stellarium-remotecontrol - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Milky Way brightness:
ja: 天の川の明るさ:

en: Include nutation
ja: 章動も計算する

en: Show planet markers
ja: 惑星マーカーを表示

en: Show planet orbits
ja: 惑星の軌道を表示

en: Show planet orbits only
ja: 惑星軌道のみ表示

en: Show orbit for selected planet
ja: 選択天体の軌道を表示

en: Show planet trails
ja: 惑星の軌跡

en: Show trail only for selected planet
ja: 選択した惑星のみ軌跡を表示

en: Scale Moon:
ja: 月の大きさ:

en: Scale minor bodies:
ja: 太陽系小天体の拡大:

en: Extinction Coefficient:
ja: 大気減光効果

en: Limit angular size (arcmin):
ja: 大きさの制限(分角):

en: Use associated planet and position
ja: 関連する惑星と位置を使う

en: Show landscape labels
ja: 風景名を表示

en: Show art in brightness
ja: 星座絵の明るさ

en: English Name
ja: 英名

en: Translation
ja: 翻訳

en: Sirius
ja: シリウス

en: Arcturus
ja: アークトゥルス

en: Capella
ja: カペラ

en: Vega
ja: ベガ

en: Deneb
ja: デネブ

en: Altair
ja: アルタイル

en: Andromeda Galaxy
ja: アンドロメダ銀河

en: Hercules Cluster
ja: ヘルクレス星団

en: Orion Nebula
ja: オリオン星雲

en: Eta Carinae Nebula
ja: エータ・カリーナ星雲

en: Aries
ja: おひつじ

en: Taurus
ja: おうし

en: Gemini
ja: ふたご

en: Cancer
ja: かに

en: Leo
ja: しし

en: Virgo
ja: おとめ

en: Libra
ja: てんびん

en: Scorpius
ja: さそり

en: Sagittarius
ja: いて

en: Capricornus
ja: やぎ

en: Aquarius
ja: みずがめ

en: Pisces
ja: うお
