stardict 2.4.8 - en to tr translation catalogue (156 entries)

en: stardict automation factory
tr: stardict otomasyon fabrikası

en: stardict application
tr: stardict yazılımı

en: StarDict
tr: Stardict

en: Lookup words
tr: Kelime arama

en: StarDict is an international dictionary for GNOME.
tr: Stardict GNOME için uluslararası bir sözlüktür.

en: Only scan while modifier key is being pressed
tr: Sadece niteleyici tuş basıldığı zaman tara.

en: Only scan while the modifier key is being pressed. The modifier key is set by "scan_modifier_key".
tr: Sadece niteleyici tuş basıldığı zaman tara. Niteleyici tuş "niteleyici tuşla tara" ile ayarlanır.

en: Hide floating window when modifier key is released
tr: Niteleyici tuş bırakıldığı zaman hareketli pencereyi gizle

en: Hide floating window when modifier key is released. It only take effect when only_scan_while_modifier_key is turned on.
tr: Niteleyici tuş bırakıldığı zaman hareketli pencereyi gizle. Sadece niteleyici anahtar açık olduğu zaman etkili olacaktır.

en: Only scan while this modifier key is being pressed. It can be Win(0), Shift(1), Alt(2) or Ctrl(3).
tr: Niteleyici tuş basıldığı zaman tara. Niteleyici tuş Win(0), Shift(1), Alt(2) ya da Ctrl(3) olabilir.

en: Use Custom Font
tr: Özel font kullan

en: Whether to use a user-defined font in StarDict, instead of the default system font. If this option is turned on, then the font named in the "Custom Font" option will be used instead of the system font.
tr: Varsayılan sistem fontları yerine, kullanıcı tanımlı font kullanıldığında. Eğer bu seçenek seçilirse, sistem fontlarının yerine "Özel Font" seçeneğindeki font kullanılacaktır.

en: Custom Font
tr: Özel Font

en: A custom font that will be used in StarDict. This will only take effect if the "Use Custom Font" option is turned on.
tr: Stardict'te kullanılacak özel fonttur. Eğer "Özel Fontu Kullan" seçeneği açıksa etkili olacaktır.

en: Enable sound event
tr: Ses olayını seçilir kıl

en: Whether to enable sound events or not. StarDict will play a sound event when a button is active or released, and when a menu pops up.
tr: Sesin seçilir kılınıp kılınmadığı. Stardict bir düğme aktive edildiği ya da bırakıldığı ve menu açıldığı zaman ses çalar.

en: Hide the window on startup
tr: Açılışta pencereyi gizle

en: Whether to hide the main window on startup, or not.
tr: Ana pencerenin açılışta saklanıp saklanmadığı.

en: Search website list
tr: website listesini ara

en: List the search websites.
tr: Aranmış siteleri listele.

en: Window-width
tr: Pencere-genişliği

en: The width of the main stardict window.
tr: Ana stardict penceresinin genişliği.

en: Window-height
tr: Pencere-yüksekliği

en: The height of the main stardict window.
tr: Ana Stardict penceresininyüksekliği

en: Whether the window is maximized or not
tr: Pencerenin büyütülüp büyültülmediği.

en: Whether the main window is maximized or not.
tr: Ana pencerenin büyütülüp büyütülmediği.

en: Hpaned 's position
tr: Hpaned'in pozisyonu

en: The hpaned's position, between the listview and the textview.
tr: hypaned'in pozisyonu, metin görünüşü ile liste görünüşü arası.

en: Hide the list
tr: Listeyi gizle

en: Whether to hide the word-list view or not.
tr: Kelime listesi görüntüsünün saklanıp saklanmadığı.

en: Query in the floating window when middle mouse button is clicked
tr: Orta mouse tuşuna basıldığı zaman hareketli pencerede sorgula

en: Whether to query in the floating window, or in the main window. Query is activated by the user clicking the middle mouse button on the notification area icon.
tr: Hareketli pencerede ya da ana pencerede sorgulama. Sorgulama kullanıcı tarafından bildiri alanı ikonuna mouse'un orta tuşuna basılarak aktive edilir.

en: Pronounce the word when it pops up.
tr: Kelime açıldığı zaman telafuz et.

en: Pronounce the word when the floating window pops up.
tr: Hareketli pencere açıldığı zaman telafuz et.

en: Maximum window-width
tr: En yüksek pencere-genişliği

en: The maximum width of the floating stardict window.
tr: Hareketli stardict penceresinin en büyük genişliğii.

en: Maximum window-height
tr: En yüksek pencere-yüksekliği

en: The maximum height of the floating stardict window.
tr: Hareketli stardict penceresinin en büyük yüksekliği.

en: whether to lock the window or not
tr: pencerenin kitlenip kitlenmediği

en: Whether to lock the floating window or not. While locked, the window will not disappear.
tr: Hareketli pencerenin kitlenip kitlenmediği. Kitlendiği zaman pencere kaybolacak.

en: lock position (x)
tr: kilit pozisyonu (x)

en: the window's x position while locked.
tr: Kitlendiğinde pencerenin x pozisyonu.

en: lock position (y)
tr: kilit pozisyonu (y)

en: the window's y position while locked.
tr: Kitlndiğinde pencerenin y pozisyonu.

en: Dictionary order
tr: Sözlük düzeni

en: List the dictionaries in order.
tr: Sözlükleri düzenli şekilde listele.

en: Tree Dictionary order
tr: Ağaç Sözlük düzeni

en: List the tree dictionaries in order.
tr: Ağaç sözlükleri düzenli şekilde listele.

en: List the tree dictionaries which are disabled.
tr: Seçilmez kılınmış ağaç sözlükleri listele.

en: Quit an existing instance of stardict
tr: Stardict'in varolan örneğinden çık.

en: Dictionary Name
tr: Sözlük Adı

en: Word count
tr: Kelime Sayısı

en: These settings will take effect the next time you run StarDict.
tr: Bu ayarlar bir sonraki açılışta etkili olacak.

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Author
tr: Yazar

en: Email
tr: E-posta

en: Description
tr: Tanımlama

en: Date
tr: Tarih

en: File name
tr: Dosya Adı

en: Enable
tr: Seçilir kılma

en: Add
tr: Ekle

en: Manage _Dict
tr: _Sözlük Yönet

en: T_ree dictionaries
tr: _Agaç sözlükler

en: Manage Dictionaries
tr: Sözlükleri Yönet

en: Scan
tr: Tara

en: Quit
tr: Çıkış

en: _Scan
tr: _Tarama

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: StarDict - Scanning
tr: StarDict - Tarıyor

en: <Not Found!>
tr: <Bulunamadı>

en: Fuzzy query
tr: Belirsiz sorgulama

en: has succeeded.
tr: başarılı.

en: Query in the main window
tr: Ana pencerede sorgula

en: Save to file
tr: Dosyaya kaydet

en: Pronounce the word
tr: Kelimeyi telafuz et.

en: Stop selection-scanning
tr: Seçmeyi durdur-Tarıyor

en: Help
tr: Yardım

en: Lock floating window
tr: Hareketli pencereyi kitle

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Query
tr: _Sorgula

en: _Play
tr: _Çal

en: Clear the search box
tr: Arama kutusunu temizle

en: Show the main menu (Alt+M)
tr: Ana menüyü göster(Alt+M)

en: Pr_eferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Next word (Alt+Down)
tr: Sonraki Kelime(Alt+Down)

en: Previous word (Alt+Up)
tr: Önceki Kelime(Alt+Up)

en: Show the word list
tr: Kelime listesini göster

en: Hide the word list
tr: Kelime listesini gizle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Print
tr: Yazdır

en:        Welcome to StarDict
    StarDict is a Cross-Platform and international dictionary written in Gtk. It has powerful features, such as "Glob-style pattern matching," "Scan selected word," "Fuzzy query" and "Full-text search".
    
           Here is an introduction to using StarDict:
    
           1. Glob-style pattern matching
           You can input strings containing '*' (wildcard) and '?' (joker) as the pattern. '*' matches an arbitrary, possibly empty, string, and '?' matches an arbitrary character. After pressing Enter, the words that match this pattern will be shown in the list.
           2. Regular expressions matching
           You can input strings as Perl-compatible regular expressions with a beginning ":" character as the identifier. After pressing Enter, the words that match this regex will be shown in the list.
           3. Fuzzy query
           When you can't remember how to spell a word exactly, you can try StarDict's Fuzzy query. It uses "Levenshtein Edit Distance" to compute the similarity between two words, and gives the match results which are most similar to the word that you input. To create a fuzzy query, just input the word with a beginning "/", and then press Enter.
           4. Full-text search
           Full-text search searches for a word in the data. To create a Full-text search, just input the word with a beginning "|", and then press Enter. For example, "|ab cd" searches data which contain both "ab" and "cd". If the words contain Space character, you can use "\ ", such as "|apple\ pie", other escaping characters are "\\" for '\', "\t" for Tab and "\n" for new line.
           5. Special character search
           If your words contain special characters, you can use '\' to escape it, for example, "a\*b\?" searches "a*b?", "\/abc" searches "/abc".
           6. Scan the selected word
           Turn on the check button at the bottom-left corner of the StarDict window to activate this feature. When this feature is on, StarDict will automatically look up words, phrases, and Chinese characters in other applications. Just highlight a word or phrase with your mouse, and a floating window will pop up showing the definition of the selected word.
           7. Dictionary management
           Click the "Manage dictionaries" button at the bottom-right corner of the window to access the dictionary management dialog. From here, you can disable some dictionaries that you don't need, and set the dictionaries' querying order.
    
    
           Statement: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without the warranty that the word spelling, definition, and phonetic information are correct.
tr: Stardict'e hoşgeldiniz
    Stardict Gtk de yazılmış uluslararası arası bir sözlüktür. "Belirsiz Sorgu""Seçilen kelimeyi tarama" gibi güçlü yetenekleri vardır.
    
           Stardict'in sunumu aşağıdaki gibidir:
    
           1. Glob-style şablon karşılaştırma
           Şablon olarak '*' ve '/' içeren diziler girebilirsin. . '*' isteğe göre seçilmiş, belki boş dizileri eş alır ve '?' isteğe göre seçilmiş bir karakteri eş alır. Enter'e bastıktan sonra, bu şablona uygun kelimeler listede gösterilecektir..
           2. Belirsiz sorgulama
           Bir kelimenin tamamının nasıl yazıldığını hatırlayamadığın zaman, Stardict'in belirsiz sorgulamasını kullanabilirsin. Bu "Levenshtein Edit Distance" ı iki kelime arasındaki benzerliği hesaplamak ve girdiğin kelimeye en yakın kelimeleri sonuç halinde vermek için kullanılır. Belirsiz sorgulama yapmak için, sadece "/" ile başlayan bir girdi yazmak ve Enter basmak yeterli.
           3. Full-text arama
           Full-text arama veri içerisindeki kelimeleri arar. Full-text arama yaratmak için, sadece "|" ile başlayan bir kelime gir ve sonra Enter'e bas.Örneğin, "|ab cd" içinde "ab" ve "cd" olan verileri arar. Eğer kelime boşluk içeriyosa, "\ "şeklinde kullanabilirsin, yani "|apple\ pie" şeklinde, diğer kaçış karakterleri "\\" için '\', "\t" Tab için ve "\n" yeni satır için.
           4. Özel Karakter Arama
           Eğer kelime özel karakter içeriyorsa, kurtulmak için  '\' kullanabilirsin, Örneğin, "a\*b\?" arar "a*b?", "\/abc" arar "/abc".
           5. Seçili kelimeyi tara
           Bu özelliği aktive etmek için Stardict'in sol alt köşesindeki butonu açmak gerekir. Bu özellik açılır durumda iken, Stardict otomatik olarak diğer uygulamalardaki kelimelere, deyimlere ve çince karakterlere göz atacaktır. Sadece bir kelime ve deyimi mouse'unla seç ve hareketli pencere kelimenin anlamını sana gösterecektir..
           6. Sözlük yönetimi
          Ekranın sağ alt köşesindeki "Manage dictionaries" butonuna tıklayarak sözlük yönetimi diyolog kutusunu açabilirsin. Burdan istediğin sözlükleri kapatabilir ve sözlükleri sıralayabilirsin.
    
    
           Not:Bu yazılım yararlı olması umuduyla dagıtıldı, fakat GARANTİSİZ; garantisiz kelime yazımı, tanımlama ve  sesçil bilgiler doğrudur.

en: Found no words matching this pattern!
tr: bu kalıba uygun kelimeler bulunamadı!

en: There are too many spelling errors :-(
tr: Birçok yazım yanlışı var :-(

en: The text "%s" was not found.
tr: "%s" bulunamadı.

en: Scan the selection
tr: Seçileni tara

en: Show info
tr: Bilgi göster

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Manage dictionaries
tr: Sözlükleri yönet

en: Go to the StarDict website
tr: Stardict websitesine git

en: Search an Internet dictionary - Right button: website list
tr: İnternet sözlüğü ara - Sağ düğme: website listesi

en: Scan Selection
tr: Seçimi tara

en: Font
tr: Yazı yüzü

en: Cache
tr: Ön bellek

en: Export
tr: Dışa Aktarım

en: Sound
tr: Ses

en: Input
tr: Girdi

en: Options
tr: Ayarlar

en: Search website
tr: Website ara

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: Main window
tr: Ana pencere

en: Notification area icon
tr: Bildiri alan ikonu

en: Floating window
tr: Hareketli pencere

en: Categories
tr: Kategoriler

en: _Only scan while the modifier key is being pressed.
tr: _Sadece niteleyici tuş basıldığı zaman tara

en: H_ide floating window when modifier key released.
tr: _Niteleyici tuş bırakıldığı zaman hareketli pencereyi sakla.

en: Scan modifier _key:
tr: _Niteleyici tuş tara:

en: _Scan clipboard.
tr: _Panoyu tara.

en: Choose dictionary font
tr: Sözlük fontunu seç

en: Choose
tr: Seç

en: Dictionary font
tr: Sözlük fontu

en: _Use custom font.
tr: _Özel fontu kullan

en: Dictionary _font:
tr: _Sözlük fontu:

en: Create c_ache files to speed up loading.
tr: _Yüklemeyi hızlandırmak için ön bellek dosyaları yarat.

en: After enabled collation, when load the dictionaries for the first time, it will take some time for sorting, please wait for a moment.
tr: Sıralamayı etkin kıldıktan sonra, sözlükleri ilk kez yüklerken sıralama biraz vakit alabilir. Bir müddet bekleyiniz.

en: C_lean all cache files
tr: _Tüm önbellek dosyalarını temizle

en: Open file...
tr: Dosya aç...

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: _Browse...
tr: _Göz atmak...

en: RealPeopleTTS search path:
tr: RealPeopleTTS arama yolu:

en: _Search while typing.
tr: _Yazarken arama.

en: Show the _first word when not found.
tr: _Bulunmadığı zaman ilk kelimeyi göster.

en: _Auto run StarDict after boot.
tr: _Önyüklemeden sonra Stardict'i çalıştır.

en: Hide main window when _starting StarDict.
tr: _Stardict açılırken ana pencereyi sakla.

en: _Use open main window hotkey: Ctrl+Alt+Z.
tr: _Ana pencereyi açma kısayolunu kullan: Ctrl+Alt+Z

en: Website Name
tr: Website Adı

en: Website link
tr: Website bağlantısı

en: Website search link
tr: Website arama bağlantısı

en: Please input the website name.
tr: Lütfen website adını gir.

en: Please input the website link.
tr: Lütfen website bağlantısını gir.

en: Please input the website search link.
tr: Lütfen website arama bağlantısını gir.

en: _Show floating window if word not found.
tr: _Kelime bulunmadığı zaman hareketli pencereyi göster.

en: Max window _width:
tr: _Max pencere genişliği

en: (default:320)
tr: (varsayılan:320)

en: Max window hei_ght:
tr: _Max pencere yüksekliği:

en: (default:240)
tr: (varsayılan:240)

en: Cat_egories:
tr: _Kategoriler:

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Full-text search...
tr: Tüm-metin arama...

en: Press Enter to list the words that match the pattern.
tr: Kalıba uygun olan kelimeleri listelemek için Enter'a basın.

en: Fuzzy query...
tr: Belirsiz sorgulama...

en: StarDict is already running. Using the running process.
tr: StarDict zaten çalışıyor. Çalışan işlemi kullanın.

en: Sorting, please wait...
tr: Sıralanıyor, lütfen bekleyin...

en: Can not load image. %s
tr: Resim yüklenemiyor. %s
