step - en to ja translation catalogue (167 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
ja: データソース

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
ja: 範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: min:
ja: 最小:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: max:
ja: 最大:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
ja: ショートカット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
ja: 減らす:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
ja: 増やす:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
ja: インクリメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: X :
ja: X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Y :
ja: Y:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
ja: 範囲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoX) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoY)
en: auto
ja: 自動

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
ja: ラインを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
ja: 点を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
ja: 桁数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
ja: 表示精度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAxes)
en: Show scene axes
ja: シーンの軸を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showCreationTips)
en: Show tips when creating objects
ja: オブジェクト作成時にヒントを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableOpenGL)
en: Enable OpenGL (EXPERIMENTAL)
ja: OpenGL を有効にする (試験的)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wikiExternal)
en: Open wikipedia in external browser
ja: Wikipedia を外部ブラウザで開く

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditVolume)
en: The area the gas takes
ja: 気体が占める領域

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Particle count:
ja: パーティクルの数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditCount)
en: The number of particles of this gas.
ja: この気体のパーティクルの数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Concentration:
ja: 濃度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Particle mass:
ja: パーティクルの質量:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditMass) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditMass)
en: The mass of one particle
ja: パーティクル 1 個の質量

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
ja: 温度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
ja: 平均速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position:
ja: 位置:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
ja: 物体のサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
ja: 物体の質量:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Young's modulus:
ja: ヤング率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Body damping:
ja: 物体の減衰力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Body split counts:
ja: 物体の分割数:

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a region for %1
ja: マウスの左ボタンを押して
    %1 の範囲の左上隅の位置を決めます

en: Create %1
ja: %1 を作成

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the region for %1
ja: %1 の範囲の右下隅の位置までマウスを移動し、
    マウスの左ボタンを放します

en: Please fill in the parameters for the gas particles.
ja: 気体のパーティクルのパラメータを指定してください。

en: %1 named '%2' created
ja: “%2” という名前の %1 を作成しました

en: You are trying to create a very large number of particles. This will make simulation very slow. Do you want to continue?
ja: 多数のパーティクルを作成するとシミュレーションが非常に遅くなります。このまま続けますか？

en: Warning - Step
ja: 警告 - Step

en: Create particles for %1
ja: %1 のパーティクルを作成

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Sync selection
ja: 選択を同期

en: Follow selection
ja: 選択に従う

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: No current object.
ja: オブジェクトが選択されていません。

en: Documentation error
ja: ドキュメンテーションのエラー

en: Documentation for %1 not available.
ja: %1 のドキュメントはありません。

en: Palette
ja: パレット

en: Pointer
ja: ポインタ

en: Selection pointer
ja: 選択ポインタ

en: Show text
ja: テキストを表示

en: Move end of %1
ja: %1 の端点を移動

en: can not launch %1
ja: %1 を起動できません

en: error running %1
ja: %1 の実行エラー

en: %1 reported an error (exit status %2):
    %3
ja: %1 がエラーを返しました (終了ステータス %2):
    %3

en: %1 did not create output file
ja: %1 が出力ファイルを作成しませんでした

en: can not open temporary file
ja: 一時ファイルを開けません

en: can not open result file
ja: 生成されたファイルを開けません

en: Interactive physical simulator
ja: インタラクティブ物理シミュレータ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Code contributions
ja: コードを提供

en: Document to open
ja: 開く文書

en: &Open Tutorial...
ja: チュートリアルを開く(&T)...

en: &Open Example...
ja: 例を開く(&E)...

en: Open Down&loaded Example...
ja: ダウンロードした例を開く(&L)...

en: Share C&urrent Experiment...
ja: 現在の実験を共有(&U)...

en: &Download New Experiments...
ja: 新しい実験をダウンロード(&D)...

en: Redo
ja: やり直す

en: Undo
ja: 元に戻す

en: &Delete
ja: 削除(&L)

en: &Run
ja: 実行(&R)

en: Execute the program
ja: プログラムを実行

en: Run: Execute the program
ja: 実行: プログラムを実行します

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
ja: 1 倍速

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
ja: 2 倍速

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
ja: 4 倍速

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
ja: 8 倍速

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
ja: 16 倍速

en: <new file>
ja: <新しいファイル>

en: Cannot parse file '%1': %2
ja: ファイル ‘%1’ を解析できません: %2

en: <open file: %1>
ja: <ファイルを開く: %1>

en: Cannot open file '%1'
ja: ファイル ‘%1’ を開けません

en: Cannot save file '%1': %2
ja: ファイル ‘%1’ を保存できません: %2

en: The experiment has been modified.
    Do you want to save your changes?
ja: この実験は変更されています。
    変更を保存しますか？

en: Uploading is still not implemented in kdelibs.
ja: アップロードはまだ kdelibs に実装されていません。

en: Sorry - Step
ja: すみません - Step

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: &Simulate
ja: 実行(&S)

en: Cannot finish this step because local error is greater than local tolerance.
    Please check solver settings and try again.
ja: ローカルのエラーがローカルの許容値を超えているため、このステップを終了できません。
    ソルバーの設定を確認してやり直してください。

en: Cannot finish this step because there are collisions which cannot be resolved automatically.
    Please move colliding objects apart and try again.
ja: 自動的に解決できない衝突があるため、このステップを終了できません。
    衝突しているオブジェクトを離して、やり直してみてください。

en: Cannot finish this step because of an unknown error.
ja: 未知のエラーによりこのステップを終了できません。

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Undo: %1
ja: 元に戻す(&U): %1

en: Re&do
ja: やり直す(&D)

en: Re&do: %1
ja: やり直す(&D): %1

en: General
ja: 全般

en: Move %1
ja: %1 を移動

en: Press left mouse button to position a center of a %1
ja: マウスの左ボタンを押して %1 の中心の位置を決めます

en: Move mouse and release left mouse button to define a radius of the %1
ja: %1 の半径となる位置までマウスを移動し、マウスの左ボタンを放します

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a %1
ja: マウスの左ボタンを押して
    %1 の左上隅の位置を決めます

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the %1
ja: %1 の右下隅の位置までマウスを移動し、
    マウスの左ボタンを放します

en: Click on the scene to create a first vertex of %1
ja: シーンをクリックして %1 の最初の頂点を作成

en: Click on the scene to add new vertex or press Enter to finish
ja: シーンをクリックして新しい頂点を追加、または Enter を押して終了

en: Change solver type
ja: ソルバーのタイプを変更

en: Change %1.%2
ja: %1.%2 を変更

en: Rename %1 to %2
ja: %1 を %2 に名前変更

en: Property
ja: プロパティ

en: Value
ja: 値

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Properties
ja: プロパティ

en: Click on the scene to create a %1
ja: シーンをクリックして %1 を作成

en: Please fill in the parameters for %1
ja: %1 のパラメータを指定してください。

en: Create items for %1
ja: %1 のアイテムを作成

note: i18n: ectx: label, entry (showCreationTips), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showCreationTips), group (General)
en: Show tips when creating items
ja: アイテム作成時にヒントを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (showAxes), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAxes), group (General)
en: Show axes on the scene
ja: シーンに軸を表示する

note: i18n: ectx: label, entry (enableOpenGL), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (enableOpenGL), group (General)
en: Use OpenGL to accelerate drawing whenever possible
ja: 可能なときは常に OpenGL アクセラレータを使って描画する

note: i18n: ectx: label, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser) i18n: ectx: whatsthis, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser)
en: Browse wikipedia in external browser
ja: 外部ブラウザで Wikipedia をブラウズする

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
ja: アイコンの横にテキストを表示する

en: several objects
ja: 複数のオブジェクト

en: Change %1
ja: %1 を変更

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (simulationToolBar)
en: Simulation Toolbar
ja: シミュレーションツールバー

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ja: 例(&E)

note: i18n: ectx: Menu (simulation)
en: &Simulation
ja: シミュレーション(&I)

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ja: 実行スピード(&R)

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
ja: パネル(&P)

en: Click to enter text
ja: クリックしてテキストを入力

en: &Color
ja: 色(&C)

en: &Bold
ja: ボールド(&B)

en: &Italic
ja: イタリック(&I)

en: &Underline
ja: 下線(&U)

en: Align &Left
ja: 左揃え(&L)

en: Align C&enter
ja: 中央揃え(&E)

en: Align &Right
ja: 右揃え(&R)

en: Align &Justify
ja: 両端揃え(&J)

en: &Align
ja: 配置(&A)

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: Font &Size
ja: フォントサイズ(&S)

en: Edit %1
ja: %1 を編集

en: Cannot parse file '%1'
ja: ファイル ‘%1’ を解析できません

en: Cannot find latex installation. You need 'latex', 'dvips' and 'gs' executables installed and accessible from $PATH
ja: latex が見つかりません。これを使うためには latex, dvips, gs 実行ファイルがインストールされていて、$PATH からアクセス可能である必要があります。

en: Cannot compile LaTeX formula: %1
ja: LaTeX の数式をコンパイルできません: %1

en: Cannot parse result image
ja: 生成された画像を解析できません

en: Object name
ja: オブジェクト名

en: Property name
ja: プロパティ名

en: Vector index
ja: ベクターインデックス

en: [not configured]
ja: [未設定]

en: Edit properties of %1
ja: %1 のプロパティを編集

en: Clear graph %1
ja: グラフ %1 をクリア

en: Decrease controller %1
ja: コントローラ %1 を減らす

en: Increase controller %1
ja: コントローラ %1 を増やす

en: Change controller %1
ja: コントローラ %1 を変更

en: Clear tracer %1
ja: トレーサ %1 をクリア

en: Press left mouse button to position first end of a %1
    then drag and release it to position the second end
ja: マウスの左ボタンを押して %1 の最初の端点の位置を決めます
    次に 2 番目の端点の位置までドラッグし、ボタンを放します

en: Release left mouse button to position second end of the %1
ja: マウスの左ボタンを放して %1 の 2 番目の端点の位置を決めます

en: Delete %1
ja: %1 を削除

en: Delete several items
ja: 複数のアイテムを削除

en: <no object>
ja: <オブジェクトなし>

en: <unnamed>
ja: <名前なし>

en: Simulate %1 → %2
ja: 実行 %1 → %2

en: Objects under mouse:
ja: マウスの下のオブジェクト:

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
ja[0]: ... (他 1 アイテム)
ja[1]: ... (他 %1 アイテム)
