stellarium-remotecontrol - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Earth
ja: 土

en: Milky Way brightness:
ja: 天の川の明るさ:

en: Show planet markers
ja: 惑星マーカーを表示

en: Show planet orbits
ja: 惑星の軌道を表示

en: Show planet orbits only
ja: 軌道のみ表示

en: Show orbit for selected planet
ja: 選択天体の軌道を表示

en: Show planet trails
ja: 惑星の軌跡

en: Show trail only for selected planet
ja: 選択した惑星のみ軌跡を表示

en: Scale Moon:
ja: 月の拡大:

en: Scale minor bodies:
ja: 太陽系小天体の拡大:

en: Extinction Coefficient:
ja: 吸光度:

en: Limit angular size (arcmin):
ja: 大きさの制限(分角):

en: Use associated planet and position
ja: 関連する惑星と位置を使う

en: Sirius
ja: シリウス

en: Arcturus
ja: アークトゥルス

en: Capella
ja: カペラ

en: Vega
ja: ベガ

en: Deneb
ja: デネブ

en: Altair
ja: アルタイル

en: Andromeda Galaxy
ja: Andromeda Galaxy(アンドロメダ銀河)

en: Hercules Cluster
ja: ヘルクレス星団

en: Orion Nebula
ja: オリオン星雲

en: Aries
ja: Aries(おひつじ)

en: Taurus
ja: Taurus(おうし)

en: Gemini
ja: Gemini(ふたご)

en: Cancer
ja: Cancer(かに)

en: Leo
ja: Leo(しし)

en: Virgo
ja: Virgo(おとめ)

en: Libra
ja: Libra(てんびん)

en: Scorpius
ja: Scorpius(さそり)

en: Sagittarius
ja: Sagittarius(いて)

en: Capricornus
ja: Capricornus(やぎ)

en: Aquarius
ja: Aquarius(みずがめ)

en: Pisces
ja: Pisces(うお)
