please input the website search link.
el: Παρακαλώ εισάγετε το δεσμό του ιστοχώρου εύρεσης.

en: _Show floating window if word not found.
el: _Εμφάνιση επιπλέοντος παραθύρου αν δε βρεθεί λέξη.

en: Max window _width:
el: Μέγιστο _πλάτος παραθύρου:

en: (default:320)
el: (προκαθορισμένο:320)

en: Max window hei_ght:
el: Μέγιστο _ύψος παραθύρου:

en: (default:240)
el: (προκαθορισμένο:240)

en: Cat_egories:
el: Κατ_ηγορίες:

en: Full-text search...
el: Πλήρης αναζήτηση κειμένου...

en: Press Enter to list the words that match the pattern.
el: Πιέστε Enter για λίστα λέξεων που ταιριάζουν στη φόρμα.

en: Fuzzy query...
el: Ασαφής ερώτηση...

en: StarDict is already running. Using the running process.
el: Το StarDict τρέχει ήδη. Χρήση της υπάρχουσας συνεδρίας.

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: English
el: Αγγλικά

en: French
el: Γαλλικά

en: German
el: Γερμανικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Portuguese
el: Πορτογαλέζικα

en: Russian
el: Ρώσικα

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (Απλοποιημένα)

en: Chinese (Traditional)
el: Κινέζικα (Παραδοσιακά)

note: name,                         srclangs,            tgtlangs,            tgtlangs2,        website_name,   website_url
en: Google Translate
el: Μετάφραση από Google

en: Yahoo Translate
el: Μετάφραση από Yahoo
