step - en to ca translation catalogue (240 entries)

[ctx: name]
en: world1
ca: món1

[ctx: name]
en: polygon1
ca: polígon1

[ctx: name]
en: polygon2
ca: polígon2

[ctx: name]
en: polygon3
ca: polígon3

[ctx: name]
en: polygon4
ca: polígon4

[ctx: name]
en: graph1
ca: graf1

[ctx: name]
en: disk1
ca: disc1

[ctx: name]
en: tracer1
ca: traçador1

[ctx: name]
en: solver1
ca: solucionador1

[ctx: name]
en: collisionSolver1
ca: solucionadorCol·lisions1

[ctx: name]
en: constraintSolver1
ca: solucionadorRestriccions1

[ctx: name]
en: particle1
ca: partícula1

[ctx: name]
en: particle2
ca: partícula2

[ctx: name]
en: stick1
ca: bastó1

[ctx: name]
en: stick2
ca: bastó2

[ctx: name]
en: weightForce1
ca: forçaPes1

[ctx: name]
en: note1
ca: nota1

[ctx: HTML:p]
en: Double pendulum example
ca: Exemple de pèndol doble

[ctx: name]
en: Pendule de Newton à 8 billes (http://fr.wikipedia.org/wiki/Pendule_de_Newton)
ca: Pèndol de Newton de 8 boles (https://ca.wikipedia.org/wiki/Pèndol_de_Newton)

[ctx: name]
en: disk2
ca: disc2

[ctx: name]
en: disk4
ca: disc4

[ctx: name]
en: stick3
ca: bastó3

[ctx: name]
en: anchor1
ca: àncora1

[ctx: name]
en: disk5
ca: disc5

[ctx: name]
en: stick4
ca: bastó4

[ctx: name]
en: disk6
ca: disc6

[ctx: name]
en: stick5
ca: bastó5

[ctx: name]
en: disk7
ca: disc7

[ctx: name]
en: stick6
ca: bastó6

[ctx: name]
en: disk8
ca: disc8

[ctx: name]
en: stick7
ca: bastó7

[ctx: name]
en: disk9
ca: disc9

[ctx: name]
en: stick8
ca: bastó8

[ctx: name]
en: box1
ca: quadre1

[ctx: name]
en: world
ca: món

[ctx: name]
en: spring1
ca: molla1

[ctx: name]
en: chargedParticle1
ca: partículaCarregada1

[ctx: name]
en: chargedParticle2
ca: partículaCarregada2

[ctx: name]
en: solver
ca: solucionador

[ctx: name]
en: disk3
ca: disc3

[ctx: name]
en: gasLJForce1
ca: forçaLjGas1

[ctx: name]
en: gasParticle1
ca: partículaGas1

[ctx: name]
en: gasParticle2
ca: partículaGas2

[ctx: name]
en: gasParticle3
ca: partículaGas3

[ctx: name]
en: gasParticle4
ca: partículaGas4

[ctx: name]
en: gasParticle5
ca: partículaGas5

[ctx: name]
en: gasParticle6
ca: partículaGas6

[ctx: name]
en: gasParticle7
ca: partículaGas7

[ctx: name]
en: gasParticle8
ca: partículaGas8

[ctx: name]
en: gasParticle9
ca: partículaGas9

[ctx: name]
en: gasParticle10
ca: partículaGas10

[ctx: name]
en: gasParticle11
ca: partículaGas11

[ctx: name]
en: gasParticle12
ca: partículaGas12

[ctx: name]
en: gasParticle13
ca: partículaGas13

[ctx: name]
en: gasParticle14
ca: partículaGas14

[ctx: name]
en: gasParticle15
ca: partículaGas15

[ctx: name]
en: gasParticle16
ca: partículaGas16

[ctx: name]
en: gasParticle17
ca: partículaGas17

[ctx: name]
en: gasParticle18
ca: partículaGas18

[ctx: name]
en: gasParticle19
ca: partículaGas19

[ctx: name]
en: gasParticle20
ca: partículaGas20

[ctx: name]
en: meter1
ca: mesurador1

[ctx: name]
en: meter2
ca: mesurador2

[ctx: name]
en: note3
ca: nota3

[ctx: name]
en: meter3
ca: mesurador3

[ctx: name]
en: note2
ca: nota2

[ctx: name]
en: note5
ca: nota5

[ctx: name]
en: meter4
ca: mesurador4

[ctx: name]
en: note4
ca: nota4

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Macroscopic quantities:</span>
ca: <span style=" font-size:medium;">Quantitats macroscòpiques:</span>

[ctx: name]
en: note6
ca: nota6

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Spring tension:</span>
ca: <span style=" font-size:medium;">Tensió de la molla:</span>

[ctx: name]
en: note7
ca: nota7

[ctx: HTML:p]
en: (run simulation for ~20 seconds and compare spring tension with pressure)
ca: (executa una simulació durant ~20 segons i compara la tensió de la molla amb la pressió)

[ctx: name]
en: graph2
ca: graf2

[ctx: HTML:p]
en: Phase diagram
ca: Diagrama de fase

[ctx: HTML:p]
en: Position - time
ca: Posició - temps

[ctx: HTML:p]
en: This small drop of liquid in free space is simulated using the same potential as gas. Notice how sometimes a particle leaves the drop - it is evaporation.
ca: Aquesta petita gota de líquid al buit se simula usant el mateix potencial com un gas. Veureu que a vegades una partícula abandona la gota, és l'evaporació.

[ctx: name]
en: spring2
ca: molla2

[ctx: name]
en: controller1
ca: controlador1

[ctx: HTML:p]
en: Lissajous curve
ca: Corba de Lissajous

[ctx: HTML:p]
en: Please try to change the stiffness of spring1 and see 
    how the curve will change. Try the following values:<br></br>1, 2.25, 1.7778, 1.5625, 0.6944
ca: Proveu de canviar la rigidesa de la molla1 i veureu 
    com canvia la corba. Proveu els valors següents:<br></br>1, 2,25, 1,7778, 1,5625, 0,6944

[ctx: name]
en: linearMotor1
ca: motorLineal1

[ctx: name]
en: linearMotor2
ca: motorLineal2

[ctx: name]
en: linearMotor3
ca: motorLineal3

[ctx: HTML:p]
en: Example formula:
ca: Fórmula d'exemple:

[ctx: HTML:p]
en: Example image:
ca: Imatge d'exemple:

[ctx: name]
en: LeftWall
ca: MurEsquerre

[ctx: name]
en: Body
ca: Cos

[ctx: name]
en: RightWall
ca: MurDret

[ctx: name]
en: Disk
ca: Disc

[ctx: name]
en: PinDisk
ca: DiscXinxeta

[ctx: name]
en: Spring
ca: Molla

[ctx: name]
en: AnchorLeftWall
ca: MurEsquerreÀncora

[ctx: name]
en: AnchorRightWall
ca: MurDretÀncora

[ctx: name]
en: Graph
ca: Graf

[ctx: name]
en: CircularMotor
ca: MotorCircular

[ctx: name]
en: Velocity
ca: Velocitat

[ctx: name]
en: Acceleration
ca: Acceleració

[ctx: name]
en: Stiffness
ca: Rigidesa

[ctx: name]
en: Damping
ca: Esmorteïment

[ctx: name]
en: softBody1
ca: cosFlexible1

[ctx: name]
en: softBodyParticle1
ca: partículaCosFlexible1

[ctx: name]
en: softBodyParticle2
ca: partículaCosFlexible2

[ctx: name]
en: softBodyParticle3
ca: partículaCosFlexible3

[ctx: name]
en: softBodyParticle4
ca: partículaCosFlexible4

[ctx: name]
en: softBodyParticle5
ca: partículaCosFlexible5

[ctx: name]
en: softBodyParticle6
ca: partículaCosFlexible6

[ctx: name]
en: softBodyParticle7
ca: partículaCosFlexible7

[ctx: name]
en: softBodyParticle8
ca: partículaCosFlexible8

[ctx: name]
en: softBodyParticle9
ca: partículaCosFlexible9

[ctx: name]
en: softBodyParticle10
ca: partículaCosFlexible10

[ctx: name]
en: softBodyParticle11
ca: partículaCosFlexible11

[ctx: name]
en: softBodyParticle12
ca: partículaCosFlexible12

[ctx: name]
en: softBodyParticle13
ca: partículaCosFlexible13

[ctx: name]
en: softBodyParticle14
ca: partículaCosFlexible14

[ctx: name]
en: softBodyParticle15
ca: partículaCosFlexible15

[ctx: name]
en: softBodyParticle16
ca: partículaCosFlexible16

[ctx: name]
en: softBodySpring1
ca: mollaCosFlexible1

[ctx: name]
en: softBodySpring2
ca: mollaCosFlexible2

[ctx: name]
en: softBodySpring3
ca: mollaCosFlexible3

[ctx: name]
en: softBodySpring4
ca: mollaCosFlexible4

[ctx: name]
en: softBodySpring5
ca: mollaCosFlexible5

[ctx: name]
en: softBodySpring6
ca: mollaCosFlexible6

[ctx: name]
en: softBodySpring7
ca: mollaCosFlexible7

[ctx: name]
en: softBodySpring8
ca: mollaCosFlexible8

[ctx: name]
en: softBodySpring9
ca: mollaCosFlexible9

[ctx: name]
en: softBodySpring10
ca: mollaCosFlexible10

[ctx: name]
en: softBodySpring11
ca: mollaCosFlexible11

[ctx: name]
en: softBodySpring12
ca: mollaCosFlexible12

[ctx: name]
en: softBodySpring13
ca: mollaCosFlexible13

[ctx: name]
en: softBodySpring14
ca: mollaCosFlexible14

[ctx: name]
en: softBodySpring15
ca: mollaCosFlexible15

[ctx: name]
en: softBodySpring16
ca: mollaCosFlexible16

[ctx: name]
en: softBodySpring17
ca: mollaCosFlexible17

[ctx: name]
en: softBodySpring18
ca: mollaCosFlexible18

[ctx: name]
en: softBodySpring19
ca: mollaCosFlexible19

[ctx: name]
en: softBodySpring20
ca: mollaCosFlexible20

[ctx: name]
en: softBodySpring21
ca: mollaCosFlexible21

[ctx: name]
en: softBodySpring22
ca: mollaCosFlexible22

[ctx: name]
en: softBodySpring23
ca: mollaCosFlexible23

[ctx: name]
en: softBodySpring24
ca: mollaCosFlexible24

[ctx: name]
en: softBodySpring25
ca: mollaCosFlexible25

[ctx: name]
en: softBodySpring26
ca: mollaCosFlexible26

[ctx: name]
en: softBodySpring27
ca: mollaCosFlexible27

[ctx: name]
en: softBodySpring28
ca: mollaCosFlexible28

[ctx: name]
en: softBodySpring29
ca: mollaCosFlexible29

[ctx: name]
en: softBodySpring30
ca: mollaCosFlexible30

[ctx: name]
en: softBodySpring31
ca: mollaCosFlexible31

[ctx: name]
en: softBodySpring32
ca: mollaCosFlexible32

[ctx: name]
en: softBodySpring33
ca: mollaCosFlexible33

[ctx: name]
en: softBodySpring34
ca: mollaCosFlexible34

[ctx: name]
en: softBodySpring35
ca: mollaCosFlexible35

[ctx: name]
en: softBodySpring36
ca: mollaCosFlexible36

[ctx: name]
en: softBodySpring37
ca: mollaCosFlexible37

[ctx: name]
en: softBodySpring38
ca: mollaCosFlexible38

[ctx: name]
en: softBodySpring39
ca: mollaCosFlexible39

[ctx: name]
en: softBodySpring40
ca: mollaCosFlexible40

[ctx: name]
en: softBodySpring41
ca: mollaCosFlexible41

[ctx: name]
en: softBodySpring42
ca: mollaCosFlexible2

[ctx: name]
en: Solar System
ca: Sistema solar

[ctx: name]
en: Sun
ca: Sol

[ctx: name]
en: Mercury
ca: Mercuri

[ctx: name]
en: Earth
ca: Terra

[ctx: name]
en: Mars
ca: Mart

[ctx: name]
en: Jupiter
ca: Júpiter

[ctx: name]
en: Uranus
ca: Urà

[ctx: name]
en: Neptune
ca: Neptú

[ctx: name]
en: Pluto
ca: Plutó

[ctx: name]
en: World
ca: Món

[ctx: name]
en: Solver
ca: Solucionador

[ctx: name]
en: softBodyParticle17
ca: partículaCosFlexible17

[ctx: name]
en: softBodyParticle18
ca: partículaCosFlexible18

[ctx: name]
en: softBodyParticle19
ca: partículaCosFlexible19

[ctx: name]
en: softBodyParticle20
ca: partículaCosFlexible20

[ctx: HTML:p]
en: When you start simulation the wave starts to travel from the red particle. The blue particle will reflect the wave and it will travel in reverse direction until the red particle reflects in again. After some time the wave will vanish because springs have damping.
ca: Quan inicieu la simulació, l'onada començarà a viatjar des de la partícula de color vermell. La partícula de color blau reflectirà l'onada i viatjarà en direcció contrària fins que la partícula de color vermell torni a reflectir-la. Després d'algun temps, l'onada s'esvairà per l'amortiment de les molles.

[ctx: HTML:p]
en: The graph shows oscillations of the green particle
ca: El graf mostra les oscil·lacions de la partícula verda

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 1</span>
ca: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Guia d'aprenentatge 1</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Bodies and springs.</span>
ca: <span style=" font-size:12pt;">Cossos i molles.</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Position and velocity</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Posició i velocitat</span>

[ctx: HTML:p]
en: - You can change position of any body simply by dragging it.
ca: - Es pot canviar la posició de qualsevol cos senzillament arrossegant-lo.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on one of the disks to select it. Now you can see two arrows on it: blue arrow depicts the velocity and red arrow depicts the acceleration. You can drag the little gray square at the end of the velocity arrow to change the velocity.
ca: - Feu clic en un dels discos per a seleccionar-lo. Podreu veure-hi dues fletxes: la blava representa la velocitat i la vermella representa l'acceleració. Podeu arrossegar el quadrat gris petit al final de la fletxa de la velocitat per a canviar-la.

[ctx: HTML:p]
en: - Take a look at the Properties panel on the right. Here you can numerically set position and velocity (as well as all other properties) for the current body.
ca: - Doneu una ullada al plafó Propietats de la dreta. Aquí podreu definir numèricament la posició i la velocitat (així com totes les altres propietats) del cos actual.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Properties</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Propietats</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Select a spring by clicking on it. Change its stiffness and see how it is affecting the simulation.
ca: - Seleccioneu una molla fent-hi clic. Canvieu la seva rigidesa i vegeu com això afecta la simulació.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Quest</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Missió</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Try to change the system in a way to make the disks spining around the center of the system.
ca: - Proveu de canviar el sistema d'alguna manera per a fer que els discos girin al voltant del centre del sistema.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try to change the properties of the spring in order to make its length constant while the disks are spinning.
ca: - Ara proveu de canviar les propietats de la molla per tal de fer constant la seva longitud mentre els discos estan girant.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">More bodies</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Més cossos</span>

[ctx: HTML:p]
en: - In order to create a body click on its icon in the Palette panel and follow the instructions given in the information widget in the top left corner of scene
ca: - Per tal de crear un cos, feu clic a la seva icona al plafó de la Paleta i seguiu les instruccions que s'indiquen al giny d'informació a la cantonada superior esquerra de l'escena

[ctx: HTML:p]
en: - Create one more disk and two more springs and connect all the items in the triangle. Now make them all spin around the center.
ca: - Creeu un disc més i dues molles més i connecteu tots els elements al triangle. Ara feu que girin al voltant del centre.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Simulation</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Simulació</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Click on the "Simulate" button in the toolbar to start simulation. Click on the same button again to stop it.
ca: - Feu clic al botó «Simula» de la barra d'eines per a iniciar la simulació. Torneu a fer clic en el mateix botó per a aturar-la.

[ctx: HTML:p]
en: - After stopping the simulation you can revert to the initial state by pressing Undo button.
ca: - Després d'aturar la simulació, es pot revertir a l'estat inicial prement el botó Desfés.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 2</span>
ca: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Guia d'aprenentatge 2</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Controllers and Graphs</span>
ca: <span style=" font-size:12pt;">Controladors i grafs</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Try it</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Prova</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Change the stiffness of the spring by moving the slider just below the bodies. You can also change it by pressing "Q" and "W" keys!
ca: - Canvieu la rigidesa de la molla movent el control lliscant a sota dels cossos. També es pot canviar prement les tecles «Q» i «W»!

[ctx: HTML:p]
en: - Try changing it while the simulation is active and see how the graph will change.
ca: - Proveu de canviar-la mentre la simulació és activa i vegeu com canviarà el graf.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Controller</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Controlador</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a new controller on the scene.
ca: - Creeu un controlador nou a l'escena.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on it with the right mouse button and choose "Configure controller" from the context menu.
ca: - Feu-hi clic amb el botó dret del ratolí i trieu «Configura el controlador» del menú contextual.

[ctx: HTML:p]
en: - Select mass of the particle1 as the data source, adjust the range and assign keyboard shortcuts.
ca: - Seleccioneu la massa de la partícula1 com a font de les dades, ajusteu l'interval i assigneu les dreceres del teclat.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try moving the slider and pressing the selected shortcuts while simulation is active.
ca: - Ara proveu de moure el control lliscant i prémer les dreceres seleccionades mentre la simulació és activa.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Graph</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Graf</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a graph for the velocity of particle1.
ca: - Creeu un graf de la velocitat de la partícula1.

[ctx: HTML:p]
en: - Place it below the position graph and make the ranges along X axis the same for the both graphs. See how the graphs relates to each other.
ca: - Situeu-lo sota el graf de posició i feu que els intervals de l'eix X siguin els mateixos per a ambdós grafs. Vegeu com els grafs es relacionen entre ells.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 3</span>
ca: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Guia d'aprenentatge 3</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Rigid bodies and tracers</span>
ca: <span style=" font-size:12pt;">Cossos rígids i traçadors</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Angle and angular velocity</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Angle i velocitat angular</span>

[ctx: HTML:p]
en: - When the rigid body is selected you see three gray handlers on it. Using them you can change velocity, angle and angular velocity of the body.
ca: - Quan se selecciona un cos rígid veureu sobre seu tres controladors grisos. Usant-los es pot canviar la velocitat, l'angle i la velocitat angular del cos.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Tracer</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Traçador</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Tracer is a tool to show trajectory of a given point on a rigid body. Turn on the simulation to see it in action.
ca: - Un traçador és una eina que mostra la trajectòria d'un punt donat sobre un cos rígid. Activeu la simulació per a veure'l en acció.

[ctx: HTML:p]
en: - Change various properties like spring stiffness and see how they affect the trajectory.
ca: - Canvieu diverses propietats com la rigidesa de la molla i vegeu com afecten la trajectòria.

[ctx: HTML:p]
en: - Attach one more tracer to the box and compare trajectories of different points.
ca: - Afegiu un traçador més al quadre i compareu les trajectòries de punts diferents.

[ctx: name]
en: controller2
ca: controlador2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 4</span>
ca: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Guia d'aprenentatge 4</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Motors and forces</span>
ca: <span style=" font-size:12pt;">Motors i forces</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Linear motor</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Motor lineal</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A linear motor applies a constant force to a given point on a body.
ca: - Un motor lineal aplica una força constant a un punt donat d'un cos.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the force by dragging its handler 
    while the motor is selected.
ca: - Podeu canviar la força arrossegant el seu controlador 
    mentre el motor està seleccionat.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the point of application by dragging the force
ca: - Podeu canviar el punt d'aplicació arrossegant la força

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Circular motor</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Motor circular</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A circular motor applies a constant angular momentum to a body.
ca: - Un motor circular aplica un moment angular constant a un cos.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to attach a circular motor to the box and start simulation.
ca: - Proveu d'afegir un motor circular al quadre i inicieu la simulació.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Global forces</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Forces globals</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Global forces are forces that act on all bodies of a specific kind, for example weight force.</span>
ca: <span style=" font-weight:400;">- Les forces globals són forces que actuen sobre tots els cossos d'una classe concreta, per exemple la força del pes.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - By default all global forces in Step are turned off. To turn them on, just add an object for appropriate force to the scene.
ca: - De manera predeterminada, totes les forces globals de l'Step estan desactivades. Per a activar-les, afegiu un objecte de la força apropiada a l'escena.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to add WeightForce to the scene and start the simulation.
ca: - Proveu d'afegir la ForçaPes a l'escena i inicieu la simulació.

[ctx: name]
en: box2
ca: quadre2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 5</span>
ca: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Guia d'aprenentatge 5</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Joints</span>
ca: <span style=" font-size:12pt;">Unions</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create graphs to display coordinates of particles in double pendulum.
ca: - Creeu grafs per a mostrar les coordenades de les partícules al pèndol doble.

[ctx: HTML:p]
en: - Create triple pendulum by attaching one more particle to the particle2 using the stick.
ca: - Creeu un pèndol triple afegint una partícula més a la partícula2 usant el bastó.

[ctx: HTML:p]
en: - Remove anchor1 that fixes position of the box and attach a pin to the corner of the box. Try starting the simulation.
ca: - Elimineu l'àncora1 que fixa la posició del quadre i afegiu una xinxeta a la cantonada del quadre. Proveu d'iniciar la simulació.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Joints</span>
ca: <span style=" font-weight:600;">Unions</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Joints are objects that attach bodies to each other or to the background.</span>
ca: <span style=" font-weight:400;">- Les unions són objectes que enganxen cossos entre ells o al fons.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - An anchor is a joint that fixes the position of the body.
ca: - Una àncora és una unió que fixa la posició del cos.

[ctx: HTML:p]
en: - A pin is a joint that fixes one point of the body.
ca: - Una xinxeta és una unió que fixa un punt del cos.

[ctx: HTML:p]
en: - A stick is a joint that fixes the distance between two points on two bodies.
ca: - Un bastó és una unió que fixa la distància entre dos punts de dos cossos.
