stardict 2.4.4 - en to sv translation catalogue (99 entries)

en: stardict automation factory
sv: stardicts automatiksfabrik

en: stardict application
sv: stardict-program

en: Lookup words
sv: Slå upp ord

en: Use Custom Font
sv: Använd anpassat typsnitt

en: Custom Font
sv: Anpassat typsnitt

en: A custom font that will be used in StarDict. This will only take effect if the "Use Custom Font" option is turned on.
sv: Ett anpassat typsnitt som kommer att användas i StarDict. Denna kommer endast vara aktiv om alternativet "Använd anpassat typsnitt" är påslaget.

en: Enable sound event
sv: Aktivera händelseljud

en: Search website list
sv: Lista på sökwebbplatser

en: List the search websites.
sv: Lista webbplatser för sökning.

en: Hpaned 's position
sv: Hpaneds position

en: Hide the list
sv: Dölj listan

en: the window's x position while locked.
sv: fönstrets x-position när låst.

en: the window's y position while locked.
sv: fönstrets y-position när låst.

en: Dictionary order
sv: Ordboksordning

en: Tree Dictionary order
sv: Trädordboksordning

en: List the tree dictionaries which are disabled.
sv: Lista trädordböckerna som är inaktiverade.

en: Quit an existing instance of stardict
sv: Avsluta en existerande instans av stardict

en: Dictionary Name
sv: Ordbokens namn

en: Word count
sv: Antal ord

en: These settings will take effect the next time you run StarDict.
sv: De här inställningarna blir aktiva nästa gång du kör StarDict.

en: Author
sv: Upphovsman

en: Email
sv: E-post

en: Website
sv: Webbplats

en: Description
sv: Beskrivning

en: Date
sv: Datum

en: File name
sv: Filnamn

en: Enable
sv: Aktivera

en: Add
sv: Lägg till

en: T_ree dictionaries
sv: T_rädordböcker

en: Manage Dictionaries
sv: Hantera ordböcker

en: Scan
sv: Sök

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Scan
sv: _Sök igenom

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: StarDict - Scanning
sv: StarDict - Söker

en: <Not Found!>
sv: <Hittades ej!>

en: Fuzzy query
sv: Oskarp sökning

en: has succeeded.
sv: har lyckats.

en: Query in the main window
sv: Fråga i huvudfönstret

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Pronounce the word
sv: Uttala ordet

en: Help
sv: Hjälp

en: Lock floating window
sv: Lås flytande fönster

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Query
sv: _Fråga

en: _Play
sv: _Spela upp

en: Clear the search box
sv: Töm sökrutan

en: Show the main menu (Alt+M)
sv: Visa huvudmenyn (Alt+M)

en: Pr_eferences
sv: Inställnin_gar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Next word (Alt+Down)
sv: Nästa ord (Alt+Ned)

en: Previous word (Alt+Up)
sv: Föregående ord (Alt+Upp)

en: Show the word list
sv: Ord ordlistan

en: Hide the word list
sv: Göm ordlistan

en: Copy
sv: Kopiera

en: Print
sv: Skriv ut

en:        Welcome to StarDict
    StarDict is a Cross-Platform and international dictionary written in Gtk. It has powerful features, such as "Glob-style pattern matching," "Scan selected word," "Fuzzy query" and "Full-text search".
    
           Here is an introduction to using StarDict:
    
           1. Glob-style pattern matching
           You can input strings containing '*' (wildcard) and '?' (joker) as the pattern. '*' matches an arbitrary, possibly empty, string, and '?' matches an arbitrary character. After pressing Enter, the words that match this pattern will be shown in the list.
           2. Regular expressions matching
           You can input strings as Perl-compatible regular expressions with a beginning ":" character as the identifier. After pressing Enter, the words that match this regex will be shown in the list.
           3. Fuzzy query
           When you can't remember how to spell a word exactly, you can try StarDict's Fuzzy query. It uses "Levenshtein Edit Distance" to compute the similarity between two words, and gives the match results which are most similar to the word that you input. To create a fuzzy query, just input the word with a beginning "/", and then press Enter.
           4. Full-text search
           Full-text search searches for a word in the data. To create a Full-text search, just input the word with a beginning "|", and then press Enter. For example, "|ab cd" searches data which contain both "ab" and "cd". If the words contain Space character, you can use "\ ", such as "|apple\ pie", other escaping characters are "\\" for '\', "\t" for Tab and "\n" for new line.
           5. Special character search
           If your words contain special characters, you can use '\' to escape it, for example, "a\*b\?" searches "a*b?", "\/abc" searches "/abc".
           6. Scan the selected word
           Turn on the check button at the bottom-left corner of the StarDict window to activate this feature. When this feature is on, StarDict will automatically look up words, phrases, and Chinese characters in other applications. Just highlight a word or phrase with your mouse, and a floating window will pop up showing the definition of the selected word.
           7. Dictionary management
           Click the "Manage dictionaries" button at the bottom-right corner of the window to access the dictionary management dialog. From here, you can disable some dictionaries that you don't need, and set the dictionaries' querying order.
    
    
           Statement: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without the warranty that the word spelling, definition, and phonetic information are correct.
sv:        Välkommen till StarDict
    StarDict är en plattformsoberoende och internationell ordbok skriven i Gtk. Den har kraftfulla funktion såsom "Mönstermatchning av glob-stil," "Sök av markerat ord," "Oskarp sökning," etc.
    
           Här är en introduktion hur man använder StarDict:
    
           1. Mönstermatchning av glob-stil
           Du kan mata in strängar som innehåller "*" (jokertecken) och "?" (ett jokertecken) som mönstret. "*" matchar en godtycklig, möjligen tom, sträng, och "?" matchar ett godtyckligt tecken. Efter Enter har tryckts, kommer orden som matchar detta mönster att visas i listan.
           2. Oskarp sökning
           När du inte kan komma ihåg hur man stavar ett ord exakt, kan du försöka med StarDicts oskapa sökning. Den använder "Levenshtein Edit Distance" för att beräkna likheten mellan två ord, och ger träffarna resultat efter hur lika de är ordet du matade in. För att skapa en oskarp sökning, mata in ordet med ett inledande "/", och tryck sedan Enter.
           3. Sök markerat ord
           Kryssa i kryssrutan i nedre vänstra hörnet av StarDict-fönstret för att aktivera denna funktion.  När denna funktion är påslagen, kommer StarDict att automatiskt slå upp ord, fraser, och kinesiska tecken i andra program.  Bara att markera ett ord eller fras med din mus, och ett flytande fönster poppar upp och visar definitionen av det markerade ordet.
           4. Hantering av ordböcker
           Klicka på knappen "Hantera ordböcker" i nedre högra hörnet av fönstret för att komma åt dialogrutan för hantering av ordböcker.  Härifrån kan du inaktivera vissa ordböcker som du inte behöver, och ställa in ordböckernas frågeordning.
    
    
           Redogörelse: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON FORM AV GARANTI; utan garanti att ordens stavning, definition, och fonetisk information är korrekta.
    
    StarDict 2.4.4 utgiven den 28 november 2004
    http://stardict.sourceforge.net

en: Found no words matching this pattern!
sv: Hittade inga ord som matchar detta mönster!

en: There are too many spelling errors :-(
sv: Det är för många stavfel :-(

en: The text "%s" was not found.
sv: Texten "%s" hittades inte.

en: Scan the selection
sv: Sök igenom markerade

en: Show info
sv: Visa info

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Manage dictionaries
sv: Hantera ordböcker

en: Go to the StarDict website
sv: Gå till StarDicts webbplats

en: Search an Internet dictionary - Right button: website list
sv: Sök i en Internet-ordbok - Högerklick: webbplatslista

en: Scan Selection
sv: Sök igenom markering

en: Font
sv: Typsnitt

en: Sound
sv: Ljud

en: Options
sv: Alternativ

en: Search website
sv: Sök webbplats

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Notification area icon
sv: Ikon för notifieringsruta

en: Floating window
sv: Flytande fönster

en: Categories
sv: Kategorier

en: H_ide floating window when modifier key released.
sv: Dölj _flytande fönster när modifierartangenten släpps.

en: Scan modifier _key:
sv: _Modifierartangent för sökning:

en: Choose dictionary font
sv: Välj typsnitt för ordbok

en: Choose
sv: Välj

en: Dictionary font
sv: Typsnitt för ordbok

en: _Use custom font.
sv: _Använd anpassat typsnitt.

en: Dictionary _font:
sv: Typsnitt för _ordbok:

en: Hide main window when _starting StarDict.
sv: Göm huvudfönstret vid upp_start av StarDict.

en: Website Name
sv: Webbplatsens namn

en: Website link
sv: Webbplatsens länk

en: Website search link
sv: Webbplatsens söklänk

en: Please input the website name.
sv: Mata in webbplatsens namn.

en: Please input the website link.
sv: Mata in webbplatsens länk.

en: Please input the website search link.
sv: Mata in webbplatsens söklänk.

en: Max window _width:
sv: Max fönsterbr_edd:

en: (default:320)
sv: (standard:320)

en: Max window hei_ght:
sv: Max fönster_höjd:

en: (default:240)
sv: (standard:240)

en: Cat_egories:
sv: Kat_egorier:

en: Press Enter to list the words that match the pattern.
sv: Tryck Enter för att lista orden som matchar mönstret.

en: Fuzzy query...
sv: Oskarp sökning...

en: StarDict is already running. Using the running process.
sv: StarDict körs redan. Använder den körande processen.
