stellarium-remotecontrol - en to br translation catalogue (37 entries)

en: waiting
br: gortozit

en: Solar hour
br: Eur an Heol

en: Sidereal year
br: Bloavezh steredel

en: Synodic month
br: Miz sinodek

en: Draconic month
br: Miz drakonitek

en: Draconic year
br:  Bloavezh drakonitek

en: Anomalistic month
br: Miz anomalistek

en: Anomalistic year
br: Bloavezh anomalistek

en: Anomalistic century
br:  Kantved  anomalistek

en: Tropical year
br: Bloavezh trovanel

en: Center on object
br: Kreiz an ergorenn

en: Earth
br: Douar

en: Pluto
br: Ploudon

en: Solstices
br: Goursavioù-heol

en: Catalogue of Reflection Nebulae (Van den Bergh, 1966)
br: Roll an nivlennoù dre zameuc'h (Van den Bergh, 1966)

en: Dark Nebulae
br: Nivlennoù du

en: Planetary Nebulae
br: Nivlennoù planedennel

en: Use associated planet and position
br: Implijout ar planedennoù ha lec'hiadurioù keñveriet

en: Left
br: Kleiz

en: Right
br: Dehou

en: Arcturus
br: Arkturus

en: Capella
br: Kapella

en: Andromeda Galaxy
br: Stergoumoulenn Andromeda

en: Orion Nebula
br: Nivlenn Orion

en: Eta Carinae Nebula
br: Nivlenn Eta ar Garenn

en: Aries
br: An Tourz

en: Taurus
br: An Tarv

en: Gemini
br: Ar C'hevelled

en: Cancer
br: Ar C'hrank

en: Leo
br: Al Leon

en: Virgo
br: Ar Werc'hez

en: Libra
br: Ar Ventel

en: Scorpius
br: Ar Grug

en: Sagittarius
br: Ar Saezhataer

en: Capricornus
br: Ar C'havr

en: Aquarius
br: Ar Skuilher-dour

en: Pisces
br: Ar Pesked
