step - en to pl translation catalogue (242 entries)

[ctx: name]
en: world1
pl: świat1

[ctx: name]
en: polygon1
pl: wielokąt1

[ctx: name]
en: polygon2
pl: wielokąt2

[ctx: name]
en: polygon3
pl: wielokąt3

[ctx: name]
en: polygon4
pl: wielokąt4

[ctx: name]
en: gas1
pl: gaz1

[ctx: name]
en: graph1
pl: wykres1

[ctx: name]
en: disk1
pl: dysk1

[ctx: name]
en: tracer1
pl: wodzik1

[ctx: name]
en: solver1
pl: programRozwiązujący1

[ctx: name]
en: collisionSolver1
pl: programRozwiązującyZderzenia1

[ctx: name]
en: constraintSolver1
pl: programRozwiązującyWięzy1

[ctx: name]
en: particle1
pl: cząsteczka1

[ctx: name]
en: particle2
pl: cząsteczka2

[ctx: name]
en: stick1
pl: patyk1

[ctx: name]
en: stick2
pl: patyk2

[ctx: name]
en: weightForce1
pl: siłaCiążenia1

[ctx: name]
en: note1
pl: uwaga1

[ctx: HTML:p]
en: Double pendulum example
pl: Przykład podwójnego wahadła

[ctx: name]
en: disk2
pl: dysk2

[ctx: name]
en: disk4
pl: dysk4

[ctx: name]
en: stick3
pl: patyk3

[ctx: name]
en: anchor1
pl: kotwica1

[ctx: name]
en: disk5
pl: dysk5

[ctx: name]
en: stick4
pl: patyk4

[ctx: name]
en: disk6
pl: dysk6

[ctx: name]
en: stick5
pl: patyk5

[ctx: name]
en: disk7
pl: dysk7

[ctx: name]
en: stick6
pl: patyk6

[ctx: name]
en: disk8
pl: dysk8

[ctx: name]
en: stick7
pl: patyk7

[ctx: name]
en: disk9
pl: dysk9

[ctx: name]
en: stick8
pl: patyk8

[ctx: name]
en: box1
pl: pole1

[ctx: name]
en: world
pl: świat

[ctx: name]
en: spring1
pl: sprężyna1

[ctx: name]
en: chargedParticle1
pl: naładowanaCząsteczka1

[ctx: name]
en: chargedParticle2
pl: naładowanaCząsteczka2

[ctx: name]
en: solver
pl: program rozwiązujący

[ctx: name]
en: disk3
pl: dysk3

[ctx: name]
en: gasLJForce1
pl: siłaLJGazu1

[ctx: name]
en: gasParticle1
pl: cząsteczkaGazu1

[ctx: name]
en: gasParticle2
pl: cząsteczkaGazu2

[ctx: name]
en: gasParticle3
pl: cząsteczkaGazu3

[ctx: name]
en: gasParticle4
pl: cząsteczkaGazu4

[ctx: name]
en: gasParticle5
pl: cząsteczkaGazu5

[ctx: name]
en: gasParticle6
pl: cząsteczkaGazu6

[ctx: name]
en: gasParticle7
pl: cząsteczkaGazu7

[ctx: name]
en: gasParticle8
pl: cząsteczkaGazu8

[ctx: name]
en: gasParticle9
pl: cząsteczkaGazu9

[ctx: name]
en: gasParticle10
pl: cząsteczkaGazu10

[ctx: name]
en: gasParticle11
pl: cząsteczkaGazu11

[ctx: name]
en: gasParticle12
pl: cząsteczkaGazu12

[ctx: name]
en: gasParticle13
pl: cząsteczkaGazu13

[ctx: name]
en: gasParticle14
pl: cząsteczkaGazu14

[ctx: name]
en: gasParticle15
pl: cząsteczkaGazu15

[ctx: name]
en: gasParticle16
pl: cząsteczkaGazu16

[ctx: name]
en: gasParticle17
pl: cząsteczkaGazu17

[ctx: name]
en: gasParticle18
pl: cząsteczkaGazu18

[ctx: name]
en: gasParticle19
pl: cząsteczkaGazu19

[ctx: name]
en: gasParticle20
pl: cząsteczkaGazu20

[ctx: name]
en: meter1
pl: miernik1

[ctx: name]
en: meter2
pl: miernik2

[ctx: name]
en: note3
pl: uwaga3

[ctx: name]
en: meter3
pl: miernik3

[ctx: name]
en: note2
pl: uwaga2

[ctx: name]
en: note5
pl: uwaga5

[ctx: name]
en: meter4
pl: miernik4

[ctx: name]
en: note4
pl: uwaga4

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Macroscopic quantities:</span>
pl: <span style=" font-size:medium;">Wielkości makroskopowe:</span>

[ctx: name]
en: note6
pl: uwaga6

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Spring tension:</span>
pl: <span style=" font-size:medium;">Naprężenie sprężyny:</span>

[ctx: name]
en: note7
pl: uwaga7

[ctx: HTML:p]
en: (run simulation for ~20 seconds and compare spring tension with pressure)
pl: (wykonaj symulację przez ~20 sekund i porównaj naprężenie sprężyny z ciśnieniem)

[ctx: name]
en: graph2
pl: wykres2

[ctx: HTML:p]
en: Phase diagram
pl: Wykres fazy

[ctx: HTML:p]
en: Position - time
pl: Położenie - czas

[ctx: HTML:p]
en: This small drop of liquid in free space is simulated using the same potential as gas. Notice how sometimes a particle leaves the drop - it is evaporation.
pl: Ta mała kropla cieczy w swobodnej przestrzeni jest zasymulowana przy użyciu tego samego potencjału co gaz. Zwróć uwagę na to jak czasami cząsteczka opuszcza kroplę - jest to parowanie.

[ctx: name]
en: spring2
pl: sprężyna2

[ctx: name]
en: controller1
pl: sterownik1

[ctx: HTML:p]
en: Lissajous curve
pl: Krzywa Lissajous

[ctx: HTML:p]
en: Please try to change the stiffness of spring1 and see 
    how the curve will change. Try the following values:<br></br>1, 2.25, 1.7778, 1.5625, 0.6944
pl: Spróbuj zmienić sztywność sprężyny1 i zobacz 
    jak zmieni się krzywa. Spróbuj następujących wartości:<br></br>1, 2.25, 1.7778, 1.5625, 0.6944

[ctx: name]
en: linearMotor1
pl: silnikLiniowy1

[ctx: name]
en: linearMotor2
pl: silnikLiniowy2

[ctx: name]
en: linearMotor3
pl: silnikLiniowy3

[ctx: HTML:p]
en: Example formula:
pl: Przykładowe równanie:

[ctx: HTML:p]
en: Example image:
pl: Przykładowy obraz:

[ctx: name]
en: img:0
pl: obraz:0

[ctx: name]
en: img:1
pl: obraz:0

[ctx: name]
en: LeftWall
pl: LewaŚciana

[ctx: name]
en: Body
pl: Bryła

[ctx: name]
en: RightWall
pl: PrawaŚciana

[ctx: name]
en: Disk
pl: Dysk

[ctx: name]
en: PinDisk
pl: PinezkaNaDysku

[ctx: name]
en: Spring
pl: Sprężyna

[ctx: name]
en: AnchorLeftWall
pl: KotwicaNaLewejŚcianie

[ctx: name]
en: AnchorRightWall
pl: KotwicaNaPrawejŚcianie

[ctx: name]
en: Graph
pl: Wykres

[ctx: name]
en: CircularMotor
pl: Silnik kołowy

[ctx: name]
en: Velocity
pl: Prędkość

[ctx: name]
en: Acceleration
pl: Przyspieszenie

[ctx: name]
en: Stiffness
pl: Sztywność

[ctx: name]
en: Damping
pl: Tłumienie

[ctx: name]
en: softBody1
pl: bryłaMiękka1

[ctx: name]
en: softBodyParticle1
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły1

[ctx: name]
en: softBodyParticle2
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły2

[ctx: name]
en: softBodyParticle3
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły3

[ctx: name]
en: softBodyParticle4
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły4

[ctx: name]
en: softBodyParticle5
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły5

[ctx: name]
en: softBodyParticle6
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły6

[ctx: name]
en: softBodyParticle7
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły7

[ctx: name]
en: softBodyParticle8
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły8

[ctx: name]
en: softBodyParticle9
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły9

[ctx: name]
en: softBodyParticle10
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły10

[ctx: name]
en: softBodyParticle11
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły11

[ctx: name]
en: softBodyParticle12
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły12

[ctx: name]
en: softBodyParticle13
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły13

[ctx: name]
en: softBodyParticle14
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły14

[ctx: name]
en: softBodyParticle15
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły15

[ctx: name]
en: softBodyParticle16
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły16

[ctx: name]
en: softBodySpring1
pl: sprężynaMiękkiejBryły1

[ctx: name]
en: softBodySpring2
pl: sprężynaMiękkiejBryły2

[ctx: name]
en: softBodySpring3
pl: sprężynaMiękkiejBryły3

[ctx: name]
en: softBodySpring4
pl: sprężynaMiękkiejBryły4

[ctx: name]
en: softBodySpring5
pl: sprężynaMiękkiejBryły5

[ctx: name]
en: softBodySpring6
pl: sprężynaMiękkiejBryły6

[ctx: name]
en: softBodySpring7
pl: sprężynaMiękkiejBryły7

[ctx: name]
en: softBodySpring8
pl: sprężynaMiękkiejBryły8

[ctx: name]
en: softBodySpring9
pl: sprężynaMiękkiejBryły9

[ctx: name]
en: softBodySpring10
pl: sprężynaMiękkiejBryły10

[ctx: name]
en: softBodySpring11
pl: sprężynaMiękkiejBryły11

[ctx: name]
en: softBodySpring12
pl: sprężynaMiękkiejBryły12

[ctx: name]
en: softBodySpring13
pl: sprężynaMiękkiejBryły13

[ctx: name]
en: softBodySpring14
pl: sprężynaMiękkiejBryły14

[ctx: name]
en: softBodySpring15
pl: sprężynaMiękkiejBryły15

[ctx: name]
en: softBodySpring16
pl: sprężynaMiękkiejBryły16

[ctx: name]
en: softBodySpring17
pl: sprężynaMiękkiejBryły17

[ctx: name]
en: softBodySpring18
pl: sprężynaMiękkiejBryły18

[ctx: name]
en: softBodySpring19
pl: sprężynaMiękkiejBryły19

[ctx: name]
en: softBodySpring20
pl: sprężynaMiękkiejBryły20

[ctx: name]
en: softBodySpring21
pl: sprężynaMiękkiejBryły21

[ctx: name]
en: softBodySpring22
pl: sprężynaMiękkiejBryły22

[ctx: name]
en: softBodySpring23
pl: sprężynaMiękkiejBryły23

[ctx: name]
en: softBodySpring24
pl: sprężynaMiękkiejBryły24

[ctx: name]
en: softBodySpring25
pl: sprężynaMiękkiejBryły25

[ctx: name]
en: softBodySpring26
pl: sprężynaMiękkiejBryły26

[ctx: name]
en: softBodySpring27
pl: sprężynaMiękkiejBryły27

[ctx: name]
en: softBodySpring28
pl: sprężynaMiękkiejBryły28

[ctx: name]
en: softBodySpring29
pl: sprężynaMiękkiejBryły29

[ctx: name]
en: softBodySpring30
pl: sprężynaMiękkiejBryły30

[ctx: name]
en: softBodySpring31
pl: sprężynaMiękkiejBryły31

[ctx: name]
en: softBodySpring32
pl: sprężynaMiękkiejBryły32

[ctx: name]
en: softBodySpring33
pl: sprężynaMiękkiejBryły33

[ctx: name]
en: softBodySpring34
pl: sprężynaMiękkiejBryły34

[ctx: name]
en: softBodySpring35
pl: sprężynaMiękkiejBryły35

[ctx: name]
en: softBodySpring36
pl: sprężynaMiękkiejBryły36

[ctx: name]
en: softBodySpring37
pl: sprężynaMiękkiejBryły37

[ctx: name]
en: softBodySpring38
pl: sprężynaMiękkiejBryły38

[ctx: name]
en: softBodySpring39
pl: sprężynaMiękkiejBryły39

[ctx: name]
en: softBodySpring40
pl: sprężynaMiękkiejBryły40

[ctx: name]
en: softBodySpring41
pl: sprężynaMiękkiejBryły41

[ctx: name]
en: softBodySpring42
pl: sprężynaMiękkiejBryły42

[ctx: name]
en: Solar System
pl: Układ Słoneczny

[ctx: name]
en: Sun
pl: Słońce

[ctx: name]
en: Mercury
pl: Merkury

[ctx: name]
en: Venus
pl: Wenus

[ctx: name]
en: Earth
pl: Ziemia

[ctx: name]
en: Jupiter
pl: Jowisz

[ctx: name]
en: Uranus
pl: Uran

[ctx: name]
en: Neptune
pl: Neptun

[ctx: name]
en: Pluto
pl: Pluton

[ctx: name]
en: World
pl: Świat

[ctx: name]
en: Solver
pl: Program rozwiązujący

[ctx: name]
en: softBodyParticle17
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły17

[ctx: name]
en: softBodyParticle18
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły18

[ctx: name]
en: softBodyParticle19
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły19

[ctx: name]
en: softBodyParticle20
pl: cząsteczkaMiękkiejBryły20

[ctx: HTML:p]
en: When you start simulation the wave starts to travel from the red particle. The blue particle will reflect the wave and it will travel in reverse direction until the red particle reflects in again. After some time the wave will vanish because springs have damping.
pl: Po rozpoczęciu symulacji, fala zacznie przemieszczać się od miejsca czerwonej cząsteczki. Niebieska cząsteczka będzie przedstawiać falę i będzie przemieszczać się w drugą stronę, aż do chwili powstania jej odbicia przez czerwoną cząsteczkę. Po pewnym czasie fala zaniknie, bo sprężyna posiada tłumienie.

[ctx: HTML:p]
en: The graph shows oscillations of the green particle
pl: Wykres pokazuje drgania zielonej cząsteczki

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 1</span>
pl: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Samouczek 1</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Bodies and springs.</span>
pl: <span style=" font-size:12pt;">Bryły i sprężyny.</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Position and velocity</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Położenie i prędkość</span>

[ctx: HTML:p]
en: - You can change position of any body simply by dragging it.
pl: - Możesz zmienić położenie dowolnej bryły, przeciągając ją.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on one of the disks to select it. Now you can see two arrows on it: blue arrow depicts the velocity and red arrow depicts the acceleration. You can drag the little gray square at the end of the velocity arrow to change the velocity.
pl: - Naciśnij na jednym z dysków, aby go zaznaczyć. Zobaczysz dwie strzałki na nim: niebieska strzałka przedstawia prędkość, a czerwona przyspieszenie. Możesz przeciągnąć mały szary prostokąt na końcu strzałki prędkości, aby ją zmienić.

[ctx: HTML:p]
en: - Take a look at the Properties panel on the right. Here you can numerically set position and velocity (as well as all other properties) for the current body.
pl: - Spójrz na okno właściwości po prawej. Tutaj możesz liczbowo nadać położenie i prędkość (a także inne właściwości) bieżącej bryle.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Properties</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Właściwości</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Select a spring by clicking on it. Change its stiffness and see how it is affecting the simulation.
pl: - Zaznacz sprężynę, naciskając na nią. Zmień jej sztywność i zobacz jak wpływa ona na symulację.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Quest</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Zadanie</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Try to change the system in a way to make the disks spining around the center of the system.
pl: - Spróbuj zmienić układ w taki sposób, aby sprawić, że dyski zaczną obracać się wokół środka.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try to change the properties of the spring in order to make its length constant while the disks are spinning.
pl: - Teraz spróbuj zmienić właściwości sprężyny, aby uczynić jej długość stałą, podczas obracania się dysków.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">More bodies</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Więcej brył</span>

[ctx: HTML:p]
en: - In order to create a body click on its icon in the Palette panel and follow the instructions given in the information widget in the top left corner of scene
pl: - Aby utworzyć bryłę, naciśnij jej ikonę w oknie palety i wykonuj polecenia podane w oknie poleceń w górnym prawym narożniku sceny

[ctx: HTML:p]
en: - Create one more disk and two more springs and connect all the items in the triangle. Now make them all spin around the center.
pl: - Utwórz jeszcze jeden dysk i dwie sprężyny, a na końcu połącz te wszystkie elementy w trójkąt. Teraz spraw, aby wszystkie obracały się wokół środka.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Simulation</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Symulacja</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Click on the "Simulate" button in the toolbar to start simulation. Click on the same button again to stop it.
pl: - Naciśnij na przycisk "Symuluj" na pasku narzędzi, aby rozpocząć symulację. Naciśnij ten przycisk ponownie, aby ją zatrzymać.

[ctx: HTML:p]
en: - After stopping the simulation you can revert to the initial state by pressing Undo button.
pl: - Po zatrzymaniu symulacji, możesz powrócić do stanu początkowego, naciskając przycisk Cofnij.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 2</span>
pl: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Samouczek 2</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Controllers and Graphs</span>
pl: <span style=" font-size:12pt;">Sterowniki i wykresy</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Try it</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Spróbuj tego</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Change the stiffness of the spring by moving the slider just below the bodies. You can also change it by pressing "Q" and "W" keys!
pl: - Zmień sztywność sprężyny przesuwając suwak poniżej brył. Możesz ją także zmienić, naciskając klawisze "Q" oraz "W"!

[ctx: HTML:p]
en: - Try changing it while the simulation is active and see how the graph will change.
pl: - Spróbuj ją zmienić podczas trwania symulacji i zobacz w jaki sposób zmieni się wykres.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Controller</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Sterownik</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a new controller on the scene.
pl: - Utwórz nowy sterownik na scenie.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on it with the right mouse button and choose "Configure controller" from the context menu.
pl: - Naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz "Ustawienia sterownika" z menu podręcznego.

[ctx: HTML:p]
en: - Select mass of the particle1 as the data source, adjust the range and assign keyboard shortcuts.
pl: - Wybierz masę cząsteczki1 jako źródło danych, dostosuj zakres i przypisz skróty klawiszowe.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try moving the slider and pressing the selected shortcuts while simulation is active.
pl: - Teraz spróbuj przesunąć suwak i naciskać wybrane skróty, podczas trwania symulacji.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Graph</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Graf</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a graph for the velocity of particle1.
pl: - Utwórz wykres dla prędkości cząsteczki1.

[ctx: HTML:p]
en: - Place it below the position graph and make the ranges along X axis the same for the both graphs. See how the graphs relates to each other.
pl: - Umieść ją poniżej wykresu położenia i ustaw zakresy wzdłuż osi X na takie same dla obu wykresów. Zobacz w jaki sposób wykresy sobie odpowiadają.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 3</span>
pl: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Samouczek 3</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Rigid bodies and tracers</span>
pl: <span style=" font-size:12pt;">Bryły sztywne i wodziki</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Angle and angular velocity</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Kąt i prędkość kątowa</span>

[ctx: HTML:p]
en: - When the rigid body is selected you see three gray handlers on it. Using them you can change velocity, angle and angular velocity of the body.
pl: - Po zaznaczeniu bryły sztywnej, pojawią się na niej szare uchwyty. Użyj ich do zmiany prędkości, kąta oraz prędkości kątowej bryły.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Tracer</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Wodzik</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Tracer is a tool to show trajectory of a given point on a rigid body. Turn on the simulation to see it in action.
pl: - Wodzik jest narzędziem do pokazywania trajektorii danego punktu na bryle sztywnej. Rozpocznij symulację, aby zobaczyć go w działaniu.

[ctx: HTML:p]
en: - Change various properties like spring stiffness and see how they affect the trajectory.
pl: - Zmienia różne właściwości, takie jak sztywność sprężyny i zobacz jak to wpływa na trajektorię.

[ctx: HTML:p]
en: - Attach one more tracer to the box and compare trajectories of different points.
pl: - Przytwierdź jeden lub więcej wodzików do pola i porównaj trajektorie różnych punktów.

[ctx: name]
en: controller2
pl: sterownik2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 4</span>
pl: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Samouczek 4</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Motors and forces</span>
pl: <span style=" font-size:12pt;">Silniki i siły</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Linear motor</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Silnik liniowy</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A linear motor applies a constant force to a given point on a body.
pl: - Silnik linowy przykłada stałą siłę do danego punktu na bryle.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the force by dragging its handler 
    while the motor is selected.
pl: - Możesz zmienić siłę, przeciągając jej uchwyt 
    gdy silnik jest zaznaczony.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the point of application by dragging the force
pl: - Możesz zmienić punkt przyłożenia, przeciągając siłę

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Circular motor</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Silnik kołowy</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A circular motor applies a constant angular momentum to a body.
pl: - Silnik kołowy przykłada stały moment obrotowy do bryły.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to attach a circular motor to the box and start simulation.
pl: - Spróbuj przytwierdzić silnik kołowy do pola i rozpocząć symulację.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Global forces</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Siły globalne</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Global forces are forces that act on all bodies of a specific kind, for example weight force.</span>
pl: <span style=" font-weight:400;">- Siły globalne są siłami, które działają na wszystkie bryły danego rodzaju, np. siła ciążenia.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - By default all global forces in Step are turned off. To turn them on, just add an object for appropriate force to the scene.
pl: - Domyślnie wyłączone są wszystkie globalne siły w Stepie. Aby je włączyć, wystarczy dodać obiekt do odpowiedniej siły na scenie.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to add WeightForce to the scene and start the simulation.
pl: - Spróbuj dodać siłę ciążenia do sceny i rozpocząć symulację.

[ctx: name]
en: box2
pl: pole2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 5</span>
pl: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Samouczek 5</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Joints</span>
pl: <span style=" font-size:12pt;">Przeguby</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create graphs to display coordinates of particles in double pendulum.
pl: - Utwórz wykresy do wyświetlania współrzędnych cząsteczek w podwójnym wahadle.

[ctx: HTML:p]
en: - Create triple pendulum by attaching one more particle to the particle2 using the stick.
pl: - Utwórz potrójne wahadło, przytwierdzając jedną cząsteczkę do cząsteczki2, używając patyka.

[ctx: HTML:p]
en: - Remove anchor1 that fixes position of the box and attach a pin to the corner of the box. Try starting the simulation.
pl: - Usuń kotwicę1, która utwierdza położenie pola i przytwierdź wałek do narożnika pola. Spróbuj rozpocząć symulację.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Joints</span>
pl: <span style=" font-weight:600;">Przeguby</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Joints are objects that attach bodies to each other or to the background.</span>
pl: <span style=" font-weight:400;">- Więzy są obiektami, które przytwierdzają bryły do siebie lub do otoczenia.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - An anchor is a joint that fixes the position of the body.
pl: - Kotwica jest więzem, który utwierdza położenie bryły.

[ctx: HTML:p]
en: - A pin is a joint that fixes one point of the body.
pl: - Pinezka jest więzem, który utwierdza jeden punkt bryły.

[ctx: HTML:p]
en: - A stick is a joint that fixes the distance between two points on two bodies.
pl: - Patyk jest więzem, który ustala odległość pomiędzy dwoma punktami lub bryłami.
