step - en to fi translation catalogue (55 entries)

[ctx: name]
en: world1
fi: maailma1

[ctx: name]
en: polygon1
fi: monikulmio1

[ctx: name]
en: polygon2
fi: monikulmio2

[ctx: name]
en: polygon3
fi: monikulmio3

[ctx: name]
en: polygon4
fi: monikulmio4

[ctx: name]
en: gas1
fi: kaasu1

[ctx: name]
en: graph1
fi: kaavio1

[ctx: name]
en: disk1
fi: kiekko1

[ctx: name]
en: stick1
fi: tanko1

[ctx: name]
en: stick2
fi: tanko2

[ctx: HTML:p]
en: Double pendulum example
fi: Kaksoisheiluriesimerkki

[ctx: name]
en: disk2
fi: kiekko2

[ctx: name]
en: disk4
fi: kiekko4

[ctx: name]
en: stick3
fi: tanko3

[ctx: name]
en: anchor1
fi: ankkuri1

[ctx: name]
en: disk5
fi: kiekko5

[ctx: name]
en: stick4
fi: tanko4

[ctx: name]
en: disk6
fi: kiekko6

[ctx: name]
en: stick5
fi: tanko5

[ctx: name]
en: disk7
fi: kiekko7

[ctx: name]
en: stick6
fi: tanko6

[ctx: name]
en: disk8
fi: kiekko8

[ctx: name]
en: stick7
fi: tanko7

[ctx: name]
en: disk9
fi: kiekko9

[ctx: name]
en: stick8
fi: tanko8

[ctx: name]
en: box1
fi: laatikko1

[ctx: name]
en: world
fi: maailma

[ctx: name]
en: spring1
fi: jousi1

[ctx: name]
en: disk3
fi: kiekko3

[ctx: name]
en: graph2
fi: kaavio2

[ctx: HTML:p]
en: Phase diagram
fi: Vaihediagrammi

[ctx: HTML:p]
en: Position - time
fi: Sijainti – aika

[ctx: name]
en: spring2
fi: jousi2

[ctx: HTML:p]
en: Lissajous curve
fi: Lissajous-käyrä

[ctx: name]
en: linearMotor1
fi: lineaarimoottori1

[ctx: name]
en: linearMotor2
fi: lineaarimoottori2

[ctx: name]
en: linearMotor3
fi: lineaarimoottori3

[ctx: HTML:p]
en: Example formula:
fi: Esimerkkikaava:

[ctx: HTML:p]
en: Example image:
fi: Esimerkkikuva:

[ctx: name]
en: LeftWall
fi: VasenSeinä

[ctx: name]
en: Body
fi: Kappale

[ctx: name]
en: RightWall
fi: OikeaSeinä

[ctx: name]
en: Disk
fi: Kiekko

[ctx: name]
en: Spring
fi: Jousi

[ctx: name]
en: AnchorLeftWall
fi: AnkkuriVasenSeinä

[ctx: name]
en: AnchorRightWall
fi: AnkkuriOikeaSeinä

[ctx: name]
en: Graph
fi: Kaavio

[ctx: name]
en: Velocity
fi: Nopeus

[ctx: name]
en: Acceleration
fi: Kiihtyvyys

[ctx: name]
en: Stiffness
fi: Jäykkyys

[ctx: name]
en: Damping
fi: Vaimennus

[ctx: name]
en: Earth
fi: Maa

[ctx: name]
en: Saturn
fi: Saturnus

[ctx: name]
en: Neptune
fi: Neptunus

[ctx: name]
en: World
fi: Maailma
