StarDict 3.0 beta - en to fr translation catalogue (391 entries)

en: stardict automation factory
fr: Génération automatique de StarDict

en: stardict application
fr: Application StarDict

en: Lookup words
fr: Recherche de mots

en: StarDict is an international dictionary for GNOME.
fr: StarDict est un dictionnaire international pour GNOME.

en: Scan selection
fr: Scanner la sélection

en: Whether to scan the selection or not. When the user selects text, StarDict will popup a flat window showing the meaning of that text.
fr: Choix entre scanner la sélection, ou pas. Lorsque l'utilisateur sélectionne un mot, StarDict affichera un phylactère montrant la signification de ce mot.

en: Only scan while modifier key is being pressed
fr: Scanner uniquement lorsque la touche d'activation est enfoncée

en: Only scan while the modifier key is being pressed. The modifier key is set by "scan_modifier_key".
fr: Scanner uniquement lorsque la touche d'activation est enfoncée. La touche d'activation est définie par "scan_modifier_key".

en: Hide floating window when modifier key is released
fr: Cacher le phylactère lorsque la touche active est relâchée

en: Hide floating window when modifier key is released. It only take effect when only_scan_while_modifier_key is turned on.
fr: Cacher le phylactère lorsque la touche active est relâchée. Cette option n'est effective que si "only_scan_while_modifier_key" est activée.

en: Scan-modifier key
fr: Touche de modification du scan

en: Only scan while this modifier key is being pressed. It can be Win(0), Shift(1), Alt(2) or Ctrl(3).
fr: Scanner uniquement lorsque la touche d'activation est enfoncée. Cette touche peut être Win(0), Maj(1), Alt(2) ou Ctrl(3).

en: Use Custom Font
fr: Utiliser la police personnalisée

en: Whether to use a user-defined font in StarDict, instead of the default system font. If this option is turned on, then the font named in the "Custom Font" option will be used instead of the system font.
fr: Choix de l'utilisation d'une police personnalisée -au lieu de la  police par défaut du système-, ou pas. Si cette option est cochée, alors la police définie dans  l'option "Police particulière" sera utilisée en lieu et place de la police du système.

en: Custom Font
fr: Police personnalisée

en: A custom font that will be used in StarDict. This will only take effect if the "Use Custom Font" option is turned on.
fr: Une police personnalisée qui sera utilisée dans StarDict. Elle ne sera utilisée que si l'option  "Utiliser la police personnalisée" est cochée.

en: Enable sound event
fr: Activer le son pour les évènements

en: Whether to enable sound events or not. StarDict will play a sound event when a button is active or released, and when a menu pops up.
fr: Choix entre l'activation des sons pour les évènements clavier ou pas. StarDict émettra un son lorsque un bouton sera enfoncé ou relâché, et quand un menu apparaîtra.

en: Enable the use of TTS program
fr: Activer l'utilisation du programme TTS

en: Whether to enable StartDict to use an external TTS program for pronounciation, or not.
fr: Autoriser StarDict à utiliser un programme TTS externe pour énoncer des mots.

en: TTS program command-line
fr: Programme TTS en ligne de commande

en: The command-line to use in order to enable pronunciation of words via an external TTS program.
fr: La ligne de commande à utiliser pour rendre active la prononciation à travers un programme TTS externe.

en: Hide the window on startup
fr: Cacher la fenêtre au démarrage

en: Whether to hide the main window on startup, or not.
fr: Choix entre cacher la fenêtre principale au démarrage, ou pas.

en: Search website list
fr: Rechercher un site Web

en: List the search websites.
fr: Lister les sites Web de recherche.

en: Window-width
fr: Largeur de la fenêtre

en: The width of the main stardict window.
fr: Largeur de la fenêtre principale de StarDict.

en: Window-height
fr: Hauteur de la fenêtre

en: The height of the main stardict window.
fr: Hauteur de la fenêtre principale

en: Whether the window is maximized or not
fr: Choix entre maximiser la fenêtre ou pas.

en: Whether the main window is maximized or not.
fr: Choix entre maximiser la fenêtre principale, ou pas.

en: Hpaned 's position
fr: Position du délimiteur

en: The hpaned's position, between the listview and the textview.
fr: Position du délimiteur entre la liste de termes et le cadre définition.

en: Hide the list
fr: Cacher la liste

en: Whether to hide the word-list view or not.
fr: Choix entre cacher le cadre contenant la liste des mots, ou pas.

en: Engine index
fr: Index du moteur

en: The index of the translation engine.
fr: L'index du moteur de traduction.

en: Source language index
fr: Index de la langue source

en: The index of the source language for translating.
fr: L'index de la langue source de la traduction.

en: Target language index
fr: Index de la langue cible

en: The index of the target language for translating.
fr: L'index de la langue cible de la traduction.

en: Query in the floating window when middle mouse button is clicked
fr: Résultat de la recherche dans le phylactère lorsqu'on clique sur le bouton du milieu de la souris.

en: Whether to query in the floating window, or in the main window. Query is activated by the user clicking the middle mouse button on the notification area icon.
fr: Choix entre montrer le fruit de la recherche dans le phylactère, ou dans la fenêtre principale. La recherche est activée par l'utilisateur en cliquant avec le bouton du milieu de la souris sur l'icône StarDict de la barre des tâches.

en: Pronounce the word when it pops up.
fr: Prononciation du mot quand il apparaît.

en: Pronounce the word when the floating window pops up.
fr: Prononciation du mot quand le phylactère apparaît.

en: Maximum window-width
fr: Largeur de la fenêtre maximale

en: The maximum width of the floating stardict window.
fr: Largeur maximale du phylactère.

en: Maximum window-height
fr: Hauteur de la fenêtre maximale

en: The maximum height of the floating stardict window.
fr: Hauteur maximale du phylactère.

en: whether to lock the window or not
fr: Choix entre bloquer la fenêtre ou pas.

en: Whether to lock the floating window or not. While locked, the window will not disappear.
fr: Choix entre bloquer le phylactère, ou pas. Si il est bloqué, il ne  disparaîtra pas.

en: lock position (x)
fr: bloquer la position (x)

en: the window's x position while locked.
fr: La position en largeur (x) de la fenêtre lorsqu'elle est bloquée.

en: lock position (y)
fr: bloquer la position (y)

en: the window's y position while locked.
fr: La position en hauteur (y) de la fenêtre lorsqu'elle est bloquée.

en: Dictionary order
fr: Ordre des dictionnaires

en: List the dictionaries in order.
fr: Lister les dictionnaires dans l'ordre.

en: Dictionary configuration XML
fr: XML de configuration du dictionnaire

en: Save the dictionary management configuration.
fr: Enregistrer la configuration de la gestion des dictionnaires.

en: Tree Dictionary order
fr: Ordre des dictionnaires-arbre

en: List the tree dictionaries in order.
fr: Lister les dictionnaires arbres dans l'ordre.

en: Disabled tree dictionaries list
fr: Liste des dictionnaires-arbres désactivés

en: List the tree dictionaries which are disabled.
fr: Lister les dictionnaires-arbre désactivés.

en: Plug-in order
fr: Ordre des greffons

en: List the plugins in order.
fr: Lister les greffons dans l'ordre.

en: Disabled plugins list
fr: Liste des greffons désactivés

en: List the plugins which are disabled.
fr: Lister les greffons qui sont désactivés.

en: XDXF data parsing plug-in is not found!
fr: Le greffon de lecture des données XDXF est absent!

en: PowerWord data parsing plug-in is not found!
fr: Le greffon de lecture des données PowerWord est absent!

en: Wiki data parsing plug-in is not found!
fr: Le greffon de lecture de données wiki est absent!

en: HTML data parsing plug-in is not found!
fr: Le greffon de lecture de données HTML est absent!

en: WordNet data parsing plug-in is not found!
fr: Le greffon de lecture des données PowerWord est absent!

en: <span foreground="red">[Missing Image]</span>
fr: <span·foreground="red">[Image manquante]</span>

en: Unknown data type, please upgrade StarDict!
fr: Type de données inconnues, merci de mettre à jour StarDict!

en: Hide the main window, do not show splash screen
fr: Cacher la fenêtre principale, ne pas montrer l'écran de démarrage

en: Start a new instance of stardict
fr: Commencer une nouvelle session de StarDict

en: Quit an existing instance of stardict
fr: Quitter une instance existante de StarDict

note: You may translate it to "win32_use_custom_font=1" for your language.
en: win32_use_custom_font=0
fr: win32_utilisation_police_personnalisée=0

note: You may translate it as "win32_custom_font=tahoma 9".
en: win32_custom_font=
fr: win32_police_personnalisée=

en: Default Group
fr: Groupe par défaut

en: Only level %d user can choose this dictionary!
fr: Seul un utilisateur de niveau %d peut choisir ce dictionnaire!

en: You can only choose %d dictionaries.
fr: Vous ne pouvez choisir que %d dictionnaires.

en: Dictionary Name
fr: Nom du dictionnaire

en: Word count
fr: Décompte des mots

en: Browse Dictionaries
fr: Parcourir les dictionnaires

en: These settings will take effect the next time you run StarDict.
fr: Ces modifications seront prises en compte lors du prochain démarrage de StarDict.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: <span foreground="red">Query Dict</span>
fr: <span foreground="red">Recherche Dict</span>

en: <span foreground="red">Scan Dict</span>
fr: <span foreground="red">Dict Scan</span>

en: Virtual Dictionary
fr: Dictionnaire virtuel

en: Network Dictionary
fr: Dictionnaire en ligne

en: Network
fr: Réseau

en: You can have multiple groups of dictionaries, such as "Study English", "Learn German", and switch them instantly.
fr: Vous disposez de différents groupes de multiples dictionnaires, tels que "Étudier l'Anglais", "Apprenez l'Allemand", et pouvez passer de l'un à l'autre instantanément.

en: The Query Dict will show in the main window, the Scan Dict will show in the floating window.
fr: La recherche Dict apparaitra dans la fenêtre principale, le scan Dict apparaitra dans le phylactère.

en: Dictionary Information
fr: Information sur les dictionnaires

en: Author
fr: Auteur

en: Email
fr: Courriel

en: Website
fr: Site Web

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Enable
fr: Activer

en: Are you sure you want to delete this group of dictionaries?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce groupe de dictionnaires?

en: Are you sure you want to delete this sub-group of dictionaries?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce sous-groupe de dictionnaires?

en: New dict group
fr: Nouveau groupe dict

en: Group name:
fr: Nom du groupe

en: Add dictionary
fr: Ajouter un dictionnaire

en: Add
fr: Ajouter

en: Delete
fr: Supprimer

en: Move to top
fr: Placer en haut

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

en: Move to bottom
fr: Placer en bas

en: D_ict List
fr: Liste Dict

en: Manage _Dict
fr: Gestion des _Dictionnaires

en: T_ree dictionaries
fr: Dictionnai_res-arbre

en: _Network dictionaries
fr: Dictionnaires en réseaux

en: _Show information
fr: Afficher les informations

en: Select _All
fr: Tout sélectionner

en: _Unselect all
fr: Déselectionner tout

en: Visit
fr: Visite

en:  to download dictionaries!
fr: Pour télécharger des dictionnaires!

en: Upgrade Now!
fr: Mettre à jour maintenant

en: Manage Dictionaries
fr: Gestion des dictionnaires

en: Synonym word count
fr: Décompte des synonymes

en: Download Now!
fr: Télécharger maintenant!

en: Scan
fr: Scanner

en: Quit
fr: Quitter

en: _Quit
fr: _Quitter

en: StarDict - Scanning
fr: StarDict - scan

en: <Not Found!>
fr: <Non trouvé!>

en: Fuzzy query
fr: Recherche approchée

en: has succeeded.
fr: a réussi.

en: Found 1 word:
fr: Trouvé 1 mot:

en: Found %d words:
fr: Trouvé %d mot(s):

en: Query in the main window
fr: Recherche dans la fenêtre principale

en: Save to file
fr: Enregistrer

en: Pronounce the word
fr: Prononciation des mots

en: Stop selection-scanning
fr: Cesser le scan automatique

en: Help
fr: Aide

en: Lock floating window
fr: Bloquer le phylactère

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Query
fr: _Recherche

en: _Play
fr: _Lecture

en: Clear the search box
fr: Effacer le champ de saisie

en: Show the main menu (Alt+M)
fr: Montrer le menu principal (Alt+M)

en: Pr_eferences
fr: Préfér_ences

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: _À propos

en: List
fr: Liste des mots

en: Result
fr: Liste des dictionnaires

en: Tree
fr: Arbre

en: Choose dict group
fr: Choisir le groupe de dictionnaires

en: Next word (Alt+Down)
fr: Mot suivant (Alt+Bas)

en: Previous word (Alt+Up)
fr: Mot précédent (Alt+Haut)

en: Enable Net Dict
fr: Activer les dictionnaires en ligne

en: Show the word list
fr: Montrer la liste des mots

en: Hide the word list
fr: Cacher la liste des mots

en: Copy
fr: Copier

en: Save to file (Alt+E)
fr: Enregister dans un fichier (Alt+E)

en: Print
fr: Imprimer

en: Search in the definition text (Ctrl+F)
fr: Recherche dans le texte de la définition (Ctrl+F)

en: Warning! No dictionary is loaded.
    Please go to StarDict's website, download some dictionaries:
    %s%s%s and put them in %s.
fr: Attention! Aucun dictionnaire n'est chargé.
    Veuillez aller sur le site web de StarDict - %s%s%s - en télécharger au moins un
     et le mettre dans le répertoire %s.

en:        Welcome to StarDict
    StarDict is a Cross-Platform and international dictionary written in Gtk. It has powerful features, such as "Glob-style pattern matching," "Scan selected word," "Fuzzy query" and "Full-text search".
    
           Here is an introduction to using StarDict:
    
           1. Glob-style pattern matching
           You can input strings containing '*' (wildcard) and '?' (joker) as the pattern. '*' matches an arbitrary, possibly empty, string, and '?' matches an arbitrary character. After pressing Enter, the words that match this pattern will be shown in the list.
           2. Regular expressions matching
           You can input strings as Perl-compatible regular expressions with a beginning ":" character as the identifier. After pressing Enter, the words that match this regex will be shown in the list.
           3. Fuzzy query
           When you can't remember how to spell a word exactly, you can try StarDict's Fuzzy query. It uses "Levenshtein Edit Distance" to compute the similarity between two words, and gives the match results which are most similar to the word that you input. To create a fuzzy query, just input the word with a beginning "/", and then press Enter.
           4. Full-text search
           Full-text search searches for a word in the data. To create a Full-text search, just input the word with a beginning "|", and then press Enter. For example, "|ab cd" searches data which contain both "ab" and "cd". If the words contain Space character, you can use "\ ", such as "|apple\ pie", other escaping characters are "\\" for '\', "\t" for Tab and "\n" for new line.
           5. Special character search
           If your words contain special characters, you can use '\' to escape it, for example, "a\*b\?" searches "a*b?", "\/abc" searches "/abc".
           6. Scan the selected word
           Turn on the check button at the bottom-left corner of the StarDict window to activate this feature. When this feature is on, StarDict will automatically look up words, phrases, and Chinese characters in other applications. Just highlight a word or phrase with your mouse, and a floating window will pop up showing the definition of the selected word.
           7. Dictionary management
           Click the "Manage dictionaries" button at the bottom-right corner of the window to access the dictionary management dialog. From here, you can disable some dictionaries that you don't need, and set the dictionaries' querying order.
    
    
           Statement: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without the warranty that the word spelling, definition, and phonetic information are correct.
fr:        Bienvenue dans StarDict
    StarDict est un dictionnaire international et multi-plateforme écrit en Gtk.Il comporte des outils performants qui permettent notamment "le scan du mot sélectionné", "la recherche approchée" ou encore "l' utilisation d'expressions régulières".
    
           Voici un mode d'emploi succinct de StarDict:
           1. Utilisation de caractères spéciaux
           Vous pouvez formuler des requêtes contenant des '*' (wildcard) et des '?' (joker) dans la champ de saisie. '*' correspond  à une chaîne de caractères arbitraire, éventuellement vide, et '?' correpond à un caractère arbitraire. En validant la requête par la touche entrée, les mots correspondants seront montrés dans la liste.
           2. Utilisation d'expressions régulières
           Vous pouvez saisir une chaîne de caractères sous forme d'expression régulière Perl, en la faisant débuter par l'identifiant ":". Après validation (touche Entrée), les mots qui correspondront à l'expression régulière seront affichés dans la liste à gauche.
           3. Recherche approchée
           Lorsque vous ignorez l'orthographe exacte d'un mot, vous pouvez essayer la recherche approchée de StarDict. Celle-ci utilise la "Distance de Levenshtein "pour calculer la similarité de 2 mots, et vous donnent les résultats les plus proches de votre requête. Pour lancer une recherche approchée, entrez simplement votre requête en la précédant d'un   "/", et validez par la touche entrée.
           4. Recherche en texte intégral
           La recherche en texte intégral recherche les mots contenant la  ou les chaînes de caractères rentrées. Pour effectuer une recherche en texte intégral, entrez le mot en le précédant d'un  "|", et validez par la touche entrée. Par exemple, la requête "|ab cd" recherche les mots contenant et  "ab" et "cd". Si la requête contient un caractère espace, utilisez  les  "\ ", en suivant cet exemple:   "|tarte\ tatin"; les autres caractères d'échappement sont  "\\" pour '\', "\t" pour la tabulation Tab et "\n"pour le retour à la ligne.
           5. Non interprétation des caractères spéciaux
          Si votre requête contient des caractères spéciaux, vous pouvez utiliser les carctères d'échappement  '\' pour qu'ils ne soient pas interprétés; par exemple, la requête "a\*b\?" recherchera la chaîne de caractères  "a*b?", "\/abc" recherchera la chaîne de caractères  "/abc".
           6. Scan automatique d'un mot sélectionné
           Pour activer cette option, cocher le bouton "Scanner" en bas à gauche de la fenêtre principale de  StarDict. Alors , StarDict recherchera automatiquement les mots, phrases ou caractères chinois dans les autres applications. Il suffira de sélectionner votre requête avec votre souris, et un phylactère apparaîtra montrant la définition du mot sélectionné.
           7. Gestion des dictionnaires
           Cliquez sur  le bouton "Gestion des dictionnaires" en bas à droite  de la fenêtre principale pour accéder à la fenêtre de gestion des dictionnaires. Dans cette fenêtre, vous pouvez activer ou désactiver  en fonction de vos besoins les dictionnaires que vous souhaitez, et les ordonner selon vos choix.
    
    
           Déclaration: Ce programme est distribué dans l'espoir d'être utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE; notamment sans garantie que l'orthographe, la définition, et la prononciation des mots soient correctes.

en: Found no words matching this pattern!
fr: Aucun mot ne correspond à cette requête!

en: Found no words matching this regular expression!
fr: Aucun mot ne correspond à cette expression régulière!

en: There are too many spelling errors :-(
fr: Il y a trop de fautes d'orthographe :-(

en: There are no dictionary articles containing this word. :-(
fr: Aucune définition des dictionnaires ne contient ce mot :-(

en: The text "%s" was not found.
fr: Le texte "%s" n'a pas été trouvé.

en: _Pronounce
fr: Énoncer

en: <b>Full-Text Translation</b>
fr: Version

en: To
fr: À

en: _Translate
fr: Traduit par

en: Powered by -
fr: Réalisé par -

en: Please input some words to translate.
fr: Merci de rentrer les mots à traduire.

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Scan the selection
fr: Scanner la sélection

en: Show info
fr: Afficher les informations

en: Preferences
fr: Préférences

en: Manage dictionaries
fr: Gestion des dictionnaires

en: Go to the StarDict website
fr: Aller sur le site Web de StarDict

en: Search an Internet dictionary - Right button: website list
fr: Chercher dans un dictionnaire internet  - Bouton droit: liste des sites Web

en: %s
    
    <b>Author:</b>	%s
    <b>Website:</b>	%s
    <b>Filename:</b>	%s
fr: %s
    
    <b>Auteur:</b>	%s
    <b>Site Web:</b>	%s
    <b>Nom de fichier:</b>	%s

en: <b>Virtual Dictionary</b>
fr: <b>Dictionnaire virtuel</b>

en: <b>Network Dictionary</b>
fr: <b>Dictionnaire en ligne</b>

en: <b>Special Dictionary</b>
fr: <b>Dictionnaire spécial</b>

en: <b>TTS Engine</b>
fr: <b>Moteur TTS</b>

en: <b>Data Parsing Engine</b>
fr: <b>Moteur de lecture de données</b>

en: <b>Misc</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Plug-in Name
fr: Nom du greffon

en: Configure Pl_ug-in
fr: Configurer le greffon

en: <b>Plug-in Details</b>
fr: <b>Détails du greffon</b>

en: Manage Plugins
fr: Gestion des greffons

en: Scan Selection
fr: Scanner la sélection

en: Font
fr: Police

en: Export
fr: Exporter

en: Sound
fr: Son

en: Article rendering
fr: Rendu des définitions

en: Net Dict
fr: Dict Net

en: Input
fr: Champ d'entrée

en: Search website
fr: Rechercher un site Web

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: Notification area icon
fr: Icône de la barre des tâches

en: Floating window
fr: Phylactère

en: Categories
fr: Catégories

en: _Only scan while the modifier key is being pressed.
fr: Scanner uniquement lorsque la touche d'activation est enfoncée.

en: H_ide floating window when modifier key released.
fr: Cacher le phylactère lorsque la touche d'activation est relâchée.

en: Scan modifier _key:
fr: Touche d'activation du scan:

en: _Scan clipboard.
fr: _Scanner le presse-papiers.

en: Choose dictionary font
fr: Choisir la police des dictionnaires

en: Choose
fr: Choisir

en: Dictionary font
fr: Police des dictionnaires

en: _Use custom font.
fr: _Utiliser une police personnalisée.

en: Dictionary _font:
fr: Police des dictionnaires:

en: Create c_ache files to speed up loading.
fr: Créer des fichiers en c_ache pour accélérer le chargement.

en: _Sort word list by collation function.
fr: Classer la liste de mots avec la fonction de collation.

en: 	Collation _function:
fr: 	Fonction de collation:

en: After enabled collation, when load the dictionaries for the first time, it will take some time for sorting, please wait for a moment.
fr: Après avoir activé la collation, lorsque les dictionnaires seront chargés pour la première fois, le temps dû au classement sera un peu long, merci de patienter.

en: C_lean all cache files
fr: Effacer tous les fichiers en cache

en: Open file...
fr: Ouvrir le fichier ...

en: _Only export words.
fr: Exp_orter seulement les mots.

en: File name:
fr: Nom du fichier:

en: _Browse...
fr: Parcourir...

en: Default
fr: Défaut

en: RealPeopleTTS search path:
fr: Chemin de recherche du RealPeopleTTS:

en: Account
fr: Compte

en: _User Name:
fr: Nom d'utilisateur:

en: _Password:
fr: Mot de passe:

en: Please input the password.
fr: Merci de rentrer le mot de passe.

en: Register
fr: Enregistrer

en: _Email:
fr: Courriel:

en: Please input the user name.
fr: Merci de rentrer le nom d'utilisateur.

en: Please input the email.
fr: Veuillez entrer le courriel.

en: Please input a valid email.
fr: Merci de rentrer un courriel valide.

en: Enable _network dictionaries.
fr: Activer les dictionnaires en réseaux.

en: StarDict server:
fr: Serveur StarDict:

en: Account:
fr: Compte:

en: _Register an account
fr: Créer un compte

en: _Search while typing.
fr: Recherche lorsque la frappe du mot sur le clavier est en cours.

en: Word change _timeout:
fr: Temps de pause avant la mise à jour de la liste:

en: Show the _first word when not found.
fr: Néanmoins montrer le premier mot lorsque la requête a échoué.

en: _Auto run StarDict after boot.
fr: L_ancement automatique de StarDict au démarrage.

en: Hide main window when _starting StarDict.
fr: Cacher la fenêtre principale au démarrage de _StarDict.

en: _Use open main window hotkey: Ctrl+Alt+Z.
fr: _Utiliser le raccourci clavier Ctrl+Alt+Z pour ouvrir la fenêtre principale.

en: _Transparency:
fr: Transparence:

en: Website Name
fr: Nom du site

en: Website link
fr: Adresse du site

en: Website search link
fr: Adresse de la page de recherche du site

en: Please input the website name.
fr: Merci de rentrer le nom du site.

en: Please input the website link.
fr: Veuillez entrer l'adresse du site.

en: Please input the website search link.
fr: Veuillez entrer l'adresse de la page de recherche du site .

en: _Pronounce the word when it pops up.
fr: Prononciation du mot quand il apparaît.

en: _Show floating window if word not found.
fr: Néanmoins montrer le phylactère lorsque la requête a échoué.

en: Max window _width:
fr: Largeur maximale de la fenêtre:

en: (default:320)
fr: (défaut:320)

en: Max window hei_ght:
fr: Hauteur max de la fenêtre:

en: (default:240)
fr: (défaut:240)

en: _Use custom background color:
fr: Utiliser la couleur de fond personnalisée:

en: Cat_egories:
fr: Catégori_es:

en: Loading
fr: Chargement

en: Real People TTS
fr: Real people TTS

en: Command TTS
fr: Commande TTS

en: Full-text Search
fr: Version

en: Search
fr: Recherche

en: Full-text search...
fr: Recherche en texte intégral...

en: Press Enter to list the words that match the pattern.
fr: Appuyez sur la touche Entrée pour lister les mots qui correspondent à la requête.

en: Fuzzy query...
fr: Recherche approchée...

en: StarDict is already running. Using the running process.
fr: StarDict est déjà ouvert. Utilisation du processus actuel.

en: - Lookup words
fr: - Mots

en: Options parsing failed: %s
fr: La lecture des options a échoué:%s

en: Arabic
fr: Arabe

en: Chinese
fr: Chinois

en: Dutch
fr: Hollandais

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Russian
fr: Russe

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

note: name,                         srclangs,            tgtlangs,            tgtlangs2,        website_name,   website_url
en: Google Translate
fr: Traduction par Google

en: Yahoo Translate
fr: Traduction Yahoo

en: Excite Japan Translate
fr: Traducteur Excite japon

en: Authentication denied: %s
fr: Échec de l'authentification:·%s

en: Register failed: %s
fr: L'enregistrement a échoué: %s

en: Register success!
fr: L'enregistrement s'est déroulé avec succès!

en: You haven't setup the account. Please open the "Net Dict" page in the Preferences dialog and register an account first.
fr: Vous navez pas configuré votre compte. Merci d'ouvrir la page "Dictionnaire en ligne" des préférences et de créer un compte.

en: You haven't chosen any dictionaries, please choose some by clicking "Manage Dict"->"Network dictionaries"->"Add".
fr: Vous n'avez choisi aucun dictionnaire, merci d'en choisir un en cliquant sur "Gestion des dictionnaires"->"Dictionnaires en réseaux"->"Ajouter".

en: Sorting, please wait...
fr: En cours de classement, merci de patienter

en: Can not load image. %s
fr: Impossible de charger une image. %s

en: User Dict
fr: Dictionnaire d'utilisateur

en: User virtual dictionary.
fr: Dictionnaire virtuel utilisateur.

en: Show the user dictionary.
fr: Montrer le dictionnaire utilisateur.

en: Dict.cn configuration
fr: Configuration de Dict.cn

en: Query by XML API.
fr: Recherche par API XML.

en: Query by HTML API.
fr: Recherche par API HTML.

en: Dict.cn network dictionary.
fr: Dictionnaire en ligne Dict.cn

en: Query result from Dict.cn website.
fr: Résultat de la recherche provenant du site web Dict.cn

en: Espeak TTS configuration
fr: Configurer Festival TTS

en: Voice type:
fr: Type de voix:

en: Espeak TTS.
fr: Espeak·TTS.

en: Pronounce words by Espeak TTS engine.
fr: Faire épeler les mots par le moteur TTS Espeak.

en: Festival TTS configuration
fr: Configurer Festival TTS

en: Pronounce words by Festival TTS engine.
fr: Faire prononcer les mots par le moteur Festival TTS.

en: Festival TTS
fr: Festival·TTS

en: [not a printable character]
fr: [Caractère non affichable]

en: General Character Properties
fr: Propriétés générales des caractères

note: character category
en: Unicode category:
fr: Catégorie Unicode:

en: Canonical decomposition:
fr: Décomposition canonique:

en: Various Useful Representations
fr: Diverses représentations utiles

en: XML decimal entity:
fr: Entité XML en décimal:

en: XML hexadecimal entity:
fr: Entité XML en hexadécimal:

en: Alias names:
fr: Noms des alias:

en: See also:
fr: cf aussi:

en: Approximate equivalents:
fr: Équivalents approchants:

en: Equivalents:
fr: Équivalents:

en: Annotations and Cross References
fr: Annotations et références croisées

en: Definition in English:
fr: Définition en Anglais:

en: Mandarin Pronunciation:
fr: Prononciation en Mandarin:

en: Cantonese Pronunciation:
fr: Prononciation en Cantonais:

en: Japanese On Pronunciation:
fr: Prononciation en japonais On:

en: Japanese Kun Pronunciation:
fr: Prononciation en japonais Kun:

en: Tang Pronunciation:
fr: Prononciation Tang:

en: Korean Pronunciation:
fr: Prononciation en Coréen:

en: CJK Ideograph Information
fr: Information sur l'idéogramme CJK

en: Gucharmap virtual dictionary.
fr: Dictionnaire virtuel Gucharmap.

en: Show information about Unicode characters.
fr: Montrer l'information des caractères unicode.

en: HTML data parsing
fr: Lecture des données HTML

en: HTML data parsing engine.
fr: Moteur de lecture de données HTML.

en: Parse the HTML data.
fr: Lire les données HTML.

en: Man configuration
fr: Configuration du "man"

en: Man virtual dictionary.
fr: Aide des dictionnaires virtuels

en: Show the man pages.
fr: Montrer le menu principal (Alt+M)

en: PowerWord data parsing
fr: Lecteur de données PowerWord

en: PowerWord data parsing engine.
fr: Moteur de lecture de données PowerWord.

en: Parse the PowerWord data.
fr: Lire les données PowerWord.

en: Error: Open file %s failed!
fr: Erreur: l'ouverture du fichier %s a échoué!

en: QQWry configuration
fr: Configuration QQWry

en: You can update the QQWry.Dat file from this website:
    http://www.cz88.net
fr: Vous pouvez mettre à jour le fichier QQWry.Dat à partir du site web: 
     http://www.cz88.net

en: Error: File %s not found!
    You can download it from this website:
    http://www.cz88.net
fr: Erreur:·Le fichier·%s·n'a pas été trouvé!
    Vous pouvez le télécharger à partir du site web:
    http://www.cz88.net

en: Show QQWry IP information.
fr: Montrer l'information IP de QQWry

en: SAPI TTS configuration
fr: Configuration du SAPI TTS

en: TTS voice engine
fr: Moteur de voix TTS

en: Voice :
fr: Voix :

en: Volume :
fr: Volume:

en: Rate :
fr: Taux:

en: Input the test text:
fr: Saisie du texte de test:

en: SAPI TTS
fr: SAPI·TTS

en: SAPI TTS.
fr: SAPI·TTS.

en: Pronounce words by SAPI TTS engine.
fr: Prononcer les mots par le moteur TTS SAPI.

en: Warning: failure when requesting a spellchecking dictionary for %s language.
fr: Attention: Échec lors d'une requête d'un dictionnaire vérifiant l'orthographe pour la langue %s.

en: Error, no spellchecking dictionary available!
fr: Erreur, pas de dictionnaire de vérification d'orthographe disponible!

en: Spell check configuration
fr: Configuration de la vérification d'orthographe.

en: _Use custom languages.
fr: _Utiliser les langues personnalisées.

en: For example: "en_US de"
fr: Par·exemple:·"en_US·de"

en: Custom languages:
fr: Langaes personnalisées:

en: Spell Check
fr: Vérification de l'orthographe

en: Spell check virtual dictionary.
fr: Vérification de l'orthographe des dictionnaires virtuels.

en: Spell check the input words and show the correct suggestion.
fr: Vérification de l'othographe des mots du champ d'entrée et montrer la suggestion de correction.

en: Spelling Suggestion
fr: Suggestion d'orthographe

en: Update information
fr: Information de mise à jour

en: You are using an old version of StarDict!
fr: Vous utilisez une vieille version de StarDict!

en: You are using the newest version of StarDict!
fr: Vous utilisez la dernière version de StarDict!

en: Latest version information:
fr: Information de dernière version:

en: Latest news:
fr: Dernières nouvelles:

en: Update Info
fr: Info de mis à jour

en: Update information.
fr: Information de mise à jour.

en: Get the update information from the Internet.
fr: Obtenir de l'information de mise à jour.

en: Visit StarDict website now?
fr: Souhaitez-vous aller sur le site Web de StarDict?

en: _Don't show this until the next update.
fr: Ne plus montrer ceci jusqu'à la prochaine mise à jour.

en: Wiki data parsing
fr: Lecture de données wiki

en: Wiki data parsing engine.
fr: Moteur de lecture de données wiki.

en: Parse the wiki data.
fr: Lecture des données wiki.

en: WordNet configuration
fr: Configuration de WordNet

en: Graphic mode.
fr: Mode graphique.

en: Text mode.
fr: Mode texte.

en: WordNet dict rendering
fr: Rendu du dictionnaire WordNet

en: WordNet dict rendering engine.
fr: Moteur de lecture de données.

en: WordNet data parsing
fr: Lecture de données PowerWord

en: WordNet data parsing engine.
fr: Moteur de lecture de données WordNet.

en: Parse the WordNet data.
fr: Lire les données PowerWord.

en: XDXF data parsing
fr: Lecture des données XDXF

en: XDXF data parsing engine.
fr: Moteur de lecture de données XDXF.

en: Parse the XDXF data.
fr: Lecture des données XDXF.
