step - en to da translation catalogue (166 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
da: Datakilde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
da: Område

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: max:
da: maks:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
da: Genveje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
da: Formindsk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
da: Forøg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
da: Formindskelse:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
da: Områder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
da: Vis linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
da: Vis punkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
da: Antal cifre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
da: Visningspræcision:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAxes)
en: Show scene axes
da: Vis sceneakser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showCreationTips)
en: Show tips when creating objects
da: Vis vink under oprettelse af objekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableOpenGL)
en: Enable OpenGL (EXPERIMENTAL)
da: Aktivér OpenGL (EKSPERIMENTAL)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wikiExternal)
en: Open wikipedia in external browser
da: Åbn Wikipedia i ekstern browser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditVolume)
en: The area the gas takes
da: Arealet gassen tager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Particle count:
da: Partikelantal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditCount)
en: The number of particles of this gas.
da: Antallet af denne gas' partikler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Concentration:
da: Koncentration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Particle mass:
da: Partikelmasse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditMass) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditMass)
en: The mass of one particle
da: Massen af én partikel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
da: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
da: Middelhastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
da: Legemsstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
da: Legemsmasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Young's modulus:
da: Youngs modul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Body damping:
da: Legemsdæmpning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Body split counts:
da: Antal legemsdelinger:

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a region for %1
da: Tryk venstre museknap for at placere områdets
    øverste venstre hjørne for %1

en: Create %1
da: Opret %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the region for %1
da: Flyt musen og slip venstre museknap for at placere
    områdets nederste højre hjørne for %1

en: Please fill in the parameters for the gas particles.
da: Før gaspartiklernes parametre ind.

en: %1 named '%2' created
da: %1 ved navn "%2" blev oprettet

en: You are trying to create a very large number of particles. This will make simulation very slow. Do you want to continue?
da: Du prøver at oprette et stort antal partikler. Det vil gøre simulationen meget langsom. Vil du fortsætte?

en: Warning - Step
da: Advarsel - Step

en: Create particles for %1
da: Opret partikler for %1

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Sync selection
da: Synk. udvalg

en: Follow selection
da: Følg udvalg

en: Documentation
da: Dokumentation

en: No current object.
da: Intet nuværende objekt

en: Documentation error
da: Dokumentationsfejl

en: Documentation for %1 not available.
da: Dokumentation for %1 er ikke tilgængelig.

en: Palette
da: Palet

en: Pointer
da: Peger

en: Selection pointer
da: Udvalgspeger

en: Show text
da: Vis tekst

en: Move end of %1
da: Flyt enden af %1

en: can not launch %1
da: kan ikke starte %1

en: error running %1
da: fejl under kørsel af %1

en: %1 reported an error (exit status %2):
    %3
da: %1 rapporterede en fejl (afslutningsstatus %2):
    %3

en: %1 did not create output file
da: %1 oprettede ikke output-fil

en: can not open temporary file
da: kan ikke åbne midlertidig fil

en: can not open result file
da: kan ikke åbne resultatfil

en: Interactive physical simulator
da: Interaktiv fysisk simulator

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Code contributions
da: Kodebidrag

en: Document to open
da: Dokument der skal åbnes

en: &Open Tutorial...
da: Å&bn vejledning...

en: &Open Example...
da: Å&bn eksempel...

en: Open Down&loaded Example...
da: Åbn down&loadet eksempel...

en: Share C&urrent Experiment...
da: Del n&uværende eksperiment...

en: &Download New Experiments...
da: &Download nye eksperimenter...

en: Redo
da: Omgør

en: Undo
da: Fortryd

en: &Delete
da: &Slet

en: &Run
da: &Kør

en: Execute the program
da: Eksekvér programmet

en: Run: Execute the program
da: Kør: Eksekvér programmet

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
da: 1 x hastighed

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
da: 2 x hastighed

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
da: 4 x hastighed

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
da: 8 x hastighed

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
da: 16 x hastighed

[ctx: filename]
en: untitled.step
da: unavngivet.step

en: <new file>
da: <ny fil>

en: Cannot parse file '%1': %2
da: Kan ikke fortolke filen '%1': %2

en: <open file: %1>
da: <åbn filen: %1>

en: Cannot open file '%1'
da: Kan ikke åbne filen '%1'

en: Cannot save file '%1': %2
da: Kan ikke gemme filen '%1': %2

en: The experiment has been modified.
    Do you want to save your changes?
da: Eksperimentet er blevet ændret.
    Vil du gemme dine ændringer?

en: Uploading is still not implemented in kdelibs.
da: Uploading er stadig ikke implementeret i kdelibs.

en: Sorry - Step
da: Desværre - Step

en: &Simulate
da: &Simulér

en: Cannot finish this step because local error is greater than local tolerance.
    Please check solver settings and try again.
da: Kan ikke færdiggøre dette trin, da den lokale fejl er større end den lokale tolerance.
    Tjek løsers indstillinger og prøv igen.

en: Cannot finish this step because there are collisions which cannot be resolved automatically.
    Please move colliding objects apart and try again.
da: Kan ikke færdiggøre dette trin, da der er kollisioner, som ikke kan løses automatisk.
    Fjern kolliderende objekter fra hinanden og prøv igen.

en: Cannot finish this step because of an unknown error.
da: Kan ikke færdiggøre dette trin pga. en ukendt fejl.

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Undo: %1
da: &Omgør: %1

en: Re&do
da: &Omgør

en: Re&do: %1
da: &Omgør: %1

en: General
da: Generelt

en: Move %1
da: Flyt %1

en: Press left mouse button to position a center of a %1
da: Tryk venstre museknap for at placere centret af %1

en: Move mouse and release left mouse button to define a radius of the %1
da: Flyt musen og slip venstre museknap for at angive radius af %1

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a %1
da: Tryk venstre museknap for at placere
    øverste venstre hjørne af %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the %1
da: Flyt musen og slip venstre museknap for at placere det
    nederste højre hjørne af %1

en: Click on the scene to create a first vertex of %1
da: Klik på scenen for at oprette et første hjørne af %1

en: Click on the scene to add new vertex or press Enter to finish
da: Klik på scenen for at tilføje et hyt hjørne eller tryk 'Enter' for at færdiggøre

en: Change solver type
da: Ændr løsertype

en: Change %1.%2
da: Ændr %1.%2

en: Rename %1 to %2
da: Omdøb %1 til %2

en: Property
da: Egenskab

en: Value
da: Værdi

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Properties
da: Egenskaber

en: Click on the scene to create a %1
da: Klik på sceneriet for at oprette en %1

en: Please fill in the parameters for %1
da: Udfyld parametrene for %1

en: Create items for %1
da: Opret emner for %1

note: i18n: ectx: label, entry (showCreationTips), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showCreationTips), group (General)
en: Show tips when creating items
da: Vis tips under oprettelse af emner

note: i18n: ectx: label, entry (showAxes), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAxes), group (General)
en: Show axes on the scene
da: Vis akser på scenen

note: i18n: ectx: label, entry (floatDisplayPrecision), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (floatDisplayPrecision), group (General)
en: Display precision of double numbers
da: Visningspræcision af dobbelttal

note: i18n: ectx: label, entry (enableOpenGL), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (enableOpenGL), group (General)
en: Use OpenGL to accelerate drawing whenever possible
da: Brug OpenGL til at accelerere tegning når det er muligt

note: i18n: ectx: label, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser) i18n: ectx: whatsthis, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser)
en: Browse wikipedia in external browser
da: Gennemse Wikipedia i ekstern browser

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
da: Vis tekst ved siden af ikon

en: several objects
da: flere objekter

en: Change %1
da: Ændr %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (simulationToolBar)
en: Simulation Toolbar
da: Simulationsværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
da: &Eksempler

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
da: &Kørselshastighed

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
da: &Paneler

en: Click to enter text
da: Klik for at angive en tekst

en: &Color
da: F&arve

en: &Bold
da: &Fed

en: &Italic
da: &Kursiv

en: &Underline
da: &Understreget

en: Align &Left
da: &Venstrejusteret

en: Align C&enter
da: &Centreret

en: Align &Right
da: &Højrejusteret

en: Align &Justify
da: &Lige margener

en: &Align
da: &Ret ind

en: Font &Size
da: &Størrelse på font

en: Edit %1
da: Redigér %1

en: Cannot parse file '%1'
da: Kan ikke fortolke filen '%1'

en: Cannot find latex installation. You need 'latex', 'dvips' and 'gs' executables installed and accessible from $PATH
da: Kan ikke finde latex-installation. Du skal have 'latex'-, 'dvips'- og 'gs'-eksekverbare installerede og tilgængelige fra $PATH

en: Cannot compile LaTeX formula: %1
da: Kan ikke oversætte Latex-formel: %1

en: Cannot parse result image
da: Kan ikke fortolke resultatbillede

en: Object name
da: Objektnavn

en: Property name
da: Egenskabsnavn

en: Vector index
da: Vektorindeks

en: [not configured]
da: [ikke indstillet]

en: Edit properties of %1
da: Redigér egenskaber for %1

en: Clear graph %1
da: Ryd grafen %1

en: Decrease controller %1
da: Formindsk styreenhed %1

en: Increase controller %1
da: Forøg styreenhed %1

en: Change controller %1
da: Ændr styreenhed %1

en: Clear tracer %1
da: Ryd sporer %1

[ctx: Object list]
en: World
da: Verden

en: Press left mouse button to position first end of a %1
    then drag and release it to position the second end
da: Tryk venstre museknap for at placere enden af %1,
    og træk og slip den så til placeringen i den anden ende

en: Release left mouse button to position second end of the %1
da: Slip venstre museknap for at placere den anden ende af %1

en: Delete %1
da: Slet %1

en: Delete several items
da: Slet flere emner

en: <no object>
da: <intet objekt>

en: <unnamed>
da: <uden navn>

en: Simulate %1 → %2
da: Simulér %1 → %2

en: Cut %1
da: Klip %1

en: Cut several items
da: Klip flere emner

en: Pasted %1
da: Indsatte %1

en: Pasted several items
da: Indsatte flere emner

en: Objects under mouse:
da: Objekter under mus:

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
da[0]: ... (1 emne mere)
da[1]: ... (%1 flere emner)
