step - en to ro translation catalogue (159 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
ro: Sursă de date

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
ro: Interval

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
ro: Scurtături

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
ro: Micșorare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
ro: Mărire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
ro: Incrementare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
ro: Intervale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
ro: Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
ro: Afișează linii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
ro: Afișează puncte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
ro: Număr de cifre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
ro: Afișează precizie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAxes)
en: Show scene axes
ro: Afișează axele scenei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showCreationTips)
en: Show tips when creating objects
ro: Afișează sfaturi la crearea obiectelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableOpenGL)
en: Enable OpenGL (EXPERIMENTAL)
ro: Activează OpenGL (EXPERIMENTAL)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wikiExternal)
en: Open wikipedia in external browser
ro: Deschide wikipedia în navigatorul de internet extern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditVolume)
en: The area the gas takes
ro: Suprafața pe care o ocupă gazul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Particle count:
ro: Număr de particule:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditCount)
en: The number of particles of this gas.
ro: Numărul de particule al acestui gaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Concentration:
ro: Concentrație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Particle mass:
ro: Masă particulă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditMass) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditMass)
en: The mass of one particle
ro: Masa unei particule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
ro: Temperatură:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
ro: Viteză medie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position:
ro: Poziție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
ro: Dimensiune corp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
ro: Masă corp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Young's modulus:
ro: Modulul lui Young:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Body damping:
ro: Umezire corp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Body split counts:
ro: Număr de împărțiri al corpului:

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a region for %1
ro: Apăsați butonul stâng al mausului pentru a-l poziționa
    în colțul din stânga sus al unei regiuni pentru %1

en: Create %1
ro: Creează %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the region for %1
ro: Mutați mausul și eliberați butonul stâng al acestuia pentru a-l poziționa
    în colțul din dreapta jos al unei regiuni pentru %1

en: Please fill in the parameters for the gas particles.
ro: Completați cu parametrii pentru particulele de gaz.

en: %1 named '%2' created
ro: %1 numit ”%2” creat

en: You are trying to create a very large number of particles. This will make simulation very slow. Do you want to continue?
ro: Încercați să creați un număr foarte mare de particule. Acest lucru va face simularea foarte lentă. Doriți să continuați?

en: Warning - Step
ro: Avertisment - Pas

en: Create particles for %1
ro: Creează particule pentru %1

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: Sync selection
ro: Sincronizează selecție

en: Follow selection
ro: Urmărește selecție

en: Documentation
ro: Documentație

en: No current object.
ro: Niciun obiect curent.

en: Documentation error
ro: Eroare de documentație

en: Documentation for %1 not available.
ro: Nu este disponibilă documentația pentru %1.

en: Palette
ro: Paletă

en: Pointer
ro: Indicator

en: Selection pointer
ro: Indicator de selecție

en: Show text
ro: Afișează text

en: Move end of %1
ro: Mută capătul lui %1

en: can not launch %1
ro: nu se poate porni %1

en: error running %1
ro: eroare la pornirea lui %1

en: %1 reported an error (exit status %2):
    %3
ro: %1 a raportat o eroare (stare de ieșire %2):
    %3

en: %1 did not create output file
ro: %1 nu a creat un fișier de ieșire

en: can not open temporary file
ro: nu se poate deschide fișierul temporar

en: can not open result file
ro: nu se poate deschide fișierul rezultat

en: Step
ro: Pas

en: Interactive physical simulator
ro: Simulator fizic interactiv

en: Original author
ro: Autor original

en: Code contributions
ro: Contribuții de cod

en: Document to open
ro: Document de deschis

en: &Open Tutorial...
ro: Deschidere tut&orial...

en: &Open Example...
ro: &Deschide exemplu...

en: Open Down&loaded Example...
ro: Deschidere exe&mplu descărcat...

en: Share C&urrent Experiment...
ro: Partajare experiment c&urent...

en: &Download New Experiments...
ro: &Descărcare experimente noi...

en: Redo
ro: Refă

en: Undo
ro: Desfă

en: &Delete
ro: Șt&erge

en: &Run
ro: Po&rnește

en: Execute the program
ro: Execută programul

en: Run: Execute the program
ro: Pornește: execută programul

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
ro: Viteză 1x

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
ro: Viteză 2x

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
ro: Viteză 4x

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
ro: Viteză 8x

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
ro: Viteză 16x

[ctx: filename]
en: untitled.step
ro: fărătitlu.step

en: Cannot parse file '%1': %2
ro: Nu se poate analiza fișierul  ”%1”: %2

en: Cannot open file '%1'
ro: Nu se poate deschide ”%1”

en: Cannot save file '%1': %2
ro: Nu se poate salva fișierul ”%1”: %2

en: The experiment has been modified.
    Do you want to save your changes?
ro: Experimentul a fost modificat. 
    Doriți să salvați modificările?

en: Uploading is still not implemented in kdelibs.
ro: Încărcarea nu este încă implementată în kdelibs.

en: Sorry - Step
ro: Îmi pare rău - Pas

en: &Stop
ro: &Oprește

en: &Simulate
ro: &Simulează

en: Cannot finish this step because local error is greater than local tolerance.
    Please check solver settings and try again.
ro: Nu se poate termina acest pas deoarece eroarea locală este mai mare decât toleranța locală.
    Verificați setările rezolvatorului și încercați din nou.

en: Cannot finish this step because there are collisions which cannot be resolved automatically.
    Please move colliding objects apart and try again.
ro: Nu se poate termina acest pas deoarece există coliziuni care nu pot fi rezolvate automat.
    Mutați la o parte obiectele care se ciocnesc și încercați din nou.

en: Cannot finish this step because of an unknown error.
ro: Nu se poate termina acest pas din cauza unei erori necunoscute.

en: &Undo
ro: &Desfă

en: &Undo: %1
ro: An&ulează: %1

en: Re&do
ro: &Refă

en: Re&do: %1
ro: &Refă: %1

en: Move %1
ro: Mută %1

en: Press left mouse button to position a center of a %1
ro: Apăsați butonul stâng al mausului pentru a poziționa centrul unui %1

en: Move mouse and release left mouse button to define a radius of the %1
ro: Mutați cursorul și eliberați butonul stâng al mausului pentru a defini o rază de %1

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a %1
ro: Apăsați butonul stâng al mausului pentru a-l poziționa
    în colțul din stânga sus al unui %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the %1
ro: Mutați mausul și eliberați butonul stâng al acestuia pentru a-l poziționa
    în colțul din dreapta jos al lui %1

en: Click on the scene to create a first vertex of %1
ro: Dați clic pe scenă pentru a creea un prim vertex de %1

en: Click on the scene to add new vertex or press Enter to finish
ro: Dați clic pe scenă pentru a adăuga un vertex nou sau apăsați pe enter pentru a termina

en: Change solver type
ro: Schimbă tipul de rezolvator

en: Change %1.%2
ro: Schimbă %1.%2

en: Rename %1 to %2
ro: Redenumește %1 la %2

en: Property
ro: Proprietate

en: Value
ro: Valoare

en: false
ro: fals

en: true
ro: adevărat

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Click on the scene to create a %1
ro: Dați clic pe scenă pentru a crea un %1

en: Create items for %1
ro: Creează elemente pentru %1

note: i18n: ectx: label, entry (showCreationTips), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showCreationTips), group (General)
en: Show tips when creating items
ro: Afișează sfaturi la crearea elementelor

note: i18n: ectx: label, entry (showAxes), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAxes), group (General)
en: Show axes on the scene
ro: Afișează axe pe scenă

note: i18n: ectx: label, entry (floatDisplayPrecision), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (floatDisplayPrecision), group (General)
en: Display precision of double numbers
ro: Afișează precizia numerelor duble

note: i18n: ectx: label, entry (enableOpenGL), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (enableOpenGL), group (General)
en: Use OpenGL to accelerate drawing whenever possible
ro: Utilizează OpenGL pentru a accelera desenarea atunci când este posibil

note: i18n: ectx: label, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser) i18n: ectx: whatsthis, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser)
en: Browse wikipedia in external browser
ro: Navigați wikipedia într-un navigator de internet extern

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
ro: Afișează text lângă pictogramă

en: several objects
ro: mai multe obiecte

en: Change %1
ro: Schimbă %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (simulationToolBar)
en: Simulation Toolbar
ro: Bară de unelte pentru simulare

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ro: &Exemple

note: i18n: ectx: Menu (simulation)
en: &Simulation
ro: &Simulare

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ro: Viteză de po&rnire

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
ro: &Panouri

en: Click to enter text
ro: Dați clic pentru a introduce text

en: &Color
ro: &Culoare

en: &Bold
ro: &Aldin

en: &Italic
ro: &Cursiv

en: &Underline
ro: S&ubliniat

en: Align &Left
ro: A&liniază la stânga

en: Align C&enter
ro: Aliniază la c&entru

en: Align &Right
ro: Aliniază la d&reapta

en: Align &Justify
ro: Aliniază la &margini

en: &Align
ro: &Aliniază

en: Font &Size
ro: Dimen&siune font

en: Edit %1
ro: Editează %1

en: Cannot parse file '%1'
ro: Nu se poate analiza ”%1”

en: Cannot find latex installation. You need 'latex', 'dvips' and 'gs' executables installed and accessible from $PATH
ro: Nu se poate găsi instalarea latex. Este nevoie să aveți executabilele ”latex”, ”dvips” și ”gs” instalate și disponibile de la $PATH

en: Cannot compile LaTeX formula: %1
ro: Nu se poate compila formula LaTex: %1

en: Cannot parse result image
ro: Nu se poate analiza imaginea rezultată

en: Object name
ro: Nume obiect

en: Property name
ro: Nume proprietate

en: Vector index
ro: Index de vector

en: [not configured]
ro: [neconfigurat]

en: Edit properties of %1
ro: Editează proprietăți ale lui %1

en: Clear graph %1
ro: Eliberează graficul %1

en: Decrease controller %1
ro: Micșorează controlerul %1

en: Increase controller %1
ro: Mărește controlerul %1

en: Change controller %1
ro: Schimbă controlerul %1

en: Clear tracer %1
ro: Eliberează instrumentul de urmărire %1

[ctx: Object list]
en: World
ro: Lume

en: Press left mouse button to position first end of a %1
    then drag and release it to position the second end
ro: Apăsați butonul stâng al mausului pentru a-l poziționa la primul capăt al lui %1
    apoi trageți și eliberați mausul pentru a-l plasa la al doilea capăt

en: Release left mouse button to position second end of the %1
ro: Eliberați butonul stâng al mausului pentru a-l poziționa la doilea capăt al %1

en: Delete %1
ro: Șterge %1

en: Delete several items
ro: Șterge mai multe elemente

en: Simulate %1 → %2
ro: Simulează %1 → %2

en: Objects under mouse:
ro: Obiecte de sub maus:

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
ro[0]: ... (încă 1 element)
ro[1]: ... (încă %1 elemente)
ro[2]: ... (încă %1 de elemente)
