step - en to ia translation catalogue (91 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
ia: Fonte de datos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
ia: Extension

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
ia: Vias breve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
ia: Diminue:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
ia: Augmenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
ia: Augmenta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
ia: Extensiones

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
ia: Optiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
ia: Monstra lineas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
ia: Monstra punctos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
ia: Numero de cifras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
ia: Monstra precision:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
ia: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
ia: Velocitate medie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
ia: Grandor de corpore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
ia: Massa de corpore:

en: Create %1
ia: Crea %1

en: Back
ia: Retro

en: Forward
ia: Avante

en: Follow selection
ia: Seque selection

en: Open in Browser
ia: Aperi con navigator

en: Palette
ia: Paletta

en: Pointer
ia: Punctator

en: Show text
ia: Monstra texto

en: Step
ia: Passo

en: Interactive physical simulator
ia: Simulator Physic Interactive

en: Original author
ia: Autor original

en: Code contributions
ia: Contributiones de codice

en: Document to open
ia: Documento de aperir

en: &Open Example...
ia: &Aperi Exemplo...

en: Redo
ia: Reface

en: Undo
ia: Annulla

en: &Delete
ia: &Dele

en: &Run
ia: E&xeque

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
ia: 1x Velocitate

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
ia: 2x Velocitate

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
ia: 4x Velocitate

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
ia: 8x Velocitate

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
ia: 16x Velocitate

[ctx: @title:window]
en: Open Step File
ia: Aperi file de Step (Passo)

en: Cannot open file '%1'
ia: Il non pote aperir file '%1'

en: Cannot save file '%1': %2
ia: Il non pote salveguardar file '%1': %2

en: &Stop
ia: &Stoppa

en: &Undo
ia: Ann&ulla

en: &Undo: %1
ia: Ann&ulla:%1

en: Re&do
ia: R&eface

en: Re&do: %1
ia: R&eface: %1

en: Change %1.%2
ia: Cambia %1.%2

en: Rename %1 to %2
ia: Renomina %1 a %2

en: Property
ia: Proprietate

en: Value
ia: Valor

en: true
ia: ver

en: Properties
ia: Proprietates

en: Change %1
ia: Cambia  %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ia: &Exemplos

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
ia: &Pannellos

en: &Underline
ia: S&ublineate

en: Align &Left
ia: Alinea a &Sinistra

en: Align C&enter
ia: Alinea a &centro

en: Align &Right
ia: Alinea a  Dexte&ra

en: &Align
ia: &Alinea

en: Font &Size
ia: Dimen&sion de Font

en: Insert &Image...
ia: Inserta &Imagine...

en: Insert &Formula...
ia: Inserta &Formula...

en: Edit %1
ia: Modifica %1

[ctx: @title:window]
en: Open Image File
ia: Aperi file de imagine

en: Object name
ia: Nomine de objecto

en: Property name
ia: Nomine de proprietate

en: Vector index
ia: Indice de vector

en: [not configured]
ia: [non configurate]

en: Clear Graph
ia: Netta graphico

en: Configure Graph...
ia: Configura graphico...

[ctx: @title:window]
en: Configure Graph
ia: Configura graphico

en: Clear graph %1
ia: Netta graphico %1

en: Configure Meter...
ia: Configura Contator (Meter) ...

[ctx: @title:window]
en: Configure Meter
ia: Configura Contator (Meter)

en: Increase Value
ia: Augmenta Valor

en: Decrease Value
ia: Diminue Valor

en: Configure Controller...
ia: Configura controlator...

[ctx: @title:window]
en: Configure Controller
ia: Configura controlator

en: Clear Trace
ia: Netta tracia

en: Clear tracer %1
ia: Netta traciator %1

en: Undo History
ia: Annulla chronologia

[ctx: Object list]
en: World
ia: Mundo

en: Delete %1
ia: Dele %1

en: Delete several items
ia: Dele multe elementos

en: Cut %1
ia: Talia %1

en: Cut several items
ia: Talia multe elementos

en: Pasted %1
ia: Collate %1

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
ia[0]: ... (1 ulterior elemento)
ia[1]: ... (%1 ulterior elementos)
