step - en to el translation catalogue (176 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
el: Πηγή δεδομένων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
el: Εύρος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: min:
el: ελαχ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: max:
el: μεγ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
el: Μείωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
el: Αύξηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
el: Βήμα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
el: Εύρη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoX) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoY)
en: auto
el: αυτόματο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
el: Εμφάνιση γραμμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
el: Εμφάνιση σημείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
el: Αριθμός ψηφίων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
el: Ακρίβεια εμφάνισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAxes)
en: Show scene axes
el: Εμφάνιση αξόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showCreationTips)
en: Show tips when creating objects
el: Εμφάνιση συμβουλών κατά τη δημιουργία αντικειμένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableOpenGL)
en: Enable OpenGL (EXPERIMENTAL)
el: Ενεργοποίηση OpenGL (πειραματικό)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wikiExternal)
en: Open wikipedia in external browser
el: Άνοιγμα wikipedia σε εξωτερικό περιηγητή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditVolume)
en: The area the gas takes
el: Η περιοχή που καταλαμβάνει το αέριο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Particle count:
el: Πλήθος σωματιδίων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditCount)
en: The number of particles of this gas.
el: Ο αριθμός των σωματιδίων στο αέριο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Concentration:
el: Συγκέντρωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Particle mass:
el: Μάζα σωματιδίου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditMass) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditMass)
en: The mass of one particle
el: Η μάζα ενός σωματιδίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
el: Μέση ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
el: Μέγεθος σώματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
el: Μάζα σώματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Young's modulus:
el: Συντελεστής Young:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Body damping:
el: Απόσβεση σώματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Body split counts:
el: Πλήθος τμημάτων σώματος:

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a region for %1
el: Πιέστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση
    της πάνω αριστερής γωνίας της περιοχής του %1

en: Create %1
el: Δημιουργία %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the region for %1
el: Μετακινήστε το ποντίκι και ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του για την τοποθέτηση
    της κάτω δεξιά γωνίας της περιοχής του %1

en: Please fill in the parameters for the gas particles.
el: Παρακαλώ συμπληρώστε τις παραμέτρους για τα σωματίδια του αερίου.

en: %1 named '%2' created
el: Δημιουργία %1 με όνομα '%2'

en: You are trying to create a very large number of particles. This will make simulation very slow. Do you want to continue?
el: Προσπαθείτε να δημιουργήσετε έναν πολύ μεγάλο αριθμό σωματιδίων. Αυτό θα κάνει την εξομοίωση πολύ αργή. Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: Warning - Step
el: Προειδοποίηση - Step

en: Create particles for %1
el: Δημιουργία σωματιδίων για %1

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Εμπρός

en: Sync selection
el: Συγχρονισμός επιλογής

en: Follow selection
el: Ακολούθηση επιλογής

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: No current object.
el: Χωρίς τρέχον αντικείμενο.

en: Documentation error
el: Σφάλμα τεκμηρίωσης

en: Documentation for %1 not available.
el: Μη διαθέσιμη τεκμηρίωση για το %1.

en: You can help <a href="https://edu.kde.org/step">Step</a> by writing it!
el: Μπορείτε να βοηθήσετε το <a href="https://edu.kde.org/step">Step</a> γράφοντάς την εσείς!

en: Palette
el: Παλέτα

en: Pointer
el: Δείκτης

en: Selection pointer
el: Δείκτης επιλογής

en: Show text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Move end of %1
el: Μετακίνηση στο τέλος του %1

en: can not launch %1
el: αδυναμία εκτέλεσης του %1

en: error running %1
el: Σφάλμα εκτέλεσης του %1

en: %1 reported an error (exit status %2):
    %3
el: Το %1 ανέφερε ένα σφάλμα (κατάσταση εξόδου %2):
    %3

en: %1 did not create output file
el: Το %1 δε δημιούργησε αρχείο εξόδου

en: can not open temporary file
el: αδυναμία ανοίγματος προσωρινού αρχείου

en: can not open result file
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου αποτελεσμάτων

en: Step
el: Βήμα

en: Interactive physical simulator
el: Διαδραστικός εξομοιωτής φυσικής

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Code contributions
el: Συνεισφορά κώδικα

en: Document to open
el: Έγγραφο για άνοιγμα

en: &Open Tutorial...
el: Ά&νοιγμα εκμάθησης...

en: &Open Example...
el: Ά&νοιγμα παραδείγματος...

en: Open Down&loaded Example...
el: Άνοιγμα &ληφθέντος παραδείγματος...

en: Share C&urrent Experiment...
el: Κοινή χρήση &τρέχοντος πειράματος...

en: &Download New Experiments...
el: &Λήψη νέων πειραμάτων...

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Undo
el: Αναίρεση

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Run
el: &Εκτέλεση

en: Execute the program
el: Εκτέλεση του προγράμματος

en: Run: Execute the program
el: Εκτέλεση: εκτέλεση του προγράμματος

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
el: Ταχύτητα 1x

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
el: Ταχύτητα 2x

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
el: Ταχύτητα 4x

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
el: Ταχύτητα 8x

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
el: Ταχύτητα 16x

[ctx: filename]
en: untitled.step
el: ανώνυμο.step

en: <new file>
el: <νέο αρχείο>

en: Step files (*.step)
el: Αρχεία Step (*.step)

en: Cannot open file '%1'
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1'

en: Cannot parse file '%1': %2
el: Αδυναμία ανάλυσης του αρχείου '%1': %2

en: <open file: %1>
el: <άνοιγμα αρχείου: %1>

en: Cannot save file '%1': %2
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου '%1': %2

en: The experiment has been modified.
    Do you want to save your changes?
el: Το πείραμα τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων;

en: Uploading is still not implemented in kdelibs.
el: Η αποστολή δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη στο kdelibs.

en: Sorry - Step
el: Δυστυχώς - Step

en: &Stop
el: &Σταμάτημα

en: &Simulate
el: &Εξομοίωση

en: Cannot finish this step because local error is greater than local tolerance.
    Please check solver settings and try again.
el: Αδυναμία τερματισμού του βήματος αυτού, επειδή το τοπικό σφάλμα είναι μεγαλύτερο της ανοχής.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις του επιλυτή και ξαναπροσπαθήστε.

en: Cannot finish this step because there are collisions which cannot be resolved automatically.
    Please move colliding objects apart and try again.
el: Αδυναμία τερματισμού του βήματος αυτού επειδή υπάρχουν συγκρούσεις μη αυτόματα επιλύσιμες.
    Παρακαλώ ξεχωρίστε τα συγκρουόμενα αντικείμενα και ξαναπροσπαθήστε.

en: Cannot finish this step because of an unknown error.
el: Αδυναμία τερματισμού του βήματος αυτού εξαιτίας αγνώστου σφάλματος.

en: &Undo
el: Α&ναίρεση

en: &Undo: %1
el: Αναίρεσ&η: %1

en: Re&do
el: Επαναφο&ρά

en: Re&do: %1
el: Επαναφο&ρά: %1

en: General
el: Γενικά

en: Move %1
el: Μετακίνηση %1

en: Press left mouse button to position a center of a %1
el: Πιέστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση του κέντρου του %1

en: Move mouse and release left mouse button to define a radius of the %1
el: Μετακινήστε το ποντίκι και ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για τον ορισμό της ακτίνας του %1

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a %1
el: Πιέστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση
    της πάνω αριστερής γωνίας του %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the %1
el: Μετακινήστε και ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση του
    της κάτω δεξιάς γωνίας του %1

en: Click on the scene to create a first vertex of %1
el: Κλικ στη σκηνή για τη δημιουργία του πρώτου σημείου του %1

en: Click on the scene to add new vertex or press Enter to finish
el: Κάντε κλικ στη σκηνή για την προσθήκη νέου σημείου ή πιέστε το Enter για τερματισμό

en: Change solver type
el: Τροποποίηση τύπου επιλυτή

en: Change %1.%2
el: Τροποποίηση %1.%2

en: Rename %1 to %2
el: Μετονομασία %1 σε %2

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Value
el: Τιμή

en: false
el: ψευδές

en: true
el: αληθές

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Click on the scene to create a %1
el: Κάντε κλικ στη σκηνή για να δημιουργήσετε ένα %1

en: Please fill in the parameters for %1
el: Παρακαλώ συμπληρώστε τις παραμέτρους για το %1

en: Create items for %1
el: Δημιουργία αντικειμένων για %1

note: i18n: ectx: label, entry (showCreationTips), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showCreationTips), group (General)
en: Show tips when creating items
el: Εμφάνιση συμβουλών κατά τη δημιουργία αντικειμένων

note: i18n: ectx: label, entry (showAxes), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAxes), group (General)
en: Show axes on the scene
el: Εμφάνιση αξόνων στη σκηνή

note: i18n: ectx: label, entry (floatDisplayPrecision), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (floatDisplayPrecision), group (General)
en: Display precision of double numbers
el: Εμφάνιση ακρίβειας των πραγματικών αριθμών

note: i18n: ectx: label, entry (enableOpenGL), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (enableOpenGL), group (General)
en: Use OpenGL to accelerate drawing whenever possible
el: Χρήση OpenGL για την επιτάχυνση της σχεδίασης όταν αυτό είναι δυνατό

note: i18n: ectx: label, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser) i18n: ectx: whatsthis, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser)
en: Browse wikipedia in external browser
el: Περιήγηση του wikipedia σε εξωτερικό περιηγητή

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
el: Εμφάνιση κειμένου με το εικονίδιο

en: several objects
el: διάφορα αντικείμενα

en: Change %1
el: Τροποποίηση %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (simulationToolBar)
en: Simulation Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων εξομοίωσης

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
el: &Παραδείγματα

note: i18n: ectx: Menu (simulation)
en: &Simulation
el: &Εξομοίωση

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
el: &Ταχύτητα εκτέλεσης

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
el: &Πίνακες

en: Click to enter text
el: Κλικ για εισαγωγή κειμένου

en: &Color
el: &Χρώμα

en: &Bold
el: Έ&ντονα

en: &Italic
el: &Πλάγια

en: &Underline
el: &Υπογράμμιση

en: Align &Left
el: Στοίχιση &αριστερά

en: Align C&enter
el: Στοίχιση στο &κέντρο

en: Align &Right
el: Στοίχιση &δεξιά

en: Align &Justify
el: Στοίχιση &ομοιόμορφα

en: &Align
el: &Στοίχιση

en: &Font
el: &Γραμματοσειρά

en: Font &Size
el: Μέγε&θος γραμματοσειράς

en: Edit %1
el: Επεξεργασία του %1

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg)
el: Εικόνες (*.png *.jpg *.jpeg)

en: Cannot parse file '%1'
el: Αδυναμία ανάλυσης του αρχείου '%1'

en: Cannot find latex installation. You need 'latex', 'dvips' and 'gs' executables installed and accessible from $PATH
el: Αδυναμία εύρεσης της εγκατάστασης latex. Χρειάζεστε τα εκτελέσιμα 'latex', 'dvips' και 'gs' να είναι εγκατεστημένα και προσβάσιμα από το $PATH

en: Cannot compile LaTeX formula: %1
el: Αδυναμία μεταγλώττισης της μαθηματικής σχέσης LaTeX: %1

en: Cannot parse result image
el: Αδυναμία ανάλυσης της εικόνας αποτελέσματος

en: Object name
el: Όνομα αντικειμένου

en: Property name
el: Όνομα ιδιότητας

en: Vector index
el: Δείκτης διανύσματος

en: [not configured]
el: [μη ρυθμισμένο]

en: Edit properties of %1
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων του %1

en: Clear graph %1
el: Καθαρισμός γραφήματος %1

en: Decrease controller %1
el: Αύξηση ελεγκτή %1

en: Increase controller %1
el: Μείωση ελεγκτή %1

en: Change controller %1
el: Τροποποίηση ελεγκτή %1

en: Clear tracer %1
el: Καθαρισμός ίχνους %1

[ctx: Object list]
en: World
el: Κόσμος

en: Press left mouse button to position first end of a %1
    then drag and release it to position the second end
el: Πιέστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση του πρώτου άκρου του %1
    και έπειτα σύρετε και ελευθερώστε για την τοποθέτηση του δευτέρου άκρου

en: Release left mouse button to position second end of the %1
el: Ελευθερώστε το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την τοποθέτηση του δεύτερου άκρου του %1

en: Delete %1
el: Διαγραφή του %1

en: Delete several items
el: Διαγραφή διάφορων αντικειμένων

en: <no object>
el: <κανένα αντικείμενο>

en: <unnamed>
el: <ανώνυμο>

en: Simulate %1 → %2
el: Εξομοίωση %1 → %2

en: Cut %1
el: Αποκοπή %1

en: Cut several items
el: Αποκοπή διαφόρων αντικειμένων

en: Pasted %1
el: Επικόλληση %1

en: Pasted several items
el: Επικόλληση διαφόρων αντικειμένων

en: Objects under mouse:
el: Αντικείμενα στο ποντίκι:

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
el[0]: ... (1 ακόμη αντικείμενο)
el[1]: ... (%1 ακόμη αντικείμενα)
