stardict 2.4.4 - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: stardict automation factory
nl: stardict geautomatiseerde fabriek

en: stardict application
nl: stardict programma

en: Lookup words
nl: Woorden opzoeken

en: Use Custom Font
nl: Aangepast lettertype gebruiken

en: Custom Font
nl: Aangepast lettertype

en: A custom font that will be used in StarDict. This will only take effect if the "Use Custom Font" option is turned on.
nl: Een aangepast lettertype zal gebruikt worden in StarDict. Dit zal alleen effect hebben als de optie "Aangepast lettertype gebruiken" is aangezet.

en: Enable sound event
nl: Geluidsgebeurtenissen aanzetten

en: Search website list
nl: De websitelijst doorzoeken

en: List the search websites.
nl: De zoekwebsites opsommen.

en: Hpaned 's position
nl: Hpaned 's positie

en: Hide the list
nl: De lijst verbergen

en: the window's x position while locked.
nl: de x-postitie van het venster als deze vergrendeld is.

en: the window's y position while locked.
nl: de y-postitie van het venster als deze vergrendeld is.

en: Dictionary order
nl: Woordenboekvolgorde

en: Tree Dictionary order
nl: Boomstructuur woordenboek volgorde

en: List the tree dictionaries which are disabled.
nl: De boomstructuur woordenboeken die zijn uitgeschakeld opsommen.

en: Quit an existing instance of stardict
nl: Een bestaande instantie van StarDict afsluiten

en: Dictionary Name
nl: Woordenboeknaam

en: Word count
nl: Aantal woorden

en: These settings will take effect the next time you run StarDict.
nl: Deze instellingen worden de volgende keer dat StarDict wordt gestart actief.

en: Author
nl: Auteur

en: Email
nl: E-mail

en: Description
nl: Omschrijving

en: Date
nl: Datum

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Enable
nl: Aanzetten

en: Add
nl: Toevoegen

en: T_ree dictionaries
nl: B_oomstructuur woordenboeken

en: Manage Dictionaries
nl: Woordenboeken beheren

en: Scan
nl: Zoeken

en: Quit
nl: Afsluiten

en: _Scan
nl: _Zoek

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: StarDict - Scanning
nl: StarDict - Zoeken

en: <Not Found!>
nl: <Niets gevonden!>

en: Fuzzy query
nl: 'Vaag zoeken'

en: has succeeded.
nl: is gelukt.

en: Query in the main window
nl: In het hoofdvenster zoeken

en: Save to file
nl: Opslaan naar bestand

en: Pronounce the word
nl: Het woord uitspreken

en: Help
nl: Hulp

en: Lock floating window
nl: Het zwevende venster vergrendelen

en: _Query
nl: _Zoeken

en: _Play
nl: _Afspelen

en: Clear the search box
nl: Het zoekvak wissen

en: Show the main menu (Alt+M)
nl: Het hoofdmenu weergeven (Alt+M)

en: Pr_eferences
nl: Voor_keuren

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About
nl: _Info

en: Next word (Alt+Down)
nl: Volgend woord (Alt+Pijltje omlaag)

en: Previous word (Alt+Up)
nl: Vorig woord (Alt+Pijltje omhoog)

en: Show the word list
nl: Laat de woordenlijst zien

en: Hide the word list
nl: Woordenlijst verbergen

en: Print
nl: Afdrukken

en:        Welcome to StarDict
    StarDict is a Cross-Platform and international dictionary written in Gtk. It has powerful features, such as "Glob-style pattern matching," "Scan selected word," "Fuzzy query" and "Full-text search".
    
           Here is an introduction to using StarDict:
    
           1. Glob-style pattern matching
           You can input strings containing '*' (wildcard) and '?' (joker) as the pattern. '*' matches an arbitrary, possibly empty, string, and '?' matches an arbitrary character. After pressing Enter, the words that match this pattern will be shown in the list.
           2. Regular expressions matching
           You can input strings as Perl-compatible regular expressions with a beginning ":" character as the identifier. After pressing Enter, the words that match this regex will be shown in the list.
           3. Fuzzy query
           When you can't remember how to spell a word exactly, you can try StarDict's Fuzzy query. It uses "Levenshtein Edit Distance" to compute the similarity between two words, and gives the match results which are most similar to the word that you input. To create a fuzzy query, just input the word with a beginning "/", and then press Enter.
           4. Full-text search
           Full-text search searches for a word in the data. To create a Full-text search, just input the word with a beginning "|", and then press Enter. For example, "|ab cd" searches data which contain both "ab" and "cd". If the words contain Space character, you can use "\ ", such as "|apple\ pie", other escaping characters are "\\" for '\', "\t" for Tab and "\n" for new line.
           5. Special character search
           If your words contain special characters, you can use '\' to escape it, for example, "a\*b\?" searches "a*b?", "\/abc" searches "/abc".
           6. Scan the selected word
           Turn on the check button at the bottom-left corner of the StarDict window to activate this feature. When this feature is on, StarDict will automatically look up words, phrases, and Chinese characters in other applications. Just highlight a word or phrase with your mouse, and a floating window will pop up showing the definition of the selected word.
           7. Dictionary management
           Click the "Manage dictionaries" button at the bottom-right corner of the window to access the dictionary management dialog. From here, you can disable some dictionaries that you don't need, and set the dictionaries' querying order.
    
    
           Statement: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without the warranty that the word spelling, definition, and phonetic information are correct.
nl:        Welkom bij StarDict
    StarDict is een cross-platform, internationaal woordenboek geschreven in Gtk. Het heeft krachtige onderdelen zoals "Glob-stijl patroonherkenning", "Geselecteerd woord opzoeken", "Vaag zoeken" etc.
    
           Hier is een inleiding in het gebruik van StarDict:
    
           1. Glob-stijl patroonherkenning
            U kunt tekenreeksen invoeren met '*' (jokerteken) en '?' (joker) als patroon. '*' komt overeen met een willekeurige, mogelijk lege, tekenreeks en '?' komt overeen met een willekeurig teken. Nadat er op Enter is gedrukt, zal het woord dat aan dit patroon voldoet worden weergegeven in de lijst.
           2. Wazig zoeken
           Als u niet meer weet hoe u een bepaald woord precies schrijft kunt u StarDict wazig zoeken proberen. Het gebruikt "Levenshtein-bewerkafstand" om de gelijkheid tussen twee woorden te berekenen. Het geeft het resultaat dat het dichtste in de buurt komt van het ingegeven woord. Om een wazige zoekactie te doen moet het woord ingetypt worden te beginnen met een  "/" en hierna op Enter drukken.
           3. Zoek geselecteerd woord
           Zet het selectievakje linksonder in het StarDict-venster aan om deze mogelijkheid te activeren. Als deze mogelijk actief is zal StarDict automatisch woorden, zinnen en Chinese tekens opzoeken in andere programma's. U hoeft alleen maar een woord of zin met de muis op te lichten en er zal een zwevend venster te voorschijn komen met de vertaling van het geselecteerde woord.
           4. Woordenboek beheer
           Klik op de "Woordenboeken beheren"-knop rechtsonder in het venster om de woordenboek beheerdialoog te laten zien.  Vanuit hier kunt u bepaalde woordenboeken uitzetten die u niet nodig heeft. Ook kunt u de woordenboekvolgorde bepalen voor het zoekresultaat.
    
    
           Let op: Dit programma wordt verspreidt in de hoop dat het nuttig zal zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE. Er wordt niet gegarandeert dat de woordspelling, definities en fonetische informatie correct zijn.
    
    StarDict 2.4.4 is vrijgegeven op 28-11-2004
    http://stardict.sourceforge.net

en: Found no words matching this pattern!
nl: Geen woorden gevonden die aan dit patroon voldoen!

en: There are too many spelling errors :-(
nl: Er zijn teveel spelfouten :-(

en: The text "%s" was not found.
nl: De tekst "%s" is niet gevonden.

en: Scan the selection
nl: De selectie zoeken

en: Show info
nl: Info weergeven

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Manage dictionaries
nl: Woordenboeken beheren

en: Go to the StarDict website
nl: Ga naar de StarDict-website

en: Search an Internet dictionary - Right button: website list
nl: In een Internetwoordenboek zoeken - Rechtermuisknop: lijst websites

en: Scan Selection
nl: Selectie zoeken

en: Font
nl: Lettertype

en: Sound
nl: Geluid

en: Options
nl: Opties

en: Search website
nl: Zoekwebsite

en: Dictionary
nl: Woordenboek

en: Main window
nl: Hoofdvenster

en: Notification area icon
nl: Mededelingengebied pictogram

en: Floating window
nl: Zwevend venster

en: Categories
nl: Categorieen

en: H_ide floating window when modifier key released.
nl: Het zwevende venster v_erbergen als de optietoets ingedrukt wordt.

en: Scan modifier _key:
nl: Optie_toets zoeken:

en: Choose dictionary font
nl: Een woordenboek lettertype kiezen

en: Choose
nl: Kiezen

en: Dictionary font
nl: Woordenboek lettertype

en: _Use custom font.
nl: Aangepast lettertype gebruiken.

en: Dictionary _font:
nl: Woordenboek _lettertype:

en: Hide main window when _starting StarDict.
nl: Hoofdvenster verbergen als StarDict wordt _gestart.

en: Website Name
nl: Website naam

en: Website link
nl: Website adres

en: Website search link
nl: Website zoekadres

en: Please input the website name.
nl: Geef alstublieft de naam van de website.

en: Please input the website link.
nl: Geef alstublieft het adres van de website.

en: Please input the website search link.
nl: Geef alstublieft het zoekadres van de website.

en: Max window _width:
nl: Max. venser_breedte:

en: (default:320)
nl: (standaard: 320)

en: Max window hei_ght:
nl: Max. vensterhoo_gte:

en: (default:240)
nl: (standaard:240)

en: Cat_egories:
nl: Cat_ogorieen:

en: Press Enter to list the words that match the pattern.
nl: Druk op Enter om de woorden op te sommen die overeenkomen met het patroon.

en: Fuzzy query...
nl: 'Vaag zoeken'...

en: StarDict is already running. Using the running process.
nl: StarDict loopt al. Het lopende proces wordt gebruikt.
